F— L J. VEERMAN CAHIERS Predikbenrten Pluimveeteelt. Rubriek van den Arbeid van 3'!2, 5 en 6 cent. WERKENDAM. A.s. Hemelvaartsdag hoopt de zangvereen. „U.D.l." alhier, (directeur de heer de Bie van Gorinchem) deel te nemen aan het concours te 's Gra venmoer en wel in de eere-afdeeling. Zondagmiddag j.l. kwam de Chr. Jongel. en Jongem. Vereen. „Marana- tha" in een buitengewone vergadering bijeen. Door de voorzitter werd deze vergadering geopend met 't zingen van een psalmvers, Gebed en 't voorlezen van het Schriftgedeelte Mat. 27: 45 tot en met 56, naar aanleiding hiervan werd door den heer D. J. Nijman een inleiding geleverd. Na de pauze een opstel van den heer H. M. Jansen, getiteld: „Darwinis me". Deze buitengewone vergadering is dan ook wederom goed geslaagd, jammer evenwel dat er zoo weinig be gunstigers aanwezig, waren. Woensdag 9 April j.l. kwam de Werkliedenvereeniging „Eendracht" in een driemaandelijksche vergadering bij een, ten huize van den heer Joh. Zwets. Aanwezig 7 bestuursleden met 20 le den en verslaggever.Door den waarne mend voorzitter de heer P. Holster Bzn. woidt deze vergadering te plm. 8 uur geopend, met een hartelijk welkoms woord èn deelt mede, dat de voorzitter wegens geldige reden, verhinderd 'is deze vergadering bij te wonen. Notulen van de vorige vergadering werden ge lezen en goedgekeurd, waaruit we op merkten dat over 1929 een batig saldo was van f212,35. Rekening en ver antwoording penn. over de laatste drie maanden. Ontvangen aan contributie: f333,19 en f 16,90, hulpbetoon f50,—, rente Dordr. Scheepsv. Mij. f40,30 en en diversen f82,70, totaal f523,09. Uitgaven: ziekengelden f406,10, spaarbank f 100,aan diversen zoo als zaalhuur, bodeloon, portokosten enz. t 66,04, totaal f 572,14. Stand der financiën op 31 Mrt. 1930: 1 Jan. 1930 in Kas f 212,35, ontvangsten le kwi f 523,09, totaal f735,44 en uit gaven f572,14, alzoo in Kas f 163,30; Dordrechts Scheepsv. Mij. f 900,Ka pitaal f 1738,07 en Reservefonds t 1641,96, totaal aan geld f 4443,33. Boeken en bescheiden van den penn. werden nagezien door de leden, de hee- ren H. Braun, A. de Hollander en W. Westerhout, welke in orde werden be vonden. In de rondvraag werd ter spra ke gebracht naar aanleiding van de nieuwe Ziektewet, voor deze vereen, een klassenstelsel in te voeren. Het bestuur zegde .toe, hieraan haar volle aandacht te wijden en hoopte binnen kort met een voorstel te komen. De voorzitter deelt nog mede dat wegens langdurige ziekte, het lid de heer P. Kloots (volgens reglement) als lid heeft bedankt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter deze vergadering, na allen dank te hebben gezegd Voor hun opkomst. VOOR DE HU IS VROIJW. HANDSCHOENEN SCHOONMA KEN. Wollen handschoenen. De witte worden gewasschen in een lauw sop van sunlightzeep. Men trekt ze onder het wasschen aan, omdat ze dan hun goede model behouden. Trek ze niet aan van een persoon met klei nere handen. Na het wasschen wor den ze dan zoolang gespoeld, tot alle zeep eruit is. Zijn ze goed geworden, spoelt ze dan eerst na met lauw water en ammonia en daarna met gewoon water. Gekleurde wollen handschoenen. Deze worden ook gewasschen in lauw zeepsop van sunlightzeep en daarna flink gespoeld. Knijp ze dan eerst goed uit in een doek, en leg ze daarna ook neer om te drogen of hang ze op. Zorg wel dat ze hun goede model behouden. Zijden handschoenen. Deze worden op dezelfde manier be handeld als de wollen, maar ze wor den, wanneer ze droog zijn onder een doek opgesteken. Zeemleeren handschoenen. Deze moeten geregeld gewasschen worden, anders zit het vuil er te diep in. Hiervoor wordt gebruikt een heet vet sop van sunlightzeep. De hand schoenen worden weer aangetrokken en flink in 't sop geknepen. Wanneer het sop niet vet is, worden de hand schoenen gauw stug. Zijn ze schoon dan worden ze niet nagespoeld maar dadelijk in 't goede model gelegd, tus schen doeken en dan laten drogen. Zijn ze bijna droog, dan worden ze uit de doeken gehaald en verder na laten dro gen. Inplaats van uit het zeepsop ze te laten drogen kunnen ze ook nagespoeld worden, maar dan moet in het laatste naspoelwater wat slaolie om ze zacht te houden. Dit kan bij gekleurde zeem leeren handschoenen toegepast worden. Droog deze handschoenen niet bij de kachel of in de zon, omdat ze dan erg hard worden. Glacéhandeschoenen. Deze mogen niet in water gewas schen worden, daar zijn ze niet tegen bestand. Ze worden dan ook schoon gemaakt met benzine of tetrachloorkool- stof (te verkrijgen bij een drogist). On gevoerde handschoenen worden gelegd in een bakje met benzine of tetra, waar ze eenigen tijd in moeten weeken. Dek het bakje af en week altijd bij het raam. (open raam). Daarna worden ze flink in de vloeistof geknepen en met schoone tetra of benzine nog eens na gedaan. Ze worden in model gerekt en met een schoone droge doek flink ge wreven. De vloeistof verdampt en het vuil is weggenomen. Donkere hand schoenen worden door deze beweeking wel 'eens lichter van kleur. Probeer het dan eerst op een klein hoekje, of het ook af zal geven. Gevoerde handschoenen. Deze worden liefst niet in een bakje gelegd, maar met een doekje gedrenkt in tetra of benzine afgewreven. De kans van kringen is hierbij vrij groot, maar wordt het voorzichtig gedaan dan gaat het wel. De plaats die vochtig gemaakt is, pioet dadelijk met een schoone doek weer droog gewreven worden. HEI OPFOKKEN VAN KUIKENS. In ons vorig artikeltje hebben wij beschreven de manier, waarop in Beek bergen de kuikens worden groot ge bracht. Dat is een alleszins aan te be velen methode, maar wel wat ingewik keld. Nu wordt me uit den lezerskring gevraagd, of er niet een eenvoudiger manier is om de kuikens groot te bren gen, en die toch - wel goed voldoet. Zeker is die er en die willen we dit maal eens nader bekijken. Het eerste wat de kuikens na een dronkje water ontvangen, wanneer ze goed honger hebben gekregen, is wat fijne boekweitgrutjes of gerstegrutjes, met een weinig havermout of wat droog opfokvoer er doorheen uit gestrooid öp een stuk grauw papier. Dit geeft men gedurende twee dagen. Daarna wordt de droogvoerbak met opfokvoer gevuld, welke altijd gevuld moet blijven en daarnaast wordt eenige malen per dag kuikenzaad of geduren de eenige dagen boekweitgrutjes ver strekt. Overigens is de voedering en de verzorging na de eerste dagen pre cies dezelfde, als bij bovenomschreven methode, zoodat geleidelijk op een leef tijd van 34 maanden het gewone kor relvoer en ochtendvoer als voor volwas sen kippen worden gegeven. Zooals we de vorige week reeds zeiden, is de grootst mogelijke zindelijkheid ge boden, dagelijk moet de mest onder de kunstmoeder verwijderd worden. Ook moet de pluimveehouder zijn kuikens goed observeeren, vooral op de aan wezigheid van de zoozeer gevreesde kuikensluis is dat het geval dan wil len de kuikens niet groeien en staan lusteloos te treuren. Het is vaak ver wonderlijk, hoe kort na de geboorte de kuikensluis al reeds aanwezig kan zijn. Gewoonlijk bevinden ze zich op de kopjes, waar de kammen moeten te voorschijn komen. Het is een zwarte wit-gestreepte luis, welke zich lang zaam in de huid invreet en de meeste kuikens gaan er aan te gronde, wan neer de luis niet vernietigd wordt. De eenvoudste, goedkoopste en te vens onschadelijke behandeling is die met olie, men neme daarvoor raap- of slaolie en wrijve de plaatsen, waar de luizen aanwezig zijn, daarmede goed in, waardoor deze worden gedood. ONTSMETTINGMIDDELEN. Hoe zorgvuldig de pluimveehouder ook de uiterste reinheid betracht toch zal hij niet altijd kunnen voorkomen, dat ziekteverwekkende organismen zijn dieren bedreigen. Behandeling van zie ke kippen is voor den pluimveehouder meest onbegonnen werk en hij doet verstandig zieke en achterlijke kuikens op te ruimen. Beter is het echter ziek te te voorkomen. Voor bestrijding van ziekten kan onderscheid worden ge maakt tusschen natuurlijke en chemi sche ontsmettingsmiddelen. De directe zonnestralen gaan den groei van de bacteriën tegen, dooden ze in sommige gevallen. Hoe meer zonlicht in de hok ken hoe beter. Veel licht in de hokken maakt de pluimveehouder tevens op merkzaam op het vuil, dat zich niet zelden overal in de hoeken bevindt. Het drinkwater kan gevaar voor be smetting voor de kippen opleveren, om dat het door uitwerpselen en andere wijze door zieke dieren die in den koppel voorkomen, kan worden ont smet. Het is dan ook aan te raden in tijden van besmettelijke ziekten aan het drinkwater chemische ontsmettings middelen toe te voegen. In aanmerking komen kaliumpermanganaat (i/3 gram per liter) en ook een i/3 creolineoplos- sing. Deze laatste oplossing wordt door de dieren niet gaarne opgenomen, d® eerste wordt bij aanwezigheid van veel organische stof, zooals opfokvoer en turfmolm, spoedig onwerkzaam, waar bij zich een bruine neerslag vormt. In dien- de bakjes eiken dag worden schoongemaakt en met een nieuwe op lossing worden gevuld zal het doel toch bereikt worden. DE RECHTEN VAN DEN WERK WILLIGE BIJ STAKINGEN. Zooals bekend, is het meest gebruikte middel van de arbeidersorganisaties, om, wanneer hun wenschen ten opzich te van de arbeidsvoorwaarden niet wor den ingewilligd, een staking te procla- meeren. De bedoeling daarvan is den werk gever te wingen de geëischte arbeids voorwaarden toe te staan. Het spreekt vanzelf, dat een staking slechts succes kan hebben, wanneer ook inderdaad de werkzaamheden tengevol ge daarvan worden stilgezet en dat het dus voor de arbeidersorganisaties zaak is, dit zoo veel mogelijk te bevor deren. Zij kunnen dit bereikten, door te trachten alle arbeiders van de be trokken onderneming er van te over tuigen, dat de staking inderdaad gemo tiveerd is, zoodat al deze arbeiders in verband daarmede, ook werkelijk het werk neerleggen. Gelukt hen dit niet, of slaagt de werkgever er in, buiten zijn eigenlijk personeel om ande re werkwilligen te vinden, dan komen zij in een moeilijk parket. De practijk van de laatste jaren is nu wel deze, dat de stakers steeds op alle mogelijke manieren trachten de ze werkwilligen zooveel mogelijk van het werk af te houden. Soms gelukt het door eenvoudige overreding, doch in vele gevallen moeten ook intimidatie of bedreigingen het gemis aan overre- digskracht goed maken. Het is hier niet de bedoeling, uiteen te zetten, welke middelen daarbij soms worden gebruikt en hoe men, als men geen vat heeft op den werkwillige zelf hem dikwijls in zijn vrouw of 'kinde ren zoekt te treffen. In vele gevallen moet de politie dan ook optreden om den werkwillige te beschermen. De reden, dat wij dit onderwerp voor deze rubriek hebben gekozen is gele gen in de geschiedenis, die zich dezer dagen te Amsterdam heeft afgespeeld. Er was daar een conflict uitgebroken tusschen de grossiers in den vleesch- handel en de slachters van het abattoir omtrent de betaling van slachtafval. In verband daarmede werd 3 Fe bruari aan het abattoir het werk neer gelegd en werd dit voorloopig door de grossiers zelf ter hand genomen. Toen onderhandelingen niet tot over eenstemming leidden, voegden B. en W. van Amsterdam, in verband met dit conflict aan het reglement van het slachthuis een bepaling toe, waarbij de Directie bevoegdheid kreeg aan per sonen door wier aanwezigheid de orde in gevaar kon worden gebracht, de .toe gang of het verblijf tot het abattoir te ontzeggen. Op grond Van deze bepaling heeft daarop de Directie aan werkwilligen niet meer toegestaan, slachterswerk vo'or de grossiers te verrichten. De grossiers betwisten de rechtmatigheid van dit besluit en hebben, teneinde een rechterlijke uitspraak daarover te verkrijgen, een proces in kort geding aanhanging gemaakt, nadat de Gemeen teraad met 30 tegen 12 stemmen een motie Boissevain had verworpen, waar in werd uitgesproken, dat de overheid gehouden is de vrijheid van arbeid te beschermen en de Raad de door B. ei W. genomen maatregel, om aan werkwilligen de toegang tot het abat toir te ontzeggen, betreurde. De President van de Amsterdamsche rechtbank heeft in kort geding de Ge meente in het ongelijk gesteld, en daar mede dus te kennen gegeven, dat de werkwilligen tot het abattoir moesten worden toegelaten, welk vonnis met be hulp van den sterken arm terstond uitvoerbaar werd verklaard. het is intusschen zoover niet geko men, omdat het conflict inmiddels werd opgelost (de uitspraak van den Presi dent van de rechtbank zal daarop ook wel van invloed zijn geweest), doch ook zonder dat mag .het tot verheuging strekken, dat door deze uitspraak in dit geval de rechten van den werkwilli ge, om arbeid te verrichten, werden erkend. Waar zou het heen moeten in ons land, wanneer steeds een aantal stakers hun medeburgers zouden kun- beletten de wettelijk volkomen geoor loofde werkzaamheden te verrichten? Id den Boekhandel van de te HEUSDEN, «yn verkrijgbaar 13 APRIL 1930. Bouthoorn, Em. pred. le Zeist. Andelgeen opgaaf. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. ds. Hakman Bed. H A. en nm. 2 u. feestdienst, Dankz. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 6 u. ds Hakman Aalst, vm. en nm. da. Severijn uit Dordrecht Vrije Ger. Kerk, vm. en nm. leesdienst Ammerzodengeen dienst. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. leesdienst en nm 6 u. Cand. Boukema Doeverennm. 2 u. dr. v. d. Horst Ürongelennm. 2 u. dr. Tjalma. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 2 u. ds. Spier Eethen, geen dienst Geref. Kerk vm. 9,30 u leesdienst en nm. 2 u. ds. Hakman, Bed. H.A. t-Gravenmoervm. 9,30 u. ds Bolkenstein. Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 30 u. Ds. Snoeij Chr. Ger. Kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst deesbeen. vm. 9,30 u. leesdienst Loonschendijk, nm. 2 u. ds. v. d. Vlugt uit Drunen Bed. H. Doop Nieuwendijk Geref. Kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds H. de Bruin Poederoijennam. ds. de Leeuw uit Sleeuwijk Ger. Kerk, vm. en nam. leesdienst Vrije Ger. Kerk, vm., nm. en 'sav. leesdienst. Ger. Kerk, vm. 9 30 u. en nm. 3u. ds. de Vries Sprang, geen opgaaf. Ger Kerk, vm. 9 30 u. en nm. 2.30 u. Cand M. Boukema van Aalsmeer Bleeuwijkvm. 9,30 u. ds G. de Leeuw (Bev. Lidmaten) Ger. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u ds v. Reenen Uitwijk, vm. 9,30 u. ds Pop Veen, vm. 9,30 u. dr. Tjalma Ger. Kerk, v.m. 9,30 en nm. 2 u. leesdienst Gobius du Sart Waspik, nm. 2 u. ds. v. Willigen WaardhuizenGer. Kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds v Heijst Woudrichcm, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. Pop van Uitwijk (Bev. Lidn aten) Werkendam, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. Lazonder, (vm. Bed. H. Doop en nm. Bev. Lidmaten, Voorber. H A.) Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds Jonker (Bed. H.A.) Ger. Gem., vm 10 u. en nm. 6 u. leesdienst Chr. Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. öu. ds. Baas Well, nm. 2 u. ds. Boerendans Coll. Chr. School Bev. Lidmaten, Voorber. H.A. Zuilichem, nm. ds. Govers uit Gameren Bed. H. Doop Ger. Kerk vm. en nm. leesdienst HERPT. In de Raadsvergadering van gister avond waarvan wy een gedeelte van het verslag reeds in dit nummer opnemen werd met algemeens stemmen besloten, in te gaan op de voorwaarden van de P.N.E.M. tot electriflcatie van de gemeente. Het vermeniavuldigingscyfer voor het be lastingjaar 19301931 werd vastgesteld op 5Y, evenals het vorig jaar. Tot lid van het Burg. Armb. werd, wegens vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer Boys, benoemd de heer J. M. Buys Az Vergadering van den Raad der ge meente HERPT op Donderdag 10 April des avonds te 7 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. Secretaris WelEdel. Heer v. Liempt. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vo rige vergadering gelezen en onveran derd vastgesteld. De Voorzitter stelt als eerste punt der agenda aan de orde, waarvoor op de publieke tribune veel belangstelling bestaat, het voorstel van B. en W. om de gemeente van electriciteit te voor zien. De Voorzitter zegt, dat hij eerst per soonlijk met de Directie van de P.N. E.M. een conferentie over de electri- klassen, die den stroom zal worden ge leiding heeft gegeven tot een conferen tie tusschen B. en W. en de Directie. Deze is daarna met "een voorstel ge komen en heeft zich bereid verklaard met een bovengrondsch laagspannings net de gemeente van electriciteit te voorzien. Dit net zal op kosten van de P.N.E.M. worden aangelegd en even eens het transformatorenstation wor den gebouwd, de gemeente moet alleen kosteloos den benoodigden grond voor dit laatste beschikbaar stellen, verder zullen de aansluitingen door de P.N, E.M. eveneens kosteloos worden aan gebracht, indien de afstand 'daarvan niet meer dan 10 meter bedraagt. De aan geslotenen zullen worden verdeeld in klassen, die de stroom zal worden ge leverd, het eerste aantal kilowaturen tegen 45 cent, de boven het voor ie dere klas vastgestelde bedrag af te nemen K. W.U. tegen 25 cent terwijl voor meterhuur 35 cent per maand in rekening zal worden gebracht. De P.N. E.M. is verder genegen een straatver lichting aan te leggen, aanleg en uit breiding voor rekening van de gemeen te, deze aanlegkosten zullen f 1000. bedragen waarbij gerekend is op 10 straatlantaarns, die allen gelijk aan en uit zullen gaan. De eerste 60 kilowat uren per lantaarn zullen de gemeente worden berekend a 45 cent, alle verdere 15 cent. De gemeente neemt de ver plichting op zich dat geen ander, de ingezetenen, van licht of kracht zullen mogen voorzien en garandeert de P.N. E.M. voor straatverlichting 600 K.W.U. a 45 cent en een verdere jaarlijksche afname van 3500 K.W.U. Verder moet een bedrag van f 6500 worden betaald voor kosten van bouw en aanleg. Nadat dit aanbod was ingekomen, hebben B. en W. dit behandeld en zijn tot de conclusie gekomen, dat een ga rantie van 600 K.W.U. voor straatver lichting voor een gemeente als deze veel te hoog is, een garantie van 3500 K.W.U. achtte het College niet onbillijk, het meent dat met 70 aansluitingen, deze garantie wel kan worden gegeven. Het bedrag van f 6500.konden B, en W. niet beoordeelen, daarom heeft het College het advies ingewonnen, van de ter dezer zake zeer deskundigen directeur van de lichtfabrieken te 's Bosch, mijnheer Hofman, die ook de gemeente Heusden van advies heeft ge diend. Deze deskundige achtte het be drag van f 6500.niet overdreven, te meer niet waar Luttelherpt onder de 70 aansluitingen begrepen is en de gemeente Hedikhuizen billijkheidshalve een evenredig deel van de garantie voor zijn rekening zal behooren te nemen. Zekerheid dat dit zal gebeuren hebben B. en W. wel niet, zij verwachten echter wel, dat het gemeentebestuur van He dikhuizen hiervoor te vinden zal zijn. Wat de kwestie van de straatverlich ting betreft, hiervoor hebben B. en W. inlichtingen ingewonnen bij het ge meentebestuur van Elshout. Daar heeft men 26 lantaarns en is het verkeer door de gemeente drukker dan hier, waar slechts een verkeersweg is. In Elshout heeft men met 26 lantaarns een garantie van 700 K.W.U. waardoor B. en W. tot de conclusie kwamen, dat een ga rantie van 600 K.W.U. voor 10 lan taarns veel te hoog is. B. en W. hebben daarom een nieuw onderhoud met de Directie van de P.N.E.M. gehad, die daarop een nader voorstel heeft gedaan, waarbij de garantie voor de straatver lichting van 600 op 300 K.W.U. is teruggebracht, doch de bijdrage v. f 6500 op f 7000 is gebracht. Nu wil het B. en W. voorkomen, dat deze laatste ei- schen niet onbillijk en voor de ge meente aannemelijk zijn, vandaar hun voorstel om met deze eischen accoord te gaan. Spr. vraagt of misschien een van de heeren nog iets heeft te vragen of te zeggen. De heer v. d. Broek vraagt of de 70 aansluitingen er ook werkelijk zul len komen, men heeft dit wel toegezegd, doch vastigheid heeft de gemeente te deze opzichte niet, de gem. garandeert, niet de bewoners, de gemeente kan dus de dupe worden als er b.v. 20 niet zouden aansluiten. De Voorzitter stemt toe dat de ge meente garandeert, de bewoners heb ben echter toen zij toezegging tot aan sluiting gaven geweten dat de prijs 45 cent zou zijn, was deze nu hooger dan zou er reden zijn om niet aan te sluiten, thans is dat niet het geval en spr. heeft voldoende vertrouwen in de Herptsche menschen, om aan te nemen, dat wat zij hebben toegezegd ook zul len nakomen. De heer v. d. Broek vraagt ot ook alle Herptsche menschen in de gele genheid zullen worden gesteld om aan te sluiten. De Voorz. zegt, dat dit niet zal gaan. De heer v. d. Broek begrijpt wel dat Bern niet aangesloten kan worden, maar waarom is de leiding niet door getrokken tot de „Hoek" die afstand is niet grooter dan voor andere ge deelten. (Slot volgt.) Benedennm. 2 u. ds. Kuyper uit Dussen Ger. Kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 2,30 u. ds. de Wit van's Bosch Aalburgvm. 9,30 en nm 6,30 u. ds. Almkerkvm. 9,30 u. ds. Dönselman en nm. 6 u. leesdienst. B'broek, vm. 9 30 u. ds Kruis Voorbergen Capellevm. 9 30 u. en nm. 6 u ds. A. v. Willigen Dvssen, vm. 9.30 u. ds. Kuyper Qtnderen, vm. 9,30 u. dr. v. d. Horst Geref. Kerk, vm. 9,30 u ds. Menken en nm 2,30 u. leesdienst Qiessennm. 6 u. ds. Dönselman Meeuwen, nm. 2 u. ds. Kruis Voorbergen Ger. Kerk, vm. 9 u ds Spier en nm. 2 uur leesdienst SederhemeriNz. nm. 6,30 u. ds. Goverts Kaam8donk( Vgeen opgaaf (-^)> Wijk, vm. 9,30 u. en nm. 6,30 u. ds.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 12