KGCm-HALlNGRE - BEUSDEN, Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos SUIKERZIEKEN Dr. HEMMERS Voorjaar - Zomer Antoon Remie foor den Zomertii Mijnhardt's Zenuwtabletten 1930 ■- v, d. Heuvel Walraven» WIJNEN LIKEUREN GEDISTILLEERD Vragen op rechtskundig gebied Plaatselijk Nieuws Belangrijk bericht. HEUSDEN. OPGERICHT 1816. TELEF. No. 8. E Alle bestellingen voor het Land van Heasdeu en Altena, en de Langstraat worden FRANC O-H UIS geleverd. werkzaam zijnde arbeiders aanspraak maken of gemaakt hebben, ten aanzien van arbeidsongeschiktheid tengevolge van ziekte, ontstaan vóór of op den dag der aangifte of der ambtshalve gedane inschrijving. 2e. Alle gevraagde inlichtingen ten behoeve van de uitvoering der Ziek tenet, zoowel schriftelijk als monde ling, aan den Raad van Arbeid of de door dezen aangewezen ambtenaren te geven binnen den gestelden termijn. 3e. Op de z.g. losse arbeiderskaar- ten van de in zijn dienst werkzaam zijnde losse arbeiders bij het einde van het dienstverband te vermelden de tijdsduur van het dienstverband, ver diend loon en deze aanteekening te onderteekenen. 4e. Na vaststelling van het door den werkgever aan den Raad van Arbeid ingevolge de Ziektewet verschuldigd premiebedrag, dit bedrag te betalen bin nen den vastgestelden termijn. Niet voldoening aan deze verplichting geeft den Raad van Arbeid de bevoegd heid de premie bij dwangbevel in te vorderen met bij-berekening van 5 pCt. ïiente over den verstreken termijn en de op de invordering vallende vervol- gingskosten. Het niet naleven dezer verplichting is voorts strafbaar met een geldboete van den hoogste f 100.of hechtenis van ten hoogste een maand. 5e. Na ziekmelding van een in zijn dienst zijnden arbeider aan den Raad van Arbeid of de door dezen aange wezen ambtenaren alle gevraagde in lichtingen betreffende het dienstver band en genoten loon te verstrekken. 6e. De arbeiders in zijn dienst de ge legenheid te geven tot het uitoefenen van de hun bij of krachtens de Ziek tewet toegekende bevoegdheden en tot het nakomen van de hun bij of krach tens deze wet opgelegde verplichtingen. De arbeider is verplicht: le. Aan den Raad van Arbeid of aan de door dezen aangewezen ambte- narien hetzij mondeling of schriftelijk alle gevraagde inlichtingen ten behoe ve van de uitvoering der Ziektewet bin nen den gestelden termijn te geven. 2e. Indien de Raad van Arbeid zulks hoodig oordeelt te onderwerpen aan een door een door den Raad van Ar beid aangewezen geneeskundige in te stellen onderzoek, zich te laten opnemen in een daartoe aangewezen inrichting en in het algemeen de voorschriften van dien geneeskundige, welke strekken om een geneeskundigkundig onderzoek te kunnen instellen, op te volgen. 3e. Binnen 24 uur nadat hij tenge volge van ziekte arbeidsongeschikt is geworden het ziektemeldingsformulier Volledig ingevuld en onderteekend in te leveren. 4e. D i r e c t na zijn herstel van een ziekte den Raad van Arbeid daarvan mededeeling' te doen door inlevering van een z.g. gezondmeldingsformulier. 5e. Wanneer hij tijdens zijn ziekte van den werkgever, van eenige andere Verzekering of van een ziekenfonds loon of eenige uitkeering ontvangt, daarvan bij de ziekmelding mededeeling te doen onder opgave van het bedrag. 6e. Bij ziekmelding opgeven wanneer hij het laatst ziekengeld heeft genoten en van welk orgaan. 7e. Tijdens zijn ziekte moet hij zich onder geneeskundige behandeling stel len; en de door den behandelend genees kundige gegeven voorschriften ter be vordering van een spoedig herstel nauw keurig opvolgen. 8e. Verdere controle-voorschriften, waarnaar de arbeider zich tijdens zijn ziekte heeft te gedragen, worden hem zoo noodig op verzoek, bij ziekte uit gereikt. Voor losse arbeiders en de arbeiders in dienst van werkgevers met gemoeds bezwaren gelden behalve de hierboven genoemde nog bijzondere verplichtin gen. De 1 o s s e arbeiders, dit zijn dege nen, die in dezelfde kalenderweek als regel niet langer dan 2 dagen in dienst van denzelfden werkgever werkzaam zijn, moeten: Direct na 1 Maart 1930 of althans direct nadat zij voor het eerst als los arbeider werkzaam worden gesteld, bij den Raad van Arbeid aangifte doen om als zoodanig te worden ingeschre ven. Hun wordt dan een losse arbeiders- kaart uitgereikt, die zij bij het einde van het dienstverband bij een bepaal den werkgever aan dezen overhandigen ten einde daarop aan te teekenen den duur der dienstbetrekking, het genoten loon en hun naam en adres, j De losse arbeiderskaart moet hij bij den Raad van Arbeid inleveren a. zoo dra hij ophoudt los arbeider te zijn; b. voor het einde van den geldigheids duur dier kaart. De arbeiders in dienst van werk gevers, die wegens gemoedsbezwaren j door den Raad van Arbeid zijn i vrijgesteld tot het nakomen der ver plichtingen ingevolge de Ziektewet moe ten direct na 1 Maart of althans direci nadat zij bij zoo'n werkgever in dienst zijn getreden, bij den Raad van Arbeid aangifte doen ten einde als verzekerde te worden ingeschreven. Zij moeten hun aandeel in de pre mie rechtstreeks aan den Raad van Arbeid betalen. De losse arbeiders en de arbeiders in dienst van wegens gemoedsbezwa ren vrijgestelde werkgevers, hebben bij ziekte, zoolang zij niet aan hunne ver plichting tot aangifte hebben voldaan, slechts recht op het halve ziekengeld, tenzij zij kunnen aantoonen, dat de werkgever hun aandeel in de premie op hun loon heeft ingehouden. Werkgevers, die tegen deze verzeke ring overtuigde gemoedsbezwaren heb ben, kunnen op hun verzoek van de verplichting tot het doen van aangifte worden vrijgesteld. Inlichtingen moe ten zij echter te allen tijde blijven ver strekken. Hij betaalt het door hem ver schuldigde deel der premie in den vorm van een verhoogden aanslag in de Rijksinkomstenbelasting. Arbeiders, die tegen deze verzekering overtuigde gemoedsbezwaren hebben, kunnen op hun verzoek van alle uit deze wet voor den arbeider voortvloe iende verplichtingen worden vrijgesteld. Vrijstelling van den verzekeringsplicht wordi voorts op zijn verzoek verleend aan den arbeider: a. wiens loon, over een kalenderweek berekend, minder dan f0.40 per dag bedraagt; b. die bij den aanvang der verzeke ring ongeschikt tot werken of zwanger is. Gedurende den tijd, waarover zieken geld wordt uitgekeerd, wordt de ver zekering geacht voort te duren, onge acht van de voortduring der dienstbe trekking. Degenen, die gedurende de laatste 2 maanden vóór het einde zijner ver zekering (het ophouden als arbeider in dienst eener onderneming tegen loon werkzaam te zijn) onafgebroken ver zekerd is geweest, heeft bij ongeschikt heid tot werken tengevolge van ziek te binnen een maand na het einde zij ner verzekering, aanspraak op zieken geld, alsof hij verzekerd was gebleven. De termijn van 2 maanden wordt niet geacht te zijn onderbroken door werkloosheid van ten hoogste zes werk dagen. Vrijwillig verzekerd kunnen worden: le. Degenen, wier verplichte verzeke ring tengevolge van het niet langer in loondienst zijn eindigt; 2e. Degenen, die uitsluitend in dienst genomen zijn tot verrichten van huis houdelijke en persoonlijke diensten (dienstboden, particuliere chauffeurs, huisknecht, enz.) Voor zoover een verzekerde meent, dat door den Raad van Arbeid zijn recht op ziekengeld niet of onvoldoen de is erkend, kan hij tegen de beslissing van den Raad van Arbeid in beroep gaan bij den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering. In hoogste in stantie kan hij, wanneer de beroeps- rechter het verzekerd zijn ingevolge de Ziektewet ontkent, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep in hooger beroep gaan bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. In het algemeen belang, wordt hier tenslotte nog opgemerkt dat het de bedoeling van den wetgever is de Ziek tewet te doen uitvoeren door de er kende bedrijfsvereeenigingen en dat de Ziekenkassen van de Raden van Arbeid slechts als aanvullend orgaan optreden. Gebruik hiertegen de Zenuwstiilende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. B(j Apoth. en Drogisten (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Meu vroeg mij (een abonné) of ik eens wilde vragen het volgende Ik neb een buis gehuurd, niet op con tract dus mondeling en voor een huurprys overeengekomen. Nu woon ik er al vier jaar in, doch nu moeten er noodige repe- raties plaats vinden. Kan by nu daarvoor meer huur vragen en moet ik daarmede tevreden zyn D. te D. Heeft een Rijksveldwachter bet recht, iemand zonder gemotiveerde aanleiding te visiteeren op den opeLbaren weg Zoo ja, krachtens welk artikel of wettelijke bepaling. H. B. Het archief dezer gemeente is op de meest slordige wyze opgeborgen in een vochtig en vunzig vertrekje. Bovendien ligt alles door elkaar, zoodat het werkelyk een schande is zooals voor het archief wordt gezorgd. Kan ik, als buiten het gemeente bestuur staande, daar iets tegen doen en zoo ja, wat V. Een plattelander. Met zeker persoon had ik eene wedden schap. Ik wedde n.l. met hem dat zijn koe vóór 20 Februari zou kalven, tewijl hjj beweerde dat dit na dien datum zou gebeuren. Er waren wel 5 of 6 getuigen by. De gebeurtenis had 19 Februari plaats Het bedrag waarom gewed was, was f 10. Nu wil die persoon die f 10.niet beta len. Hoe kan ik nu het best handeleD om het geld te krygen W. Een veehandelaar. Ik heb een stuk grond, waarop ik gaarne^ zou bouwen, maar dat "kan ik niet, omdat er eene erfdienstbaarheid van uitzicht op rust. De eigenaar dier erfdienstbaarheid vraagt voor afkoop f5.per M3., wat veel te hoog is. Kan ik nu dien eigenaar ook op een of andere manier tot afkoop dwingen voor een redelyk bedrag Gorinchem. Een getrouw lezer. Is het mogelyk, dat van een gemengde meelsoort, welke uit 10 12 verschillende soorten bestaat, door deskundigen kan wor den vastgesteld welke soorten dit mengsel bevat, en hoe groot van iedere soort het percentage is. Een Abonté. Het is mogelyk om met een microscoop de verschillende soorten san te toonen en een geroutineerd scheikundige zal zulks vrjj gemakkelyk kunnen doen. Om evenwei het percentage van elk meelsoort te be palen is vrjj wel ondoenlyk als er 11 a 12 soorten in het meel aanwezig zyn. Ik heb twee jaar geleden een rjjbewjjs gekregen en examen daarvoor afgelegd. Nu moet ik weer een nieuw rjjbewjjs hebben, moet ik nu weer examen doen, of krjjg ik direct een nieuw tegen inlevering van bet oude. Een abonté Een nieuw rjjbewjjs kunt U ter secretarie uwer woonplaats aanvragen. U moet dan uw portret (klein formaat) inleveren en voor Noord Brabant een bedrag, groot fl.50 storten. Examen behoeft U niet opnieuw af te leggen. Kippen van mjjn buurman loopen telkens op mjjn land en beschadigen dan in erge mate mjjne bloembollen. Wat kan ik daar tegen doen G. Een bloembollenkweeker. U kunt tegen uwen buurman proces verbaal laten opmaken en wanneer de zaak dan voor het Kantongerecht dient, tegeljjk eene vordering tot schadeloosstelling indienen mits de vordering niet meer bedraagt dan f50.—. Mjjne dochter heeft een aanstaande ge had, die meermalen onder getuigen b sloofde haar te zullen trouwen. Daarop afgaande kocht mjjne dochter, die meerderjarig is, reeds veel huisraad, dat veel geld kostte. Kan zij nu, nu de vrjjerjj uit is, nog wat op haren vroegeren vrijer verhalen? X. X. Uwe dochter kan op haren vroegeren vrjjer niets verhalen. Trouwbeloften hebben in ons recht geen rechtsgevolgen. Ik verhuis 1 Maart a. s. naar eene an dere gemeente. Hoe zit het nu met het betalen van mjjne gemeentebelasting over het loopende jaar. H. J. H. v. d. M. Over het loopende belastingjaar d. i. tot 1 Mei a.s. betaalt U belasting in de ge meente, waar U tot 1 Maart a.s. woont. In de gemeente, waar U op 1 Mei woont, betaalt U steeds de belasting voor het ge- heele belastingjaar d. i. van 1 Mei tot en met 30 April. Verhuist men tegen Mei naar eene andere gemeente, in welke hoogere inkomstenbelasting wordt geheven dan in de gemeente, welke men gaat ver laten, dan is het verstandig om zoo moge- Ijjk pas op 2 Mei te verhuizen. 1 1 t ANDEL. Tot instructeur van de Landelijke rijvereeniging Hippos, is benoemd de heer H. Vogelaar alhier, instructeur van de Landelijke rijvereeniging „Het Land van Heusden en Altena". Door de broodbakkers alhier, is de prijs van het bruinbrood weder met 2 cent per 16 ons en het wittebrood met 2 cent per 8 ons verlaagd. De prijs der aardappels is alhier bijzonder laag. Volgens een handelaar werden hem deze week de Brevos aan geboden voor f 1.25 per mud en de Ei genheimers voor f0.65 per mud. Onder veel belangstelling vierde de Ger. Jongelingsvereeniging alhier in de Ger. kerk haar jaarfeest, hetwelk in alle opzichten geslaagd mag heeten. GORINCHEM. Veilingsvereeniging „G. en O." Veiling van 26 Febr. Prijzen: Spruiten 1425 ct., Bender- zoet 5 ct., Witlof 17 ct., Uien 4—4ya ct., Kroten 11/24 ct, Veldsla 2332 ct., Engelsche Bellefleurs 10 ct., Spruit- koppen 33i/2 ct., Wortelen 2 ct., Belle fleurs 1622 ct., 2e srt. 48 ct., Adams appelen 15—16 ct., Sterappelen 2e srt. 4 ct, Goudreinetten 1623 ct., 2e srt. 57 ct., Jasappelen 9i/2 ct., Stoofperen 5i/, ct., alles per KG. Knolselderie f2.00—f3.50, per 100 bos. Savoye kool f6.50f10.Boeren kool f 1,95, Roode kool f6.50f9.50, Groentjes fl.50f3.50, Andijvie f 1.15 f 1.65, alles per 100 stuks. 's GRAVENMOER. Het paard van den landbouwer C. T., hetwelk gespannen was voor een tweewielig voertuig schrok op den Oosteindschenweg voor een passeeren- den auto met het gevolg, dat het paard achteruit begon te kruien en het voer tuig in een sloot terecht kwam. De voerman A. C. alhier, die aldaar juist met zijn paard passeerde, wist in een minimum van tijd met zijn paard het voertuig weer op het droge te bren gen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dinsdagmiddag had de heer G. L., zijn rijwiel in de onmiddelijk nabij heid van de tramlijn tegen een woning van den heer J. Emmen alhier, weg gezet en was nauwelijks de woning Van Emmen binnen of er kwam een tram van de Z. S. M. uit de richting Oosterhout aangereden. Daar het rij wiel te kort bij de tramlijn was ge plaatst, werd 'het dan ook door de tram gegrepen en meegesleurd. Toen de heer L. eenige oogenblikken daarna buiten kwam, had hij de onaangename ontdekking, dat zijn rijwiel verdwenen was en een twee honderd M. verder ge heel verbrijzeld op de tramlijn lag. KAATSHEUVEL. Maandagmiddag brak tijdens het schaftuur brand uit in de stoomschoen- fabriek van de firma W. van Nieuwstad alhier. Na ge ruimen tijd slaag de de brandweer er in het vuur te be dwingen. De fabriek heeft aanzienlijke waterschade, terwijl de brandschade eveneens niet gering is. Een en ander Wordt door verzekering gedekt. De vermoedelijke oorzaak van den brana zijn vonken, die uit een kachel zijn gespat. NIEUWENDIJK. De zoon van M. W. had het on geluk, van een kruk waarmede een mo tor aan den gang gemaakt moest wor den een klap tegen zijn been te krijgen, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. ti Bij den heer M. v. A. is pen aangeschoten postduif aankomen vlie gen met een ringetje om de poot waar op staat: Belg. 29 6529211. Den heer P. Schermers werkzaam bij de firma L. Schermers alhier, had het ongeluk door het kantelen van een plank in het water te vallen. Op hulp geroep redden de daar werkzaam zijnde arbeiders A. D. en J. v. d. S. Pzn. den drenkeling. Het mondharmonicacorps „Kunst na Arbeid", directeur dhr. Straver te Gorinchem heeft Zaterdagavond het zeer talrijk publiek in het versierde In stituut gebouw, een zeer mooie uitvoe ring gegeven. Daar deze vereeniging voor een poosje geleden is opgericht, en door vele tegenspoed te kampen heeft gehad, mag de muziek schitterend genoemd worden, vooral noemen we het derde nummer van het programma, Lente wals, was een succes, dit werd op verzoek herhaald. Ook het Gorin- chern's Trio heeft op schitterende wij ze gespeeld, en oogsten veel lof. Het tnoet voor de vereeniging, doch niet minder voor hun directeur dhr. Straver een groote voldoening zijn geweest. Het publiek gaf dan ook meermalen een luid ajjplaus. Zoowel in de zaal, als na afloof was alles ordelijk en netjes toegegaan. OUDENDIJK. hij naar huis kon x^prdeti vervoléfcL XTerwijl in schier alle bedrijven de malaise zich doet gevoelen, schijnt naar de uitbreiding en verbeteringen te re kenen, het bedrijf van zandscheppen nog loonend te zijn. Eigenaardig en tevens vermeldens-* waardig is het feit, dat alléén de zeer oude en bekende fam.Vink dit bedrijf hoog houdt. Telden we voor enkele ja ren slechts een viertal scheepjes thans reeds is het negende in gebruik geno men. De verbeteringen zijn vooral hier in, dat elk scheepje zich niet alleen door motorkracht kan verplaatsen, maar men baggert en lost er ook zand mede. Voor het klein bedrijf, heeft de mo tor dan ook zeker groote waarde. Het is ons, na jaren lange proefnemingen, gelukt, een praeparaat te vinden, wat niet alleen alle bezwaren der suikerziekte opheft, doch waarmede ook totale genezing is te bereiken, zonder het voortdurende, verzwakkende diëet te moeten volgen. Reeds by vele H.H. Doctoren in binnen- en buitenland met succes in gebruik. FloTxioeopatliisch.e Geneeskundige - Inrichting Bsrgschelaan 218, ROTTERDAM Behandeling van alle chronische in- en uit wendige ziekten. URINE ONDERZOEK fl.— (voor suikerziekte) f 2. (Urine kan ook met geld zending per post gezonden worden.) Spreekurente GORIN CHEM eiken Maandag van 10—1 uur. Hotel „MODERN" Eind Langendijk. De nieuwe Voorjaar- en Zomercollectie's ontvangen. Ruime keuze voor Dames- en Heeren Costuums, Man tels, enz., enz. PRACHTIGE STOFFEN en als steeds BILLIJKE PRIJZEN Prompts bediening i Nette afwerking I Tijdige bestelling gewenscht. Dames- en ReerenkleermakerQ, BREESTRAAT 78, Keijzer's glorievolle tuin- collectie van 500 Zomer bloemen voor f 4.—. 200 Gladiolen, prachtige snijbloem. 25 Winterharde planten, in vyf soorten. 75 Anamonen, in kleurenpracht. 75 Ranonkels, op roosjes gelij kende bloempjes. 50 Montbretia's, de onrange Lelie. 50 Gelukskiaver, onmisbaar voor Uw tuin. 20 Boibegonia'8, het genot der perken. 5 Dahlia's, de lievelingsbloem. Verder bieden wy de volgende rozen van JERICHO noch aan als sieraad voor Uw TUIN Stamrozen, extra zwaar, p. st. f 1.Struikrozen, 1ste soort, p. st. 20 ct. Klimrozen, lange ranken en grootbloemig, p. st. 25 ct. Batyrozen, de trosroosjes, p. st. 20 ct. Treurrozen, extra mooi, p. st. f 1.50. Verzending geschied na inzending van postwissel of onder rembours. P. J. KEIJZERS Nz. WERELDKWEEKERIJ, H1LLEG0M. ILandbouwkalk Kalkstikstof Slakkenmeel Kali, enz. Beleefd aanbevelend, GENDBREJf. r i—De werkman B., werkzaam op de kalkzandsteenfabriek te Gorinchem, kwam Maandagmorgen, vermoedelijk door de gladheid, op de luiken van' een schip te vallen, waardoor hij in het ruim terecht kwam. Met lichte her senschudding werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand was Dinsdag van dien aard, dat

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6