Een Winternacht in het Land van Heusden en Altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5005. Woensdag 26 Maart 1930. Binnenland FEUILLETON Int. Telefoon no. if. Postrekening no. f1525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VMJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 sur ingewacht. MOTOR-ONGELUK. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is overleden de 44 jarige motorrijder J. de Jong uit Wassenaar, die Vrjjdag ter hoogte van de Paauwlaan tegen een stilstaande verhuisauto was opgereden. De overledene was gehuwd en vader van 4 kinderen. DOOR STOOMTRAM GEGREPEN. Te Hillegom is het 6 jarig dochtertje van den heer P toen het plotseling de straat overstak, door een stoomtram aangereden. Het kind werd een eind meegesleurd en zeer ernstig arn het hoofd gewond. OVERREDEN. Het 3 jarig dochtertje van den heer S. L. te Den Oever is door een luxe auto overreden. Het kind was op slag dood. DOODELIJK ONGEVAL. De 16 jarige zoon van den landbouwer Maan bjj Delft, geraakte door 'top bol slaan van het paard onder den wagen in een sloot langs het land. Ee toestand van den jongen was van dien aard, dat over brenging naar het ziekenhuis te Delft nood zakelijk was. Vrjjdag is de jongen aan de gevolgen overleden. EEN VERGETEN°SCHAT. Het gebenrde op een boerdejj te O.ist- wedde (Gr.). Hier stond eeG oude kast, die te koop wns aangeboden. Een koopman kwain opdagen, bakeek de kast van binnen en van buiten, maar hjj was niet volkomen tevreden, omdat een der laden niat voor- of achteruit wou. Alvorens den koop te sluiten moest ook deze lade toch eerst los gemaakt worden. D.t geschiedde cd. een groote schat van goudgeld, zilvergeld en bankbiljetten vertoonde zich, vertelt »De Veenbode ONDER DE TRAM. Op het Spui te 's-Gravenhage reed Zater dagmiddag de 46 jarige P., per rijwiel, komende uit de richting van het Zieke. Hjj wilde de Groote Marktstraat inrijden en trachtte vlak voor bjj een auto te schieten, tengevolge waarvan hjj van die auto een duw kreeg en onder de baanschu:ver van een juist passeerenden wagen van Ijjn 8 kwam. De man werd zeer ernstig ver wond en kon eerst na opcjjzeling der tram uit zjjn b marde positie worden bevrijd. De geneeskundige dienst heeft hem ver volgens naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar hij vrjjwel onmiddellijk na aankomst is overleden. NAAR HET ENGELSCH. 18 Hij keer haar even rustig aan, toen zeide hij kort." „Goedennacht, juffrouw Blanche, en .God zal je zegenen." „Goeden nacht, Dr. Huët, komt u morgenochtend?" „Ik zal hier vroeg zij, of u moet mij vannacht laten halen, om te zeggen, dat onze patiënt gestorven is." En hij verliet de kamer. Blanche wendde zich naar het bed. Hartmann, die nog buiten kennis was, klaagde en momjaelde in zich zeiven in het Duitsch. De oogen van het meisje vulden zich met tranen. Terwijl zij be daard naar het bed toeging, nam zij de hand. die bovenop den deken lag en drukte ze aan haar lippen, vervol gens, deed zij omdat zij vreesde, dat lij zou minder worden, tien druppels van het drankje in een glas en bracht het aan zijn lippen. Hij dronk, zonder dat hij het wist en na eenige minuten werd zijn adem haling rustiger en lag hij alsof hij in diepen slaap was. De oude huisknecht kwam op zijn teen en de kamer binnen. „Ik wist niet, dat u hier blijft,, juf frouw," zeide hij. Gaat u naar bed, ik zal hier tot morgenochtend blijven." !Maar Blanche was standvastig, daar zij besloten had haar plicht te doen, iwas zij vast voornemens dien te ver HEVIGE BRAND TE DEIL. Twaalf woningen verwoest. Vrijdagmiddag om ongeveer halfdrie ont stond brand in de woning van den koopman Heumang te Dei!, bjj Geldermalsen, waarna de vlammen spoedig oversloegen op de naast gelegen woningen. In het geheel werden twaalf huizen verwoest. De handbrandspuiten uit Deil en Espyk, geassisteerd door de motorspuiten uit Gel dermalsen, Leerdam en Buren hebben den brand tenslotte gebluscht. Het huisraad kon in de meeste woningen bytyds in veilig heid worden gebracht, terwjjl bet vee evsneens kon worden gered. Persoonljjke ongevallen kwamen niet voor. De bswoners zjjn bg familieleden of boren ondergebracht. KOLENDAMP. Zondagmorgen ryn eenige kinderen van een Zondagsschool op het Jac. Marisplein te Amsterdam, door kolendamp, die zich in een oude kachel had ontwikkeld be dwelmd. Na hulp van den Gsneeskuidige Dienst konden drie kinderen huiswaarts keeren, terwyl een vierde in een ziekenhuis moest worden opgenomen. EEN VROUW VERBRAND. Zaterdagnacht brak brand uit in het pakhuis van den banketbikker Van den Dungen te Nymegen. Van de beide oude dames S., die boven het pakhuis woonden, is de 72-jarige mej. S. in de vlammen omgekomen. HET ONTVOERDE~JONGETJE. De 24-jarige K. de J., die eenige dagen geleden een 12-jarig knaapje op zjjn motor rijwiel uit het Haagsche Bosch ontvoerde, met welk kind by later door de politie in de duinen te Wassenaar werd aangetroffen, is Zaterdag naar het Huis van Bewaring overgebracht en aldaar ingesloten. OF HET OOK NOODIG IS. In een week tjjds zyn ten gemeentehuize te Hengelo (Gld.)nadat de burgemeester de hulp der jeugd had ingeroepen bjjDa 8000 rupsennesten ingeleverd. De leer lingen van een school leverden 3530 stuks in een der jongens had er 1300 gevonden. ONBEWAAKTE~OVERWEGEN. Een slachtoffer te Hoeven. Zaterdagmorgen wilde de reeds bejaarde werkman J. Vissenberg uit Hoeven, werk zaam in de boomkweekeryen van de firma J. G. v. d. Bom te Roosendaal, den onbe waakten overweg in het Groenewoud per rywiei oversteken, juist toen de personen trein richtiug Roosendaal naderde. Hy werd door de machine gegrepen en een eind meegesleurd. Het hoofd werd vullen. Na eenigen tijd zond zij juf frouw Fevereau voor den nacht weg, nadat zij eerst gekeken had of alles in de ziekenkamer klaar stond. Niet dan na vele tegenwerpingen ging de oude vrouw heen, toen zij zag, dat haar jonge meesteres niet van haar plan was at te brengen. Het nachtlicht was in de schaduw van de waschtafel geplaatst, hetflesch- je met het drankje en een paar glazen water stonden klaar en Blanche ging rustig naast het bed zitten. HOOFDSTUK XII. Terwijl de nacht verliep, bleef de gewonde man rustig slapen, zich zoo nu en dan op zijn kussen omkeeren- de en in zichzelf mompelend. Een klok op den schoorsteenmantel sloeg de hal ve uren en bij eiken slag stond Blan che op en gaf het drankje aan den patiënt. Het werd middernacht. Geheel het huis was ter ruste. Af en toe hoorde men de wind gieren, die de gevallen sneeuw tegen den muur en het terras opstapelde, maar in de woning en in de ziekenkamer was het eenige geluid het zachte tikken van de klok en de zware ademhaling van den slapenden man. Blanche verlangde niet te slapen, haar hart was te diep bewogen, haar geest te verward, om haar oogen te kunnen sluiten. Zij zat geduldig te waken, den kende aan al 'de treurigheid van den oorlog, aan de vreemde gebeurtenissen, die den jongen officier naar haar huis gebracht hadden, maar bovenal dacht zij aan haar vader. Van tijd tot tijd smeekte zij God, dat Hij spoedig de donkere schaduwen nagenoeg van den romp gescheiden. ONDER AUTO GERAAKT. Te Rietveld, by Woerden, is Zaterdag middag de arbeider Getderblom door een auto van den heer B. uit Woerden over reden. De borstkas werd hem ingedrukt. In hoogst zorgelyken toestand is by naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig BLÏJF VAN MIJN BROOD AF. Te Rotterdam raapte Zaterdagmiddag de 56 jarige schilienkoopman K. san der Graaf, een stuk brood op, dat op straat lag, lóór het paard van den groeDtenkoop- man C. R. Het paard beet hem in den rug waardoor een vrij ernstige verwonding ontstond, welke door dr. Rempt werd ver bonden. SCHIETPARTIJ TE ZUILEN. Io de Corn. Mertensstraat te Zuilen kreeg een 22-jarige werklooze metselaar ruzie met zyn hospita en eenige andere commensaals. De oneenigbeid liep zóó hoog, dat de metselaar een revolver trok en in het wilde acht schoten afvuurde. Gelukkig werd nie mand geraakt. De schutter had zich in- tusschen verstopt en toen de politie de deur openbrak van de kamer waar by zich had verstopt bleek dat hy zich had doodge schoten. van het land mocht wegnemen en bij haar terugbrengen het eenige levende wezen ter wereld, waarvan zij hield. Nu en dan keek zij naar den slapen de. Hoe flink, hoe edel leek zijn ge zicht met de diepe lijdenstrekken op het hooge, blanke voorhoofd, met het blonde haar dat op het kussen lag. Zij dacht aan het huis ginds aan den Rijn, waar de zuster van den soldaat, een meisje zooals zij, op hem wachtte, misschien op haar knieën voor ihem bad. Zij kon haar bijna uitteekenen, een kind, zooals hij gezegd had, met goud blond haar. Ach ja, haar lieve vader had gelijk. Oorlog was een vreese- lijks iets, en ook de vijanden van Frank rijk hadden dierbaren, die met groote liefde hun komen en gaan nagingen. Al haar vrees was verdwenen. Haar ziel was vol van de groote stilte en plechtigheid van den nacht. Nog nooit tevoren had zij zoozeer de schoonheid van menschelijk erbarmen gevoeld. Zij wist wel, hoe de Chevalier in zijn groo te liefde voor alle levende wezens, zou goedkeuren, wat zij gedaan had, Hoe verlangde zij naar zijn thuiskomst, dat zij hem alles vertellen kon, zijn lief gezicht weer zou zien en zijn kussen ontvangen mocht. Aan al deze dingen denkende en haar treurige gedachten volgend, was zij in een soort van wakend droomen ver vallen. Eensklaps werd zij opgeschrikt door een wilden kreet, bijna een gil, van uit. het bed. Toen zij opstond, zag zij, dat de gewonde man uit zijn slaap ontwaakt was en op een elleboog leu nende, wild om zich heen keek. Toen zij zich over hem heen boog, sprak hij vlug in het Duitsch. Zijn oogen hadden een uitdrukking, alsof hij iets TE VERVALLEN VERGUNNINGEN. Da Tweede Kamer heeft Vrijdag het wetsontwerp tot wijziging van artikel 66 der Drankwet (verlenging van den termyn, waarna vergunning van voor 1 Mei 1904 en vennootschapsvergunningen vervallen, tot 1 Mei 1931) zonder hoofdelyke stemming aangenomen. DE WINKELSLUITINGSWET. De Tweede Kamer beeft Vrijdagmiddag de Winkelsluitingswet aangenomen met 73 tegen 16 stemmen. Tegen stemden, behalve de liberalen, de Staatkundig Gereformeerden, de heeren L'ngbeek, Braat, Wynkoop en de beide anti-revolutionairen prof. Visscher en mr. Baomer. J.l. Donderdag werden voor de be trekkelijke commissie uit Gedeputeerde Staten te 's Bosch behandeld o.m. de aanvragen om verlenging harer conces sie van de N.V. Autobusonderneming „A.L.A.D." te Meeuwen en van de N. V. Autobusonderneming „de Onderne ming" te Aalburg. ;De Heer Mr. Wagenaar, secretaris van de Kamer v. Koophandel te 's Her togenbosch en Lid der Commissie van advies aan Gedeputeerde Staten van Noordbrabant in zake het autobusvraag- stuk in het Land van Heusden en Al tena, opperde namens genoemde Ka mer eenige bezwaren tegen de conces sieaanvragen. De Heer Wagenaar be gon met te zeggen dat de Bossche Ka mer meerdere lijnen in het Land van Heusden en Altena wenscheüjk acht met het oog op de oeconomische belan gen der streek. De Kamer wenscht voorts zeer regelmatige diensten, de ex ploitatie der verschillende lijnen in één hand en wel in de hand van eene financieel sterk zijnde onderneming. De Heer Wagenaar bracht hierbij tevens ter sprake het rapport van genoemde commissie en merkte allereerst op dat in het rapport duidelijk naar voren komt dat het algemeen belang door de meerderheid der commissie werd ach tergesteld bij het belang van particuliere ondernemers. Voorts wordt in het rap port telkens gesproken van de meerder heid, maar, aldus de Heer Wagenaar, weet wel dat dit dikwijls de kleinst mogelijke meerderheid was. De samen werking, als neergelegd in het rapport, tusschen de twee thans bestaande on-1 dernemingen A.L.A.D. en de Onderne ming is volgens de Bossche Kamer geen fusie, zooals door de minderheid der commissie was bedoeld. Eén groote verschrikkelijks zag. „Mijnheer, wat is er? Probeer weer tot u zelf te komen." riep zij. „Wie is daar? Wie spreekt daar?" riep hij in 't Duitsch. „Kijk, kijk, dat gezicht tegen den muur." Doodelijk verschrikt en bevende, volgde zij de richting van zijn blik, maar zag niets. „Gaat u rustig liggen," zeide zij, de peluw onder zijn hoofd opschudden de. Plotseling wendde hij zijn oogen naar haar met een blik van herkenning niet zacht en lief, zooals vroeger, maar wild én vol verdriet. „Bent u het,, juffrouw Blanche?" zei hij of een klagende toon, dezen keer in het Fransch. „Ik dacht, dan het de stem van mijn kleine Annchen was. Hoe lang lig ik hier af?" „Sinds vanmiddag,, toen u gewond werd". „Ja, ja, ik herinner het mij. U bracht mij hier. Ben ik in het kasteel van Grandpré?" „Ja„ maar vraag niets meer. Gaat u liggen, smeek ik u." Weer trok een donkere blik van schrik en doodsangst over zijn gezicht, en, weer in zijn eigen taal sprekend, viel hij terug in bed, maar voordat Blan che weer zat, schrok hij opnieuw op met starende oogen, terwijl klamme zweetdruppels op zij voorhoofd ston den. „Kom dichter bij", mompelde hij: „nog dichter. Ik geloof, ik ge loof, dat ik stervende ben." „Neen, neen u zult leven." „Of ik leven of sterven zal, ik heb nog een plicht te volbrengen, een hei lige plicht. Iets is mijn slaap waar schuwde mij, een stem, zijn stem. Buk bus op het traject Heusden's Bosch wordt door de Kamer wenschelijk ge oordeeld en zij acht dit eene zeer oe conomische wijze van exploitatie. Uit breiding van diensten, zooals de com missie wil, acht de Kamer niet wen schelijk. Wat de soort bussen be treft acht de Heer Wagenaar bussen van f4000f4500 niet voldoende en met name genoemd meent hij dat b.v. de Opel geen goed merk is. Snorders moeten ten spoedigste verdwijnen. De Heer M. A. J. van Liempt, secser taris van de Kamer van Koophandel te Waalwijk, en eveneens Lid van ge noemde commissie, zegt dat zijn Kamer goede autobuslijnen wenscht, niet uit sluitend berekend op de tegenwoordige omstandigheden. Ook zij wenscht één onderneming. Voor den oeconomischen vooruitgang acht zij het juist om eerst goede verkeersgelegenheden te schep pen die dan het op oeconomisch gebied nog in zoo slechte conditie zijnde Land van Heusden en Altena, moeten hel pen tot bloei brengen. Tuinbouw komt er steeds meer en ook is men er be gonnen met bloembollencultuur en bei de hebben groot belang bij meerdere goede autobusverbindingen. Niet ren dabele lijnen moeten gesteund Worden uit de openbare kassen. De lijnen, welke de Waalwijksche Kamer voor het Land van Heusden en Altena wenscht moe ten zijn verbindingen naar het Zuiden met Waalwijk, naar het Westen met Geertruidenberg, naar het Noorden met Gorinchem en naar het Oosten met 's Hertogenbosch. Eene lijn met Waal wijk is gewenscht omdat het grootste gedeelte van het Land van Heusden en Altena onder de Waalwijksche Ka mer van Koophandel ressorteert, Waal wijk prachtonderwijsinrichtingen heeft, jaarmarkten, station enz. enz. Vervol gens kwam aan het woord de Heer Kraak Steeman, secretaris van den Bond van Autobushouders in Nederland, die een warm pleidooi hield voor het ver kenen van concessiesverlenging aan de verzoekende Naamloooze Vennootschap pen. Het woord werd alsnu gegeven aan Mr. van Ommeren, Voorzitter van bo vengenoemde commissie. De Heer Mr. van Ommeren begon met te zeggen dat hij zich veroorloof de te spreken als Voorzitter der Com missie en als privé persoon, omdat de Heeren Seretarissen van de genoemde Kamers van Koophandel zulks ook had den gedaan. Gaarne wilde hij Mr. Wa gen aar en den Heer van Liempt ant woordden op het door hen gesprokene. De Heer van Ommeren zeide voor stander te zijn van de instelling van autobuslijnen, van welke van te vo ren met grond kan worden verwacht, dat ze geen schadepost zullen zijn voor dc ondernemers. Immers heeft de prak tijk in het Land van Heusden en Al tena overtuigend aangetoond dat nood- met uw hoofd, ik moet u spreken. „Niet nu morgen." „Morgen mocht het eens te laat zijn. Ik heb iets op mijn geweten, dat mij geen rust laat. Ik heb een geheim. Ik heb een belofte gedaan. Ik moet, ik moet die vervullen." „Niet vannacht", smeekte het meisje, „u bent zoo zwak, het zou uw dood kunnen veroorzaken." Zijn gezicht werd bijna streng, toen hij hernam: ,„Doet u mij dezen laatsten dienst. Laat mij mijn hart verlichten, Iaat mij mijn belofte houden." Hij strekte zijn bevende hand uit en greep haar bij den pols vast. In haar angst en medelijden kon zij niets meejr zeggen. Hij ging verder. „Oorlog, o, oorlog is een vloek. Het verandert menschen in duivels. Ook ik heb bloed aan mijn handen. Op een nacht, daar ginds in het noorden,, heb ik een Franschman gedood." De uitdrukking van zijn gezicht was zoo verschrikkelijk, dat zij weggèlopen zou zijn, als hij haar niet vastgehou den had. „Luister Blanche. Wij waren uitge zonden om een dorpje te bestormen dat door een handjevol Franschen be schermd was. Toen wij voorwaarts slor pen in de schaduw van de boomen, za gen wij Iemand van den vijand als een schildwacht in het volle maanlicht staan. Zijn rug was naar ons toegekeerd, hij scheen ons niet te hooren aankomen. Ik viel op hem aan voordat hij zieh kon omkeeren of kon vluchten. Ik vel de hem neer met mijn zwaard, hij viel zonder een geluid te geven." j j 1 (Wordt vervolgd). s NIElIWSILAt voor liet Land m Heusden en AltcnaJc Langstraat en de Bomntelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1