Tweede Blad 10.4998 Een Winternacht ZIEKTEWET. HEEREÜ BOOKERS. LET OP „ZES CENTO" voor hot Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. PÏÏROL PÏÏROL RugpijnNieren Pillen Kinderrubriek. FEUILLETON Nierkwalen veronderen U! behoorende bjj het Na den middelbaren leeftijd heeft men zoo vaak last van rugpijn, duize ligheid, waterzuchtige zwellingen en urinestoornissen. En dan moet vaak gedacht worden aan overspannen nieren. Want gedurende uw geheele leven passeert iedere drie minuten het bloed de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden. Geen wonder derhalve, dat deze organen verzwakken kunnen. Er bestaat gevaar voor uitbreiding van uw kwaal en daarom is het ver standig bijtijds in te grijpen. Versterk uw nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het zacht werkende middel, dat blijkens de ervaring van zoovelen een weldadigen invloed kan uitoefenen. Houd uw nieren jong en flink, dan houden deze uw flink en jong. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. Blaffende honden bijten niet. 2. Eierschaal. ■3. Bloembed. 4. Alva. De nieuwe raadsels zijn: 1. >Wie kan mij zeggen, welke fou ten er in de volgende zinnen staan: „Prins Willem van Oranje, bijgenaamd de Zwijger, zag hoe de opgewondene menigte op het asfalt tesamen dromde. Hij ver beidde met ongeduld den koerier, die met het stoombooje uit Leiden moest komen, om een belangrijke boodschap te brengen." 2. Voor wie nemen zelfs koningen en keizers den hoed af? 3. Wie kan van het volgende woord een edelman maken: DAMENEL OOM KAREL. NAAR HET ENGELSCH. LI „Dus hij zal niet sterven?" „Vast niet. Ongelukkigerwijs kan ik niet blijven, onze eigen gewonden heb ben mijn aandacht noodig en de man moét het nemen, zooals het valt." „Dokter, ik zal hem oppassen", riep Blanche uit. „Vertel u mij vlug, wat ik doen moet." „U juffrouw, onmogelijk. Dat is geen werk voor u. Ik heb juffrouw Fevereau inlichtingen gegeven en zij zal haar best doen." Maar Blanche was vastbesloten. „Als mijn vader gewond was" zei- de zij schreiende, „zou ik dan toelaten, (dat andere handen hem verzorgden? Neen dokter, mijn plaats is hier, Juf frouw Fevereau is oud en zwak: ik ben sterk en jong. Evenals ik zou willen hebben, dat een Duitsche vrouw hem zou oppassen, wanneer hij hulp noodig had, evenzoo zal ik deze vreemdeling verzorgen." „Heel goed, als u het doen wilt," zei de dokter. „Goeden nacht, dat God Unet u moge zijn. Morgen zal ik even komen om te zien, hoe de arme drom mel het maakt." Aldus sprekende nam Dr. Huët met een eerbiedigen groet afscheid. On- dertusschen was het avond geworden. De zon was tusschen wolken onder- HET TROTSCHE PRINSESJE. II. Nu, zóó werd do Prins dan zwijnen hoeder aan het keizerlijke hof. Hij kreeg een heel klein, donker kamertje, vlak bij den zwijnenstal en daar moest hij slapen en wonen, als hij niet op de varkens moest passen. Ondertusschen j zat hij niet stil. Terwijl hij op de var- j kens paste, was hij druk aan het werk j en tegen den avond had hij een prach- j tige braadpan gemaakt, met allemaal 1 belletjes in het rond eraan, zoodat, als de pan op het vuur stond, om te bra den, de belletjes van zelf begonnen te twinkelen en eeen aardig wijsje speel den. Maar het aardigste van deze pan was wel, dat, wanneer je je vinger in den stoom hield, die eruit kwam, je dadelijk kon ruiken, wat er in al „Wat een deugniet", riep de prin ses uit en liep boos door. Maar ze had nauwelijks drie stap pen gedaan, of daar begon het aardige Wijsje weer te spelen. Toen keerde de prinses zich om en zei: „Ga nog eens naar hem toe, en vraag, of. hij- de: pan niet wil geven voor dien kussen van een hofdame." „O, nee", was het aantwoord van den prins, „tien van de prinses of ik houd mijn pan." „Het is verschrikkelijk", zei de prin ses," dan zal ik het maar doen, maar jelui moeten allemaal om me heen gaan staan, dat niemand het kan zien". Toen gingen de hofdames om de prinses en den varkenshoeder heen staan, en spreidden hunne lange rok ken met sleepen uit, zoodat niemand kon zien, dat de prinses tien kussen kreeg van een varkenshoeder. En In verband met het in werking; tre- den van de Ziektewet op 1 Maart 1930, volgt hieronder een uiteenzetting van de voornaamste bepalingen dier wet i cu een opsomming van de op werk gevers en arbeiders rustende verplich tingen, voor zoover althans de werk gevers zijn aangesloten en de arbeiders verzekerd zijn bij de Ziekenkas van den Raad van Arbeid te Tilburg. Tegen geldelijke gevolgen van ziek te zijn verzekerd de arbeiders, die te gen een loon van niet meer dan f 3000 per jaar in een onderneming werkzaam zijn. In het kort komt het hierop neer, dat alle arbeiders, die in een onderne- Rotterdam heeft een speciaal laboratorium voor het onder zoek naar de papegaaienziekte. Dr. te Hennepe, bacterioloog, geeft een papegaai een inspui ting. Tijdens de behandeling zijn zij voorzien van speciale mas kers. de huizen van de stad gekookt werd. Nu, dat was nog wat anders dan die roos, nietwaar? Op een goeden dag kwam de prin ses langs, met al haar hofdames en toen ze het aardige wijsje hoorde spe len, bleef ze staan om te luisteren. „Wat een aardig liedje is dat", riep ze uit, „dat moet een knappe varkens hoeder zijn. Ga eens vragen, wat hij voor die pan moet hebben." Een van de hofdames ging dus het kamertje van den prins binnen, kneep haar neus dicht, en vroeg: „Wat moet U voor dien pot hebben?" „Voor die braadpan moet ik tien kus sen van de prinses hebben, en niet één minder", zei de prins. „Wel lieve deugd nog-an-toe", riep de hofdame verschrikt uit. „Ik doe het toch niet minder", zei de prins. i „Wat vraagt hij?", vroeg de prin ses, toen de hofdame naar buiten kwam met bleek gelaat. „Ik durf het haast niet te zeggen, het iszoo verschrikkelijk Hoogheid", zei de hofdame. „Nou, fluister het dan maar in mijn oor",, zei de prinses. En toen fluister de de hofdame het. Winter handen Wintervoeten Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen gegaan. Toen zij de luiken van de zitkamer opendeed, zag Blanche, in de duisternis buiten, dat er dikke sneeuw vlokken vielen, de eerste sneeuw van dat jaar. Hoe dankbaar was zij God, dat Hij haar hart medelijdend gestemd had jegens den hulpeloozen vreemde ling. Zij keek op haar horloge, vervol gens keerde zij, nadat zij het raam' weer gesloten had, naar de Ziekenka mer terug. HOOFDSTUK VII. Toen zij bij het bed kwam, schrok zij en had bijna geroepen. De gewonde man had zich in zijn kussen omge draaid en met wijd open oogen, keek hij haar strak aan. Zijne gelaatsuitdruk king was koud en vreemd, hoewel niet heeleinaal zonder vriendelijkheid. Met een zacht kreunen bewoog hij zijn hand, alsof hij haar naar haar wilde uitstrek ken, doch nog te zwak zijnde, liet hij zijn hand vallen en zuchtte pijnlijk. Bevend kwam zij bij hem en schudde het kussen onder zijn hoofd op. Toen zij dit deed, keek hij weer naar haar. „Fraülein Zijn stem was zwak en klonk als vanuit de verte. „Doet u geen moeite om te spreken mijnbeer," fluisterde zij. „U bent hier veilig. Probeer te sla pen." Er volgde een kort stilzwijgen, dat alleen onderbroken werd door de die pe ademhaling van den Duitscher, maar nu sprak hij weer. „De dokter dacht, dat ik bewusteloos was," mompelde hij, „maar ik luisterde. Nu wij alleen zijn, moet ik u mijn; toen mocht de prinses de pot meene men. Ze had er veel plezier mee. Dag en nacht moest hij op het vuur staan en dan kon ze telkens weten, wat er op ieder fornuis in de stad gekookt werd, van den eersten minister tot het schoenlappertje toe. De hofdames dan sten er om heen en klapten in haar handen van pret. „Nu weten we pre cies, wie er vandaag gekrulde biet eet, en wie gebakken uien, en wie kool raap en wie bitterkoekjespudding. En de pasteibakker heeft de oude pasteitjes van gisteren weer opgebakken en voor versch in den winkel gezet. Wat een niet." „Het is om te gieren", zei de hof- naaister. „Jawel, alles goed en wel, maar je lui moeten je mond houden, want ik ben de dochter van den »keizer", zei de trotsche prinses. „Lieve deugd", riepen toen alle hof dames verschrikt uit, ens zwegen daar na. De varkenshoeder of eigenlijk de prins, maar niemand wist, dat hij geen echte varkenshoeder was maakte den volgenden dag een ratel. (Wordt vervolgd). zegeningen en dank uitspreken voor uw goedheid en menschlievendheid!" 1 „Pas op, wees u kalm" antwoordt het meisje. „Wind uzelf niet op, mijn heer. Uw leven hangt van volmaakte rust af." U is zoo goed, juffrouw, „ging hij ondanks haar waarschuwing voort. „Ontmoetten wij elkaar gisterenavond1 niet?" „Ja, maar spreek daar nu niet over." „Mag mag ik uw hand kussen?" Zonder eenige aarzeling legde zij haar hand aan zijn lippen. Zij kon zijn tra nen voelen en de hare begonnen ook weer in medelijden te vloeien. „Moge de hemel u zegenen" zei hij. „Ginds aan den anderen kant van den Rijn wacht een meisje, zooals u, met ongeduld op haar broer een aardig meisje, met goudblond haar zooals u, Fraulein." „Schrei niet", zei Blanche, „spoedig zult u beter zijn en dan zult u naar haar terugkeeren, mijnheer." „Misschien wie zal 't weten," mompelde hij zachtjes na een pijnlijk kreunen. „O, juffrouw, menschen zijn duivels, in zulke wreede tijden als de ze, maar engelen wandelen de wereld rond, engelen zooals u, om ze hemel waarts te wijzen en ze misschien te rledden." Zijn oogen sloten zich en zijn hoofd viel weer in 't kussen terug, terwijl hij binnensmonds in zijn eigen taal waft mompelde. Blanche zag dat hij erge pijn leed. Gevolg gevende aan de in structies van den dokter, sponsde zij de gewonde arm zorgvuldig af, en heei gauw viel de jonge officier in een ge zonden slaap. ming (dus niet in particulieren dienst) werkzaam zijn en voor wie de werk gever vérplicht is zegels te plakken', ook verzekerd zijn ingevolge de Ziek tewet. Niet verzekerd zijn dus dienstbo den, dagmeisjes, werksters, enz. Het ziekengeld bedraagt 80 pCt. van het dagloon van den verzekerde, gaat in op den derden dag nadat hij on geschikt tot werken is geworden en wordt gedurende ten hoogste 6 maan den uitgekeerd. De gehuwde verzekerde heeft bij zwangerschap recht op ziekengeld ten bedrage van 100 pCt. van het dagb loon vanaf den dag, waarop zij eene verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw kan overleggen, inhouden de, dat haar bevalling waarschijnlijk! binnen een tijdsverloop van zes weken zal plaats hebben. De gehuwde verzekerde heeft bij be valling recht op ziekengeld ten bedrage van 100 pCt. van het dagloon, vanaf den dag der bevalling tot het einde harer arbeidsongeschiktheid, echter ge durende ten minste 6 weken en ten hoogste gedurende 6 maanden na den dag der bevalling. Voor zoover daarin niet uit ande ren hoofde is voorzien wordt aan de gehuwde verzekerde in geval van be valling behandeling door een genees kundige of vroedvrouw verleend van- In dienzelfden tijd werd er beneden opgewonden en ontevreden gesproken, Houzel stond in het portaal, op zijn geweer geleund en door zijn honden omringd, terwijl hij Hubert en de an dere bedienden ondervroeg. Zij waren allen van meening, dat het in huis; nemen van iemand, die tot den vijand behoorde, een leelijke en slechte daad was. „Er is maar een manier om zulk tuig te behandelen." riep Hubert uit, „Hij moest dadelijk op zijn hoofd ge slagen zijn. „Ze moesten hem mij ter verzorging geven, zei de huisknecht toornig. „Ik weet, hoe men ongedierte doodt." Hij schrok en veranderde van kleur, want zijn jonge meesteres stond op den drempel, bleek en verontwaardigd. „Zwijg, Houzel." zeide hij. „Als mijn vader vader hier was, zou hij even als ik gehandeld hebben. „Hubert, ga naar de keuken ga, jullie allemaal. In zichzelf mopperend, gingen de be dienden weg. Houzel bleef waar hij !was, tegen den deur geleund, staan en keek zoo zwart als de nacht. „Wat jou betreft, Houzel, jij behoor de beter te1 weten. Jij hebt een betere opvoeding gehad, en moest meer mede lijden hebben." „Voor hem heb ik geen medelijden" antwoordde de jachtopziener. „Hij heeft het recht niet in dit huis te zijn." „Geen recht?" Hij heeft daar alle recht toe. Ofschoon hij een vijand is, is hij onze medemensch." „U hebt niet gezien, wat ik gezien heb afgebrande dorpen, de bevol king geplunderd, het land verwoest, en - wege en voor rekening van de ziekte- kas van den Raad van Arbeid. Over de Zondagen wordt geen zie kengeld uitgekeerd, Voor de berekening der premie en de vaststelling van het ziekengeld komt het dagloon, hetwelk meer den 8 gulden bedraagt, voor dat meerdere niet in aanraking. De premie wordt door den werk gever betaald echter heeft deze heft recht een gedeelte hiervan van het loon van den verzekerden arbeider af te hou den. De premie bedraagt in het algemeen 2.3 pCt. van het verzekeringsplichtige loon. Voor de ondernemingen waarin door arbeiders onder hoogere dan nor male temperatuur moet worden ge werkt óf waar arbeiders voor de be drijfsuitoefening met scheikundige stof fen in aanraking komen, bedraagt de premie 3.4 pCt. Van het loon van den arbeider mag als verplichte bijdrage in de premie niet meer dan 1.15 pCt. worden af gehouden. De arbeider is verplicht te zorgenj binnen 24 uur nadat hij tengevolge van ziekte arbeidsongeschikt is geworden, zich bij de ziekenkas van den Raad! van Arbeid aan te melden door het indienen van een ziektemeldingsformu lier, hetwelk althans voor wat het ge bied van den Raad van Arbeid te Til burg betreft ten kantore van dien Raad Van Arbeid, op alle postkantoren en hulppostkantoren binnen diens gebied verkrijgbaar is. Dit formulier moet na volledige in vulling en onderteekening en indien mo gelijk nadat de behandelend geneesheer, daarop zijn aanteekening heeft gesteld of daarbij een betreffende verklaring heeft gevoegd, weer ten kantore van den Raad van Arbeid, op het post kantoor of hulppostkantoor ingeleverd worden. Het is voor den arbeider van het grootste belang er voor te zorgen, dat het Ziektemeldingsformulier een dok tersverklaring bevat, omdat daaruit al leen kan blijken, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling heeft gesteld. Om namelijk aanspraak op zieken geld te kunnen maken is het noodza kelijk, dat de verzekerde geneeskundige hulp inroept en zich gedurende het ge heele verloop der ziekte onder genees kundige behandeling blijft stellen, (art. 50 le lid sub d der wet). Het ziekengeld wordt uiterlijk in de kalenderweek, volgende op die waar over het verschuldigd is, uitgekeerd'. Werkgever is ieder, die een of meer arbeiders bij een onderneming in dienst heeft. Een onderneming is een zaak, die met winstoogmerk gedreven wordt. De werkgever is verplicht: le. Binnen 30 dagen na onderschei- delijk 1 Januari en 1 Juli van elk jaar aan den Raad van Arbeid aangifte te doen volgens het daarvoor vastgesteld formulier van de arbeiders, die gedu rende het voorafgaande halfjaar in zijn dienst tegen een loon zijn werkzaam geweest en het aan elk hunner uitbe taalde loon. De werkgever, die nalatig is aan de ze verplichting te voldoen, is verplicht aan den Raad1 van Arbeid te vergoeden het ziekengeld, waarop de in zijn dienst Binnenkort verkrijgbaar „De kwaliteits-Sigaar". In Vorstenlanden en Sumatra. Iets fijns voor 6 cent dat allemaal door die verwanschte Duit- schers. Zij gelijken op dieren van het veld en moesten zonder genade neer geschoten worden." Terwijl hij zijn geweerschouderde, deed hij alsof hij wilde weggaan, maar. toen hij zich omdraaide en de oogen van zijn meesteres zag, voegde hij er berouwvol aan toe: „Vergeef mij, juf frouw. Ik weet, dat ik u boos g|es maakt heb. Maar ik zal maken, dicht bij u te zijn, indien u bescherming noo dig mocht hebben." „Wat doe je toch dwaas. Bescher ming tegen een gewonden man, 'diej misschien zal sterven." „Ik hoop het", antwoordde Houzel, zoo lang hij nog adem heeft, is dat tuig gevaarlijk." En zijn hoed afnemende, ging de jachtopziener heen, gevolgd door zijn honden. De nacht was onrustig voor Blanche. Zij sloot haar oogen bijna niet, maar lag te luisteren naar den wind en het verwijderd brommen van de zee, dat dat af en toe onderbroken werd door het geluid van schieten. Twee of driö keer stond zij op, deed haar morgen japon aan en keek in de kamer, waar de Duitsche officier lag. En eiken keer vond zij hem rustig slapende. Den volgenden morgen kwam dr. Hët even kijken, die zeer opgewonden was, „Zwaar werk dezen nacht, juffrouw," zeide hij, terwijl hij de slaapkamer bin nenkwam. Wij hebben de Duitschers, die op verkenning uit waren, terug geslagen. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5