Tweede Blad lo. 5019 woensdag 14 Mei s s voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat m de Bommelerwaard. Mf lü Él s PU pp ÜP I lü B u§ m in m j§§ lü ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. BIJDRAGEN itubriek van den Arbeid BEHOORENDE BIJ HET «AMRümUEK. Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men tsvord verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. In het Aprü-r.ummer van »Het Dam spel* tieffen we onderstaand leerzaam stukje aan uit een party van den Haag' schen achtkamp. m W7//A ma? W////j m üf PU m HP Hf ZwartA. K. W. Damme. Witde Haan. Ais goed tacticus heeft zwart de tegen stander zoo lang mogelijk in het onzekere gelaten omtrent zyn plannen. De wyze waarop hy nu de tegenstander een nadeelig speltype weet op te dringen, verraadt den Meesier X 18—23 1 29X18, 12X23, 42—38, 20-24! 39—34, 8—12, 31 27, 9—13, 45—40, 7—11 Wit is geheel overrompeld. Er dreigt 24—29 enz. met doorbraak naar dam Op 27 22 speelt zwart 1217, 27>21 I Zwart ioiceert nu op snelle wyze winst 1117, 21 16, 12—18, 40—35, 6—11, 16X 7, 2X11 en wit heeft tegen de dubbeie dreiging 1822 of 11—16,1721 geeu verdediging DENK AAN DE GEVAREN OOK IN UW HUIS DOOR ELECTRICITEIT. Elk iaar 12 slachtoffers in ons land. If. W. F. Pot, eerstaanw. ing. bij de marine, chef van het bureau Electri- citeit in Den Haag, schrijft aan de N.R. Crt.: Zoo zijn dan weer eenige weken ver- loopen sinds het meisje in Den Haag in het bad is geelectrocuteerd, zon der dat het publiek nog eens goed wordt voorgelicht, zoodat ik de pen weer opneem om op eenige dingen nog weer eens te aandacht te vestigen. Ten eerste had geen electrisch ka cheltje onder bereik mogen kunnen ko men van iemand, die met de andere hand een geyser of een bad aan kan raken of in een bad zit. (Zelfs had geen stopcontact op de badkamer ge plaatst mogen worden.) Bij een defect toch in het kacheltje kan het kachellichaam onder spanning komen. Als men dan tegelijkertijd het kacheltje en den geysen, of het bad aan raakt, gaat de stroom door het lichaam van de eene hand naar de andere en passeert deze de hartzenuw, met kans op noodlottige gevolgen. Het meisje zat in het bad en raakte het kachel tje aan, zoodat de stroom bij de hand inkomende, weder via den arm langs de hartzenuw ging. Zoo moet men ook niet, terwijl men met de eene hand een strijkbout vast houdt, met de andere hand een gas- of waterkraan open of dicht draaien. Ook moet men wanneer men met een stofzuiger werkt niet aan een gas- of waterkraantje (fonteintje) komen. Men moet geen electrisch keteltje vullen ter wijl het aangesloten is aan het stop contact. Men moet geen telefoonhoorn in de hand nemen, terwijl men een elec trisch apparaat, hetzij stofzuiger, strijk ijzer, broodrooster, tafellamp of haar droger vasthoudt. Men moet niet met twee handen een losgeraakten draad Van een electrisch apparaat weer willen aankoppelen, zoo- Geschiedenis ?an het Land vau Heusden en Altena en den Bommelerwaard. 25) In het missale van de kerk te Wijk bij Heusden uitgegeven door het Pro vinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noordbrabant vinden wij over de familie van Wijck nog het navolgende vermeld. Deze familie heette oorspronkelijk Kuijst. De Kuij's- ten hebben echter zoo schreef Jac. van Ouderhoven in zijn beschrijvinghe dei- stede en de lande van Heusden aenge- nome de naem van Wijck. Zij voerden als wapen: twee geele raeijkens in ee- nen schilt half sabel ende <half gout. De oudst bekende van dit geslacht was Dirk Kuijst, die eene zoon Arent had, welke weder had een zoon Jan, die in het jaar 1382 met Onsenoort werd beleend. Deze is in 1396 reeds overleden, zijn zoon Arent van Wijck van Honsoirde werd toen beleend met Onsenoort. Jan Kuijst Arent Dirks- zoon was een ander dan Jan van Wijck. ridder, vermits gezegde Arent van Wijck van Honsoirde Willem van Wijck. den zoon van Jan, ridder, in 1392 zij nen neef noemde, toen hij dezen in dat jaar overgaf de visscherij en dc vogel rij in den Ban van Wijck, met welk leen Willem van Wijck voornoemd in 1431 nog bevestigd werd. Willem van Wijck droeg in 1435 aan zijnen zoon Willem de Cock van Wijck uit zijn eigen goed over een aanwerp met visscherij en vogelrij in den Ban van Wijck, die deze zoon in 1438 aan de Grafelijkheid "Holland opdroeg om cr weder aanstonds mede verleid te wor den. Op den 27 Maart van datzelfde jaar werd die zoon door den Heer van Asperen beleend met de Oije in den Ban van Veen en het land onder Her wijnen, hem aanbestorven van zijne Va der Arent van Wijck, heer van Onsen oort, had enen zoon Arent van Wijck, die in 1436 met Onsenoort werd be leend en heer van Nieuwkuijk, alsme de dijkgraaf van het land van Heus- lang de stop niet uit het contact ver wijderd is. Men moet niet gaan strijken, staande op een natten pas gedweilden terrazzo keukenvloer. Men moet niet met een metalen sche merlamp, die op een stopcontact aan gesloten is, op een vochtig terras of in een tuin loopen, waardoor men kans loopt, dat de stroom bij de hand en bij de voeten uit treedt met kans op de bekende ernstige gevolgen. Het is zaak het bad goed metalliek aan de geyser te verbinden, want er kan op de leidingbuizen tusschen de vloeren spanning komen te staan; raakt een der buizen dan de afvoerbuis van het bad, dan komt het bad onder span ning. Raakt men dan in het bad zit tende, de geyser aan, dan vormt het li chaam weer een brug voor den stroom naar de aarde daar de geyser via de waterleiding met aarde is verbonden. Op deze geniepige manier is reeds eenige malen een ongeluk gebeurd, zon- verbroken wordt, dit zal sneller en ge makkelijker gaan dan een vastgekram- de hand los te rukken. Een monteur in België heeft zich het leven gered door van den grond op te springen, toen hij door den stroom, welke van zijn hand door zijn voe ten naar den grond ging, werd getrof fen. Is de persoon aan beide handen vast- gekrampt, terwijl de stroom de eene hand in en de andere hand uitgaat, dan moet men, als men de stroom niet afschakelen kan, resp. geïsoleerde draden stuk trekken kan trekken, wel trachten de handen los te rukken. Ik heb er meer op gewezen dat het red den van iemand, die geëlectrocuteerd wordt, even moeilijk en gevaarlijk is als het redden van een drenkeling, daarom is het altijd beter de ongeluk ken te voorkomen. Hoe vaak ziet men echter dat zelfs in openbare gebouwen de meest primitieve voorzorgsmaatre gelen verwaarloosd worden. werkloosheid hadden te verduren. Over verschillende maanden echter was het percentage der werkloosheid slechts 2 a 3. Neemt men in aanmerking, dat onder deze werkloozen nog tal van personen zijn, die slechts gedeeltelijk valide kunnen worden genoemd, en dat er steeds eenige reserve op de arbeids markt zal blijven, dan mag men wel aannemen, dat in de practijk het werk loosheidsvraagstuk in 1929 niet tot moeilijkheden heeft geleid. Zelfs in de tabaks- en sigarenindus- trie, waarin de laatste jaren zoo over gebrek aan werkgelegenheid wordt ge klaagd, was het gemiddelde percenta ge der werkloosheid, over 1929 ruim 5. Ook voor de visscherij was 1929, af gescheiden van de seizoens-werkloos- heid in den winter, een gunstig jaar. Vrijwel geen werkloosheid kwam ver der voor in de mijnindustrie, textielnij verheid en de leerindustrie, terwijl ook in de drukkersbedrijven, de metaalin dustrie en bij de handels- en kantoor der dat men er in het minst op ver dacht was, omdat in de badkamer geen electrisch apparaat te zien was. Wordt iemand geëlectrocuteerd, die met de hand iets vastgrijpt, dan treedt kramp op, waardoor de getroffene zijn hand niet meer los kan laten. Men pro beert dan vaak den persoon los te ruk ken; in de eerste plaats moet men hem dan niet aan de bloote hand of pols aanvatten, doch op zijn mouwen of diens armen, of eigen handen isolee- ren, door deze met zijn eigen jas of colbert, matje, gordijn of kleedje te isoleeren, doch dit losrukken zal zeer moeilijk gaan en veroorzaakt tijdver lies. Beter is indien dit mogelijk is, direct den stroomtoevoer af de schake len, door bijv. een stop uit een con tact te trekken, of den hoofdschakelaar uit te schakelen. Vaak tracht men tevergeefs iemands handen los te rukken, terwijl die per soon op den grond staat. Veel een voudiger en sneller kan men hem van den grond lichten, mits oppassende, dat men geen onbedekt lichaamsdeel aanraakt. Is die persoon te zwaar, dan kan men trachten hem met een droog kleedingstuk om de beenen slaande, van den grond te trekken, zoodat de stroom HET WERKLOOSHEIDS VRAAGSTUK. Er heeft dezer dagen in de Tweede Kamer wederom een debat plaats ge vonden over het vraagstuk der werk loosheid. Daarbij is gebleken dat, mede door den zachten winter, de werkloosheid in ons land bij langena niet zoo groot is als dat in de laatste jaren het ge val was. Ook de cijfers over 1929. welke onlangs door het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn gepubli ceerd, bewijzen dit. Zondert men de eerste maanden van 1929 uit, aange zien toen door de zeer strenge koude tal van bedrijven in het geheel niet of slechts op halve kracht konden wer ken, dan blijkt, dat in alle andere maan den de werkloosheid geringer was dan in de voorafgaande jaren. Slechts in de diamant-industrie deed zich vooral in de laatste maanden een belangrijke terugslag gevoelen, zoodat slechts halve weken kon worden ge werkt, terwijl uiteraard de bouwvakken, de landbouw en de visscherij ook in de wintermaanden de gewone seizoens bedienden het werkloosheidspercentage nog geen 4 was. In de voedings- en genotmiddelen- bedrijven was het iets meer dan 4. Echter bij de beschouwing van deze cijfers moét wel in aanmerking wor den genomen, dat de depressie, welke in het laatste kwartaal van 1929 was te bespeuren, daarin nog niet tot uiting is kunnen komen. Of deze een belang rijke invloed zal hebben op de werk loosheid in het algemeen, zal moeten worden afgewacht, aangezien het ab soluut onmogelijk is, daaromtrent be trouwbare voorspellingen te geven. De daling van de groothandelsprijzen wijst er op, dat men algemeen bij het koo- pen van goederen een afwachtende hou ding aanneemt. Intusschen is het niet waarschijnlijk, dat de depressie den vorm eener algemeene crisis zal aan nemen en al zal dan ook ongetwijfeld in de naaste toekomst de werkloosheid wel iets stijgen, is er toch geen reden tot ongerustheid. Het bedrijfsleven in Nederland staat onder krachtige leiding en in het alge meen op een soliden grondslag en het vertrouwen is dan ook gewettigd, dat het ook ditmaal wel weer de moeilijk-1 heden te boven zal komen. Te BEEK (Gem. Ub- bergen) is opgericht een Comité tot exploitatie van een zwemgelegenheid in het druk bezochte plaatsje Beek. Op het terrein »De Elzen" is een zwembassin uitgegraven ter lengte van 65 Meter en ter breedte van 25 Meter. Het bassin is naar de eischen van den Ned. Zwembond ingericht en zal op Pinksteren offi cieel geopend worden. 34. Weer vertelde Aladdin zijn geschiedenis en hoe hij op zoek was naar zijn ouders. Sheik had diep medelijden maar de elfen schenen niet zoo onder den indruk. „Wat ben jij een domoor" riepen ze, „om niet fijn bij den hoofdman en zijn familie te blijven in- plaats van al de gevaren van zoo'n verren reis te wagen. En hoe wil je daar ginds heelemaal komen „De Uil", zei Aladdin tot Sheik, „dacht dat Uw won dervogel me er wel naar toe kan brengen. Die weet immers zoo goed den weg?" „Ja," bromde Sheik, „maar «Se is niet zoo sterk dat hij je kan dragen." „O, dat is minder", riep Aladdin. Hij nam het fleschje olie van Aya's* moeder, dronk een druppel en daar stond hij op de tafel, even groot als de elfen. Nieuwsblad SS/sa/S. 'WW' ma. mm mfWwL TOT DE 1795. Aan de commissie van. onder zoek op- de geforceerde geldheffing van 6 procent van den jare 1795 was gebleken, !dat door vier ingezetenen van 'Wijk, kwitantiën van voorgewende schulden hadden ,.geëxtibeert," waarover dezelve in het dubbel ,,fournissement vervallen, en in detentie geraakt e n bij brieven van par don ontslagen zijn. Elk dezen moest aan proceskosten betalen de som van f1211 144.— 1810 22 Oct. Overleed te Wijk: Jo hannes Westerwelder, geboren in 't Prui- sicclie oud 103 jaren en 3 maanden, lang gegageerd geweest. 1814 15 Febr. Overleed de Heer Mar- celis van Drunen, Maire te Wijk. 10 Juli Eerste vreugde nog over den algemeenen vrede. Op aanschrijving van den gou verneur dezer provincpie werd een lijst opgemaakt ter inteekening bij de behoef ten in 1816. De gegoede ingezetenen be taalden eene wekelijksche bijdrage naar vermi gen vanaf f 2.50 naar beneden. Een Middeleeuwsche rijmpje zegt van Wijk en Veen. ,,0, Wijk gij hebt klagen. Maar ten anderen soo wordt gij wel geregeert. Maar Veen ma,g wel doen sijn klagten. Want de Regeerders en Kerkemaat Mcgen wel voor haar hart kloppen. En seggen: o Heer doen wij niet wel 1 il onze sonden versagten." 35. De kluizenaar, die eerst verbaasd was, lachte om de knappe tooverij, en wilde zelf ook wel eens zoo klein gemaakt worden. Dat kon natuurlijk, en even later stond ook Sheik, zoo klein als Klein Duimpje, op de tafel. De elfen schaterden van pret. „Nu moet jullie met ons meegaan," riep de oudste. „Dat moet moeder zien." Maar Sheik had slaap en wenschte naar bed te gaan en Aladdin, die niet onbe leefd wou zijn, ging alleen mee. Hij werd trouwens door de zeven rappe meisjes bijna door het valluik getrokken en Aladdin had geen eens tijd om Sheik nog een druppel olie te geven om hem weer groot te maken. „Hij moest maar even wachten," riepen de elfen, „tot Aladdin terug kwam." 36. Ze waren al gauw bij het verblijf der elfen, en hier zeide de oudste dat Aladdin even in de wachtkamer moest gaan. „Geef me meteen je fleschje olie mee," zei ze," om moeder te laten zien." Aladdin gaf het en ging op een bank wat uitrusten. Maar buiten de kamer zei de oudste der elfen„Hoor eens, dat menschenkind moet ons knechtje worden. Ik heb zijn tooverfleschje in mijn zak, hij kan dus niets meer doen. Je zult eens zien, hoe deftig het staat, wan neer we zoo'n chique bediende hebben. We gaan het direct aan moeder vragen."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5