Tweede Blad HOLAND Jan Geertzen, 's-BOSCH, J ELEKAN, J. Lambooy, Berewoutstr. 36. 's BOSCH. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat sn de Bommelerwaard. üD, 5013 Woensdag 23 April Staat ter Dekking: P. J, SCHETSELAftR „LEONARDO'. Leesboeken Studieboeken Romans Tijdschriften Vakbladen Firma L. J. Veerman Rechtzaken. Oldenburger, Sigarenfabriek Land- en Tuinhouwwereld ff Hötel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. Rechtskundig; Adviseur HAVENSTRAAT 5 's-HERTOGENBOSCH, Billijke Conditiën Spreekuren 94 Rookt bet SERIEMERK BEHOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag. WOUDRICHEM. Daarna heeft plaats de benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor de stembureaux en het hoofd- stembureaux. Met algemeene stemmen worden benoemd bij stembureau 1: Voorzitter: Jac. van der Lely; plaats vervangend Voorzitter: Y. M. Kentie; Leden: J. Spoor Jzn. en M. D. van •.Wendel de Joode; plaatsvervangende leden: Chr. van Rijswijk en J. L. O Kingmans. Stembureau II (Oudendijk). Voorzit ter: A. van der Wiel; leden A. B. Holster en J. Spiering; plaatsvervan gende leden: H. de Lorm en H. van Andel. Hoofdstembu^eau: Voorzitter Jac. van der Lely; leden: J. Spoor Jzn., A. B. Holster, Y. M. Kentie en W. Viveen: plaatsvervangende leden: Chr. van Rijs wijk. A. van der Wiel en J. L. O. Kingmans. Op voorstel van B. en W. wordt daarna m.a.s. besloten tot wijziging der Algemeene Politieverordening voor de ze gemeente. De wijziging betreft het aanvullen der verordening met een be paling betreffende het verwijderen van rupsennesten uit boomen en struiken en het geven eener andere redactie aan het le lid van artikel 52, regelende de sluiting der herbergen, aangezien de bestaande niet juist is. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot wijziging der begrootingen voor de jaren 1929 en 1930 volgens de door B. en W. ingediende ontwerp besluiten. De Voorzitter deelt daarna mede dat de heer Rijksontvanger hem heeft ver zocht de beschikking te verkrijgen over de Raadszaal teneinde deze voor kan toor in te richten tot het tijdstip, dal door den Minister zal zijn beslits of de z.g. „Hoofdwacht" als zoodanig zal worden bestemd of indien hierop af wijzend wordt beschikt totdat een an dere localiteit hiervoor zal zijn gevon den. B. en W. stellen voor, teneinde het kantoor in deze gemeente te behou den, op door hen nader in overleg met den Rijksontvanger te bepalen voor waarden de Raadszaal tijdelijk hier voor af te staan. Het lid Kentie is van meening dat alles in het werk moet worden gesteld om het kantoor der Directie belastingen in deze gemeente te behouden en kan zich dan ook met het voorstel van B. en W. vereenigen. Ook het lid Spiering spreekt in den zelfden geest. Het lid van Wendel de Joode merkt nog op dat het de bedoeling is de raadszaal tijdelijk voor kantoor af te staan en is van meening dat de Rijks ontvanger voor kantoorhuur vergoeding van het Rijk ontvangt, zoodat de ge meente voor de localiteit ook wel ee nige huur toekomt. De Voorzitter deelt mede dat de Rijksontvanger genegen is voor de kan toorruimte eenige vergoeding te be talen, welke evenwel beter in overleg met hem door B. en W. kan worden geregeld. Met algemeene stemmen wordt daar na overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Bij de rondvraag informeert het lid van der Wiel naar den stand van za ken betreffende den aan den Oudendijk te maken brandput met straatpomp, waarop de Voorzitter mededeelt dat juist bij B. en W. hierover de ge vraagde prijsaanbiedingen zijn binnen gekomen waarop nog deze week een beslissing zal worden genomen, terwijl aan degene, aan wien het werk zal worden gegund, op spoed zal worden aangedrongen. Het lid van der Wiel zegt, vervolgens dat thans zoo goed als in alle gemeen ten en voor alle bedrijven de vrije Zaterdagmiddag is ingevoerd vodr de arbeiders, doch dat dit in deze gemeen te voor voor het in dienst zijnd per soneel, n.l. gemeente-reiniger en weg werker, nog niet het geval is„ waardoor de gemeente in dit opzicht wel een achterlijk standpunt inneemt. Aangezien hij van oordeel is dat de gemeente voor moet gaan, stelt hij voor den vrij en Zaterdagmiddag voor gemelde per sonen in te voeren. De Voorzitter zegt, dat de straat reiniger op Zaterdagmiddag slecht ge mist zal kunnen worden. Hij vindt het jammer dat dit niet bij gelegenheid van de vaststelling der instructies voor deze personen is medegedeeld, dan had toen hiermede rekening kunnen wor den gehouden. Tevens vraagt hij of het in de bedoeling ligt hierover thans reeds een beslissing te nemen of eerst het advies van den gemeente-opzichter moet worden afgewacht* Het lid van der Wiel zegt dat in dien het bezwaarlijk is dat de straat reiniger op Zaterdagmiddag vrij heeft, hem dan een andere middag in de week kan worden gegeven. Hij stelt voor dat de Raad Zich thans over een en ander uitspreekt, aangezien de raads vergaderingen nu niet zoo dikwijls wor den gehouden. Hef hd Holster zegt, dat hoewel het zooveel bij Rijk als gemeenten en ook bij particulieren algemeen regel wordt dat de vrije Zaterdagmiddag wordt in gevoerd, hij persoonlijk daartegen is. De gemeente-werklieden hebben, verge leken bij andere arbeiders, toch al een korte werkweek en de indertijd vast gestelde Ioonen zijn er op berekend vrij is wat te doen. Dat de werk lieden een stukje grond hebben om daarop voor hun gezin producten te teelen, heeft hij niet het minste be zwaar, doch wel dat deze zoo langza merhand er boer bij gaan worden. Door den wegwerker wrerd bij de in 1928 gehouden verpachtingen wel terdege concurrentie aan de andere arbeiders aangedaan. Het lid Spoor is van meening dat er geen dwang moet worden opgelegd en dat de arbeiders vrij gelaten moeten worden een stukje land te huren om daarop in hun vrijen tijd te werken. Het lid Viveen merkt nog op dat het loon van den wegwerker geen mensch- waardig bestaan kan opleveren, zoo dat deze wel genoodzaakt is er een stukje land bij te huren om het noo- dige aan zijn gezin te verschaffen. Het lid Spiering zegt, dat onder scheid moet worden gemaakt. De ge meente betaalt de werkkracht en wat de betrokken persoon in zijn vrijen tijd doet moet hij zelf weten. Hij vindt het te waardeeren indien dan nog ar beid wordt verricht, daar anderen dezen voor plezier besteden. Het voorstel van het lid van der Wiel om een vrije middag aan het per veelheid plantenvoedsel aanmerkelijk. Men ziet dat de tuinders wel goedé zorg dragen voor de toebereiding van den grond, maar dat de oogst nog erg teleurstelt. Zou hier niet een andere factor in 't spel zijn Laat de tuind rs niet steeds in 't zelfde zaaibakje de zaadlingen kweeken. Laat hij den grond in het kweekbakje eerst koken ter doo ding van ziektekiemen en insecten. Een enkele tuinder gebruikt voor zijn cultnur wel bagger. Deze bagger is van beteekenis, mits de kweeker eerst een onderzoek instelt naar de samenstelling van den bodem op de plaats van bagge ring. Zoo zijn tal van factoren aan te wijzen, waarvan het welslagen van den tuinbouw in deze streken afhankelfik is. Voor velen is de tuinbouw in 't Land van Atena nog een „zoeken en probeeren". Maar een feit is 't, dat de tuinders in deze streken volhouden en elk jaar met nieuwen moed de cultuur aanvangen. *o—- Uitvoer van aardappelen naar Dnitschland. Ten einde moeilijkheden by het verkrij gen van gezondheidverk'aringen voor den COMMANDER BYRD is uit de Zuidpoolstreken teruggekeerd. Hij werd door een enthousiaste menigte begroet, die hem met het behoud van zijn expeditie geluk wenschte. dat ook des Zaterdagsmiddag wordt gewerkt. Daarbij komt dat de vrije tijd toch niet als rusttijd wordt benut, maar wordt gebruik om voor zich zelf te gaan werken. Door het huren van land wordt zoodoende aan de andere arbei ders en ook aan de boeren concurrentie aangedaan, aangezien deze personen hoogere pachten kunnen geven. Het lid van der Wiel vindt de argu menten van het lid Holster zeer klein zielige redeneering. Wij hebben niet te vragen wat de menschen in hun vrijen tijd willen doen. Het lid Viveen kan evenmin de mee ning van het lid Holster deelen. Ook in deze gemeente begint men langza merhand "den vrijen Zaterdagmiddag voor het in dienst zijnd personeel in te voeren. Hij wijst in dit verband op de firma Bax, bij wie deze pas is ingevoerd en waar wordt beweerd,, dat hiervan geen schade wordt ondervon den aangezien de menschen harder werken. Het lid Holster neemt hier een houding aan, zooals men tegen woordig bij geen enkel gemeentebe stuur meer aantreft. Hij is van meening dat wij niet hebben te oordeelen wat het personeel in hun vrijen tijd doet, doch dat wij het op prijs moesten stellen dat die menschen na hun ge wone dagtaak nog ambitie hebben om in het belang van hun gezin te gaan werken hetgeen zij toch wel niet voor hun plezier zullen doen. Gevaar voor concurrentie voor de andere arbeiders ziet hij hier heelemaal niet in. Het lid Spiering zegt, wel eenigs- zins het bezwaar van den heer Hol ster te voelen, doch is van meening dat wij niet kunnen ontkomen aan in voering van den vrijen Zaterdagmiddag. Hij gelooft dat bij invoering hiervan de arbeiders in 5i/„ dag wel evenveel kun nen doen als thans in 6 dagen en dit dus aan het werk geen schade zal toe brengen. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat de reiniger thans het werk niet alleen af kan en hij vbor dezen een vrije middag niet in het belang der gemeente acht. Voor den wegwerker heeft hij hiertegen geen bezwaar, doch voor den straatreiniger vindt hij het nog al bezwaarlijk. Ten aanzien van het medegedeelde betreffende de firma Bax zegt het lid Holster dat daar de uren op de andere dagen moeten worden ingehaald. Hij zegt dat elke gemeenteraad op dit punt soneel te verleenen wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die van het lid Hol ster, aangenomen. Het lid Viveen vraagt inlichtingen of de Oudercommissie aan de 2e Open bare school nog actief is en wijst te vens op den treurigen toestand waarin cle persoon van J. Pellikaan verkeert. Nadat door het lid Spoor nog eenige inlichtingen worden gevraagd betref fende de standplaats der autobussen, welke door den Voorzitter worden be antwoord, wordt de vergadering ge sloten. Zal de tuinbouw in 't Land van Altena winst opleveren dan moet aan enkele voorwaarden worden voldaan en wel oordeelkundige bewerking van den cul tuurbodem vroege ontwikkeling der plan ten, keurige verpakking, waar gelukkig thans al meer aandacht aan wordt ge schonken en flinke afzet gebieden. De groenten kweeken moet met het oog op den eersten factor zorgen, dat zijn land veel milden humus bevat. Wat moet hij daaronder verstaan? Dit. Wanneer de tuinder stalmest in den bodem brengt, wordt door dezen mest een gunstigen invloed uitgeoefend op den bouw van den grond. Deze mest vormt na ontbinding een donkere massa, humes geheeten. Nu wordt in de natuurkunde geleerd, dat donkere lichamen de lichtstralen absor- beeren en deze dan tevens in temperatuur doen stijgen. Zoo ook hier. Kan de dampkungslucht nu gemakke lijk en overal in de humuslaag door dringen, dan ontstaat de milde humus. Bij onvoldoende toetreding echter ontstaat de zure humus, die aanleiding geeft tot 't ontstaan van zure gronden. De milde humus is de werkzame factor. Hij doet l e planten flink groeien. Op deze humus is de kweeker dus aange wezen. De tuinder zorge dus den bodem goed los te houden. Nu zag men in 't Land van Altena, dat de landbouwers onkruid- en zieke planten opstapelden, vermengden met varkensmest en 't volgend seizoen deze mest uitstrooien over den akker. Hier tegen moet gewaarschuwd. Zijn de land bouwers er dan zeker van, dat alle ziektekiemen zijn gedood? Deze land bouwers wilden zóó humusvoorraad ver- grooten. Laten ze liever meer stroo in de mest brengen, stroo vergroot de hoe uitvoer van aardappelen te voorkomen, ves tigt ondergeteekende de aandacht van han delaren en aardappelverbouwers nogmaals op de nieuwe invoerbepalingen van Doitsch- land, die thans in hun vollen omvang wor den toegepast, namelijk le de groeiplaats der aardappels moet minstens 2 K.M. van een perceel verwij derd zyn, waarop aardappelwratziekte voor komt 2e. er mogen voor verpakking alleen nieuwe zakken gebruikt worden 3e. alle zakken moeten geplombeerd worden met het plombe van den Pianten- ziektenknndigen Dienst 4e. invoer per schip los geladen is niet toegestaan. De controleurs by den Plantenziekten- kundigeu Dienst moeten zich uit den aard der zaak stipt aan deze bepalingen houden. Voor zendingen, die niet aan deze voor schriften voldoen, of waaromtrent twyfel bestaat aan de juistheid van de opgave omtrent de groeiplaats, wordt afgifte van het certificaat vertraagd. De Inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst N. VAN POETEREN. TIELSCHE RECHTBANK. J. S. te Nederhemert, overtreding Wet op het Handelsregister, vonnis Kantonrech ter Tiel vernietigd, vrygesproken. 1 A. van Z.2. H. van S.3 A. van S.4 C. W., allen te Woudrichem, ver voeren van een verboden vischtuig, vonnis Kantonrechter Tiel vernietigd, ieder f 10 of 10 d. h., teruggave van de vischzegen bevolen. KINDERRECHTER. 1 E. J. v. d. B.2 A. H.3 P. v. d. H., allen te Hedel, diefstal, no. 1 flO of 1 m. t.no. 2 f 7.50 of 1 m. t.no. 3 f 10 of 1 m. t.1 J. S. v. B.2 G. K. beiden te Brakel, diefstal, no. 1 vrygesproken, no. 2 f 10 of 1 m. t. POLITIERECHTER TE 's BOSCH. Uitspraak 14 April. J. S. en F. S. te Drongelen, mishande ling, vrijspraak. Al v. d. H. te Almkerk, f 20 of 20 d. hechtenis. *f N. S. Tg. 261 Mil Reg. 51. reeds op 8-jarigen leeftyd preferent verklaard, mede doordat zyn af stammelingen in verschillende p o- vincies met le prijzen bekroond zyn, toebehoorendp aan de Coöp. Ver. t. bevord. der paardenf. in 't Land van Heusden en Ai'ena, vanaf 15 April tot 15 Juni, elke Dinsdag en Vrijdag m de schuur van BOLL te EETHEN, overigen tyd bij W. SNOEK Az. te NIEUWENDIJK. Voor leden en M. C. merrie's k til. voor andere li f 15. bij betaling voor 1 Aug. daarna f 1.hooger. van ouds bekend ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarief. (Nabij het Station) belast zich met het opmaken van akten betreffende den verkoop van roerende- en onroerende goederen (zooals inboedels, huizen, enz.). Langendijk 187 GORINCHEM HET OUDSTE ADRES. De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. enz. enz. Steeds verkrijgbaar in den üoelzb.andel HEUSDEN. Kicuwsblad BEZOEKT KUNSTTANDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5