Bij Haaruitval Und van altenA FEUILLETON Een rondreis door Amerika. Uitgave: Firma L. J. YEERMAN, Heusden. No. 5021. Woensdag 21 Mei 1930. Binnenland Dit blad terscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1,25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 16. Postrekening no 91525 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertent.ëo worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Viijdagmorgen 9 uur ingewacht. SLAAPZIEKTE. Te Bunze, gemeente Fries, is bij de echtgenoote van den heer H. H. slaap ziekte geconstateerd. DOOR EEN AUTO~AANGEREDEN. Op den Geldropscheweg te Eindhoven is een wielrijder door een auto aange reden. De wielrijder kwam met het hoofd tegen de voorruit van de auto en viel daarna langs den wagen op den weg. Toen men den man hul kwam bieden, bleek, dat hij een schedelbreuk bekomen had en een diepe wonde in de linker borst. De man is kort daarna overleden. POGING TOT~VERGIFTIGING. Een 18-jarige landarbeider te Eierland op Texel werd na het drinken van thee uit zijn thermo8flesch, hevig ongesteld. Direct werd een dokter ontboden en deze constateerde dat hier sprake was van vergiftiging door kopervitriool, dat door de vroegere bewoners van de hofstede was achtergelaten. De getroffene, wiens toestand wel iets vooruitgaande is, heeft er niet het flauwste vermoeden van, hoe dit vergift in zijn flesch is gekomen. Hij weet niet, vijanden te hebben. Kortgeleden werd zijn fiets vernield, zijn horloge werd stuk gedraaid en in de duisternis werd hij door een auto aangereden zonder dat hij den dader kon ontdekken. De politie stelt een onderzoek in. JEUGDIGE~INBREKERS. De politie te Velp heeft drie jongens aangehouden, die in een leegstaande villa aan de Roosendaalscheweg hadden inge broken. Dezelfde jongens bleken in het villapark kippenhokken te hebben ge plunderd en vijftig eieren van de eenden uit den parkvijver te hebben gestolen en verkocht. Een broedende zwaan ranselden zij met een stok van het nest en namen de eieren mee. Te Arnhem maakten zij zich schuldig aan diefstal uit marktkramen. Een hunner is reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld. BRAND TE BRESKENS. Zondagavond omstreeks half 10 brak een felle brand uit in een winkelhuis aan den boulevard te Breskens. Door den vrij sterken wind was het gevaar groot, dat de belendende gebouwen even eens in vlammen zouden opgaan, waarom deze in allerijl werden ontruimd. Een begin van brand in het westelijk aangrenzend huis kon worden bestreden. Doordat de wind ging liggen, kon de brand worden beperkt tot het winkel huis. Dit brandde echter geheel uit. Om ongeveer 11 uur was men den brand meester. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De eigenaar, de heer P. van Leenen, is door de politie meege nomen om te worden ondervraagd. AUTO-ONGELUK~BIJ HENGELO. Zaterdagnacht is nabij Hengelo een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. De heer Ten B. uit Almelo reed, uit de richting Enschedé komer d, even voorbij het viaduct bij Hengelo met zijn luxe auto tegen een lantaarnpaal, waardoor deze geheel werd vernield. De auto is zeer zwaar beschadigd. Doordat het muurwerk van het viaduct beschadigd i", neemt men aan, dat de auto eerst tegen den tunnelmuur is ge reden, waardoor de bestuurder het stuur kwijt raakte en tegen den lantaarnpaal reed. De auto stond na het ongeval een halven slag omgedraaid. De bestuurder kwam er met enkele hoofdwonden af. o FIETSER DOOR DE TRAM GEGREPEN. Zondagmiddag is een wielrijder, die op den Rijksstraat reed van Naarden naar de Hakkelaarsbrug, gegrepen door de Gooische tram, die hem achterop reed. De bestuurder heeft signalen ge geven, doch door de groote drukte op den weg heeft de fietser A. M. B. uit Amsterdam deze niet gehoord. Met ernstige hoofd- en rugwonden werd de man door een automobilist naar Amsterdam vervoerd. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER. Te Aalten wordt sedert 13 Mei j.l. vermist J. F. R 42 jaar, brievenbesteller aldaar, verdacht van verduistering van gelden in dienstbetrekking en valschheid in geschrifte. VERDRONKEN. Te Harlingen wordt sedert eenige dagen vermist de 42-jarige B. v. d. Wal. Zijn jas en pet zijn gevonden aan den oever van het Zuiderdiep. De politie vermoedt, Het sterkst is er de automobielen- industrie vertegenwoordigd; deze telt niet minder dan 25 fabrieken, welke per jaar 4 millioen auto's vervaardi gen. In de grootste dezer fabrieken, die der Ford Motor Company, zijn niet minder dan 150.000 menschen werk- j zaam. De geweldige automobielen-pro- J ductie heeft in weinige jaren tijds het gansche verkeersbeeld in Amerika ge- wijzigd; geen stad waar niet tiendui zenden auto's langs de trottoirs parkee ren, geen hofstede waar niet tenminste een Ford voor het huis staat; zelfs de cowbay heeft zijn vurig rossinant voor een prozaische auto verwisseld. Met eigen oogen mochten wij het ge weldige bedrijf in de grootste der Ford fabrieken, The River Rouge Plant, aan schouwen. Het enorme fabrieksterrein wordt doorsneden door wegen ter leng te van 25 K.M.; een geregelde autobus dienst brengt den bezoeker van het eene fabrieksgebouw naar het andere. Zware Ford-locomotieven vervoeren de eigen treinen over het fabrieksrailnet van 150 K.M. lengte, en groote Ford- stoomers liggen gemeerd langs de fa- briekskadcn, die zich uitstrekken ter lengte van 2 K.M. Uit de ruwe grondstoffen, welke uit de Ford-mijnen worden aangevoerd, zijn reeds binnen 27 uren alle auto-onder- deelen vervaardigd. In de volgende 22 uren heeft de motor de 500 K.M.-proef afgelegd, en dan wordt in het 50ste uur de auto volledig in elkander ge- zet. Uiteraard is deze laatste werkzaam heid voor bezoeker het belangwek kendst. Het constructiewerk geschiedt op een transportband, welke langzaam tusschen een leger werklieden voort- schuift; ieder heeft slechts één hande ling te verrichten, b.v. het aandraaien van een moer, het monteeren van een wiel, het vastklemmen van een bout. Wandelt men met den transport band mee, dan ziet men bij eiken vol genden meter het aanvankelijke ge raamte verder uitgroeien tot een auto. Totdat aan het einde de wagen geheel gereed is, en op eigen kracht recht streeks in een spoorwagon rijdt. En zoo rollen in deze fabriek, waar het tegenwoordige model A wordt gemon teerd, per dag 6500 auto's van de tran sportbanden. Meer dan in eenig ander bedrijf is in de Ford-fabrieken de arbeider een nietig onderdeel van een groot mecha nisch geheel. Het minimum-loon be draagt zes dollars per dag, terwijl ie der slechts vijf dagen per week werkt, naar gezegd wordt om op de twee vrije dagen van zijn auto te kunnen genie ten. De uitgestrekte parkeer-terreinen rondom de fabriek bevatten tiendui- duizenden auto's, welke des nachts in garages met verscheidene verdiepingen worden geborgen. Inderdaad, ongekende welvaart en voorspoed heerschen te Detroit. Dit komt in het bijzonder tot uiting in den rusteloozen uitbouw van de stad, zoo wel in de lengte en de breedte als in de hoogte. Meer dan elders geldt hier: spoed, en nog eens spoed; dag en nacht weerklinkt het onweerstaan bare rat-tat-tat van den klinkhamer om te bouwen, te bouwen, te bouwen steeds hooger, hooger, hooger steeds sneller, sneller, sneller Met verlaat Detroit als het ware hei melijk; de trein verdwijnt namelijk spoe dig in den tunnel onder den breeden stroom. Is de overzijde bereikt, waar men nog langen tijd een blik kan wer pen op de imposante sky-line der stad, dan bevindt men zich in Canada, aan welk land de geheele strook tusschen het Huron meer en het Erie meer be hoort. De reis gaat nu naar het groot ste natuurwonder der wereld: Niagara Falls. Men wordt des morgens tijdig gewekt; de trein stopt plotseling en men bevindt zich te Falls View, waar men gedurende eenige oogenblikken langs een balustrade kan genieten van dat hij in dat water verdronken is. o LIJK VAN EEN NEDERLANDER GEVONDEN BIJ BRUSSEL. Uit Brussel wordt geseindOp den straatweg van Schaerbeek naar Heimet is het lijk gevonden van den 30-jarigen J. Kools, uit Gouda. Op het lijk werden verschillende wonden van revolverschoten gevonden. SALARISREGELING IN GELDERLAND. Gedeputeerde Staten van Gelderland stellen voor om met Koninklijke goed- keuring de regeling der jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ont vangers in Gelderland te wijzigen in dier voege, dat op de wedden van genoemde titulariesen geen pensioensbijdragen meer verhaald mogen worden, waardoor in alle gemeenten de toegekende salarissen zuiver worden genoten. Over dit voorstel is het oordeel der gemeentebesturen gevraagd. VERLAGING VAN INVOERRECHTEN seniorlid van den raad gaarne eenige OP AARDAPPELEN IN ZWITSERLAND. Volgens mede eeling van Hr. Ms ge ant te Bern is de tijdelijke verhooging woorden wil wijden aan het juniorlid de heer v. d. Brand. Deze heeft 40 ijjaren als lid van den raad veel lief en Leed meegemaakt. De heer van den Brand heeft ook een slechten tijd mee- van invoerrechten op aardappelen met gemaakt, doch spr. hoopt dat het den 2 frc. per 100 K.G., welke op 20 Aug i heer Brand genoegen zal doen dat nu hij de gemeente gaat verlaten de toe stand daarvan veel rooskleuriger is en dat hij het zal beleven dat deze toe stand onder den nieuwen burgemeester nog beter zal worden en dat hij nog een reeks van jaren in de beste ge- AUTO-ONGEVAL TUSSCHEN EDE EN ARNHEM. Dame uit Amsterdam gedood. Zondagmiddag is bij een auto-ongeluk op den Rijksstraatweg tusschen Ede- Arnhem een dame uit Amsterdam om het leven gekomen. De kunsthandelaar U. W. uit Amsterdam, bracht met zijn an to, die bestuurd werd door zijn chauffeur, een dame naar Essen. Ook de echtge noote van den heer W. bevond zich in de auto. Nabij de uitspanning „Het Wambuis", halverwegen Ede en Arnhem, moest de auto naar links uitwijken om een andere auto te passeeren. Waar schijnlijk is toen de stuurinrichting on klaar geraakt. De auto begon te slinge ren en sloeg met den achterkant met groote kracht tegen een boom. De auto werd ernstig beschadigd. Mevrouw W., die achterin zat, werd bijna op slag ge dood, terwijl de dame uit Essen door glasscherven en door den schok ernstige verwondingen opliep. De heer W. en de chaffeur, die voorin zaten, bleven onge deerd. De gewonde dame is naar het ziekenhuis te Ede gebracht. een fraai panorama over de waterval len. Na eenige minuten passeert de trein de kloeke brug over de diepe kloof der Niagara River, en bevindt men zich weder in de Vereenigde Staten. De watervallen zijn te onderscheiden in twee afzonderlijke deelen: de Ame rican Falls en de Horseshoe Falls; de eerste zijn 167 voet hoog en 1060 voet breed; de tweede, in V-vorm, 158 voet hoog en 3010 voet breed; naar schat ting suizen per minuut 15 millioen M3. water in de diepte. De omgeving der Falls is zeer pittoresk; men kan de verschillende watervallen te voet en per tram van zeer nabij naderen; men kan ook in een lift afdalen en onderlangs wandelen, waartoe waterdichte kleeding móet worden gehuurd; men kan ten slotte in een stoomboot („The Maid of the Mist") varen bijkans tot de plek, waar het water met donderend geraas neerstort. Des avonds worden de wa tervallen door middel Van schijnwer pers, ter sterkte van 1320 millioen kaar sen, waarvoor het water zelf den elec- trischen stroom levert, in verschillende kleuren brillant en feeëriek verlicht; men waant zich dan in een sprook jeswereld Men kan den nacht doorbrengen het zij te Niagara Falls aan de Canadee- sche zijde, hetzij in de stad van ge lijken naam aan de Amerikaansche zijde. Den volgenden dag kan men een bezoek brengen aan Buffalo, een belangrijke industriestad van groote uitgestrekt heid. Een fraaie stad is Albany, aan de Hudson gelegen, dat als hoofdstad van den Staat New York geldt. Men vindt hier tal van belangwekkende gebou wen, waaronder het imposante State Capitol een eerste plaats inneemt. Te Albany zagen wij op echt Amerikaan sche wijze een gansch huis „verrollen". De laatste stad, welke wij op onze rondreis bezochten, was Boston, de hoofdstad van Massachusetts. Rondom Beacon Hill, bekroond met het im posante State House, vindt men Oud- Boston, in welks straten de historische gebouwen (City Hall, Old State House, Fauneuil Hall) worden afgewisseld door 1929 inwerking is getreden, met ingang 1 van 15 Mei j.l. buiten werking gesteld. NOODLANDING VAN EEN DUITSCH VLIEGTUIG. Zaterdagavond heeft het postvliegtuig D. 1480 van de Deutsche Lufthansa, be-zendheid zal leven, stuurd door den piloot Künstle, mècani-1 Be heer Winkel verklaart zich bij cien Lukat, op weg van Berlijn naar deze woorden te willen aansluiten. Schiphol, nabij Veenendaal, wegens een Ook de Voorzitter zegt, dat hij zich motordefect een noodlanding gemaakt.daarbij gaarne aansluit spr. wenscht De machine landde in een roggeveld den heer v. d. Brand een rustigen en de landing geschiedde vlot. De motor gezelligen tijd toe. werd ter plaatse gerepareerd en w*.s| Adres van de Vereeniging ter be spoedig klaar, doch er kon niet gestartstrijding van alcoholisme, waarin wordt worden, daar gewacht moest worden op aangedrongen op vermindering van een tube samengeperste lucht. De vliegerdrankgelegenheden. Waar het maximum heeft te Veenendaal overnacht en is in de gemeente nog overschreden is Zondag naar Amsterdam gevlogen. en er 2 vergungingen te veel zijn wordt De post is Zaterdagavond afgegeven het schrijven voor kennisgeving aan- aan het postkantoor te Veenendaal ter genomen. doorzending naar Amsterdam. Schrijven van den Noordbr. Brand- oi weerbond om toe te treden als lid. BELGIË—NEDERLAND. De kosten hiervoor bedragen f8. Bij de Zondag gehouden voetbalwed-^ Be heer Dobbelsteen zegt, dat hij strijd tusschen BelgiëNederland, te nu* ,Yoor deze gemeente niet kan Antwerpen, was de uitslag 31. i inzien, hij zou het verzoek maar voor kennisgeving aannemen. "Vervolg Raadsverslag I °{)k de, heere" Winkel v' "f HEDIKHUIZEN. I usPfeken m deze" zin> d^ laatste acht het graven van brandputten van Ingekomen stukken: i veel grooter belang voor de gemeente, rocesverbaal van kasopneming bij j Qe jjee.r y j-[eeswijk is het hiermede den gemeenteontvanger en den i admi- volkomen eens, hij meent dat in dit nistrateur van het G-E-B. waaruit blijkt opzicht wel iets gedaan zal moeten dat alles in behoorlijke orde is be- worden vonden De Voorzitter zou even van de agen- Goedkeuring door Ged. St. \an de da wjijen afwijken, ter bespreking van gemeentebegrooting 1930. 'het aanbrengei van brandputten Idem van de gemeenterekening 1928 j Weth Wrfkel merkt opj 'dat als mea en die van het G.E.B. 1 in Haarsteeg brandputten gaat graven Goedkeuring door Ged. St. van het dit jn H4khuizJn zaf raoe. raadsbesluit tot het aangaan eener geld- j.en doen, ook daar is gebrek aan wa- leening groot f51000.-. Al deze stuk- tcr. Waar evenwel nog steeds een plan ken worden voor kennisgeving aange- van een waterleiding aanhanging is, nomen. WOrdt besloten voorloopig de kwestie Schrijven Xan den k<rer Y" d' voor het graven van brandputten aange- Brand, dat hij wegens zijn vertrek uit houden. de gemeente, de vereischten verliest j j-je{ schrijven van den Brandweer- om lid van den raad te mogen zijn en bond wordt hierop voor kennisgeving] derhalve als zoodanig ontslag neemt.1 aangenomen. Hij hoopt dat het de gemeente on- j Verzoek van den heer Fooij hoofd der den nieuwen burgemeester, die zal der School te Hedikhuizen, om een ka- zal worden benoemd, goed moge gaan.1 mer |e behangen. Dc heer Dobbelsteen zegt, dat hij als j jje heer Winkel zegt, dat het behang tal \an moderne, waaronder verschei- te laden en daarna te trachten een zit- der.e warenhuizen. De Amerikaanscheof staanplaats te veroveren. Het valt depart-stores zijn ware winkel-paliezen;ook minder moeilijk, de verkeersmid- sommige hebben meer dan 10.000 be-delen uit te zoeken welke het snelst dienden en een cliëntèle van 250.000 naar een bepaald doel voeren, of uit per dag. Door allerlei inrichtingen, wel- te maken wanneer in de „Sub" (onder- j ke op het eerste oog niet rendabelgrondsche) of in de „L." (bovengrond- lijken, tracht men het publiek aan het j sche) de express-trein voor een boe huis te binden; niet alleen worden gra-meltrein moet worden verwisseld, tis concerten gegeven en zijn er koste- j Den laatsten avond op Broadway; iooze scheer- en kapsalons, doch mendoorbrengen beteekent een goed af- heeft vooral ook aantrekkelijke recre- scheid van Amerika. Broadway, mei atie-afdeelingen voor de kinderen in-1 zijn verbluffende lichtreclamel. Re- gericht; de diepere zin hiervan is de- clame is in den wedloop tusschen dollar ze, dat men daar, waar men als kind en aangeboden artikel een onontbeer- ïnct moeder ging koopen en zich thuis lijk levenselement; zij moet suggestief; gevoelde, later ook gaarne zal koopen.en overredend zijn, zoodanig b.v. dat de Zeer bekend zijn Woolworth' 5 en 10 'goedige farmer er toe gebracht wordt ets. Stores, waar het systeem vaneen gaskachel te koopen zonder te be- siechts twee prijzen evenzeer tot koo-denken dat wijd en zijd in den omtrek pen verleidt als het in Amerika zoo- zeer in zwang zijnde stelsel van af betaling. Het naburige Cambridge, de zetel van de beroemde Harvard Universiteit, was te Boston vooral het doel van van zijn hofstede geen gasleiding te vinden is. Een confectie-magazijn adver teert aldus: „Er zijn costuums, welke Uw vrienden doen uitroepen: hè, een nieuw costuum. Er zijn andere co stuums, welke hun de kreet ontlok- ons bezoek. Hier werden wij door ken: ge ziet er piekfijn uit. Die laat- vrienden, aan de Colleges verbonden, rondgeleid door de talrijke gebouwen, in welke ongeveer 1000 docenten en 7000 studenten werkzaam zijn. Bijzonder belangwekkend is de Universteitsbi- bliotheek, welke bijna een millioen boekwerken bevat. Vrouwen worden niet toegelaten tot de Universiteit; voor haar is een afzonderlijke school, Rad- cliffe College, opgericht. Waarlijk, men doet in het vrijheidslievende en de mocratische Amerika soms verrassen de ervaringen op. New York is een uitnemend begin- en eindpunt van een reis door Amerika. De toerist, die zich bij den aanvang vertrouwd had te maken met de ge woonten in Yankeeland, is daaraan bij zijn terugkomst geheel onderworpen. Het doet nu niet vreemd meer aan, zichzelf te moeten bedienen in restau rants, en in Cafeteria's en Automatic's zelf zijn menu samen te stellen door de spijzen en dranken op een serveer- ste costuums maken wij." Voortduren*! moeten nieuwe reclame-methoden wor den uitgedacht in dit rustelooze land, waar de climax aooit bereikt wordt..-. Wanneer de Oceaan-stoomer voor het laatst zijn sonoren galm over de Hud son heeft doen weerklinken, neemt de thuisreis een aanvang. Geleidelijk ver dwijnt het eigenaardige silhouet der torens, welke zich trotsch ten hemeï verheffen; langzaam zinkt de kust weg van dit land, dat ondanks de vele li teratuur een gesloten boek blijft zoolang men het niet met eigen oogen heeft aanschouwd, en waar zich voor dea bezoeker inderdaad een „nieuwe we reld" opent. Ongetwijfeld zal de voort durend toenemende reislust der Neder landers leiden tot een onweerstaanba- ren drang om kennis te maken met dit jeugdige, krachtige en energieke land en volk. America leads the world. EINDE. nor lit Land m Hu«sflen en Alteeaje Laiistreat n dtliiitltrvurl en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig iuwrij*en metPurol. Doe dit 1 oi 2 onaa! per week dit maskt haar f-n haarwortels weer sterk en groeikrachtig.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1