Tweede Blad No. 5006 ürijtlog 28 Maan OSTER'C Een Winternacht voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. RugpijnNieren Pillen\Jjp Hinder'rubriek. FEUILLETON Plaatselijk Nieuws i Nierwaarschuwingen. 2. Een boer sprak de volgende raad selachtige woorden,, toen hij aan het zaaien was: Komen ze, dan komen ze niet, maar komen ze niet, dan komen ze. Wat bedoel-1 de die boer? 3. Wat is het verschil tusschen een kwartje van Koningin Wilhelmina en een rijksdaalder van Koning Willem II? OOM KAREL. DE AVONTUURLIJKE GESCHIEDENIS VAN KONING FRIKADEL DE TWEEDE. Doffe, stekende pijn in de lendenen na inspanning of steken in den rug bij het u oprichten, is soms de eerste waarschuwing van nierzwakte. Spoe dig daarna zult u misschien urine- stoornissen, een vermoeid gevoel, duizeligheid, krachteloosheid of water zuchtige zwellingen kunnen opmerken. Deze verschijnselen kunnen aan duiden, dat uw nieren niet meer goed werken en de onzuiverheden niet uit het bloed filtreeren. Verwaarloos dan zulke verschijnselen niet! Geef zonder uitstel aan de nieren de hulp, die zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en herwin uw oude energie en kracht. Vraag de meening van hen, die ze gebruikt hebben en er baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz, in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. Aap, poes, paard, koe, ezel en stier. 2. Omdat er minder zwarte dan wit te schapen bestaan. 3. De appel valt niet ver van den stam. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kan van de volgende woor den, door in elk woord slechts één letter te veranderen, een be kend spreekwoord maken: WIP EEK KUIP DRAAFT MOOR EEP ANKER VILT AR DELF IK. 19 „Laat mij toch gaan," jammerde het verschrikte meisje. „Ik kan er niet naar luisteren." Maar ofschoon hij haar maar zwak en bevende vasthield, had zij de kracht niet om zichzelf los te trekken. „Wij plunderen de woning," ging hij op heeschen toon verder," en daarna kwam ik weer in het maanlicht. Plot seling hoorde ik een zwakke stem, die mij riep. Stilstaande, zag ik, dat de officier, dien ik neergeveld bad, niet dood, maar stervende was. Vervuld van medelijden knielde ik naast hem neer en trachtte hem op te richten. >,Te Iaat", mompelde hij, maar als u een man zijt, beloof me dan één ding, als u blijft leven, dit aan den Franschen generaal te geven en ver tel hem vertel hem Hier begaf het spreken hem, maar met een laatste krachtinspanning haal de hij van zijn borst een medallon aan een gouden ketting en toen hij mij in mijn handen gegeven had, viel hij achterover, levenloos." Vertel verder, riep Blanche uit, als onder den invloed van iets, waaraan zij geen weerstand kon bieden en beef de als een blad van een boom, „om Godswil, ga verder." ,„lk zwoer hem zijn laatste verzoek Een oogenblik later had Kniptang,, de kapper, de kleeren van koning Fri kadel aangetrokken, en de Zondagsche kroon van den koning op zijn glim1- „Goeden dag, beste koning Frikadel,; het is een groot genoegen, kennis met U te maken. Hoe vaart U?" Kniptang keek Koning Pimpo ver baasd aan, en antwoordde dan, met zijn rare stem: „Varen? Ik vaar heele- maal niet. Ik zit op mijn troon. Ik hou heelemaal" niet van varen." Koning Frikadel, die achter den troon stond, werd bleek van schrik, en stoot te Kniptang aan, dat hij zijn mond moest houden. Kniptang begreep er niets van. Gelukkig sprak koning Pim po: „Hm, ik bedoel, hoe maakt U het, koning Frikadel?" „O, bedoelt U dat? Nou, zegt U dat dan dadelijk. Ik maak het best. De za ken gaan ook goed, gisteren nog een pot scheerzeep aan den burgemeester verkochthm.... ik bedoel hm, dat was een grapje, hm.... hm," stot terde Kniptang, die den kluts kwijt raak- de hofkapper? Nou, die heeft ook geen mooie haardos. Het lijkt de volle maan Wel". Al zijn volgelingen lachten, dat de zaal ervan daverde en koning Fri kadel werd bleek van boosheid, maar hij kon natuurlijk niets zeggen. (Wordt vervolgd). Ook de wind hielp een handje mee. Dezer dagen heeft een onzer weinige overgebleven molens, de Weertsche molen, het tegen zijn besten vriend, den wind, moeten afleggen. De wieken waren door de windstooten zoodanig gehavend, dat het gevaarte maar zal worden afgebroken. Een MOLEN, die NIET ver- dwijnt is het [Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterdfabrieken, sinds 1888 gevestigd ie CULEMBORG. mende kuif gezet. De koning had Kniptang's witte jas aan, en, omdat hij niet ^zooals Kniptang altijd deed, zijn kam in zijn kuif kon dragen, stak hij den kam maar achter zijn oor, als of het een potlood was. Want ieder een moest denken, dat koning Frika del de hofkapper was. Even later werd er geklopt. „Wie- daar?", riep Kniptang, en zette een trotsch gezicht, terwijl hij boven op de troon zat, en koning Frikadel achter hem op een klein stoeltje zat. „Koning Pimpo", klonk een zware stem achter de deur. ,„0, kom dan maar binnen", zei Knip tang met een stem,, alsof hij een heete aardappel in zijn keel had. Kniptang dacht namelijk, dat een koning zóó moest spreken, opdat iedereen zou we ten, dat hij een koning was. De deur ging openen daar stapte Koning Pimpo, in een kostbaar zijden gewaad gehuld, de zaal binnen, gevolgd door eenige vreemde dienaren en leden van zijn hofhouding. Hij trad op Knip tang toe, die zijn neus verwaand in de lucht stak, en zeide: te. Koning Frikadel stond te trillen van angst achter den troon, en stootte den ongelukkigen kapper voortdurend aan. „Ik meen", ging Kniptang voort, „die pot scheerzeep gat ik aan den burge meester cadeau, omdat hij jarig was. Hahaverkoopen.... haha, dat was maar een grapje, ik verkoop heelemaal geen scheerzeep. Hm, wat ik zeggen wil, koning Pimpo, wil U niet gaan zitten? En wat zal het zijn, knippen of scheren.... achhm hm, ik bedoel, ik meen, ik wou zeggendddddat, wat wil U gebruiken, een kopje koffie? Koning Pimpo keek wel een beetje vreemd op, dat de koning zoo gek deed, maar hij liet natuurlijk niets merken en sprak: „Graag, geeft U ons maar een kopje koffie, maar met drie schep jes suiker erin, want daar ben ik dol te volbrengen. Als een lafaard stelde ik het steeds maar uit. Den volgenden morgen gingen wij op marsch. Maar kijk Blanche. Bevende trachtte hij zijn kleeren open te maken en haald er een ketting en een medaillon uit te voorschijn, dat op zijn hart verborgen had gelegen- Op dat oogenblik ging een kramptrek king door zijn lichaam en met een diepe zucht viel hij achterover in het kussen. Zijn hand hield het medaillon nog vast. Doodsbleek maakte Blanche zijn vingers los, haalde het er uit en hield het in het licht. Haar hoofd duizelde, het schemerde haar voor de oogen, maar met de kracht der wanhoop druk te zij op de veer en opende het. Een kreet van schrik kwam over haar lippen. Zij zag de beeltenis van haar moeder naast de hare, toen zij nog een kind was. Het was het gouden me daillon, dat zij haar vader gegeven had den avond, voordat hij wegging. HOOFDSTUK XIII. Met een luiden gil, die hetzelfde oo genblik op haar lippen bestierf, het medaillon nog in haar hand, viel Blan che de Gavrolles bewusteloos bij het bed neer. Hoe lang zij zoo gelegen had, kon zij niet zeggen,, nu echter opende zij haar oogen, ging op haar knieën zit ten, kroop over den grond naar het bed, greep de dekens stevig vast en staarde wild naar Hartman, die op zijn rug lag, zwaar ademhalende. Terwijl zij zich aan de dekens vast hield en vlug ademhaalde, keek zij met 1 Kniptang gat den holfmaarschalk be vel, koffie te laten brengen. Ondertus- schen keek Koning Pimpo de zaal eens rond en zag den ongelukkigen koning Frikadel in zijn witte kappersjas bij den troon staan. „Sapperloot", riep hij uit. „Is dat groote oogen, zooals een ter dood ver oordeelde naar de verschijning van den dood kijkt. Vervolgens, waggelend op haar voe ten en haar armen in de lucht heffend, uitte zij een allertreurigste jammer klacht,, vol schrik en vreeselijke wan hoop. „Vader, vader." hjet was een hemelsche goedentieren- heid, dat zij op dat oogenblik haar ver stand niet verloor. Hjaar pogen stonden zonder tranen, haar hart was koud als ijs. Zij was door een moordenden slag ongevoelig geworden. Alles wat zij doen kon, was de zwakke en jammerde klacht te uiten: „Vader, vader." Langzamer hand begon de werkelijkheid tot haar door te dringen. Haar hart was gebroken, gansch en al vervuld door een hevigen en vree- selijken schrik. Niet alleen, dat zij had hem door zulk een ongelukkigen en vreeselijken samenloop van omstandig heden verloren. Hij was vermoord ge worden in de volle kracht van zijn le ven, en, alsof dat al niet genoeg ver driet was, had de wreedheid van het lot den moordenaar naar haar huis ge bracht. Het lot had zijn leven in haar handen gesteld en had alles dusdanig in elkaar gezet, dat zij den man ver zorgd had,, dien zij had moeten haten. Het was allerverschrikkelijkst. Zelfs haar geloof in God was aan het wankelen gebracht. Hoe konden er als er een liefhebbende Vader in den hemel was, zulke dingen gebeuren? Zij haatte zichzelf zij haatte de heele wereld. O, als zij het geweten had als AALST. CAPELLE. Onder leiding van het hoofd der school, den heer M. J. Juursema, werd j.l. Vrijdagavond in de Chr. school a.d. Loonschendijk een ouderavond gehou den. Na het zingen van Ps. 25:2, ge bed en het lezen van Math. 18„ heette de leider de talrijk aanwezigen welkom, waarna hij een inleiding hield over het werk van den onderwijzer, waarbij hij uitvoerig de moeilijkheden daaraan ver bonden uiteen zette, wanneer er van de ouders niet de vereischte medewerking wordt ondervonden. In de pauze wer den ververschingen rondgediend, terwijl er tevens gelegenheid werd gegeven om het werk der kinderen te bezichti gen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vooral de afdeeling handwer ken nam de harten der moeders in. Na de pauze hield de heer Braber een lezing over het zelfstandig werken van het kind. Hierna hield Mej. Voor de Poorte een inleiding over den Bijbel en het kind, terwijl ten slotte Mej. v. Campen een overzicht gaf van de toe standen op de school honderd jaar ge leden. Alle inleidingen, die van gron dige studie getuigden,, werden door de aanwezigen met belangstelling gevolgd. Na het zingen van Ps. 89:1 en dankzeg ging werd deze in alle opzichten goed geslaagde bijeenkomst gesloten. De landbouwvereeniging Sprang- Capelle e.o. hield j.l. Vrijdagavond in het café van den heer J. Treffers aan het Bruggetje een algemeene ledenver gadering. Om 8 uur opende de voor zitter, de heer H. Boer, de bijeenkomst, waarna de secretaris, de heer P. de Visser de notulen der vorige vergade ring voorlas, die ongewijzigd werden) vastgesteld. Hierna deelde de voorzit ter mede, dat de architect, de heer J. Michaël, a.s. Woensdag in het café van den heer J. Quirijns voor de Coöpera tieve aankoopvereeniging van land- bouwersbenoodigheden, Sprang-Capel- le en omstreken w.a. den bouw van het nieuwe pakhuis zal aanbesteden. Tot bestuursleden dezer Coöp. aankoop- vereen iging werden gekozen de heeren: 1 H. Boer, C. de Rooij, A. Michaël, J. Zwart, M. Kuijsten, A. v. d. Poorte en A. Snijders, bestuursleden van de landbouwvereeniging Sprang-Capelle en j omstreken en tot leden van den raad van toezicht de heeren D. v. Pelt Mzn., G. Rekkers en H. v. d. Schans. Staan- de der vergadering werd de ledenlijst geteekend door ruim 60 leden. Nog maals kwam ter sprake de Coöp. brood bakkerij, waarna besloten werd a.s. Donderdag avond 7 uur bij den heer L. F. v. Dongen een vergadering te hou den, teneinde verdere besprekingen dienaangaande te voeren. Op deze ver gadering worden ook bestuursleden en leden van andere vereenigingen alsme de alle belanghebbenden uitgenoodigd. Hierna sloot de voorzitter mjet een woord van dank deze vergadering. DONGEN. GORINCHEM. 's GRAVENMOER. zij het maar geweten had. Zij 'stelde zich alles voor. Zij zag alles, zooals het gebeurd was. Zij zag den eenzamen man onder de sterren staan, wachtende, misschien aan zijn kind denkende, dat ver weg was, dan den woesten vijand, die als een wild beest door de duisternis sloop, en ach- ter hem aankwam als een moordenaar, hem bijna doodende, voordat hij een kreet kon uiten. Zij zag niet alleen dit, maar meer. Zij zag het stervende gelaat, dan naar de sterren keek, de zwakke handen, die 1 zich aan den moordenaar vastklemden, zij hoorde de laatste woorden, dej treurige boodschap, uitgesproken door de stem, die zij zoo goed kende. En de moordenaar lag daar op haar vader's bed, daar door haar mede lijden gebracht, ten tweede male door haar zorgen van een ellendigen dood gerea. Zij liep wankelend weer naar het bed, en keek op hem neer, met saam- gteknepen handen en een doodsbleek gezicht. Haar heele ziel verzette er zich tegen hem nog hier te houden. Zij verlangde er naar om hem van bed te trekken en hem in de koude sneeuw te jagen. Op een stoel naast zijn bed lag zijn zwaard. Zij zag het een wilde ge dachte ging door haar hoofd hem te dooden, terwijl hij sliep, hem dooden, zooals hij haar vader gedood had. Toen die gedachte bij haar opkwam, voelde zij dat zij het kon doen. Het zou rechtvaardig zijn, dacht zij. O, kon zij maar wraak op hem nemen en dan sterven. Intusschen ging de ademhaling van tien Duitscher moeilijker. Terwijl hij zijn oogen half opende en weer sloot en ziji. hoofd onrustig heen en weer bewoog, scheen hij met den een ot ander inwendigen pijn te kampen te hebben. Zijn rechterhand, die op het dek lag, opende en sloot zich met een krampachtige beweging. Hij mompelde zachtjes alsof hij in ziehzelven sprak. Het was goed, dat hij buiten ken nis was, dat hij de uitdrukking op het gezicht van het meisje niet zien kon een blik, waarin wreedheid en medelij den, vrees en verdriet te lezen stond. Was hij stervende, vroeg Blanche zich af. Ja, God was toch goed hij moest stervende zijn. Bovendien had zij zijn leven in haar handen. Zij had maar stil te staan, geen hand uit te steken, dan was haar vader gewroken. Wat zij reeds gedaan had, had zij in haar blindheid gedaan, maar het was nog niet te laat om haar slechte daad om hem te beschermen en te verplegen, weer goed te maken. Weer uitte zij een wanhopige kreet, vervolgens liep zij naar de andere ka mer, terwijl zij haar gezicht met haar handen bedekte en viel toen jammerend op haar knieën. Niet om te bidden, zij kon niet bid- ben. Niet om te schreien, haar oogen waren brandend droog. Zij beefde als van koude en jammerde nog eens en nog eens „Vader, vader." Zij kon buiten de wind booren hui len. Bijna niet wetende, wat zij deed, stond zij op en opende het venster. De koude wind blies naar binnen, groo te sneeuwvlokken vlogen in de kamer en glinsterde in het schemerachtigs licht. (Wordt vervolgd.) BEHOORENDE BIJ HET jVieuwsblad NAAR HET ENGELSCH. Een mooie fluweelzachte huid en geen pukkeltjes, ruwe of roode plekjes, als U 's avonds een weinig Purol goed in de huid wegwrijft. Er staat toch wel een doosje Purol op Uw waschtafel? Verkrijgbaar bi] Apoth - cd Drogisten y? I op De 0> ai javereeniging alhier, is voor- nemers bij voldoende medewerking in Mei een bazar te houder, tot Mijvir.g der kas. Een beroep wordt gedaan op alle ingeze tenen en belangsteller den om hieraan mede te werker. Door B. en W. is reeds toe stemming verleend. De afdeeling Aalst van de Gelderm. Eiermijn haar jaarvergadering. De voorzitter deelde mede, dat de ver- zendirg van eieren goed blyft gaan. O 'er 1929 zyn verzonden circa 198000 eieren. De verkoop op gewicht blykt goed te gaan, waardoor onze afdeeling verschillende malen hooger noteering heeft dan omliggende plaatsen. De aftredende voorzitter, G Op stelten, werd met algemeend stemmen her kozen, terwijl als afgevaardigde naar de vergadering in Geldermalsen werd aange wezen H. C. van Os Mzn. Vrydagmorgeo omstreeks half twaalf brok brand uit in de boerdery van J. Ki- minai. De brandweer kon tegen de hoog op slaande vlammen niet veel uitrichten en in korten tijd was stal en schuur een puin hoop. Het hoornvee werd gered, maar er verbrandden vier varkens, waarvan een zeug met twaalf biggeD. Het woonhuis werd behouden. De gemeentepolitie slaagde er ia een zestal kinderen uit de stal te halen. De oorzaak van den brand, die uitbrak in de stal, is onbekend. Verzekering dekt de schade. Veiling van 25 Maart. Brederoden 46 ct., uien 1V2—2y8 et., wortelen i1/sct,> bellefl-urs 7 8 ct., zoete appelen 8Y2 ct-> kroten 3 ct., aardappelen 3 ct., knolrapen 1 ct., zure appelen 511 ct., culemansappelen 610 ct., spruiten 2023 ct,, 2e srt. 1012y2 ct., witte kool 4 ct., bruine boonen 15 ct., bakspinazie 24 —26 ctdunsel 10y2 13 ct,, alles per KG.; violen f2.10 f 2 30, kropsla f 5,50f 7,50, 2e srt. f 3.00 f3,50; andyvie f2,10 f2,30, knolra pen fl,00fl,50, witte kool f6,50 f7,00, roode kool (10,50f 12,00, alles pe; 100 stuks; prei fl.OOf2,50, jonge wortelen f 10,00 f 12,00, kroten f 3,00, radijs f 3,00 f 5,00 rabarber f 10,00 f 10,50 per 100 bos. Te Breda had de algemeene leden vergadering plaats van het Prov. Noord- Brabjntsche sGroene Kruist. Van de 22 afdeelingen waren er 17 vertegenwoordigd. De verslagen van secre taresse en penningmeester werden met groote aandacht aangehoord. Er werden in het afgeloopen jaar met groot succes moe der- en bakercursussen gehouden en er werd een nieuw consultatiebureau voor zui gelingen opgericht te A'mkerk, dat tn een groote behoefte blykt te voorzien. In de commissie voor de Hygè.ie van het Kind werden de aftredende leden dr. Hoek te Boxtel en burgemeester Smits te 's Gravemoer herkozen en in de vacarure door bet vertrek van mevr. Plantinga werd gekozen de beer J. J. Ruyter te Klein Dongen. Vele Groene Krnis-belangen wer den besproken en verschillende vragen door het bsstu'ir beantwoord. Aan bet einde der vergadering werd mevr. Piantinga toegesgroken door den voorzitter dr. Hoek en door dr. Kooien uit Schijodel. Mevr. Plantinga werd benoemd tot lid van verdienste van bet Prov. N.Br. Groene Kruis. In de gehoudeD bestuursvergadering van de afdeeling bet sGroene Kruist al hier is tot tijdelyke verpleegster aangesteld mej. van der Kolk, dia voorioopig haar adres houdt ten buize van den heer Mille- naar Loeff.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5