Voorjaar - Zomer Antoon Remie F— L. J. VEERMAN CAHIERS -41 1930 ■- Belangrijk bericht. HEUS DEN. van 31!» 5 en 6 cent RAPPORT van de commissie, benoemd door den Heer Commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant, ter adviseering aan Gedeputeerde Staten inzake de op lossing van het autobus-vraagstuk in het Land van Heusden en Altena. 1 Uitzonderingen op bijzondere dagen en ten deele des Zater dagsavonds en des Zondags. Volgens art. 4 vindt de bepaling van art. 2, onder a, geen toepassing: a. ten aanzien van winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, banket, sui kerwerk en chocolade wordt verkocht, op 1 Januari, 24, 26 en 31 Dec.; b. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Aug., 1 en 2 Nov., 24, 26 en 31 Dec.; c. ten aanzien van melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den ver koop van melk, room, visch en fruit; d. ten aanzien van winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak brood, ban ket, suikerwerk en chocolade wordt ver kocht, gedurende ten hoogste vier ach tereenvolgende uren, liggende tusschen negen uur des v.m. en acht uur des nam.; doch uitsluitend voor den ver koop van die waren en onder voor waarde, dat van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend, te allen tijde dui delijk is kennis gegeven op een ge schrift of drukwerk, dat aan de toe gangsdeur tot den winkel is beves- tingd, zoodanig, dat daarvan van bui ten af gemakkelijk kan worden kennis gegeven. De bepaling van art. 2, onder b, vindt geen toepassing: a. op Zater dag; b. op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Aug. en 31 Oct., onder voorwaarde, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrij dag, Hemelvaartsdag, 15 Aug. en 1 Nov. voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld; c. in het tijdvak van 25 Nov. t. e. m. 5 Dec. en in het tijd vak van 18 tot en met 24 Dec.; d. ten aanzien van bloemenwinkels op 30 Dec. en winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht, op 31 Dec. Op de dagen, genoemd in de ge vallen sub. a tot men met d, zal het echter verboden zijn, een winkel voor het publiek geopend te hebben na tien uur des nam. en voor vijf uur des v.m. Kappers- en barbierswinkels mogen op de dagen, genoemd in de laatst bedoelde gevallen sub a en b, benevens op 24 Dec., zoo deze dagen werk dagen zijn, tot elf uur des num. voor het publiek geopend zijn, doch na dien uur des nam. uitsluitend voor het ver richten van kappers- en barbierswerk zaamheden. meerite en voor verschillende groepen van winkels. Verkoop „over de deur"; uit zending van goederen. Volgens art. 7 is het verboden, gedu rende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in, vóór, in de onmiddellijke nabijheid van, of van dien winkel of het daarbij behoo- rende winkelhuis uit iemand te bedie nen. Echter mogen degenen, die in den winkel aanwezig zijn, nog bediend wor den tot ten hoogste een half uur na het sluitingsuur. Het is verboden gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek ge sloten moet zijn, van dien winkel of van het daarbij behoorende winkenhuis uit, voorwerpen of stoffen ter afleve ring aan het publiek uit te zenden. Dit is niet van toepassing op het uitzenden van brood, gedurende den tija. dat een winkel, waar brood wordt verkocht voor het publiek gesloten moet zijn. Het venten; geringe eetwaren. Artikel 8 verbiedt in het algemeen het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen op Zondag en op tijden, dat de winkels gesloten moeten zijn. De desbetreffende verbodsbepaling zal op Zondag, den Nieuwjaarsdag, den tweeden Paaschdag, den Hemelvaarts dag, den tweeden Pinksterdag en de beide Kerstdagen na vijf uur des v.m. Sabbath; Zevendedag. Art. 5 luidt: Aan het hoofd of den bestuurder van een winkel, die tot een kerkge nootschap behoort, dat den wekelijk- schen rustdag op den Sabbath of op den Zevendedag viert, zal op zijn ver zoek door B. en W. vergunning wor den verleend om zijn winkel op Zon dag tusschen vijf uur des v.m. en twee uur des n.m. voor het publiek geopend te houden, of, indien het betreft een winkel, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht, tusschen vijf uur des v.m. en acht uur des n.m., met dien verstande, dat daarin na twee uur des n.m. uitsluitend brood, banket, suikerwerk en chocolade mag worden verkocht. Aan hem, wien een vergunning als in het vorige lid bedoeld, is verleend, zal het evenwel verboden zijn, een win kel voor het publiek geopend te heb ben gedurende den Sabbath of den Zevendedag. Voorts geldt de bepaling van art. 2, onder b, niet voor een winkel, waar van het hoofd of de bestuurder behoort tot een Israëlietisch kerkgenootschap, indien hem eene vergunning, als in het eerste lid bedoeld, is verleend: a. op de twee dagen onmiddellijk vooraf gaande aan den dag, waarop het Israë lietisch Paaschfeest aanvangt; b. op den .Woensdag en Donderdag, voorafgaande aan het Israëlietisch Paaschfeest, zoo dit feest op Zaterdag aanvangt; c. op den dag, onmiddellijk voorafgaande aan dien, waarop de zevende dag van het Israëlietisch Paaschfeest aanvangt; d. on den dag, waarop het Israëlietisch Paaschfeest eindigt; e. op den dag on middellijk voorafgaande aan den dag, waarop onderscheidenlijk het Israëlie tisch Wekenfeest, het Nieuwjaarsfeest, het Loofhuttenfeest en het Slotfeest aanvangt; f. op den Donderdag, voor afgaande aan het Israëlietisch Weken feest, zoo dit feest op Zaterdag aan vangt, een en ander onder voorwaarde, dat de winkel tijdens den duur van genoemde feesten voor het publiek ge sloten is. Het bepaalde in de laatste beide ali nea's van art. 4 vindt daarbij overeen komstige toepassing. De vrije ochtend of middag voor het personeel. Volgens art. 6 kan, bij plaatselijke verordening, de Gemeenteraad onder goedkeuring van de Kroon bepalen, dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel vóór of na één uur des n.m., alle of be paalde groepen van winkels binnen de gemeente groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek geslo- sloten moeten zijn. De dag en het daggedeelte, in den vorigen volzin be doeld, worden in de verordening aan gewezen; zij kunnen verschillend zijn voor verschillende gedeelten der ge niet gelden ten aanzien van geringe eet waren. Afwijkende bevoegdheid der gemeentebesturen. Indien bijzondere omstandigheden af wijkingen van bepalingen dezer wet in eene gemeente gewenscht maken, kun nen deze afwijkingen door den Gemeen teraad onfler goedkeuring van de Kroo.n worden vastgesteld (art. 9). Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Ik ben getrouwd en zonder kinderen, wanneer er nu een sterfgeval van nay plaats heeft, kan dan m ij n of haar familie mjjn vrouw verplichten tot uitkeering A. M, A. VERDWIJNENDE MOLENS. De watermolen, welke nog achteraf in den Eendrachtpolder bij Zevenhuizen staat, is by openbare inschrijving verkocht. Kooper werd de heer Mudders te Oouderak voor f418. Van de zes molens, welke in dezen polder hebben gestaar, resten er thans nog slechts twee. Een MOLEN, die NIET ver- dwijnt is het Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterdfabrieken, sinds 1888 gevestigd te CULEMBORG. PLAN VOOR REGIONALE GAS- VOORZIENING. Van Walcheren, Zuid-Beveland en Westelijk Noord-Brabant. De Imperial Continental Gas Associ ation, die gas levert uit de hoogovens bij Brussel en daarmee o.a. Antwerpen en omgeving voorziet, heeft een plan ontworpen voor gasvoorziening van Walcheren, Zuid-Beveland en Westelijk Noord-Brabant. De ondernemingen, welke op het oo- genblik concessie hebben voor levering van gas in het genoemde district, zoo mede de plaatsen, welke een eigen gas fabriek exploiteeden, zouden tot elkaar moeten komen voor de oprichting van een distributiemaatschappij, aan welke de gemeenten concessie zouden verlee- nen voor de distributie van gas in het g'eheele district, volgens het principe van belangengemeenschap, waarbij het gas in het groot wordt verkocht. De Imperial Continental Gas Association zou het gas tegen zulk een prijs aan de distributiemaatschappij moeten leve ren, dat dezee in staat zou zijn, het gas in het district te brengen tegen een ïageren prijs dan de tegenwoordige pro ductiekosten. Inbrengers in de distribu tiemaatschappen zouden zijn de ge meenten met een eigen gasfabriek, deze zijn Middelburg, Goes, Wemeldinge, ler- seke,, combinatie Krabbendijke-Kruinin- gen en Bergen op Zoom, zoomede de I. C. G. A. voor haar concessie met Vhssingen en dorpen op Walcheren. (N. R. Ct.) De nieuwe Voorjaar- en Zomercollectie's ontvangen. Ruime keuze voor Dames- en Heeren Costuums, Man tels, enzenz PRACHTIGE STOFFEN en als steeds BILLIJKE PRIJZEN Prompte bediening 1 Nette afwerking Tijdige bestelling gewenscht. Dames- en Heerenkleermakerjj, BREESTRAAT 78, In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zyn verkrygbaar In de commissie zijn met betrekking tot de instelling van auto- buslijnen twee stremmingen te onderkennen. De eene wenscht slechts lijnen waarvan te voren met grond kan worden verwacht dat zij aan de ondernemers geen schadepost zullen opleveren. De andere daarentegen wenscht lijnen, die ge acht kunnen worden in het oeconomisch belang der streek te zijn, ook |al is te voorzien dat de exploitatie aan de ondernemeirfs verlies zal gevenvolgens hen moeten nuttige, maar toch niet rendabele lijnen geldelijk gesteund worden door de provincie en de belanghebbende gemeenten. ;Met fdeze laatste meening kon zich de eerste strooming niet vereenigen, daar zij niets verwacht van ook maar eenigszins vol doende subsidiën van provincie en gemeenten. De commissie is in haar geheel van oordeel dat de twee be staande lijnen n.l. de lijn Sleeuwijk-Dussen-Heusden-'s Hertogen bosch en de lijn Woudrichem-Heusden-'s Hertogenbosch moeten worden gehandhaafd, echter zoodanig aangevuld dat de lijn over den Miaasdijk niet haar eindpunt te Woudrichem maar te Sleeuwijk moet hebben waar de veerdienst naar Gorinchem om het half uur plaats heeft, terwijl aldaar des winters ook vroeger in de morgenuren en gedurende het geheele jaar, later in de avoiid- uren wordt overgezet. De doorverbinding van Woudrichem naar Sleeuwijk is ook wenschelijk met het oog op de bewoners van den Oudendijk, Zandsteeg en Merwedijk, gelegen onder de ge meente Woudrichem, terwijl er als het ware een ringlijn voor het Land van Heusden en Altena door in het leven wordt ge roepen. 1 Deze door-verbinding is vooral van belang voor personen, uit de gemeenten Wijk, Veen, Andel, Giessen, Rijswijk en Woudri chem, die Sleeuwijk, Werkendam en Almkerk willen bezoeken, en voor hen uit laatstgenoemde gemeenten, die zich naar een der gemeenten aan den Hoogen Maasdijk moeten begeven. Het verlengstuk Woudrichem-Sleeuwijk ter lengte van 31/2 KM. zal ook aan den eventueelen autobusdienst stellig geen schade opleveren. Het traject Sleeuwijk-Werkendam eventueel te rijden door een geconcessioneerden dienst 's Hertogenbosch-Heusden-Dussen-Sleeu- wijk, werd door de commissie wenschelijk geacht. De opmerking van een paar leden, dat de dienst op dit traject bewezen had niet rendabel te zijn voor een autobusonderneming, werd weerlegd met de opmerking dat een richtige exploitatie daarvan geen verliezen zal geven, hetgeen echter door meerdere leden ten sterkste werd betwijfeld. De ter vergadering als lid der commissie aanwezige inspecteur der posterijen en telegrafie te Dordrecht zegde voor dit traject het postvervoer per autobus toe, hetgeen den concessionarissen jaarlijks f 800.geeft. Ook wordt wenschelijk geacht een autobusdienst Sleeuwijk-Dor- drecht en wel zoodra het veer bij den Kop van het Land in exploi tatie zal zijn gebracht. Evenzeer werd de wenschelijkheid door de commissie uitgespro ken van een autobusverbinding van de Langstraat met het Land van Heusden en Altena Algemeen was men van oordeel dat een vroegdienst op (Maan dag voor de markt te Gorinchem van Genderen-Babyloniënbroek- Dussen-Hank-Nieuwendijk-Sleeuwijk zeer gewenscht is en eveneens pp Woensdag voor de markt te 's Hertogenbosch een vroegdienst van Nieuwendijk-Dussen-Babyloniënbroek-Heusden-'s Bosch. Wat de exploitatie van buslijnen betreft, is de commissie van meening, dat zulks zooveel mogelijk in één hand behoort te zijn en Wenscht daarom dat alle lijnen in het Land van Heusden en' Altena, behoudens de lijn Gorinchem- Geertruidenberg en Bom- melerwaard-Woudrichem, voortaan worden geëxploiteerd óf door een naamlopze vennootschap óf door een soort van fusie van de bestaande pndernemingen. Wanneer tot fusie van de bestaande exploitanten zou worden ge- kómen, hetgeen de commissie zeer wel mogelijk acht, met het oog op der commissie bekende bij Gedeputeerde Staten ingediende consessie-aanvragen, wenscht dë commissie vooral dat abonne menten op beide ondernemingen geldig zullen zijn, zoodat het niet meer zal voorkomen, dat abonné's, inzonderheid scholieren, een paar uur te 's Hertogenbosch moeten wachten, wanneer jde bussen van de onderneming, waarvoor de abonnementen gelden, vol zijn. Wanneer abonnementen op beide ondernemingen geldig zijn, zullen de leerlingen wier lessen later dan 4 uur 's namiddags eindigen en die dus niet met de bus yan 4.15 kunnen vertrekken, vpor welke bus hun abonnementen geldig zijn van de eerstvolgende uit 's Hertogenbosch vertrekkende bus kunnen gebruik maken, waar voor hun abonnementen thans niet gelden. De oommissie is van oordeel, dat in de concessievoorwaarden hét aantal bussen waarmede op beide lijnen moet worden gereden, behoort te worden vastgelegd. Zij oordeelt bussen die plm. 20 zitplaatsen bevatten het meest doelmatig voor de streek. Om de bussen over het traject Sleeuwijk-Dussen-Heusden en Sleeuwijk'- Woudrichem-Heusden te Heusden te vervangen door een groote bus van plm. 40 zitplaatsen naar 's Bosch, acht de commissie niet doel matig en evenmin noodzakelijk en zij vindt het beter dat alle uit Sleeuwijk vertrekkende bussen rechtstreeks naar 's Hertogenbosch doorrijden, hetgeen geen bezwaar biedt als bussen van plm. 20 zitplaatsen worden gebezigd en op tijdstippen waarop druk ver voer voorzien kan worden, meerdere bussen worden ingelegd. Tegen het overstappen van passagiers in een groote bus te Heusden bestaan de volgende bezwaren 1°. het ongeveer gelijktijdig vertrekken uit Sleeuwijk in twee richtingen naar Heusden 2°. het defect geraken van een der bussen zal een langdurig Wachten te Heusden tengevolge hebben 3°. mindere reisgelegenheid van Heusden naar 's HertogenboschJ; 4o. aanschaffing en exploitatie van bussen van plm. 40 perso nen zijn veel te hoog in prijs 5°. als regel veel te weinig passagiersvervoer voor een bus met 40 zitplaatsen. Immers moet worden uitgegaan van het stand punt, dat de thans bestaande lijnen 's Bosch-Woudrichem en 's Bosch-Sleeuwijk, wat de eerste betreft slechts zeer matig rendabel is en wat de tweede betreft, zij steeds met verlies geëxploiteerd heeft en nog exploiteert. Maar hoe ook, de Gommissie is van oordeel dat op geen enkele lijn aan meer dan één onderneming concessie behoort te worden gegeven en pok1 dat van bestaande hoofdlijnen geen gedeelten: door andere concessionarissen worden bereden omdat dan de oude toestand blijft 'bestaan, n.l. zich nauwelijks kunnende bedruipen of met verlies rijdende ondernemingen, hetgeen hoogst ongewenscht is, zoowel voor het reizend publiek als voor de exploitanten. De commissie is van oordeel dat vervoerverboden als zijnde on gewenscht, behooren te verdwijnen en in het bijzonder geldt dit voor het verbod Vlijmen-'s Hertogenbosch, hetwelk van toepassing is op de bussen uit het Land van Heusden en Altena. Het aantal wagens dat door een naamlooze vennootschap pf door gefusionneerde exploitanten op de lijnen 's Hertogenbosch- Heusden-Woudrichem-Sleeuwijk en 's Bosch-Heusden-Dussen-Sleeu- wijk behoort te worden voorgeschreven, bedraagt acht met inbegrip van reservebussen. Tegen verlenging der concessie aan de A.T.O. welke concessie is ver leend voor het traject Gorinchem-Sleeuwijk-Geertruidenberg, bestaat geen enkel bezwaar en integendeel acht de comm. deze concessie zeer wenschelijk. Van groot nut zouden de diensten op dit traject zijn, wanneer deze voor scholieren van den Nieuwendijk en De Kil zóó geregeld werden, dat zij in verband met den aanvang en het ein digen der lessen van de scholen te Gorinchem, daarvan gebruik! konden maken. De (aan A. Elshout verleende concessie voor het rijden met marktbussen pp Maandag vanaf Almkerk via Waardhuizen-Uitwijk- Giessen naar Woudrichem en op Woensdag vanaf Almkerk via Waardhuizen, Uitwijk, Giessen naar 's Hertogenbosch dient naar het oordeel der oommissie niet te worden verlengd. Immers zijn dit zeer goede diensten die geen onbelangrijke schade toebrengen aan de thans bestaande grootere ondernemingen. De exploitant die de lijn over den (Maasdijk met 1 Mei a.s. zal krijgen te exploiteeren, moet ook concessie verkrijgen voor het rijden op marktdagen van de trajecten Waar dhuizen-Giessen-Woudrichem en Waardhuizen-Gies- sen-Den Bosch, opdat van de hoofdlijnen niet afgetapt wordt door kleine marktautobusondernemingen. Het berijden op markt dagen van het traject Almkerk-Waardhuizen is niet gewenscht, omdat daardoor heel wat Almkerksche passagiers ontnomen wor den aan de onderneming, welke voor het z.g.n. benedenland d. i. van Sleeuwijk-Dussen-Heusden-'s Bosch concessie zal krijgen. Tegen het verleenen van de verlenging der concessie van den' marktautobusdienst pp Maandag van uit den Bommelerwaard via Giessen naar Woudrichem bestaat bij de commissie geen bezwaar. Wat het materiaal betreft, is de oomtnissie de meening toege daan dat met solide, maar toch niet al te dure autobussen (zij be doelt bussen als Opel, G.M.C. enz., in den kostprijs van f 4000. a f 4500.met hetzelfde aantal diensten als thans de trajecten worden bereden. De commissie is hier vóór, omdat met te dure bussen de lijnen in het Land van Heusden en Altena niet rendabel kunnen zijn en zij een te groote opzet niet mogelijk acht in verband met het betrekkelijk geringe reizigersvervoer. Waar de commissie het aantal benoodigde bussen met inbegrip van reservebussen ten getale van acht noodzakelijk acht, daar kan dit getal door Gedeputeerde Staten slechts worden voorge schreven, wanneer met bussen welke plm. 20 zitplaat sen bieden, gereden wordt en welke niet meer kosten dan f 4000 f4500.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6