Tweede Blad No. 5018 ïüag9Mei i RIJWIELEN" i Doorzitten Voor RIJWIELEN" voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. P, v. d. VELDEN Een rondreis door Amerika. P. v. d. VELDEN Houd Uw nieren gezond! Kinderrubriek. BIJ FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET Bij nierzwakte blijven urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het bloed achter, waardoor uw geheele gestel bedreigd wordt. Daarom is het zoo verkeerd de eerste waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen als rugpijn, urinestoornissen, stijve en ge zwollen gewrichten, blaaszwakte, be zinksel in de urine, hoofdpijn, duizelig heid enz. De nieren moeten hulp ontvangen en versterkt worden, terwijl het tijd is. Beproef Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Vraag ernaar in uw omgeving en hoor hoe zij worden aangeprezen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. Zeepbel. 2. Pelikaan 3. De bloem op de ruiten, als het 's wintersgevroren heeft. De nieuwe raadsels zijn: 1. Groen kom ik uit verre landen, heel welgemoed, maar hier brandt men mij boven het vuur, zoo zwart als roet. Rara wie ben ik? 2. Wie heeft wel eens een halve varkenskop met twee oogen bij den slager gezien? vanaf I 45.met Torpedonaaf WIJK—AALBURG. s i Een skyscraper als Woolworth-Buil- ding, dat ongeveer 15.000 menschen herbergt, is een stad op zichzelf, waarin de express- en boemel-liften de ver keersmiddelen vormen. Vooral in de zen torenbouw komt tot uiting de rus- telooze gespannen Amerikaansche geest, die snel en onverzettelijk voor waarts dringt, nimmer tevreden is met het bestaande, altijd zoekt naar midde len tot grondiger organisatie en voort durend het vroeger onbereikbaar ge achte najaagt Doordat een groot aantal skyscrapers op een beperkte ruimte zijn opeenge hoopt, staat men voor geweldige ver keersmoeilijkheden. Groote massa's ko men eiken morgen naar dit deel van 'Manhattan, en keeren des avonds terug; allen wenschen op ongeveer hetzelfde tijdstip te worden vervoerd. Honderd duizenden verzinken spoorloos in den grond ^vaar de ondergrondsche hen wacht; honderdduizenden verdwijnen v. de straat doordat zij naar de boven- grondsche klimmen. Deze spitsuren van het vervoer, de z.g.n. rush-hours, zijn berucht. Velen maken ook gebruik van een auto; het enorme verkeer in de straten wordt automatisch door licht signalen geregeld. L IJ I Li t. f"; S Ik ben een frisch, zuur bronne tje, en 'k woon in een klein geel tonnetje; Ik kom uit 't Zuiden, uit warme landen, vandaar zond men mij naar verre stranden. Hoe heet ik? OOM KAKEL. DE TOOVERHUID. II. Hij zagdat de tafel gedekt was voor twee personen. Er stonden allerlei heerlijke gerechten op, gebakken visch, gebraden vieesch, gebakken aardappel tjes, heerlijke versche dorperwtjes, drie flesschen wijn, en een heele lekkere cho coladepudding met vanillesaus. En wie zaten daar aan tafel? De Boerin en haar broer, de doodgraver, in een lan ge zwarte jas. Nu leefde de boer in vijandschap met den broer van de boer in, en bovendien had hij een hekel aan doodgravers. Daarom mocht de broer van de boerin nooit op de boer derij komen. En nu had ze hem, toen de boer weg was, stilletjes uitgenoo- digd, om hem eens lekker te laten smullen. Want de doodgraver was een echte smulhannes. Hé, dacht Kleine Klaas, wat heb ik een verschrikkelijke honger, ik zou best ook een hapje lusten. Hij keek nog eens goed, en daar ontdekte hij zelfs ook nog een heerlijke, goudbruine boter koek, die de boerin zelf met heerlijk meel en twaalf eieren en een pond sui ker gebakken had. Om nog maar niet eens van de kostelijke natuurboter te spreken. Op dat oogenblik klonk er in de verte hoefgetrappel. Het kwam al dich ter en dichterbij het was de boer, die thuis kwam. De boerin en de doodgraver waren hevig verschrikt, toen ze den boer hoor den aankomen. De boerin stopte haar broer vlug in een groote kist, die in een hoek van de kamer stond, en al de lekkernijen die op tafel stonden stopte Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tabe 80 ct. PUROL ze weg in den oven, opdat haar man het niet zou zien, en zou vragen, voor wie ze al dat lekkers gekookt en ge bakken en gebraden had. Hm, Hm, dacht Kleine Klaas, toen hij al dat lek kers in den oven verdwijnen zag, hm hm. Toen kwam juist de boer aan, en hij hoorde, dat iemand boven op den hooiberg zei: Hm Hm. Daarom vroeg hij: Is daar soms iemand boven? Juist keek Kleine Klaas naar bene den, zoodat de boer hem zag en vroeg* Hé. wat doe je daar? Je kunt veel be ter beneden komen, in huis. Toen ze binnen gekomen waren, ver telde Kleine Klaas, hoe hij verdwaald was en graag onderdak voor den nacht zou hebben. „Goed hoor, dat krijg je, maar eerst zullen we wat eten." is JE ADRES WIJK—AALBURG. De boerin was erg vriendelijk voor ha'ar man en Kleine Klaas en zette een groote pan met karnemelksche pap op tafel. De boer had erge honger en at een diep bord vol leeg, maar Kleine Klaas moest aldoor denken aan al het lekkers, dat in den over verbor gen was. Hij at daarom niet van de pap. Onder de tafel lag zijn zak, waar in de gedroogde paardenhuid verborgen was. Hij trapte er ongemerkt op, zoo dat het paardenvel luid kraakte. „Stil toch", riep Kleine Klaas tegen den zak, maar ondertusschen trapte hij er nog eens op, zoodat het vel weer luid piepte en kraakte. „Wel lieve deugd, wat zit er in die zak?", vroeg de boer verbaasd. „O", zei Kleine Klaas, „in die zak heb ik een kabouter gevangen, die kan tooveren. En hij zegt, dat we geen karnemelksche pap hoeven te eten. want hij heeft den oven volgetooverd met gebakken visch, vieesch, aardap peltjes en versche doperwtjes". „Wat zeg je daar?", riep de boer verheugd uit en deed de deur van den oven open. Meteen zag hij al de lek kernijen, die de vrouw gebakken had. maar waarvan hij dacht, dat de ka bouter van Kleine Klaas die getooverd had. De vrouw durfde natuurlijk niets te zeggen en zette hun al het heerlijke eten voor, dat ze zich natuurlijk best lieten smaken. Toen trapte Kleine Klaas nog eens op den zak, zoodat hij weer luid piepte. Wat zegt hij nu weer? vroeg de boer. (Wordt vervolgd). Vervolg Raadsverslag WIJK. Wijziging van de algemeene plaatse lijke politieverordening. Van eenige in gezetenen uit Aalburg is een adres in gekomen, waarin wordt aangedrongen, dat in de politieverordening een bepa ling wordt opgenomen, waarbij de ver plichting wordt opgelegd om kippen en honden gedurende het tijdvak 1 April tot 1 November vast te houden. Waar in het wetboek van strafrecht reeds wordt bepaald dat het verboden is niet uitvliegend pluimgedierte op bezaaid of bepoot land te laten loopen en de leden niet de groote schade kunnen inzien, die kippen aan weiland toebrengen, wordt besloten geen bepaling in het leven te roepen, waarbij de verplichting wordt opgelegd om kippen vast te houden. De heer Bouman merkt op, dat in de politieverordening reeds de bepaling is opgenomen, dat honden tusschen zons onder- en zons opgang niet los Te DEN HELDER heeft onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van bootsman Klaver, die dezer dagen bij een vliegongeluk om het leven kwam. De stoet op weg door het stadje naar de begraafplaats. mogen loopen, hij acht deze bepaling 1 voldoende. Er zijn reeds bepalingen en I wetten genoeg die niet worden uitge voerd of nagekomen, deze behoeven niet te worden uitgebreid. Worden de bestaande wetten en bepalingen nage leefd en komen zij, die van kippen of honden last ondervinden met klachten bij de politie, dan kan deze procesver baal opmaken en zal straf niet uit blijven. De heer v. Loon zegt, dat hij, nu eenige leden, die den vorigen keer met zijn voorstel, om een bepaling in het leven te roepen voor het losloopen van honden, instemden, en nu misschien om politieke redenen zich anders uitlaten, zijn voorstel intrekt. De heer v. d. Pol zegt, dat hij oor spronkelijk er voor was, een dergelijke bepaling in het leven te roepen, bij nadenken is hij daarop echter terug gekomen, men gaat zoo veel aan de vrijheid van de menschen tornen, er worden al zooveel verordeningen en bepalingen gemaakt die niet worden nageleefd én waaraan niet de hand wordt gehouden, dat spr. daarom zijn stanapunt heeft gewijzigd. De heer v. d. Velden vraagt of het wel voldoende bekend is, dat de hon den van 's avonds tot 's morgens vast gehouden moeten worden. De Voorzitter meent dat dit nog wei eens ter algemeene kennis kan worden gebracht. De heer v. Helden zou de belasting verhoogen. De heer Mans zou de belasting wH- len brengen op f 10.voor honden die losloopen. De heer v. d. Velden vindt dit wel wat overdreven. Hierop wordt besloten afwijzend op het adres te beschikken en geen be paling tegen het losloopen van honden te maken. Het gemeenteverslag over 1929 wordt den raad aangeboden en ter visie ge- I legd. j Het zelfde gebeurt met het verslag voor de volkshuisvesting over 1929. De Voorzitter deelt mede, dat er 18 bouwvergunningen zijn afgegeven, waaruit blijkt dat er druk gebouwd is. Rondvraag: De heer Mans vraagt of er al vorde ringen zijn gemaakt met het oog bp het bouwen van Ebswoningen. De Voorzitter antwoordt van nog niet, moet het geld van het grootboek worden opgenomen, dan wordt er schade geleden. Spreker zou het betei vinden als een paar van de tegenwoordige woningen wer den verkocht, de hypotheek van 6 pCt. werd afgelost en uit de opbrengst nieu we woningen werden gebouwd. De heer Mans acht het beter dat het geld wordt opgenomen dan dat het op het grootboek blijft staan, er heeft nu geen mensch iets aan, neemt men het op dan kunnen er woningen voor gebouwd Worden waaraan groote be hoefte bestaat. Het is geld van de in gezetenen van Aalburg, dat alleen in het belang van deze ingezetenen mag worden aangewend, voorziet men ze van goede woningen dan is dit zeker een groot en algemeen belang. De heer v. d. Velden verklaart zich ook voor het opnemen van het geld hij is het er mede eens, dat men er nu niets aan heeft en men met het bouwen van woningen een nuttig werk verricht, er bestaat groote behoefte aan uitbreiding van woningruimte. Voor de laatst beschikbare woning wa ren 6 gegadigden, den vorigen keer wa- ren er 7. De heer /Aans merkt op, dat er voor hen die willen gaan trouwen geen wo ning is te krijgen, pas is een jong paar in Heusden gaan wonen, omdat hier geen huisvesting was te krijgen. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. het vraagstuk nogeens nader onder de oogen zullen zien. De heer Mans vestigt de aandacht op De auto, welke in Amerika de plaats van de fiets ten onzent inneemt, is in een stad als New York, waar de geweldige drukte en de enorme af standen wandelen practisch uitsluiten, het aangewezen middel voor sight seeing. Met de ,„car" gaat het van The Battery, de Zuid-punt van Manhattan, Custom House, waarin bijna 3000 dou ane-ambtenaren werkzaam zijn, naar Fi nancial District; hier bevindt zich in Wallstreet, een oude straat waar men zich tusschen de hooge bankge bouwen als op den bodem van een smalle kloof waant, de Stock Exchan ge. Dank zij een introductie zon der goede introducties bereikt men in Amerika niet veel! mochten wij het beursgebouw betreden; merkwaardig was het gade te slaan, hoe in dit milieu, waar men niet meer met millioenen doch met milliarden rekent, de onaan doenlijke „ticker" een hoogst nerveuze stemming te voorschijn kan roepen. Vervolgens gaat het over Brooklyn Bridge, de geweldige brug welke als een der wonderen van de wereld geldt, naar het uitgestrekte Brooklyn, en te rug over Manhattan Bridge, een niet minder geweldig gevaarte. Onder deze beide hangbruggen, waarop de auto's aan een minimum-snelheid van 30 K. M. per uur zijn onderworpen, zulks om opstopping van het verkeer te voorko men, kunnen alle schepen, zelfs de ge heele Amerikaansche oorlogsvloot, pas- seeren zonder dat de masten behoe ven te worden gestreken. Daarna gaat het door Chinatown, de typische Chi- neezenwijk, en tal van mindere buur ten naar Fifth Avenue, de woonstraat der millionairs; deze leidt naar het uit gestrekte Central Park. Een ander groot park in Bronx Park, dat bij de 180ste straat begint (zoowel de hoofdwegen, avenue's, als de dwarswegen, streets, hebben geen namen, doch nummers). De terugrit downtown geschiedt langs de schoone Riverside Drive; hier vindt men prachtige apartment houses, en aan de Hudson-zijde Grant's Tomb. Na dezen rondrit kan worden begon nen met een bezoek aan verschillende bezienswaardigheden. Een goed begin is het bestijgen van Woolworth-Bldg.; het prachtige panorama maakt den toer ist wat meer vertrouwd met de ligging der stad. Hierna volgen: de Public Library ,het Museum of Natural Histo ry. City Hall, de Universiteit, het A- quarium, en natuurlijk nog eenige skys crapers, zooals Standard Oil Bldg., Equitable Bldg., Singer Bldg., Telep hone Bldg., New York Life Bldg., Me tropolitan Tower, Times Bldg., enz., enz. Niet achterwege mag blijven een bezoek aan eenige groote stations. Grand Central Station bevindt zich ge heel onder den grond; de vreemdeling wordt lachend gewaarschuwd, zich niet zonder geleide in dezen doolhof te be geven, op straffe van te zullen verhon geren! Langs de perrons kunnen 1200 wagons tegelijk worden gereedgezet; per uur kunnen 80.000 personen wor den vervoerd. In deze stad onder de aarde, waarvan men bovengronds niets bemerkt, sterft het leven nooit uit. Hoogst interessant is ook een bezoek aan een groot hotel, b.v. aan Astor- Hotel, dat partijen tot gezamelijk 6000 personen kan ontvangen; aan een der geweldige stadions, die 50.000 a 60.000 toeschouwers kunnen bevatten; aan een bioscooppaleis als Roxy The atre of Paramount Theatre, waar 's nachts 12 uur een nieuwe voorstelling begint en te 9 uur 's morgens alweer 4000 a 5000 menschen toegang verlan- J gen; aan een der restaurants welke! nimmer sluiten, onder het motto: „We threw the key away" (wij wierpen on- j zen sleutel weg.) Voor kleinere uitstapjes komt aller- eerst in aanmerking Statue of Liberty, het kolossale Vrijheidsbeeld op Bedloe's Island. Het beeld, staande op een voet stuk van 155 voet, is 151 voet hoog; men kan het binnen- door beklimmen, en het hoofd kan veertig, de opgeheven arm twaalf personen bevatten. En voor al mag Coney Island, de permanente reuzen-kermis, waar op Zondag een mil- lioen menschen dooreenkrioelt, niet worden vergeten. Aan de overzijde van de Hudson ligt New Yersey; men kan dit bereiken met een der formidabele ferries, of door den Holland-tunnel on der de rivier, welks totale lengte 9250 voet bedraagt en door welken op den dag der opening 52.000 auto's passeer den. En heeft men nog tijd voor wat grootere uitstapjes, dan bezoeke men Rye-Beach, eveneens met een uitge strekt amusementspark, of make een boottocht over de Hudson, langs de fraaie Palisades. En daarna: de States in! De Vereenigde Staten van Amerika hebben een oppervlakte gelijk aan die van Europa, en een bevolking van on geveer 120 millioen. New York is onge veer 6000 K.M. van de N.W.-Europee- sche havens verwijderd, doch niet min der dan 10.000 K.M. van San Francisco via het Pamana-kanaal! Wegens hun Zuidelijker ligging New York ligt op dezelfde breedte als Napels zijn de Vereenigde Staten vrij wat warmer dan Europa; in het Oosten komen soms tamelijke langdurige hittegolven voor, waarbij de lucht tengevolge van de groote vochtigheid zeer zwoel is; ver moedelijk hierdoor zijn de Amerikanen zoo verslaafd aan „ice-drinks". Van de gekleurde bevolking vormen de Negers het grootste deel; de afschaffing der slavernij beteekende volstrekt nog geen gelijkstelling, want huwelijken tusschen Blanken en Negers zijn verboden, en in het Zuiden mogen „colored people" gelijk de Negers zichzelven gaarne noe men in de openbare vervoermiddelen slechts bepaalde plaatsen innemen. Het rassen-prorbleem, vooral wat betreft het vuil-witte en het gele ras, levert nog steeds groote moeilijkheden op. Het Yankee-type, van Angel-Saksi- schen oorsprong, maakte ethisch-reli- gieuze discipline en wereldsche bedrijfs- moraal tot grondslagen der maatschap pij. Onschokbaar zelfvertrouwen, vin dingrijk en ondernemingszucht zijn hun karaktereigenschappen; practisch zijn zij in hooge mate; en reclame (welke in Amerika alles vermag) geldt voor hen als een kunst. Allen hebben een krach tig geloof in de toekomst van hun land; intusschen geeft de tariefpolitiek, ook voor ons land van zoo groot belang, aanleiding tot veel strijd. In het bedrijfs leven heeft zich een groote concentra tie voltrokken, en zelfs de spoorwegen zijn bezit van groote concerns. (Wordt vervolgd). Kfcmblad 2 s J ES

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5