Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5000, Vrijdag 7 Maart 1930. 5. p. £ankli»yzi« (a's Bank jf.V. Binnenland 'MM Ï;*J Int. Telefoon no. It. Postrekening no. 61525. Contact tusschen Waalwijk en het Land van Heusden en Altena. A. BAAI JENS, INGE- VOSSEKOP- *-AND VAN ALTEN* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. JI Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel j J meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar en Vrijdagmorgen 9 aar ingewacht. Zeer kort na het verschijnen van de artikelen in de Echo van het Zuiden be treffende het autobusverkeer in het Land van Heusden en Altena deed ik in een kort stukje in dat blad o.rrn de mededeeling dat ik na het verschij- nen van het rapport der door den Heer Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noordbrabant ingestelde commis sie, wier taak het is Gedeputeerde Sta ten van advies te dienen in zake de oplossing van het autobusvraagstuk in het Land van Heusden en Altena, met jee/i zakelijk antwoord op bedoelde ar tikelen zou komen. En hoewel het rap- eport nog niet is verschenen wil ik toch thans reeds beginnen met iets te zeg- jgien omtrent een paar punten, welke niet geacht kunnen worden, iets van het in het rapport neergelegde wereld kundig te maken vóór het is versche nen. In het hoofdartikel van het nummer der Echo van het Zuiden van Woensdag 12 Februari j.l. lezen we o.a. „Of schrij ver en 't blad (d.i. het Nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena, Schr.) niet weten dat Drongelen, Ee- then, Meeuwen e.a. zeer veel naar Waal wijk komen voor 't station S.S., voor markten, voor keuringen, voor belasting zaken, voor de onderwijsaangelegenhe- den, bij feestelijkheden enz. Weten ze dat niet, dan moeten ze maar eens in- formeeren bij de kopstukken in de plaat sen." Gerust kunnen we zeggen dat we dat niet wisten en thans nog niet we ten na een zeer grondig en deugdelijk ingesteld onderzoek bij kopstukken in die plaatsen. We zullen punt voor punt de revue laten pa,sseeren. Eerst dan 't station. De inwoners van Drongelen gaan wel |eens te Waalwijk op den trein, maar meestal gaan ze vanuit Eethen of van af den molen te Meeuwen per bus naar ihet station tei Gorinchem of dat te s Bosch, terwijl de inwoners van Meeu wen, Eethen, Genderen en Babvloniën- broek zoo goed als nooit gebruik maken van het station te Waalwijk, maar bij na altijd den trein nemen te Gorinchem of 's Bosch. De kopstukken in al de genoemde plaatsen hebben mij zulks verzekerd en wil men dat ik namen noem, dan zal ik het gaarne doen. Wat het marktbezoek betreft willen we het volgende opmerken en wel ge deeltelijk aan de hand van de hier af gedrukte marktopgaaf: Op het Politiebureau en ter Secre tarie te Waalwijk gratis verkrijg baar. 1930. JAARMARKTEN TE WAALWIJK. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van WAALWIJK maken bekend, [dat te Waalwijk in 1930 worden ge- Ihouden de volgende Jaarmarkten als: den laatsten Donderdag in Januari 30 Januari. [den laatsten Donderdag in Februari 27 Februari. den laatsten Donderdag in Maart 27 Maart. den tweeden Donderdag in April 10 April. den laatsten Donderdag in April 24 April. den laatsten Vrijdag in Mei 30 Mei. den laatsten Donderdag in Juni 26 Juni. den laatsten Donderdag in Jili 31 Juli. den laatsten Donderdag in Augustus 28 Augustus. den tweedeen Donderdag in Septem ber 11 September. den laatsten Donderdag in September 25 September. den tweeden Donderdag in October 9 October. den laatsten Donderdag in October 30 October. den laatsten Donderdag in November 27 November. den derden Donderdag in December '18 December. Premiemarkten voor rundvee op 27 Maart, 10 April en 9 October 1930. Op elk dier markten wordt een bedrag van f 70.aan premiën beschikbaar gesteld. Op de markt van 25 September 1930 iwordt een groote premie-keuring van rundvee gehouden, waarvoor de prij- zen nader zullen worden gepubliceerd. Kermis aanvangende den 2den Zon- jdag in Juli, 13 Juli tot en met 20 Juli. Voorts eiken D i n s d a g en V r ij d a g Weekmarkt voor Vee, Landbouw- voortbrengselen en Koopwaren en Beurs voor Graan, Huiden, Leder en Schors yen des Zaterdags van 2 tot 4 uur* namiddags Pluimveebeurs in de over dekte rijbaan achter het Gemeentehuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. C. J. MOONEN, Burgemeester. M. A. J. VAN LIEMPT, Secretaris. De Waalwijksche kermis trekt behal ve dan uit het 350 zielen tellende Drongelen slechts zeer sporadisch be zoek uit andere dorpen benoorden de Bergsche Maas. Vroeger was dit be zoek grooter dan thans, maar de laat ste jaren is het zoo mogelijk nog steeds afnemende. Aldus de kopstukken. Van het bestaan eener Dinsdagsche weekmarkt voor vee, landbouwvoort- brengselen en koopwaren is niemand iets hoegenaamd bekend. Aldus de kopstukken. Van de Vrijdagsche weekmarkt werd mij uit de allerbeste bron medegedeeld dat er op dien dag zeer weinig wordt verhandeld, en wel om de eenvoudige reden dat er zoo goed als niets wordt aangevoerd. Aldus de kopstukken. Een Dinsdagsche Beurs voor Graan, Huiden, Leder en Schors is ook al weer aan niemand bekend, terwijl de Vrijdag- Paling in gelei. Haring in tomatensaus. Ansjovis. Sardines in olie en tomatensaus. Sardelrings. Kippered Her rings Zalm. Makreel. Lunchtong. Ossetong. Kip en Ham. Kip en tong. Piccalilly. Uitjes enz. enz. HEUSDEN, Botermarkt 88. sche 'Beurs voor Graan bezocht wordt door slechts één graanhfandelaar, (en nog wel uit het Land van Heusden en Altena!), die er komt uit oude ge woonte en voor familiebezoek, en de beurs voor Huiden, Leder en Schors zich met geen bezoek moet tevreden stellen. Aidus de kopstukken. Een Zaterdagsche pluimveebeurs is eene openbaring als men er met iemand over spreekt. Waalwijkers deelden wij mede dat de rijbaan nog nimmer was vereerd met het bezoek van één kip. Dat Burgemeester en Wethouders be doelde marktopgaaf hebben doen druk ken en verspreiden wil er bij mij niet in en ik beschouw haar dan ook meer als een product van den chef der afdeeling „Marktwezen" ter secre tarie, die er het zijne toe wil bijdragen om met een heel klein beetje groot doenerij den bloei der Waalwijksche markten en beurzen te bevorderen. (Maar nu zouden we de jaarmark ten ten getale van 15 nog vergeten. Op 11 vain de 15 worden er 4 of 5 koeien aangevoerd, terwijl er zich 4 d.z. de zgn. premiemarkten in een wat drukker aanvoer van vee mogen ver- beugen. En hoe zit het nu met hiet (marktbezoek uit het Land van Heus- dden en Altena? De gewone weekmarkten worden be zocht door 8 tot 12 personen uit de idorpen Drongelen, Eethen, Meeuwen, Genderen en Babyloniënbroek, terwijl de jaarmarkten ongeveer 20 a 25 per- fsonen uit het Land van Heusden en Altena trekken. En wat den veeaanvoer betreft is het ons uit de beste bron bekend dat op de gewone jaarmarkten geen stuk vee uit het Land van Heus den en Altena wordt aangevoerd en op ide zgn. premiemarkten 5 a 6 stuks. In 1929 werden op de 4 zgn. premie markten te zamen 20 a 25 stuks vee (met de pont te Drongelen overgezet Een paar jaren geleden reden er nog drie autobussen met de jaarmerkten uit meerdere gemeenten van het Land van Heusden en Altena naar Waalwijk doch thans is dit aantal gereduceerd totééne, welke door een genomen niet meer dan 8 personen vervoert. Aldus de mededeelingen van kopstuk ken. En wat zegt de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk in haar jaarverslag 1928 omtrent de mark ten aldaar? Het zegt: „De markten ble ven op hetzelfde peil. Plannen worden overwogen om de veemarkten te her stellen". Zouden pogingen tot herstel eventueel met succes worden bekroond? Gelet op het met de nog kort geleden ingestelde veemarkten te Breda en Dor drecht verkregen resultaat wagen we het zulks ten zeerste te betwijfelen. Wat keuringen betreft deze worden te Waal- \vijk slechts sporadisch gehouden en worden dan nog zeer weinig bezocht door landbouwers uit het Land van; Heusden en Altena. Aldus weer de kopstukken. In zake belastingen hebben we te Waalwijk alleen te maken met den In specteur der Directe Belastingen, zoo' dat we wel mogen aannemen dat zich zeker per dag niet méér dan gemiddeld één persoon uit het Land van Heus den en Altena naar Waalwijk begeeft voor belastingaangelegenheden. Verder lezen we dat Waalwijk pracht onderwijs inrichtingen bezit. Zeker Waalwijk heeft een uitmuntende Hooge- re Handelsschool, welke niet genoeg kan worden gewaardeerd en voorts, nog een Middelbare Handelsavondcursus, een Avondteekenschool, een U. L O. school en een Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers, maar Waalwijk bezit geen Gymnasium, geen Hoogere Bur gerschool, geen Lyceum, jgeen Am bachtsschool en geen Kweekschool of Normaallessen. Dat Waalwijk nu zoo rijk zou zijn aan pracht onderwijs-in- richtingen kan ik niet inzien. En hoe veel leerlingen der genoemde scholen kernen uit het Land van Heusden en Altena? Dit zijn er 2 der Hoogere Han delsschool (welk gering aantal ik ten zeerste betreur) en 10 der U. L. O. school. Uit al het vorenstaande blijkt, dunkt me, voldoende dat er al bijzonder wei nig contact bestaat tusschen Waalwijk en het Land van Heusden en Altena. (Men kan dit betreuren maar een feit is het en elk pogen om het contact nauwer te maken zal schipbreuk lijden, daar het Land van Heusden en Altena getoond heeft en nog toont zeer wei nig behoefte te hebben aan hetgeen Waalwijk biedt. De trek is en blijft naar het veel meer biedende 's Herto genbosch en Gorinchem, hetgeen alles zins begrijpelijk is als we in het Verslag der Kamer van Koophandel over 1928 lezen dat voor sommige zaken de trek (uit Waalwijk Schr.) naar de groote centra voor het doen van inkoopen steeds een ongunstigen invloed blijft uitoefenen hetgeen naar mijne meening niet anders wil zeggen dan dat Waal wijkers zelf inkoopen gaan doen te 's Hertogenbosch. VAN OMMEREN. (Wordt vervolgd). Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. S0T Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA VERF UWE KLEUREN ZELF met A. VERSCHUUR BAERT DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN Vergadering van den Raad der gemeen te OUDHEUSDEN op Vrijdag 28 Februari des v.m. 11 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Mr. Loeft. Secretaris WelEd. Heer v. Liempt. Tegenwoordig alle leden. De] Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet, de Secre taris leest de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: (De goedkeuring door Ged. St. der gemeente-begrooting dienstjaar 1930. Vaststelling door Ged. Staten der gemeenterekening dienstjaar 1928. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1930. Met het oog op de toekeninning van een grateficatie van f50.voor het be zit van het politiediploma aan den Ge meenteveldwachter, f150.subsidie aan het Burgerlijk Armbest. en f50.voor de jaarwedde van den correspondent voor de arbeidsbemiddeling moet be- groofingswijziging plaats hebben. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Bespreking brandweervoorzieni ïg mei voorstel van B. en W. tot het aanleggen van vijf brandputten, waarvoor een cre- diet van f 1500 wordt gevraagd. De Voorzitter zegt, dat dit het voor naamste punt is, waarvoor deze ver gadering is belegd. Eenige weken ge leden is er een vergadering gehouden van B. en W. met de brandweerorga nisatie en is het brandwezen eens on der de loupe genomen. Toen is geble ken, dat zoowel aan de organisatie als aan het materiaal wat ontbreekt. Men is het eens geworden om enkele kleine wijzigingen aan te brengen. Er zullen een aantal banden worden aan geschaft, die de brandweerlieden aan doen, bij brand om in den avond of nacht, als herkenningsteeken te dienen men kan dan direct zien, wie iets bij de brand heeft te maken en wie niiet. Hoofdzaak was echter, dat B. en W. tot de ontdekkingkwamen dat er in de watervoorziening een noodtoestand Jieerscht, dat er wel een enkele put is, die water kan geven, doch er verschil lende gedeelten der gemeente zijn, waar niet aan water is te komen en bij een ernstige brand, zeer zeker een ramp zou ontstaan, wegens gebrek aan water. Met de brandweer is het College van B. en W. toen door de gemeente ge gaan, om te onderzoeken, op welk(e manier het best een behoorlijke water voorziening tot stand kan komen. Om een eenigzins behoorlijke watervoorzie ning te krijgen, zouden putten moeten worden aangelegd bij de Kapel, bij de Kerk, bij v. Sluisveld, bij weth. van, Herpt en bij Bart Vugts. Bovendien is het misschien gewenscht om een ring aan te brengen in den sloot bij van Herpt dan kan men op die manier, de geheele gemeente zoowat bestrijken, de voorziening is dan matig, doch in de grootste .behoefte is dan toch voor zien. B. en'W. achten een dergelijke tot standkoming noodzakelijk, met het oog mend antwoordt. De heer Sprengers informeert, of al iets vernomen is, over electrificatie van Oudheusden, de menschen verlangen zeer naar electriciteit. j )i De Voorzitter antwoordt dat van de P.N.E.M. nog geen bericht hierover is binnengekomen. De vergadering wordt hierop geslo ten. DE MISDAAD ONDER GOIRLE. Maandagmiddag werd in een afgesloten loods achter de villa »MarviIde« zwaarge wond en in bewusteloozen toestand gevon den zekere A. van Oirschot uit Tilburg. Uit het onderzoek bleek, dat hi) 5 groote wonden aan het hoofd had, die met ruw geweld moeten zyo toegebracht. Verschil lende sporen wezen op een hevig gevecht. De ongelukkige is overgebracht naar hei ziekenhuis te Tilburg. Als verdacht van dezen aanslag is aan gehouden zekeren T. R. uit Tilburg, een ongunstig bekend staand persoon. Verschillende personen moeten hem in de omgeving van de plaats des misdrjjfs met den verslagene hebben gezien, terwijl is komen vast te staaD, dat zyo kleeren zoodanig met bloed bevlekt waren, dat de politie meent den waren dader in handen te hebben. Aangenomen wordt, dat het hier een roofaanslag betreft. Het slachtoffer is overleden. R. heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. VERDUISTERING. Wegens verduistering, oplichting en valsch- op het gevaar, dat bij de tegenwoordige beid in geschrifte tot een bedrag van on gesteldheid bij br^nd een groot ge-! geveer f150 is te Delft de colporteur v. deelte van de gemeente gevaar loopt jd. H. aangehouden en in arrest gesteld. om af te branden. Het is verder de be doeling 3 brandbluschapparaten in Oud- Iheusden te hangen, met de twee dieTT a er al zijn, wordt het dan 5. De spuitB« den veehouder B. van t Hof te te Oudheusden, zal dan ook in orde Wycgaarden is een das van ongeveer een worden gebracht. Op de begrooting voor meter lengte ontdekt in het kippenhok EEN DAS GESCHOTEN. dit jaar is een post uitgetrokken van f600 van de aanschaffing van blusch- apparaten, er zou echter een leeninig aangegaan moeten worden van f1500. met 15 jaarlijksche aflossingen van f 100 eerste aflossing December 1931. Spr. vraagt den raad om B. en W. te mach tigen, om de putten te doen graven en voor de kosten een leening aan te gaan. De heer Sprengers vraagt of het niet gewenscht is, met de gemeente Heus den eën regeling te treffen, dat de brandweer van daar, die goed in orde is, in geval van brand, direct in Oud heusden hulp verleent zonder dat eerst door den Burgemeester om die hulp ge vraagd wordt. Spr. meent dat Oudheus den aan 4 bluschapparaten genoeg heeft. De Voorzitter zegt, dat hij voor een regeling met de gemeente Heusden is, hij zal hiertoe de noodige stappen doen. Heeft Oudheusden aan 4 bluschappara ten genoeg, dan zal men daarmede van zelf volstaan. De heer de Baaij verwacht van het plaatsen van een ring in de sloot van fv. Herpt niets, hij verwacht dat dit weggegooid geld zal zijn. De Voorzitter meent dat, als dit zoo is, men dan niet de kosten behoeft te maken, beter is dan later ook daar een put aan te brengen. Met algemeen|e -«temmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, ook de vereischte be- grootingswijziging wordt eveneens met algemeene stemmen besloten. De heer Sprengers vraagt of het aan leggen der putten, ook zal worden aan besteed, waarop de Voorzitter toestem- Met een geweerschot werd het dier, dat reeds twee kippen had doodgebeten, neer geschoten. I i i. 1 1 i *.s J OVER EEN KIP. De 25 jarige W. C. uit Helden, kantoor bediende te Weert, is tegenover de scheeps werf te Weert met zjjn motor over een kip gereden. Hy kwam te vallen en werd zwaar gewond. Hy i3 in het Louisahais te Roermond overleden. 1i I I iJ VERDRONKEN. De landbouwer Harm Boonen uit den Hulst (O.), is met paard en wagen in de Dedemsvaart geraakt, doordat het paard schrok van een auto. Boonen en het paard verdronken. p-oH 1 ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE UDEN. Te Uden heeft een vechtparty plaatsge had, waarbjj een zekere v. d. H. uitHeesch bij Oss een zevental snjj- en steekwonden, van welke sommigen in de onmiddeljjke nabyheid van het hart, werden toegebracht. De aanleiding tot deze vechtpartjj moet een nietige kwestie geweest zjjn om een hondenmishandeling. De getroffene, die bekend Is onder den bjjnaam »Driek van de Rooie Sis«, zakte ineen en was door bloedverlies weldra buiten bewustzijn. Onmiddeljjk werd geneeskundige hulp ontboden. De geneesheer deed het slacht offer naar het hospitaal vervoeren. De be trekkelijk jeugdige dader is voortvluchtig. Ho— i i i 1 voor bet Land van Neusden en AlteiajeLanistriat en He Bommolerwaard telef. no. is Raamsdonksvser. Agentschap van de Amsterdamsche Bank Jf.V., Amsterdam. KOOKVERF KOUDWATERVERF.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1