Tweede Blad in, 5015 woeitsflap 30 April voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT Land- en Tuinbouwwereld Boekbespreking. Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET GEEL HET HOOILAND STIKSTOF- MEST. Ds stikstofbemesting van het hooi land is tegenwoordig minstens even noodzakelijk als de bemesting met fos- forzuur en kali. De landbouwer vraagt zich echter af of geld dat voor stikstofbemesting moet worden uitgegeven, voldoende rente afwerpt ja, of hieraan een flink voordeel verbonden is. Niet altijd is men hiervan voldoen de overtuigd, het nemen van bemes- tingsproeven, liefst op uitgebreide schaal, moet dan ook sterk aanbevolen worden. In het afgeloopen jaar werd cxa. ook een stikstofbemestingsproef op hooi land van den heer M. van Mersber- gen te Drongelen ondernomen met het doei de uitwerking van een Ureum- bemesting na te gaan, als ook fosfor- zuur en kali was gegeven. Naast enkele perceelen, die uitslui tend met fosforzuur en kali werden be mest, ontvingen enkele perceelen 130 K.G. ureum en weer andere percee len 175 K.G. ureum (alles per H.A berekend). Na een nauwkeurige weging van het hooi konden de volgende op brengsten worden vastgesteld: Perceelen zonder stikstof leverden ge middeld op 6033 K.G. hooi per H.A Perceelen met 130 K.G. Ureum le verden gemiddeld op 8067 K.G. hooi per H.A. Perceelen met 175 K.G. Ureum lever den gemiddeld op 7958 K.G. hooi per H.A. Hieruit blijkt dus, dat: 130 K.G. Ureum 2034 K.G. hooi meer opgelerd heeft en 175 K.G. Ureum 1925 K.G. hooi meer opgeleverd heeft per H.A. Beide stikstofbemestingen hebben de opbrengst dus met plm. een derde ver hoogd, terwijl tevens blijkt, dat de zwaarste Ureum-bemesting niet de grootste meeropbrengst heeft opgele verd, wat er vermoedelijk op wijst, dat voor het betreffende proefveld 130 K.G. Ureum per H.A. de beste hoe veelheid was. Reken nu den prijs van 1 K.G. stikstof in Ureum op 56 cent en 1 K.G. hooi op 6 cent, zoo kan ieder gemak kelijk narekenen, dat 130 K.G. Ureum een bruto winst heeft opgeleverd van f88 44 per H.A. Wij hopen, dat vele landbouwers naar aanleiding van deze en ook in vroe gere jaren genomerj proeven, tot de stikstofbemesting van het grasland zul len overgaan en zoo spoedig mogelijk op het grasland, dat met fosforzuur en kali is bemest, een hoeveelheid stikstof van gemiddeld 50 K.G. per H.A. geven in den vorm van: 250 K.G. Zwavelzure Ammoniak (met 20.6 pCt. stikstof) of 200 K.G. Leuna- salpeter (26 pCt. stikstof) of 250 K.G. Kalkammonsalpeter (20.5 pCt. stik stof) of 110 K.G. Ureum (46 pCt. stik stof). Tot het geven van nadere inlichtin gen is gaarne bereid de heer W. Bronk- horst, Hoofd der Chr. Lagere Landb. School te Andel. o— STIKSTOF OP GRASLAND VER HOOGT DE OPBRENGST STERK. In de landbouwpraktijk is wel vol doende bekend, dat bemesting van gras land verhoogde opbrengsten geeft wijl stalmest beter op 't bouwland tot z.n. recht komt en oordeelkundig gebruik van gier op akkerland minsten even rendabel is is men voor het bemesten onzer graslanden op kunstmest aange wezen. Herhaalde malen ziet men nog, dat deze bemesting zich bepaalt tot 't ge bruik van groote hoeveelheden "slak- kenmeel alleen, zelfs tot 1000 K.G. per H.A. of wel slakkenmeel plus kalizout. De resultaten zijn dan aanvankelijk over t algemeen zeer goed, maar in ver dere doorzetting van deze bemestings- wijze, geeft steeds minder bevredigende resultaten. Naast slakkenmeel of in an dere fosforzuurhoudende meststof, en kalizout is 't gebruik van stikstof nood zakelijk. Veldproeven toonden mij reeds herhaalde malen 't nuttig gebruik van stikstof op grasland. Om de theorie aan de praktijk te toetsen besloot ik voor de oud-leerlingen van den land- bouwcursus te Heusden een proef aan te leggen op 'n stuk grasland van den Heer Th. v. d. Staak Mzn. te Oud- Heusden. Het ge.heele veld ontving eerst 700 K.G. kalizout en 350 K.G. slakkenmeel per H.A. Dit veld werd verdeeld in 3 perceeltjes: Perceel 1 ontving geen stikstof. Perceel II 130 K.G. Ureum. Perceel III 175 K.G. Ureum per H.A. Naast deze perceeltjes werden voor elk perceeltje twee controle veldjes aan gelegd, zoodat de proef in 3 voud genomen werd. Wat waren nu de ge middelde opbrensten? Perceel 1 zonder stikstof 5960 K.G. hooi. Perceel II met 130 K.G. Ureum 9333 K.G. hooi. Perceel III met 175 K.G. Ureum 10967 K.G. hooi. Trekt men nu de verschillende op brengsten van elkaar af dan geven 130 K.G. Ureum een meer opbrengst van 3373 K.G. hooi 175 K.G. Ureum 5007 K.G. Rekent men het hooi op f60.de 1000 K.G. en stikstof in Ureum op 56 cent per K.G. dan blijkt de stikstof- bemesting achtereenvolgens een bruto winst opleverd te hebben van f 168,75 en f 255.62 per H.A. Landbouwers, die bovengenoemd proefveld hebben gezien, zullen ook zonder deze berekening, van de gun stige werking van een stikstofbemes ting overtuigd zijn. Wij raden dan ook alle landbouwers aan, naast fosforzuur en kali ook stikstof op hun grasland te geven. In plaats van 130 of 175 K.G. Ureum kan men ook met succes geven: 300—400 K.G. zwavelzure ammoniak of 300—400 K.G. kalkammonsalpeter of 225300 K.G. leunasalpeter. Wenschelijk is 't de stikstof te ge ven in twee partijen en wel in ,t voor jaar bij het hervatten van den groei en onmiddelijk na 't maaien. We schreven hier over hooiland op weiland geeft stikstof ook succes. Hier is de stelregel: De te beweiden per ceelen niet te groot nemen, dikwijls verscharen, en 'n doelmatig gebruik van stikstof. WILLEMS. Elshout. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Dezer dagen reed ik bij avond op mijn fiets, waaraan een helderschynende lan taarn. Ik kwam twee marechaussée's tegen, die mij bekeurden omdat de lantaarn te fel licht gaf. Waarop steunt die bekeuring? W. J. C. v. K. Alhier woont een patiënt, die in een lichten graad krankzinnig is. Hy doet nie mand kwaad en is zeer rustig. Nu wil de familie hem toch in een gesticht doen plaatsen. Is dat mogelyk H. Een lezer van uw blad. Met 1 Mei a.s. verlaat ik de door mij gehuurde woning met tuin. Mag ik nu de boomen, die ik op mijn kosten heb doen planten, medenemen W. H. Cr. P. Ik heb twee zoons, waarvan de eene ge trouwd is en de andere nog bij mij inwoont deze laatste is nu goedgekeurd voor den militairen dienst en zal hoogst waarschijnlijk wel moeten dienen. Ik zelf ben weduwe ik beb een winkel op en houdt twee kost gangers. Kan er nu voor myn zoon vrij stelling voor kostwinnerschap aangevraagd worden Of kan ik soms kostwinnerver goeding krygen X. N. De omstandigheden lijken van dien aard dat er ongetwijfeld voldoende reden be staat voor het verleenen van vrijstelling wegens kostwinnerschap. Ge zult u voor dit doel moeten wenden tot den Burge meester uwer gemeente. Vergoeding wegens kostwinnerschap wordt hoogst zelden ge geven. In deze gemeente bestaat eene verorde ning die het hebben of houden van bijen stallen verbiedt tusschen Mei en Augustus, terwijl ontheffing kan worden verleend. Daar men met het geven van ontheffingen dikwijls niet eerlyk te werk gaat, is mijne vraag of zulk eene verordening ongeldig kan worden verklaard? K. J. v. L. Eene verordening, als door u bedoeld, betreft naar haren aard stellig de huis houding der gemeente. Het is dus aan den Raad overgelaten om het hebben of hou den van byen in zeker gedeelte van het jaar te verbieden en eene verordening, waarby dit is verboden kan dus door de Koningin niet worden verniet;gd wegens stryd met de wet of stryd met het alge meen belang. Ik kocht een paar maanden geleden een woning, waarin na wandluizen blyken te zitten. Is dit geen reden om te trachten den koop ongedaan te maken U. J. B. G. K. Het besmet zijn van eene woning met wandluizen is als een verborgen gebrek te beschouwen, zoodat eene vordering tot nietig verklaring van den koop zeker met succes kan worden ingesteld. Iemand alhier heeft het bouwen van een huis aanbesteed zonder bouwvergunning te hebben. Die vergunning is uitgebleven. Is de aanbesteder nu toch aansprakelijk of is het de aannemer A. Een aanbesteder van een eigen huis. De aanbesteder, die een werk heeft aan besteed zonder bouwvergunning te hebben, heeft het risico van het uitblijven er van op zich genomen en kan zich niet op over macht beroepen. De aanbesteder is dus aansprakelijk en niet de aannemer. Er is op onze gemeente een veldwachter die altyd vergezeld is van een burger. Waar of wanneer deze ook dienst doet, overal is genoemd burger by hem, Zelfs des avonds om half twaalf worden deze nog aangetroffen op eenzame wegeo. Naar ik verneem mag een veldwachter niet zoo zeer intiem met een burger zijn. Is dat zoo, tot wie moet ik my dan wenden daar een einde aan te maken? Een Abonné. Nergens is verboden dat een veldwachter intiem met een burger mag zyn. Wanneer echter de door U bedoelde intimiteit naar uwe meening op eeDigerlei wyze van na- deeligen invloed is op 's veldwachters dienst, raden we u aan zich met een klacht te wenden tot den Burgemeester en helpt dat niet dan tot den Commissaris der Koningin. LANDBOUWTELLING 1930. Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar zal evenals in 4910 en 1921 een Land bouwtelling zijnde een telling inzake het grondgebruik en den veestapel worden ge houden. Doel van deze telling is uitsluitend het verkrijgen van die gegevens welke voor het vormen van een zniver beeld van den landbouw en dns voor debarmhartiging der landbonw belangen ten eenenmale onmisbaar zijn. Daarentegen staat de telling in geen enkel verband met belastingen of andere op den landbouw gelegde lasten. De grondgebruikers en veehouders dienen op de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen die gevraagd worden naar beste weten te verstrekken. Met vertrou wen wordt daarom de medewerking inge roepen van allen, die het wel roeenen met onzen Landbouw om deze telling zoo goed mogelijk te doen slagen. De taak van de personen die met de uitvoering van de telling belast zyn zal ten zeerste kunnen worden verlicht, indien men de gegevens reeds tijdig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hieronder een overzicht van de inlichtingen die zullen worden ingewonnen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, grasland en tuingrond die men in gebruik heeft b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoe veel van het gepachte land van de ouders gepacht is c. hoe groot de oppervlakte bonwland, grasland en tningrond is; d. hoeveel bouwland, weiland bezet is met boomgaarden e. hoeveel eenrniters plat glas in het bedryf gebezigd worden en welke op pervlakte tuingrond bedekt is met kassen verwarmde en onverwarmde kassen afzon derlijk op te geven f. hoeveel bonwland gelegen is in andere gemeente(n) dsn waar de bedrijfsgebouwen gelegen zyn. De oppervlakte moet steeds worden op gegeven in kadastrale grootte. Wat den veestape! aangaat wordt ge vraagd naar het aantal paarden beneden en boven 3 jaar, de eerste onderscheiden in veulens en in andere paarden beneden 3 jaar, de laat3te in warmbloed-, koudbloed- paarden en hitten het aantal renderen en wel afzonderlykspriogstieren, meik en kalfkoeieD, mest kalveren, ander mestvee en jong vee boven en beneden 1 jaarhet aantal heideschapen het aantal andere schapen gesplitst in die boven en beoeden 1 jaar aantal geiten en bokken het aan tal varkens, waarvan afzonderlijk op te geven biggen beneden 6 weken, fokzeugen, varkens van 6 weken tot 60 K G., van 60 K.G, tot 100 K.G. en boven 100 K.G. bet aantal kippen en het aaDtal eenden, voor elk de kuikens en oudere dieren af zonderlijk. MARIE SCHMITZvMoedersc. Prys in keurband f 3.50. MARIE SCHMITZ »Het Groote Heimwee*. P' us in keurband f 4.25. CARLA VAN LIDTH DE JEUDE »Doch- terse. Prijs in keurband f 2.75. Uitgaven van de Wereldbibliotheek (My. voor Goede en Goedkoope Lectuur) Amsterdam. In »Moeders« geeft de bekwame schrijf ster die Marie Scbmitz is en die we op een lijn wilden stellen met Mevr. van Ammers Kuiler, Carry van Bruggen, Alie Smeding e. a. ons een drietal novellen, die zeker de moeite waard zijn gelezen te worden om hun pakkende vorm en teere inhoud. Drie moeders teekent zij ons, ge heel verschillend van struktuur en toch op sommige punten weer overeenkomstig. We wensen dit boek in ieders handen. Grootser van opzet en kompositie tevens is »Het Groote Heimwee* van dezelfde schrijfster. Een werkelijk zeer mooie roman, waarin vertelt wordt over het leven van een bankdirecteur, iemand die streeft naar macht en aanzien, maar innerljjk gebonden is. Hjj bereikt datgene waar by naar streeft, en alles gelukt hem. Totdat de kansen keeren en alles wat door hem op gebouwd is, ineenstort. Maar dit brengt met zich mede een innerlyke bevryding, en een gelouterd mens neemt de plaats in van de vroegere heerser. Geen wonder dat deze roman bekroond werd, want het is geen luk raak geschreven tendenzwerk. Het boek boeit en laat zich prettig lezen. ^Dochters* van Carla van Lidth de Jeude beleefde reeds zijn tweede druk. Ook een van de twaalf bekroonde romans van de W. B. Een ernstig boek handelende over de moderne mens meer speciaal de moderne vrouw aanroerende de gewich tige vragen van deze tyd. Kostelyk ge schreven en uitnemend geschikte lektuur voor de volwassen jongere generatie. AMMERZODEN. By Kon. Besluit is opnieuw be noemd, met ingang van 16 Mei a.s., tot burgemeester dezer gemeente, de heer A. J. Herckenrath. 28. En stiller en stiller zaten ze, tot ze in een diepen slaap in het gras rolden. Toen kwam Aladdin te voorschjjn, welke Suleika, die ook in gedommeld was, maakte haar boeien los en beiden snelden ze heen. Den volgenden morgen vroeg kwamen ze in het kamp terug. Daar was alles in opschudding, men had Suleika al gemist en uit de sporen rond de tent begrepen dat twee mannen het meisje gestolen hadden. Vlug deed Suleika haar verhaal en de hoofdman hief Aladdin hoog boven zijn hoofd en riep sKIeine man, je hebt het kostbaarste wat we bezitten, teruggebracht, wensch wat je Wilt, al is het de helft van mijn baard, je zult verhoord worden,* 29. »Laat me een jaar wegtrekken, om myn ouders te zoeken,* antwoordde Aladdin, »Geef me Uw beste kameel mede, over 12 maanden keer ik weer tot U terug, dat beloof ik U.« »Waarom zcu je van ons weggaan, jongen,* riep de hoofdman, »je zult voortaan als ons eigen kind in onze tenten wonen, en later kun je trouwen met Suleika en je zult een groot man onder ons worden. Je ouders zul je nooit meer vinden, en eenmaal alleen in de woestyn wordt je een prooi van wilde dieren of van menschen.* >Ik ben niet bang,* zei Aladdin, »en ik zal terug- keereD. En uw belofte heb ik.* 30. Toen moest de hoofdman wel toegeven, en reeds den volgenden dag vertrok Aladdin met de vlugste kamee), en rykelyk toegerust. Suleika weende bitter en hy moest wel honderdmaal be loven, dat hij na een jaar terug zou keeren. De geheele stam was bedroefd, en iedereen riep Allah's bescherming over hem uit. Aladdin nam ook afscheid van de kleine feeën en Aya's moeder gaf hem een fleschjo met olie. »Een druppel hiervan is voldoende, om je net zoo klein te maken als wy nu zyn, en wanneer je weer een druppel inneemt, dan wordt je weer even zoo groot als voorheen. Het ga je goed, Aladdin, het geluk zy met je*. Aladdin reed heen en hij volgde den weg, dien de Uil hem gewezen had. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5