Dit immer bestaat uit 2 bladen. L'ARRABBIATA Uitgave: Firma L. J. YEEBMAN, Heusden. No. 5013. Woensdag 23 April 1930. DAMRUltBlEK. FEUILLETON wk m wk Dit blad ▼•rschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke Dammers 6 cent. 1st. Telefoon no. It. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege' meer 45 cent. Groote letters Daar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. OVER DEN MEESTERWEDSTRIJD 1929-1930. Door A. de Graag te Heusden. V. (Slot.) 81 jffP^ 1 m pp H p ÉH IP^ m PP Pil H B PU 18 HM PP üf j§§ IP PP Hl n Deze stand is uit mijn party tegen Slui ter. Tengevolge van een foutzet van roy in de opening, was Sloiter geregeld in het offensief en had ik moeite me staande te houden. In een nadeelig eindspel offerde ik 2 stukken voor doorbraak en verkreeg bovenstaande stand. Als volgt forceerde ik remise Wit Zwart. 1. 10—4 27-32 2. 42-37 1 X 3. X 33—29 Ongeveer het sterkste. Varianten a. Zwart 2832, wit 410, zw. 33 28, w. 4237 vervolgens 4237. b. Zwart 3228, wit 427, zw. 28 32, w. 2716 en vervolgens 47 42, remise. c. Zwart 2329, wit 410, remise. d. Zwart 2530, wit 415, zw. 23- 29 (op 33—29 volgt 15—33), w. 1510, remise. 4. 4—27 1 25-30 Ook 3944 brengt remise. Br. zwart 3944, w. 27—49 (44—50) 49— 40 (50-45) X 1 (28—33 de baste 47-42 (33-39) 42—38 (39—44, op 2530 volgt 3833 en 1 6) 1 6 remise. De remise die behaald wordt op 33 (DE TROTSCHAARD). 2. Je kan toch vriendelijk zijn tegen iedereen. Dansen en zingen mogen dan anderen doen, voor wie het leven ge makkelijker is. Maar een goed woord aan iemand geven kan ook een be droefd mensch." Zij keek naar den grond en trok de wenkbrauwen dichter bij elkaar, als of zij haar zwarte oogen daaronder verbergen wilde. Een poosje voeren zij nietszeggend voort. De zon goot nu haar warme stralen over het gebergte; de top van de Vesuvius stak boven de wolkenlaag uit, die den voet nog omsluierd 'hield en de huizen op de vlakte van Sorrento staken blinkend wit af tegen de groene sinaasappelboomen. „Heeft die schilder niet meer van zich laten hooren, Laurella, die Napo- litaner, die jou tot vrouw wilde heb ben?" vroeg de pastoor. Zij schudde het hoofd. Hii kwam toen om een portret van je te maken. Waarom heb je dat ge weigerd Waarom wilde hij dat? Er zijn veel mooiere meisjes dan ik. En dan wie weet wat hij gedaan zou hebben. Hij had mij wel kunnen betooveren en mijn ziel schade doen, of mij ter dood bren gen, zei moeder." „Hecht toch geen geloof aan zulke 29 en 2833 is eenvoudig en be hoeft derhalve geen betoog. 5. 2721 23—29. Wit dreigde met 21—12. 6. 21—12 30—34 7. 42—17 28—33 8. 47 42. Remise door 4238. We z*ggen den heer de Graag hartelik daiik voor zijn serie artiekelen waarin by ons een en ander vertelde uit de wedstrijd waarin hij 2ulk een mooi succes behaalde. We vertrouwen dat onze lezers een en ander op het bord hebben nagespeeld en zy met de opgedane kennis te gelegener tyd hun voordeel zullen doen. B. De crisis inden landbouw. ALGEMEENE VERGADERING DER NOORD-BRABANTSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Het advies der Noord-Brabantsche Maatschappy. Het Koninklyk Nederlandsch Landbouw- Comitie heeft op 20 Maart aan de aan gesloten provinciale Landbouw organisaties een brief gericht van den volgenden in houd «Het is van algemeene bekendheid, dat de landbouw in ons land, evenals trouwens in de geheele wereld, in ongunstige om standigheden verkeert. Ten opzichte van het akkerbouwbedryf mag met recht wor den gezegd, dat het in een crisistoestand verkeert, ja, in sommige gevallen is wel licht de uitdrukking «noodtoestand* niet overdreven. Noodig is het dan ook dat word omge zien naar middelen om aan dezen crisis het hoofd te kunnen bieden en te over winnen. Al liggen de middelen tot een spoedig herstel buiten het bereik en het kunnen van den enkeling, alsook bniten dat van onze landbouworganisaties, toch is het niet onmogelyk, dat met behulp van de «organisatie* van alle Nederlandsch® staatsburgers, als wier vertegenwoordigster onze regeering optreedt, iets kan worden gedaan om onze tegen de ongunst der ty- den zwaar worstelende akkerbsdryven, te helpen. De landbouworganisties zouden zich daartoe in den kring hunner leden kunnen beraden over de vraag hoe tot verbetering van den toestand ware te komen. Na kennisneming en overweging van de adviezen, welke zy van de provinciale or ganisaties zou ontvangen, zou door de cen trale landbouworganisatie een z.g. urgentie- program, waarin het nemen van bepaalde maatregelen tot oplossing of verzwakking van den crisis wordt aanbevolen, aan de regeering kunnen worden voorgelegd.* De Noord-Brabantsche Maatschappy van Landbouw heeft ter bespreking van het door praatjes", zei de pastoor ernstig. Ben je niet altijd in God's hand, buiten wiens wil je geen haar op je hoofd ge krenkt zal worden. En zal een mensch sterker zijn dan God? Bovendien kon je toch wel zien, dat hij van je hield. Zou hij je anders hebben willen trou wen?" Zij zweeg. „En waarom heb je hem afgeslagen? Hij moet een brave man zijn en van goeden huize. Hij zou jou en je moe der beter onderhouden kunnen, dan jij nu doet met het beetje spinnen en zijde winden". „Wij zijn arme menschen", zeide zij driftig, „en mijn moeder is nu al zoo lang ziek. Wij zouden hem maar tot last geweest zijn. En ik ben ook niet geschikt voor een signora. Als zijn vrienden bij hem zouden komen, zou hij zich voor mij geschaamd hebben." „Wat praat je toch. Ik zeg je toch, dat het een goed tnensch was. En bovendien wilde hij toch naar Sorren to verhuizen. Niet gauw zal ër weer zoo iemand komen, die als uit den hemel gezonden was om jullie te hel pen." „Heb je een gelofte gedaan of wil je in een klooster gaan?" Zij schudde haar hoofd. „De menschen hebben gelijk als ze je eigenzinning en trotsch noemen, al is ook de naam niet mooi. Heb je er niet aan gedacht, dat je niet al leen op de werëld bent en door deze stijfhoofdigheid je het leven en de ziek te van je moeder nog moeilijker te dragen maakt? Wat kan je nu voor ge wichtige redenen hebben om de recht schapen hand af te wijzen, die jou en haar aan het Koninklyk Nederlandsch Land- bouw-Comité uit te brengen advies, zooals dat in dezen brief was verzocht, te Zeven bergen eeB algemeene vergadering ge houden. In deze vergadering heeft de voorzitter van de Noord-Brabantsche, de heer P. M. Sneep uit Dinteloord een lezing gehouden over De crisistoestand in den landbouw, de wijze van actievoering ter verkrijging van regeeringsstruQ en de middelen, die zouden kunnen bydragen om aan deze crisis het hoofd te bieden of haar te overwinnen. Ir. Manshoit, inspecteur van den buiten- landschen landbouwvoorlichtingsdienst heeft vervolgens gesproken over De landbouw crisis en de afzet naar het buitenland. De vergadering werd o a. bijgewoond door dr. Molhuyzen, secretaris van het Kon. Ned. Landbcuw-Comité, Ir. Huisman, sec retaris van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw den landbouwconsulent Ir. Hui ziDgaden veeteeltconsulent Ir. Ariëns den heer Stehouwer, inspecteur van den Veeartsenykundigen dienst den heer Kor- teweg, directeur van de Hagelverzekerings maatschappy. Bericht van verhindering was o.a. ingekomen van den heer Kakebeeke, inspecteur van den landbouw. De heer Sneep stelde, volgens het verslag in de „N. Rott. Crt." in zijn lezing de vraag: Wat kunnen de land bouworganisaties doen? Hier kwam de heef Sneep tot een uiteenzetting van het door het bestuur van de Noord-Brabantsche ontworpen Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig je moeder helpen wil? Antwoord mij. Laurella. „Ik heb wel een reden", zeide zij zachtjes en aarzelend. Maar ik kan hem niet zeggen". „Niet zeggen, ook aan mij niet? Ook niet aan je biechtvader, waarvan je toch wel weet, dat hij het goed ïnet je meent? of niet?" Zij knikte. „Ontlast dan je hart, mijn kind. Als je gelijk hebt, zal ik de eerste zijn om je gelijk te geven. Maar je bent jong, en kent de wereld nog niet, je zoudt er later spijt van kunnen hebben, ,dat je voor kinderachtige gedachten je geluk verspeeld had." Zij wierp een vluchtigen, schuwen blik naar den jongen man, die onver moeid roeiende achter in de boot zat en de wollen muts diep over zijn hoofd getrokken had. Hij staarde terzijde in de zee en scheen in eigen gedachten verdiept te zijn. De pastoor zag haar blik en kwam met zijn oor dichter bij haar. „U heeft mijn vader niet gekend", fluisterde zij en haar oogen zagen don ker. „Je vader? Hij stierf toen je tien jaar was, denk ik. Maar wat heeft je vader, wiens ziel, naar we hopen, in den hemel is met je stijfhoofdigheid te maken?" „U heeft hem niet gekend, heer pas toor. U weet niet dat hij alleen schuld heeft' aan mijn moeder's ziekte". „Hoe dat?" „Omdat hij haar geslagen en mishan deld heeft. Ik herinner me nog de nachten waarin hij woedend "naar huis kwam. Zij sprak nooit een woord tegen hem en deed alles, wat hij wilde. Hij urgentie-program, dat het aan het oor deel van de vergadering onderwierp: Dit grogram geeft onder A aan de miodelen, welke indirect nut zullen op leveren. Ze zijn: 1. Instelling van een afzonderlijk mi nisterie van landbouw. 2. Benoeming van een directeur-generaal van den land bouw 3. Uitbreiding van den buiten- landschen landbouwvoorlichtingsdienst. 4. Uitbreiding van het hooger- en lager landbouwonderwijs. 5. Meer subsidies voor ontwatering en verbetering ter tiaire wegen. 6. Betere voorlichting be treffende tijd van afzet, statistiek en marktberichtgeving der landbouwpro ducten. 7. Bij werkverschaffing geen hoogere loonen betalen dan in den land bouw kunnen worden betaald. 8. Voor schotten aan landbouwers en landbouw industrieën door het rijk te verleenen. Onder B worden opgesomd de direct voordeel opleverde middelen: Deze lui den: 1. Verlaging der spoorvrachten voor Nederlandsche landbouwproducten. 2 Afschaffing van den vleeschaccijns met behoud van invoerrecht. 3. Uitsluitend gebruik van Nederlandsch vleesch door leger en vloot. 4. Suikerproductiepre mie. 5. Retorsiemaatregelen. 6. Uitvoer- premie voor landbouwproducten, welke aan dumping onderhevig zijn. 7. De premies voor uitvoering van sociale maatregelen, voorzoover deze thans door de bedrijven worden betaald, tij delijk ten laste der gemeenschap bren gen. 8. Pachtvoorwaarden verbeteren in de eerste plaats door staats- en kroondomeinen. Onder C. worden genoemd: de mid delen welke kunnen worden gebruikt, wanneer de onder A en B genoemde middelen niet voor directe verwezen lijking vatbaar zijn: Als zoodanig beveelt de Noord-Bra bantsche aan: 1. De landbouwproducten naasten door de regeering voor een loonenden prijs. Tijdens den oorlog werden ze genaast omdat de boeren anders te grooten prijs zouden krijgen, nu is het noodig, omdat de prijs te klein is. De heer Sneep heeft de verschillen de punten van dit program toegelicht. Bij zijn verdediging van een suiker- proouctiepremie betoogde spreker, dat de suikerprijzen thans zijn gezakt tot f 10,25. Tal van landen hebben in de eerste maanden van 1930 nieuwe be schermende maatregelen genomen. Er is sinds den tijd, dat het suiker wetje in de Eerste Kamer werd ver worpen, heel wat geconfereerd in Ge- nève, doch spreker gelooft, dat het re sultaat voor Nederland en speciaal voor den Nederlandschen boer nihil zal zijn. Ten aanzien van punt 8 onder B genoemd, zeide spreker o.a., dat het hoofdbestuur van de Noord-Bra bantsche Maatschappij zich aldus heeft uitgesproken dat er veel kans bestaat dat een pachtwet voor de pachters meer zal bederven dan goed maken. echter sloeg haar, zoo, dat ik het niet kon aanzien. Ik trok dan de dekens over mijn hoofd ên hield me of ik sliep, maar ik huilde den geheelen dag. En I als hij moeder op den grond zag lig gen veranderde hij plotseling en kuste haar zoo, dat zij riep: je laat me stik ken. Moeder heeft mij verboden er ooit een woord Over te spreken. Het greep haar echter zoo aan, dat zij de vele ja ren, nadat hij dood Is, nooit weer gezond geworden is. En als zij soms vroeg mocht ster ven, wat de hemel verhoede,, weet ik wel, wiens schuld dat is." De kleine priester schudde zijn hoofd en scheen niet te weten in hoeverre hij zijn biechtkind gelijk zou geven. Eindelijk zeide hij: „Vergeet hem, zooals je moeder hem vergeven heeft. Je moet niet aan die treurige dingen denken, Laurella. Er zullen betere tijden voor je komen, die maken zullen, dat je alles vergeet." „Nooit vergeet ik dat," zeide zij, „en weet u pastoor, daarom wil ik niet trou wen om iemand onderdanig te zijn, die mij zou mishandelen en daarna liet- koozen Als mij nu iemand slaan of zoenen wil, dan kan ik mij verdedigen. Maar mijn moeder durfde zich niet verweren, niet tegen zijn slagen, noch tegen zijn kussen, omdat zij van hem hield. En ik wil niemand Zoo liefheb ben, dat ik voor hem ziek en ellendig worden zou." „Ben je nu geen kind en spreek je niet als iemand die niets afweet van wat er op de wereld gebeurt? Zijn dan alle mannen zoo als je arme va der was, dat zij aan elke luim en drift toegeven en hun vrouwen slecht behandelen? Heb je geen rechtschapen Het hoofddoel van ztilk een wet en- haar beste resultaat zou moeten zijn de pachten naar beneden te brengen; in het onderhavige ontwerp zou het mid del erger zijn dan de kwaal; trouwens, de pachten gaan onder de tegenwoor dige omstandigheden vanzelf wel naar beneden, de kenteekenen worden reeds zichtbaar. Met verbeteren van de pachtvoor waarden bedoelt spr., dat alle onzinnige belemmeringen, welke in sommige con tracten zijn vastgesteld, daaruit zullen worden verwijderd. Voorwaarden waardoor een boer wordt belemmerd zijn bedrijf behoorlijk uit te oefenen, waardoor het hem on mogelijk wordt gemaakt uit den grond te halen wat er in zit, contracten waar in zooals het wel eens wordt uitgedrukt, alleen de strop is vergeten, die zijn niet meer van dezen tijd. En toch bestaan dergelijke contrac ten nog en wat wel het meest ergerlijke is, dat ze nog bestaan daar waar Va dertje Staat verpachter is. Het geld, dat al deze maatregelen zou kosten, zou volgens dert heer Sneep te vinden zijn, als men ingevolge het advies van prof. Minderhoud en ïr. Louwes de drooglegging van de Zui derzee stopzette. De heer Mansholt, daarna het woord krijgende heeft de volgende stellingen verdedigd: 1. De abnormale daling van de prij zen der landbouwproducten hangt sa men met de algemeene economische crisis die een gevolg is van de om standigheid, dat de productie in ver houding tot de andere waarden te veel is toegenomen of wel, dat de productie van de andere waarden onvoldoende is verminderd, waartoe de kartelvorming in de andere takken van het volksbe staan heeft bijgedragen, 2. Er zijn verschillende aanwijzin gen, dat de sterke prijsdaling van ver schillende voedingsmiddelen niet ver oorzaakt is, doordat de productie peij hoofd der bevolking is toegenomen, doch doordat de behoefte aan deze pro ducten per hoofd der bevolking is ver minderd. 3. Zou het herstel der ongunstige verhoudingen in de prijzen door in krimping der producten van de over vloedige artikelen worden overgelaten aan het natuurlijke verloop der om standigheden, zoo zou onze landbouw daartoe evenals in de crisis 18801900 gaarne zijn aandeel bijdragen. Onze landbouw zou, zij het ook na ernstige tijden zooals in de vorige crisis, den weg vinden om zich bij de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Het herstel langs dezen weg wordt echter in hooge mate bemoeilijkt door dat vele staten door protectionistische maatregelen de producten kunstmatig op het bestaande peil handhaven ol zelfs nog opvoeren. 5. Doordat onze landbouw aan de ar beidsintensieve cultuur van speciale pro mannen genoeg gezien in je omgeving en vrouwen, die in vrede en eensge zindheid met hun mannen leven?" „Van mijn vader wist ook niemand, hoe hij tegen mijn moeder was, want zij zou veel liever sterven, dan er te gen iemand over klagen. En dat al lemaal, omdat ze van hem hield. Als dat liefde heet, die iemand de lippen sluit, wanneer men beter om hulp kon roepen en iemand weeerloos maakt te gen erger, als de grootste vijand hem kon aandoen, dan wil ik mijn hart nooit aan een man geven". „Ik zeg je nogmaals, dat je een kind bent en niet weet, wat je zegt. Er zal ook voor jou een tijd komen, waar in je hart vragen zal, houd ik van hem of niet, en dan helpt alles wat je nu in je hoofd haalt, niet." Na een pauze:" En die schilder, heb je van hem ook gedacht, dat hij je slecht behandelen zou?" „Hij had oogen, zooals ik ze bij mijn vader gezien heb, als hij mijn moeder om vergiffenis vroeg en haar in zijn armen nemen wilde, om het weer goed te maken. Ik ken die oogen. Iemand, die het over zijn hart kan verkrijgen zijn vrouw, die hem nooit iets gedaan heeft te slaan, kan ook zulke oogen hehben. Ik huiverde, toen ik die oogen weer zag." Toen zweeg zij. Ook de pastoor zei de niets. Hij bedacht wel vele schoone spreuken, die hij het meisje zeggen kon, maar de tegenwoordigheid van den jongen schipper, die tegen het einde der biecht onrustiger geworden was, deed hem zijn mond houden. (Wordt vervolgd), S-AND VAN ALTERA wm. jrfy/jO PP vm V :>'r 7i. mor lil Lili vu Heusden in AltmjeLanosiraH n He gommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1