Tweede Blad Schoonmaaktijd Na de Wasch voor het Land <an Heusden en Altena, de Langstraat an de Bommelerwaard. lö. 5009 Woensdag 9 Apri ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. Ingezonden Plaatselijk \ieuws BEHOORENDE BIJ HET Een ideaal laxeer middel vindt ge in Foster'sMaagpillen. Zacht werkend zon der eenige krampen, f 0.65 per flacon. Autobusverkeer in het Land van Heusden en Altena en contact met Waalwijk. Nog versch ligt ons in 't geheugen de jaarmarkt te Waalwijk op 27 Maart j.l., veel vee was aangevoerd, en vele kramen uitgestald, uit den geheelen om trek zag men bezoekers, zelfs uit Den Haag, 's Bosch, Woudrichem,, ook uit de klei waren er veel tegenwoordig, 't geheel kenmerkte zich door levendigen handel. We zullen hopen, idat Waal wijk zijn zelfde peil mag bereiken, zoo als voor ongeveer 20 jaar geleden, toen geen markt in den omtrek door Belgi sche kooplieden zoo druk werd bezocht als Waalwijk, waar bijna alle kalfvee idoor hen werd gekocht, dat uit de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena werd aangevoerd. Mr. van Ommeren zegt, er zijn te Waalwijk wel mooie scholen, maar een burgerschool enz. is er niet, maar wan neer er te Waalwijk onderwijs wordt gegeven, dat van dien aard is, dat de leerlingen in de 4e klas kunnen ko men van de burgerschool, dan zegt dit veel voor de omgeving, waar men voor weinig kosten het onderwijs kan vol gen, het wordt slechts gevolgd door 10 leerlingen uit de klei zegt Mr. van Ommeren, dat is weinig, maar moge lijk niet verstandig. We komen terug op de zuigelingen. Even na de mobilisatie stond te Heus den op het podium op Concordia mej. Suze Groeneweg, lid der 2de kamer, 't was aardig van H.E., om zich te moeiten te getroosten om te Heusden een rede uit te spreken. Buitengewoon woorden rijk was H.E., en schetste Noord-Brabant als het donkere Zuiden en in 't bijzonder iwel 't Land van Heusden en Altena en de Langstraat. In Noord-Brabant werd zeer veel ge dronken, zelfs zoo, dat het sterftecijfer van de kinderen onder 't jaar er een reuzen invloed op had, in Heusden be droeg dit 20 pCt. in Waalwijk 22 pCt, en Drunen bracht het tot 24 pCt. We mogen aannemen, dat H.E. overdreef, omdat ze dat bijna met alles deed en later ook erkende, toen men haar van antwoord diende en zei, dat men haar dan slecht had ingelicht, toch is het sterfteijfèr in Noord-Brabant hoog,, de zuigelingenbureaux zijn in ieder geval voorbeeldige inrichtingen en laat het dan een enkeling zijn, die uit de klei naar Waalwijk gaat naar zoo'n bureau, dan is dit gewoonweg te betreuren. De Maatschappij moet kunnen bouwen op het toekomstige geslacht, moet een volk worden, dat in ontwikkeling en be schaving, bij geen volk ten achter staat, ien waarvan kracht kan uitgaan, een volk, dat door zijn beschaving leert inenschlievend te zijn. Wanneer er ver binding was met Waalwijk en de klei, zou men er eerder toe besluiten naar Waalwijk te gaan. De bloembollenteelt wordt dit jaar in West-Noord-Brabant op groote schaal begonnen, te Fijnaart, Dinteloord en omgeving, waarvoor 4 ton geld in den grond zit, het zal de moeite waard zijn daar binnenkort eens gaan te kijken in juvv eigen provin cie, voornamelijk zijn geplant William Pit, Mr. v. d. <Hoef, Copland, Cijtij of Haarlem, La Reijne, Con Cardinsel. Wanneer er eenige landbouwers zijn, die belang stellen in deze teelt, dan zal heel gaarne een spreker komen en van voorlichting dienen die practisch is onderlegd. In Lisse en Hillegom be steed men voor den grond voor de bloembollenteelt van de 10 tot de 25 duizend gulden per H.A., wanneer dit in 't Land van Heusden en Altena met succes kan worden toegepast, dan kregen wij ook een groote waarde ver meerdering van den grond en groote verzendingen, en zou er veel door het weinige verkeer lijden, door slechts ee- ne richting van het oosten naar het westen, in deze richting vindt men het dubbele booten langs den Maasdijk en in Zuid-Noordelijke richting niets te vinden. We hebben in het Land van Heusden en Altena 2 coöperatieve zuivelfabrie ken, aan den Nieuwendijk en te Gen- deren en plaatsen daar nog naast de zuivelfabriek te Capelle, wanneer mor gen deze fabrieken ophielden melk te ontvangen, dan zou men verbaasd staan, hoeveel minder men voor de melk kreeg, dan was concurentie uitgesloten, en had de handelaar het zeggingsrecht alleen. Nooit hebben de veehouders een^be- ter besluit kunnen nemen, dan voor gezamelijke rekening op te richten een coöperatieve zuivelfabriek, al deze drie fabrieken werken uitstekend en wedijve ren met elkaar en leven op vriendschap- pelijken voet. Met Genderen ben ik 't beste bekend, en daarvan kan ik zeg gen, dat de fabriek de laatste jaren erg is uitgebreid en thans steeds meer melk ontvangt uit Gelderland, uit Poe- ideroijen, Aalst, Nederhemert, Well, Bruchem, Kerkwijk, Hurwenen, Rossum en Hedel, hoe meer melk, hoe meer voordeel, en hoe lager het onkostencij- fer. We hebben het door de toename van de melk, zoover kunnen brengen, dat we mee van 't meest kunnen uit betalen van de fabrieken in Nederland. Er zijn altijd nog enkele veehouders, die hun melk om de een of andere reden niet te Genderen wenschen te leveren, maar hebben zoodoende door ons een groot voordeel, en verlangen uitbetaald te worden naar de maatstaf van Genderen. Er zijn natuurlijk nog zeer vele goedwerkende coöperatieve zuivelfabrieken, en spoor bij deze de leden aan zet uwe schouders onder uw eigen zaak, want er kan veel meer voor U gedaan worden, dan alleen uwe melk te verwerken. Wanneer er meer verkeer was, bleef niemand van de ver gadering meer thuis. Volgend gedeel te over het rijden der A.T.O. en N.A. B.O. Wordt vervolgd. VAN CAMPEN. Vergadering van den Raad der ge meente SPRANG-CAPELLE op Vrijdag 4 April des middags te half vier. Voorzitter: Edelachtb. heer Meijer. Afwezig de heeren Rijken en Sneep. Adres van den heer B. Kamp om tijdens de zomermaanden het politieuur met een uur te verlengen. B. en W. stellen voor aan dat ver zoek te voldoen, waartoe wordt be sloten. Schrijven van het Nationaal Comité tegen Alcoholisme om het aantal ver gunningen te beperken. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. d. Willigenburg stelt voor het maximum aantal vergunningen vast te stellen op 11, een aantal dat nu bestaat. De bestaande vergunninghou ders worden daardoor niet gedupeerd en men voorkomt uitbreiding. Dit voor stel wordt aangenomen. Schoolartsendienst. De voorzitter stelt voor, dit punt van de agenda te voeren en dan in een volgende vergadering aan de orde te stellen. De heer Kerst heeft bezwaar dat de overheid zich gaat bemoeien met een taak die aan de ouders behoort. Beslissing inzake onderhandschen ver koop van grond aan J. Timmermans te Capelle. De heeren Michael en Kraak laken de handelwijze van een der schatters. De schatter Huijsmans moet aan aan vrager te kennen hebben gegeven, dat als hij bereid was een deel van den grond han hem af te staan, de zaak dan wel in orde zou komen. De heer Kerst wil nadere inlichtin gen. Men maakt den heer Huijsmans verdacht zonder feiten te noemen. De heer Michaels meent dat de be doeling van den heer Huijsmans duide lijk genoeg is. In schatters moet men alle vertrouwen kunnen stellen. De heer v. d. Willigenburg zegt dat ook op de overige schatters een blaam is geworpen. Immers zijn deze met de gedane schatting accoord gegaan. De heer Kerst stelt voor het be doelde perceel openbaar te verkoopen. De heer v. d. Hoeven stelt voor de grond in orde te maken en dan te verhuren. Een voorstel van B. en W. om af wijzend op het verzoek tot aankoop te beschikken, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van den heer Kerst om grond openbaar te verkoopen wordt verworpen. Het voorstel van den heer Van der Hoeven om den grond in orde te ma ken en dan te verhuren, wordt aange nomen. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. school te Capelle (Kom.) Op de voordracht zijn geplaatst de dames: H. Vleesblok te Veendam, J, Meesters te Otterlo, A. Vos te Woudri chem en C. Visch te Tholön. Benoemd wordt mej. Vleesblok. Bij de rondvraag drong de heer Kerst aan om in afwachting van het wegen plan een verordening in het leven te roepen, waarbij een maximum snelheid voor auto's wordt bepaald zulks om de groote stofplaag wat te voorkomen. De heer Michaels deelt mede, dat hij in de volgende vergadering met het wegenplan zal komen. De voorzitfer zegt te zullen infor meer en wat de kosten voor de noodige borden, waarop de maximum snelheid staat aangegeven, zijn. De heer Verheijden drong aan om voor betere berging van het brand- bluschmateriaal in de Kom Capelle zorg te dragen. Naar zijne meening mogen de brand meesters wel eens wat meer zorg be steden aan het materiaal, vooral wat de berging betreft. De voorzitter zegt toe een onderzoek te zullen instellen. Daarna wordt de vergadering geslo ten. B.Ct. AMMERZODEN. De staking in de mandenindustrie alhier, is geëindigd. Met de werkzaam heden zal wederom worden begonnen. Het resultaat dezer staking is dat het stukloon met 1 cent is verhoogd, terwijl I de vier Christelijke feestdagen worden doorbetaald. De stakers hebben zich in deze drie weken voortreffelijk ge dragen. CAPELLE. Gedurende de maand Maart wer- aer ter secretarie voor den vleeschkeu- ringsdienst aangegeven 25 runderen, 66 varkens en 4 geiten. Tot volontair ter gemeentesecre tarie te Ede is toegelaten de heer W. Heijmans Azn. alhier. '8 GRAVENMOER. Bij besluit van den Commissaris der Koningin in Noordbrabant, d.d. 4 April 1930, is benoemd tot onbezoldigd veldwachter alhier, de heer Teunis van der Bie, tijdelijk agent van politie. HEDIKHUIZEN. De heer J. M. A. v. Bokhoyen, burgemeester dezer gemeente, die reeds gedurende vijf, zes weken in het Groot Ziekengasthuis te 's Bosch verpleegd werd, alwaar hij een zware operatie aan betoog had ondergaan, is in het ziekenhuis over leden. De overledene, die den leeftyd bereikte van 53 jaar, werd in September 1913 tot burgemeester benoemd als opvolger van burgemeester v. d. Geld. Hij bekleedde verschillende functies zoo was hij o.a. voorzitter van den Boeren bond en van het Wit-Geie Kruis, directeur der Boerenleenbank en lid van het Polder bestuur van Hedikhuizen. MEEUWEN. Naar wij vernemen zal op a.s. Vrijdag den 11 April 1930 in de zaal van den heer D. Smits alhier, als spre ker in een openbare vergadering optre den den Eerw. heer Dr. G. K. Wiers- ma Ned. Herv. predikant te Den Haag- met het onderwerp: ,De zonde van de S D A P SLEEUWIJK. Uitspraken keuring Dienstplicht lichting 1931. Geschikt: A. Biesheuvel, O. v. Breugel, PI. E. F. Groeneveld, W. de Heus, B. G. Ippel, H. Kasen, L. Kloots, C. v. Noorloos, G. Pellikaan, J. v. d. Stelt en T. Verdoorn. Voor goed ongeschikt: B. G. Damen, J. Dui- zer en B. J. Ritmeester. X De bloembollenvelden van den heer J. Cornet alhier, liggen er bui tengewoon mooi bij. Een perceel van 250 vierkante roeden is met tulpen be zet, welke reeds beginnen te knoppen en over enkele weken in vollen bloei zullen staan. Ook het narcissenveld van ongeveer 350 vierkante roeden zal mooi worden en een reisje zal alleszins de moeite 4oonen. Ook op andere plaatsen o.a. Woudrichem en Genderen vindt men mooie hoekjes bloembollen. Vooral de gladiolen stonden verleden jaar te Woudrichem bij Holster prachtig. SPRANG. Bij een vechtpartij werd onzen dorpsgenoot A. Laros te Kaatsheuvel door zekeren H. Snoeren uit Kaats heuvel met een mes in de hartstreek gestoken. Door de politie werd proces opgemaakt. De heer J. Fokkema cand. te Utrecht heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, aangenomen. WIJK EN AALBURG. Door de voetbalvereeniging „Wil- helmina" alhier is een groote seriewed- t strijd uitgeschreven, welke op de 2de Paaschdag a.s. zal worden gehouden. Verschillende vereenigingen zijn aange schreven waarvan er reeds eenige zijn binnengekomen die aan den wedstrijd deelnemen. Bij gunstig weer bestaat er geen twijfel of er zal evenals het vorige jaar weder een groote belangstelling zijn,, wat de kas zeer zeker ten goe de zal komen. ■jC Door Burgemeester en Wethou- 1 ders dezer gemeente is tot leider van de a.s. 11e algemeene 10 jaarlijksche volkstelling aangewezen de heer W. Bournan, loco-gemeente-secretaris. heeft onea vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelyk op door Purol. WOUDRICHEM. In de bovenzaal van café Wilhelm hield Dinsdag 1 April de land- en tuinbouw- ver. «Land van Altena*, haar 38ste leden vergadering. De 2e voorz. de heer A. Vink Cz. opende deze op de gebruikeljjke- wgze. De heer A. v. Andel (secr) las de notulen welke onverandert werden goedge keurd. De heer J. Spiering (oud secr.) gaf daarna een uiteen zetting aangaande de financiëele toestand der vereenigu g, door blykbaar de verschillende leden de rekening over 1929 niet juist hadden b-grepen. Het Bestuur deelde daarop nog mede, dat zy voortaan geen borg meer bljjft voor op te nemen gelden, voor aankoop, zoodat na 1 Juni niets meer zal worden aangekocht. Bjj stemming voor een Bestuurslid voor Almkeik werd gekozen de heer H. Lagrouw, die echter deze benoeming niet aannam. Bij een volgende stemming werd gekozen de heer H. Verschoor, die van deze benoe ming kennis zal worden gegeven. By de rondvraag wees de heer J. Ver hoeven er op, dat het Bestuur zich duide lijker, had moeten uitspreken aangaande de te benoemen zaakvoerder en diens borg stelling. Mogelijk had dit van invloed kunnen zijn op den uitslag der stemming. De voorz. vond dat be3t mogelyk, doch benoeming van personeel wordt door het Bestuur gedaan. De heer Spiering wees nog op het nut van een pootaardappel bewaarplaats en vroeg of het niet mogelijk zou zyn via het Bestuur land te verhuren voor boller.cliuur. De heer van Andel vertelde nog van de reeds zichtbare resultaten van het proefveld op hooiland. Daarna sluiting 19. «Stap maar gauw in Onze equipage, dan zullen we eens kalm overleggen of we je niet een beetje kunnen helpenIets verderop stond het rijtuig, getrokken door 6 witte muizen. In vluggen galop ging het direct huiswaarts. Laten we maar direct naar Peetoom gaanzei Aya, «die weet veel en heeft ook geleerde vrien den*. De kabouter was blij, toen z'n jonge gasten hem kwamen bezoeken. «Ik heb nog eens over je geval nagedachte, zei hij, «en misschien kan ik je een beetje helpen. Niet ver hier vandaan woont de wijze Uil, een hoog bejaarde vogel, die van veel verborgen diogen weet. 20. Het is een lastige oude baas, maar hy is dol op muziek en als Aladdin hem een stukje voorspeelt, raak je best met hem op dreef. Aya weet wel, waar hy te vinden is. Ga maar gauw*. Vol hoop trok het tweetal op weg. Het ging door gangen en holen, alles flauw verlicht door glimwormen, tot ze eindelijk bij de woning van den Uil aankwamen. Deze ontving hen in zyn zitkamer, die tevens als bibliotheek diende. «Wat komen juilie nu weer doen vroeg de Uil, ta melijk barsch, je weet toch, dat ik niet ge stoord wensch te worden*. 21. «Natuurlijk weten we dat*, antwoordde Aya vriendelijk, «maar we hebben bezoek van dit kleine menschenkind, dat zoo mooi op de fluit kan spelen, dat Peetoom vond, dat zyn beste vriend het toch moest hooren*. «Zoo, zoo, dat is nataurlyk wat anders*, ant woordde de Uil, «laat maar eens hooren. De Uil zette zich makkelijk in zijn armstoel, om beter te kunnen luisteren en Aladdin speelde zyn mooiste liedjes, zoodat Uileman al gauw zyn oogen dichtkneep van louter genoegen en den kleinen muzikant, toen het concert geëindigd was, te vreden op deD schouder tikte. (Wordt vervolgd Nieuwsblad Ruwe, roode of schrijnende handen weer gaaf, zacht en mooi door Purol EeD voorstel van het Bestuur om een geregelde ledenlijst aan te leggen, werd door verschillende leden bestreden en ten slotte verworpen met 27 stemmen tegen en 17 voor.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5