Plaatselijk Nieuws Rechtzaken. slecht is en meent dat het wel zal moeten gebeuren. De heer Dobbelsteen vreest, dat men een precedent gaat scheppen. De heer v. Hemert merkt op, dat er bij den bouw der woning voor 7 kamers slechts een bedrag van f50. is besteed voor het behangen. De Voorzitter zegt, dat de heer Fooij daarmee toen genoegen heeft genomen, hij vreest dat als men het verzoek in willigt men direct een zelfde verzoek heeft te verwachten van het hoofd der schcol te Haarsteeg. De heer v. Hemert meent dat met inwilliging van het verzoek geen pre cedent wordt geschapen. Het huis is veel te goedkoop behangen, de heer Fooij vraagt slechts voor één kamer. Verder mag ook de waterput wel eens worden nagezien. Spr. is er voor, het verzoek voor dezen keer in te willigen. De Voorzitter zegt toe, de waterput te doen herstellen, hjij zal het verzoek van den heer Fooij in omvraag brengen. De heer v. d. Brand verklaart buiten stemming te willen blijven, alleen de heeren Winkel en v. Hemert stemden voor inwilliging, de andere heeren te gen, zoodat het van de hand wordt gewezen. Van Fiet gemeentebestuur van Vlij men bericht, dat de raad van deze gemeente besloot een tweede genees heer op te roepen en daaraan een jaar wedde van f 1000.te verbinden. Ge vraagd wordt dat ook de gemeente Haarsteeg in deze jaarwedde bijdraagt. De heer Dobbelsteen zegt, dat hij daar niet mede accoord gaat, in Vlij men moet men zelf weten wat men doet, doch spr. zou de menschen hier vrij laten den geneesheer te nemen, dien men zelf verkiest. De raad is het hiermede eens, op het verzoek wordt dus afwijzend be schikt. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding ex-artikel 101 der Lager on derwijswet 1920 aan de Bijzondere school te Haarsteeg over 1929 en het verleenen van een voorschot van 80 pCt. tevens voor de Bijzondere school te Hedikhuizen. Wordt vastgesteld op een bedrag van f5.67 per leerling. Voorstel inzake herziening van het plaatselijk belastingstelsel in verband met het in werking treden van de nieu we wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De Voorzitter verzoekt den secretaris eetuge toelichting te geven. De plaatselijke inkomstenbelasting, de forensenbelasting inbegrepen, vervalt met ingang van 1 Mei 1931. Zij wordt voornamelijk vervangen door le. Een uitkeering uit het ingevolge de genoemde wet ingestelde „gemeen tefonds", welke uitkeering verband houdt met de uitgaven voor politie, onderwijs en armwezen over de jaren, 1926,1927 en 1928 en de draagkracht dpr ingezetenen volgens de Rijksinkom stenbelasting over het belastingjaar 19271928, eenerzijds, en de opbrengst eener te heffen „Gemeentefondsbelas ting", met 50 opcenten vermogensbelas ting, over het dienstjaar 19311932, anderzijds. 2e. De uitkeering van 75 pCt. van de opbrengst der grondbelasting, terwijl de heffing van opcenten ojj deze be lasting mogelijk blijft; 3e. de uitkeering van het geheele be drag van de opbrengst der personeele belasting. Tenslotte wordt nog de Rijksuitkee- r«ig wegens de jaarwedden van den (Burgemeester en den Secretaris ver hoogd tot 75 pCt. van die jaarwed den, tot ten hoogste f3000,in totaal. Mochten deze uitkeeringen niet vol doende blijken, om een sluitende be grooting te maken, dan staat de ge meente de gelegenheid open, het ta rief, waarnaar het Rijk de Gemeente fondsbelasting zal heffen en dat aan vangt bij een belastbare som van f800 te verlagen en kan deze reeds doen aanvangen bij een belastbaar inkomen van 600 of 700. De meerdere opbrengst wordt rechtsteeks uitgekeerd aan de meente. Verder kunnen opcenten op de gemeentefondsbelasting worden ge heven eveneens opcenten op de vermo gensbelasting evenwel niet meer dan 50 opcenten. Bovendien staat nog open een woonforensenbelasting, de perso neele belasting, waarvan de opbrengst aan de gemeente wordt uitgekeerd en waarbij de raad verschillende bepalin gen kan vaststellen b.v. zelf kan bepa len, in welke klasse de gemeente zal worden gerangschikt. Verder kunnen opcenten op de per soneele belasting worden geheven, als tot heden. Bij den ouden toestand zijn de inkomsten: Bestaande Toestand. Uitkeering naar het getal inwoners over 1929 f940.15 Rijksbijdrage in de jaar wedden van Burgemeester en Secretaris over 1929 f600. Opcenten vermogensbelasting 1929 en 1930 f400.— Plaatselijke Inkomstenbelasting over 1929—1930 f6350.— f8290.15 Bij den nieuwen toestand zullen deze vermoedelijk worden: Nieuwe Toestand. Uitkeering naar het getal in woners, uit het gemeentefonds 60 pCt. van de opbrengst G.I.B. over 1926—1927—1928 ad f 11859.02 f7115.— Uitkeering van een gedeelte der jaarwedden van Burgemees ter en Secretaris f3000.— Uitkeering 75 pCt opbrengst grondbelasting ad f 3250.— f 2437.— (Hierbij zij opgemerkt, dat de resp. 80 en 20 opcenten op de grondbelasting geheven blijven, omdat het Polderbe stuur die toch betaalt). Opcenten vermogensbelasting (indien verminderd tot 50, eventueel ongewijzigd gehand haafd) f 200.— f 12752.— Meer naar de nieuwe regeling f4461.85. Uit de gevoerde bespreking blijkt, dat al zou de opbrengst der verpachtingen al een paar duizend gul den minder opbrengen de nieuwe re geling altijd nog een paar duizend gulden meer in de gemeentekas zou brengen. De raad besloot de gemeente niet in een klasse voor de personeele be lasting te rangschikken, terwijl 50 op centen op deze belasting zullen wor den geheven, en de gemeente daarvoor in de eerste klasse zal worden gerang schikt. Aanbieding gemeenteverslag. Wordt ter visie gelegd. Voorstel inzake verhaal van premie op de gemeentearbeiders ingevolge de ziektewet. De Voorzitter licht toe, dat de ge meente de helft van de premie op de werklieden kan verhalen. De heer Dobbelsteen zou nfets ver halen, omdat waarschijnlijk binnen één jaar of drie toch de geheele premie door den werkgever betaald zal moe ten worden, en voor de gemeente vormt het slechts een klein bedrag. Be sloten wordt niets te verhalen. Bespreking electrificatie van Hedik huizen en Luttelherpt. Van de P.N.E.M. is bericht ontvan gen onder welke voorwaarden deze ge ntgen is Hedikhuizen en Luttelherpt aan te sluiten aan het electrischnet. De P.N.E.M. zal op hare kosten een laagspanningsnet bouwen en alle in gezetenen die langs den kabel wonen aansluiten. Met Luttelherpt zal dit al leen kunnen geschieden als ook de ge meente Herpt tot electrificatie over gaat. De netten blijven eigendom van de P.N.E.M. De stroom zal tot een zekere hoeveelheid, waarvoor de in gezetenen in klassen zullen worden ver deeld, worden geleverd a 45 cent per K.W.U. boven dit aantal a 20 cent, voor krachtdoeleinden is de prijs 20 cent. Voor aansluiting van Hedikhuizen zal een bedrag van f 10670, voor Luttel herpt een bedrag van f800.— door de gemeente moeten worden bijgedragen, waarin het bedrag voor de straatver lichting is begrepen. Voor de gemeente Hedikhuizen moet een jaarlijksche af name van 2300 K.W.U. en voor Lut telherpt 500 K.W.U. worden gegaran deerd. Als gemiddeld verbruik wordt gerekend 46 K.W.U. per aansluiting. De heer Dobbelsteen zegt, dat dit laatste getal veel te hoog is, de prak tijk heeft dit in Haarsteeg voldoende bewezen, een garantie van 2800 K.W.U. is dan ook veel te hoog, men kan daar nooit aankomen. De heer v. Hemert zegt, dat als er nu geen aansluiting van Hedikhuizen komt, er ook nooit meer iets van komt. De heer Winkel meent dat men alles moet doen om de ingezetenen van He dikhuizen van licht te voorzien. He dikhuizen heeft al zooveel voor Haar steeg bijgedragen, mocht men dus een strop hebben met aansluitingen dan is het niet zoo erg dat de Haarsteeg, daar ook eens een keer aan bijdraagt. Spr. is overtuigd dat het lichtverbruik in Hedikhuizen zal meevallen. Dc Voorzitter zegt, dat er geen be zwaar zou zijn een bedrag van f 11000 voor eens bij te dragen, de garantie van 2800 K.W.U. is veel echter te hoog en beteekent een jaarlijksche strop. Het gemiddelde verbruik is in Haarsteeg niet hooger dan 20 K.W.U., zoodat er zeker aan het garantiebedrag minstens 1000 K.W.U. te kort zullen komen. Spr. zou willen voorstellen een comm. in het leven te roepen die nagaat, hoeveel aansluitingen er zullen komen en die de menschen voor een zekere hoeveelheid laat teekenen, zooals dat in Herpt ge beurd is. Bovendien zou men iemand kunnen uitnoodigen, die eens een lezing houdt. Dc heer Dobbelsteen meent, dat hoe gaarne men de ingezetenen van Hedik huizen ook ter wille is, er niets van aansluiting kan komen, als de P.N.E. M. niet tot verlaging van de garantie overgaat. De Ihieer Winkel blijft er bij dat dit in Hedikhuizen mee zal vallen. De heer v. Hemert zegt, dat als men nu rekent op i/3 liter petroleum per avond wat zeker niet te hoog is, dat men dan met 46 K.W.U. aa 45 cent nog voordeeliger uit komt. De heer Dobbelsteen zegt, dat de ondervinding van jaren in Haarsteeg heeft bewezen dat 46 K.W.U. per aan sluiting veel te hoog gerekend is. De Voorzitter meent dat als het ver bruik werkelijk zoo hoog zal zijn als de heer Winkel meent er dan door de ingezetenen ook geen bezwaar gemaakt zal worden om te teekenen. De heer Winkel vreest, dat de men schen dit niet zullen doen en geeft hen daar gelijk in, ook in Haarsteeg heeft men niet geteekend indertijd, Hedikhui zen moest toen ook in de kosten van f 20 000 bijdragen niets is billijker, dan dat Haarsteeg thans bijdraagt voor He dikhuizen. De heer Dobbelsteen vraagt of het misschien geen aanbeveling verdient te onderzoeken of het voor de gemeente geen voordeel kan opleveren het net te Haarsteeg ook over te doen aan dc- P.N.E.M., er wordt door verschil lende menschen geklaagd over de hoo- ge tarieven. Misschien kan de in het leven te roepen commissie dit ook on der de oogen zien. Met algemeene stemmen wordt be sloten een Commissie in het leven te roepen, als leden dezer Commissie wor den aangewezen de heeren Winkel, v. Hemert, v. Heeswijk en Dobbelsteen. Rondvraag: De heer v. Hemert zegt, reeds een jaar terug aangedrongen te hebben op wijziging der politieverordening, om een einde te maken aan de schade die losloopende honden des nachts veroor zaken. Er wordt in beginsel besloten een bepaling in het leven te roepen waarbij het verboden is tusschen 's avonds 11 én 's morgens 5 uur honden te laten losloopen. De Voorzitter wil nog even het ge voelen vernemen van den raad, wat er' met de gemeentearbeiders moet worden gedaan. Nu de werkzaamheden voor de gemeente afgeloopen zijn, gaat het niet aan de 3 werklieden toch maar in dienst te houden. De heer Winkel meent, dat er voor- loopig nog wel het een en ander te verrichten is verschillende sloten in He dikhuizen moeten nog worden opge haald dit dient te gebeuren anders krijgt men later groote kosten. Als er geenj werk is, is spr. er ook niet voor de menschen in dienst te houden. De heer Dobbelsteen zou de werk zaamheden zoo gaan verdeelen dat ie der een gelijk aantal dagen per week werk heeft, de verdeeling over te la ten aan B. en W. De Voorzitter zegt, daarvoor te be danken. De heer Dobbelsteen vraagt wie of dit dan moet doen. De Voorzitter zou hiervoor een com missie in het leven willen roepen. Wethouder Winkel zegt, dat dit tot de taak van B. en W. behoort, niet tot eene commissie. Besloten wordt de werkzaamheden gelijk onder de arbeiders te verdeelen, waarop de vergadering wordt gesloten. HEUSDEN. Zaterdagavond j I. gaf de «Heus- densche Fanfare®, onder de bekwame leiding van haren directeur, de Heer Joh. van Berkel uit Ammerzoden, haar eerste concert op de tent. Dank zij het mooie weer wellicht, waren ook zeer velen belangstellenden van buiten Heusden opgekomen om de nummers van het geheel nieuwe program te beluisteren. Nu, ze werden niet teleurgesteld. Het bescheiden program werd zeer verdienstelijk afgewerkt en de by voorkeur te noemen Wals en Marsen welke laatste in de finale nog eens werd herhaald, getuigden mede dat de leden den afgeloopen winter niet stil hebben gezeten. Naar we vernemen is een firma voornemens zich te belasten met radio distributie alhier. De bedoeling is daarmee terstond te beginnen na de verrichting der noodige formaliteiten. De congregatie van 0. L. Vrouw gaat Zondag 25 Mei naar Elshout ter pro cessie. Alsdan zal daar een H. Mis worden gezongen door de afdeeling zangeressen dier congregatie. De processie ter eere van de H.H. Martelaren van Gorkum naar Brielle heeft van hier uit per boot plaats op 5 Juni e.k. Vertrek 4,30, terugkomst circa 20 uur. In de Donderdng 15 Mei gehouden vergadering der Pluimveevereen. «Heusden en Omstreken® alhier werd met algemeene stemmen de heer J. M. Buys te Herpt tot voorzitter gekozen in plaats van den heer Fr. v. Djjk, die onze gemeente metter woon heeft verlaten. AALBURG. Naar men verneemt, heeft de heer Jac. van Bergejjk de benoeming tot Adm. Kerkvoogd aangenomen. AEMKERK. Den chauffeur, J. W. v. d. G. te St. Laurens (Z.), welke in Febr. 1928 alhier den heer v. d. W. aanreed welke den dood ten gevolge had, is thans weder voor eenzelfde feit te St. Oedenrode ge pleegd, door de politie te Breda aange houden. J.l. Zaterdag speelde de 2e Korf- balvereen. alhier tegen de vereeniging te Werkendam, welke eindigde met 51 ten voordeele van «Blauw Witc alhier. Dezer dagen geraakte de vracht auto van den heer v. V. alhier in den Duil te water. Met veel moeite werd ze op 't droge gebracht. Persoonlyke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. ANDEE. Mej. Cor van Andel slaagde dezer dagen vcor het examen verpleegster. Mej. Fr. Mans alhier is benoemd tot onderwyzeres aan de Byzondere school te Ryswjjk (N.Br.). De koopman T. Bouman reed met een motorrijwiel tegen het huis van L. Crielaart alhier. Het dochtertje van H. van Zanten geraakte er tusschen, doch bekwam geen letsel. De motor werd ge. havend. De bestuurder werd niet gedeerd. BRAKER. Onze dorpsgenoot de Heer J. van Dalen, oudste zoon van den Burgemeester dezer gemeente, slaagde op Vrydag j.l, te Leiden voor het Doctoraal examen Rechten. De gemeenteraad zal op Woensdag 21 dezer de3 v.m. 11 uur in openbare ver gadering bjjeen komen. Aan de orde 1, Ingekomen stukken. 2. Wijziging verordeningen Vleeschkeu- ringsdienst. BENEDEN - LANGSTRAAT. Naar aardappelen bestaat weinig vraag en zoodoende kunnen de prijzen zich niet staande houden en zyo dan ook weder om teruggeloopen tot f 1 50 f2. per HL. '8 GRAVENMOER. Toen de arbeider J. D. vorige week langs het Wilhelminakanaal fietste, kreeg hy een vliegje in zijn oog, waardoor by het stuur verloor en in genoemd kanaal terecht kwam. Doordat de wind onder zyn gummi regenjas sloeg, kon by met wat spartelen geruimen tjjd boven water blijven. Na ongeveer een half uur werd hy door een schipper gered. GENDEREN. Gevonden tusschen Meeuwen en Balyloniënbroek een gouden oorbel, terug te bekomen bij D. Colet, HAARSTEEG. Naar wy vernemen zal, nu de heer H. v. d. Brand, die bjjna 40 jaar lang raadslid is geweest, doch door vertrek uit de gemeente ophoudt lid van den Raad te zyn, opvolger zyn de heer K. Vrede te Luttelherpt, RIJSWIJK. Zaterdag 24 Mei a.s. hoopt in de O.L. school alhier als spreker op te treden de heer J. Welleman, burgemeester van Krabbendyke, met het onderwerp «Blyft trouw aan de Openbare school, de school voor land en volk en kind®. Allen die belang stellen in het onderwys, verzuime deze vergadering niet. Tot Hoofd der Byzondere School alhier is benoemd, de heer van der Kade uit Overschie. De leden van de Afd. Ryswyk van den Vrijwilligen Landstorm, L. van Toore- neobergen en P. Smits nemen deel aan den te 's Gravenhage te houden Nationalen Schietwedstrijd. De Algemeene Vergadering van den Ci öp. Boerenleenbank alhier, zal worden gehouden op Woensdag 21 Mei a.s., des avonds 8.30 uur (N.T.) in de Openb. School alhier. SPRANG. De afd. «Sprang® van den Chr. Bouwvakarbeidersbond besloot tot toetrediog als lid van den Chr. Volksbond alhier. Haar voorzitter, de heer H. Bogers, werd als bestuurslid voor genoemde vereeniging aangewezen. In de vacature P. Faro is tot be stuurslid van den Chr. Besturenbond Sprang* Capelle aangewezen de heer J. Haverhals, die deze benoeming aannam. Door de Orgelcommissie werd aan den Kerkeraad der Gsr. Kerk alhier reke ning en verantwoording gedaan. Uit het verslag bleek, dat het orgel geheel was afbetaald en kon nog een restant van on geveer f 40 aan den Kerkeraad worden ter hand gesteld. De commissie werd dank gebracht voor haren verrichten arbeid. Besloten werd, deze commissie te laten voortbestaan voor de inzameling van gelden, welke dan be steed zullen worden voor de verfraaiing van het kerkgebouw. Onder dank werd door de heeren en dames by vernieuwing zitting genomen. WIJK. (Ter rectificatie van het bericht, in dit blad van Vrydag 16 Mei, plaatsen wy het volgende bericht) In de vergaderingen van Donderdag 8 Mei en van Donderdag 15 Mei werd besloten tot oprichting vau een Korfbal- vereeniging in deze Gemeente, onder den naam «Excelsior® (Steeds Hooger). De vereeniging bestaat uit dames en heeren uit Wyk en Aalburg en enkele omliggende dorpen. Eiken Donderdagavond wordt voor- loopig geoefend op het voetbalterrein. Nienwe leden, die den leeftyd van 15 jaar moeten hebben, kunnen zich aanmelden by het bestuur, dat als volgt is samenge steld De Heer J. Brouwer te Wyk (Voorz.) Mej. B. Harmsen te Veen (secretaresse), De Heer Wondergem te Wyk (penning®.). Verder by de leden. Voor Verdere bij zonderheden zie men elders in dit blad. WERKENDAM. De voetbalwedstrijd, Zaterdag ge houden door «Merwedec van Gorinchem en «W.V.V. I® alhier eindigde met 10 3 voor onze vereeniging. Donderdag 22 Mei a.s. zal te 's Bosch de Districtsvergadering worden gehouden van de Mij. tot Nut van 't Al gemeen. Als afgevaardigden voor deze vergadering van de afd. «Werkendam® zyn benoemd de beeren J. Rijnsaard en W. G. de "Waard. Op deze vergadering zal o. m. gesproken worden over het kortgeleden geopende bad huis alhier. Dezer dagen is het zoontje van den postdirecteur, vermoedelijk door eigen on* voorzichtigheid, op een ijzeren hekken ge vallen en kwam bieibij zoodanig terecht, dat borst en buik ernstig werden bezeerd. Na geneeskundig onderzoek werd hy over gebracht naar 't ziekenhuis te Gorcum. •jé Mej. C. M. van Elzelingen Ld. is met ingang van 19 Mei benoemd als hulp telefoniste ten postkantore alhier. De aangekondigde Godsdienstoefe ning van Ds. Neerbosch van Ter Neuzen, op Vrydag a.s. voor de Ger. Gem. alhier, gaat niet door. WOUDRICHEM. Gedurende het tjjdvak van 9 tot en met 15 Mei jl. werden aan de visch- markt alhier aangevoerd 10 zalmen van f 1.85 tot f 2.40 per pond 2 schotjes van f 0.65 tot f 1,50 per stuk 4 elften van f 1.tot 2 50 per stok 5163 finten van 20 tot 40 cent per stok. Be steed werd voor dikke aal f 0.80 tot f 1.10 per pond. De heer J. A. Havelaar alhier her dacht op 15 Mei jl. den dag, dat hy ge durende 50 jaren onafgebroken in dienst was by de verschillende aannemers van de onderhoudswerken der Genie alhier. De Mannenzangver. «Woudrichem's Mannenkoor® en de Gemengde Zangver. «Altena® alhier, zoilen deelnemen aan het concours te 's Gravenmoer. Mej. I. de Jong, tydelyk onder wyzeres aan de 2e Openbare school, komt voor op de voordracht ter benoeming eener onderwyzeres te H. I. Ambacht. ZALTBOMMEL. Veiling van 16 Mei. Aardbeien I 6790 ct. Aardbeien II 3756 ct. Perziken No. II 18 ct. Perziken No. I. 11 ct. Tomaten A 37 ct. Tomaten C 32 ct. Tomaten CC 16 ct. Alles per pond. Wortelen 56 ct. Rabarber 3 ct. Selderie 1 ct. Kroten 5 ct. Alles per bos. Bloemkool 1117 ct. Komkommers 12 ct. Alles per stuk. Sla 2 ct. per krop. Aanvoer aardbeien 4800 pond. BOSSCHE RECHTBANK. Doodgeschoten. De behandeling werd hervat van de strafzaak tegen H. S., rijksveldwachter, vroe ger te Werkendam, thans te Haaksbergen. Aan verdachte wordt ten laste gelegd, dat hy op 24 Nov. 1929 te Werkendam opzettelijk A. Arnoudse zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door op korten afstand 6en revolverschot op dezen te los sen waardoor deze werd getroffen en eeni- ge dagen daarna is overleden. Deze strafzaak diende reeds op 2 Jan. j.l. doch werd toen uitgesteld tot het ver hoor van meerdere getuigen. Inmiddels is de rechtbank ook van samenstelling ver anderd en moest dientengevolge het verhoor der getuigen opnieuw plaats hebben. Er waren 13 getuigen gedagvaard. De bekende zaak komt op het volgende neer Er was feest in Werkendam. Te voren was het er al wat rumoerig. De jongelui waren vermaand hun feest niet zoo te bederven. Doch onder leiding van den gevreesden Rijkers nam het ru moer toe en bleek uit de houding der jongens dat ze het er op gezet hadden de politie te dwarsboomen en de wanorde lijkheden voort te zetten. 't Was donker dien avond en de nacht waker met zyn hond by zich en een lan taarn in de hand verleende de politie by* stand by het handhaven der orde. Terwjjl verschillende joDge schippers zich alreeds op de schepen hadden teruggetrokken, bleef de beruchte Rykers nog op straat en verborg zich achter een ton. De po litie had geleidelijk zien aankomen dat de toestand ernstig werd, vooral in verband met de houding van den gevaarlijken Ry kers, die altyd extra politietoezicht noodig heeft als er in 't dorp of omgeving iets te doen is. De polite voelde zich dan ook tot noodweer al gedreven, toen de toestand geen keer ten gunste nam. Arnoudse kwam van zyn schip aan- loopen, toen er «moord® geschreeuwd werd ea het schot trof hem toen volgens de po* iitie ongelukkigerwijze. Hy viel achterover en overleed aan de gevolgen van het tref fen. Het tumult waarbjj «moord® geroepen werd, ontstond terwijl de polite zich in een hachelyken toestand bevond tegenover Rykers die vloekte en tierde en ruzie maakte toen hy door de politie werd aangemaand daar van die ton heen te gaan. Rykers voldeed niet aan het bevel der politie, doch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2