KEGM-MALMGRÉ - DEIISDEN Spoor's gesiampte Muisjes SPÖOR's MOSTERD Voor allen die Sukkelen GOEDE KWALITEITEN LEVERT Marktbericht PORT VERMOUTH SAMOS SPAANSCHE WIJN Mjjnhardt's Laxeertabletten Vragen op rechtskundig gebied Deter dagen geraakte hat paard van den boter- en melkverkooper Koreman op hol, waardoor by kwam te vallen en zich inwendig ernstig bezeerde, zoodat hij zich onder geneeskondige behandeling moest stellen. GENDEREN. Het afscheid van den WelEerw. heer ds. v. d. Horst alhier ia bepaald op 27 April des nam. 2 aar. Als consulent voor deze gemeente zal optreden ds. Koy per uit Dussen. Het verleden week in ons blad ge plaatste varslag der voorjaarsstierenkeuring alhier, was in zooverre onjaist, dat van de 19 goedgekeurde stieren niet 9 doch 10 afstamden van den stier Wouter 7576, S. De heer G. v. d. Beek alhier ver kocht een dezer dagen een eenjarige stier aan de Fokvereen. te Gilze. NIEUWENDIJK. Vergadering van het comi'.é van winterlezingen met begunstigers, op Dinsdag 1 April a.s. om 7 uur in het Instituut. Agenda 1. Opening. 2. Jaarverslagen. 3. Bastuurverkiezing. 4. Vaststelling sprekers lijst. 5. Rondvraag. Alle begunstigers wor den dringend uitgenoodigd, deze vergadering by te wonen. Zaterdagavond vergaderde de scgoo!- vereen. in de consistorie. De opkomst was goed. Er waren 70 leden aanwezig. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat er een batig saldo aanwezig i3 van roim f 7000. De hoofdschotel van deze vergadering was het vaststellen van een huishoudelijk reglement. Dit reglement werd, na flinke discussie van sommige artikelen, in zyn ge heel aangenomen zooals het door het bestuur werd voorgesteld. Hierna sluiting. V. Deze week is men op de kweekery der firma van der Stelt en de Bok, be gonnen met het snyden van spinazie. De groenten die dezen tuin voortbrengt, zal in het klein aan particulieren verkocht worden, •yc Bij den arbeider M. van Anrooy vermiste men 's avonds een varken uit het hok. '8 Morgens vond men het dier ver dronken In den bermsloot. Verzekering dekt de schade. Het zoontje van J. v. d. Stelt Jz., liep al spelende onder een juist passerende fiets. Deerlyk aan zyn hoofd gewond, werd hjj binnengedragen. De inmiddels ontboden geneesheer, Dr. Vries, legde een nood «er- band. De verdere behandeling geschiedde door Dr. Mijnlief van Werkendam. Deze week werden de eieren ver handeld voor f4.00—f5.00 de lOOstuks. Op Zaterdag j.l. werd aanbesteed het verhoogen van het dykje van den Kar- nemelkschen polder. Ingeschreven werd als volgt Joh. de Graaf f5376 60 J. v. d. Stelt f 3959.— A. Broekhuizen f 4782. Het werk werd niet gegund. Zaterdag gaf de muziekvereen. haar aangekondigd concert, onder leiding van den direrecteur, den heer O. Walraven Jr. Al spoedig merkten we, dat de vereen, goed vooruit ging, het muzikale gedeelte werd schitterend afgewerkt. De voordrachten alsmede de samenspraken, waren schitterend. Vooral den optocht met den grooten hond er by, oogsten veel lof. Crescendo heeft een schitterenden avond gegeven. Het viel erg op dat de zaal goed bezet was en zeer aandachtig geluisterd werd. WIJK. Uitslag gehouden aanbesteding ver bouwen, O. L. S. met bybehoorende werkzaamheden. Gebr. v. Vianen Ammerzoden f 9842. Johannes Goesten f9787. H. van Noorloos te Andel f 8800. L. van Wijk te Wjjk f 8700. H. Kleinloog te Genderen f8647. J. Zonneveld te Veen f 8530. P. A. Kramer te Genderen f7790.— WASPIK. Zondag j.l. werd in het patronaats gebouw een vergadering gehouden van de vereeniging »HET WIT GELE KRUIS*, welke uitsluitend toegankelijk was gesteld voor gehuwde vrouwen. Als spreker trad op de Weledele Zeergel. Heer Dr. J. Kejjzer Kinderarts te Tilburg. A.s. Zondag zal in de concertzaal van den Heer H. van Iersel een uitvoering worden gegeven door de Zaogvereeniging vWilhelminac uit Dongen, Directeur de Heer M. Knoop. Voor het in ontvangst nemen der weggeldkaarten voor het komende belasting jaar zal in deze gemeente zitting worden gehouden in de voormalige openbare lagere school op Donderdag 17 April en Maandag 28 April telkens van 101 en van 25 uur. WAALWIJK. Maandag vierde de heer J. B, Timmermans Wzn. een der ver dienstelijkste burgers alhier en tevens een der meest geziene persoonlijkheden van 't gewest zijn negentigste verjaar dag: de heer J. B. Timmermans Wzn. De heer Timmermans kan met genoe gen en trots terugzien op een lang en welbesteed leven, welbesteed voor de plaats zijner inwoning in 't algemeen, voor de plaatselijke; industrie in 't bij- OPGERICHT 1816. TELEF. No. 8. zonder, welbesteed ook voor 't gewest. Van hem ging in 1877 't initiatief uit voor oprichting van een Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Waal wijk, welke Kamer bij kon. besluit van 8 Sept. van dat jaar reeds tot stand kwam. De heer Timmermans was dan ook de aangewezen man als voorzitter, welke functie hij bekleedde tot de re organisatie der Kamers van Koophan den in 1922. Zeel veel heeft hij als zoo danig voor de Langstraatsche industrie gedaan. De goede naam, welke de Waalwijksche Kamer van Koophandel, speeiaal door het werken van haren eminenten voorzitter, bij genoemde reor ganisatie had,, was zeker wel een van de voornaamste reden, dat Waalwijk de zetel bleef ook van de nieuwe Kamer. Verder was de heer Timmermans me de-oprichter van den Nederl. Bond van Lederfabrikanten en werkte zoowel in deze functie als in de hierboven ge noemde voor de oprichting van een Proefstation en Vakschool voor de schoen- en lederindustrie. Ook als lid der Provinciale Staten deed hij verdienstelijk werk en sprong meermalen voor de belangen van zijn gewest in de bres. Nog was de heer Timmermans di recteur der Levensverzekering „Noord- Brabant" en mede-oprichter van de Bankiersfirma W. Timmermans en Zn. Zijne verdiensten werden bij verschil lende gelegenheden erkend: zoo was hij o.m. jurylid van de Wereldtentoon stelling te Parijs, ridder van Oranje Nassau, van de Leopoldorde enz. De heer Timmermans is nog gezond naar lichaam en geest en zijn zeldzaam hoog-e ouderdom drukt hem nog slechts weinig. Talrijk waren de blijken van hoog achting en sympathie welke hij had te ontvangen. Mogen ook wij daarbij de onze voegen met de beste wen- schen voor eene nog lange bestendiging van 't genot van zoo'n gelukkigen ou derdom. Vergadering van den Raad der gemeen te RIJSWIJK op Maandag 24 Maart des v.m. 10 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer A. D. v. d. Schans. Afwezig zijn de heeren J. Wester- laken en Lievaart, als de Voorzitter de vergadering met gebed opent. De notulen der vorige twee vergade ringen worden hierop gelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Het in de vorige vergadering aange houden verzoek voor het verleenen van een bijdrage uit de gemeentekas aan werkeloozen. B. en W. stellen voor dit verzoek nogmaals aan te houden, de zomer staat voor de deur, zoodat het grootste ge vaar voor werkeloosheid voorbij is. Thans is nog weinig bekend over de gevolgen, die de nieuwe regeling in zake de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten voor de gemeente zaï hebben, zoodra hierover meer be kend is, zouden B. en W. dit verzoek nog eens willen overwegen, daarom zouden zij het nu niet afwijzen, doch willen aanhouden tot een latere verga- gadering. De raad gaat hiermede ac- coord. Verzoek van den heer Morelisse, om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare lagere school. De Voorzitter deelt mede, dat zooals de heeren weten het in de bedoeling lag dat de heer Morelisse over zou gaan naar de te stichten Bijzondere school. Bij deze toezegging was er evenwel op gerekend dat het een schooi met 3 leerkrachten zou worden, nu er evenwel een school met 2 leerkrachten zal komen, is het waarschijnlijk, dat de heer Morelisse niet zal kunnen over gaan. Hij werd nu benoemd te Schoon- rewoerd, en vraagt daarom zijn eervol ontslag. Spr. noemt het jammer, de heer Morelisse was een goede leer kracht, daarover is ieder het eens, doch er is niets aan te doen. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag zooals gevraagd met ingang van 1 Juni te verleenen, onder dankzegging voor de aan het onderwijs bewezen diensten. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De Voorzitter zegt, dat er altijd ook nog is het verzoek van Kentie, die indertijd van de gemeente een uitweg heeft gekocht. Nu staat er in de acte dat de uitweg langs de Kade loopt, Kentie heeft nu een andere uitweg, die beter is, doch volgens de Ietter van de akte heeft hij recht gebruik te ma ken van den uitweg langs de Kade. De grond langs de Kade is verhuurd, wel onder voorwaarde, dat Kentie er over mag rijden, wat evenwel onaange naam zou zijn voor de huurders. Nu wil Kentie voorloopig afstand doen van zijn recht, als hem een stukje grond van een are wordt afgestaan, om het een en ander er op te gooien. B. en W. zouden dit verzoek in zoo verre willen toestaan, dat het recht slechts loopt, over twee jaren,, zoolang als de huur over het gedeelte langs de Ka loopt. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel aangenomen. Wijziging gemeentebegrooting 1929. Af- en overschrijving tot een bedrag van f 178.26 en één van 196.moet plaats hebben, waartoe eveneens met algemeene stemmen wordt besloten. B. en W. worden gemachtigd tot het houden van de gewone jaarlijksche ver pachtingen en verhuringen. Vaststelling heffingspercentage Gem.- inkomstenbelasting 1930—1931. De Voorzitter zegt, dat als men het belastbaar inkomen op hetzelfde bedrag schat als voor 1929—1930, dat men er dan wel met een percentage v. 6i/2 zal kunnen komen, weshalve B. en W. voor stellen het percentage op dit bedrag vast te stellen. De heer v. Mersbergen merkt op, dat het percentage dan weer li/2 pCt. is gerezen, wat de Voorzitter toestemt, het is evenwel gelukkig dat het 't laat ste jaar zal zijn dat deze belasting moet worden geheven. Rondvraag: De hr. v. Mersbergen dringt aan op de vaststelling van een verordening voor de verwijdering van rupsennesten, er zijn eigenaars die niets aan de ver delging doen en de goedwilligen wor den daarvan dan de dupe. Besloten wordt als nog een verorde ning in het leven te roepen, waarbij het verplichtend wordt gesteld, dat rup sennesten voor 1 April uit de boomen zijn verwijderd. 1 j Hierop wordt de vergadering geslo ten. met Verstopping of moeilijkeo, tragen en onregelmatigen Stoelgang zyn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pyn. By Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Vervolg Raadsverslag SLEEUWIJK. Verzoek van Huibert van Burgel, om een bijdrage voor den bouw eener wo ning. De Voorzitter licht dit verzoek toe en zegt dat van Burgel een slechte woning heeft en nu is door het Rijk voor 1930 de mogelijkheid opengesteld, om arbeiders aan een eigen woning te helpen. Het Rijk wil daartoe een bij drage verleenen tot maximum f 300. mits ook het gemeentebestuur eenzelf de bedrag verstrekt, het verder benoo- digde kapitaal wordt door het Rijk ver strekt tegen een rente van vier drie vierde pCt. Van Burgel heeft zich thans tot het gemeentebestuur gewend, om hem op deze manier aan een betere woning te helpen. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen en een bij drage te verstrekken van 1300.en voor de verdere kosten een rijksvoor schot aan te vragen van 11700.at te lossen in 30 jaar. De heer Gulden juicht het denkbeeld toe en vindt het zeer sympathiek, dat B. jen W. met hun voorstel tot het maximum willen gaan, maar er wordt een precedent geschept, dat groote financieele gevolgen kan hebben, want er zijn hier zeer veel woningen, die voor verbetering vatbaar zijn. De Voorzitter merkt op, dat deze regeling alleen voor 1930 geldt, ook het Rijk gaat niet verder. Het geldt hier :een oppassend man, en voor iedere nieuwe aanvraag is een nieuw besluit noodig. De heer Gulden zegt, dat hij daarom het bedrag zou willen miniseeren om meer menschen te kunnen helpen, hef Rijk geeft als maximum 1300.spr. 1 zou het bedrag niet hooger stellen dan f200 dit voorzichtigheidshalve, begint men met 1300.dan is het bij een latere aanvraag moeilijk lager te gaan. De heer v. d. Stelt vindt een rente i van vier drie vierde pCt. nogal aan den hoogen kant, vooral nu particulie ren reeds a 4 pCt. geld verstrekken. De Voorzitter antwoordt dat het Rijk het percentage vaststelt, daarbij is het te hopen dat de rente standaard niet zoo laag blijft, want deze is een weer spiegeling van den slechten economi- schen toestand. B. en W. willen wel het amendement van den heer Gulden om niet hooger te gaan dan f200.overnemen. Met algemeenee stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring der woning van G. Boxman. De Voorzitter licht toe, dat dit moet gebeuren, om den bewoner in de ge legenheid te stellen in aanmerking te ko men voor een plaatsje. Het advies van de Gezondheidscommissie is hierover ingewonnen en deze adviseert tot on- bewoonbaarverklaring. Nu is bij de wo ning niet voldoende grond om in aan merking te komen, om ingevolge der Landarbeiderswet er een woning op te bouwen, daarom stellen B. en W. voor, SPOOLS ZwitsgeVsc?eteKaas eerst te besluiten tot verkoop van 1200 M2. grond (griend) achter de woning, aan de Landarbeidersstichting te ver- koopen voor f360.die eveneens een voorschot vraagt van 2; 10 voor den bouw eener woning. Allereerst dient [evenwel tot verkoop te zijn besloten, voor, de andere voorstellen aan de orde kunnen worden gesteld. Zou de raad niet op het voorstel tot verkoop ingaan en men besloot eerst tot onbewoonbaarverkla ring, dan kwam de man heelemaai zon der woning te zitten. De heer v. 't Sant verklaart niet tegen verkoop te zijn, doch vindt de prijs wel wat hoog. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de opbrengst van het stukje griendland hebben verkapitaliseerd en dan komt men tot 1360. De heer Gulden zegt, dat hij een jaar of 6 geleden heeft voorgesteld, den „putten griend" aan de aldaar wo nende menschen te koop aan te bieden, toen had men daartegen bezwaar, om dat de griend moest dienst doen voor waterberging. Spr. zou thans nogmaals willen adviseeren, om eens na te gaan of de geheele strook griend niet ter be schikking van de menschen daar kan worden gesteld, er zijn veei personen, die er belang in stellen. Spr. is niet tegen het voorstel om de 1200 M2. te verkoopen. De heer Sigmond zegt, dat de men- niet veel aan den grond zullen hebben, deze loopt bij hoog water onder, het is een bergplaats voor water als tegen druk voor den dijk. i De Voorzitter merkt op, dat B. en W. niet met het voorstel om te ver koopen zouden zijn gekomen als het niet de punt van den griend betrof. Als de minister er evenwei niet mede accoord gaat en griendgrond niet als bouwgrond wenscht te beschou wen, vervalt natuurlijk het voorstel. De heer v. 't Sant verklaart zich na de toelichting wel met het voorstel tot verkoop te kunnen vereenigen. Met al- gfemeene stemmen wordt hierop beslo ten, ten eerste tot verkoop van het stukje griendgrond, ten 2de tot beschik baarstelling van een voorschot vanf 2119 aan de Landarbeidersstichting „Vlijt Gedijt", ten 3de tot onbewoonbaarverkla ring van de woning van C. Boxman. Voorstel tot het verleenen van een voorschot tot aankoop van een perceel grond aan de „Vijci" ingevolge de Landarbeiderswet. De Voorzitter licht toe, dat het "stuk grond 91 are en 10 c. are groot is en te koop is voor f2900.van M. Pelli- kaan. De heer v. 't Sant vraagt ot het grenst aan het andere terrein. De Voorzitter antwoordt dat er nog een stukje grond tusschen ligt, er is geprobeerd, dit te koopen, doch de eigenaar daarvan is niet tot verkoop (bereid. Op het aan te koopen terrein kunnen gemakkelijk 6 woningen worden gebouwd, Het voorstel v. B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel tot het verleenen van een voorschot ingevolge de Landarbeiders- Wet aan C. Smits, G. Verhoeven tot verkrijging van een plaatsje. G. Smits vraagt een voorschot van 12400.G. Verhoeven f2750.Besloten wordt de gevraagde voorschotten te verleenen. Nog is een aanvraag ingekomen van H. v. Vuuren voor een voorschot voor een plaatsje op 't Zand, gevraagd wordt f2350.Ook dit wordt toegestaan. Verder wordt besloten de woning van v. Elzelingen te koopen voor f1900. deze heeft de woning zelt gekocht voor f 1000.—. Voorstel tot wijziging der gem.be grooting 1929. Hiertoe wordt besloten. Rondvraag: De heer Sigmond dringt aan op be tere regeling voor het branden der straatlantaarns, in Sleeuwijk branden ze vaak li/2 uur langer dan in de Werken. De heer Walraven zegt, dat de lan taarns in de Kille ook niet op behoor lijke tijden branden. De Voorzitter zegt toe, een en ander te zullen onderzoeken. E>e gemeente Almkerk zal worden gevraagd ot v. d. Stelt er voor de Kille op mag letten. De heer Gulden dringt aan op zui nigheid ten opzichte der straatverlich ting omdat de garantie voor de straat verlichting is bereikt. De heer v. 't Sant zegt, dat door de Landbouwvereeniging indertijd is toe gestaan op het gebouwtje aan het veer een lamp te plaatsen, toen was tevens toegezegd, dat in het gebouwtje een lichtpunt zou worden aangebracht. De Voorzitter zegt dat wijl men er slechts zelden licht noodig heeft, het beter is, dat men zich met een pe troleumlampje behelpt. De hr. Walraven zegt, dat herhaalde lijk lampen worden stuk gegooid, kun nen de lampen niet met ijzerdraad be schermd worden vraagt spreker. De Voorzitter belooft dit te zullen doen onderzoeken. De heer Gulden zegt, notaris Paap te hebben gesproken en deze drong aan op afwerking ten opzichte van het pad aan de Kille. De Voorzitter zegt, dat de antwoor den van hen, die volgens Lagrouw nog schuldig zijn zijn binnengekomen, doch allen schrijven hetzelfde, n.I. dat zij niets schuldig zijn. Nu heeft het ge meentebestuur zich weder schriftelijk tot Lagrouw gewend, toch op dit schrij ven is nog geen bericht ontvangen. De heer v. d. Stelt zegt, de heer La grouw gesproken te hebben, deze deel de hem mede dat hij het schrijven, van het gemeentebeestuur ongelezen in de kast heeft gegooid. De Voorzitter belooft, dat B. en W>. nogeens zullen overwegen, wat thans gedaan zal moeten worden. De heer v. 't Sant zegt, dat de heer v. d. Schuijt in de vorige vergadering heeft aangedrongen op reorganisatie van de brandweer. De Voorz. zegt, dat hierover in de Vergadering van B. en W. reeds is gesproken, er moet echter nog overleg plaats hebben met de gemeente Wer kendam, daaróm kunnen B. en W. nog niet met definitieve voorstellen komen. De Voorzitter deelt mede dat Maan dag de motorspuit zal worden gepro beerd, waarop de openbare vergadering wordt gesloten. De raad gaat over in geheime zitting ter behandeling van re clames in belastingzaken. BREDA, 24 Maart. Op de markt vaa heden waren aangevoerd 375 stuks vee, t.w. 60 stuks hoornvee, 401 varkens, 214 biggen en 0 schaap. De volgende prjjzen werden besteed Kalfvaarzen f 250f 300 Kalfkoeien f275—f325 Pinken f 80—f120 Drachtige Zengen f140—f170 Loopers f f Biggen f 24f 28 Fokstieren f f Graskalveren f f Per pond geslacht lekw, 2e kw. 3ekw. Vette vaarzen 50-54 44—49 3843 Vette koeien 46—50 4045 36—39 Vette stieren 4045 Per K.G. levend gewicht Vette varkens 7678 7475 Vette zeugen 67—69 Vette kalveren Handel: Vet en drachtig vee vlugge handel. Vette varkens, drachtige zeugen en biggen g;ede handel. Er was veel vraag naar wei vee. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Ik ben getrouwd en zonder kinderen, wanneer er nu een sterfgeval van nay plaats heeft, kan dan m ij n of haar familie m jj n vrouw verplichten tot uitkeering A. M. A. Mijn dochter dient ongeveer 1 jaar eD 9 maanden by een en dezelfde persoon. Nu is zij ziek geworden. Moet nu die persoon 6 weken de huur, kost en dokters rekening voor haar betalen Zoo ja, hoe moet ik handelen om hieraan te komen A. X. Ben ik strafbaar als ik b.v. 15 April verhuis naar een andere gemeente en ik doe daarvan 2 k 3 weken later pas aan gifte op het gemeentehuis daar ik vandaan ben, of moet ik dezelfde datum als ik ver buis, daarvan aangifte doen. V, N. Ik ben chauffeur bij een patroon die zyn auto niet in de verzekering wil doen, ook niet tegen een derde. Als ik nu iemand aanryd dat hij b.v. niet meer werken kan, van wie kan bij nu schade vergoeding ei- schen, van mij of van de patroon, wie is daar aansprakelijk voor. Een abonr.é. Ik bewoon een ambtswoning, waarvoor door my huur betaald wordt aan de ge meente. Hierin bevindt zich een pomp, die het water betrekt uit een put, die op het terrein van mijn buurman ligt. De gemeente betaalt elk jaar een bepaald bedrag voor het gebruik van het water aan mjjo buur man. Nu wordt in deze gemeente water leiding aangelegd en nu wil het college van B. en W. dat het water door mij betaald zal worden. Ben ik nu zonder meer verplicht dit water te betalen, daar van myn standpunt bekeken alleen een veran dering in de bron, waaruit ik het water betrek, heeft plaats gehad. Kan ik tegen het besluit der gemeente in beroep gaan en bjj wie. X. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden een damesarmband (double).' Terug te bekomen ter gemeente-secretarie te EetheD. _ALLE ORDERS WORDEN FRANCO-HUIS GELEVERD.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6