Tweede Blad io. 5021 woensdag 21 Mei voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ALADDIN EN DE TOOVER FLU IT Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Een uitstekende spijs vertering verkrijgt gij met behulp van Foster's Maagpillen, die zeer zacht werken. £0.65 per flacon. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT. Verschenen is het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. In het overzicht van den economischen toestand in het ressortder Kamer over 1929 wordt opgemerkt, dat zich als een kentering in de periode van gunstige conjunc tuur de economische depressie reeds duidelijk heeft afgeteekend zonder dat nog iets van hare ontwikkeling valt te zeggen. Het verslag gaat nader in en klaagt over de wijziging der telefoontarieven. Berekend is, dat b.v. voor Waalwijk bij een gelijk getal locale gesprekken als in 1927 naar het thans ingevoerde tarief door de aangeslotenen per jaar ruim f2000 meer zal moeten worden betaald. Tegenover deze weinig bemoedigen de vooruitzichten voor ontlasting der industrieën kan gesteld worden verla ging van de indexcijfers. De snel ingetreden en sterke verla ging van de geldrente is mede een gunstige omstandigheid voor handel en nijverheid. Wanneer wij den algemeenen econo mischen toestand in het land vergelijken met dien in het district der Kamer, dan is deze laatste over het algemeen niet zoo gunstig al is er, wat den gang van zaken betreft, geen reden tot klagen. Land- en tuinbouw hebben slechts matige of minder gunstige resultaten opgeleverd, terwijl de uitkomsten van handel e'n inijverheid over het alge meen bleven beneden die van 1928. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat in deze beide laatste takken met groote energie wordt gewerkt en dat de moeilijke tijdsomstandigheden moe dig worden getrotseerd. Ook voor het atgcloopen jaar kan worden melding gemaakt van verschillende industrie- uitbreidingen en van vestiging van nieuwe ondernemingen. Werkloosheid kwam niet voor; werkgelegenheid was er in voldoende mate. De Philips-in- dustrieën te Eindhoven bleven nog voortdurend werkkrachten uit deze streek tot zich trekken. Gememoreerd wordt vervolgens de gedeeltelijke verbetering van den pro vincialen weg Tilburg—Waalwijk. Over het algemeen verkeeren de we gen in het district der Kamer niet in een toestand, die voldoet aan de eischen van het tegenwoordige verkeer; dit geldt vooral voor het meerendeel der wegen, die in beheer en onderhoud zijn bij de gemeenten. De toestand van den hoofdweg door de Langstraat laat op plaatsen veel te wenschen over, terwijl gevaarlijke bochten en onpractisch ge legde spoorwegovergangen bedenkelij ke belemmeringen vormen. Met voldoening wordt melding ge maakt van de eindelijke oplossing der moeilijkheden voor het verbeteren van den weg Heusden—Haarsteeg. Van groote beteekenis is het besluit der regeering om over te gaan tot het bouwen van een brug bij Keizers- veer. Over het algemeen is de economische toestand in de zeer vruchtbare streek van het Land van Heusden en Altena niet gunstig. Als voornaamste oorzaak noemt het verslag de geïsoleerdheid van deze streek. Afdoende verbetering van het autobusverkeer voor deze streek kan slechts worden verwacht wanneer de exploitatie door één krach tige onderneming wordt ter hand geno men en tegelijk aandacht wordt ge schonken aan verbetering der verkeers wegen. In dit verband wordt nog eens betreurd, dat afgewezen is het verzoek der Kamer om in het Rijkswegenplan op te nemen een weg Gorinchem HeusdenDrunen, die veel zou kun nen bijdragen tot den economischen opbloei dezer streek. Voorts wordt er aan herinnerd, dat de kamer het initiatief nam voor een onderzoek naar de mogelijkheid en wen- schelijkheid van de afsluiting van het Oude Maasje tot het verkrijgen van betere scheepvaart-toestanden in de Langstraatsche havens. Het verslagboek bevat o.m. nog een artikel „Bij de kaart van het district der Kamer". We ontleenen daaraan het het volgende: We zouden de gemeenten van het district kunnen verdeelen in die, waar van de bewoners hoofdzakelijk bestaan van schoen- en leder-industrie, in ge meenten met een in hoofdzaak agrari sche bevolking, en ten derde waren dan nog apart te noemen de twee stad jes Geertruidenberg en Heusden, vroe ger belangrijke vestingen, welke het oude stadskarakter nog grootendeels bewaard h|ebben en daardoor in voor komen geheel afwijken van het echte Langstraatsche type. Beide stadjes heb ben een belangrijk scheepvaartverkeer. Schoen- en lederindustrie hebben de dne grootste gemeenten van het di strict: Loon op Zand (met Kaatsheuvel), Waalwijk en Dongen, welke op 1 Janu ari 1930 respectievelijk 10,183, 9731 en 8717 inwoners hadden; een gemengd agrarisch en industrieel karakter heb ben Drunen en Sprang-Capelle. De gra fieken in het verslag opgenomen geven een duidelijk beeld van de beteekenis der schoenindustrie in deze plaatsen en elders en doen zien, dat de Lang straat voor dezen tak van industrie nog steeds de voornaamste streek van ons land is. De bevolking van het geheel district ging van 1 Januari 1921 tot 1 Januari 1930 met slechts 3831 vooruit en deze vermeerdering van bevolking was nog voor 80 pCt. te danken aan de plaat sen met schoen- en leerindustrie. Daar de meeste gemeenten aanzienlijke ge boorte-overschotten hebben, is deze re latieve ajchteruitgang in bevolking te wijten aan: Ide omstandigheid, dat de cijfers van vertrek die van vestiging in alle gemeenten in min of meer aan zienlijke mate overtreffen. Vooral de trek naar Eindhoven heeft daaraan me degewerkt. In den laatsten tijd valt eveneens een trek waar te nemen uit het Westelijk deel van het district (Ma de en Zwaluwe) naar de Zuiderzee werken.. Binnen de grenzen van het district is er voor uitbreiding der be volking niet voldoende bestaansmoge lijkheid; vergrooting van het landbouw- en veeteeltareaal kan alleen geschieden door inpoldering (in den Biesbosch) of ontginning (in het Zuidelijk diluvi aal gebied), maar dit is in de tegen woordige omstandigheden niet altijd voldoende rendeerend, zoodat de grond bezitters er niet gemakkelijk toe over gaan; intensiveering van den landbouw tot tuinbouw, welke meer handenarbeid vraagt en dus vertrek uit de gemeenten kan voorkomen, heeft weliswaar steeds meer plaats, doch zou nog veel meer kunnen worden toegepast. Daarvoor is echter noodig, voor wat groote deelen der eigenlijke Langstraat betreft, een betere afwatering en voor wat de streek ten Noorden van de Maas betreft, betere verkeerswegen en verkeersmiddelen. Naast uitbreiding en intensiveering van den landbouw zou de stichting van nieuwe industriën of de uitbreiding der bestaande meerdere arbeidsgelegen heid scheppen. Dit staat echter vast: zoowel voor de uitbreiding van landbouw als van de industrie is noodig, dat patroons en arbeiders, althans de leidende per sonen onder hen, grondig onderlegd zijn in agrarische, commercieele en in- dustrieele kennis. Daarom zou de op richting van een landbouw- of (en) tuinbouwschool in deze streken ten zeerste moeten worden toegejuicht, de bestaande instellingen van handels- en nijverheidsonderwijs beter bezocht en meer gewaardeerd moeten worden dan tot heden geschiedde. Met het oog op de grondbedrijven wordt ook met na druk gewezen op de beteekenis der R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, ook voor deze streek. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Lang straat, gehouden ten raadhuize te Waalwijk op 14 Mei 1930. Van de afdeeling Grootbedrijf zijn aanwezig vijf leden, van de afdeeling Kleinbedrijf acht. Voorzitter Ger. van Loon. Secretaris M. A. J. van Liempt. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd Vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de wijze waarop uitvoering is gegeven aan de besluiten der vorige vergade ring. Ingekomen stukken: De goedkeuring der rekening der Ka mer over 1929 door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid wordt voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, waarbij deze verzoekt in kennis te worden gesteld met de wenschen van den handel, de scheepvaart en de nijverheid in ons land omtrent verbeteringen of wijzigingen van de bestaande regelingen van den internationalen telegraaf- en telefoon dienst... in verband met de Telegraaf- conferentie Madrid 1932, wordt besloten een enquête in te stellen bij de voor naamste handelsondernemingen in het district. Afgewezen wordt het verzoek van het Comité van Verweer tegen de huidige gestie der Nederlandsche Spoorwegen, A.T.O. en Van Gend Loos in zake deloyale concurrentie door deze bedrij ven het particuliere vervoerwezen aan gedaan, omdat, voor zooveel betreft het district der Kamer, van een deloyale concurrentie door deze instellingen niet kan worden gesproken. Besloten wordt samen te werken met de Kamer te 's-Hertogenbosch om in overleg te tre den met de Directie der Spoorwegen om verbetering te brengen in den slui tingstijd van den spoorwegovergang in den Langstraatschenweg vóór 's-Her- togenbosch. Naar aanleiding van het afwijzend antwoord van de Directie der Spoorwegen op het verzoek om een wachtgelegenheidi aan te brengen op het 3e perron van het station Lage- Zwaluwe wordt besloten in deze af wijzing niet te berusten, doch op in williging van h.et verzoek aan te drin gen. Het verzoek van eenige belangheb benden omj de treinen 464 en 468 ook te Made te laten stoppen zal voorzooveel trein 468 betreft worden gesteund. Besloten word't Ir. Bongaerts uit te noodigen een openbare voordacht te houden over tie afsluiting: van den mond van het Oude Maasje. Onderzocht zal worden of het niet mogelijk is dat ook hier wordt inge- voerd het telefoneeren met Java over elke telefoonaansluiting, zooals dat vol gens courantenberichten wel mogelijk is in Zwitserland. De Regeering zal worden verzocht pogingen aan te wenden, dat in Italië, Spanje, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije e.a. landen het invoerrecht op leder wordt geheven naar de waarde in plaats van naar het gewicht. Mededeeling wordt gedaan van het resultaat van het overleg gepleegd met de Noord-Brabantsche Kamers van Koophandel in zake betere trein verbinding met het Ruhrgebied en Zuid- Duitschland. Overeenkomstig het ver zoek der Tilburgsche Kamer zal in een gezamenlijk adres der Noord-Brabant sche Kamers aan de Spoorwegen wor den verzocht een snellere verbinding in de morgenuren van het Zuiden met Twente tot stand te brengen, die dienst baar kan worden gemaakt aan een ver betering der verbinding met het Ruhr gebied. Aangeboden wordt het jaarverslag der Kamer over 1929. Door enkele le den wordt het betreurd, dat sommige Gemeentebesturen zoo weinig werk ma ken van het overzicht betreffende den toestand "in de gemeenten, zooals die jaarlijks in de verslagen der Kamer worden opgenomen. Bij de mededeeling van verdere inge komen en verzonden stukken wordt een cogenblik stilgestaan bij het adres, ge zonden aan de Gedeputeerde Staten in zake het autobusvraagstuk in het Land van Altena. Door den Heer Jansen wordt namens de andere leden, die blijk geven van instemming met het gespro kene geprotesteerd tegen de kritiek, die buiten de Kamer tegen dit adres is uit geoefend en wordt het Bureau ter zake van het adres met algemeene stemmen gedechargeerd. AAI3ST. Tijdens de alhier gehouden Bazar der Oranjevereeniging, zijn door enkele dames, die zich hiervoor beschikbaar gesteld hadden, Emmabloempjes verkocht ten bate der T.B.C.- bestrijding. De opbrengst bedroeg f 54,40. Vrydag 9 en Zaterdag 10 Mei is alhier de aangekondigde Bazar van deOraoje- vereeniging gehouden, en kunnen wij er direct aan toevoegen, met zeer veel succes. Van alle zyden werd medewerking ver leend. Door schier alle inwoners was een bijdrage verleend, terwijl van vele winkeliers en handelaars ook van hun handelsartikelen een collectie gezonden was. Toen dan ook Yrjjdagavond een aanvang gemaakt werd met den verkoop, blaek er een ruime keuze te zijn. Dank zy het yverig aanprijzen door verkoopers on verkoopsters, was Zater dagavond de voorraad finaal opgeruimd, Aanwezig waren een vischtent, spijkertent, grabbelton, werptent, enz., terwyl de Gebrs. de Bruin, koekhandel te Gorcum, hun koek- rad beschikbaar gesteld hadden, wat gezien 't drukke gebruik ervan, zeer op prys werd gesteld. Dank zij het tactvol optreden der baide Gem.-veldwachters, had alles een uiterst ordelyk verloop, en werd geen enkele wan klank vernomen, zoo dat Aalst weer eens ge toond heeft prettig feest te kunnen vieren. Zonder iets te kort te doen aan de pres taties der overigen, moeten wij hier toch speciaal noemen de heeren v. Trigt en Maas, resp. Ie en tweede Voorz., benevens de heeren van der Meyden, secretaris, en G. Vernooy, penningm. Deze heeren als behoorende tot het Dagelyks Bestuur, hebben tijd nog moeite gespaard om alles een goed verloop te doen bebbeD, en komt hun hier voor dank toe van alieD, die belangstellen in de Oranjevereeniging. Naar wij nader vernamen, stemt het financieel gedeelte tot groote tevredenheid. DRUNEN. Veiling van 15 Mei. Spinazie 1217 ct. Spinazie II 1/i10 ct. Asperges 7084 ct. Asperges II 5068 ct. Asperges III 30 40 ct. Asperges blauwe 4560 ct. Rabarber 231/2 ct. Postelein 1216 ct. Slavellen 310 ct. Aardbeien 220280 ct. Wortelen 221/3 ct. K imkommerstek 69 ct. Ales per K.G. Blomkool 2234 ct. Bloemkool II 1220 ct. Bloemkool III 5 10 ct. Komkommers groen 1216 ct. Komkommers II 711 ct. Komkommers witte 1722 ct. Komkommers witte II 1216 ct. Sla 46 ct. Sla II 21/s—31/2 ct. Sla III V3—2 ct. Roodekooi 1014 ct. Wittekool iys 4 ct. Aardbeien l1/^21/2 ct. Alles per stuk. Rabarber 17 ct. Radys l8/43 ct. Prei 412 ct. Peen 1015 ct. Peen II 38 ct. Keelen 1\x/t ct. Selderie 1l1/,, ct. Alles per bos. GORINCHEM. Veilingsvereeniging »G. en 0.« Veiling van 16 Mei. Postelein 1618 ct. Spinazie 711 ct. Zuring 3 ct. Uien iy22V2 ct. Kropdunsel 5 ct. Alles per K.G. Aardbeien 70 88 ct. Aardbeien II 4050 ct. Beide per pond, (aanvoer ruim 400 pond aardbeien). Wortelen f8,f 12,50. Rabarber f2,f4,50. Radys f 1,40—f2,20. Selderie 50100 ct. Raapstelen 85 ct. Prei f2,50. Alles per 100 bos, Tulpen 10 ct. per bos. Bloemkool f 18f 26, Bloemkool II f8f 15, Bloemkool III f 3,f 5,—. Kropsla f2,50-f5,20. Kropsla II fl,—f2.— Violen f 0,60f 0,70, Alles per 100 stuks. Nieuwsblad 37. Joelend en dollend vlogen ze naar hun moeder, die lachend naar het verhaal luisterde en alles goed vond. „V/at kon haar dat kleine ventje schelen", dacht ze, „als ze haar kleine meisjes maar een pleizier kon doen". En direct blies ze op een fluitje, waarna twee zwarte, grimmige kabouters kwamen toesnellen, die eerbiedig de bevelen van hun meesteres afwachtten. Het waren kleine, sterke kereltjes, met wreede oogjes. „Ga met de freules mee," beval de slechte fee, „daar is in de wachtkamer een nieuwe bediende, die misschien wat onwillig kan zijn. Breng hem dan tot rede." 38. De kabouters volgden gehoorzaam de zeven zusjes, die spoedig weer bij Aladdin terug waren. Lachend vertelden ze, wat ze met hem van plan waren. Aladdin dreigde dat hij alles aan den kluizenaar zou vertellen, maar toen hadden de elfen nog veel meer pret. „Dat kun je immers niet, je kunt hier niet weg, en trouwens, Sheik is nu zoo klein, dat we niet meer bang voor hem zijn, we zullen hem nog vaak genoeg komen plagen. Vooruit, kabouters, breng hem naar onze ver trekken. En ouwe pad moet nu maar stalknecht worden in den witten muizenstal." De kabouters grepen Aladdin en brachten hem in de kamers van de elfjes, •waar ze hem wezen wat hij allemaal doen moest. 39. En tegen een vette pad, die daar bedrijvig rond scharrelde, zeiden ze grijnzend, dat hij tot stalknecht was gedegradeerd. Pad jammerde het uit, maar het gaf niets. „Het is erg", riep hij maar, „hoe lang heb ik ze nu al niet gediend en alles ging op rolletjes. Die jongen leert het nooit. Het gaat nooit goed zonder mij." Aladdin had medelijden met hem, maar de kabouters brachten de pad gauw weg, na Aladdin eerst nog even met straf bedreigd te hebben als hij niet deksels vlug voort maakte.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5