Binnenland Plaatselijk Nieuws Uitgave: Firma L. J. YEEïtMAN, Heusden. iVo. 5031. Woensdag 25 Juni 1930. RMJHI251*. ^AND van AffEN* Dit blad verscbyot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: ptr 3 maanden f 1.25, en frar.co per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19 Postrekening: no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 unr en Vrijdagmorgen 9 unr ingewacht. Persdienst van de Ned. Esperan- tisten-Vereenigingen 2e Internationale peadagogische cursus van Andreo Cê. De 2e internationale peadagogische Esperanto-cursus, onder leiding van den heer Andreo Cê, zal geschikt worden door het bestuur vari Arnhem. (De prachtige tuinstad van Nederland, aan den Rijn). De cursus zal plaats vinden van 17 29 Juli 1930, in 11 werkdagen van 4 uur (d^aags, zonder gebruik van de nationale taal, zonder leerboeken en zonder huiswerk; het zal ieder in staat stellen deel te nemen, aan eenvoudige conversatie in Esperanto, over alledaag- sche onderwerpen. Het hoofddoel van de cursus is, Es- peranto-onderwijzers voor te bereiden en de succesvolle onderwijsmethode van Andreo Cê te verbreiden. Iedere cursist zal van de stad Arnhem een bewijs van deelneming ontvangen. Dank zij de vrijgevige stad Arnhem, zullen de cursisten de volgende guns ten genieten: 1. 15 buitenlandsche cursisten zullen de gast zijn van de stad Arnhem, het geen beteekent, dat zij vrij iet ten en onderdak zullen genieten, gedurende den geheelen cursus. 2. 60 personen kunnen speciale plaat sen ontvangen, zoodat zij per dag slechts f 2.50 behoeven te betalen voor Volledig pension. De cursisten zullen1 dan wonen in het schitterende Ol- gaardthuis, speciaal gesticht voor kon- feirenties en cursussen. Ook kan men in particulier pension Wonen tegen f 3.of meer per dag. De lessen zullen 's morgens plaats vinden. 's Middags en 's avonds zullen toch ten georganiseerd worden door de om streken vans Arnhem, te samen met de Esperantisten uit deze streek. Verder zullen tochten gemaakt wor den naar het eiland Marken, de droog makerij der Zuiderzee, Amsterdam, enz. Men is geheel vrij deze tochten mee te maken of niet. De cursus zal beginnen 17 Juli des morgen;s 9 uur en zal 29 Juli beëindigd wórden met een tuinfeest. Aan de cursus kunnen deelnemen 'onderwijzers van elke nationaliteit, die Esperanto, wel of niet kunnen, verder alle personen die zich bezighouden met Esperanto-onderwijs. Het cursusgeld bedraagt f5.te zen den gelijk met opgave van deelname aanl Mevr. J. Isbrücker, Oostduinlaan 32, 's-Qravenhage. Hier kan men tevens alle nadere inlichtingen betreffende de cursus bekomen. Men kan zich opgeven tot 1 Juli a.s. In het station te Arnhem zal 16 Juli voor de Esperantisten, een ontvangka mer zijn. Verbetering wegen in het Land van Heosdea en Aitena. Door de besturen der tuinbouwvereen. „Excelsior" te Veen en „Land van Altena" te Woudrichem is tegen Zaterdagavond 7 uur in het café van de Gezusters Vos te Veen een vergadering belegd, voor welke vergadering door genoemde besturen de navolgende oproep is verzonden Met de beoefening en de uitbreiding van den tuinbouw in onze streek, doet zich sterker dan te voren de behoefte aan goede verkeerswegen gevoelen. Immers, waar het gedeelte van Noord-Brabant, hetwelk wij bewonen, van spoor- en tram verbinding is verstoken, ligt het voor de hand, dat kweekers en kooplieden voor namelijk van de auto-tractie een veel vuldig gebruik maken. Zulks is geschied door den nood gedrongen. Onze producten moeten, willen deze afzet vinden, binnen den kortst mogelyken tijd aan de markt zijn. Vandaar dat het vrachtvervoer per auto zich den laatsten tijd enorm heeft uitgebreid. Ook is het te voorzien, dat dit vervoermiddel in de toekomst nog meer ingang zal vinden. Nu moet het ook U duidelijk zijn, dat de wegen in het Noordelijk deel van het Land van Heuden en Altena voor een druk vervoer per auto, absoluut onge schikt zyn. Voor snelvervoer kunnen deze geheel uitgeschakeld worden. Een andere factor is nog het tot stand komen van het nieuwe veer Dordrecht Biesbosch. De gemeente Dordrecht zal genoemd veer exploiteeren en naar de eischen des tijds inrichten. Ook wordt gezorgd voor een goede verkeersweg in den Biesbosch tot "Werkendam. Het licht voor de hand, dat dit veer voor onze streek belangrijke diensten kan bewijzen. Een kortere weg naar Dordecht en Rotterdam licht dan voor ons open. Het spreekt vanzelf dat het verkeer door onze streek zal toenemen. En waarheen dan dit verkeer te leiden Een goede weg ontbreekt. Moet dit zoo blijven Of ligt hier voor de organisatie's op het gebied van land- en tuinbouw niet een schoone taak Kunnen deze, door ge zamenlijk op te trekken, niet wat bereiken Zeer zeker kan zulks geschieden. Doch dan moet het een zaak van allen worden. Een eendrachtige actie vermag veel. Met dit schrijven hopen wij deze be weging in (e luiden. Laat ieder nu eens spontaan zijn medewerking voor deze zaak geven. Niemand mag op die vergadering ont breken. Het gaat om het welzijn van onze mooie en vruchtbare streek. Brengt anderen mede Naar wij vernemen, zullen voor dit doel meerdere vergaderingen worden be legd. MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft bij beslissing van 19 Juni j.l. bepaald, dat het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens te verbieden naar een kring, omvattende de provincie Limburg, het gedeelte der provincie Noordbrabant ten noorden begrensd door het Hollandsch diep, de Amer, de Bergsche Maas en de Maas, (dus Biesbosch en Land van Heusden en Altena), de provincie Zeeland, alsmede het gedeelte der provincie Gelderland ten noorden begrensd door de WTaal, vanaf de Sluis bij het oud ford St. Andries tot waar deze rivier aan de Duitsche grens onder den naam Rijn, ons land binnen komt. Onder dit verbod is niet begrepen het vervoer van slachtvee met een open baar middel van vervoer, mits de dieren vanaf de lossing onder politie toezicht worden gesteld en binnen 2X24 uur na aankomst ter plaatse van bestemming worden geslacht, een en ander eveneens op kosten van belanghebbenden. AANRIJl ING. Te Culemborg werd een knaap van 7 jaren, die uit school kwam onder de Bin nenpoort aangereden door een auto, waarbij hij vermoedelijk een schedelbreuk opliep. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij enkele uren later overleden. o SCHANDELIJKE KINDER-EXPLOI- TATIE. De folitie te Leiden heeft een 11 jarige zakkenroller gearresteerd, die zich er op toelegde zich van portemonnaies meester te maken. Het gestolene bracht hij thuis en daarvan maakten de ouders goede sier. OVERLEDEN. De 27 jarige handelsreiziger A. P., te Almelo, die Woensdag j.l. bij Hardenberg met de fiets tegen een wagen met hoo rnen geladen reed, is in het R K. Zieken huis te Almelo aan de bekomen verwon dingen overleden. OVERREDEN. Zaterdagavond is de 78 jarige landbou wer J. L. bij de uitspanning De Kroon" bij Almelo door een auto overreden en gedood. ONWEER. Te Beek en Donk sloeg Zondag om half 8 de bliksem in de boerderij van den landbouwer Terijken. De brandweer was spoedig met een brandspuit ter plaatse. De boerderij brandde echter tot den grond toe af. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. Bij 't onweer van Zondagavond is er te Loosbroek een koe door den bliksem ge troffen en gedood. Boven de tuinbouwstreek te Langendijk en omstreken was het onweer vergezeld Een nieuw post-record Amerika-Holland in vijf dagen. Bij Schellingwoude is Maandagmiddag neergestreken de D 1717 met de post van de »Bremen«, welke Woensdag 11 Juni New-York verliet. De post werd op Schellingwoude in ontvangst genomen door den chef van het expedietiekantoor der Posterijen Centraal Station te Amsterdam, den heer v. d. Poll. van zwaren hagelslag, die te Heer Hugo- waard veel schade aanrichtte in het veld. Onder de gemeente Oude Niedorp werd zekere P. Groet door den bliksem getrof fen en gedood. Te Broek op Langendijk werd de electrische leiding getroffen. Ook boven Zwolle en omgeving woedde een hevig onweer. De bliksem sloeg in bij een landbouwer in Martenbroek. On middellijk werd de brandweer gealarmeerd. De boerderij brandde echter tot den grond toe af. Te Velsen ging het onweer gepaard met geweldige regen- en hagelbuien. Op som mige plaatsen vielen er hagelsteenen zoo groot als duiveneieren. In IJmuiden en Velsen stonden op sommige plaatsen de straten geheel onder water. In vele buizen kwam het water binnenstroomen. Vele te velde staande gewassen zijn totaal ver woest. Te Overschie sloeg de bliksem in een hooiberg, waardoor deze geheel afbrandde. Boven Aarle-Rixtel barstte Zondagavond tegen 8 uur een hevig onweer los. Plot seling kon men boven den tuin van de R. K. Pastorie een groote vnurbol waar nemen van wel 8 M. doorsnede. Boven het struikgewas spatte de bol uiteen en richtte daardoor geen noemenswaardige schade aan. Door den hevigen regen, liepen vele veldgewassen belangrijke schade op. Te ongeveer 12 nur was de bui uitgewoed. VERDRONKEN."0" Te Schijndel is de 15-jarige van D. bij het zwemmen in de Aa in een wiel geraakt en verdronken. Aan de Hooge Heul bij de Lier is de 28-jarige werkman J. uit Stoppeldijk bij het zwemmen verdronken. Men meldt uit Utrecht Vermoedelijk spelenderwijs, geraakte een achtjarig meisje H. A. B. genaamd, in het water achter de Kloosterlaan. En kele personen hebben geruimen tijd moei te gedaan het kind op het droge te brengen, hetgeen na 20 minuten gelukte. De levensgeesten bleken reeds geweken. Zondagmiddag is de 30-jarige zeeman M. J. Christoffersen, tijdelijk verblijf hou dend in een logement te Rotterdam in de Leuvehaven gaan zwemmen. De man is plotseling in de diepte verdwenen en verdronken. Men meldt uit Rotterdam Zondagmiddag voeren de 18-jarige kap persbediende H. v. d. Velde, die woonde aan den Schoonenbergerweg, met zijn 26-jarigen broer en zijn zuster op de Nieuwe Maas. Van de twee broers, die gingen zwemmen, was de jongste die kunst niet machtig. Op een gegeven moment vordween hij in de diepte, om niet meer boven te komen. Blijkbaar is hij in een zoogenaamde „put" geraakt en verdronken. In de Koningshaven te Rotterdam is het 4-jarig meisje H. Meyer spelenderwijze te water geraakt en verdronken. zaterdagavond om ongeveer half acht gingen drie jongens van ongeveer 17 j. te Lith in de Maas zwemmen. Een man, aldaar aan het visschen zijnde, zag plot seling, dat de drie jongelui in levensge vaar verkeerden en schoot onmiddellijk te hulp. Het mocht hem gelukken een der drenkelingen, zekere Henri Meyntjes te redden, doch de twee anderen verdwe nen in de diepte. Inmiddels werd hulp geboden door een voorbijganger, een uit stekend zwemmer, die er in slaagde de beide anderen op het droge te brengen. Dr. Schretlen en dr. C. Hilliris Lamberts waren spoedig ter plaatse en pasten kunstmatige ademhaling toe. Hun pogin gen, om de levensgeesten op te wekken bleken echter zonder succes. De twee jongelui Nico Schouten en Theodoor van der Sluye waren beiden de oudste zonen van groote gezinnen. MET EEN AUTOTN EEN DRUIVEN- KAS. Doordat de chauffeur tegen een paaltje reed en daarna in plaats van op de rem, op het gaspedaal trapte, reed op den Mon- sterschen weg te 's Gravenzande een auto van den heer M. uit Den Haag een drui- venkas van den tuinder V. v. d. Wel binnen. De druivenkas werd zwaar gehavend, evenals de vrachtauto, die door een kraan wagen moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. JUWEELENDIEFSTAL. De Independance Beige meldt, dat de heer Th. de Bruyn uit Amsterdam, Vrij dag bij aankomst op de Gare du Midi te Brussel voor 300.000 francs aan ju- weelen is ontstolen. De heer B. kwam uit Parijs en boog zich op het station te Brussel uit het portierraam, terwijl hij op de bank van zijn coupé het koffertje, waarin de ju- weelen zaten, even onbeheerd liet. Toen hij eenige oogenblikken later zijn plaats weer innam, bemerkte hij tot zijn groote ontsteltenis dat zijn kofter verdwenen was. Onmiddellijk deed hij aangifte van den diefstal bij den commissaris van politie op het Brusselsche station. Deze waarschuw de terstond de politie van het parket. De dief moet behooren tot een inter nationale bende treindieven. MOTORRIJDER~GEGREPEN. Zaterdagavond werd de 29-jarige on derwijzer De Groot uit Zwolle, toen Jiy per motor den onbewaakten overweg bij post 67 passeerde, door den sneltrein uit Deventer, dien hij niet had hooren nade ren, gegrepen. Een geneesheer, die toe vallig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, en liet den ongelukkige in bedenke- lijken toestand naar het Sophiaziekenhuis overbrengen. Hem was een been afgere den. o BOTSING. Op den A merfoortschen Straatweg tus- schen Naarden en Laren ter hoogte van hotel Jan Tabak is Zaterdagmiddag een. ernstig ongeluk gebeurd.' De motorrijder W. T. uit Moerdijk, die een meisje op de duo-zitting meevoerde, reed met groote snelheid uit de richting Laren, terwyl een kleine auto, een two seater, bestuurd door J. V. uit Naarden, het Bosch van BrediuS uitkwam. Beiden kwamen in botsing, waarbij de duo-rijdster van den motor werd geslagen. Deze, de 22 jarige C. J. V., werd zeer ernstig aan de beenen ver wond. Ook de motorrijder werd ernstig gekwetst. Beiden werden naar de Majel- lastiehting te Bussum overgebracht, waar het linkerbeen van het meisje moest wor den geamputeerd. 20-JARIG MEISLEAANGERAND. Te Santpoort vonden voorbijgangers een 20-jarig meisje uit IJmuiden, zekere mej. K., bewusteloos op de Middenduin weg liggen. Zij brachten het meisje naar een woning over, terwijl geneeskundige hulp ontboden werd. Toen het meisje weer tot bewustzijn kwam, deelde zij een omstandig verhaal van een aanranding, welke op haar ge pleegd zou zijn door een manspersoon. Toen zij de bocht van den weg was in gereden, kwam haar een manspersoon achterop, die haar den weg versperde. De wielrijdster schrok door het optre den van den man zóó hevig dat zij tegen den grond sloeg en het bewustzijn ver loor. In dien toestand werd zij door de voorbijgangers aangetroffen. De man had inmiddels het hazenpad gekozen. Het meisje heeft tengevolge van den val nog eenige wonden in het gelaat be komen, doch kwam verder met den schrik vrij. De politie heeft onmiddellijk een uit gebreid onderzoek ingesteld. Het meisje was in staat een vaag sig nalement van haar aanrander te geven. GEVONDEN YO OR WERPEN. Een paar kinderkousjes. Een porte- monnaie met inhoud. Terug te bekomen by den Brigade- Commandant der Kon. Maréchaussée's te Heusden. HEUSDEN. De heer Ad. Verhoeven, benoemd hoofd der school te Kruisland, heeft reeds tegen 1 Juli eervol ontslag verkregen uit zijn tegenwoordige betrekking van onder wijzer en zal op genoemden datum zijn mr list Land un Deusden e» mttiidgLamstraai en Ho BoiBelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1