Dit ruim bestaat uit 2 bladen. Zuur Agentschap van de fttnpterdanwhe Bank jV.V Amsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4984, Vrijdag 10 Januari 1930. fl ■■J Binnenland. 5. P. Cankboyzett Co'j Bank Jf.V. Int. Telefoon no, it. Postrekening no. 61525. A RECLAME T. BOONSTRA Schrale huid ^ND VAN ALTEHA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur* en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ZOUT- ZWAVEL- SALPETER- AZIJN- I )ROQISTERIJ A. VERSCHUUR B4ERT Botermarkt 72 HE USD EX. toenadering' betoond tot de suikerbou wers uit Cuba en de Euro-peesehe rietsui- kerlanden, zoodat de periode van strijd zeker nog niet teneinde is. En de prijspo litiek van de VISP was dan ook niet van dien aard dat men met groot optimisme 1930 kon ingaan. De lichtzijde is hier: dat Let productie-surplus in verhouding tot de totale voortbrenging niet zoo heel groot is, en dus door een betrekkelijk geringe consumptiestijging kan worden weggewerkt. Ma&r een der meest werk- I zarae middelen om liet verbruik te prik- kelen, t.w. accijnsverlaging, vindt nog j maar bitter weinig toepassing. Neder land zal wellicht in deze het voorbeeld geven. (Slot volgt). Koersverloop van aandeelen in 1929. We hebben in onze hoofdartikelen niet hl te dikwijls financieele aangelegenheden behanleld, omdat wij in de meening ver keerden dat onze lezers daarvoor niet veel belangstelling hadden. Maar we heb ben ons daarin vergist, want van meer dere zijden is ons den laatsten tijd ge bleken dat financieele onderwerpen aan vele cnzer lezers welkom zouden zijn en daarom willen we in ons eerste hoofd artikel van 1930 eens iets zeggen over het koersverloop van fondsen in het pas geëindigde kalenderjaar. Bij' den aanvang van het afgelocpen jaar 1929 kon bezwaarlijk worden ver moed dat het einde daarvan in zoo schril le tegenstelling met het begin zou staan. Destijds verkeerden alle beurzen in ee rie hoopvolle stemming, de berichten over den gang van zaken in handel en nijver heid luidden gunstig en zoo- scheen al les het vooruitzicht op een verderen voor uitgang te openen. Feitelijk zijn deze beloften ook in vervulling gegaan en het zou vermoedelijk anders zijn g-eloo- pen, indien de matelooze overdrijving aan de beurzen aeliterewge ware gebleven. Die overdrijving was gelegen in de divi denden, welke door de ondernemingen worden uitgekeerd. Stellen we de divi denden der laatste jaren tegenover de koersen zooals die in den zomer van 1929 waren bereikt, dan zal ieder voor zichtig beoordeelaar moeten erkennen dat de redelijkheid daarbij zoek was. Allengs toch waren de koersen der aandeelen tot eene hoogte geklommen w-elke maak te dat in de meeste gevallen het ren dement beneden, soms zelfs ver beneden dat der obligatiën lag. Dat zoo- iets zich te eeniger tijd in de koersen meest wre ken, ligt wel voor de hand. Men heeft nu wel, om aan die bocge koersen en het daarmede overeenkomende lage ren dement een schijn van rechtvaardiging te geven, aangevoerd dat liet rendement werd aangevuld door de opbrengsten der claims bij periodieke uitgiften van nieu we aandeelen, maar dit is niets anders dan zelfbedrog. Door die uitgiften toch stegen in overeenkomstige mate de' kapi talen, welke in de toekomst tegenover de winsten kwamen te staan. Het is zoodoende te verklaren dat het publiek, deze drogreden voor goede munt aannemende, zich liet overhalen om veel groo.ter belang bij aandeelen te nemen dan voorheen. En daarbij kwam ook nog het niet te ontkennen feit. dat de koer sen der aandeelen. in de laatste jaren over het algemeen voortdurend omhoog waren gegaan. Het is zoodoende te verklaren dat vele beleggers obligatiën van de hand Ideden om die te vervangen door aan deelen met zoo verlokkelijk afgeteekendé Vooruitzichten. Dat' de speculatie zich daarbij óók niet onbetuigd liet, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Wel werd beweerd dat er weinig speculatie be stond en dat de beurs in een gezonden toestond verkeerde, maar het bleek nader hand uit de executies, dat deze bewering in strijd met de werkelijkheid was. De tropische cultures, de trots van koloniaal Nederland floreeren in de laat ste jaren niet zooals wij: wel zouden wenschen. De suikerindustrie kampt met een voortdurend dreigende overproductie. Reeds in 1928 waren de verkoopen uit de nieuwe oogst bijzonder laat begon nen, de prijzen brokkelden af, en ook in 1929 was op het moment dat vroe ger bijna' de heele oogst al pleegde te zijn voorverkocht, nog maar weinig ge contracteerd. Maar tenslotte is het nog dragelijk afgeloopen. De VISP bleek geen ongelijk te hebben gehad toen zij een afwachtende houding had aangenomen. Tot de zoo gevreesde „suikeropslag" iei het ook in 1929 weer niet gekomen, en de gemaakte prijzen sloten zich vrij behoorlijk bij1 het oude niveau aan. Maar de Javaproducten hebben inmiddels geen BISSCHOPWIJN A. BAAIJENS, Haarlem terug en haalden een tweeden voerraad, die eveneens in Amsterdam ver kocht werd. In het geheel werd er onge veer 300 kilo. lcod gestolen. Van den ver kochten voorraad is nog weinig terugge vonden. De politie is een der daders op het spoor. O' DIE F STAL VAN AUTOBANDEN. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank heeft geëisclit tegen den 3l-jarig,en winke lier en H. J. G. H. en den 17-jarigen mon teur A. M., beiden uit Ben Haag, thans gedetineerd, wegens diefstal van reser vebanden met velgen van auto's, welkte men eenigen tijd onbeheeerd had laten staan, o.a. gepleegd op 12 November j.l. van een auto in de Amalia van Solms- straat, op' 14 November in de Doorn straat, op 23 November wederom van een auto in de Amalia van Solmsstraat, op 25 November van een auto in de Sleedocrnstraat, ieder 6 maanden gevan genisstraf. SLEEPSCHIP »SATURN«. Het sleepschip >Saturn« van de N, V. Plouvier's Transport Cie. te Antwerpen, dat de vorige week in het Hellegat is ge zonken, is gebroken. Getracht wordt, het schip, dat in het vaarwater ligt, zoo spoedig mogelgk te lichten. FABRIEKSKETEL ONTPLOFT. Te Hengelo (O.) bad een ontploffing plaats in de ververij van de Hengeiosche Contweverij. Door nog onbekende oorzaak sprong een der ketels, waardoor een muur geheel werd ingedrukt. De 14 jarige B. bekwam brandwonden aan hoofd en handen en werd naar het ziekenhuis vervoerd. De 30 jarige P. kreeg ernstige hoofdwonden doch koo, na verbonden te zijn, naar huis gebracht worden, )0— AANVARING VOOR VLISSINGEN. Het Engelsche s.s. »Plawsworthop weg van Antwerpen naar New Castle, is voor het hoofd te Vlissingen in aanvaring ge weest met het Noorsche s.s. »Komet«, van Rotterdam naar Antwerpen. De 3Kornetis, hoewel beschadigd, op- gestoomd naar Antwerpen, de »Plauws- worth« is met ingedrukten voorsteven op de reede voor anker gegaan en zal waar- schijnlijk in de haven van Vlissingen komen voor onderzoek. ERNSIGE VAL.~~°"~ Toen de Belgische zeeloods L. te Vlis singen zich naar de motorboot wilde be geven, welke hem naar een passeerend schip moest brengen, is bg, door den mist misleid, van een hoogte van ongeveer 5 meté^ van de pier gevallen. Hg kwam neer op de reeling van de motorboot en viel daarna ia het water, waaruit hg echter spoedig werd gered. Met een gapende hoofdwonde en wonden aan heup en beenen is hg in het ziekenhuis opgenomen. Zgn toestand is niet zonder gevaar. r—O— INGEBROKEN. Te Bergschenhoek is ingebroken bg den burgemeester, den heer Van Meetelen. De dief maakte tafelzilver, gouden sieraden en eenig klein geld, in totaal ter waarde van eenige honderden guldens, buit. Tevens werd een kistje sigaren gestolen. Dit kistje werd teruggevonden bg den timmerman Sluis, bg wien de ongewenschte gast ver volgens een bezoek te hebben afgelegd. GROOTE LOODDIEFSTAL. De jAlitie te Amsterdam ontdekte' on langs, dat aldaar groote voorraden lood verkocht werden, die vermoedelijk afkom stig waren uit Hjaarlem. Bij onderzoek in Haarlem bleek, dat eenige dagen geleden twee mannen een vrachtauto hadden ge huurd, waarmee ziji des nachts1 voor de opslagplaats van een loodhandelaAr a én den Harmen Jansweg te Haarlem waren gekomen. Zij hebben daar 'n grooten voor raad nieuw loiod opgeladen en zijn er toen mee naar Amsterdam gereden, waar het lood verkocht werd. Daarna keerden zij1 denzelfden nacht naar de opslagplaats. in MINISTER BRIAND GEHULDIGD. Verschillende landgenooten hadden zich vereenjgd tot een comité om aan den heer Briand ter gelegenheid van diens tweede verblijf in Den Haag als her innering een tegeltableau aan te bieden. Woensdagavond is dit in de salons van het hotel des Indes geschied. Op uitdruk kelijk verlangen van den heer Briand waren bij de overdracht van het ge schenk weinig personen aanwezig. Be halve de comité-leden was de Eransche gezant tegenwoordig. Minister Briand dankte hartelijk voor het geschenk. O— AUTO IN DEN KRALINGSCHEPLAS GEREDEN. De bestuurder dood achter het stuur. Aan de Korte Kade is een autoi on geluk gebeurd dat aan den 22-jarigen I,. Sipman, wonende Straatweg 9 te Hil- legersnerg, het leven heeft gekost. Omstreeks zes uur bemerkte de chauf feur van een passeerende vrachtauto, dat aan de Korte Kade op ongeveer 400 meter van den Boschweg een luxe autO' in den Kra.lingsclie Plas stond, ongeveer 15 M. uit den wal. Hij begaf zich onmid dellijk naar het politiebureau aan de Hof laan en deed aangifte van zijn ont dekking. Een hoofdagent en eenige agenten van politie begaven zich naar de aangewe zen plaats en vonden daar een gesloten Chevrolet auto in het water staan. Zijl wisten in de buurt een roeiboot to vin den en roeiden naar de in het water staande auto, waar zij: tot de ontstellen de ontdekking kwamen, dat zich in de ruimte achter het stuurrad een man be vond. De auto stond slechts halfvol wa ter en de man zat nog rechtop: achter het stuurrad met bovenlijf en hoofd bo ven water. Daar verdrinking uitgesloten meet wor den geacht is S. bij1 het tewaterrijden waarschijnlijk door den schrik om het leven gekomen. Uit het in de auto ge vonden rijbewijs bleek de bestuurder te zijn. de 22-jarige L. Sipman, wonende Straatweg 9 te Hillegersberg. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. telbp. No. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. «T Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie Vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK op Dinsdag 7 Jan. n.m. 2 uur. Voorzitter Edelachtb'. Heer Blok. Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. Aanwezig' alle leden. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte met gebed, en wenscht- hierna de raadsleden een gelukkig en voorspoedig jaar toe. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergade ring-, welke onveranderd worden goedge keurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken: Een. schrijven van den gemeenteontvan ger alhier, waarin hij: verzoekt een an dere regeling te treffen aangaande zijn borgstelling wat, op voorstel van R. en W. door den raad wordt aangenomen. Hierna wordt een schrijven behandeld van II. H. Ged. Staten dezer provincie, waarin wondt voorgesteld een wijlziging van 't salaris v. d. gemeenteveldwach ter. In verband hiermede wordt op voor stel van R. en W. besloten 't salaris v. veldwachter ingaande 1 Jan. 1930 toet f100 te verhopgen, en ingaande 1 Jan. 1931 weer met f 100. Verder zal aan het verzoek van Ged. Staten wórden vol daan. De heer Burghout vraagt cf nu aan alle eisohën is voldaan, waarop de Voorzit ter bevestigend antwoordt. De heer v. d. Stelt Czn. zon graag in verband met dit besluit de: politie op dracht geven, des 's nachts streng te wil len toe zien op het los loopen van hon den en zou liefst maar zien dat de hon den die 's nachts losloopen (en onbe heerd zijn) door de politie worden dood geschoten, spreker' zegt zoo pas zijn er bij' mij nog 11 schapen, door de honden doodgebeten. Een adres van 't comité van Burg. Ambtenaren uit liet Kanton Hoorn om er bij de regeering op aan te dringen, dat de salarissen van onderwijzers ten plattelande niet achter staan bij die van de stad, de beste krachten gaan hierdoor voor bet platteland verloren. B. en W. stellen voor geen adhaesie te betuigen. Na. eenige discussie hierover stelt de heer Van Leeuwen voor, aan dit adres wel adhaesie te betuigen welk voorstal wordt aangenomen met 6 voor en 4 jtegetn! (en 1 blanco. Een schrijven van den heer G. J. Hoo- gebc-cm rijksveldwachter alhier, waarin hij' den raad verzoekt in verband met het feit dat hij met 1 Mei 1930 het huis waar Lij thans inwoont moet verlaten, hem een geschikte woning beschikbaar te willen stellen. De Voorzitter zegt, dat er op 't pogen- fblik 2 •rijksveldwachters in Almkerk zijn. Dc heer Verschoor zegt, dat dit een schcone zaak en in het belang van de gemeente is. De heer v.' d. Meijden vraagt waar de standplaats v. d. Bidder is waarop de Voorzitter antwoordt van aan de Kil, doch dat zijn bewakingskring ook in deze gemeente is. De lieer Verschoor zou het op' prijs- stellen als Hoogebooim een woning had. Volgens de meening v. d. héér Noor- loos wordt er in de gemeente te weinig gebouwd. De Voorzitter zegt, dat er in Werken dam meer gebouwd wordt, volgens spr. zijn daar pas drie woningen gebouwd, voer de ambtenaren. Ook zegt spr. dart/ binnen afzienbaren tijd voor besmettelijke ziekten gebouwd zal moeten worden, spr. heeft hierover met het gemeentebestuur van Dussen al een onderhoud gehad en zal vermoedelijk hiervoor aan de Korn gebouwd worden. De heer v. Leeuwen vraagt of zoo'n g'ebcaw voor besmettelijke ziekte, niet wat meeer afgelegen moet staan. De Voorzitter zegt, dat de heer v. Leeuwen zich dit niet zoo' verschrikkelijk voor moet stellen, want bij dat gebouw moet ook nog een concierge zijn vóór de sleutels enz. enz. Spr. stelt' hierna vopr het adres in hjanden van B. en W'. te stellen tot nader overweging. De heer v. d. Stelt Czn. zou er voor zijn om een woning te bouwen, maar toch zegt spreker; moeten wij voorzich tig zijn met een ambtswoning tie bou wen. De heer Verschoor zou heto liefst maar in de gemeente houden, terwijl de héér v. d. Meijden .opmerkt dat er vroeger een veldwachter aan den- Ippelschendjjk stond. De Leer Noorloo-s zegt, dat het. toen niet heter kon. Waarna het adres in handen van B. en W. wordt gesteld. Hierna wordt een adres behandeld v. de plaatselijke afdeelingen va.n de Chr. Land- en Tuindersb|ond, met verzoek' toe slag op. de uitkeering en regeling voor uitkeering ten behoeve van uitgetrokken; werkeloozen. B. en W. stellen voor den ge vraagden! toeslag te verleenen n.m. 40 cent per dag voor kostwinners en 20 cent per kind. De heer Verschoor vindt het een on billijke zaak waar moeten nu de onge organiseerden blijven, spr. za.1 hier te gen stemmen. De heer Burghout vindt het. een prik kel, voor de ongeorganiseerden, om' zich' te erganiseeren, hij zou het bedrag voor de uitkeering willen halveeren. De heer Verschoor zegt, dat het een bepaald groepje menschen is dat er al tijd van trekt, of het vriest, of niet. De heer y. d. Stelt Azn. is 3V2 jaar j Voorzitter geweest- van den Bond, spreket zegt dat heb een zeer moeielijke zaak is, om het zuiver te houden en zegt- dat het toen strafbaar was en hij- gelooft! clat dit nn nog zoo is, moet. men nu de goeden door de kwaden laten lijden? Spreker is niet voor 't voorstel Burg hout en brengt! naar voren dat. een, or ganisatie opbouwt en niet afbreekt. De heer de Jong zegt, dat de' gemeen té' thans in gunstige omstandigheden isjj maar als het zoor gaat dan zal diti verf* 1 anderen en hij zou in verband Liermedaj Sleeawijk willen noemen, steun maakt zorgelooze menschen; ten slotte wijst- «pF* er op dat belasting verhooging he-t| ge- vclg zal zijn. De heer v. Leeuwen zegt, wij' zit tien hier als raadsleden en wij mogen den een niet benadeelen en 'den andéré bé- i vo-ordeelen. Spr. is niet voor uitkeering. j De heer Noorloos zegt, verschillende woorden gehoord te hebben wat betreft) dit adres, maar spreker is de meening toegedaan dat het. meerendeel van de [be volking des zomers te weinig verdiept! om in tijd van werkeloosheid te kunnen bestaan. De heer Verschoor zegt, dat er men schen zijn die b.v. in den zomer f 30 a, f 40 verdienen dan tegen den winter uit hun werk komen zoodra het een beetje vriest en dan om steun aan klopt- pen. Ook zegt spr. dat nog maar kort' geleden er een pintslag aam uit zijlnl werk om maar te kunnen trekken. |>e heer A. v. d. Stelt Czn. !wi.l eï! toch ook nog w'at over zeggen, n.m: dat liet altijd de zelfde menschen. zijn,: die werkloos loopen, spreker is van mee ning dat zij. -die goed werk presteereU»; wel werk hebben. De heer Verschoor zegt, v. d'. Stelt) draait er thans omheen, gisteren al dus spr. heeft hij! het mij anders ver teld n.m. dat er 2 gebroeders waren, waarvan de een die steun trek werk kreeg, maar bedankte voor; het werk en zijn ande re broer er heen stuurde. Spr. hoopt dart? de heeren een goied inzicht zullen krij,- gen over deze kwestie. Ook zegt spr. wij. hebben het verleden jaar nog gtei- zien, -dat een persoon uit deze getoeen- te werk had1 in Dussen, maar bedankte vcor het werk en van de steun trok. De heer Koekkoek vindt het ook ver schrikkelijk als iemand werk heeft en' hij1 handelt zoo.. De Voorzitter vindt) het ook een moeie lijke zaak en zegt dat het. strafbaar is>; als de menschen zoo: handelen. De heer Burghout zegt, 'dat herti nu allemaal van de kwaden kant wordt be keken, spr. meent. da,t heti voor kan. ko men dat er geen werk is voor de men schen en dan moeten ze tceh; eten. De heer Verschoor zegt, en als, dje) (menschen dan lid van' een kerk zjjtair welnu aldus spr., dan zal de linkerhand' niet weten wat, de rechter doet. Hierna' wordt tot.' stemming overgegaan. Heit) voorstel van den heer Burghout en .qok dat van R. en W,. wordt met. 6 tegen 5 vcor, verworpen. Een schrijven v. d. heer Haspels, hoofd der Chr. school te Waardhuizen, waarin hïjl den raad dank zegt vopr het in hem gesteld vertrofuwen, bij1 zijn benoeming tot NIEUWSBLAD foor Kt Land «an Heusden en AltmJeLaugstmt en Bommelerwaard OS cent per llesch. Heerlijk en Goedkoop! Verder ROODE PORT, SAMOS. MISTELLA, VERMOUTH, ST- JULIËN, MEIWIJN in verschil lende prjjzen Botermarkt 88, HEUSDEN. en gesprongen handen genezen direct en blijven heerlijk zacht en lenig met AKKER's KLOOSTERBALSEM bijt niet! .Geen goud zoo goed."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1