Kinderen PUROL Weduwenpensioen aan elke gehuwde vrouw FEUILLETON Een rondreis door Amerika. ffiiiiienlaiKl. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5019. Woensdag 14 Mei 1930, I Toen deze hoorde, dat de vrouw niet i binnen werd gelaten en dat zelfs de bemoeiingen van de politie vruchteloos waren gebleven, is hij naar de woning van Van der B. gegaan en heeft deze toen beneden geroepen. In de gang ontstond toen een woordenwisseling^ ^AND VAN AU^NA Dit blad wschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprgs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. AfzoDderlgke Dammers 6 cent. 1st. Telefoon no. 10. Postrekening no 91525. Ad verten tiën van 1 6 regels 90 cent. Elke reg* meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het zou schitterend zijn als die mo gelijk bestond. Het zou een groote ge ruststelling zijn voor menige jonge we duwe bij het overlijden van den haar zoo dierbaren echtgenoot, de zekerheid te hebben, dat haar thans tenminste van Rijkswege pensioen wordt uitbetaald. Nu. de mogelijkheid om zich bij het Rijk te verzekeren voor een wekelijk- sche rente uit te keeren na het over lijden aan zijn echtgenoote, is thans voor iederen Rijksingezetene openge steld. De daartoe noodige uitbreiding der verzekeringsmogelijkheden is opgeno men in de Ouderdomswet 1919 en deze bepaling is op 1 April 1930 in werking getreden. Elke Rijksingezetene beneden den leeftijd van 60 jaar kan zich nu bij den Raaa van Arbeid verzekeren voor een rente van fl.tot en met f10.per week, uit te betalen na zijn overlijden aan zijne echtgenoote. Tenzij het overlijden het gevolg is van een overkomen ongeval wordt de rente niet toegekend indien de verze kerde binnen drie jaar na het sluiten der verzekering overlijdt. Nog een andere zeer belangrijke wij ziging is in de wet op de vrijwillige verzekering aangebracht. Degenen, die een lijfrenteverzekering wenschen te sluiten, ingaande op een leeftijd in volle jaren gelegen tus- schen de 55 en 65 jaar, voor een rente van 13.tot en met f20.per week, kunnen dit thans doen onder voorwaar de, dat aan hunne nabestaanden indien zij vóór het bereiken van den rente leeftijd komen te overlijden, het totaal bedrag der betaalde premiën, vermin derd met een jaarpremie wordt terugbe taald. Onder deze voorwaarden is men dus bij het sluiten van de verzekering er zeker van dat men op pensioen krijgt of bij vooroverlijden bijna het totaal bedrag der betaalde premiën wordt te rugbetaald. Een verzekering en spaarbank in één vorm. Van deze gewijzigde verzekerings- voorwaarden kunnen degenen, die na 1 September 1923 een vrijwillige Ouder- domsverzekering gesloten hebben als nog profiteeren indien zij voor 1 April 1931 aan den Raad van Arbeid den wensch kenbaar maken hunne verze kering in den gewijzigden vorm te wil len omzetten. Ieder die belang stelt in een vrijwillige ouderdomsverzekering en of eene pensioenverzekering bij over lijden aan zijne echtgenoote, wende Gestreefd wordt naar persoonlijke vrijheid; intusschen heeft de matig heidsbeweging indertijd de overhand gekregen, waardoor de Vereenigde Sta ten tot een „dry country" zijn ver klaard, maar, gelijk wij zelf hebben ervaren, sedertdien is het veel „natter" dan voorheen, tot groote schade van de volksgezondheid en vooral van de moraliteit; de „jacht naar den dollar" speelt ook een groote rol bij het oog luikend toelaten van het verderfelijk bedrijf der „bootleggers", de overtre ders en vervalschers van professie, wier geheim geknoei wij van nabij hebben kunnen gadeslaan. Onze rondreis ging in de eerste plaats naar Atlantic City, ons Scheveningen in het groot. Langs de zee strekt zich een fraaie promenade uit ter lengte van ongeveer 13 K.M.; zes lange pieren, bezet met allerlei vermakelijkheidsin richtingen, steken in zee uit. De hon derdduizenden, die vermaak zoeken in de zee of op het strand, dan wel fla- neeren op de Boardwalk (velen laten zich daar in een rolstoel voortduwen), kunnen lafenis en de geliefde „hot dogs" (kleine worstjes) vinden in de legio buffetten en restaurants, en on derdak in de geweldige strandhotels. Van Atlantic City ging de reis naar zich daarom voor nadere inlichtingen tot den Raad van Arbeid te Tilburg, of zijne agenten. HET NIEUWE SPOORBOEKJE. Het spoorboekje voor den zomer-1 dienst 1930, ingaande 15 dezer, is, zoo lezen wij in het „Utr. Dgbl.", opvallend kleiner van formaat en véél dunner, nl het midden van het boekje is thans de spoorwegkaart opgenomen, met de verwijzing naar de betrekkelijke tabellen der dienstregeling. Men zal aan de nieuwe indeeling even moeten wennen. Men is bijv. jarenlang gewend geweest om de verbinding AmsterdamAmers-1 foortDeventerEnschede en verder te vinden op één pagina, men zal voor het nazien van treinen op dit traject voortaan verschillende bladzijden moe- j ten raadplegen. Eerst den treinenloop AmsterdamvHilversum Amersfoort;1 op een andere pagina het traject Amers-1 foortApeldoorn; en ten slotte op een derde bladzijde het traject Apeldoorn Enschede. Ook zijn er geheel nieuwe teekens voor bijzondere aanduidingen, zooals treinen, die niet, of alléén op Zondag loopen. Het wordt in het nieuwe spoor boekje geducht uitkijken; er zijn onge veer 18 verschillende teekens, die men zorgvuldig in acht heeft te nemen. Dit nieuwe model van het spoor boekje houdt verband met een andere éditie-dienstregeling, die verkrijgbaar wordt gesteld en waarin men alle bui- tenlandsche aansluitingen opgenomen vindt. Het kleine boekje, dat 15 cent kost, is alleen bedoeld voor hen, die geen buitenlandsche verbindingen be hoeven en genoeg hebben aan den binnenlandschen treinenloop. AUTOBUSCONCESSIES. Ged. Staten hebben besloten: 1. aan A. C. Rüger Jr. te Zuilichem (G.) voor zoover de provincie Noordbrabant be treft vergunning te verleenen tot het in werking brengen van een marktautobus- dienst op Maandag van Nederhe- mert over Giessen en Rijswijk naar Woudrichem tot 1 Januari 1933; dat bij hun college noch mondeling, noch schriftelijk bezwaren tegen de ge vraagde vergunning zijn ingediend; overwegende, dat gebleken is, dat au- busdienst, voor welks vergunning ver lenging wordt gevraagd, in de verkeers- be hoef te der streek voorziet en tot he den naar behooren is geexploiteerd; dat mitsdien het algemeen verkeers- belang met het in werking houden van voorzegden autobusdienst zal zijn ge diend; 2. aan G. Hartman te Dinteloord met ingang van 15 Mei 1930 vergunning te verleenen tot het in werking houden van den autobusdienst van Dinteloord over Stampersgat en Oud-Gastel naar Roosendaal; 3. aan A. Groenendaal te St. Michiels- Gestel met ingang van 19 Mei 1930 vergunning te verleenen tot het in wer king houden van den autobusdienst van St. Michiels-Gestel over Meildoorn en den Dungen naar 's-Hertogenbosch; 4. aan A. Elshout te Giessen met in gang van 1 Mei 1930 vergunning te verleenen tot het in werking houden van de marktautobusdiensten op Maan dag van Almkerk over Waardhuizen, Uitwijk, Giessen en Rijswijk naar Wou drichem en op Woensdag van Almkerk over Waardhuizen, Uitwijk en Giessen naar 's-Hertogenbosch. Het is den vergunninghouders verbo den reizigers op te nemen: a) te Giessen en op het baanvak I GiessenWoudrichem bestemd voor j Rijswijk en Woudrichem; I b) te Woudrichem en op het baanvak WoudrichemGiessen, bestemd voor Rijswijk en Giessen; c) t< Giessen en op het baanvak Gies sen's-Hertogenbosch, bestemd voor 's-Hertogenbosch en tusschengelegen plaatsen; en d) te 's-Hertogenbosch en op het baanvak 's-HertogenboschGiessen, be stemd voor Giessen en tusschengelegen plaatsen. VERDWIJNENDE MOLENS. De korenmolen van Post aan den Am- stel bij Oudeikerk moet grondig gerpareerd worden daar hij by stormweer gevaar loopt De eigenaar gebruikt voor zyn bedryf een motor hij beeft dus den molen niet noo- dig en is van plan bem van zijn wieken te ontdoen, teBzij er een middel gevon den wordt om bem te behouden, zoo niet, dan zal de molen binnenkort verdwyrien. *\fcKS Een MOLEN, die NIET ver- dwijnt is het Handelsmerk Nevenstaand plaatje laat ons zien, den 92-jarigen nog zeer krassen landbouwerGiJSBERTUS Huigen te Heesbeen bij Heus den De Heer Huigen ploegt en egt nog als een man van middelbaren leeftijd en geen boerenwerk is hem te zwaar. Ook wandelt hij nog meermalen V/s a 2 uur achter elkander. Dezer dagen zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Heer Hui gen benoemd werd tot Hoofd man van het Schuttersgilde van St. Joris, welke functie hij thans nog met jeugdigen ijver ver vult. WIELRIJDER "VERONGELUKT. Tegen een stoomtram opgereden. Zaterdagmiddag had op den Schijn- delschen weg tusschen St. Oedenróde en Schijndel een doodelijk ongeluk plaats. Zekere van Zandvoort verloor het beheer over zijn rijwiel en reed tegen de juist passeerenden stoomtram: op. De man, die een vrouw en vijf kinderen achterlaat, was onmiddelijk dood. EEN AUTOBUS EEN SLAAPKAMER BINNEN GEREDEN. Zondagnacht te ongeveer halt drie reed een autobus met kermisgangers van de Purmerender kermis naar Assen- delft. Even buiten Purmerend op de Nekkerstraat reed de bus eerst vlak! langs het water en toen pardoes tegert het huis van rnej. Jongkind. De voor- j muur werd ingedrukt en de auto kwami met het voorgedeelte in de s1 aapka mer van de kinderen te staan. Een van de SPOOR'S Mosterdfabrieken, sinds 1888 gevestigd te CULEMBORQ. MR. P. J. TROELSTRA OVERLEDEN. Mr. P. J. Troelstra wiens gezond heidstoestand de laatste weken minder werd is Maandagavond op 70-jarigen leeftijd overleden. Als Voorzitter der S.D.A.P. en als leider der S.D.-fractie in de 2de Kamer als mede-redacteur van „Het Volk" heeft Mr. Troelstra gedurende 30 jaren een groote invloed uitgeoefend op het staatkundig leven in ons land. Hij werd op 20 April 1860 te Leeuwarden geboren. LEVENSLANG TEGEN WIJKSTRA hunner bekwam een hoofdwonde door GEEISCHT. GIJSBERTUS HUIGEN. het historische Philadelphia, in 1682 aoor William Penn, den grooten Qua ker gesticht, en thans 2 millioen in woners tellend. Vele gebeurtenissen, welke te Philadelphia plaats hadden, waren van groot nationaal belang, en de oude gebouwen van The Indepen dence Hall Group hebben dan ook een historische beteekenis voor het geheele land. Immers, in The Old State House, thans Independence Hall genaamd, werd in 1776 de onafhankelijkheidsverklaring geproclameerd; de bel, waarmede zij werd ingeluid, The Liberty Bell, geldt als het dierbaarste reliquie. In Con gress Hall werd 1787 de Constitu tie vastgesteld; dit gebouw was van 1790 tot 1800 het tijdelijke parlements gebouw. Men vindt hier voorts The Old City Hall en The National Muse um. De Amerikaan betreedt deze his torische gebouwen, die zoo nietig af steken tegen de omringende moderne bouwwerken, met groote piëteit; hij toont dit met name door het afzetten van den hoed, welke op zijn hoofd vastgekleefd blijft tijdens zijn haasti ge maaltijden, bij begroeting en ken nismaking, in kantoren en zelfs wel bij kennissen thuis. De nieuwe City Hall, tegenover het geweldige Broad-Station gelegen, is een imposant bouwwerk, het grootste in den Staat Pennsylvania. En na een rondrit per auto, o.a. door Fairmont Park, het grootste park ter wereld, ko men voorts voor een bezoek in aanmer king de Universiteit, Girard College, het Museum of Art, Logan Circle met de Public Library, en tenslotte de groo te hangbrug over de Delaware. Een geheel ander stadsbeeld ver toont Baltimore, welks bevolking thans het eerste millioen heeft bereikt. Ze ker, ook hier zijn talrijke historische bezienswaardigheden, maar Baltimore is toch in de eerste plaats de groote in dustrie- en havenstad; hoewel reeds eenige eeuwen geleden gesticht, geldt het als de nieuwste van de oude ste den. Immers, in 1904 werden in het hart van de City 46 „blocks" (inder daad doet de parallel-indeeling der Amerikaansche steden aan de blok ken van een bouwdoos denken) door brana verwoest, en de wederopbouw heeft niet minder dan 1300 millioen gulden gekost. Het toeval wilde, dat juist op het oogenblik, dat wij ons in het middenpunt der stad op het 164 voet hooge Washington Monument be vonden, op eenigen afstand "een felle brand uitbrak. Men bleek nu be ter voorbereid dan in 1904, want van onze hooge standplaats zagen wij bin nen enkele minuten uit alle richtingen tientallen brandweerbrigades aanrukken, waarvoor het geheele verkeer eenige oogenblikken verstarde. En reeds dachten wij aan een bijzondere foto opname van een geweldige brand, maar kregen daartoe gelukkig geen kans wegens de snelheid, waarmede de blussching geschiedde. Een Amerikaan sche brand, zoo werd ons triomfantelijk verzekerd, duurt nooit langer dan een kwartier, en niemand denkt er aan, achter de brandweer aan te hollen. Ons verblijf te Baltimore behoefte niet langer dan één dag te duren. En: reeds wenkte Washington Washington. The Nation's Capital, welke den naam draagt van zijn stich ter; de schoone hoofdstad, welke te genover New York dezelfde p'aats in- Maandag werd voor het Hof te Leeuwarden in hooger beroep behan deld, de zaak tegen de dader van de viervoudige moord te Grootegast. Tegen Wijkstra werd levenslang ge- eischt. j DE SCHATGRAVINGEN TE ZAAN DAM. Het werkt aanstekelijk. Het zoeken naar de verborgen schat ten op het oude kerkhof te Zaandam wordt met kracht voortgezet. Onder ïeiding van den heer Langhirt zijn thans vallen en bezeeren zich dikwyls, eD het wiegekind heeft vaak last van roode of ge smette 1 uid. Dit verzac ht en geneest men met Doos 30, Tu' e80ct. vallend steen, de anderen kwamen er met den schrik at. De bus werd zwaar, beschadigd. De inzittenden kregen geen letsel. o STEEKPARTIJ TE ROTTERDAM. Een der vechters zeer ernstig gewond. In de Gasthoudersstraat te Rotter dam heeft een steekpartij plaats gehadi in de woning van den 40-jarigen grond werker Van B. Deze had, zooals vaker in de laatste maanden hevigen ruzie met zijn vrouw gehad en had haar den! toegang tot de woning ontzegd. De vrouw, die buiten rondliep, om haar oudsten zoon op te wachten, kwami daar haar broer tegen. neemt als Den Haag tegenover Am sterdam. Immers, Washington is, ge lijk Den Haag, de zetel van de Regee ring, van het Parlement en van de diplomatie. De vele parken geven aan Washington, gelijk aan onze Residen tie^ een bijzondere charme, welke nog verhoogd wordt door verscheidene fraaie openbare gebouwen en gedenk- teekenen. De President, thans Herbert Hoover, zetelt in het Witte Huis, ter- terwijl het Parlement vergadert in het Capitol, een imposante koepelbouw van wit marmer, welke vooral des avonds dens de feeërieke verlichting met schijn werpers de geheele stad domineert. Het Capitol is de zetel van den Senate en van het House of Representatives, welke beide lichamen intusschen een gansch andere positie innemen in het Staatsbestel als ten onzent de Eerste en Tweede Kamer. Het House of Re presentatives, welks leden evenals on ze Tweede Kamerleden door het volk worden gekozen, vervult slechts een bescheiden rol in vergelijking met den machtigen Senatie; de Senatoren toch, door de verschillende Staten aangewe zen. beschouwen zich als de vertegen woordigers van onafhankelijke gebie den, en gaan zelfs in rang vóór de ge zanten van de vreemde Mogendheden. De Senate, heeft het recht van amen dement, en beslist over zaken, waarover het House of Representatives geen zeg genschap heeft, b.v. verdragen met an dere landen. Gedurende ons verblijf te Washington was hét House nog op recès, doch de Senatie had juist een aanvang gemaakt met de behande ling van de, ook voor ons land zoo uitermate belangrijke Tariff-bill. Tij dens de zittingen mochten wij, voor zoo ver zulks mogelijk was, het interne par lementaire leven gadeslaan; dit is ui teraard vooral zeer levendig bij de be handeling van een belangrijk wetsont werp als het genoemde, welke behan deling ook, naar ons bleek, op ons ge zantschap zeer nauwlettend werd ge volgd. Imposant is het Washington-Monu ment, een obelisk van 169 M. (900 treden) hoog; de bezoeker wordt met een lift snel naar den top gebracht en kan daar genieten van een schit terend panorama over de stad en de omgeving. Aan het einde van de Reflec ting Pool, een lange, smalle vijver, waarin men de geheele obelisk kan zien weerspiegelen, bevindt zich het trot- sche Lincoln-Memorial, een tempel rus tende op 31 marmeren zuilen elk van 14 M. hoogte. Vervolgens komt het eerst voor een bezoek in aanmerking de Library of Congress, een geweldige bi- bibliotheek, welke verscheidene milli- oenen boekwerken bevat, deze worden langs een ondergrondschen tunnel in pijlsnelle vaart naar het Capitol gezon den. En daarna kan men nog vele uren besteden aan het bewonderen van de forsche departementsgebouwen, de ve le overige gebouwen van openbaar nut en de verscheidene fraaie musea. Voor al ook een nadere bezichtiging van geldt als een der grootste ter wereld en het station van aankomst: Union Sta tion, mag niet achterwege blijven; het vormt een stad op zichzelf; niet minder, dan 30.000 reizigers tegelijk kunnen voor vervoer worden toegelaten. Ter wijl tenslotte een uitnemende gelegen heid voor rust en verpoozing wordt gevonden in het wondermooie park langs de Potomac-rivier. (Wordt vervolgd). voor I et Lul in Hsislei ki Alteiile Laigstrait en ds Bonelerwaarit 1*1 Jzeven man aan het graafwerk bezig. IFrau Sylvi is Zaterdag op het terrein gearriveerd. Het ligt in de bedoeling dat ing. Frie- densdorf eenige boringen zal verrich ten. Men is thans even diep in den grond als vorige week, doch de kuil heeft men eenige malen grooter ge- maakt. Een in de onmiddellijk om geving wonende kruidenier heeft het plan opgevat, om op een terrein naast zijn huis in samenwerking met de Duit- sche schatgravers eveneens opgravin gen te doen. Hij vermoedt namelijk dat hier ook schatten verborgen zijn. Bij den bouw van een nieuw pakhuis is men bij het fundeeringswerk op oude muren gestuit, welke thans in verband worden gebracht met het naar de Duit- sche schatgravers uitgesproken vermoe den dat hier eertijds een klooster ot een kasteel heeft gestaan. (H.bl.).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1