Bil Hiimmsr Beslaat Bil 3 Manen. Verbetering in de landbouwtoestanden. BEHANGSELPAPIEREN. 5. P. £ankbnyzcn Co's Battic Jf.V. Kaasj es> Uitgave: Eirma L. J. YEEBMAN, Heusden. No. 4990 Vrijdag 31 Januari 1930, Agentschap van de fttnsterdamsche Bank ft.V Amsterdam. 4 leunch- Kruid- 1 Zwifsersche- Binnenland. A. BAAIJENS, UND VAN ALTEN# Dit blad wrschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Er is geen bedrijf, waarin tegenwoor dig meer geklaagd wordt dan in dat der boeten. Men kan geen boer spreken of men hoort klaagtonen van allerlei soort, die inderdaad reden van bestaan hebben. Gevolg is dat velen, ook an deren dan landbouwers, zeggen dat het in het boerenbedrijf slecht gaat, wat toch feitelijk onjuist is. Integendeel, het gaat in den tegenwoordigen tijd in het boerenbedrijf beter dan ooit te voren, want dank zij de toepassing der steeds voortschrijdende landbouwwetenschap, gepaard aan eene in hooge mate ver beterde cultuurtechnisch en doelmatige teeltkeus, worden er thans oogsten ge wonnen, veel en veel grooter dan door vroegere geslachten ooit behaald wer den. Neen met het boerenbedrijf gaat het niet slecht, maar wel met de boe ren. De oogst van het vorige jaar was voor bijna alle producten schitterend, maar de prijzen zijn zoodanig dat niet tegenstaande de flinke quantiteit en uit stekende qualiteit der voortbrengselen, toch nog heel weinig door de boeren werd verdiend. Doordat naar land een abnormaal groote vraag is en zulks ook in hooge mate in het Land van Heusden en Altena en den Bommelerwaard zijn de koop en pachtprijzen opge voerd tot eene hoogte, welke alIeG minst in eene behoorlijke verhouding staat tot den prijs der producten en tot te verwachten opbrengsten. Er zijn boeren genoeg, die bedrijfjes ter groot te van 5 a 6 H.A. gepacht hebben tegen een jaarlijksche pacht van f200 a f225. Zoo'n bedrijf is te groot om door den pachter alleen te worden be werkt. zoodat hij arbeidskrachten moet huren, tenzij zijn gezin voldoende le den, die hem kunnen helpen, telt. Moet hij arbeidskrachten huren dan komt hem dit al gauw op een bedrag van f150 per H.A. te staan. Voeg daarbij de kosten voortvloeiende uit bemesting, zaaizaad rente van en afschrijving op den inventaris dan komt men tot een kostprijs van f425 a f450 per H.A. En hoe staat het nu daartegenover met de opbrengsten? Aardappelen wa ren in 1929 buitengewoon laag in prijs, de verschillende korensoorten moesten ook voor zeer kleinen prijs worden verkocht; erwten golden ongeveer de helft van 1928 en nog minder en de suikerbietenbouw was ook niet erg winstgevend. Bij korenbouw, waarvan de boeren het voornamelijk moeten hebben, mag niet gerekend worden op hoogere op brengsten dan gemiddeld per H.A. 3500 K.G. korrels en 5500 K.G. stroo, wat dan eene gemiddelde geldelijke waarde van ongeveer f 440 vertegenwoordigt, zoodat daarbij voor den huurboer van winst geen sprake is. Nu staat hier wel tegenover dat er bij verbouw van speculatieve gewassen hooge prijzen ge maakt worden als de markt gunstig is, maar aan den andereh kant bestaat er er ook steeds gevaar voor misgewas of geringe opbrengst, zoodat vrijwel iedere pachter alleen het hoofd boven water kan houden door meer dan het uiterste van zichzelf te vergen. Tot nog toe heeft onze regeering zich gelukkig af- keerig betoond van directen geldelijken steun aan den landbouw. En daarmede kunnen we ons volkomen vereenigen omdat zoodanige steun zou neerkomen Staalboeken seizoen 1930 worden gaarne ter inzage gezonden. Ook genegen te* behangen. A. VERSCHUUR BAfiRT Botermarkt 72 HEUSDEN op bevoordeeling der tegenwoordige be zitters, daar het verleenen er van on middellijk zou worden gevolgd door eene stijging van de pacht en koop prijzen. omdat het aantal liefhebbers voor het pachten van land zoo ontzet tend groot is en de concurrentie onder hen den eigenaars ten goede zou ko men. De huurboeren zelf, voor wie de financieele steun bedoeld zou zijn, zou den er practisch niets aan hebben. Maar is er nu voor de huurboeren geen andere uitweg te vinden zonder hulp der overheid? Naar onze meening wel en dan is die te zoeken in spe cialisatie en rationalisatie. De boeren in de veenkoloniën van Groningen en Drenthe hebben dit ook begrepen en deze zijn dan ook heel wat vooruit op de landbouwers in onze omgeving. Over den veenkolonialen landbouw la zen we in een der jongste nummers van de Haagsche Post het volgende: „Zoo zijn, sinds den veenkolonialen boeren bleek, dat ze met behulp van enkel kunstmest het voortbrengend ver mogen hunner akkers op peil konden houden, in die streken bijna alle per- ceelen, die voorheen tot weiland dien den gescheurd en is men zich gaan be perken tot slechts drie producten, aard appelen, rogge en haver, waarvan de verdeeling op zoodanige wijze plaats heeft, dat op ongeveer de helft van den bodem aardappelen en op de andere helft rogge en haver wordt geteeld. Verder heeft men door teeltkeus en ver edeling. onder toepassing eener doel matige bemesting, het voortbrengend vermogen der met aardappelen bebouw de gronden in ongeveer veertig jaar tijds opgevoerd van maximaal 400 a 450 ri.L. tot ongeveer 600 H.L. per H.A. en men heeft zich los gemaakt van de fabrikanten, door op coöperatieven grondslag de fabricage en den ver koop van aardappelmeel ter hand te ne men. Wat aangaat de met granen be- teelde perceelen hebben de boeren zelf zich tot nu toe hoofdzakelijk alleen bezig gehouden met de verwerking van het stroo, dat door hun rogge- en haverakkers wordt geleverd, tot carton, terwijl ze de korrels nog als zoodanig verkoopen en afleveren. Het doorzettingsvermogen en de goede koopmansblik van de veenkolo nialen blijven echter borg, dat zij ook op dit gebied niet enkel verbouwer zullen blijven, zoodra de omstandighe den hun gunstig lijken om de bakens te verzetten. Intusschen hebben ze nu al bereikt dat de grond, waarop ze hun bedrijf uitoefenen, ofschoon daar aan jaar op jaar wegens bemesting zeer groote bedragen ten koste moeten worden gelegd, een waarde heeft ge kregen, gelijk aan die van de van na ture zeer vruchtbare gronden in het zeekleigebied, waaruit volgt dat de toe gepaste systeemen het opbrengend ver mogen op gunstige wijze hebben be ïnvloed. Nu is het niet tegen te spre ken dat de omstandigheden, om te be reiken wat er bereikt wérd, in de veenkoloniën bijzonder gunstig waren; maar toch zouden ook daar niet zul ke merkwaardige resultaten zijn be haald. als de veenkoloniale landbouwer geen uitstekend koopmansbloed in zijn aderen had gehad. Dat koopmansbloed bruiste krachtig op, telkens als zich omstandigheden voordeden, die hen noodzaakten om het bedrijf in een andere bedding te voeren, om achteruitgang te voorko men; en datzelfde koopmansbloed zal hun nieuwe wegen doen vinden, zoo dra blijkt dat op die, welke thans wor den bewandeld, zich te groote be zwaren voordoen." Specialisatie en rationalisatie brengen den landbouw tot verhoogde rentabili teit. Gelukkig is men hier en daar buiten de veenkoloniën al aardig bezig om te komen tot meer rationalisatie in het bedrijf, maar tot specialisatie gaat men nog slechts schoorvoetend over. Zoo is men in sommige bedrijven de laatste jaren begonnen met de teelt van bloembollen (o.a. bij den Heer G. van der Beek Lzn. te Genderen) en met het verbouwen van groenten, bestemd voor conservenfabrieken. Dit is een be gin en nu ook voorwaarts op den in geslagen weg om daarop dan te ont moeten conservenfabrieken op coöpe ratieven grondslag. Eerst wanneer de ze fabrieken er zijn zal er sprake kun nen zijn van ruime verdiensten. Met groot genoegen constateeren we dat ook de landbouwers in het Land; van Heusden en Altena en den Bom melerwaard hun nut gaan doen met datgeen wat de laatste jaren hebben gebracht om den landbouw vooruit te helpen. Een verkeerd begrepen conser vatisme wordt successievelijk vaarwel gezegd en onze landbouwers verzoe nen zich meer en meer met de nieu were theoriën en methoden op het ge bied van de uitoefening van den land bouw. In niet geringe mate wordt daar toe ook bijgedrage door de Lagere Landbouwschool te Andel, die onder leiding van haar kundig en ijverig hoofd, vele moderne theorieën, die ve len eenige jaren geleden nog beschouw den als uit den booze, ingang weet te doen vinden bij de jongere gene ratie onzer landbouwers. En daar moet het heen. De landbouwende jeugd moet begrijpen dat het haar belang is wan neer theorie en praktijk hand en hand gaan, want de tijd dat het niets be- teekende of een boer al dan niet kon lezen en schrijven, ligt reeds ver achter ons. EEN PSEUDO-INGENIEUR. Bij den herbergier K. te Roosteren was sinds enkele dagen in den kost een heer, die zeide ingenieur te zijn en belast met de voorbereidende werk zaamheden en het toezicht op de ijzer constructie bij den bruggenbouw over het Julianakanaal te Roosteren. „Mijn heer" deed echter zoo weinig inge- nieursachtig, dat K. al spoedig ver moedde met een bedrieger te doen te hebben. De ingenieur scheen de ge Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA dachten van zijn kostbaas te hebben geraden, want plotseling was hij spoor loos verdwenen met achterlating van schulden. Uit een nader onderzoek bleek, dat de ingenieur een bedrieger en gros was en dat hij een paar ma len gesignaleerd stond in het Politie blad wegens oplichting. ONDER KIEZEL BEGRAVEN. De 17-jarige J. Jansen was alleen aan het werk in een kiezelgroeve te Stein (L.) Door een instorting werd de jon gen bedolven. Eerst toen hij 's avonds niet thuis kwam vreesde men voor een ongeluk en stelde een onderzoek in. Hij was toen reeds overleden. TWENTSCHE INDUSTRIEELEN NAAR AMERIKA. Naar de „Rsb." verneemt zijn een twintigtal Twentsche katoenfabrikanten voornemens zich in April per s.s. „Sta tendam" naar Amerika te begeven, ten einde in de Vereenigde Staten en mis schien ook in Canada de\groote textiel-' bedrijven te bestudeeren. De reis zal twee maanden duren. 4 Sruyere- Botermarkt 88 HEUSDEN r DOODELIJK ONGEVAL. De 29-jarige P. A. M., in dienst van de Ned. Staalindustrie Mij. te Rotter dam was in de zwavelzuurfabriek der Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaardingen bezig met de montage van een gaskanaal op ruim 9 Meter hoogte. Hij zat hier bij op een plank. Plot- seling brak deze doormidden, vermoe delijk door het invreten van het zwa velzuur, en M. stortte naar beneden. De ongelukkige was vrijwel opslag dood. Hij laat een vrouw en twee kin deren achter. DE MOORD TE WADDINXVEEN. Op 10 Augustus van het vorig jaar is H. A. Schotman te Waddinxveen door zijn buurman vermoord, naar aanleiding van een geschil over een heg, welke tuschen zijn erf en dat van zijn buur man stond. De heg groeide namelijk over het erf van Schoutman's buurman heen, in welk feit de buurman aanlei ding vond om de heg te scheren. Schot man diende toen een klacht in wegens zaakbeschadiging. De Rotterdamsche politierechter wees een veroordeelend vonnis. De buurman teekende appèl aan en tenslotte werd hij vrijgesproken. Het vonnis van den politierechter bleek on juist te zijn, omdat de heg niet aan Schotman behoorde, maar aan den eigenaar van den grond. Over deze quaestie is op den lOden Augustus 1929 wederom quaestie ont staan, met het noodlottig gevolg, dat Schotman door zijn buurman werd ge dood. De buurman heeft zich voor de Rot terdamsche Rechtbank te verantwoor den gehad. De eisch was 15 jaar ge vangenisstraf. ONTPLOFFINGEN HET BELAS- TINGKANTOOR TE RAALTE In het belastingkantoor te Raalte heeft in een schoorsteen, waarin zich gassen hadden verzameld, een ontplof fing plaats gehad. De schoorsteen werd geheel vernield en de stukken steen en kalk vlogen in de rondte. De werk zaamheden van het personeel waren echter nog niet begonnen, terwijl een klerk, die reeds in het gebouw aan wezig was, er met den schrik afkwam. Een begin van brand werd door on middellijk ingrijpen der brandweer ge- bluscht. ZIGEUNERS. Men meldt uit Venlo aan, de „N. R. Ct.": Een troep zigeuners is door de maré- chaussée van Weert naar hier gebracht. De zigeuners namen een dreigende hou ding aan, zoodat de marechaussée d:e sabel moest trekken. De maréchaussee te Venlo heeft het toezicht over de troep overgenomen. Bij visitatie bleek dat twee gezinnen van een Duitschen pas waren voorzien; deze zijn over de grens gebracht. De andere zigeuners zijn in een kamp op de kleine heide onaer bewaking gesteld. Als zij inkoo- pen doen, gewoonlijk met paard en wa gen, geschiedt dit onder toezicht van politie. Toen bij den slager B. 'n keer inkoopen werden gedaan zonder toe zicht van de politie, hebben vrouwen ham en worst gestolen. Thans rijden achter iederen uitgaanden wagen zoo veel maréchaussées als er personen op den wagen zitten. - OVERREDEN EN GEDOOD. Het bijna 7-jarig zoontje van den hr. W. Eilander te Herksen dat dage lijks met een aantal andere schoolkinde ren per rijtuig naar school werd ger bracht had het ongeluk Maandagmor gen uit den wagen op den weg„ te vallen. De jongen zat voorin bij den koetsier en toen hij langs den wagen achteruit wilde kijken, viel hij er uit Een der achterwielen ging het knaap je over den buik. Hij werd bij om wonenden binnengedragen. Dr. Kappe- winkel uit Wijhe, die spoedig ter plaat se was kon slechts den dood constatee ren. EEN BRUUT. In den Middelpolder te Amstelveen is een schillenophaler met zijn 15-jarig zoontje aangevallen door een aldaar woonachtig persoon. Het paard werd door den onverlaat bij den teugel ge grepen, waarna hij vader en zoon te lijf ging. De jongen werd zoodanig mishandeld, dat hij niet meer in staat was Verder te gaan. Bij onderzoek bleek zijn knieschijf te zijn stukgetrapt. Door de maréchaussée is tegen den aanval ler proces-verbaal opgemaakt. VERDRONKEN. Te Hemert (Fr.) is de dienstbode van den heer P. Schuurmans voorover te water gevallen en verdronken. MOORD EN ZELFMOORD ALS GE VOLG VAN DE BEURSCRISIS. In de Van Merlenstraat 74 te 's Hage is een droevig drama gebeurd, waar bij een echtpaar van middelbaren leef tijd het leven heeft verloren. In dit huis woonde het gezin van een oud- administrateur van een Indische onder neming met zijn vrouw en twee zij ner kinderen, een jongen van 21 jaar] en een meisje van 15 jaar. Toen dit meisje uit school thuis kwam. vond zij haar vader te midden van een grooten plas bloed liggen. Vlak bij het lichaam lag een revolver. He vig verschrikt snelde het kind naap buiten waar zij haar broer tegenkwam,, dien zij haar ontdekking meedeelde. Zij waarschuwden dadelijk de politie en den G.G.D. Een dokter van dezen dienst constateerde den dood van den man. Intusschen stelde de politie in de wo ning een onderzoek in en toen kwam voor het Land van Heusden en Altena,i)eLanDstraat en de Bommelerwaard PARTIJ RESTAXTEX. ZÉÉR YOORDEEL1G- DROGISTERIJ telef. No. is Raamsdonksveer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1