L'ARRABBIATA PUROL er op! Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5015 Woensdag 30 April 1930. Pil oiier tiestaai mi 2 aladen. FEUILLETON üimieTilauri. Sroot Nationaal Muziekconcours voor Solo's, Suo's, Trio's en Kwartetten te Keusden, *-AND VAN alten^ Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. int. Telefoon no. 19 Postrekening no. €1525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege' meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vry dagmorgen 9 uur ingewacht. Zaterdagmorgen circa 12 uur werd den. tweeden dag van dit concours ge opend door de Edelachtb. Heer Mr. C. W. v. Ommeren beschermheer van de „Heusdensche Fanfare". Spr. heet te deelnemers en jury-leden hartelijk welkom en zei dat het hem groot ge noegen deed, dat zoovele van heinde en verre aan dit concours deel namen. Hij eindigde met den wensch dat allen een aangename herinnering aan Heus den zal bij blijven. Hierna dankte de heer Bax voorzitter van de „Heusdensche Fanfare", allen die medewerking aan de tot standko- ming van dit concours hadden mede gewerkt, inzonderheid den Bescherm heer, die ten allen tijd bereid wordt gevonden, de vereeniging, financieel en moreel te steunen, hartelijk dank aan de deelnemers, aan wie het v.n.l. te danken is dat dit concours kan sla gen. Hierna nam het concours een aan vang, als jury-leden fungeerden dezen dag de toonkunstenaars J. J. Her mans en P. Kallenbach beiden uit den ?s Bosch. Wij laten hieronder den uitslag vol gen: GROEP I Derde Afdeeling. J. v. d. Hinkel, Lage Mierde. 62 p. 2e prijs B. Kerkhofs, Hooge-Lage-Mierde. 53 p. 3e prijs J. Boonman, Lage-Mierde. 57 p. 3e prijs A. v. Eindhoven, Lage-Mierde. 63 p. 2e prijs A. Kerkhofs, Hooge-Lage-Mierde. 70 p. 2e prijs H. Junier, Grave. 66 p. 2e prijs M. Sterrenberg, Haaften. 64 p. 2e prijs Joh. M. Bambacht, Haaften. 80 p. Ie prijs A. van Heuckelum, Haaften. 61 p. 2e prijs M. M. Sterrenburg, Haaften. 67 p. 2e prijs Tweede Afdeeling. Kwartet T.A.V.E.N.U.: S. Mopman. A. Pluut, Alb. Meijer en D. Kerkhot, Schoonhoven 53 p. 3e prijs Jac. RozenBoom, Pijnacker. 53 p. 3e prijs (DE TROTSCHAARD). „Daar heb je wat bij je brood Lau- rella. Geloof niet dat ik ze voor je bewaard heb. Ze zijn uit de mand in de boot gerold en ik vond ze, toen ik de leege manden weer in de boot wilde zetten." „Eet ze zelf maar op. Ik heb aan mijn brood genoeg." „Ze zijn verfrisschend met de warm te en je hebt ver geloopen." „Ze gaven mij daar een glas water, dat heeft me al goed opgeknapt". „Zooals je wilt", zeide hij en liet ze weer in de mand vallen. Opnieuw een stilzwijgen. De zee was zoo vlak als een spiegel, nauwelijks waren er golven om de kiel van de boot. Ook de witte meeuwen, die hun nest hadden langs den zeekant, vlogen geluidloos op roof uit. „Je kunt die twee sinaasappelen voor je moeder meenemen", begon Antonino weer te spreken". „Wij hebben er thuis nog en als ze op zijn, ga ik nieuwe koopen." „Breng ze haar met de komplimen- ten van mij". „Ze kent je toch niet." Dan kan je haar vertellen wie ik ben." „Ik ken je ook niet". Het was niet voor de eerste keer, Eerste Afdeeling. H. van Kemenade, Eindhoven. 73 p. 2e prijs S. Mopman, Schoonhoven. 66 p. 2e prijs Bertus Ligthart, Made. 70 p. 2e prijs Afdeeling Uitmuntendheid. G. Duizer, Almkerk. 76 p. Ie prijs Superieure Afdeeling. K. van Haren, Boxmeer. 90 p. Ie prijs met lof J. de Vries, Kaatsheuvel. 72 p. 2e prijs B. Verweel, Spijkenisse. 79 p. Ie prijs Th. Nelissen, Vortum Mullem, Sam- beek. 78 p. Ie prijs Joh. Ermers, Vortum Mullem, Sam- beek. 94 p. Ie prijs met lof GROEP II Derde Afdeeling. Willi Otten, Bleijerheide (Kerkrade). 79 p. Ie prijs L. v. Gestel, Haarsteeg. 72 p. 2e prijs Tweede Afdeeling Kwartet Electrische Centrale N.S. Leidschendam. 78 p. Ie prijs Fr. v. Ooijen, Haarsteeg. 66 p. 2e prijs J. v. Beijnen, Haarsteeg. 77 p. Ie prijs A. v. Beijnen, Haarsteeg. 67 p. 2e prijs Adr. v. d. Heijden, Haarsteeg. 76 p. Ie prijs Cor Fraaije, Ammerzoden 79 p. Ie prijs Eerste Afdeeling. A. v. Engelen, Vlijmen. 81 p. Ie prijs J. Samuels, Nieuwkuik. 82 p. Ie prijs Nic. Derix, Bleijerheide (Kerkrade). 78 p. Ie prijs iDuo: J. Samuels en J. v. Loon, Nieuwkuik. 90 p. Ie prijs met lof Het hoogst aantal punten over het geheele concours van de afdeeling ko per behaalde den heer Jac. v. Rijns- bergen uit Kerkwijk pistonnist met 96 punten. Van de afdeelng hout H. v. d. Braak uit Zaltbommel clarinet met 94 punten. Het hoogst aantal punten over den eersten dag behaalde eveneens Jac. v. Rijnsbergen over den tweeden dag ech ter J. Ermers met zijn Bombardon uit Sambeek. De gouden medaille voor mooiste toon en voordracht werd toegekend aan den heer A. Valk Clarinettist te Kaatsheuvel. Aan het einde van dit concours bracht de Beschermheer der vereeniding Mr. C. W. v. Ommeren dank aan allen die tot het slagen van dit concours had den medegewerkt doch betreurde het dat over het algemeen en ook weder bij dit concours zoo weinig belang stelling van de vooraanstaande perso nen uit Heusden werd ondervonden. Niettegenstaande echter mag het Be stuur der „Heusdensche Fanfare" te rug zien op een geslaagd concours dank zij de groote deelname. Alle deel nemers waren zeer voldaan over de keurige beoordeeling der Jfiry-leden en over de goede orde en regeling van dit concours. Voor dit laatste komt zeerzeker naast het uitvoerend comité den Heer C. de Graag algemeen se cretaris een woord van lof toe. Dit moet Uw eerste gedachte zijn by Brand- en S' ijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest ONWEER. Bij het hevige onwe'r, dat Zaterdag middag in de omstreken van Vooist bij Z'itphen woedde, is de bliksem in de boeren woning, toebehoorend aan den heer W Rakhorst te Voorst en bewoond door den heer A. P. Piek, geslagen. Da woning is afgrb and. Verzekering dekt de schade. Ta Wtssekerke (Noord-Boveland) is de bliksem geslagen in de schuur van J. I welke geheel is afgebrand. Door het krach tig werken van een motorspuit bleef het huis gespaard. E-m hond kwam in de vlammen om het vee kon worden gered. Eenige landbouwwerktuigen en een voorraad graan gingen verloren. Zaterdag ontlastte zich boven Apeldoorn een hevig en langdurig onweer. Zware donderslagen volgden op de felle bliksem stralen, terwyl alles gepaard ging met een fel'en regen, die vele straten, tuinen en kelders onder water zette. Eenige boomen werden door den bliksem getroffen. Drie KM. ten Zuiden van Apeldoorn vielen groote hagelsteener, die de te veld staande ge wassen totaal vernielden rabarbei bladen waren geheel doorzeefd en de spinazie lag aan flarden tegen den grond. O VERDRONKEN. Het 4 jarig zoontje van den arbeider Z. te Tjucbem, gemeente Appingedam, is te water geraakt en verdronken. Zaterdagmiddag is de 7 jarige J. Vrijhof spelende aan het Zuiddiep te Rotterdam te water geraakt en verdronken. Het 21/2jirig dochtertje van den heer M. Rijkaart van Capellen te Rijsoord is Zondagmiddag in een sloot achter de ooder» lijke woning gevallen en verdronken. LIJK OPGEHAALD? De gemeente-politie uit 's Bosch heeft Zondagmiddag uit de rivier den Dommel opgev scht het lyk vao een onbekend man leeftijd 25 30 jaar. Teekenen van ge weld waren niet zichtbaar. Het lyk had nog slechts kort in bet water gelegen. NEKKRAMP. Te Beerta is het 10 jarig zoontje van den timmerman H. aan nekkramp overleden. o INBRAAK. Zaterdagnacht is te Tilburg door uitsnijden van een ruit ingebroken in den winkel van de Singer-Mij. aan de Heuvelstraat. Uit een lessenaar werd een bankbiljet van f 100 ontvreemd. Een geldkistje, dat in den lessenaar stond, heeft men niet meegenomen, wei heeft men vergeefsche pogingen gedaan om het te openen. VAN HET DAK°GESPRONGEN. De caféhouder J. S. in de Minister Ruysstraat te Lutterade is in een vlaag van krankzinnigheid van het dak gesprongen. Hij kwam op een betonnen vloer terecht en was opslag dood. KETEL KOKEND WATER OMGETROKKEN. Het ruim eenjarig dochtertje van M. de R. te Nieuw Weerdinge, trok een ketel Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeeiig dat zij hem aldus verloochende. Een jaar geleden, toen de schilder naar Sor rento gekomen was, gebeurde het op een Zondag, dat Antonino met andere jongens uit de plaats op een plein j naast de hoofdstraat baccia (Italiaansch balspel) speelde. Daar ontmoette de schilder voor de eerste maal Laurella, die een water kruik boven haar hoofd dragend, zon der acht op hem te slaan, voorbijging. De Napolitaan, door haar uiterlijk ge troffen, stond stil en keek haar na, hoe wel hij zich midden in het speelter rein bevond. Een onzachte bal, die hij tegen zijn scheen kreeg, moest hem er aan herinneren, dat het hier de plaats niet was, om in gedachten stil te staan. Hij keek om of hij een verontschuldi ging verwacht had. De jonge schipper, die den gooi gedaan had, stond zwij gend temidden van zijn vrienden, zoo dat de vreemdeling het geraden acht te geen woordenstrijd te beginnen, maar verder te gaan. Toch werd er over deze aangelegenheid gesproken en men sprak er weer over, toen de schilder Laurella openlijk het hof maakte. Ik ken hem niet, zei ze onwillig,, toen de schilder haar vroeg, of zij zich j daarom niet met dat onbeleefde jong- mensch bemoeide. En toch was haar ook dat praatje ter oore gekomen. Als zij' naderhand Antonino ontmoette, had zij hem wel herkend. En nu zaten zij als vijanden in de boot en hun hart klopte. Het anders zoo goedige gezicht van Antonino was zter rood; hij sloeg met zijn riemen in de golven, dat het water over zijn hoofd spatte en zijn lippen bewogen soms alsof hij booze woorden sprak. Zij deed of ze niets bemerkte en zet te een heel onbevangen gezicht, boog over den rand van de boot heen en liet het water door haar vingers gaan. Ver volgens deed zij haar doek weer at en kamde haar haren wat op, alsot zij geheel alleen in de boot was. Slechts haar wenkbrauwen trokken tezamen en vergeefs hield ze haar natte handen tegen haar gloeiende wangen om ze koeler te maken. Nu waren zij midden op zee en in den heelen omtrek was geen zeil te ontdekken. Het eiland 'was teruggeweken, de kust, overgoten door zonneschijn lag ver af, geen enkele meeuw vloog in de stille eenzaamheid. Antonino keek om zich heen. Er was een gedachte -bij hem opgekomen. Het rood was plotseling van zijn wangen verdwenen en hij liet de riemen rus ten. Onwillikeurig zag Laurella hem aan, gespannen maar zonder vrees. „Ik moet er een eind aah maken," barstte de jonge man los. „Het duurt me reeds vee'l te lang en het ver wondert me, dat ik het zoo'n tijd uitge houden heb. Je kent me niet, zeg je? Heb je het niet al lang bemerkt, dat ik als een waanzinnige van je hield en je dat wilde zeggen? Maar dan trok je een boos gezicht en keerde mij je rug toe. „Wat heb ik met je te maken", zei- de zij kort. „Ik heb wel gezien, dat je nader kennis met me wilde maken. Maar ik wil niet, niet en nog eens niet. Want tot man wil ik je niet hebben, jij niet en niemand." „En niemand? Zoo zal je niet altijd praten. Je zult je we! eens eenzaam gaan gevoelen, en dan, dol als je bent, zal je den eerste den beste nemen." „Niemand weet iets van zijn toekomst met kokend water om en kreeg den inhoud over het lichaam. Het kind bezweek eeni- gen tyd daarna aan de brandwonden. o DOOR DE STOOMTRAM DOODGEREDEN. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien heeft te Eindhoven op den Geldropschenweg even voorby kasteel >DeBurgh< een doode- lyk tramongeval plaats gehad. De ruim 54 jarige P.eter Akse, momenteel zonder beroep, werd daar op dat uur door de uit Geldrop komende tram overreden en totaal vermorzeld. Het vreeseljjk verminkte lijk zat onder de achterste wielen van het volg- rijtuig der tram bekneld, zoodat de wagen moest worden opgevijzeld. Dit werk nam heel wat tyd in beslag. Er moest n.l. een extra machine van de remise van het tramstation te Eindhoven komen met de krikken voor de opvijzeling van den wagen. Zoodoeode duurde het geruimen tyd voor aleer het slachtoffer onder de wielen van daan was gehaald. Eerst daarna kon worden vastgesteld, wie het slachtoffer was. Een geestelijke en twee dokters n.l. de heeren v. d. Putt v. Gils waren ter plaatse, als mede de commissaris van politie, de heer Brinkman, die het onderzoek leidde. Volgens verklaring van personen, die het slachtoffer even voor het ongeval ontmoet, is gebleken, dat Akse in staat van dronkenschap ver keerde. Daaraan zal dan ook wel te wyten zijn. De machinist heeft gehoord, dat er iets tegen de voorzijde van de machine botste, waarop deze onmiddellijk heeft geremd, doch niet kon verhoeden, dat het slachtoffer eeu 50 tal meters werd meegesleurd. Het lyk is per politiebrancard naar het lykenhuis by het hoofdbureau van politie overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van elf kinderen, waarvan het jongste nog geen twee jareu oud is. SMAADSCHRIFT DOOR EEN PREDIKAAT. Gespannen verhouding tusschen Ned. Herv. Predikant en Kerkeraad. Een geldboete van f 60.geëischt. In het Betuwsche dorpje Hedel, onder den rook van Zaltbommel, heerscht reeds geruimen tyd tusschen een predikant der Ned. Herv. gemeente en den kerkeraad een zeer gespannen verhouding. In 1929 ont stond deze toestand tengevolge van het feit, dat bedoelde functionaris een brief tot het classicaal bestuur richtte, waarin hij uit- ting gat aan zijn misnoegen omtrent het b*heer der diaconiegelden. Op voorstel van het classicaal bestuur werd het verschil bijgelegd en trok de predikant, mr. ds. J. Dijkstra, oud-Indisch journalist en vóó zyn benoeming te Hedel sigarenfabrikant te s-Hertogenboscb, de inmiddels gedane ont slagaanvrage in. Echter, in den boezem af. Het kan zijn, dat ik nog verander. Wat gaat het je aan?" „Wat het mij aangaat?" riep hij uit en sprong van de roeibank op, zoodat de boot wankelde. Wat het mij aan gaat? En dat kan je nog vragen, nadat je weet hoe ik van je houd. Dat het hem slecht mag vergaan, die meer in je smaak zal vallen dan ik. „Heb ik me dan met je verloofd? Kan ik het helpen, dat je een dwaas hoofd bent. Wat heb je voor recht op mij?" „O", zei hij,, het staat weliswaar niet beschreven, geen advocaat heeft het in Latijn opgemaakt en verzegeld, maar dat weet ik, dat ik veel recht op je heb als in den hemel te komen, wanneer ik een goed mensch geweest ben. Denk je, dat ik het zou willen aanzien, dat je met een ander naar de kerk ging en dat de meisjes mij voorbij gingen en medelijden^! de schouders ophaalden? Zal ik mij die smaad laten aandoen?" „Doe wat je wilt. Ik laat mij niet bang maken, hoe je ook dreigt. Ik zal ook doen wat ik wil". „Je zult niet lang meer zoo spreken", zeide hij en beefde over zijn gansche lichaam. „Ik ben mans genoeg, dat ik mijn leven niet door zulk een trotschkop zal laten bederven. Weet je dat je hier in mijn macht bent en doen moet wat ik wil?" Zij schrok even en keek hem scherp aan. „Breng me om het leven, als je durft", zeide zij langzaam. „Men moet niets half doen", zei hij en zijn stem klonk heesch. „Er is plaats voor ons beiden in zee. Ik kan je niet helpen, kind", en hij sprak bijna medelijdend, als in een droom „maar wij moeten beide in de diepte, en nu" schreeuwde hij luid en pakte haar plotseling met beide handen beet. Maar oogenblikkelijk trok hij zijn rechterhand terug, het bloed sprong er uit, zij had hem in zijn hand gebeten. „Moet ik doen, wat je wilt," riep zij, en stoote hem een vlugge bewe ging van zich. „Laat eens kijken of ik in je macht ben". Met deze woor den sprong ze overboord én verdween een oogenblik in de diepte. Zij dook dadelijk weer op, haar klee- ren plakten aan haar lichaam vast, haar haren waren door de golven losge gaan en hingen zwaar over haar hals naar beneden, haar armen bewoog zij snel heen en weder en zij zwom, zonder geluid te geven van de boot naar de kust toe. De plotselinge schrik scheen hem bedaard te hebben. Hij stond in de boot, voorovergebogen, zijn blik star op haar gericht, als gebeurde er een wonder voor zijn oogen. Toen greep hij snel de riemen en voer haar na met alle kracht die hij bezat, terwijl de grond van de boot door het bloed uit zijn hand roodgekleurd werd. In een oogenblik was hij naast haar, hoe vlug ze ook zwom. „In naam van de heilige Maria" riep hij, „kom in de boot. Ik ben een dwaas geweest; God weet, wat mij mijn ver stand benevelde. Plotseling wist ik niet meer, wat ik deed en sprak. Je moet mij niet vergeven Laurella, red slechts je leven en kom weer in de boot." (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD vosr het Lasii van Hgüsden es ASt8na,dsLangstraat on de Bommeierwaard f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1