Tweede Blad No. 4990 Vrijdag 31 Januari Een Winternacht voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. RugpijnNieren Pillen Kinderrubriek* FEUILLETON Ingezonden Marktberichten. Houd Uw nieren gezond! BEHOORENDE BIJ HET Bij nierzwakte blijven urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het bloed achter, waardoor uw geheele gestel bedreigd wordt. Daarom is het zoo verkeerd de eerste waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen als rugpijn, urinestoornissen, stijve en ge zwollen gewrichten, blaaszwakte, be zinksel in de urine, hoofdpijn, duizelig heid enz. De nieren moeten hulp ontvangen en versterkt worden, terwijl het tijd is. Beproef Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Vraag ernaar in uw omgeving en hoor hoe zij worden aangeprezen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. PaardPaarl. 2. Ko ek ster is ekster. 3. Z wol le is Zwolle. De nieuwe raadsels zijn: 1. Men komt mij één keer in een dag tegen, geen een keer in een week, twee keer in een maand en ook twee keer in een jaar. Rara wat is dat? 2. Ik ben een groot dier, dat heel nuttig is voor den mensch. Maar bindt men iets lekkers aan mijn staart, dan word ik opeens.... een vogel. 3. Neem een deel van het lichaam, doe daarbij een lengtemaat, dan krijg je een nuttig voorwerp, dat men in ieder huis vindt. 4. Met ee is het iemand, die den zelfden naam draagt als jij, met ie is het een jongensnaam, met oo is het een deel van een tafel Wat is dat nu? OOM KAREL. DE ZANDMAN. 4. DONDERDAG. „Zal ik je eens wat vertellen?", riep Olie Loek, de Zandman uit, toen Hal- mar rustig in zijn bed lag te slapen en juist het Droomenland binnenging. „Je moet niet bang wezen, hoor, kijk, heb ik een klein grijs muisje". En hij deed zijn hand open, en daar zat een lief, klein muisje in. „Ze is ge komen, om je uit te noodigen op haar muizenbruiloft, want ze gaat trouwen, zie je?", zei Olie Loek. Ze trouwt met een ander muisje, dat woont onder de vloer van je moeder's keuken, zie je. Nu eerlijk gezegd vond Halmar dat nu niet zoo heel erg lekker. Hij hield meer van oliebollen. Maar hij begreep natuurlijk wel, dat muisjes spek erg lekker vinden, en daarom zei hij maar niets. Zoo kwamen ze in de bruiloftzaal, waar al de kleine muisjes met elkaar stonden te fluisteren en te lachen, als of ze elkaar voor het lapje stonden te houden. Aan den kant stonden de hee- ren muizen, die deftig hun snorren met hun pootjes stonden op te strijken. Het bruidspaar stond midden in de zaal, op een tapijt, dat gemaakt was van een groote kaaskorst. Er kwamen hoe langer hoe meer be: zoekers en het werd zoo vol, dat.nie mand meer een vin kon verroeren. De heele zaal was ook met spekvet inge smeerd, maar aan het einde van het feest kreeg iedereen een heerlijke groe ne erwt. Het bruidspaar kreeg er ook in de rapporten van dat College aan Ged. Staten, mijn persoon in het ge ding wordt gebracht. Hoewel ondergeteekende in Uw ver slag niet met name wordt genoemd tijdens de raadszitting, waarbij hij tegenwoordig is geweest, was dit wel het geval weet ieder ingewijde, wie wordt bedoeld. Ik vraag mij af, welke bedoeling de voorzitter had om mijn maatschappelij ke positie zoo uitdrukkelijk in de zaak te betrekken. Het zal hem toch be kend zijn, dat ik niet handel in mijn kwaliteit van ambtenaar, doch als voor zitter der afd. Woudrichem van Volks onderwijs. Dat ik geen inwoner van Rijswijk ben doet absoluut niet terzake. Onze afdeeling behoeft haar arbeidsveld toch niet tot Woudrichem te beperken? Nu de schoolstrijd in Rijswijk in bree- derer. kring belangstelling begint te Te den Bosch heeft in de Isabella-karzerne de beëediging der nieuwe officieren van het regiment wielrijders plaats gehad. Een foto van de plechtigheid geheel rechts baron van Dedem, commandant van het regiment wielrijders. NAAR HET ENGELSCH. 3 Tot nu toe heb ik den moed daartoe niet gehad. U kent de groote genegen heid die wij voor elkaar hebben. Sinds mijn stervende vrouw het kind in mijn armen legde, hebben wij bijna altijd hier samen op het kasteel gewoond. Ik geloof, dat haar leven gelukkig is geweest, zij wist niets van de slecht heid der wereld, noch van haar zor gen. Ik ben bang mijn arm kind ver driet te doen, wanneer ik haar ver tel, dat wij van elkaar moeten schei den, al is! [het dan ook maar voor een poosje." De priester wist niet, wat hij zeg gen moest. Zijn eigen gevoelens waren zoo geheel en al militairgezind, dat hij niets verkeerds kon zien in het vaderlandslievende besluit van den Che valier: maar hij zag dat deze niet op zijn gemak was en deze ongerustheid schreef hij toe aan een zeer natuur lijke aarzeling. „Bij slot van rekening", zei hij, „heeft het land geen onmiddellijk gebrek aan soldaten; en zooals u zegt, heeft me juffrouw, uw dochter, maar één na tuurlijke beschermer. Misschien dat u beter deedt met haar maar thuis te blijven!" „Wat dat betreft, ben ik vast be- En ze zeggen, dat ze daar heel pret- prettig wonen". „Maar hoe kan ik nu door dat klei ne muizengaatje in de vloer kruipen." vroeg Halmar verwonderd. „Haha, Iaat dat maar aan mij over", lachte de Zandman, "Ik zal je wel even tjes een stukje kleiner maken." En hij raakte Halmar met zijn stoo- verstokje aan en op eens voelde deze, dat hij hoe langer hoe kleiner werd. Zijn bed, waarin hij daar straks gelegen had. leek hem nu wel een groot kasteel en zijn schoenen léken wel groote roei- booten, waarmee je op de rivier kon gaan varen. Hij was dan ook niet groo- ter dan mijn vinger, en bijna net zoo groot als het muisje, dat hepi vriende lijk toeknikte met haar fijne snuitje. „Wil je nu in de je moeder's vin gerhoed gaan zitten?", vroeg het muis je, „dan zal ik je naar het feest trek ken." „O, wat is dat aardig van U", zei Halmar, „en dat terwijl U zelf nog wel de bruid bent." Het muisje nam een draad en bond die aan den vingerhoed vast en voort ging het, naar de bruiloft. Ze gingen door een lange gang, on der den vloer, die heelemaal verlicht werd door vuurvliegjes. „Ruikt het niet heerlijk hier?", vroeg het muisje, terwijl het even omkeek, „de lange gang is voor deze gelegen heid met spekvet ingesmeerd. Kun je iets fijners bedenken?" sloten, ik zie mijn plicht in en heb besloten dien te vervullen." „Ah zoo" riep de pastoor weer uit, terwijl zijn gezicht ophelderde. „Heeft Frankrijk dan geen gebrek aan soldaten, het heeft dringend be hoefte aan goede officieren. Deze oor log, anders dan de meeste oorlogen is een rechtvaardig iets, in zooverre het alleen een verdedigingsoorlog is. Ook andere edellieden hebben zelfop offeringen gedaan zooals u weet. Nu is het mijn beurt om mij onder de ver dedigers van mijn land te scharen." Niet in staat zijn geestdrift nog lan ger te bedwingen stak vader André zijn hand uit en greep die van zijn gastheer. „Het is een edel besluit. Ik ben er zeker van, dat mejuffrouw Blanche er niets tegen zal hebben." „Ik denk het ook niet", antwoord de de Chevalier, „als ik haar duidelijk gemaakt heb, dat het mijn plicht is; want al is zij nog maar een kind, zij heelt buitengewoon veel moed." „Ja, dat is zoo. Ik ben dikwijls bang geweest, als ik haar langs den zee muur zag rijden. Herinnert gij u ook hoe zij in zee zwom en de kleine Piet, het zoontje van den tuinman red de, terwijl hij al in zinkenden toestand was Gavrolles glimlachte; het enthusiasme van zijn vriend scheen hem goed te doen. „Dat' is een ander soort van moed dan de moed om lijden te verdragen. Maar ik geloof, dat mijn Blanche beide heeft. Wat ik verder te zeggen heb betreft haar toekomst. Gedurende mijn afwezigheid, en later, als als er een, maar daarin had één van de klein ste muisjes dé eerste letter van hun naam geknaagd. Nu, dat vondén de bruid en bruidegom prachtig, omdat dit iets heel bijzonders was. i Nu, alle muizen zeiden dan ook, dat het leen prachtige bruiloft was en ie dereen was vroolijk en blij. Halmar ook. die ten slotte door een groote muizen- meneer weer in den vingerhoed van zijn moeder naar zijn bed gereden werd. waarna Olie Loek hem weer in een gewoon jongetje omtooverde. En toen hij den volgenden dag wakker werd. was het Vrijdag. (Wordt vervolgd). MIJNHARDT's Zenuw Tabletten75 ct Laxeer Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. Woudrichem, 27 Jan. 1930. Mijnheer de Redacteur! Het raadsverslag der gemeente Rijs wijk (N.B.), voorkomende in Uw blad van 17 Januari j.l. noopt mij, enkele opmerkingen te maken aan het adres van B. en W. dier gemeente, omdat iets mocht gebeuren terwijl ik weg ben, zal zij hier op het kasteel blij ven." „Uitstekend." „Moeder Fevereau, de huishoudster is haar oude kindermeid, bijna haar I moeder. Nooit zal zij het kind ver- I waarloozen, dat onder haar zorgen is 1 gesteld. Voor het overige had ik graag, 1 mijn oude vriend, dat gij van tijd tot tijd eens kwam kijken, of alles goed gaat. Als zij treurig en angstig-is, zult u haar troosten, is 't niet? En mocht ik nooit terugkeeren Er kwamen tranen in zijn oogen, daarna zijn ontroering overwinnende en met zijn hand de tranen wegvegende, ging hij verder. „Mocht ik nooit terugkomen, wilt u dan over haar waken en haar bescher men? Haar wereldlijke positie is verze kerd daar heb ik allemaal voor gezorgd, en zij zal meesteres van het kasteel blijven." „Neen,, neen, riep de priester uit, de goede God zal u weer veilig bij de juffrouw terug brengen. Ge zult ee- nige voor niets deugende Duitschers dooden en als een held terugkeeren, wanneer de oorlog voorbij is," „Maar belooft u mij te doen,, wat ik u gevraagd heb? Neemt u de macht, die ik u gegeven heb op als een hei lige taak?" „Als een heilige taak, Chevalier." De priester stond nu op om heen te gaan, want het was laat geworden en hij stond altijd vroeg op. Voordat hij wegging, ging hij met zijn gast naar de huiskamer, een groote kamer, in stijl Lodewijk XIV gemeubileerd en hier vonden zij Blanche aan het orgel zit- trekken, acht ik het niet ondienstig, terwille van de niet ingewijden, in dit blad een en ander uit dien strijd te memoreeren. Na vergelijking met het verslag, der raadszitting trekke men zijn conclusies! Toen in de eerste helft van het vo rig jaar in Rijswijk sprake was van opheffing der O. S., werd door inge zetenen de tusschenkomst van Volks onderwijs ingeroepen. Na een gehouden vergadering werd tot oprichting eener afd. besloten zonder eenige pres- s i e traden een twaalftal leden toe. Met een lid der jonge afd. heeft onder- get. vele onderteekenaars bezocht. In derdaad heeft zulks hun vele uren ge kost, want het was geen gemakkelijke taak, om allen onzin, welken de hand- teekening jagers hadden verkocht, te ontzenuwen. Kenmerkend voor de nobele drijfvee- ren der ijveraars is b.v. dat men bij personen van de Ned. Herv. Kerk voor een Herv. school ijverde, doch ver- zweeg, dat de 2de leerkracht altijd Geref. moest zijn. Teekende men niet, dan zou er echter een Geref. school komen, wat natuurlijk den Hervormden een doorn in het oog zou zijn. Zoo werden eenerzijds de Geref. ge paaid met medezeggingschap; ander zijds de Hervormden bevreesd voor Ge ref. overheersching. Ook een methode om twee verschillende stroomingen in één bedding te leiden! Wenscht iemand niet te teekenen, dan werd hij eenvoudig aansprakelijk ge steld voor de financieële gevolgen, wel ke het instandhouden van 2 scholen voor de gemeente zou hebben, omdat juist die handteekening over het al dan niet voortbestaan der O. S. zou beslissen! De Voorzitter hecht, blijkens het ver slag, weinig waarde aan handteekenin- gen. althans niet, wanneer die van de voorstanders der Openbare school af komstig zijn. Maar wat te denken van de propagandisten voor Bijzonder on derwijs. die eens, bij ontstentenis van den heer des huizes, gemakshalve diens echtgenoote maar lieten teeke nen, ofschoon dit bij de wet uitdrukke lijk verboden is? Dat in het rapport van B. en W. hiervan met geen enkel woord wordt gerept, pleit niet voor een ob jectieven kijk op de zaak. Verder in aanmerking genomen, dat een der ijverigste voorvechters het ei genbelang een groote rol speelt, be hoeft het niemand te verwonderen, dat Volksonderwijs het op dergelijke wijze verkwanselen eener openbare school niet lijdelijk kan aanzien. Met voldoening hebben wij inmid dels geconstateerd, dat Ged. Staten de Openbare school hebben gehandhaafd. Het zal tenslotte geen betoog be hoeven. dat zij, die met politieke oog merken te Rijswijk den schoolstrijd heb ben ontketend en dat zijn w ij niet verantwoordelijk moeten worden ge steld voor de financieele gevolgen, wel ke de arme gemeente zal hebben te dragen. Met dank voor de plaatsruimte. J. KUIJPERS, Voorzitter afd. Woudrichem e. O. van Volksonderwijs. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Kan men een zaak in Patent genees middelen en drogisterijen de naam van Volksapotheek geven. N. De wet regelende de uitoefening der artsen jjbereidkunst van 1865 noemt vele malen het woord apotheek, maar zegt niet wat daaronder moet worden verstaan. De door U bedoelde zaak kunt U dus zonder bezwaar volksapotheek noemen. Wanneer door een Secr.- Gem.-Ontvanger fraude gepleegd wordt en het bedrag na een zeker aantal jaren wordt aangezuiverd, gaat zoo'n Secr.-Ontvanger dan volgens de wet vry uit? Zoo niet, kunnen een of twee leden vau den Raad hierover een aan klacht indienen en tot wien moet men ziek dan wenden V. X. Wanneer het strafbaar feit niet verjaard is kan nog steeds eene strafvervolging worden ingesteld, ook al is het tekort aangezuiverd. Echter geloof ik niet dat de Officier van Justitie in het door U bedoelde geval nog eene strafvervolging na de aanzuivering zal willen instellen. In ieder geval kont U zich tot den Officier van Justitie wenden en 't best is dat U er met dezen eens over gaat praten. ten, een van die lieve, oude melodiën spelend, die vroeger zoo algemeen be kend waren in Normandië. „Ik zal het haar vanavond vertellen," fluisterde hij tegen vader André, ter wijl zij in het portaal afscheid namen. Hij keerde langzaam weer naar de ka mer terug en zag, dat zijn dochter de zware gordijnen voor het raam had opengetrokken en in den tuin keek, die verlicht werd door de stralen van de volle maan. Het maanlicht gleed binnen en bescheen haar gezicht en tengere gestalte. Kalm en rustig kwam de Chevalier bij haar staan voor het raam en samen keken zij in het nach telijk duister. „Is het niet mooi?" zei het meisje, terwijl zij haar vinger op haar lippen legde. „Luister. Ik meen het geluid van de zee te hooren." „Het is de wind in de toppen van de boomen," sprak de Chevalier, bij na zonder te weten wat hij zei. „Hubert zegt hij heeft het zoo even op de boerderij gehoord dat er nog een groote slag heeft plaats gevonden. Toen ik zoo naar buiten keek, dacht ik maar wat is er va dertje? Hebt u het koud?" „Neen kind, ga verder. Je dacht „Ik dacht hoe het slagveld er uit moest zien dcor het vredige maanlicht overgoten, dat ook de gelaatstrekken der dooden beschijnt. O, hoe dank baar behooren zij te zijn, die in vre de thuis leven en nooit zoo iets te zien krijgen. En wat moet ik dank baar zijn, dat ik mijn lieve vader al tijd bij me heb, terwijl zoovele doch ters schreien en bedroefd zijn." De Chevalier beefde weer, alsof hij GOR1NCHEM, 27 Jao. Op de veemarkt waren aangevoerd 195 runderen, 2 nuch tere kalveren, 144 overloopers, 502 biggen, 5 geiten of bokken, 0 schapen, 0 lamm. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 300f 375 melkkoeien f 275—f 325 kalfvaarzen f 200—f 275 guiste vaarzen f 200—f 250 stieren f graskalveren f f nuchtere kalveren f 15f overloopers f 30f 50.' het koud had. Hij trachtte te spreken, maar hij kon geen woorden vinden; terwijl Blanche met een droeven glim lach. waaruit groote liefde sprak, zijn hand tegen haar wang drukte, terwijl haar droomerige oogen gevestigd ble ven op het licht van de maan over de slapperde bosschen. Ten laatste kon hij de onzekerheid, wat Blanche over" zijn voornemen zou zeggen, niet lan ger uithouden. Zonder zijn hand te rug te trekken, keek hij naar het ge zicht van zij kind, en zeide zachtjes. „Blanche, ik heb je wat te zeggen, iets. mijn kind, dat je misschien ver wondering en verdriet zal veroorzaken. Over een paar dagen lieveling, moet ik je verlaten en op reis gaan." Iets in den toon, meer dan in de woorden, verschrikte het meisje. Zij draaide zich vlug om en keek ern stig naar haar vaders oogen. „Vader, wat is er? Is er iets gebeurd. Op reis gaan, waar gaat u naar toe?" Hij nam haar hoofd tusschen zijn bevende handen en kuste haar innig op haar voorhoofd, voor hij antword- de. i „Naar het front, Blanche. Het land is in gevaar en ik ga dienst nemen onder de Fransche soldaten". HOOFDSTUK II. Het duurde eenige minuten, voordat Blanche de volle beteekenis van haar vader's worden begreep en toen de- tot haar doordrong, schreide zij niet. Haar vader had haar karakter niet on derschat, zij bezat moed en heerschap pij over zichzelve. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5