Oil Rummer bestaat uit 2 bladen. Een Winternacht ^and van altenA Binnenland FEUILLETON Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5003. Woensdag 19 Maart 1930. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS —o— I i Dit blad v«rschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden I 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE MOORD TE BENNEKOM. Den velen verhooren, waaraan hij sedert zjjn opsluiten in het Huis van Bewaring door de Justitie onderworpen is, ten spijt, bljjft Jan Hoek in zyn houding, dat hjj noch van den moord te Bennekom, noch van de inbraken iets af weet, volharden. Intusschen du art het onderzoek, dat de politie-daskusdige dr. Hesselink verricht, noch steeds voort en naar de Telegraaf heeft vernomen, moet dit niet onbelangrijk feiten-materiaal hebben opgeleverd. Een week geleden is reeds gemeld, dat dr. Hesselink in de woning van verdachte Hoek overblijfselen heeft gevonden van een heeren- costuum, welke nader door hem onderzocht worden. In verband met deze vondst zijn merk* waardig de verklaringen van de buren, die later dienaangaande zijn afgelegd. Zoo heeft zekere L wonende aan den Brink te Ede verklaard, dat hij op Donderdag, den avond van den moord omstreeks halhevsn een sterke brandlucht had geroken, zoodat bij dacht, dat er brand was ontstaan op de vuilnisbelt. Hij liep den Brink op en zag toen dat rook opsteeg uit den schoorsteen van het door Hoek bewoonde perceel aan den Kolkakkerweg. Hij had Hoek, zoo heeft hjj verder nog verklaard, 's middags ongeveer twee uur zien passeeren, gekleed in een garbardine regenjas en eenige uren later had een vrouw, eveneens wonende aan den Brink, verdachte wederom in een ander costuum gezien. Hetgeen dr. Hesselink gevonden moet hebben, bepaalt zich niet alleen tot eenige ver brande deeltjes goed, maar betreft ook knoopen en andere fournituren van een costuum. De vrouw van Hoek is in verband met deze vondst gehoord. Zy heeft toen ver klaard, dat zjj wel meer kleeren verbrandde, aangezien haar man de vuilnisbelt in Wa geningen had gehuurd, hetgeen het recht insloot, dat de nog bruikbare goederen op het terrein door hem verzameld mogen worden. Wat niet deugde, werd dan door hem, zoo verklaarde de vrouw, in huis NAAR HET ENGELSCH. 16 „Eenige nachten geleden, droomde ik, dat mijn vader bij me was niet bier in het kasteel, maar op een een zame plaats en den heelen tijd, dat wij bij elkaar waren, had hij zijne hand op mijn hoofd en mompelde:" „God zegen je, arme Blanche." En het kwam mij voor, dat hij een groot verdriet wist, dat over mij zou komen en dat hij daarom treurig was. Wat kan het be- teekenen? mijnheer". Zouden die droo- men geen onheil voorstellen? Als mijn vader een ongeluk overkomen zou, zou dat mijn dood zijn. En voor een oogenblik haar zelf- beheersching verliezend, bedekte zij haar gezicht met haar handen en snik te luid. iDe soldaat wachtte, totdat de he vigheid van haar verdriet voorbij was, toen zei hij: „U hebt meer reden om mij en mijn landgenoten te haten dan ik dacht. Ik heb misbruik van uw liefdadigheid ge maakt door zoo lang te blijven. Ik ^al dadelijk naar uw soldaten schrij ven om mij naar Técamp te brengen. Vlug haar oogen afdrogend, keerde Blanche zich naar hem toe: „U bent nog niet sterk genoeg om te gaan, mijnheer". „Ik heb niet het recht langer te blij ven, ik heb droefheid over uw huis verbrand. Deze verklariog op zich zelf is vrjj wonderlyk. Bovendien was reeds een aantal dagen voor den moord, aan de famiie Hoek de pacht van de vuilnisbelt opgezegd. Ook in de reeks inbraken, die nog niet opgehelderd zyn en die eveneens nog in ver band worden gebracht met de handelingen van Hoek, duurt het onderzoek voort. AUTO ONGEVALLEN. De landbouwer T. CLkara, te Oudewater, liet zich by het tullen van de benzinetank van zyn auto bylichten met een storm lantaarn. De benzinedampen vatten vlam en in een oogwenk stond de auto in brand. Oskam kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en armen. De auto verbrandde geheel. De 20-jarige expeditieknecht van Van Gend en Loos te Viissingen, P. M., is van de bestelauto gevallen. Met een hoofdwonde werd by in het ziekenhuis opgenomen, waar hÜ is overleden. Aan den Rjjnsburgerweg te Leiden is een luxe auto van den heer J. v. d. S. uit Zoeterwoude, bestuurd door den zoon van S., in het Ryn- en Schiekanaal ge reden. De bestuurder kon na het stuk slaan van een ruit naar buiten komen en bereikte zwemmende den wal. De heer D. H. uit Alphen a. d. Ryn, is ter hoogte van de firma Noordman aan den Haag weg onder Leiden, tengevolge van het slippen vaB zyn auto te water gereden. De heer H. sloeg een ruit in, doch ver wondde zich daarby ernstig aan een der polsen. De drenkeling werd by den heer Noordman van droge kleeren vourzier, ter- wijl de Gemeentelyke Geneeskundige Dienst hem verbond. Een zoontje van den heer P. v. d. Sande, op den Veenweg te Nootdorp, is by het achter uitloopen door de auto van den heer Jansen nit Den Haag, gegrepen. De be- stourder probeerde nog door krachtig rem men een aanryding te voorkomen, hetgeen echter niet mocht gelukken. Het kind werd overreden en de auto botste tegen een paal van het electrische net, welke vernield werd. De auto liep geringe schade op. De heer Jansen heeft eerst den joDgen naar zijn woning gebracht en daarna een dokter gehaald, die constateerde dat bet kind een gebroken been en een hoofdwonde had opgeloopen. Op last van den geneesheer, is de jongen ter verpleging in een zieken huis te Voorburg opgenomen. Den be stuurder van de auto treft geen schuld. Io de Witte de Withstraat te Amster dam slipte een vrachtauto, waardoor de bestuurder het beheer over het stuur ver- gebracht." „O, spreek daar niet van. Evengoed zou men kunnen zeggen, dat ik droe fenis over uw huis heb gebracht, se dert uw zuster een broer, uw moeder een zoon verloren heeft. Het is de oorlog- die vreeselijke oorlog, die naar ik hoop, spoedig mag eindigen. Sinds u moeilijkheden heeft, bent u niet lan ger mijn vijand tenzij uw hand zich tegen mijn dierbaren vader opgeheven had, dan „En dan, Fraulein, zelfs dan zoudt u mij verpleegd hebben, zooals u deedt, toen ik in uw macht was?' vroeg hij nieuwsgierig. „O, mijnheer, vraag u dat niet", ant woordde zij, terwijl zij haar bleek ge zicht van hem afwendde. „Dan zou: het door Gods genade zijn, indien ik dan mijn plicht deed. Ik ben niet sterk of goed. Ik ben maar een meisje!" „U zijt meer u is een engel". Mijnheer!" „Ik zeg nogmaals, u is een engel. En God sta m|ij bij! ik bewon der u met heel mijn ziel!" Hij sprak, zooals zijn hart hem in gaf en strekte zijn handen naar Blan che uit. Met een verschrikte kreet ging zij achteruit terwijl zij halfbevreesd in zijn oogen keek. Toen hij een poging deed óm haar te naderen, gaf zij met haar hand te kennen, dat hij weg moest gaan. „U moet zoo niet tegen mij spre ken", zeide zij, terwijl zij zich omdraai de. in een oogenblik stond hij naast haar. „U moet niet heengaan", zeide hij, „u moet mij zoo niet verlaten. Ik weet, dat ik u beleedigd en gekwetst heb. Hoe kan het anders? Maar u moet Dor. Hij reed dwars den ryweg over en reed een 32 jarigen wielryder aan. De auto sloeg om en de wieiryder geraakte er onder. Nadat hy bevryd was, bleek, dat zyn linkerbovenbeen was getroken en dat hy een liesbreuk en wonden aan hoofd en rechterhand had bekomen. Hij is per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig AANGEHOUDEN. Al heeft het onderzoek in de poging tot inbraak van jl. Zondag bij de Graaf te Delft nog geen positief resultaat opgele verd, tocb beeft het zydelings succes ge had. By het onderzoek viel nl. de aan dacht op eenige personen, die geregeld het café van De Graaf »De Kroont bezoe ken en ontstond het vermoeden, dat deze personen meer wisten van de inbraak by Manger aan de Cronsmelinlaan in den nacht van 14 op 15 Februari jl. Donderdag zyn als verdacht hiervan aan gehouden de 20-jarige losse werklieden H. en Van B., terwyl Zaterdag als heler van de toen gestolen rijwielbelastingmerken de 21-jarige Van der B. is aangehouden. VERGOEDING EERSTE KAMERLEDEN. De Minister van Financiën heeft thans uitvoering gegeven aan zijn voornemen om het wetsontwerp inzake regeling der reis kosten van de leden der Staten- Generaal en der verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer in te trekken. jzeggen, dat u mij vergeeft dat u mij niet veracht. Als ik had kunnen verdragen, dat u geen goede gedach ten over mij had, zou ik mijn woord gebroken hebben, geloof ik en wegge gaan zijn, mijn geheim met mij mede dragende, maar de vrees van uw min achting weerhield mij. En nu heb ik gesproken." Zij stond heel stil, maar antwoordde niet, en hij kon haar gezich niet zien, want het was afgewend. „Fraulein," mompelde hij, „u bent niet boos op mij? Ik moest geweten hebben, dat het niet ander kon, u bent izoo mooi. Maar u hebt zelf gezegd, waarom zouden wij vijandig zijn? Mag ik uw hand kussen Fraulein?" „Neen mijnheer, doe dat niet." „Dus u vergeeft mij niet? U, die zulk een goddelijk erbarmen toonde, toen ik verkeerd had gedaan tegenover uw land, kan nu niet vergeven, dat ik u beleedigd heb." In een oogenblik had zij haar hand uitgestoken. Hij nam haar en kuste haar, daarna trok zij haar haastig te rug en voordat hij een woord kon spre ken, had het meisje hem verlaten, en liep met vlugge schreden naar het ka steel. HOOFDSTUK X. Nauwelijke had Blanche den soldaat verlaten of een wild geschreeuw van stemmen, gevold door het scherpe ge luid 'van schieten, kwam vanuit het dorp. Hartmann haastte zich naar den heuveltop en keek naar beneden. Het heele dorp was in rep en roer, rook wolken kwamen uit de ramen der hui zen, terwijl verderop beneden langs den VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLA- GEN. Wegens gebrek aan benzine is Zaterdag middag op een opgespoten terrein gelegen achter de Waalstraat te Amsterdam, ge land een Junker-sportvliegtuig, dat op weg was van HaDnover naar Croydon (Londen) Het vliegtuig is, na benzine te hebban in genomen, weer opgestegen en vlot op Schip- bol geland. Zondagmiddag zou het toestel zyn tocht voortzetten. Het had moeite met opstygen en kwam aan den overkant van het vlieg veld in bet bouwland neer, waar het over den kop sloeg. De beide inzittenden, de Engelschman Ciaric en zyn Duitsche meca nicien kwamen er goed af, ONTROUW BRIEVENBESTELLER. De brievenbesteller T. te Albenes (Haar lemmermeer) is geschorst, verdacht van het zich tot eigenen van gelden, ter bezorging aan hem toevertrouwd. Hij beeft reeds bekend. o— MAZELEN. Daar meer dan de helft van de 58 leer lingen van de openbare school te 's Graven deel is aaogetast door mazelen, is deze school tydelyk gesloten. De ziekte is nogal van ernstigen aard en ook eenige ouderen zyn er niet aan ontkomen. ONGELUK BIJ ~HET BANGEEREN. Zondagmorgen is op het rangeerterrein der Nederl. Spoorwegen te Apeldoorn de 47 jarige rangeerder A. Woltman tusschen de buffsrs van twee wagens geraakt, waar door zijn borstkas werd ingedrukt. De dood trad onmiddellijk in. Het slachtoffer laat een vrouw met 4 kinderen achter. BEEN A~FGEKNELD. In bet Binnen- Gasthuis is ter verpleging opgenomen een schipper te Amsterdam, die, toen hy zyn schip, dat door een sleepbood werd gesleept, by de Oostelijke doorvaart wilde vastleggen, uitgleed en bekneld raakte tusschen den wand van het schip en de tros, waardoor zijn rechterbeen ondèr de knie werd afgekneid. MOTORONGELUK. De gebr. J. en H, Pandack zyn met hun motorrijwiel tusschen Schaesberg en Nieu- wenhagen tegen een langs den weg staanden lantaarnpaal gereden. Zwaar gewond wer den zy door eenige personen een café binnengedragen. De oudste der twee broeders, J. Pandack overleed spoedig, nadat hij in het café was binnen gedragen. De jongere werd naar het St. Jozefziekenhuis te Heerlen gebracht, waar by eveneens is overleden. J. P 27 jaar oud, woonde te Schaes- heuvelkant een afdeeling cavalerie ga- lopperde, half verborgen door de stot- Svolken, veroorzaakt door de paarden hoeven. Hartmann herkende ze dadelijk. Het waren Uhlanen. Nauwelijks wetende wat hij deed 'ging Hartmann langs den heuvel naar beneden. Troepen van man nen en vrouwen, die doodsbeangst wa ren, vlogen hem voorbij, zich haasten de naar de beschutting van de rotsen. Hij stond boven dichtbij den hoofd weg, toen hij vlak beneden hem, een verspreide groep cavalerie bemerkte, die de vluchtelingen in galop volgden. Toen zij boven kwamen, hielden zij de leid sels in en hij herkende onder hem: luitenant Vögel, die bij hem geweest was, toen hij voor het eerst Blanche de Gavrolles ontmoette. Hij, riep hem toe in het Duitsch. Vögel keek op en uitte een kreet van verrassing. „Hemel. Het is Hartmann levend en wel." Hartmann knikte en ging naar bene den naar den weg, waar hij zijn ka meraad de hand schudde. „Waar heb je toch gezeten", bromde Vögel, terwijl hij zijn voorhoofd wreef. We hebben je voor dood opgeschre ven." „Ik ontvluchtte, zooals je ziet." „Er is geen tijd te verliezen, klimi achter mij op het paard, hier geef mij je hand." „Ik kan niet, ik ben een gevangene op eerewoord." Eerewoord of niet, nu hebt je een kans. Kom mee, voordat de Fransche duivels op ons afkomen." „Het is onmogelijk", zei Hartmann. „Ga weg. Ik wil mijn woord niet bre- berg en H. P„ 20 jaar oud, woonde in Nienwenhagen. Beiden waren oDgehuwd. Begrijpelijkerwijze heeft dit dubbele doodelyk ongelijk een groote opschudding teweeg gebracht. OP HET VOETBALVELD OVERLEDEN. Zaterdagmiddag waren eenige jongens aan den Industrieweg te Sliedrecht aan het voetballen. De 45-jarige C. v. d. Wetering kreeg den bal tegen zya rug en zakte be wusteloos ineen. De dadelyk ontboden geneesheer kon geen hulp meer bieden de jongen was overleden. De dokter had vroeger reeds den jongen het voetballen verboden, daar by aan een hartkwaal leed. DRAMA TE ANTWERPEN. Rotterdamsche schildersknecht schiet een meisje dood. Zaterdagavond heeft zich in een café te Antwerpen een drama afgespeeld, dat aan een meisje, dat niet al te gunstig bekeod stond, het leven heeft gekost. De 22-jarige Rotterdamsche schilders- knecht, Chr. L., heeft na een woorden wisseling, een revolverschot gelost op een meisje, dat tengevolge van de verwonding spoedig daarop overleed. De jongeman had eenige weken geleden met het meisje kennis gemaakt en had haar later meermalen ontmoet. Toen hg bemerkte, dat zy veel omgang had met een kleurling, maakte hy haar daar van een verwyt. Zaterdag ontmoette hy het meisje weer. Zij gaf hem echter te kennen, dat zy niet langer van zijn attenties was gediend. Toen de schildersknecht aanhield, voegde zy hem toe Je bsnt een lafaard, want anders zou je schieten. L werd toen zoo woedend, dat hij een revolver uit zijn zak haalde en het doode- lijke schot lostte. De dader neeft zich later bij de politie gemeld. ONBEWAAKTEN° OVERWEG? De Rechtbank te Zutphen beeft tegen den melkrjjder A. W. uit Hslleudoorn een boete van vjjftig cent geëischt. wegens roekeloosheid en onvoorzichtigheid. A. W. was n.l. op een onbewaakten overweg nabij Raalte door een treiu aan gereden, toen hij met zyn melkwagen wilde passeeren. Hem werd een been afgereden, zijn wagen werd vernield en zijn paard gedood. SCHEEPSBRAND. Op het s.8. »B!ijdendjjk« van de Hol land- Amerika-Lyn, varende in den Java- New-York-dienst, is drie mijl van Suez een ernstige brand uitgebroken in de ruimen 5 eo 6. Het schip staat van voor tot achter in vlammen. ken." Terwijl hij sprak kwam een groote afdeeling infanterie op den weg achter, hen aan. Hartmann keerde om en haast te zich naar den heuvelkant onder de beschutting van eenige boom en. Hij' hoorde het bevel geven, vervolgens een getrappel van paardenhoeven en de Duitschers waren verdwenen. Gelukkig voor hem, werd hij niet door de slodaten opgemerkt. Zij kwa men vlug voorbij, nu en dan stilstaan de om te schieten op de terugtrekken de Uhlanen. In enkele minuten had Hartmann zijrf vroegere schuilplaats bereikt, dicht bij het kleine kerkje. Hier stond hij stil en toen hij naar beneden keek zag hij de Fransche soldaten het marktplein overgaan, terwijl de kleine afdeeling! Duitsche cavalerie, nu zeer gedund, voortgaloppeerden, totdat zij de ver re hoogten bereikt hadden. Hier ston den zij een oogenblik stil en met hun lansen zwaaiende uitten zij een spottend gehuil, dat door den vijand beneden beantwoord werd. Vervolgens hard weggaloppeerende, verdwenen zij in des richting van Havre. Treurig en vermoeid ging Hartmann' weer terug naar de bosschen van Grandpré. Hetgeen hij zoo juist ge zien had, vervulde zijn ziel nog meer met wanhoop omtrent zijn liefde voor het Fransche meisje. Zijn plan was ge maakt. Hij wilde niet langer in het kasteel blijven, maar zichzelf dadelijk overgeven aan de Fransche autoritei ten. In Grandpré blijven zou een kwel ling voor hem zijn en misschien voor hticir I (Wordt vervolgd), f MEIIWSBLA voor liet Land van Heusden en Altenaje Langstraat en de Bonnneierwaard T -—Of—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1