UW FOTOGRAAF I A. A. COERTSE Voor Naaimachines Voor RIJWIELEN KEUNEN-MALINGRÉ HEUSOEN. Huiduitslag: 9. SP©0R's MOSTERD Eind 30, Qorcum Telefoon 266 Onveranderlijke Vergrootingen naar elk portret Lijsten in alle maten P. v. d. VELDEN Ingezonden. Spoor's^gestamptcpMmsjes Plaatselijk Nieuws P, V. d. VELDEN ^Voorburg Schilletje Zoete Schillenbrandewijn, Triple Sec - Curacao - Anisette - Kummel. Advocaat. IS De molens mogen niet baggeren na Zonsondergang met vergunning van den Rijkswaterstaat, Gstuige Annot, majoor der ryksveldwacht te Gorinchem De kettiDg, die 150 Meter was uitgebracht, leverde gevaar op voor de schepen. Indien de schipper niet weet dat er een anker is uitgebracht kan er gevaar uit ontstaan. Getuige RyosaardtEr is nog nooit eeD ODgeluk gebeurd en in al de jaren is nog nooit een schip achter de ketting blijven haken. Getuigen Annot en Slik zeggen nog dat er gemakkelijk een ongeluk kan gtbïuren. Getuige Slik Bij Dordrecht is het ge beurd dat baggermolens meegesleept werden door andere schepen. KantonrechterWat ik vermoedde is wel bewaarheid. We hebben hier als 't ware stryd tusschen de bepalingen van het Reglement op de Nieuwe Merwede eenerzijds en den Waterstaat en de vis3chery ander zijds. Natuurlijk moet ik recht spreken en dus eene zijde kiezen. En die zyde is die van het Reglement, omdat dat wet is en de wet moet worden nageleefd. Uw reglement eischt een ankerton, dus moet die er zyn, tenzjj offencieel dispensatie is gevraagd en verkregen. Deze dispensatie is er niet dus is verdachte strafbaar. En nu vind ik het heel lief, dat de ambtenaren van den Waterstaat de visscherjj willen beschermen door haar geen hinderpalen in den weg te leggen, maar die bescherming mag niet zoo ver gaan dat zjj met wette lijke bepalingen in strijd komt. Echter kan ik me voorstellen dat de kapiteins van baggermolens in de war zjjn gebracht en daarom wil ik verdachte heel clement straf fen en wel met f 3.00 of 2 dagen. Laten belanghetbsnden dus goed weten dat het door verdachte gepleegde feit wel degelyk strafbaar is. A. v. d. W., arbeider te Haarsteeg had gereden met zyn hondenkar le. zonder dat zy voorzien was van een drinkbak 2. zonder nummer op de kar 3. met een te smallen borstriem. Verdachte: Dj drinkesbak hè ik verloren deur 't schokken op de kaien. Het tuig is goedgekeurd door wel drie menschen en ik bet er alty mee gereden. De borstriem was te smal, m&r was vroeger ok al goed gekeurd. Ik begrijp er niks meer van. Het nummer stond mit blauw potlood op de kar. KantonrechterHeb je nou weer een drinkbak Verdachte Ja Edelachtbare en een beste. Kantonrechter En het nummer VerdachteEerst zat het er op mit een bietje verf en toen heb ik een ander nummer gekregen en dè heb ik er opgezet mit blauw potlood. Kantonrechter En zul je het nummer er nou op schilderen VerdachteJa Edelachtbare. Kantonrechter En je tuig VerdachteDè, is nou in orde. Kantonrechter Hoe kom je zoo aan 't rommelen Laatst heb ik je ook nog eens bier gehad. VerdachteJa Karei was een bietje anders dan den dezen. KantonrechterWas Karei, die nu dood is, dan makkelyker voor jullie dan de tegenwoordige veldwachter Obbens VerdachteWit za'i ik zeggen. Karei wist beter wi eenen boer toekwam. Obbens is meer stadsch. KantonrechterMaar toch geloof ik dat Obbsns beter voor jullie is, want by houdt er meer de orde onder. Ja wat moet ik je nou geven VerdachteNiet veel, want ik mot hard werken voor 't kostje. Kantonrechter Dan zal ik je ook niet veel geven je krygt voor de eerste twee overtredingen 2 X f 0-50 of 2 X 1 dag en voor de laatste fl.00 of 1 dag. A. B. te Werkendam heeft weer driemaal in verschillende nachten de Keizerstraat aldaar in rep en roer gebracht door luid keels te schelden en te schreeuwen. KantonrechterNu heeft die vervelende vent al zoo lang gezeten en nog heeft hy xyne onhebbelijkheden niet afgeleerd, 'i schynt hem in de gevangenis zeker goed bevallen te zyn. Ik geef hem 3 X 110.00 boete of anders maar weer 3X5 dagen naar 's-Bosch. ia JE ADRES WIJK—AALBURG. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. In Uw blad van 14 Mei j .1. komt een ingezonden stak voor van den heerv. Z. inzake de schoolkwestie te Rijswijk. „GOFFARD". WIJNHANDEL TELEFOON N' Beleefd doch dringend verzoek ik U hierop van eenig bescheid te mogen dienen. Men zegt wei eens, dat men uit zijn tent gelokt wordt, en dat is nu met mij het geval. Mijn dank dan ook thans voor de opname van dit stuk. Zoodra de heer v. Z. begint in zijn stuk, heeft hij iets neergeschreven, waar van hij zelf overtuigd is, dat het niet waar kan zijn. Want even zoo goed als ieder ander, weet de heer v. Z. (als hij tenminste op den uitslag van een Kamerverkiezing in R. eens lette) dat niet 80% voor Openbaar en dus slechts 20% voor Chr. Onderwijs zouden zijn. Want dit wil zeggen, dat er in R. voor slechts een kleine 20 kinderen Chr. Onderwijs begeerd zou worden. Laat v. Z. van degenen van wien hij het zeker weet, alleen maar eens tellen, dan is hij er al over en dan nog degenen die zich nooit zoo publiek uitspraken. Ik mag hier geen namen noemen, anders zou ik het met cijfers staven. Neen, de heer v. Z. moet eerst eens beter over wegen wat 80% wel wil zeggen. Daarbij meende ik, dat de heer v. Z. andere gegevens in een courant zou gaan schrijven, dan dat „men" (dat is de straat) zegt. Die zegt zooveel. Heeft de heer v. Z. dat nooit ondervonden Zou je nu werkelijk denken, dat men overal geloofd wordt, als U schrijft, dat men de menschen zoo maar over heeft ge haald om te teekenen, door ze een beetje bang te maken. Het zei mij dan vergunt, op te mer ken, dat ik voor mij le geloof, dat de lezers van dit blad op hooger peil staan dan om dit te gelooven, en 2e Rijswijks inwoners hooger heb staan, dan om zich zoo maar bang te laten maken. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Puro'zjep en doe er dan wat Purol op by vocht-afscheidecide uitslag en eczema's bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Voorts merkt hij op „over op de secretarie komen van ingezetenen". Ik weet daar niet veel van, de heer v. Z. schijnt zeer veel, heeft die er precies bij geweest wat er gezegd is, ik niet. Maar omdat hij daarover nu toch be gint, heeft „men" mij ook vertelt, dat er een niet was opgekomen, die een sterke voorstander van „Openbaar On derwijs" was. Waarom niet, toen men hem riep Of durfde hij niet, bang dat ze hem om zouden praten, dan schijnt hij ook niet veel degelijke argumenten te hebben. Als men mij had geroepen, was ik gegaan, want ik ben blij als ik meen recht te hebben, gehoord te wor den en dan eens flink voor de zaak te pleiten. Maar daarbij nog, hebben B. en W. dit niet op hun eigen houtje ge daan. Of weet de heer v. Z. niet, dat Gedep. Staten in zoo'n geval opdracht geven, tegenstanders te hooren en daar van te rapporteeren. Dat vermeld de heer v. Z. niet, waarom niet? Evenzoo met de prijs van de woning. Weet de heer v. Z. niet, dat men aan de huurwaarde door de pers. belasting gesteld, vast zit? Waarom dat daarbij niet opgemerkt? Geachte Redactie, ik hoop dat ik niet te lang wordt, want nog resten mij een paar dingetjes. Degene, die de heer v. Z. „doordrij vers" noemt (het schijnt, dat iemand het recht niet heeft, om ergens mee te beginnen) zijn dan de bewoners afge gaan en hebben laten teekenen. Er is toen een schoolgebouw aangevraagd, waar volgens de Wet recht op is. De Raad heeft niet anders gedaan, dan toe gestaan, wat volgens de Wet verplicht was. Dat is de eene zijde. De andere zijde is Er is een openbare school, die enkele willen behouden, vol komen in hun recht. Zij Openbaar ea wij Christelijk Onderwijs. Maar waarom gaan de voorstanders der Openbare nu zoo werken, zij behouden Openbaar On derwijs. En dan spreken ze van drijvers. Neen, wie heeft blaadjes verspreid, wie gaat met „hulp" van een hoofd van een school en nog een rijksambtenaar (beide uit andere gemeenten, waarom niet het hoofd der tegenwoordige, van wien gij spreekt, dat hij er wordt uitgekegeld). Wie laat sprekers optreden? Gij krijgt toch Openbaar Onderwijs. Of is dat niet drijven? Neen, dat is slechts propa ganda, nietwaar Als men de menschen alleen bezoekt, is het drijven. De heer Westerlaken merkt in den Raad op, (als men de Chr. School het schoolhuis wil geven, waar toch geen liefhebber voor is, en als men een deel der school vraagt, waar men recht op heeft) dat het revolutionair is, d&t de Chr. School te geven. Neen, ik zou zeg gen: ik vindt het bolsjewistisch om te trachten, alleen „Openbaar", want dat is „onderdrukken" van de andere zijde. Ook wordt gesproken, dat het niet slecht onderwijs is geweest, nimmer klachten. Hebben de heeren v. Z. en W. daar altijd zoo over gedacht Ik meende, dat „men" wel iets anders had gezegd. Evenzoo dat het altijd al zoo is geweest (tenminste 25 jmerkt het lid W. in den Raad op), is dat ook een argument? Waarom is de heer W. dan niet R. Kwant dat is ook zoo geweest. Doch dit alles bij elkaar, zijn geen ar gumenten, om voor het goed recht van hun Openbaar Onderwijs op te komen. Neen, heer v. Z., ik had gemeend, dat gij met wat degelijker argumenten zoudt komen. Ik verwacht van U, die zich voor Openbaar Onderwijs opwerpt, dat gij ook de geschiedenis der Chr, School kent, dat behoort tenminste, dat men kennis neemt van wat zijn tegen stander wil, om hem te kunnen weer leggen. En dan kom ik aan „den grond" van de zaak, dat het „Christelijk beginsel" is. Dat is nooit anders geweest. God of Mammon, is het vraagstuk. Anders niet Daarom had ik het flink gevonden, dat in plaats van in onbenullige plaat selijke voorvalletjes, schoolpraatjes en nietigheden zijn kracht te zoeken, v. Z. zijn beginsel eens even had laten hooren. Want als men het niet winnen kan, dan gaat men gewoonlijk zoo iets doen. Ik meende, dat de heer v. Z. daar wel boven zou staan. Ik wilde dan nog iets zeggen over het blaadje, dat door U en consoiten is verspreid, over „de doopbelofte". Het schijnt, dat er met de doopbelofte is gewerkt, waarom daartegen dit blaadje anders verspreid. (Ik heb van dat wer ken niets gehoord, de heer v. Z.schijn baar wel, die schynt precies te weten, wat overal gezegd islees het stuk maar eens over de „doordrijvers". Ik weet dat alles zoo niet, ik ben er niet bij geweest, v. Z. misschien wel?) In dat blaadje lees ik dan, dat Jhr. de Savornin-Lohman gezegd heeft „Daaruit volgt dus, dat de ouders liefst „zelf" en anders door anderen hun kind godsdienstonderwijs moeten geven". Ik heb altijd geleerd, consequent te zijn, en als men iemands woorden aan haalt, de consequentie te aanvaarden, dat is recht. En dan volgt„dat de ouders (opgemerkt wordt in het blaadje eigenlijk de Christelijke, de andere dus n/c geraspte Or Szwitsersche Kaas niet, schijnt wel) verplicht zijn, hun kinderen godsdienstonderwijs te geven". Nogmaals, dat staat in het boekje, door voorstanders van Openbaar Onderwijs verspreid. De ouders „verplicht". En nu lees ik in het Tweede Kamerverslag van 1908 dat Dr. Bos (een voorstander van Openbaar Onderwijs) zeide„Ik wensch in de Openbare School abso luut Neutraal Onderwijs". Dat is er dan nu ook. En nu de consequentie. Een ouder, die zijn plicht verstaat (en de voorstanders van Openbaar Onderwijs doen dat zeker wel, want zij verspreiden blaadjes, daar er op wordt gewezen) leert dus „God schiep de aarde", en dan komt het kind op school en de onderwijzer zegt, dat mag ik niet zeggen, hij is neutraal dan twijfelt het kind, of gaat er van hetgeen de onderwijzer vóór- staat, geen invloed uit op het kind? Wat zou v. Z. denken, als hij zijn kind voorhield, b.v.„smid zijn is een goed vak", en de onderwijzer zou zeggen „dat mag ik niet zeggen, timmerman is misschien beter", zou dat kind dan niet over dat eerste gaan twijfelen? En wat zou U dan over zoo'n meester zeggen, als U eens gaarne had, dat hij smid werd? Doch genoeg. Het is meer dan lang genoeg. Neen, wij hadden de school reeds veel eerder moeten hebben, dat wil zeggen reeds veel eerder had er Chr. Onderwijs moeten zijn. Ja, in Zondagschool leeren onze kin deren, zei mij persoonlijk een der voor standers van Openbaar Onderwijs. Doch ook daar leeren wij, dat „God de aarde schiep" en wat zou er van dat gezegde overblijven, als er b.v. een socialistisch onderwijzer over dit onderwerp moest handelen U, geachte Redactie, dankend voor de plaatsruimte, hoo ik genoeg te heb ben gezegd en zal verder zwijgen. v. H. Ambt. ter Secretarie. R./S., 19-5-'30. ANDEIi Aan den metselaar H. van Noor loos alhier, is opgedragen, het bouwen van een kolenschuur voor rekening van den koopman K. V. te Wijk. Op 4 Juni a.s., zullen de leerlin gen van de laagste klasse der Lagere Landbouwschool alhier, een excursie maken naar Ottoland. DUSSEN. De heer C. W. Pols alhier slaagde voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie. Onder vele blijken van belang stelling vierde vorige week de Wel- EdelGestr. heer J. R. Rietra, notaris alhier den dag waarop hij voor 35 jaar benoemd werd als notaris in onze gemeente. Bij den heer J. Eykhout werd een kuikentje geboren met vier pooten. Het beestje is even vlug als de andere kuikentjes en groeit goed. De honderden kraaiennesten in de hoornen bij ons kasteel werden vori ge week met het oog op de schade welke deze dieren aan land en tuinbouw toebrachten, verstoord. LAND VAN ALTENA. Men schrijft uit het Land van Altena Met belangstelling werd kennis genomen van het ingezonden stuk van den heer Cornet uit Sleeuwijk. De tendenz van het stuk van den heer Cornet is geheel anders, dan van die, welke we den laatsten tyd in tal van couranten hebben gelezen. Want aan voor lichting heeft het weikelijk den laatsten tyd op het gebied van tuinbouw en bloem bollencultuur niet ontbroken. Er is geschermd met veel woorden en breedvoerig is uit eengezet dat meerdere gronden in het land van Altena zich by uitstek leenen voor het in cultuur brengen van bloembollen. En terecht 1 De practyk beeft onomstootelyk bewezen, dal by oordeelkundige en intensieve bewerking op verschillende plaatsen van AlteBa's bodem de bloembollen wel gedijen. De bloembollencultuur is hoog opgehemeld en de indruk is gewekt dat dtze ook als nevenbedrijf, datgene zou kunnen geven aan den boer, waartoe de landbouw momen teel niet in staat is. Een nieuw perspectief opende zich voor den boer, wien het den laatsten tyd niet naar den vleeze is gegaan en misschien gedeeltelyk onbedoeld of onbewust werd de meening versterkt, dat de bloembollen cultuur den boer uit het moeras zou kun nen helpen en een nieuwe bron van inkomsten voor hem zou kunnen worden. Doch eilaas I Voorzoover thans kan wor den beoordeeld, scbynt dit niet zoo te zyn. De heer Cornet altans is van meening, dat in de toekomst de bloembollencultuur niet die voordeelen zal geven, welke ze hans verschaft. Weliswaar zyn thans de oollen duur, doch verschillende omstandighe den schynen er op te wyzen, dat dit niet zoo zul blyven. Niet alleen de heer Cornet, doch ook andere bevoegde personen waarschuwen. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant, la zen we drzsr dagen een ingezonden stuk van den heer Rietsema, Rykslandbcuwcon- sulent, waarin deze er op wees, dat ver schillende omstandigheden hebben bijgedra gen tot den bloei van den tulpenteelt. In de eerste plaats is by particuliere een toenemende belangstelling voor bloemen waar te nemen. Ten tweede is algemeens landbouwcrisis oorzaak, dat tailooze boeren en tuinders een grooten kweeklust toonen en daardoor de pryzen hoog houden en ten derde noemde deze de enorme specu latie, waarby de een de ander wys maakt, dat er nog wel veel verdiend kan worden en dat de val van de pryzsn nog lang uit zal blyven. De heer Rietsema was van meening, dat in verband met de sterke speculatie, welke haar hoogtepunt begint te bereiken en de algemeene heerschende crisis, die zich uit in een waardestijging van het geld en een waardevermindering der producten, ook de bloembollen in prys omlaag zullen loepen. De crisis, die mede oorzaak is van de toe nemende tulpenteelt, zal straks ook tot de verlaging der pryzen bydragen. Hy is van meeoing, dat er klappen zul len vallen en hy dringt er op aan niet in onderhandeling met niet bonafide bloem- billenhandelaars, welke bollen trachten te verkoopen waar veel aan wordt verdiend. Iq hun eigen belang wordt den boeren en tuinders aangeraden geen gelden te steken in zoo speculatieve waarden als de nieuwe tulpensuorten. Tegen teelt van gangbare soorten, ook al zyn deze duur, heeft by evenwel geen bezwaar. Zoowel uit bet betoog van den heer Cornet als van den heer Rietsema blykt dus ten duidelykste, dat goede voorlichting op dit gebied een eerste vereischte is. De personen welke zich op de bloem bollencultuur willeo gaan toeleggen, zullen dus goed doen zich terdege te oriënleeren. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. NEDERHEMERT. Zoo men verneemt, zal tijdens de op a.s. Zondag 25 Mei te houden knobbdrit, georganiseerd door de VVV. Zaltbommel, in samenwerking met de motorclub „Noord-Brabant", ook alhier een controle post worden gevestigd, en wel bij den heer A. Bakker, café de Maasstroom. Wanneer men van hieruit een fietstochtje maakt, naar Zaltbommel, is het zeer opmerkelijk, dat er buiten vo rige jaren, zoo weinig vee in de weiden graast. Dat gras zal wel meerendeels voor hoot zijn bestemd, wat o.i. het gevolg heeft, lage pachtprijzen. Maakten wij verleden week mel ding, dat het houden van repetities, enz., door 't Christelijk Schoolbestuur aan onze muziekvereeniging was op gezegd, nader vernemen wij dat den WelEd. Heer Peerenboom, vc or. i ter an voornoemd bestuur, een zijner lokalen op de steenfabriek welwillend heeft in gebruik gegeven. De leden der vereeniging zullen dit natuurlijk ten zeerste op prijs stellen is JE ADRES WIJK—AALBURG. OUDHEUSDEN. 15 Mei had ten Raadhuize alhier, eene vergadering plaats van stemgerech tigde ingelanden van het Waterschap Oudheusden en Elshout, waarvoor een ongekende belangstelling bestond. Voorzitter was de heer H. A. M. J. M. Verhoeven uit Heusden. De voorzitter begon met de mededee- ling, dat eerst zal worden nagegaan, wie gevolmachtigden zijn van de stem gerechtigde ingelanden. De heer Sprengers uit Oudheusden iWees er op, dat er verschillende vol machten zijn onderteekend, waarvan de handteekening niet juist schijnt te zijn. Ook wijst spr. er op, dat alles er op duidt, dat de datum van onderteeke- ning niet door de stemgerechtigde in gelanden is gedaan, maar door de gevol machtigden, wat naar zijn meening niet goed is te praten. De voorzitter merkt op, dat thans het bestuur van het Waterschap beslist, wel ke volmacht geldig is. Later kan men daarover bij Ged. Staten in beroep gaan. Meermalen worden tijdens de verga dering verwijten gedaan over handtee- keningen, die niet goed zijn ondertee kend. Alsdan werd aan de orde gesteld, de verkiezing van een lid van het Dag. bestuur in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. Pulles. De uitslag van de stemming was, dat de heer P. v. Huiten te Elshout 226 stemmen verwierf en de heer Chr. Mus- kens te Drunen 112, zoodat de heer v. Huiten is gekozen. De heer Sprengers had, voor de stem ming werd genoteerd, er nota van wil len nemen, dat hij zal protesteeren om dat valschheid in geschrifte is gepleegd bij de verleening tot volmacht geven. De voorzitter zei, daar nota van te zullen nemen en wenschte den heer Van Huiten geluk met zijn benoeming. De rekening van den Binnenpolder sluit met een bedrag aan inkomsten van f 7199.80 en aan uitgaven van f 9022.58 zoodat er een nadeelig slot is van f 1822.72. Die van den Buitenpolder sluit met een bedrag aan ontvangsten van f2660.68i/2 en aan uitgaven vanjf 2120.17, zoodat deze sluit met een goed slot van f 540.51 ys. De rekening van het Oude Maasje sluit op een bedrag aan ontvangsten van f 444.24 en aan uitgaven van f 29.54, zoodat deze sluit met een goed slot van f423.70. De omslag wordt vastgesteld rasp. op f3, f 1 en f 1. Daarna werd de vergadering gesloten. B.Crt. Naar wij vernemen, heeft de offi cier van Justitie te 's-Bosch, een onder zoek gelast naar de gepleegde onregel matigheden en wordt dit onderzoek ge leid door den Opperwachtmeester der Kon. Marechaussée te Heusden. RIJSWIJK. Dr. Redeke, directeur van het Rijksinstituut voor biologisch visscherij- onderzoek, is met het vaartuig „De Meerval" alhier geankerd, voor het doen van onderzoekingen op visscherijgebied.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6