Pil nummer Maat uit 2 Men. Und van alten* Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5007. Woensdag 2 April 1930, Dit blad wschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke Dammers 6 cent. Int. Telefoon no, 19 Postrekening no. 91525. Ad verten tiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Adsertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar en Vrijdagmorgen 9 aur ingewacht. Vervolg Raadsverslag NEDERHEMERT. Smits. Wat gezegd wordt over dr conferentie van B. en W. met het gem.- bestuur van Aalst en dat.toen beloofd zou zijn, dat wij er op in zouden gaan dat is niet waar. Wij hebben gezegd dat het heel moeilijk zou zijn, omdat zë allemaal kunnen komen. v. Vliet. v. d. Werken leest voor dal B. en W. hebben toegezegd een rege ling te treffen, dit zou echter alleen in het belang van Aalst zijn geweest. Smits. Er is alleen gezegd, dat wij het in de raadsvergadering zouden brengen. v. d. Werken. Men heeft mij in Aalst verteld dat het wel is toegezegd. v. Vliet. Het is zeer onwelvoeglijk Van den Burgemeester van Aalst om zooiets te zeggen, die mag zijn school geld wel terughalen, het is zeer onwel voeglijk zoo iets te zeggen. Verschil lende leden spreken thans door elkaar zoodat de discussie moeilijk is te vol gen. Smits. De Burgemeester van hier zal je dat niet verteld hebben, je denkt dat B. en W|. je hier bedriegen. v. d. Werken. Neen dat geloot ik niet. Voorzitter. Er is op die vergadering gezegd dat het in een raadsvergadering zou worden gebracht belooft is er niets v. d. Werken. Mijnheer Ruger heeft het me verteld en die wilde hebben, idat ik mede ging naar Weth. Maas te Aalst, dan zou die het bevestigen Smits. Dan moet je eerst informee- ren, voor je er hier mede in de ver gadering komt, je moet op je eigen paardje rijden^ dai^ hoef je geen 7 blad zijden vol leugens te schrijven. v. Vliet. Ik zou het maar in stem ming brengen. Voorzitter. Er moet in stemming wor den gebracht, het verzoek om op het raadsbesluit terug te komen en als nog een overeenkomst met de gemeente Aalst laan te gaan ot moeten de kinderen hier in Nederhemert naar de openbare schooli v. Ooijen. Moeten die dan het heele jaar er naar toegebracht worden? v. d. Werken. Dat zal moeten, de afstand is meer dan 4 K.M.. v. Ooijen. Dat zeg jij, je bent zoo goed met de wet op de hoogte. v. Vliet. Als het meer dan 4 K.M. is moet de aangrenzende gemeente ze ne- tmen. Met algemeene stemmen wordt hierop afwijzend op het verzoek om het genomen raadsbesluit terug te ko men, beschikt. Schrijven van het gem.-bestuur van Kerkwijk, betreffende het onderhoud var den motor voor den hulpkeurmeester, welk onderhoud bp f75.per jaar wordt begroot. De raad Van de ge meente Kerkwijk besloot voor zijn aan deel ihj dit onderhoud een subsidie te rverleenen, omdat de afstand tusschen de verschillende gemeenten te groot is. ■om deze per gewoon rijwiel at te leg gen. Verzocht wordt,, dat ook de aan gesloten gemeenten, daarom hun aandeel in dit onderhoud zullen bijdragen. Naar aanleiding van dit verzoek is van B. en W. van Zuilichem een schrijven in- Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig De kerk te Rheden, die, naar men beweert, reeds van het jaar 800 dateert, wordt aan een restauratie onderworpen. De toren is reeds geheel met een steiger ommanteld gekomen. Dit College schrijft dat in dertijd aan den hulpkeurmeester is toe gestaan om den kring Hedel er bij te nemen, mits de kring Kerkwijk daar niet onder behoefde te lijden. In de vergade ring van den Kring Kerkwijk van den Vleeschkeuringsdienst is het onderhoud van de motorfiets ter sprake gekomen,! doch slechts één gemeente stemde voor het verleenen van subsidie voor dit on derhoud, er werd in die vergadering aan-j gedrongen op verlaging der keurloo- nen, thans verleent de gem. Kerkwijk subsidie in de onderhoudskosten voor een motorfiets voor den hulpkeurmees ter. B. en W. van Zuilichem achten eivenwel subsidie hiervoor onbillijk en adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken. In de kringvergadering werd op de vraag van het gem.-bestuur van Zuilichem, om aan te toonen, dat er geen bezwaar tegen bestond, den hulp keurmeester toe te staan, dat hij er den Skeuringskring Hedel, zonder bezwaar j voor den keuringsdienst Kerkwijk, bij nam, niet voldaan, dit moest wor- j den aangenomen op de bloote verkla ring van den Voorzitter van den keu-1 ringsdienst Kerkwijk. De heer de Qaaij vraagt of er van het gemeentebestuur van Nederhemert ook wel eens iemand naar deze kring-1 vergaderingen gaat. De Voorzitter antwoordt, dat hij vast besloten was, naar de laatst gehouden vergadering toe te gaan, op het laat ste oogenblik kwam er evenwel iets tusschen, zoodat het spr. niet moge-, lijk was. De heer v. Ooijen zou het advies van B. en W» van Zuilichem opvolgen, spr.' acht verlaging der keurloonen gewenscht en zou hierop aandringen bij den Kring.1 De Voorzitter licht nog toe, dat de hulpkeurmeester voor den kring Kerk-' wijk een inkomen heeft van f 1800.j waarbij dan nog komt de jaarwedde van den kring Hedel. Met algemeene stem-| men wordt besloten geen subsidie te| verleenen in de kosten van onderhoud eener motorfiets. Adres van het Hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacantieoorden gevestigd te Amsterdam. In dit adres wordt medege-| deeld, dat de provincie Gelderland heeft besloten aan dit genootschap een sub sidie toe te kennen van 25 ets. per dag en per kind gedurende, het tijdvak 1 April 1 Oct. en van 50 cent voor het tijdvak 1 October1 April, voor kinderen, die uit een gemeente in de provincie, in een der kolonie's wordt opgenomen, mits het betrokken gemeentebestuur eenzelf de subsidie toekent. De heer v. d. Werken zou het verzoek toestaan, al zal het hier waarschijnlijk hoogst zelden voorkomen, dat een kind moet worden opgenomen. De heer Peereboom zou het verzoek maar voor kennisgeving aannemen, doel zich een geval voor, dan kan men nog zien en zal de gemeente er toch voor hebben te zorgen. Besloten wordt op het verzoek afwijzend te beschikken. Schrijven van j. Ooijen Joh.zn. Noord zijde die bericht, dat hij veel last en hinder ondervindt van losloopende plei- zierhonden en daarom het gemeentebe stuur verzoekt een bepaling in het le ven te roepen, waarbij verplichtend wordt gesteld, deze honden vast te hou den. De Voorzitter deelt mede, van J. Bou- man en meer anderen eenzelfde verzoek te hebben gekregen, ook deze klagen over den grooten overlast en schade, die losloopende honden veroorzaken. De Voorzitter zou een bepaling wil len maken, waarbij de politie machtiging wordt verleend om honden die tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens op een afstand van 200 M. van een wo ning losloopend Worden aangetroffen, dood te schieten. De heer Peereboom zou daarnaast de belasting voor het houden van een plei- zierhond willen verhoogen en brengen op 110.dit lijkt spr. de radicaalste op lossing, de belasting voor vastliggende honden kan dan blijven op fl. De heer v. d. Werken vindt deze belastingverhooging wel wat overdre ven. De heer de Gaaij voelt veel voor ver hooging, terwijl de heer v. Ooijen ver klaart het voorstel van den heer Pee reboom te willen steunen. Met alge meene stemmen wordt besloten een be paling in het leven te roepen, als dooi den Voorzitter aangegeven. Het voor stel van den heer Peereboom om dt belasting voor pleizierhonden met in gang van 1 Januari 1931 op 10 gul den te brengen wordt met op één na al gemeene stemmen aangenomen, de heei v. d. Werken stemde tegen. Verzoek van Arie v. Aalst om op dracht te geven, dat een mestvaalt van zijn buurman, die vlak tegenover zijn deur ligt, wordt verwijderd. De Voorzitter zegt, dat het hier over een burenruzie gaat dat B. en W. in dertijd vergunning hebben verleend voor het leggen van de mestvaalt op die plaats. Zou men op het verzoek in-j gaan, dan zullen verschillende mest* vaalten moeten worden verwijderd en zullen tal van ingezetenen last en moei lijkheden worden veroorzaakt. De heer Smits meent, dat als de mest vaalt werkelijk zooveel hinder oplevert dan de Gezondheidscommissie wel zal ingrijpen, adressant behoort zich tot dit College te wenden en niet tot het ge meentebestuur. Besloten wordt adres sant mede te deelen, dat door B. en W.' vergunning is verleend tot het leggen van die mestvaalt. Besloten wordt verder in de begroo ting een post op te nemen van f2800 als geldleening voor de aanschaffing van de motorspuit en eenzelfde post onder de uitgaven. Dit bedrag zal even wel niet in zijn geheel worden opgeno men. eerst later zal een bedrag naar gelang de behoefte is, worden ge leend. De heer v. d. Werken vraagt wanneer; de spuit komt, waarop de Voorzitter antwoordt dat er geen slangen in voor-i raad waren, zoodra deze er zijn, word de spuit geleverd. De heer v. d. Werken vraagt op welke voorwaarden het schoolhuis aai de Noordzijde zal worden verhuurd. De Voorzitter antwoordt dat deze voorwaarden door den raad nog moe ten worden vastgesteld. v. d. Werken. Ik voor mij zou zeg gen wij kunnen het best verhuren aan de betrokken onderwijzers en wel om reden wij dan bij zijn eventueel ver trek weer zelf baas blijven over het gemeentelijk gebouw. Wanneer wij het aan het bestuur der school gaan ver-1 huren, b.v. voor 5 jaren, hebben wij i al dien tijd geen zeggingsschap meer, hetgeen ik ten zeerste afkeur in 5 ja ren tijd kan veel gebeuren, zelfs zou de mogelijkheid kunnen bestaan, dat de school met den bijbel fallieert of uiteenscheurt, en zoodoende zou een der bestuursleden de woning ook zelf kunnen gaan betrekken, hetgeen m.i. j niet gewenscht zou zijn, maar ook de j gemeente schade zou kunnen berok- j kenen. Het zou zich toch bij genoem- j de feiten kunnen voordoen, dat de school wederom wordt herdoopt in openbaar, en wij zouden dan met een beetje kwaden wil, zonder onderwij zerswoning kunnen komen te zitten, want ze krijgen toch zeker een gezegeld contract. Wanneer het tot verhuur 't I zij ook aan wie, moge komen zou ik ook willen voorstellen de huursom van f200 op f350 te brengen, voorzeker een redelijke prijs voor zoo'n prachtige woning met diverse tuin. Tot nu toe heb ik nooit zelfs aan verhooging ge- i dacht, omrede het betrof ambtenaren I in dienst ten bate van alle gemeente- 1 naren hetgeen nu gaat veranderen door dat het nu maar een zeker percentage I der inwoners betreft, in zekeren zin des woords wordt het nu een lichaam op zichzelf, dat zal moeten worden ge steund door onze gemeente en Rijk, hetgeen vermoedelijk wel zal vlotten. De onderhoudskosten van de woning zou met een weinig kieskeurige onder- Wijzers gezellin, zeer gemakkelijk de nu bestaande f 200 huursom kunnen overschrijden, tevens op aandrang van 't bestuur en met ruggesteun van de 1 daarvoor mogelijk te vinden meerder heid in onzen raad. Daarom nogmaals i maak ik er een voorstel van om de woning te verhuren en wel aan den aan den WelEd. Heer Zinkstof, voor de som van minstens f350 en de daar- stelling van twee gegoede borgen op i gezegeld contrat, en wel voor den tijd van een jaar. Hiermede meen ik de Gemeentebelangen te behartigen en wat geld in 't laadje zien te houden voor nog op 't program staande nuttige in stellingen en wel als No. 1 Electriciteit. De Voorzitter zegt, dat de woning tot heden steeds voor f200 is verhuurd en dat de huur stilzwijgend van jaar tot jaar doorloopt, indien deze niet 3 maanden voor het eindigen van den huurtija wordt opgezegd. De heer v. Ooijen zou verhuring op dezelfde voorwaarden doen geschieden. De heer Peereboom zegt dat verhu ring aan het schoolbestuur is gevraagd, omdat deze beter op bewoning kan toezien en men bij verandering van schoolhoofd telkens niet genoodzaakt is een nieuw contract te maken. De heer v. d. Werken zegt, dat hij expres eerst heeft gevraagd op welke voorwaarden de woning verhuurd zal worden, hij heeft daarop geen ant woord gekregen, als er de bepalingen inkomen, zooals de Voorzitter aangeeft is het spr. goed, alleen zou spr. de huur verhoogen als door hem aange geven en verhuren, aan den onderwijzer. De heer Smits zou de woning wil len verhuren aan het schoolbestuur voor f200.—. De heer v. d. Werken meent, dat men dan de gemeente benadeelt. De. heer Smits zegt, dat betrekkelijk alle gemeentenaren hun kinderen naar tie Bijzondere school sturen, waarop de heer v. d. Werken antwoordt dat men zoo juist heeft gehoord dat dit niet het geval is. Als de bewoner Wat kieskeurig is, zal e?- dan dit en dan dat aan de woning moeten wor den veranderd en zal het schoolbestuur idaaraan voldoen, zonder dat de raad er iets in heeft te zeggen. Smits. Dat is van later zorg. v. d. Wierken. Ja, alles is van later zorg, een huurprijs van f350 is rede lijk en f 200 is schandelijk, hier aan de Zuidzijde betaalt men ook veel huur. Smits. Hier moeten de menschen zoo veel betalen dat ze wegtrekken, de wo ning is altijd voor f 200 verhuurd en je bent er nooit op tegen gekomen. v. d. Werken. Ik heb U toch gezegd, waarom ik dat niet heb gedaan. v. Vliet. Ik zou het maar in rond vraag brengen. De Voorzitter brengt hierop het voor stel om de onderwijzerswoning aan de Noordzijde voor f 200 te verhuren aan het schoolbestuur, voor den tijd van één jaar onder bepaling dat de hffüT telkens met één jaar wordt verlengd, indien deze 3 maanden voor het ein digen van den huurtijd niet wordt op gezegd, in omvraag. Voor dit voorstel stemden de heeren v. Ooijen, Peere boom Smits en v. Vliet, de heer v. d. Werken stemde tegen, terwijl de hee ren de Gaaij ën v. d. JKolk buiten stem ming bleven. Rondvraag: v. d. Werken. Nu heb ik nog een voorstel dat denkbaar wel een kalm verloop zal hebben. En wel ik zou willen adviseeren de fruitboomen staan de langs de Noordelijke zijde van de algemeene begraafplaats alhier, te doen verwijderen. Die boomen geven zoo men mij van verschillende zijden heeft toegelicht voor onze gemeente zeer wei nig opbrengst, en berokkenen tevens den daaraan grenzenden eigenaar met landerijen veel schade. Volgens oog getuigen kan ik hier meedeelen, dat wanneer genoemde boomen in hun blad komen te staan, ze minstens over de geheele zijlengte aan voornoemd land li/2 M. schaduw bezorgen, dus de rioodige zonnestralen daardoor moeten worden gemist zeer zeker tot schade van den eigenaar Jan van Ooijen Jhzn. Ook zou ik tevens, wanneer ik daar omtrent de bevoegdheid bezat, nooit geen fruitboomen doen planten op ee- ne begraafplaats, en wel omreden hunne: wortels zich ver kunnen verspreiden, dus ook m.i. sappen kunnen opnemen uit de graven, hetwelk bij eventueel gebruik dier vruchten, niet zoo direct is aan te bevelen, hiermede bedoelen de op menschen gezondheid. Daarom stel ik nogmaals voor alle op ge noemd kerkhof aanwezige fruitboomen te doen laten vellen, en ze daarna te laten vervangen volgens mijn idee door treuresschen, dewelke m.i. op de ze plaats daar beter thuis hooren, zeer gaarne zag ik steun op mijn voorstel tegemoet. Smits. Zijn nu alle ingekomen stuk ken voorgelezen v. d. Werken. Ik mag toch voorstellen doen, kunnen, die in deze vergadering niet in behandeling worden genomen, dan moeten ze worden aangehouden tot de volgende vergadering, maar ik mag voorstellen doen, waarbij ik op kom voor het recht van de gemeente en alle gemeentenaren. U zult dat moe ten aan hooren en anders ga je maar weg. Smits. Je zoekt nogal wat op. v. Ooijen. Wat denken B. en W. van het voorstel van v. d. Werken? Als de sloot wordt uitgegraven komen de boomen te kort op den kant, als dat niet gebeurt, ben ik er niet voor ze op te ruimen. Voorzitter. De sloot hoeft niet uit gegraven te worden nu we een mo- MEI WSRL t» ïoor tiet Land van Heusden br Mteieje LBitystrast en de Bonnnelerwaard T

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1