ïqbt let Laid ui Heusdei en AlteiajsLaiistraat en de Bimielerwaard Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een Winternacht f ®-and van altenA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5009 Woensdag 9 April 1930. Binnenhuid FEUILLETON Buitenland Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nam roers 6 cent. Int. Telefoon no, St. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE BRUG BIJ KEIZERSVEER. Met de werkzaamheden voor den onderbouw van de te bouwen brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer kon dank zij den gunstigen winter, welke alleen hooge waterstanden in (November en December met zich bracht,, regelmatig worden voortgegaan. Voor het zuidelijke handhoofd is de ontgraving en de ontkading, waarbin nen het werk moet worden gemaakt, ge reed en zijn de palen van gewapend beton van de fundeering ingeheid. Voor de beide rivierpijlers zijn rondgaande ijzeren damwandkuipen ingeheid. Hier binnen moet eerst de grond Worden ontgraven, hetgeen bij den zuidelijken pijler door middel van een grijper on der water thans is geschied. Men is hier thans met het heien van palen van gewapend beton voor de fundee ring begonnen. Aan den ijzeren bovenbouw wordt in de fabrieken regelmatig voortge- werkt. Het is de bedoeling de drie bruggen van 90 Meter overspanning een voor een nagenoeg geheel gereed op te stellen op een aan het water 'gelegen terrein van de Firma Penn en Banduin te Dordrecht, en daarna per schip naar Keizersveer te vervoeren en daar op den onderbouw te stellen. Het terrein langs het water van deze firma wordt hiervoor thans in gereed heid gebracht. Als bijzonderheid willen wij er nog op wijzen, dat hier evenals bij den sluizenbouw te ljmuiden het nieuwe systeem „Hoesch" wordt toe- gjepast n.l. een van stalen damwand voor den brugpijler gema.akte kuip, waarin, nadat deze is leeggepompt, de betontundeering voor den pijler wordt gemaakt. Wij vernamen, dat ook voor het bouwen der nieuwe Maasbrug en van de schutsluis in het Bosscheveld te Maastricht 2500 ton stalen damwand „Hoesch" werd besteld. Hsgz. o GROOTE BRAND TE TILBURG. In het fabriekcomplex van de N.V Broek- man's Schoenindustrie te Tilburg is brand uitgebroken. Dj brandweer kon niet ver hoede^ dat het magazijn geheel uitbrandde, waarby 50.00C paar schoenen verloren gingen. Het bedryt, waarin ongeveer 300 arbeiders werkzaam zyn, zal wel eenigen tyd moeten stilstaan. t—O— INBREKERS GESNAPT. Een nachtwaker he-fi Zaterdagnacht in een fabriek aan de Voetbrugsteeg te Eind hoven een inbreker op heeterdaad betrapt. De man ging er, in gezelschap van een anderen inbreker van door. Politic-agenten, die in de buurt waren, hielden het twee tal aan. Voort? heeft de politie vannacht een goeden slag geslagen in de Leostraat bij den Aalsterweg, waar twee inbrekers, die een inbraak hadden gepleegd, op hee terdaad werden betrapt. UITVOER VAN VARKENS NAAR DUITSCHL^ND. Do Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van deo Rijks landhouwcoosulent te Berlijn het invoer recht op levende varkens in Duitschland, dat met ingang van 28 Maart j.l. va» 18 tot 27 Mark per 100 K.G. was verhoogd, wederom is teruggebracht op 18 Mark. o BRAND IN DE VENEN. Donderdagmiddag is op twee plaatsen in de Drentsche v^nen weer brand uitgebroken. In het R iswir keierveen ontstond brand in de veenderij van Huiting. Hier is een be langrijke hoeveelheid persturf verbrand. In Emmererfscheidenveen is de brand ont staan door onvoorzich'igbeid met een bran dende tabakspijp. Door krachtig optreden van de arbeiders in de omgeving kon men tot ongeveer 5 uur het voortloopen van het vuur verhin deren. Na dien tyd werd de wind zoo sterk, dat het vuur zich snel in westeiyke richting uitbreidde. Des nachts kleurde een felle vuurgloed den hemel rood. Den cebeelen nacht is men bezig geweest met b usschen, en de sneeuw, die in den vroegen morgen is gevallen, heeft het b'osschingswerk bevorderd. NAAR HET ENGELSCH. 22 „U doodde den Chevalier? Meent u het? Grand Dieu, het is verschrikkelijk. Hoe, hoe?" Met horten en stooten vertelde de Duitscher zijn geschiedenis, zooals hij haar dien nacht aan Blanche verteld !had, maar duidelijker en meer in bij zonderheden. Hij beschreef, hoe Gavrolles was neergeveld, wat daarna in het maan licht plaatsvond, toen de stervende man het medaillon in den zorg van den vij and aanbeval. Dokter Huët, die den Chevalier goed gekend had en hem boven de meeste menschen hoogachtte, luisterde vol afschrik. „U treft het", riep hij uit, toen de ander uitverteld was, „dat ik het niet van te voren wist. Ik betreur het nu, dat het uw lot niet was om als een hond te sterven. Het is "verschrikkelijk, het is verschrikkelijk. Zelfs nu nog, als het volk de waarheid zal te weten komen, sta ik niet voor uw leven in." „Mijn leven is niets, mijnheer", ant woordde de zieke man kreunend. „Ik hecht er geen waarde aan, God weet het, behalve terwille van hen, die ik achtergelaten heb. Het zou misschien beter geweest zijn, als ik vannacht ge storven was." „Maar Dr. Huët luisterde niet meer. Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeeiig Met een kreet, bijna een verwensching, liep hij snel de kamer uit. In de gang kwam hij van aangezicht tot aange zicht tegenover de oude vrouw te staan. „O, mijnheer, wilt u bij mijn jonge meesteres komen?" Ik ben zoo even in haar kamer geweest, en ik heb haar daar gevonden als iemand, die zijn ver stand verloren heeft. Ik ben er zeker van dat zij den geheelen nacht niet geslapen heeft en zij praat zoo vreemd!" t ln hoogst opgewonden toestand ver gezelde Huët de vrouw naar de kamer; ....en daar vond hij Blanche uitgestrekt op haar bed liggen, met verwarde haren die nog vochtig en koud waren van de gesmolten sneeuw. Haar oogen ston den wijd open, maar zij scheen niets te zien; alleen bij tusschenpoozen uitte zij een eentonig gekreun. De dokter boog zich óver haar en sprak tot haar, maar zij scheen het niet te merken. Als hij vervolgens haar pols voelde, verduisterde zijn gezicht. „Het is hersenkoorts", riep hij, „kijk zij is heelemaal buiten bewustzijn! Arm kind! Arm kind! Het is gelukkig dat ik hier kwam!" Onder aanwijzingen van Huët werd Blanche door de oude vrouwontkleed en te bed gelegd. De vrouw schreide, want Blanche leek bijna haar eigen kind. Toen hij naar de kamer terug keerde, vond de dokter het meisje nog met denzelfden starren blik liggen en dezelfde jammerklacht uitende. In haar witte nachtjapon, met het zijden haar rondom haar gezicht en het in een gou den omlijsting zettend, was zij van een 'vreemde schoonheid. De oogen werden vochtig van den Donderdagavond ontstond io de gemeente Die»er een hevige heidebrand, die z'ch zeer ernstig liet aanzien. Ongeveer 200 boeren gingen blusschen en het mocht hen geluk ken den brand te bedwingen. De bosschen van Beker.beove! konden behouden blijven, doch ongeveer 200 B.A. alleenstaande dennen, toebehoorende aan boeren te Diever, en oDgeveer 400 H.A. heide i3 verbrand. De oorzaak is onbekend. MISLUKTE STRAATROOF. De daders later aangehouden. Zaterdagavond begaf zich een der employ a's van de sVooroitgangc alhier, de 30-jarige mej. J. van V. vao den winkel aan den Groene Hiliedyk naar haar woning in de Laurierstraat. In die straat kwamen twee mannen haar achterop. Eén gaf haar een slag in het gezicht, terwijl de ander haai de tasch trachtte te ontrukken. In deze tasch bevond zich ongeveer f 400 aan winkelont vangsten. Daar zij echter luidkeels om hulp schreeuwde, en Vin alle kanteD men schen toeschoten, namen beide mannen de vlucht. Later op den avond zijn de vermoedelijke daders van den overval aangehouden en in het politiebureau aan de Nassaukade io bewaring gesteld. Het zijn de 28-jarige lasscher G. P. en de 32 jarige koopman H. P. HET GEHAVENDE SS. »BISNENDI)K De »Roode Z?e« in de nabijheid. De sleepboot »Roode Zee« is Zindag- middag 12 uur ter hoogte van het s.s. Binnendijk<r aangekomen. Het stoomschip bevond zien toen op 41 gr. 33 min, N.B. en 46 gr. 8 min. W L Er heerscht een zware N.W storm met hooge zseëo, zoo dat de »Roode Z-;e« geen verbinding met het Rtoomschip kon krygen. De »Roode Zee« bevindt zich thans in de nabijheid en zal, zoodra de weersomstandigheden dit toelaten, vast maken. o— BRAND TE DOODEWAARD. Zaterdagmorgen is waarschijnlijk door een defect aan den schoorsteen, brand ont staan in de electrische carossei ie- en wagen- bouwfabriek van Willemser. te Doodewaard. Het pand waarin belangryke voorraden en houtbewerkingmachines aanwezig wa ren, brandde tot den grond toe af. Nagenoeg niets kon worden gered. Het gelukte de brandweer een schuur en een houtloods te sparen, de laatse slechts gedeeltelijk. De sehade bedraagt naar ruwe schatting f 10 000 en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. MOND- EN KLAUWZEER De Minister van Bmnenlandsche Ztken en Landbouw heeft, wegens den gunstigen stand van het mond- en klauwzeer en den teer nabij zijnden weidetyd door tusschen- dokter, toen hij naar haar keek. „Hemelsche goedheid!" mompelde bij zichzelve. Wat een vreeselijk iets!" De man die haar vader doodde en het kind van dien vader beiden onder hetzelfde dak, zijn dak, en onder mijn zorgen Als ik er aan denk, heb ik een gevoel in mijn hoofd, alsof ik neer zal vallen. Met Gods hulp zal ik haar redden als ik kan!" Gelukkig had de goede dokter beide wetenschap en bekwaamheid; en bo vendien maakten de inlichtingen, die hij had ontvangen, het hem mogelijk het karakter van de ziekte van het meis je vast te stellen. Het leed geen twij fel of het was, zooals hij eerst had vastgesteld, een soort van hersenkoorts, teweeg gebracht door de opwinding en schrik van den vorigen nacht. Hij beval, dat de kamer donker gehouden zou worden en zond een boodschap naar het dorp voor eenige noodige ge neesmiddelen. Wat de reden was van dezen treuri- gen toestand, besloot hij voor zich te houden. „Alles wel beschouwd", dacht hij, „is het één van de ongelukken van den oorlog. Zulke dingen gebeuren ei ken dag en het is alleen de omstan digheid, dat de man hier is, die de zaak zoo verschrikkelijk maakt. Als de oude Hubert en de anderen de waar heid wisten, ben ik bang, dat zij korte metten met den kerel zouden maken, en ofschoon mijn hart het mij ingeeft hem zelr te dooden, zou dat niet goed zijn!" Hij liep terug naar de kamer, waar de gewonde man had achtergelaten, die, toen hij binnenkwam, wild opkeek en komst van de commissarissen der Koning"1 de bu-gemeesters doen herinneren aan het door zijn ambtsvoorganger tot ben gericht verzoek, om eventueel aangiften van mond en klauwzeer onverwyld telegrafisch ter kennis van de desbetreffende inspecteurs te brengen en overigens onmiddelyk de voorgeschreven voorloopige maatregelen te nemen ter voorkoming van verspreiding *an smetstof. nederland italië Bij de Zoodag gehouden voetbalwedstrijd Nederland-ltalië te Amsterdam speelde men gelijk spel 41. twee OUDJEs"oVERLEDEN. De wed. ii. S. van der Land te Kollumer- land is in den ouderdom van 102 jaar overleden. De oudste inwoGer van Lonneker, de landbouwer Beverborg, die in Februari j.l. 103 jaar is geworden, is Zondag overleden. verdwijnendeTmolens. De molen van den Berg- en Daalpolder onder Sassenheitn zal worden vervangen door een electrisch gemaal. ay Een MOLEN, die NIET ver- dwïjnt is het Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterdfabrieken, sinds 1888 gevestigd te CULEMBORQ. de moord te bennekom. Jin Hoek blijft ontkennen. Naar uit Arnhem wordt gemeld, bljjft Jan Hoek steeds hardnekkig ontkennen van den moord te Bennekom iets af te weten. Even pertiment blyft evenwel mej. B. bij haar bewering, dat hjj de dader is. Het onderzoek wordt voortgezet tot het verkrijgen vin voldoende aanvullend bewijs voor de getuige-verklaring van mej. B. De volgende week zal de termijn voor de gevangenhouding van den verdachte weer moeten worden verlengd. —O Aanvaring; op de Schelde. Belgische tankboot gezonken. Vrouw verdronken. Zondagmorgen vroeg is op de schelde bij Walsoorden de Belgische riviertankboot »Kura«, thuisbeboorende te Antwerpen en komende van Terneuzen, met een lading stookolie, door het 42000 ton metende Duitsche s.s. »Al!er« van den Nord Deut sche L'oyl overvaren, waarbij de Kuras onmiddellijk is gekanteld en gezonken. De vrouw van den kapitein vertcefde in de kajuit. Hoewel men alle pogingen aan wendde om haar te redden, mocht dit niet gelukken, en verdween zij met het schip in de diepte. uitriep: „Mijnheer, hebt gij haar gezien? Om Gods wil, vertel mij van haar! De ge dachte aan wat zij lijden moet ver scheurt mijn hart!" „Zij is bewusteloos", antwoordde Huet, tusschen zijn gesloten tanden met gefronste wenkbrouwen. „U hebt den vader gedood en ik vrees, dat u het leven van het kind verwoest hebt! Ik twijfel of zij wel ooit beter zal wor den!" HOOFDSTUK XV. Terwijl deze gebeurtenissen in het kasteel plaats vonden, verkeerde het omringende district in een hevige op winding, door de dichte nabijheid van de zegevierende Duitschers. Twee dagen nadat de gewonde of ficier der Uhlanen in het" kasteel van Grandpré was binnengedragen, reed een kleine afdeeling cavelarie met een offi cier aan 't hoofd, de laan naar hel kasteel op en hield stil op het grasveld onder het terras. De officier liep, nadat hij van zijn paard gekomen was, de trappen naar de deur op en klopte. Na eenige minuten gewacht te hebben, werd de deur door den ouden Hubert opengedaan. „Wat wenscht mijnheer?" vroeg de oude man, over al zijn ledematen be vende. „Een van onze officieren ligt ge wond hier", zeide de Duitscher in 't Fransch, „ik zou hem graag willen zien." „Zeker mijnheer",, antwoordde Hu- bert. „Wilt u zoo goed zijn binnen te komen? En wilt u als 't u blieft zacht jes loopen, daar mijn jonge meesteres MEISJE GEDOOD. Nabjj Langezwaag (Fr.) is een vierjarig meisje, G. Brouwer, dat op den weg speelde, door een goederentram van de Ned. Tramweg Mjj. overreden en gedood. DOOR ELECTRTSTROOM GEDOOD. De 19 jarige schilder van Z. te IJssel- stein is by het verrichten van werkzaam heden in zijn werkplaats, waarby bij een electrische looplamp gebruikte, door den electrischen stroom getroffen en gedood. DE SPINAZIE WAARDELOOS. De epinazieteelt in het Westland is wel een bijzonder slechte inzet van het seizoen. Het product is momenteel byna niets waard, Voor goede kwaliteit wordt b.v, 6 cent voor een kist van 5 K.G. besteed. Aan verschillende veilirigen bleek vorige week meermalen het product onverkoopbaar en moest veel spinazie op den mesthoop worden geworpen. Aan de Naaldwijksche veiling zijn vorige week reeds 700 kisten met spinazie op een hoop geworpen, daar geen koopers er voor waren. MOEDERMOORDENAAR. De Rechtbank te Bozen veroordeelde den 19 jarigen Albert Obsrrauch, die op 16 jarigen leef tyd zyn moeder heeft ge worgd en beroofd, tot 15 jaar zware ker kerstraf. De aanstichter tot den moord, zijn vriend Kü iser, kreeg 16 jaar zware kerkerstraf; beiden bovendien met levenslang verlies van burgerrechten. —o— s WERELD RECORDS. Uit Wellington (Nieuw Zeeland) wordt geseind, dat de winnares van den legwed- stryd in de provincie Taranaki, een zwarte Orpington was, die 361 eieren in 52 weken heeft gelegd. Men maakt voor deze pres tatie aanspraak op het wereld-record op dit gebied. o— MIJNRAMP. In een kolenmijn by Elouges in Hene- gf u ven zyn bij een mjjngasoDtploffing 13 personen omgekomen, terwijl 8 mijnwerkers zwaar werden gewond. NEGENDE SLACHTOFFER VAN HET IJSBEREN VLEESCH. Zaterdag is te Stuttgart de 32-jarige heer Moritz Schroeder, uit Constanz, over leden, die ook van het bereovleesch had gegeten. Dit is het 9s slachtcflar van de buitengewone delicatesse. erg ziek is?" „Hij leeft nog? mompelde de offi cier, op den drempel stilstaande. „Ja, mijnheer." Toen hij dit antwoord gekregen had, gat de officier een teeken met zijn hand, en nog een Duitscher, ook in uniform, steeg van zijn zadel en kwam vlug bij hem. „Ja„ hij is hier. Ga met mij mee, Borgfeldt, je kon noodig zijn. Met nederige bedeesdheid ging Hu- bert voor de trappen op, naar de ka mer van den zieken man. Hij lag in bed, gesteund door kussens zat hij een boek te lezen. Een blik naar het boek en men zag, dat het een godsdienstig karakter had, het was het nieuwe testament. „Hartmann, ouwe jongen." riep de of ficier met uitgestrekte handen uit," wat gelukkig. Wij hadden je voor dood opgegeven." Hartmann glimlachte treurig, den den vriendelijken druk van de hand weergevend. „God is goed voor mij geweest, zoo^ als je ziet" antwoordde hij. „Ik leef nog, terwijl betere menschen dan ik in hun graven liggen. O, dokter, Borgfeldt, bent u het?" 1 „Wat was het?" vroeg Borgfeldt, een lang persoon met een gladgescho ren gezicht en een bril op. „Een kogel- wond Hartmann wees naar zijn hart en de Duitsche dokter deed, terwijl hij neerknielde, een haastig onderzoek. „Het was een leelijke wond," mom pelde hij. „De kogel zat dicht bij de linkerlong. Wie heeft hem er uit ge haald" (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD 0 —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1