Derde Blad voor het Land van Heusden on Altena, de Langstraat on de Bommelerwaard. nb. 4990 wm 31 Januari O Plaatselijk Nieuws Qls>acliesf Gld^Lsatfendep BEHOORENDE BIJ HET KORT VERSLAG van de 5e jaarvergadering van de Herv. Meisjesvereen. „T a b i t h a" teAndel. De Hervormde Meisjesver. „Tabitha" te Andel vierde (op Dinsdag, 21 dezer haar vijfde jaarfeest in het gebouw der v.m. openbare school aldaar. De zaal was geheel met belangstellen den gevuld, toen de Eere-Voorzitter der Ver., de heer J. F. Calame, Hoofd der vBijz. school, de vergadering met gebed i, popende. In zijn openingswoord werd door den heer Calame gereleveerd wat de Ver. in het afgeloopen jaar ten be hoeve van den arme in deze gemeente had gedaan en werd de Ver. daarvoor hartelijk dank gezegd. Hij spoorde de Ver. aan in deze richting voort te wer ken, aangezien ze dan voorzeker op den financieelen en moreelen steun van An dels burgerij kunnen rekenen. Daarna werd het woord gevoerd door Mej. Schouten als afgevaardigde van de Ger. Meisjesver. en den heer W. Bronk- horst als afgevaardigde, tevens Voorzit ter, van de Herv. Jongelingsver „Obadja" te dezer plaatse. Ook deze bracht bul- de aan de Ver. voor het prachtige werk, dat zij geheel belangloos verrichtte en hoopte, dat de Ver. op het ingeslagen pad steeds verder mocht schrijden, zulks uit liefde tot Jezus. Door de secretaresse Mej. Kleinloog werd daarna voorlezing gedaan van het jaarverslag, ter (vijl Mej. Bronkhorst ver slag uitbracht van den financieelen toe stand der Ver, welke verslagen onder dankzegging werden goedgekeurd, Daarna werd overgegaan tot afwerking van het welvoorziene programma waar op niet minder dan 27 punten stonden vermeld. Nadat de Ver. het jaarfeestlied had doen klinken, betrad Mej. Cath. de Fij- ter het podium om de voordracht, geti teld „Een brave zoon" ten gehoore te brengen. De verwachtingen waren wer kelijk gespannen en ieder was nieuws gierig, hoe de verschillende declamatri- ces het er vanavond af zouden brengen. De voordracht, waarin een zoon werd geschetst, welke als koloniaal naar Indië vertrok, gedrongen door liefde, om zijn moeder tot steun te zijn en daar in den krijg werd gewond, doch wiens leven werd gespaard, doordat de kogel afstuit te op zijn bijbel, die hij bij zich droeg, was ons welbekend, doch werd met ge voel en teederheid voorgedragen, zoodat het spontaan applaus wel verdiend was. Ook de tweede voordracht door Mej. de Fijter getiteld „Het Kerstfeest der We duwe" mocht er zijn. Daarna werd door Mej. J. van Rijs wijk Hd. voordragen „Jan Jansen", waarin werd aangetoond, dat een arme vader beter 6 kinderen kan grootbrengen, dan 6 rijke kinderen een vader koes teren in den nood. Dit gedicht vindt in het leven helaas maar al te dikwijls toepassing en werd op den juisten toon en op duidelijke wijze ten gehoore ge bracht. De voordracht van Mej. A. van Rijs wijk over het Joodsche Groentenverkoop- stertje, welke het Christendom aannam en verachting en verstooting verdroeg om Jezus wil, was eveneens zeer mooi en werd goed geaccenteerd voorgedragen. Daarna werd door Mej. M. den Bes ten met orgelbegeleiding van Mej. van Berkel gezongen „Het Hemelhuis" en later nog ,,'t Ouderhuis". Beide zang stukjes werden uitnemend, met zuivere klankvolle altstem gezongen en het da verend applaus dat Mej. Besten oogstte was dan ook wel verdiend. De voordracht „Als ieder zoo was" werd uitnemend vertolkt, doch de sa menspraak „De ÏOO.OCO" heeft ons, af gezien van de goede bedoelingen, niet kunnen bekoren Voor de opvoering van dergelijke stukken ontbreekt ten eerste plaatsruimte en ten tweede zijn ze o.i. minder geschikt voor een jaar vergadering. Ieder zijn smaak evenwel I Bovendien zou in dit stuk een souffleur goede diensten hebben kannen bewijzen. Daarna werd door een vijftal dames gezongen „Het graf onder den Meidoorn", hetwelk behoudens enkele onzuiverheden toch wel verdienstelijk werd uitgevoerd. (Slot volgt.) AL'MKlïItK. Voor de Militie lichting 1930 hebben zich, in deze gemeente 36 personen opge geven. Op 24 Febr. a.s. hoopt de Chr. Gem. Zangver. Hallelujah alhier, in de zaal Dekker^ een^uitvoering^te} ge ven. AALST. Naar wjj vernemen komt Mej. P. Schreuder, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, voor op de voordracht ter benoeming in dezefde betrekking te Waardenburg. BENEDEN - LANGSTRAAT. Naar vette varkens bestaat goede vraag. Men besteed momenteel f 0.85 per K.G. levend gewogen. De jonge biggen gelden nog van f 20.tot f 25.per stuk, maar door den grooten aanfok worden in het voorjaar lagere prjjzen verwacht. BRAKED. Maandagmorgen had J. de Vries geneeskundige hulp noodzakelijk was. GIESSEN. Voor de lichting 1931 hebben zich alhier 5 personen ter inschrijving aangemeld. Loop bevolking 1929. Bevolking 31 Dec. 1929, 265 mn. en 240 vr. totaal 505. Geboren 8 mn. en 7 vr. totaal 15. Ingekomen 7 mn. en 7 Vr. totaal 14. Overleden 8 mn. en 4 vr. totaal 12. Vertrokken 7. mn, en 6 vr. totaal 13. Totaal vermeederd met 4 vrouwen. Bevolking 31 Dec. 1929 265 mn. en 244 vr. totaal 509. OUDENDIJK. Naar wy vernemen is een dames koor onder den naam Onderling Genoegens opgericht. RIJSWIJK. Mej. J, van Masbergen Gd. alhier behaalde op de Neder!.-Duitsche Modevak school te Groningen het diploma coupeuse. Het zoontje van G, Westerlaken alhier geraakte Zaterdag j.l. met zjjn voet De heer Kuipers bracht naar voren dat het wenscheljjk ware geweest dat toen men hier met een lijst door deze gemeente ging voor Christelijk onderwijs, dat de heer Burgemeester genoemde heeren had gewezen op de groote kosten welke hier door voor de gemeente zouden voortvloeien, het was toch algemeen bekend dat meer dan 8 kinderen voor het openbaar onder wijs zouden beschikbaar blijven en hierdoor opheffing niet mogelijk was, en noodwendig moest leiden tot 2 scholen in de ge meente. De EdelAchtb. Heer Burgemeester zeide het te betreuren dat men niet tot een op lossing had kunnen komen door de kinde ren naar een naburige gemeente te zenden, waar zjj dan goed onderwijs zouden hebben ontvangen. Eenige ouders hadden in ver band met den afstand hiertegen groot be zwaar. Ook was overwogen de aanbouw van een nieuw lokaal aan de tegenwoordige O. L. School, maar dit zou een kosten met zich brengen van minstens f 6000. B. en W. verzekerden niet anders te hebben kunnen handelen dan de geheele school voor het bijzonder onderwijs beschik baar te stellen. De afd. besloot verder, Ook uit Nederland zijn deelnemers vertrokken voor den jaarlijkschen betrouw- baarheidstocht per auto naar Monte Carlo, den zgn. Monte Carlo-Rally. Het vertrek van de heeren Holtz en van Houweningen (Rechts). Jz. alhier, werkzaam op de zandzuiger «Herziening» van de onderneming Gèbr, Bonis, bet ongeluk in een draad verward te raken. Zijn rechterbsen werd zeer ernstig bezeerd, doch vermoedelijk is het biet gebroken. Doordat hij met zyn handen het gevaar ran bekneld te raken tegen de bolderplaat, wilde afweren, kwam ook een zjjner handen in de klem, met het gevolg dat een vinger geheel werd verbrijzeld. Dr. van Steenis verleende geneeskundige hulp. Bij besluit van den Heer Commissaris der Koningin in Gelderland dd. 27 Januari j.l. do. 216/1 werd voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broeder- dienst aan Klaas van Wjjgerden, Roelof de Jong, Marinus de Vries, Anton Versteeg en Antonie van Dalen, ingeschrevenen voor de lichting 1931. By het Gemeentebestuur zyn inge komen aanvragen om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van Chr. Bakker- v. Veenendaal en van C. van Dalen Cz. alhier. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" gaf j.l. Dinsdagavond voor een tjokvolle zaal in het Stationskoffie huis alhier een uitvoering, die in alle opzichten uitstekend geslaagd mag hee- ten. De verschillende muzieknummers, zoowel voor als na de pauze werden verdienstelijk uitgevoerd en een dave rend applaus klonk dan ook na ieder nummer. Voor het komische gedeelte had het bestuur het duo Damme uit Princenhage uitgenoodigd, dat voor de noodige afwisseling zorgde. De: diver se nummers door dit duo uitgevoerd deden de aanwezigen meermalen schud den van het lachen en mochten een welverdiend applaus oogsten, vooral het nummer, dat door hen buiten het pro gramma om gegeven werd. DUSSEN. M. v. W. alhier, werkzaam bij den Heer J. v. V. had het ongeluk met een zijner vingers zoodanig tus- schen een vlasmachine te geraken, dat zoodanig tusschen de dorschmachine be kneld, dat directe overbrenging naar het ziekenhuis te Gorinchem noodzakelijk bleek. Zaterdagavond j.l. hield de afd. «Volksonderwijs» alhier een vergadering in de O. L. School. De heer Kuypers uit Woudrichem, voorloopig voorzitter der afd., opende deze vergadering met alle aan wezigen een hartelyk welkom toe te roepen. Het verheugd ons zeide spreker dat gij in zoo groote getale zyt opgekomen en hier mede blyk geeft dat U de hangende school kwestie in deze gemeente lang niet onver schillig is. Vervolgens bracht hy inzonderheid een woord van dank aan B. en W. die mede op deze vergadering tegenwoordig waren. Daarna verklaarde hij dat deze vergade ring was uitgeschreven naar aanleiding van het jongste Raadsbesluit, waar o,a. is be sloten dat de kinderen die het openbaar onderwjjs zullen bljjven volgen, uit de tegen woordige O. L. school zullen worden ver dreven en ondergebracht in het z.g. «Slot» De vergadering kenmerkte zich door een algemeene verontwaardiging over dit Raads besluit, verschillende aanwezigen wikkelden zich dan ook in een somtyds zeer heftige discussie's met B. en W. De heer Visser hoofd der School noemde het ook het grootste onrecht, wanneer de kinderen der O. L, school verdreven zullen worden naar een oud vochtig krot omringd door een stinkgracht. Wanneer men dan ook, zeide spreker, waarna hy nog andere feiten aanhaalde, in die richting zal blijven doordrijven zal de z.g. te stichten Chr. School niet zyn een zegen voor de gemeente maar een vloek, dan zullen haar grondslagen gevestigd wor den op leugen en bedrog. Hoe kan daar Gods zegen op rusten, maar bedenkt dat er één hoogere Rechter is. Dan wil men het doen voorkomen alsof de voorstanders van openbaar onderwijs de schuld zouden dragen van de groote finan- cieele offers die 2 scholen van de gemeente zullen vergen. Maar wie, aldus spreker, draagt hiervoor de verantwoordelijkheid, toch zy die byzooder onder wys verlangden en hiertoe het intiatief namen. daar te verwachten is dat de helft van het aantal kinderen dat nu de O. L. school bezoekt het openbaar onderwjjs wenscht te bijjven volgen, al het mogeljjke te doen de tegenwoordige O. L. school en onder- wyzerswoniDg voor het openbaar onderw, te behouden. Een 5 tal nieuwe leden gaf zich als lid der afd. op. Het afd.bestuur werd definitief als volgt samengesteld H. van Zon, voorz., J. Nieuwenhuizen, secr. A. Mooy, penningm., D. Westerlaken en P. Bos. Aan het einde van de vergadering bracht de heer Visser een woord van hulde aan de voorloopige voorzitter voor diens uit nemende leiding. De heer Kuypers stoot hierna met een woord van dank voor de trouwe opkomst en medewerking te ongeveer 11 uur deze vergadering. SPRANG. -~ De heer L. Sterrenburg onderwij zer aan de Chr. school alhier, is in ge lijke betrekking benoemd te Veenen daal. Heden Zaterdagavond hoopt de afd. „Patrimonium" alhier, in haar 21ste jaarvergadering bijeen te komen. De agenda vermeld: 1. Opening. 2. Verslagen van Secr.-penningmees- ter. 3. Bestuursverkiezing. 4. Benoeming afgevaardigde voor verschillende vergaderingen. 5. Varia. 6. Sluiting. SLEEUWIJK. De opbrengst der collecte gehou den ten bate van het roode Kruis be draagt f59.60. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1931 bedraagt 29. De muziekvereeniging „Wilhelmi- na" is voornemens op 5 Maart a.s. haar jaarlijksche Winteruitvoering t© ge ven. Naar wij vernemen komt er bin nenkort een derde leerkracht bij in de Openbare school alhier. Met het oog üaarop wordt het locaal dat tot nu pgewektheid en veerkracht. toe als verenigingslokaal gebruik werd. werderom in orde gebracht eu vertimmerd. Door het ontbreken van de no(h dige annimo der mannelijke leden var* de Chr. zangvereen. „Looft den Heere* alh:er, is deze ontbonden en in eert dameskoor omgezet onder directie va: dhr. A. W. v. d. Nat alhier. VEEN. Alhier werd door eenigfc inge zetenen een collecte gehouden ten be hoeve der Wed. v. R. en haar jeugdige kinderen, welke in eenige da? gen tijd haar man en vader verloren. Naar we vernemen werd voor dit ge val een flink bedrag gecolllecteerd. Bij den koopman D. alhier, gin» gen in enkele dagen een tiental van kens dood. Voor den betrokkene eeg. schadepost. De bibliotheek der afdeeling Ger Staatspartij ten huize van v. H. af hier. heeft dit seizoen veel succes. E; wordt door de jeugd hiervan een ruiifiL gebruik gemaakt. Het gebruik van df boeken is laag, daar slechts 5 cent pen week en per boekdeel behoeft te wou den betaald. Een buitenkansje dus voos de liefhebbers van lectuur. De bi] bliotheek telt reeds 264 boeken. WIJK. Morgen, Zaterdagavond geeft hc kinderkoor „Jong Leven" alhier, eei. uitvoering. Door hetkinderkoor zal wor den opgevoerd het tooneelstukje „Zes> tig gulden", in twee bedrijven doo. Otto Verhagen. De uitvoeringen door „Jong Leven*' het vorige jaar gegeven hadden eei uitbundig succes, zonder twijfel staa ook dit maal, de bezoekers die zee; zeker weder in groote getale zullei opkomen, een aardigen en aangename) avond te wachten. (Zie advertentie) Met het uitbaggeren der rivier d Maas alhier, hetgeen reeds eenige maan den in volle werking is, maakt mei goede vorderingen. Van vastvaren de geladen schepen, hetgeen voordien dik wijls plaats vond, is thans geen spralci meer. wat de scheepvaart in dezen tij) zeer zeker ten goede komt. Ook aai de aanlegplaatsen te Wijk en te Aal burg zal worden uitgebaggerd. Ook di komt de scheepvaart ten goede, daa men momenteel bij laag water nog we eens moeilijkheden met het aanleggai ondervindt. WOUDRICHEM. - Woensdagochtend, werd Mej. di wed. v. Vugt, toen zij voor familiebe zoek zich naar Vuren begaf, bij he uitstappen door een juist passeerendi auto aangereden, waarbij zij lichte her senschudding bekwam. Haar toestan? is bevredigend. WERKENDAM. Loop der bevolking over 1929: Op 31 Dec. 1928 bestond de bev»»ikir»f uit 1845 m. en 1763 vr. Totaal 3608 Vermeerdering in 1929 door gebuoi tar 43 m. en 44 vr. Totaal 87 en door ve& tiging 57 m. en 71 vr. Totaal 128. Vermindering in 1929 door overlydei 24 m. en 25 vr. Totaal 49 en dooi ver trek 126 m. en 129 vr. Totaal 255. Bevolking ep 31 Dec. 1929: 1795 no en 1724 vr. Totaal 3519. Naar wij vernemen zal de mu ziekver. „Kunst na Arbeid" van dei Biesbosch, 14 Februari a.s. in de Nuts zaal een uitvoering te geven, welk? Jtfcuwslilad Of gij ingespannen werkt op kantoor of fabriek, of in huis Uw dagelijksche bezigheden verricht, het voornaamste bij eiken arbeid is een gezond lichaam on een goed humeur. Begin en eindig daarom den dag met Ladies Old Laven der Soap. Het overvloedig, donzig schuim en de frissche natuurlijke geur van den Lavendelbloesem geven op gewektheid en veerkracht. Groot formaat 20 cent Klein formaat 12'/a cent The Crown Soap Work» Apeldoorn Holland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9