Schoonmaaktijd |22 Maart Wij geven van 15 tot 22 MAART Japansche Kop, Schotels en Theebladen CADEAUX Steeds lage prijzen en meest gesorteerde Adres FIRMA JOH. DE MOL HEUSDEN. BIJ AANKOOP VAN Land- en Tuinbouwwereld Kantongerecht flensden (Theebladen Japansch Lakwerk). I kop en schotel f 15,00 9 kop en schotels f 2,50 f 5,00 3 f 10,00 6 f 20,00 12 f 50,00 12 Deze bemesting is zoo vroeg mogelijk, op zijn laatst in Maart te geven, opdat men zeer vroeg gras heeft. Dan: In den loop van den zomer 40 a 60 K.G. zuivere stikstof in twee of meer dere giften steeds direct na het af weiden of hooien in den vorm 85 a 130 K.G. Ureum,' BASF, 200 a 300 K.G. kalk- ammonsalpeter 1 G, 150 a 225 K.G. Leunasalpeter BASF of 200 a 300 K.G. zwavelzuren ammoniak. De stikstofbemesting wordt dus her haaldelijk toegepast, niet alleen in het voorjaar, doch bovendien in den zo mer, telkens nadat een perceel is af geweid of gemaaid. In totaal wordt 80 a 120 KG. zuivere stikstof gegeven. Het land krijgt om d|e| 2 oif 3 jaar stalmest, de kali wordt in den winter gegeven in den vorm: van 20 of 40 pCt. kalizout, de fosforzuur in het voorjaar in den vorm van superfosfaat ot Thomasslak- kenmeel. Wal is nu met zoo een bemesting te bereiken? Dit. Wij stellen ons voor dat op een bedrijf een 10 tal perceelen voor een goede beweiding aanwezig dienen te zijn. Hiervan worden er vier gehooid één ingekuild en indien moge lijk later nog één. Dank zij de goede bemesting in het bijzonder met stikstof, gepaard met een groot aantal perceelen, de juiste tijd van maaien en een goede beweiding Waarbij vaak wordt verweid en het melkvee vóórop gaat, kunnen er van een bedrijf per 10 H.A. grasland niet minder dan 18 stuks melkvee, 8 stuks jongvee en een paard gehouden wor den. Landbouwers profiteert van wat U door de wetenschap en technik geboden wordt ook tot het verkrijgen van een rendabel weidebedrijf. De werkzaamheden op den akker zijn in 't Land van Altena, allerwegen be gonnen. De grond wordt weer in orde gemaakt om 't zaad te ontvangen. De bodem wordt gebracht in beteren toe stand in betrekking tot lucht, warmte en water. Zal toch de tuinbouw in 't Land van Altena winst opleveren, dan moet gezorgd voor goede, oordeelkun dige bewerking van den cultuurbodem, vroege groei der planten, en keurige verpakking der producten. De groen- tenkweeker moet, met 't oog op den eersten factor zorgen, dat zijn land een goeden voorraad milden humus be vat. Wat moet men daaronder verstaan? Wanneer de tuinder stalmest in den bodem brengt, wordt door deze mest een gunstigen invloed uitgeoefend op den bouw van den grond. Deze mest vormt een donkerkleurige massa, humus geheeten. Nu wordt in de natuurkunde geleerd, dat donkere lichamen de licht stralen absorbeeren en dit lichaam dan tevens in temperatuur doen stijgen. Dit gebeurt ook hier. Kan de dampkringslucht nu gemak kelijk en overal de humuslaag door dringen, dan ontstaat milde humus. Bij onvoldoende toetreding der lucht daar entegen ontstaat zure humus, die aan leiding geeft tot 't ontstaan van zuren grond, wat zeker moet vermeden. De milde humus is de werkzame factor. Op haar is deze tuinder dus aangewe zen! Hij moet er dus voor zorgen, dat zijn akker poreus blijft. Nu ziet men wel, dat landbouwers, de onkruid- en ziekeplanten op een hoop werpen, ze vermengen met var- kernmest en in 't volgend seizoen deze mest uitstrooien. Zijn ze dan zeker, dat de ziektekiemen zijn gedood? En zal de oogst loonend zijn. Beter is, de onkruid- en ziekeplanten te verbran den! Déze landbouwers willen op deze manier den humusvoorraad in den bo dem vergrooten. Beter is meer stroo in den stalmest te brengen! Soms ziet men dat de oogst der tuinbouwvelden mislukt, ofschoon de tuinder oogenschijnlijk goede zorg heeft gedragen voor zijn gewas. De oorzaak ligt hierin, dat de zaaiplantjes steeds in denzelfden bak worden geplaatst, Waarvan de grond niet zuiver is. Het middel hier aangewezen is, den grond te koken zoodat alle ziektekiemen en insecten zijn gedood. Gebruikt men voor 't tuinbouwveld bagger, dan heeft de groentenkwee- ker wei degelijk te letten op de samen stelling van de plaats van baggering. Zoo zijn er tal van factoren, waar de kweeker rekening moet houden, op dat hij rekenen kan op 't slagen van zijn arbeid. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN Van Vrijdag 7 Maart 1930. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, van het Openb. Ministerie: Jhr. Mr. E. Verheijen. Griffier (plaatsvervangend): Mr. G. H. Bleeker. In de in de vorige zitting uitgestelde zaak contra J. G. P. arbeider te Wer kendam (Kievitswaard), die terechtstaat ter zake dat hij een haas heeft doodge schoten op een perceel dijkgrond, waar van jachtgerechtigde is C. W. Schreu- ders te Werkendam. Twee getuigen n.l. L. Rijkers, hotel houder te Dubbeldam en A. van der Wiel te Werkendam hadden in de vori ge zitting verklaard niet gezien te heb ben op welk stuk grond vèrdachte een haas schoot. Thans wordt als getuige gehoord de rijksveldwachter Lankhaar, te Werken dam, die verklaart niet gezien te heb ben dat verdachte een haas schoot, maar alleen vernomen te hebben van anderen, dat de haas geschoten is tus- schen paal 50 en 51. Kantonrechter: Dus niemand weet te zeggen op wiens grond verdachte den haas heeft geschoten. Dan is het ook onmogelijk om verdachte te veroordee- ien en daarom spreek ik hem vrij. Kantonrechter (tot rijksveldwachter Lankhaar): Je kijkt zoo leelijk, maar ik kan er heusch niets aan doen dat niemand weet op wiens grond de haas Werd geschoten. En zelfs de huurder van de jacht weet niet of het in zijn jacht is gebeurd. Als jij Kantonrechter Waart zou je hem stellig veroordeeld hebben, dat zie ik aan je gezicht, maar dan is het toch maar erg gelukkig dat jij rijksveldwachter bent en ik Kan tonrechter. L. D. V. schippersknecht te Werken dam had desgevraagd geweigerd inlich tingen te geven aan H. Huisman, amb tenaar bij den Raad van Arbeid te Dordrecht Deze ambtenaar had ver dachte gevraagd waar zijn rentekaart was, waarop verdachte had geantwoord „daar heb je niets mede te maken en ik denk er niet aan je te antwoorden, het kan mij niets schelen." Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: Maar mij kan het wel scheien en dat wil ik toonen door ver dachte te geven f20.00 of 10 dagen en nu weet ik zeker dat verdachte die straf wel kan schelen. J. V. chauffeur te Wijk had in een autobus van de „Onderneming" 22 per sonen vervoerd, terwijl hij er maar 15 mocht laden. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: Ik zie gelukkig uit het proces-verbaal dat het niet met den gi oenen ezelwagen is gebeurd, maar 'met dt Chevrolet. Was het met dat groene vehikel gebeurd dan had ik ver dachte principale 'hechtenis gegeven, 'maar nu zal ik hem nog maar eens f5.00 of 3 dagen toedienen, daar hij overigens als chauffeur niet ongunstig bekend staat. H. C. B. fabrikant te Bergen op Zoom had met zijn luxe-auto de vracht auto van M. Verboom uit Asperen aan gereden op de veerstoep te Sleeuwijk na het verlaten der veerboot. Verdachte: Ik heb niet aangereden, maar ben aangereden. De vrachtwagen reed voor me uit met een man op, de treeplank. De bestuurder sloeg ineens naar links. Getuige M. Verboom: Ik had 1600 kilo fruit geladen voor Woudrichem. Ik hoorde achter me een signaal en week toen naar rechts uit om verdachte te laten passeeren. Getuige M. Need te Asperen: Ik liep naast de vrachtauto van Verboom. Half weg de sjtoep hoorde ik een signaal. Verboom reed midden over de stoep. Hij hoorde een signaal en stuurde toen zijn wagen naar rechts. Ik was juist op de treeplank gesprongen en werd nog geraakt. Kantonrechter: 't Zou toch veel beter zijn geweest als jullie de zaak samen geschikt hadden, want 's is weer zeer moeilijk uit te maken wie schuld heeft gehad. Verdachte: Dat wil ik wel Edelacht bare, maar Verboom trad toen zoo el lendig op dat ik geen lust gevoelde met den man te onderhandelen. Kantonrechter tot Verboom: Ik zie uit bijgaande nota dat je f33.85 schade hebt gehad. Ik wil probeeren tusschen jullie te schikken Denk er om dat van beide kanten wat water bij de melk moet worden gedaan. Kantonrechter: Hoeveel biedt U aan te betalen. Verdachte: Ik wil nu de geheele re kening wel betalen. Kantonrechter: Dat is een schitterend aanbod. Getuige Verboom: Maar ik heb nog verzuim gehad en dat moet ook ver goed worden. Kantonrechter, (woedend): Hoe durf je nu dit nog te vragen waar verdachte zich zoo royaal en flink gedraagt, 't ls een schande en je toont daardoor een ellendig inhalige kerel te zijn. Ik vraag je of je met het aanbod van verdachte accoord gaat. Getuige Verboom: Ja Edelachtbare. Kantonrechter tot verdachte: Betaal nu even. (Verdachte betaalt). Kantonrechter: En ik spreek verdach te die getoond heeft een gentleman te zijn, vrij. T. O. arbeider te Almkerk is in ver zet gekomen van een tegen hem van de vorige zitting bij verstek gewezen von nis, waarbij hij veroordeeld werd we gens dronkenschap tot f 10.00 of 5 da gen en wegens het zich niet verwijderen uit een volksverzameling op last der politie tot f 15.00 of 10 dagen. Verdachte: Ik ben niet dronken ge weest en er was geen volksverzameling en ik ben niet gevisiteerd. Getuige veldwachter van Elzelingen te Sleeuwijk: Verdachte was flink dron ken en liet zich eerst visiteeren, maar een half uur later kwam hij terug om tegen me op te scheppen. Vervolgens werd er twee keer geschoten uit een troepje van 4 of 5 personen. Kantonrechter: Ik denk er niet aan otm mijn vonnis der vorige zitting te Wijzigen en daarom bevestig ik het. Verdachte: Dan ga ik in hooger be roep. Kantonrechter:. Dat doet me buitenge woon veel genoegen en wel bedankt voor de mededeeling. J. B. los-arbeider te de Werken (Kil le) had in dronkenschap de orde ver stoord door heftig gevloek, zoodat een volksoploop ontstond. Kantonrechter: f 10.00 of 5 dagen is een goede straf voor hem. J. v. d. H. hoepelmaker te Werken dam was dronken geweest en had daarbij erg geschreeuwd, 't Was 's avonds half elf. Verdachte kreeg twee processen-verbaal en toen hem dit werd medegedeeld door den veldwachter van Elzelingen riep hij „het is niets erg dat ik twee verbalen heb, het kan mij niet verdal geef je me er drie; ik geef er niets om, maar we zullen elkaar nog wel eens spreken, daar kan je op rekenen." Kantonrechter: Nou ik geef er ook niets om, om als het noodig is flink te straffen. En hier is het noodig. Verdachte krijgt f 10.00 of 5 dagen en f5.00 of 3 dagen. Op Zondag 29 December j.l. zaten 5 Woudrichemsche heeren rustig en kalm iets te gebruiken in een woonverstrek van het café van Neeltje Schoon te Woudrichem toen op het meest on verwachte oogenblik de gemeente-veld wachter en twee marechaussée's bin nentraden. Sommige der heeren vlucht ten de trap op naar boven, maar daal den op last van een der marechaus sée's weer spoedig naar beneden. De namen der heeren zijn P. W. zonder beroep, W. H., B. H., B. S., en .Q V. allen visschers en allen wonende te Woudrichem. Op de vraag aan verdach ten waarom zij daar waren antwoordde verdachte P. W.: „De limonade, die hier voor mij op de tafel staat, is voor mij bestemd en heb deze gekregen van Willem Schoon, om reden de kof fie nog niet klaar was. Uit een oogpunt van vriendschap be vind ik mij thans ten huize van Neel tje Schoon". Kantonrechter: 't Lijkt me wel raar, „uit een oogpunt van vriendschap". Maar de heeren waren in geenen deele dronken of zelfs maar lichtelijk bewo gen alleen waren ze door schrik be vangen, zoodat ik een straf voor ieder van f 1,00 of 1 dag voldoende vind. N. W. S. herbergierster te Woudri chem had op Zondag 29 December j.l. ,vijf Woudrichemsche heeren in een woonkamer van haar huis, waarin café, toegelaten Uit het proces-verbaal blijkt dat verdachte door den Burgemeester reeds schriftelijk is gewaarschuwd op 2 Mei 1929. Kantonrechter: Met dit laatste moet ik rekening houden en daarom f5.00 of 3 dagen. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Myn dochter dieDd ongeveer 1 x/2 jaar bij een en dezelfde persoon. Nu heeft zij op een vrijen dag, terwijl zij fietste, een ongeluk gehad. Hoelang heeft zij nu recht op de volle huur, en wie moet van dit ongeval de doktersrekening betalen A. A. Tellen kinderen, die by de opening eener school niet meer leerplichtig zyo, maar thans nog wel, mede by hen die de school zullen bezoeken W. J. de W. Moet de gemeenteraad voldoen aan eene aanvrage om geld voor het invoeren van eene naar het oordeel vau het schoolbe stuur meer geschikte leesmethode? W, J. de W. Een verhuurder zegt een huurder bytyds de huur op by aaBgeteekend schryven (vol gens eene bepaling in het huurcontract). De huurder haait den brief niet af en nu het puntje by paaltje komt, biroept hy er zich op niets te weten van de huuropzïg- ging. Kan hy dat zoo maar doen? H, P. M. By testament is een executeur aange wezen en zyn loon bepaald op f 1000. By later testament is er nog een executeur aan toegevoegd. Hoeveel moet deze laatste nu hebben B. N. J. Is een achteruit pedaal van een motor rijtuig als een rem aan te merken A. L, v, L. De Hooge Raad heeft in 1929 beslist dat indien met het achter uitpedaal het motorrijtuig onmiddellyk tot stilstand kan worden gebracht, het als een rem kan worden aangemerkt, ongeacht de bestem ming. Kan by plaatselijke verordening worden vei boden het hebban van varkenshokken en mestverzamelingen op plaatsen, waar dit voor anderen hinderlyk is H. C. S. De verbodsbepaling varkenshokken en mestverzamelingen te hebban op plaatsen, waar dit voor anderen hinderlyk isc raakt het huishoudelijk belang der gemeente, zoodat zoodanige verbodsbepaling in eene plaatselijke verord nng z<k*r rechtsgeldig is. PASSAGIERS VLUCHTEN K.L.M. De passagiersrondvluchten, die de K. L.M. dezen zomer te 's-Hertogenbosch (Vught) zal organiseeren en die oor spronkelijk waren vastgesteld op 8 t.m, 17 Augustus, zullen thans worden ge houden van 16 t.m. 24 Augustus, zulks in overleg met den burgemeester van Vught, teneinde te voorkomen, dat dé vluchten samenvallen met de aldaar te houden kermis, hetgeen met het oog op de te verwachten groote drukte een bezwaar zou zijn. Thans is alleen nog de toestemming van den Minister van Defensie voor deze vluchten noodig. PROVINCIE NOORDBRABANT. Gedeputeerde Staten hebben aan de gemeentebesturen het volgende schrij ven gezonden: In het belang van de vrijheid en vei ligheid van het steeds toenemend Ver keer moet het noodzakelijk worden ge jacht te voorkomen, dat woningen en andere gebouwen onmiddellijk aan we gen, voor doorgaand verkeer bestemd, worden opgericht. Een strook grond langs deze wezen behoort onbebouwd te blijven. Aldus wordt ook rekening gehouden met een mogelijk in de toekomst noodige ver breeding der wegen. Dit doel kan worden bereikt door de vaststelling van rooilijnen voor zulke wegen, hetzij in algemeenen zin in de bouwverordening, hetzij bij een afzon derlijk raadsbesluit. Vooi zooveel noodig noodigen wij u uit te bevorderen, dat de bouwverorde ning voor uwe gemeente worde ge wijzigd of tot vaststelling van rooi lijnen voor bedoelde wegen bij een af zonderlijk raadsbesluit worde overge gaan. Wat de rijkswegen betreft, zou voorat overleg kunnen worden gepleegd met den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de Directie Noord brabant en wat aangaat de provinci ale wegen met den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat. De prijzen waren als volgt: Goudreinetten 1419 ct. per kilo. Bellefleurs 1521 ct. per kilo. Rembouse Mortier 810 ct. per kilo, Geelzuur 913 ct. per kilo. Ossekoppen 1216 ct. per kilo. Zoete Appelen 414 ct. per kilo. 1 Stoofperen 623 ct. per kilo. Spruitjes 2044 ct. jper kilo. Schorseneeren 710 ct. per kilo. Wortelen 111/2 ct. per kilo. Spinazie 13—25 ct. per kilo. Kroten 2—3 ct. per kilo. Slavellen 1720 ct. per kilo. Juin 15 ct. per kilo. Sjalotten 20—27 ct. per kilo. Witlof 7—17 ct. per kilo. Droge boontjes 26—29 ct. per kilo, Roodekool 618 ct. per stuk. Wittekool 23 ct. per stuk. Savoijekool i/24 ct. per stuk. Boerenkool 1—2 ct. per stuk. Sla II 2—4 ct. per stuk. Selderij 1—1i/2 ct. per bos. en lakwerk Theeblad. voor Courante Manufacturen, Stoffen, Tricotage, Gemaakte Goederen, Kleinvak, Confectie, Bh Vloerzeilen, Cocos, Karpetten, Bedden, Matrassen, Meubelen, Heeren-Modeartikelen, Petten, Hoeden, Zelf binders, enz. enz. Ruwe, roode of schrijnende handen weer gaaf, zacht en mooi door Purol OROOTE JAPANSCHE RECLAME.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6