Dit Runner Maat uit 2 maden. Een Winternacht ^nd van alten* Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4997. Woensdag 26 Februuari 1930, Binnenland FKUILLÜTOK Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. EEN ONVERANTWOORDELIJKE GRAP. Zekere D. te Steenbergen had bij wijze van grap den ijzeren knop van de voordeur zijner woning door een ijzeren draad in verbinding gebracht met een electrische lamp. Toen de broodbakker De R. de klink vastgreep niets kwaads vermoedend kreeg hij den electrischen stroom door het lichaam. Hij kreeg een hevigen schok, doch kon den deurknop niet loslaten. Op zijn hulpgeroep schoot de zich in de buurt bevindende Van den B. toe. Hij greep De R. vast en zou ook den stroom door het lichaam hebben ge kregen, indien D. op dit oogenblik niet het contact had verbroken. De politie heeft de zaak in onderzoek en zal hoogstwaarschijnlijk wel een mid den vinden om den onverantwoordeiij- ken grappenmaker D. zijn roekelooze kunstjes af te leeren. EEN SMOKKELAAR IN DE BORST GESCHOTEN. Drie smokkelaars poogden hun smok kelwaar van uit Eijgelshoven over de grens te brengen. Ze werden door be ambten aangehouden en sloegen op de vlucht. De beambten maakten gebruik van hun vuurwapenen en een der smok kelaars kreeg een schot in de borst- streek. De smokkelaars wisten zich op Hollandsch gebied in veiligheid te stel len, nadat zij door het meertje de Worm hadaen moeten waden. In den loop van den dag begaf de aangeschoten smokkelaar, een 18-jarig werkloos jongmensch, zich naar het grensdorp Merkstein, meldde zich daar bij de politie, die den smokkelaar naar het hospitaal deed brengen. door een machine gegrepen. Op de Cokesfabriek te Sluiskil is de ongehuwde ingenieur D. l. dood in de cokes-zeefinrichting gevonden. Hij had ernstige wonden aan hoofd en armen. Vermoedelijk is hij door de machine ge grepen en eenige malen rondgeslingerd. rotterdamsche" inbrekers te delft betrapt. Een agent van politie te Delft be merkte in den nacht van Zaterdag op Zondag, dat van het kantoor der scheepswerf der fa. Gebr. Boot aan den Rotterdamscheweg een ruit was verbrijzeld. Hij vermoedde onraad en stelde met een collega een nader on derzoek in. Het bleek, dat op het kan toor alle lessenaars en kasten waren doorzocht en voor de kluisdeur een volledig stel inbrekerswerktuigen lag, waarvan reeds gebruik was gemaakt om te trachten de deur te forceeren. Op den zolder werd een drietal man- NAAR HET ENGELSCH. [10 Bevende boog Blanche zich over hem heen. Terwijl zij dit deed, herkende zij hem dadelijk. Hij was de Duitsche officier, die een paar avonden geleden zoo vriendelijk tegen haar gesproken had! HOOFDSTUK VI. Toen zij zich over hem heenboog, opende hij zijn oogen en met een zwak ke glimlacht herkende hij haar. Toen zij zenuwachtig terugging, uitte de haar omringende groep een boos gemompel, vuisten werden gebald, met armen ge zwaaid en toornige blikken werden in de richting van den gewonden man geworpen. Hauzel, de jachtopziener, die ook onder hen was keek met een woes- ten blik naar het gelaat van den Duit scher. „Het is die wreede schelm, die uw hond doodschoot, juffrouw Blanche!" zeide hij tusschen zijn vast op elkaar gesloten tanden. „Gaat u naar huis te rug en laat hem aan ons over." „Neen, neen, riep Blanche uit." Hij was het niet, het was de ander. Dr. Huët, u zult hem beschermen niet waar?" „Ga achteruit, jullie allemaal" riep de dokter op bevelenden toon. „De nen ontdekt, die zich achter een groo te kist hadden verborgen. Het bleken de losse werklieden P. J. van R., T. S. en L. P. J. J. uit Rotterdam te waarvan er twee reeds meermalen ken nis hebben gemaakt met de Justitie. Op een hunner werd een partijtje post zegels gevondenj op het kantoor ont vreemd, de beide anderen hadden zich elk een jas van den heer Boot toe geëigend en aangetrokken. De aangehoudenen zijn naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage over gebracht. GASVERSTIKKING. Toen de zoons van een te Amstel veen woonachtige 59-jarige weduwe thuis kwamen, vonden zij hun moeder in bedwelmenden toestand in de keu ken terwijl een sterke gaslucht de oor zaak hiervan onmiddellijk deed 'ken nen. Een geneesheer kon slechts den dooa constateeren. KIND ONDER EEN VRACHTAUTO GERAAKT. Zaterdagmiddag werd het zevenjarig zoontje van den heer Verhoeven, wo nende in de Kruisstraat te Eindhoven, toen hij door zijn moeder was uitge zonden om eenige boodschappen te doen, op het kruispunt van de Schel- lenoord- en Kruisstraat, waar het ver keer op dat oogenblik zeer drukwas, door een vrachtauto gegrepen. Het knaapje was opslag dood en het deer lijk verminkte lijk werd naar het zie kenhuis overgebracht. De politie stelt een onderzoek in, of den chauffeur van de vrachtauto al dan niet schuld treft. GESCHENKEN0VAN PRINSES JULIANA. Jhr. Baud. Kamerheer van H.K.H. Prinses Juliana heeft namens Deze aan den hr. P. Hofkes, stationschef van de N.Z.H. Tramwegmaatschappij te Kat wijk aan Zee, een geslepen kristallen inktkoker, zwaar met zilver gemonteerd, ten geschenke gegeven wegens dien sten aan de Prinses tijdens Haar ver blijf te Katwijk bewezen. De hoofdbe steller »vian de Tramwegmaatschappij, Schrama, ontving namens de Prinses een geschenk in geld. BOERDERIJ-AFGEBRAND. De groote boerderij van den hr. K. HielkemIPte Langezwaag onder de ge meente Heerenveen is door tot nu toe onbekende oorzaak tot den grond af gebrand. De heer Hielkema was met twee knechten aan het dorschen. Het vuur greep zoo snel om Zich heen, dat alles reeds in lichtelaaie stond toen Hielkema den brand bemerkte. In al lerijl heeft men toen het vee uit de stallen gehaald, doch een koe kon niet meer gered worden en kwam voor de oogen van de omstanders in de vlam men om. Toen de motorspuit uit Gor- redijk ter plaatse verscheen, weigerde juffrouw heeft gelijk: hij is een krijgs gevangene en moet beschermd wor den." Dan vervolgens zich tot Blanche wen dende, volgde hij er aan toe. „De kerel moet tevreden zijn met alles, wat hem mag overkomen. Er wordt daar ginds gevochten, en onze hulp is daar noo- dig." Terwijl hij sprak hoorde men schie ten uit de naburige bosschen. „Is hij erg verwond?" vroeg Blan che angstig. „Zijn arm is gebroken en hij heeft enkele vleeschwonden. Ik heb alles ge daan, wat ik kon. Houzel, ik laat hem aan je over. Leg hem in een van de bijgebouwen, het is slecht voor hem om hier in de kou te liggen." De zon ging nu onder en haar don- kerroode stralen, die door de bladeren schenen vielen op het gezicht van den gewonden soldaat. Al haar angst veranderde in sym pathie en medelijden als zij naar hem keek. „Ga weg", zeide Dr. Huët, terwijl hij haar bij de hand nam, „ik zei u al, dat het geen gezicht voor u was." „Ik blijf," riep Blanche uit. „O, Dr. Huët, ik ken hem." „Kent u hem, juffrouw?" Hij „Hij is een van de beide of ficieren, dien ik gisteravond zag en hij sprak zoo vriendelijk tegen mij. Ik heb zoo'n medelijden met hem. Denkt u, dat hij zal sterven?" „Sterven, natuurlijk niet. Het is heel moeilijk om Uhlanen te dooden. Bo vendien, sterft men niet van een schot in den arm, en zijn vleeschwonden zijn licht. Met een beetje zorgvuldige deze eerst water te geven. Nadat men eenigen tijd bezig was geweest het euvel te verhelpen en de spuit weer te gebruiken was, behoefde zij geen dienst meer te doen, daar er niets meer over was dan een groote brandende puin hoop. Vermoed wordt dat de brand ontstaan is in den schoorsteen. De ge- heele wintervoorraad alsmede eenige landbouwwerktuigen gingen verloren. De schade wordt grootendeels door ver zekering gedekt. GEFANTASEERDE INBRAAK. Zooals werd gemeld, werd in den nacht van Woensdag op Donderdag 1.1. ingebroken bij den landbouwer G. te Westwoud. De brandkast werd naar buiten gesleept en het geld, ongeveer 10.000 gulden, gestolen. De heer G. heeft Zaterdag bekend den diefstal zelf te hebben gepleegd. Hij is gevankelijk naar Alkmaar over gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. ONBEWAAKTE0 OVERWEGEN. Zaterdagmiddag is onder Alphen (N. Brabant) de 52-jarige Rijkers uit Til burg door een locomotief gegrepen en gedood. c BRAND TE ZEIST. Te Zeist is aan den Voorheuvel het schoenenmagazijn „De Vlijt" geheel af gebrand. Toen de eenige bewoner Vrij dagnacht wakker werd, had het vuur reeds snel om zich heen gegrepen en jetig voedsel gevonden in den voor schoenen en leer. Letterlijk alles ging verloren, ook een bedrag vanpl.m. f400 aan bankpapier. Na aankomst van de brandweer werd de vuurzee spoe dig bedwongen. De brandende maga zijnen van de firma Duetz leden ge- Sringe schade. Alles was verzekerd. oppassing, zal hij spoedig weer op de been zijn. Maar, wat drommel, in tij den zooals deze, moet hij alles voor lief nemen. Dat is de oorlogskans." Nu hoorde men in de verte op een trommel slaan. De jonge officier kwam vlug aange- loopen. „Hoor je dat, Huët? Daar ginds gebeurt iets. Wij moeten ons haasten." Heel goed, zeide Huët. „Eerst wil ik dezen kerel op een beschutte plaats zien en dan zal ik je volgen." De jonge officier groette Blanche en gaf dan het bevel aan zijn manschap pen, die achter hem aanrenden met geladen geweren. De boeren keken ver schrikt en wilden ook vertrekken, maar op een ander teeken van Huët tilden zij den gewonden man op. „Waar moeten wij hem neerleggen?" vroeg één van hen, vrij norsch. „Ga naar de boerderij iedere plaats met een dak boven zijn hoofd is goed", hernam de dokter. Ondertusschen had Blanche eenzwa- ren inwendigen strijd doorgemaakt. In tweestrijd tusschen haar medelijden voor den gewonden man en haar vrees voor hem, als zijnde één van de invallers van haar land, wist zij niet wat zij zeggen of doen moest. Toen herin nerde zij zich de lieve waarschuwing van haar vader, zoo vol van christe lijke naastenliefde, die zoo mooi weer gegeven werd door de eigen worden van den man, die daar gewond voor haar lag. „Het zou mij spijten, als u iets overkomen mocht, daar ginds in Duitschland heb ik een lieve zuster." Met treurige oogen keek zij weer naar den ongelukkigen officier. Hij lag nog in dezelfde houding, zijn oogen op BRONCHfOS U overvalt, 'iets 7 VEE VERBRAND. Te Oss is de boerderij van den land bouwer W. Mollen tot den grond toe afgebrand. Slechts met de groote moeite en geholpen door de ijlings toegeschoten buren, slaagden de be woners erin zich uit het brandende huis te redden. De geheele inboedel ging mede verloren. Zes varkens en vier koeien kwamen in de vlammen om. Men is slechts laag verzekerd. OVERLEDEN. Het zoontje van den heer Van den P. te Haaren, dat vorige week Dinsdag door een vrachtauto werd overreden, is aan de toen bekomen verwondingen overleden. EEN OCTROOI-KWESTIE. De directie der N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven deelt ons mede: Bij een tweetal in Januari j.I. gewezen arresten van het Gerechtshof te Arnhem is beslist, dat het in de gloeilampenindustrie zeer belangrijke octrooi no. 1940, betreffende gasgevul- de gloeilampen (z.g. halfwattlampen) al le lampen omvat met een wolfraamspri- draad in een gasvulling. Door deze ar resten is thans vast komen te staan, dat fabricage of verkoop van gasgevul- de gloeilampen (waaronder ook gas- gevulde automobiellampen e.d.) prac- tisch niet mogelijk is zonder met ge noemd octrooi In conflict te komen en derhalve voor niet-licentiehouders onrechtmatig is. Het Hof veroordeelde de gedaagden haar gevestigd. God, als het eens haar eigen dierbare vader geweest was, die zoo lag, hulpeloos, door vreemdelin gen omringd. Zoo kon gebeurd zijn, kon nog gebeuren, en dan Zij wendde zich tot de mannen, die met hun last langs haar henen gin gen. „Draag hem naar het kasteel" riep zij. „Naar het kasteel, juffrouw" herhaal de Houzel woest. „Juffrouw, bent u krankzinnig?" zei de Hubert, aaff* haar mouw trekkende, „een monsterachtige Duitscher". „Zwijg Hubert, en help om hem naar binnen te dragen. Dr. Huët, u kent mijn lieve vader. Op dit oogenblik, er gens ver weg, zou hij ook in gevaar kunnen zijn gewond misschien en gevangen, zonder liefhebbende dochter bij hem om hem op te passen en te verzorgen. Daarom wil ik dien armen man een schuilplaats aanbieden. Terwijl zij sprak, straalde haar ge zicht van een bijzonderen glans. Huët keek naar haar met onverholen bewon dering, terwijl de oude knecht, met geen enkel woord van tegenspraak in de rede durven vallende, zijn óogen in stil protest ten hemel sloeg. Langzaam droegen de mannen den gevangene langs het boschpad, door de tuinen, en de trappen van het terras op. De deur stond wijd open, terwijl de vrouwelijke bedienden bedeesd bij elkaar op den drempel stonden, Blanche gaf op hun nieuwsgierige vragen geen antwoord, maar gaf den mannen een teeken, dat zij de hal binnen moesten gaan. Hier zetten zij de baar neder en wachtten. tot een schadevergoeding van f50.000 voor iedere nieuwe inbreuk op dit oc trooi. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De werkman Dingemanse uit Koude- kerke, die Donderdag in een olieketel viel in de fabriek Vlisman, te Vlissin- gen, is Zaterdagavond aan de verwon dingen overleden. Hij laat een vrouw, en kinderen achter. De andere werkman, Verhoef, die ook in den ketel viel, heeft het ziekenhuis hersteld verlaten. BOTSING TUSSCHEN MOTOR FIETS EN AUTO. Zondagmiddag is de declamator Wil lem van Capellen op den hoek Ko ningslaanNeuweg te Hilversum, op zijn motorfiets in a.anrijding gekomen met een auto. Beide voertuigen reden langzaam en beide bestuurders hadden signalen gegeven. De heer Van Ca pellen werd gewond naar de R.-K. Zie kenverpleging gebracht, waar een lich te hersenschudding en een ontwrichting van den linkerenkel werd geconstateerd. Er is geen onmiddellijk levensgevaar. HET s.s. „ROTTERDAM" IN AAN VARING. De schade is gering. Een Reuter-telegram meldt uit Gi braltar, dat het s.s. „Rotterdam" vart de HollandAmerika-Lijn, dat op het oogenblik een toeristenreis door de Mid- dellandsche Zee maakt, in aanvaring is geweest met het Britsche slagschip „Barham". Naar de directie van de Holland Amerika-lijn ons mededeelde, is de scha de van de „Rotterdam" echter van wei nig beteekenis, zoodat het schip de reis heeft voortgezet en te Algiers wordt verwacht. Ook de schade van het Britsche slag schip schijnt gering te zijn. HAVENARBEIDER DOODGEVAL- LEN. Aan boord van het in de Lekhaven te Rotterdam liggende Engelsche s.s. „City of Shangai" waren werklieden bezig met het afdekken der luiken van het spardek. De 61-jarige havenarbei der J. H. van der Haar, aan de le Diergaardestraat woonachtig, liep over, de luiken en bemerkte niet, dat een deel daarvan nog open was, met het ge volg, dat hij op het 10 meter lager ge legen tusschendek viel. Met schedel breuk werd de man door den Genees kundige Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar bij aan komst bleek, dat hij reeds was overle den. VALSCHE FRANSCHE POST WISSELS. Op Vrijdag 24 Januari j.I. werd op het postkantoor te Delft door een Franschman een postwissel geïnd, groot ongeveer f500, waarvan later bleek dat deze op een geraffineerde manier was „Waar moeten wij hem brengen, juf frouw", vroeg Dr. Huët. „Breng hem naar mijn vader's ka mér," zeide zij zachtjes. Zij ging hen voor en zij volgden haar naar een groote, ruime slaapka mer op de eerste verdieping, die door, een schuifdeur in verbinding stond met een kleine zitkamer, die elegant ge- bileerd was als een studeerkamer en waarin een klein harmonium stond. Hier had de Chevalier gezeten en ge- deeerd of op het instrument gespeeld, waarvan hij zooveel hield. Soms had Blanche voor hem gespeeld, of, voor, zijn voeten zittend, hem voorgelezen. De boeren vertrokken en de gewonde was alleen in de slaapkamer met den ouden dokter en den huisknecht. Blan che wachtte in de nabijgelegen kamer, toen dr. Huët, terwijl hij de schuif deuren opendeed, haar een teeken gaf om binnen te komen. Het bed nade rende, zag zij den Duitscher liggen, die nog bewusteloos was. Een arm was op het dek uitgestrekt, de ander lag er onder. Het stof en bloed was van zijn gezicht gewasschen, dat nu zeer, bleek was, de pijnlijke trek was ver dwenen, en hij ademde, ofschoon nog moelijk, kalmer. Blanche keek eenige oogenblikken in diep medelijden hem aan, daarna wend de zij zich tot den dokter en zeide zachtjes: „Dokter, is hij erg gewond? Bent u er zeker van, dat hij genezen zal?" „Natuurlijk, als hij verzorgd wordt. Ik heb den kogel er uit gehaald en de wond zorgvuldig behandeld." (Wordt vervolgd). ISiBICI Alt de prikkelende ft^estbuien U zoo benauwd maken eft. het slapen be letten, grijp dan na\ de slijmop- lossende, hoeststillende Akkers Abdijsiroop, welke Óswe adem haling weer diep en vrK maakt. nieuws' Het is gelukt Abdijsiroop te"M 1 „stollen" tot gemakkelijk mede te nemen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1