RIOZZI'S BIOSCOOP EMüL JAMMINGS ZaterdasmiddaQ 3 uur Kinder- en Familievoorstelling. De zeeroovers van San Riego. De sloppen van Chicago. Plaatselijk Nieuws BEZOEKT tijdens de kermis te Heusden p Vader. 1|. -mane gemeente zou worden wegge Verheijden mijnheer de Vcx enomen. oorzitter Het schijnt, dat wij aan de laatste ronde der Heistraatsche school toe zijn. Ik wil mijn principieel stand punt nogmaals uiteenzetten. Op plaat selijk Hervormd kerkelijk gebied leg ik mij bij de meerderheid der meest ewenschte richting volkomen neer. p onderwijsgebied neem ik een ge heel ander standpunt in en zal mij zoo lang mogelijk verzetten mij absoluut Ik kan met vereenigen met .8 Christelijk onderwijs waarvan de be stuursleden gerecruteerd worden uit diezelfde kerkelijke functionarissen die op 't platteland ja zelfs in Rotter- terdam, Utrecht, Delft enz. de lakens wenschen uit te deelen. Ik sta pal voor ;oed openbaar neutraal lager-, U.L. \-, vak-, land- en tuinbouwondervvijs. fM'tis mijn dure plicht bij de te genwoordige wellicht langdurige de pressie in handel, industrie land- en tuinbouw. Wij behooren de jongelui pas klaar te maken voor hun aan staand moeielijk leven waarin het bui tenland ons op alle gebied zal trach ten dood te drukken. Het toezicht op onderwijs dient in handen te blijven van meer intellectueelen, die begrij pen en weten wat er in de wereld te koop is. Ik kan natuurlijk niet door dik en dun meegaan, wat zich af en toe op openbare scholen afspeelt. Het advies van Gedeputeerde Sta ten omtrent overgave der geheele School laat mijns inziens eenige speling in 't midden. Deze Geachte Heeren zijn geinspireerd door de Inspectri- 'ce, die eveneens weer beinvloed is door het schoolbestuur. W at weet de ze Inspectrice nu in werkelijkheid van het Protestantsch kerkelijk leven Totaal niets! Ik speel de c.a. 70 leer lingen dezer openbare school niet in jhanden van het Christelijk schoolbe stuur, want dit is de opzet. Ik laat de ouders volkomen vrij hunne kinde ren, het door hen gewenschte onder wijs te laten geven. Ware de schoolstrijd hier ter plaat se hiermede beëindigd, dan hadde ik nog eens ernstig nagedacht over tota le overgave, doch ik weet beter. Het Christelijk onderwijs is onverzadig baar. De Gereformeerde kerk met den Gereformeerden Bond in de Herv. kerk vonden elkaar voor eenige jaren, omdat het in hunne kraam te pas kwam inzake de CapeJsche scholen. Hun doel is bereikt, doch hoe lang zal deze schoolcoalitie du ren Precies zóó Lang tot er tusschen twee predikanten of ouderlingen de zer beide kerkgenootschappen een haar in de boter komt. Nog is het mooi weer en botert het tusschen de Heeren doch in werkelijkheid is het water en vuur. Op zijn zacht uitge drukt, kan men elkander zien noch luchten. Oorzaak De zilveren koorde! Dit is in Protestantsche kringen genoeg bekend. Ik waag mij dan ook aan eene voorspelling en zie in niet te verre toekomst een Gereformeerde school verrijzen tegenover het Raad huis alhier bevolkt met Gerefor meerde kinderen uit de geheele ver- eenigde gemeente. Verscheidene loka len der Christelijke scholen leeg en weer nieuwbouw. Ziehier nu het re sultaat van de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. Dit is door ons ouderen van dagen steeds vootsteld. De strijd is nu pas begon nen, evenals in den aether. De kosten zijn niet meer te overzien. Dat is de reden van mijn verzet. Ik stel voor om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en de openbare Hei straatsche school met plm. 70 kinde ren te handhaven. Wat het schrijven van den bond van Onderwijzers betreft Ik hoop, dat het schrijven van de zen bond werkelijk gemeend is. Ik verneem van ter zijde en kan dus niet voor de waarheid instaan, dat men van mij persoonlijk zegt een „ziekëlij- ken aanleg" te bezitten voor Fransen Duitsch en Engelsch. Welnu, indien dit zoo is, laat dan deze heeren met hun ziekelijken aanleg ,,voor Espe ranto" buitenlandsche huiden- of wol veilingen bezoeken in hunnen vacan- fietijd, deze Heeren zullen dan in deze moderne Babylons raar staan te kijken met hunne spraakverwarring. De aanstaande handels- en industri- eele jongelui met hun mond vol tan den. Ik veroorloof mij de vrijheid hier- iover beter een oordeel te kunnen vellen, dan alle openbare en chris telijke onderwijzers te zamen. ver- jemak- le an ders gaat het met Nederlandsch hjandel- en industrie als in Engeland, waar het zaakje ook aan t' verloopèn is, alleen door nationale eigengerech tigdheid. De Nederlandsche kooplui stonden voor den oorlog tenminste bekend als zich vlot te kunnen be wegen in enkele moderne talen en dit wiensch ik als „Nationalist" gehand haafd te zien. •Michaël. Ik heb juist opdracht ge kregen, van het afwezige raadslid Rij ken, om namens hem te zeggen, dat hij niet graag zou zien, dat de openbare school inde Heistraat wordt opgeheven. Wat de heer Verheijden heeft voor gelezen, dat kan ik voor het grootste deel onderschrijven. Eenigen tijd terug is door een raadslid hier gezegd, dat het niet om het kistje is te doen, maar om de sigaren en zoo is het. Het gaat niet direct over het schoolgebouw, doch om de kinderen, die moeten ze hebben. Ik acht bouw van een school in Vrijhoe ve, met 3 lokalen, niet noodig. Van de school in de Heistraat zullen mis schien 10 kinderen naar Vrijhoeve ko men, maar het meerendeel zal blijven in het kistje waarin ze zitten. Kerst. Er zijn twee dingen, wat het rekest van den bond van onderwijzers betreft, daar zal ik het zwijgen toe doen. Wat de heer Verheijden opmerkt daarop kan ik bezwaarlijk in gaan. Pro- feteeren is heel gevaarlijk, niemand is zeker dat het zoo zal gebeuren, terwijl er zelfs een groote kans aanwezig is dat het niet zoo zal zijn. Ook wat de heer Verheijden zegt, over algemeen be lang en malaise, doet niets ter zake. Als hij er evenwel op doelt, dat het Bijzonder Onderwijs zou moeten onder doen voor neutraal onderwijs, dan kan ik hem dat niet toegeven, ook niet wat hij zegt over beter intellectueel toezicht. Dat toezicht berust bij de Inspectie evengoed, evenals voor het openbaar onderwijs. Wat de opmerkingen over de kinderen en de verhouding van water en vuur betreft, deze had ik liever niet gehoord, omdat deze moeilijk zijn te bewijzen. Er is een samenwerking reeds van jaren, hoe kan men profitee- ren, dat deze samenwerking zal ophou den. Deze opmerkingen zijn dingen die in de lucht hangen en zoo onzeker zijn, dat ze het betoog van den heer Ver heijden niet versterken doch verzwakken. De opmerking betreffende de kinderen, die nu gedwongen worden de bijzondere school te bezoeken, die is ook onjuist, iedereen is vrij zijn kinderen te sturen waar hij wil. Zeker zullen de kinderen uit de Heistraat, die een openbare school willen bezoeken, iets verder moe ten loopen, maar dat hebben ook de kinderen uit Capelle moeten doen, die bijzonder onderwijs wenschten. Het is nu eenmaal ondoenbaar in iedere straat twee scholen te gaan bouwen. Wat Ged. Staten schrijven, ik geloof dat dit ligt, geheel in de lijn, als door de meerderheid van B. en W. wordt voor gesteld. Ik zou willen voorstellen dit schrijven wel te behandelen en wil te vens voorstellen het besluit te nemen, als den vorigen keer door Weth. Mid delkoop is aangegeven. Voorzitter. Het was geen voorstel van B. en W., wij hebben het geheel aan het oordeel van <d;en raad overgelaten. Kerst. Juist. Middelkoop. Ik stem volkomen in, met het schrijven van Ged. St., alleen de bouw van een nieuwe school, zouden wij eerst onder de oogen moeten zien, best mogelijk, dat men de school dichter bij Sprang zou moeten bouwen, omdat ook daar waarschijnlijk kinderen zijn, die openbaar onderwijs willen ontvan gen. Kerst. Dat is iets wat aan vaklui tnoet worden overgelaten. Sneep. Als het gebeurt, zooals het wordt voorgesteld, is dat een groot nadeel voor de gemeente, er moet dan een lokaal.bij gebouwd worden en dan nog een nieuwe school. De Voorzitter wijst er op, dat twee grootere scholen voordeeliger zijn, dan drie kleinere, het christelijk onderwijs wordt daardoor ook goedkooper. De heer Sneep vindt het treurig, dat de gemeente voor 3 leerlingen verplicht wordt, een lokaal bij te bouwen. Naar spr. heeft vernomen, zijn op het laatste oogenblik 3 kinderen van Tractor op school gekomen, waardoor men juist aan het vereischte getal kwam, anders was men er niet geweest. De heer v. Willigenburg had zich voorgenomen, zich niet in de discussie te mengen. Hij wil echter een opmer king maken. Spr. acht het n.l. niet het juiste standpunt, als men gaat zeg gen, dat het misschien gewenscht is, de nieuwe school dichter bij Sprang te bouwen, omdat misschien ook daar kin deren zijn, die de openbare school wil len bezoeken. De heer Kraak was van plan gewreest, om ook heel weinig in deze zaak te zeggen, hij wil daarom enkel bij de cijfers blijven. Hij heeft gehoord, dat er kinde ren zijn, die slechts enkele dagen de schooi hebben bezocht, om maar aan het vereischte getal te komen. Verheijden. Kan de justitie er niet tusschen komen? Michaël. Ik geloof dat er al genoeg ovler gesproken is, ik zou de veerschil lende vloorstellen maar in stemming brengen. Sneep. Is het niet beter eerst een onderzoek in te stellen? Kraak. Met 1 Mei is van de school in de Heistraat niet één kind afgegaan, hoewel met hand en tand gewerkt is, om ze er af te krijgen. Kerst. Niettegenstaande deze insinu- atie's is de bijzondere school uitgedijt tot 195 leerlingen. Het maximum aan tal leerlingen, dat in een lokaal mag zitten is 48, terwijl er nu 65 inzitten, men weet er gewoonweg geen raad mee. Ik ben het evenwel met den heer Michaël eens, wij kunnen er tot van avond over praten en we komen aan geen eind, ik zou maar tot stemming overgaan. De heer Verheijden zegt, dat hij maar niet zal reageeren, op hetgeen de heer Kerst heeft gezegd, deze discussie zou toch niet vruchtbaar zijn. Het voorstel van den heer Kerst, om met ingang van 1 Augustus, de openbare school in de Heistraat op te heffen en het gebouw over te dragen aan het schoolbestuur, het bouwen van een lokaal aan de openbare lagere school te Capelle en het bijbouwen van een openbare school te Vrijhoeve komt hierop in stemming. Tegen dit voorstel stemden de heeren Kraak, Verheijden, Sneep en Michaël. Voor de heeren Middelkoop, Tim mermans, Kerst, v. Willigenburg, Vos en v. d. Hoeven. Mededeelingen: De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van de vraag in de vorige vergadering, de kosten zijn berekend voor de invoering van een maximum snelheid. Hiermede zijn minstens f 2C0 gemoeid, behalve de controle middelen. De invoering is bovendien vrijwel over bodig aangezien de wet bepalingen bevat, om het woeste rijden tegen te gaan en daartegen procesverbaal op te maken. De h eer Kerst zegt, dat hij hoofdzake lijk de bedoeling heeft gehad, maximum snelheid in te voeren, met het oog op het veroorzaken van stof, rijdt een auto voorbij, dan kan men 100 meter ver niet zien en als het modderig is, vlucht men erven op om de modder spatten te ontgaan. De heer Sneep meent, dat als het over stof gaat, men beter snel kan rijden dan langzaam, hoe sneller men rijdt, hoe vlugger men het stof kwijt is. De Voorzitter deelt verder mede, dat de heer Michaël, ingevolge zijn toe- zegging, een berekening heeft gemaakt voor wegenverbetering. De kosten van verbetering van het Veerpad zijn ge schat op f 13.140, van den weg naar het station op f6075, van den weg van het station tot Oosteind f84.262, van den Hoogevaart tot den spoorweg overgang op f36000, van den Hooge vaart ten Noorden van den spoorweg op f 7290, van de Kerkstraat te Capelle op f4500, van de nieuwe Vaart tot het Molenpad f4320, totaal op f 158.587. Een gedeelte zal verbeterd worden met een soort beton, een gedeelte met keien of klinkers en een gedeelte met teer- bestiating. Worden de wegen verhard met keislag ter dikte van 7 cM., dan bedragen de kosten f68.000, men be houdt dan evenwel stof. De heer Kerst meent, dat rekening gehouden moet worden, met den le vensduur der wegen, het is goed moge lijk, dat de duurdere bestrating per slot het voordeeligst blijkt. Om als leek een goed overzicht te krijgen, zou men dit er bij moeten weten. De heer v. Willigenburg meent, dat de belasting vooral in den tegenwoordi- gen tijd van malaise veel te zwaar zou worden belast, als men tot uit voering van het voorgelegde plan over ging, het moet goed gaan als men een leening kan sluiten voor den tijd van 30 jaren. De heer Sneep vraagt, wat de kosten thans per jaar bedragen voor onderhoud der wegen, waarop de Voorzitter ant woordt van f7000, waaronder de jaar wedde van den wegwerker is begrepen. Spr. meent dat de heeren thans de cijfers weten en nu hun gedachten maar eens moeten laten gaan. Bij de rondvraag zegt de heer Ver heijden, dat hij B. en W. in over weging zou willen geven, om met een voorstel te komen tot aanleg van een fietspad langs den dijk in de Kom te Capelle. In 1914 is hiervoor reeds een plan geweest. De heer Michaël zegt, dat de schuld hiervan ligt bij de provincie, omdat de weg opgenomen is in het provin ciaal wegenplan. Er is al eens over geschreven, om te weten te komen, wat de provincie met den weg van plan is. De heer v. d. Hoeven wil nogeens terug komen over hetgeen in de vo rige vergadering gezegd is, over de schatting door drie schatters van het perceeltje op f800.terwijl er slechts f400.voor geboden was. Spr. is zelf daarom eens gaan kijken en hij moet erkennen, dat de schatting goed is ge weest, zoodat een woord van dank be ter op zijn plaats ware geweest, dan de onverdiende blaam in de vorige ver gadering. De heer Verheijden is ook eens wezen, kijken en hij gelooft dat de schatting de waarde dicht bij komt, dat is ech ter een teer punt, spr. zou daarom willen adviseeren, als de gemeente het wil verkoopen laat men het dan pu bliek doen. De Voorzitter zegt, dat het voorstel is geweest niet verkoopen. De heer v. Willigenburg doet het genoegen, dat de heer v. d. Hoeven het pand heeft opgenomen en het doet hem veel genoegen, dat de blaam die op de schatters is geworpen, onverdiend blijkt. Het verwondert spr. evenwel, dat B. en W. met het voorstel zijn ge komen om het perceel voor f400. aan Timmermans te verkoopen. De heer Middelkoop zegt, dat hij de waarde nooit hooger dan f400.heeft ingezien. De heer v. d. Hoeven geeft toe, dat het van den weg af een put lijkt, doch dit is niet zoo. De Voorzitter zegt, dat afgaande op de huur, de waarde van het perceel niet groot is. De heer Sneep heeft vernomen, dat Huijsmans er fSOO.voor wil geven, spr. zou het daarvoor geven. De heer Kerst meent, dat als men verkoopt, men dat publiek moet doen, dat moet (d'e gemeente altijd doen, ie dereen heeft er dan kans naar. De heer Michaël zegt, dat hij Huijs mans heetf gesproken en hij kan niet ontkennen, dat deze f 800.wil ge ven, pmdat hij het den eersten keer verkeerd heeft gedaan, weet spr. niet. De heer v. Willigenburg vindt het niet in orde, dat er over een afwezige geinsinueerd wordt. De heer Michaël wil het wel laten voorkomen, dat Huijs mans f800.— zou hebben geboden om de van ouds bekende De GE BR. RIOZZI hebben de eer U dit jaar aan te bieden een gouden serie van beroemde filmwerken. Ziet en oordeelt Avontuurlijk, romantisch filmspel met Ramon Navarro de held uit de film Ben Hur in de Hoofdrol. AOÓLPH ZUKÖfi JtSSE. L LASKY rmntwi w«K BELLE BENNETT 1 Een aangrijpend filmwerk j| hoofdrol. Vele films zult gij zien en vergeten, maar deze niet 1 V een buitengewoon spannend filmwerk. In de hoofdrol George Bancroft. Vf r Romantische Liefdesfilm, vervaardigd naar de gelijk namige Operette, welke twee jaar lang een uitbundig succes oogste in het Ne w-Yorksche Hammerstein Theater De naam RIOZZI waarborgt een buitengewoon programma- zijn naam te redden, maar men moet niet vergeten, dat Rijken, Verhoeven het ook op f 800.hebben geschat. Michaël. Van hetgeen ik gezegd heb neem ik niets terug. Verheijden. Er is eenmaal besloten niet te verkoopen, waarom moet de zaak nu opnieuw opgehaald worden. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. HEUSDEN. De Heusdensche pluimveevereeniging besloot binnenkort een uitstapje te maken naar Arnhem en omgeving ter bezichtiging o.m. van een paar hoenderparken. Tot hoofd der bjjzondere school te Kruisstraat (gem. Rosmaleo) is benoemd onze stadsgenoot de beer Ad. Verhoeven. Inschrijving voor den bouw der R.K. Bijzondere Jongensschool. A. van Pinten, St-Michiels Gestel f 24688. Gebrs. van den Heuvel, Vught f 26250. Gebrs. Dankers en J. van W|jk, Heusden f 26400. G. de Bont, Nieuwkujjk f 26445. G. Haspels, Genderen f 27000. Pennings en Lamoen, St. Michiels Gestel f 27400. P. Kreté, 's-Hertogenbosch f 27498. Broeksteeg en van Mechelen, Oss f 28600. Th. van GruDSven, Oss f 28900. J.l. Zaterdag was bet de jaarljjksche feestdag van de schutterjj St. Blasius. Te 3 uur togen de schutters met muziek en den vendeldrager te paard voorop, naar de schuttersbaan, waar bet eerelid de beer J. van Laarhoven bij afwezigheid van den eerevoorzitter Mr. C. M. van Ommeren, met een kort woord opende en den hoofd man F. van Bladel gelukwenschte met 121/,,- jarig jubileum als zoodanig. De konings titel werd verworven door de schutter Bart Heykants, die te ruim 6 uur door den eerevoorzitter Mr. van Ommeren in het Wapen van Amsterdam, naar Brabantsche gewoonte plechtig werd toegesproken en gekroond. Voor een overvolle zaal trad te 8 uur voor de feestvierenden op het bekende duo van KeulenFrederiks uit Tiel. In de pauze had de officieele hul diging van den hoofdman van Bladel door Mr. van Ommeren plaats, die in zjjn op gewekte rede de groote verdiensten van den heer van Bladel voor tal van organisa ties in Heusden en omstreken en in het b|jzonder voor de schutterij St. Blasius in het licht stelde, ea hem tenslotte onder oorverdoovend applaus een krans om den hals hing als bljjk van waardeering en dankbaarheid voor hetgeen deze gedurende 12j jaar voor St. Blasius is geweest Het duo van KeulenFrederiks had ge- PHYLUS HAVER DONALD KEITH J) VICTOR FLEMING Pndadion Om msa*Ê£jM*k met E Jannings in de V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2