PUROL ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT Biiiuenlaud. Ingezonden. Plaatselijk Nieuws ducten groote uitbreiding heeft gege ven, vindt een buitengewoon hoog per centage van de dichte Nederlandsche bevolking een bestaan in den landbouw. 6. Van verschillende dezer speciale producten vindt slechts een gering deel afzet in het binnenland, zoodat naar de waarde gerekend meer dan een derde van de gezamenlijke Nederland sche landbouwproducten op afzet in het buitenland is aangewezen. 7. De ontwikkeling van den Neder- landschen landbouw in deze richting en zelfs het voortbestaan in den te- i genwoordigen toestand, wordt ernstig bedreigd door de uitbreiding van de belemmeringen, welke het internationa le handelsverkeer tengevolge van de protectionistische maatregelen van tal- •rijke andere landen ondervonden; ter wijl te verwachten is, dat deze belem meringen in de naaste toekomst nog scherperen vorm zullen aannemen. 8. Ten einde te voorkomen, dat de Nederlandsche belangen door de pro tectionistische maatregelen niet achter gesteld "worden bij die van andere lan den, is het gewenscht, dat de Neder landsche regeering bij het afsluiten van handelsverdragen de beschikking krijgt over onderhandelingsobejcten. Na eenige gedachtenwisseling heeft de vergadering ten slotte het advies van het hoofdbestuur, dat dit voor stelde als ontwerp-urgentie program aan het Kon. Ned. Landbouw Comité te doen toekomen, met eenige onbe langrijke redactiewijzigingen aanvaard. DE LAATSTE. De gemeente Waddingsveen, eertyds zoo vele molens ryk, zal binnenkort baar laat stee molen verliezen. Brandde eenige jaren geleden de mooie korenmolen van den heer Spruytenburg tot den grond af, thans zal de molen, tot voor kort eigendom van thans wijlen den beer Galama, en schiderachtig gelegen aan de Gouwe, onder sloopers- handen vallen. Binnen enkele dagen zal reeds met sloopen worden begonnen. Een MOLEN, die NIET ver- dwijnt is het Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterdfabrieken, sinds 1888 gevestigd te CULEMBORG. NEDERLAND ONTBREEKT. 15 April werd de le inschryving van de Duitsche rondvlucht 1930 gesloten en hebben zich 75 vliegtuigen ingeschreven uit Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Frar.- kryk, België, Zuid-Slavië, Polen en Zwit serland Nederland ontbreek. ONDER VALLENDEN BALK. Op de terreinnen der N.V. Koninklyke Stearine Kaarsenfabriek Gouda is de 42- jarige arbeider N. Bosloo per uit Waddings veen door een vallenden balk getroffen. Met een beenfractuur en inwendige kneu zingen is de man, na door dr. Rups voorloopig geholpen te zyn, in ernstigen toestand naar het van Iterson Ziekenhuis vervoerd. DE MOORD TE LEEUWARDEN. Eisch 20 jaren gevangenisstraf. Voor de Rechtbank te Leeuwarden is de strafzaak behandeld tegen den thans gedetineerden 46 jarige koopman N. H., wien moord, subs, doodslag, subs zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, van zyn vrouw Annigging Fennema, ten laste wa3 gelegd. Na een uitvoerig en langdurig getuigen verhoor was het woord aan den officier van justitie, die concludeerde, dat moord bewezen was en twintig jaren gevangenis straf vorderde. DRIEVOUDIGE "MOORD. Simla (Indië). Twee Europeesche em- ployé's van een Britsche bank, benevens een inlacdsch militair werden gedood door revolverschoten, die een inlandsch onder officier heeft gelost bij een voorpost van den Kiber-pus. Een medisch onderzoek heeft aangetoond, dat de moordenaar, die door de wacht is doodgeschoten, aan me ningitis leed. MET EEN MES~GESTOKEN. In de Nieuwstad te Arnhem had een hevige vechtpartij plaats tusschen den 25- jarigen H. uit Nijmegen en den 29-jarigen K. uit Heerenveen, die in een logement verblijft. De twist, welke in een café bsgonnen was, werd buiten voortgezet. Met een scheermes bracht K. aan H. eenige diepe wonden toe in het gelaat, o. a. een snee van 15, en een snee van 5 cM. in bet onderlyt. H. is Jnaar het ziekenhuis ver voerd zyn toestand is ernstig. De dader is aangehoodeo. DOOR KOGEL GETROFFEN. W. W. Dusschoten liet in zyo woning aan de Hillestraat 50 te Rotterden aan een vriend, J. H. Straeter, die met zijn beide zoons Jacobus en Hendrik by hem op visite was, een kistje zien, waarin verschillende medailles die hy in den loop der jaren verworven had, ge borgen waren. In het kistje bavond zich ook een ge laden automatisch pistool. De heer Straetter haalde het er uit, om het beter te be kijken. Waarschijnlijk door een onhandige beweging, ging plotseling de trekker af, een schot knalde en een kogel trof zijn zoon Hendrik in het hoofd. Het prejactiel ging den rechter neusvleugel in en kwam er bij het linkeroor weer uit. Na in het ziekenhuis te zijn overgebracht, bleek de toestand van het slachtoffer vrij ernstig. NIEUWE VERRASSING IN DE ZAAK LANS? Heeft de «cowbuyt den moord gepleegd Nu verdachte Van O. tot 15 jaar is veroordeeld, meent de verdediging deze belangryke bijzonderheden niet langer buiten de zaak te mogen houden. Het betreft de geschiedenis van den «cowboy®, waar bij de behandeling voor de Rechtbank alhier slechts even gezinspeeld werd. De «cowboy® is een in politiekringen >ekend type, dat aanstonds na den moord op den heer L*ns van deze daad werd verdacht. Als zjovelen was hy in die dagen aangehouden. Doch met behu'p van zijn kameraden kon bij een alibi opgeven, dat de politie aaDnemelyk vond. In verband met deze nieuwe feiten zal voor het Hof een groot aantal getuigen door de verdediging worden gedagvaard, die voor de rechtbank nog niet werden gehoord. o AANRIJDING. Twee motorryders in botsing. Muiden, 21 April. Hedenmiddag wilde eeu motorryder uit Rotterdam, B. S. een café by de Hakkelaarsb ug bezoeken, waar toe hy zijn motor op den weg keerde. Uit de richting Muiden kwam met groote snelheid een andere motorrijder aange reden, eveneens een Rotterdammer en wel de heer H. G., die B. S. in de flank aan reed. Deze werd ernstig gewond en met een gebroken onderbeen opgenomen. De duc-rydster kwam met de schrik vry. H. G. bekwam vry ernstige kneuzingen evenals zyn duorijder. Dr. Smits uit Muiden verleende den eersten geneeskundigen hulp. Per Roode Kruisauto uit Weesp zijn de drie gewonden naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd, waar zy ter verpleging zyn op genomen. o ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ARNHEM. Om een vrouw. Zondagavond heeft in de Nieuwstad te Arnhem een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen den 25 jarigen H. en den 28-jarigen K. die ruzie hadden gekregen om een vrouw. H. kreeg in dit gevecht een diepe snede ever het gelaat en werd, na eerst in een drogisterij voorloopig te zyn verbonden, per brancard naar het Gemeentelijk Ztekenhuia overgebracht. De dader werd 's nachts te één uur van zyn bed gelicht en in bewaring gesteld. -o— DRUK BEZOEK AAN BOLLEN LAND. Tienduizenden hebben met Paschen een bezoek gebracht aan de bollen streek. Ook uit het buitenland waren vele bewonderaars. ERNSTIGE "VECHTPARTIJ. Op den Schiedamschendijk te Rotter dam liep de 29-jarige P. B. met de 31-jarige mej. T. v. d. Q., die bij hem inwoont, huiswaarts, toen B. plotseling door een man werd aangevallen en met een knipmas gestoken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de aanvaller vroeger samenleefde met mej. T. v. d. G. Hij moest echter 2 jaar in de gevangenis doorbrengen, ge- f durende welker tijd mej. v. d. G. niet op hem wachtte, maar met P. B. ging samen wonen. De aanvaller was pas 2 dagen te voren uit de gevangenis ontslagen. Doorzitten bij IVielrijden NOODLOTTIGE AFLOOP. Te Amsterdam is bij een huiselijken j twist tusschen vader en dochter, de J vader plotseling in elkaar gezakt. Ver- j moedelijk is hij door een hartverlam ming als gevolg van opvinding gestor- ven. VERKEERSONGELUK. Motor over den kop geslagen. Op den straatweg nabij Santpoort ge raakte de motorrijder van der A. ge-1 naamd, wonende te Amstelveen, toen hij met een zeer groote snelheid rij dende voor een autobus moest uitwij ken het stuur kwijt. De motor sloeg eenige malen over den kop en de bestuurder kwam zoo danig terecht, dat hij bewusteloos werd opgenomen. In zorgwekkenden toestand werd hij na voorloopig verbonden te zijn per ziekenauto naar het Anthoniuszieken- huis te IJmuiden overgebracht, waar werd geconstateerd, dat zijn beide ar men en een zijner beenen waren ge broken. Bovendien bekwam hij een ernstigen hersenschudding en een sleutelbeen- fractuur. Openbare vergadering van den Gemeente raad van POEDEROIJEN, gehouden op 47 April 1930, Voorzitter de Ed.Achtb. Heer S. van Dalen, Burgemeester. Aanwezig zyn 6 leden. Onder de ingekomen stukken bevinden zich 1. Gemeenteverslag over 4929, aangebo den door Burgemeester en Wethouders 2. Verzoek van de Vereenigicg voor Kin- derherstellings- en vacantiekolonies om sub sidie, waarop afwyzend wordt beschikt 3. Verzoek van Drankbestrydings-Comité om het aantal vergunningen te beperken, wordt voor kennisgeving aaogenomen 4 Besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van de gemeentebagrooting 4930 en een besluit van dit College hou dende bericht van ontvangst van de vast gestelde verordening i.z. maatregelen tegen rupsenplaag 5 Een schrijven van Burgemeester en Wethouders van Kerkwijk, om aan den hulpkeurmeester voor den VleeschkeuriDgs- dienst een vergoedirg van f75 per jaar toe te kennen voor gebruik van een motor rijwiel. De voorzitter zegt dat enkele ge meente o.a. Kerkwyk en Brake! het verzoek hebban toegestaan, doch andere aangesloten gemeenten dit niet hebben gedaan. Beslo ten afwyzend te beschikken 6. Verzoek van de Oudercommisie te Aalst om te bepalen dat landbouw verloven ingevolge de Leerplichtwet kunnen worden verleend in de 2e helft van Juni. Wordt goedgevonden 7. Dankbetuiging van de vereeniging «Het Groene Kruis voor verleend subsidie. Vervolgens zegt de voorzitter dat Mej. P. J. Schreuder en de heer J. C. C. Jan sen, onderwijzeres en onderwijzer aan de O.L. school te Aalst al3 zoodanig eervol omslag hebban aangevraagd, blijkens ter tafel aanwezigen verzoeken. Voor deze vacatures zyn door B, en W. de navolgen de voordrachten opgemaakt in over leg met den Inspecteur van het L.O. te Tiel. Voor onderwyzeres 4. Mej. C. v. d. Haart te Warmond; 2. Mej. J. Wiersma te IJzendoorn 3. Mej. I. de Joeg te Eindhoven. Voor onderwijzer de heereo: 4. Joh. Jans sen te Nymegen 2. H. Wargerink te Nij megen en 3. H. Smeenk te Nederhemert. Met aJgemeene stemmen worden de onder no. 4 op deze voordrachten voorkomenden benoemd en besloten het gevraagde eervol ontslag aan het vertrekkend personeel te verleenen, een en ander met ingang van 1 Mei a.s. Aan de orde is vaststelling van eene ge wijzigde verordening op den VleescbkeuTogs- dienst tengevolge van de aansluiting by de Ned. Thermo Chemische fabrieken voor wat bitreft het vernietigen van afgekeurd of gestorven vee of vleesch en de wijziging van het tarief van keurloon voer schapen. De vcorzitter licht een en ander toe. Da Voorzitter zegt dat volgens ingewonnen ad vies van den Iuspecteur der Directe Belas tingen het vermenigvuldigirigs-cyfer voor de Gsm. Inkomstenbelasting 4930/34 zal moeten worden bepaald op 2.9, dus wat lager dan het vorige jaar. Hy hoopt dat het volgend jaar de gemeente in een be tere positie zal komen te verkeeren. Het cijfer wordt op het aangegeven bsdrag vastgesteld. De heer Van der Sluis vraagt hoe het nu met de huren der woningen van de hoof den van scholen staat, waarover h(j in de vorige vergadering sprak. De Voorzitter zegt dat als men deze huizen weer ambtswonin gen zou maken men 45 pCt. der wedde zou kunnen nemen, als de schatting volgens de personeele belasting niet lager is. Dit is echter wél het geval en daarom mag niet meer dan 7 pCt. van het salaris genomen worden. Hiermee schiet men echter niet veel op. Spreker vindt bovendien de bu ren hoog genoeg. De Heer Brienen is het echter met den voorzitter eens. Hij weet ook, dat de woning te Poederoijen by eventueele verhooging van huur, ver laten zal wordeu en dan heeft de gemeen te niets. Besloten in deze zaak geen verandering te brengen. Hierna sluiting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M. de Redacteur, Mag ik U hiermede beleefd een kleine plaatsruimte verzoeken in Uw veel gelezen blad. In het Nieuwsb'ad voor het Land van Heusden en Altena van jl. Woensdag kwam een berichtje voor uit Wyk met het op schrift «Hei kan er in de kippen wereld somtyds raar naar toe gaan®. Bij den inzender heeft er wellicht niet de bedoeling schter geschuild als wilde hij hierdoor laten uitkomen, dat de Pluimvee vereeniging Heusden en Omstreken® voor de laatstgehouden tentoonstelling een keur meester heeft verzocht aaG wiens uitspraak niet veel waaide gehecht behoeft te wor den. Aangezien de naam Boshouwers voor ons om verscheidene reden een waarborg is, zouden wij ook zulk eend veroordeeling niet gaarne onderschrijven. Wat nu de eigenlijke kwestie der knob- belganzen aangaat, daarover het volgende: De kleur der veeren en de vorm van het lichaam zijn by beide geslachten ge. lijk. Later krjjgt echter de gans een meer ontwikkelden snavelknobbel, een groo- tere keelplooi (soort wam a Is by ko Dynen- voedsters) en 'n meer hangenden buik. Dat zal op de tentoonstelling zoowel te Heusden als te Gorinchem nog wel niet zoo ontwikkeld zijn geweest. De inzender heeft toen blijkbaar ook nog niet zeker geweten, of het gent dan wel gans was. Uit de verkeerde klasseeriog blijkt, dat er geen aanwijzing was. Met de meeste ganzcnsoorten is het bui tengewoon moeilyk bet geslacht te onder scheiden, zoolang de dieren niet legryp zyn. De gans blyft iets kleiner, maar daarnaar kan men op 'n tentoonstelling het geslacht niet onderscheiden, of de gansche koppel zou ingezonden moeten zyn. Te Gorinchem was het dier ook als «gent® ingeschreven. Dat is dus m.i. toch het zuiverste bewijs, dat de geslachtsverschillen dan nog niet aanwezig wareD, althans niet zichtbaar. U mynheer de Redacteur dankend voor de vei leende plaatsruimte, Namens de Plaimveevereeo. »H. en O.® F. VAN DIJK. HEUSDEN. Zaterdag j.l, had er by de Firma L. J. Veerman voor de achtste maal een 25-jarig jubileum plaats. Thans was het de heer A. van Genderen, welke een kwart eeuw bij de Firma is werkzaam geweest. Des morgens werd de jubilaris en zyn gezin geluk gewenscht, waai bij hij van de Firma een zilveren horloge met inscriptie en van het personeel een prachtigen fauteuil ontving, waarna men nog een poosje gezellig byeen bleef. Des avonds bracht de «Heus- densche Fanfare®, waarvan de jubilaris reeds meer dan 20 jaar lid is, een serenade, hetwelk veel volk op de been bracht. Vele geluk wenschen had de jubilaris dien dag in ontvaBgst te nemen. De V.V. „Longa" speelde Zater dag tegen V.V. „Wilhelmina" te Wijk. De wedstrijd werd door laatstgenoemde vereeniging gewonnen met 21. Een maal moest de wedstrijd onderbroken worden door den neervallende regen, zoodat daarna het veld bijna onbespeel baar was. Voor dien tijd had „Longa" de leiding. Zoodat we kunnen aanne men dat de regen dezen wedstrijd heeft laten mislukken. Doch 2e Paaschdag kregen we wat anders te zien. De jeug dige spelers waren wel buiten gewoon in \orm. Dit kon echter niet verhin deren dat ze verloren. Want tegen een club als R.W.B. uit Besoijen is zulk een jonge club nog niet bestand. Maar toch hadden de R.W.B.ers de handen vol, ze hebben waarlijk hun overwin ning niet cadeau gekregen wat de cij fers ook bewijzen (42). Daarbij is „Longa" niet fortuinlijk geweest. Een doelpunt werd door een Longa-speler zelf veroorzaakt en een kwam voort uit een penalty. Het moge dus gerust gezegd worden dat Longa onverdiend verloren heeft. Zij beloven in de toe komst dan ook een uitstekende ploeg te worden. Na deze weinige wedstrijden is er alreeds vooruitgang te bespeuren. Dat een en ander een aansporing mo ge zijn voor zij die belang in „Longa" stellen om hun te steunen in hun werk. AALBURG. Op 17 April j.l. heeft de Alge- meene ledenvergadering plaats gehad van de Coöperat. Boerenleenbank te Wijk en Aalburg. Door den Kassier A. Michaël werd de Rekening en Balans voorgelezen, waaruit bleek dat het bedrijf der Bank alleszins bevredigend is. De omzet in 26. De Uil vertelde nu precies, hoe Aladdin reizen moest en de kinderen gingen dankend heen. «Ga maar gauw naar huis, Aladdin®, zei Aya, toen ze weer by haar moeder waren, «het is laat. Eq blijf nu niet zoo lang meer weg®. Aladdin beloofde beter te zullen oppassen en ging gauw naar zyn kamp terug. Maar halverwege had hij een vreemde ontmoeting. Het was al laat in den avond, maar de maan scheen en net zou hij uit de schaduw van een paar palmen te voorschija treden, toen hij twee mannen zyn richting zag uitkomen, waarvan de een iets zwaars op dea rug droeg. «Stellig schapendieven®, meende Aladdin, die zich zoo verdekt raogelyk opstelde. 26. Maar toen de mannen vlak langs hem heen gingen, zonder hem te zien, gaf het vermeende schaap een scherpen gil. Aladdin herkende Suleika's stem. «Stop haar de prop dan ook beter ia den mond®, bromde een der dieven, die zijn last even neerzette. «Ze stelen Suleika®, dacht Aladdin verschrikt, en onmiddellijk volgde hij, toen de mannen, na het meisje weer opgenomen te heb ben, snel verder renden. Maar Aladdin was een echte woestijojongen. Hy hield ze makkelijk by en toen na uren loopen de schurken uitgeput bij een kleine oase halt hielden, was Aladdin ze nog vlak op de hielen. «We hoeven niet bang meer te zijn®, meende de een. «De menschen hebben misschien nog niet3 gemerkt, en we hebben over rotsbodem geloopen, dus geen sporen achtergelaten®. 27. «Dat is maar goed ook®, antwoordde de ander, «want als de hoofdman ons te pakken kreeg, dan zag het er bijzonder slecht voor ons uit. Maar lang mogen we Diet rusten, want morgenochtend moeten we in veiligheid zyn®. Ze zetten zich neer aan den oever van een smal beekje, en lieten ook Suleika wat meer vrijheid. Maar de prop bleef in haar mond, en heel veel beweging kon ze uog niet maken. En terwjjl de mannen zich verkwikten door een frisschen dronk en wat dadels aten, zette Aladdin de fluit aan zijn mond en begon heel zacht een slaapliedje te spelen. «Ik hoor muziek®, fluisterde een der dieven. «Onzin®, bromde de ander, «het is het riet in de bsek, dat ruischt. Wees stil®. —.O— (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2