nieuwe betrekking aanvaarden. De hooigrasverpachtingen voor de Godshuizen, die Zaterdag zijn gehouden, brachten 40 minder op dan het vorige jaar en ruim 50% minder dan in 1928. In de Zaterdag alhier gehouden vergadering van de afd Heusden van het Ned. Onderw. Genootschap is tot afge vaardigde naar de Algemeene Vergadering gekozen de heer Van Riel en tot even- tueele plaatsvervangers de heeren De Roon en Hus. Voor het mondeling gedeelte van het examen gemeente-administratie, aan gevangen Maandag 23 Juni j.l., zijn 202 eandidaten opgeroepen. In de commissie, belast met het afnemen van het examen, heeft o. m. zitting de Edel. Achtb. heer H. J van Eggelen, burgemeester alhier. De heer A. van Riet, particulier klerk bij den Rijksontvanger te Woudri- chem, wordt met 1 Juli a.s. overgeplaatst aaar het kantoor alhier. Toen Zaterdagmiddag de Bossche Boot van den aanlegsteiger alhier afvoer, viel door deze beweging van een in de nabijheid liggende schippersschuit, een der opvarende kinderen die op het achterschip speelden en dat zich op het roer bevond, overboord. De toesnellende hopelooze BQoeder, die zich half te water begaf, kon het kind zonder eigen levensgevaar niet redden, waarop de kranige veerman B. DUSSEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 27 Juni a.s., des namiddags half drie (Z. T.). Agenda 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanbesteding banwerk ,De Dusse". 3. Vergoeding ex art. 13 L. O. wet 1920. 4. Wijziging en af- en overschrijving begrooting 1929. 5. Rangschikking van de gemeente voor de heffing der fondsbelasting. 6. Aanvulling plaatselijke politieveror dening. Naar wij vernemen, stellen Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente den Gemeenteraad voor, de gemeente voor de heffing van de Gemeentefondsbelasting, als bedoeld onder letter a van art. 12 der wet van 12 Juni 1929, te rangschik ken in de derde klasse en wel op de volgende gronden „In aanmerking nemende, dat in deze plattelandsch gemeente uit den aard der zaak van gemeentewege voor de sociale verzorging van hare minder gegoede in woners betrekkelijk zeer veel wordt ten koste gelegd, terwijl voor het comfort en de sociale verzorging van de beter gesitueerde inwoners nagenoeg niets, al thans zeer weinig kan worden verricht, het als een eisch van strenge rechtvaar digheid moet worden aangemerkt, dat hare HERPT. Bij het gehouden koningschieten van de handboogschutterij „Ons Genoe gen" alhier, zag Ant. van Horen zich het koningschap toegewezen met 141 punten in 40 pijlen. ïemeend, dat het wel aardig zou zijn als 16% rente, met een jaarlijksche aflossing den heer Wolters gezamenlijk met zijn van t 200, de eerste maal op 1 Juli koor eenige versnaperingen werden aan-1933; geboden, wat blijkens de stemming die! Hedel, tot inhuur van 2 kamers van er heerschte een aangename verrassing!'tpolderhuis, verhuurd aan den veearts bleek. aldaar voor f 100 per jaar-, Intusschen wachte de scheidenden direc- van Kuijk zich gekleed te water begaf1 minder gegoede inwoners ook naar billijk en het dezen mocht gelukken, het kind dat reeds bewusteloos aan het zinken was, behouden aan wal te brengen. Dit is reeds de vijfde maal, dat Van Kuijk een menschenleven op die wijze mocht redden, waarvoor hij dan ook on langs een medaille van H. M. de Koningin ontving. Voorwaar, een kranige prestatie 1 Op het jl. Zondag gehouden schut- tersconcours te Kaatsheuvel, uitgaande vanwege den Bond van Scherpschutters- vereenigingen „De Langstraat", behaalde de Kon. Erk. Scherpschuttersvereen „St. Blasius" den zesden korpsprijs, zijnde een prachtig zilveren medaille terwijl een drie tal schutters op den personeelen wedstrijd elk een prijs wisten te behalen. Hulde aan de schutters voor hun kra nig succes. AALBURG. Donderdag, 26 Juni, des avonds om kwart voor zeven (O. T.), hoopt de heer Schoonderbeek Godsdienstonder wijzer te Ermelo in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. AL'MKERK. dagen werd M Dezer dagen werd by den heer C. K. door Dr. De Vries alhier bloed vergiftiging aan zijn arm geconstateerd. J.l. Zaterdag speelde de korfbalv. „A. K. C I" tegen de vereenigiging „NEO" van Sprang, welke eindigde met 5—1, ten voordeele van laatstgenoemde, terwijl mA. K. C. II" het eveneens verloor tegen G, K. V." met 2—1. J.l. Donderdag werd alhier de van ouds bekende, maar nu toch nieuwe naar de eischen des tijds ingerichte ma nufacturenzaak van de firma Rombout geopend, hetgeen veel belangstelling trok. lederen kooper ontving een kleine ver rassing. a ANDEE. De hooilandverpachting vanwege de gemeente in Andelerbroek bracht on geveer 75 minder op dan vorig jaar Wel een groot verschil Perceelen, welke vorig jaar f 130 tot f 140 deden, brachten thans f 30 tot f 40 op. Met het rijden van aardappelen naar Zuid-Brabant is door de handelaars be gonnen. De kwaliteit van de aardappelen is dit jaar uitstekend. De prijs varieert thans van 51/jS tot 6 cent per K.G. BENEDEN - LANGSTRAAT. De hooibouw ging vorige week onder zeer gunstige omstandigheden. Binnen enkele dagen kwam er reeds veel mooi hooi binnen. Ook de opbrengst is xeer bevredigend. De handelsprijs is voor het nieuwe hooi op het oogenblik f 10 per 500 K.G. 3k CAPEL'LE. Bij den landbouwer G. v. d. L. aan de Zandschel alhier is j.l. Zaterdag de tweede koe aan miltvuur gestorven. Het cadaver werd eveneens onder politie toezicht verbrand. De prijs der nieuwe aardappelen bedraagt in deze gemeente 50 cent per vijfkop. De kwaliteit is, dank zij het gunstige weder, goed. Bij het vorige week gehouden eind examen aan het Gymnasium te 's Bosch slaagde de heer C. Verhoeven Bzn. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen, dat thans verschillende personen worden aangezocht om zitting te nemen in het comité belast met de aanbieding van het huldeblijk aan Dr. Kohier, in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum. Meende men aanvankelijk, dat een der gelijk comité uit een paar dames moest toestaan, momenteel is men op deze ziens wijze terug gekomen, teneinde zoodoende alle lagen der bevolking beter te kunnen toereiken. Met collecteer en is bereids een aanvang genomen. heid en draagkracht in de gemeentelasten worden betrokken". J.l. Zaterdag kwam de heer D. v. K. alhier tot de onaangename ontdek king, dat een zijner beste kalveren ver dronken lag in een sloot. DRUNEN. De heer S. van der Vlugt alhier slaagde j.l. Zaterdag voor het eind-examen van het Gymnasium te 's-Hertogenbosch EETHEN. Zaterdag a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de EdelAchtbare heer D. F. Brune, Burgemeester dezer gemeente, zijn ambt in de voormalige gemeente Genderen aanvaardde. Z.Ed.Achtb. stelt er prijs op, uitdrukkelijk te verklaren, dat hij geen feest verlangt en zal zich daarom, om reden van persoonlijken aard, aan alle feestelijkheden onttrekken. Tusschen elf uur en half een (zomer tijd) zal voor belangstellenden gelegenheid bestaan, hem op de gemeente-secretarie persoonlijk te komen gelukwenschen. Bij de zomer-inspectie vanwege het Nederlandsch Rundveestamboek op 23 Juni j 1., werden in deze gemeente de volgende runderen ingeschreven van W. G. J. Branderhorst alhier 3 (1 S. en 2 R.), M. Spoor alhier 1 (R.), E. van der Beek te Genderen (2 S. en 1 R.), W. Straver te Drongelen (1 R.), Gebroeders Oerlemans van der Schans te Drongelen 2 (beide S.) Bovendien werden 2 koeien van Ge broeders Oerlemans van der Schans over geschreven in het Keurstamboek. GORINCHEM. Veiling van 23 Juni. Aanvoer ongeveer 2000 pond aardbeien. Aardbeien, 4e srt. 2030 ct.2e srt. 1218 ct. per pond; Postelein 9—10 ct.2e srt. 24 ct. Spinazie 1012% ct.Tuinboonen 55% ct. rijspeulen 1415 ct.dikke idem 58 ct.Kas- snijboonen 4042 ct. Stamsnij 27 33 ct.dubbele Stamprincesseboonen zon der draad 4042 ct. idem Wagenaars 3034 ct. Doperwten Meidoppers 41 12 ct. Rentedoppers 10 ct. Krom- bekken 4415 ct. Blauwe schokkers 11 ct.alles per K.G. Meloenen, le srt. 80 ct. idem uit schot 3637 ct., per stuk Rabarber f 2,50f 4,00Selderie f 7,00 Wortelen f 4,00—f7,00; Kroten f2,00 —f4,00; Uien f2,50—f3,50; alles per 100 bossen. Kropsla f 2,25f 4,40 Bloemkool extra f5,00—f6,00; le srt. f3,00—f4,00; 2e srt. f 1,00 f 2,50 Komkommers geel f 12,00—f 13,00 2e srt. f 6,00 -f 8,00 3e srt. f 3,00 f 5,00 idem groen f 10,00 f 10,50; idem witte f14,00f 15,00; 2e srt. f 10,00f 11,00; 3e srt. f4,00; alles per 100 stuks. 's GRAVENMOER. Door de Oranjevereeniging alhier werd in de bestuursvergadering besloten, om op Dinsdag 2 Sept. het Koninginne- feest te vieren aan den Vaartweg op het weiland van den heer C. Klaassen. De heer W. Schlüter Jr. die, zooals wij reeds melden, de onderwijzers akte behaalde slaagde in de afgeloopen week ook voor de aanteekening voor han den arbeid. MEEUWEN. Onze vroegere dorpsgenoot, G. Lankhaar, thans wonende te Eindhoven liep Zaterdagmiddag in gedachten verdiept op den Klein Berg te Eindhoven plotse ling van het trottoir, juist toen de Meie- rijsche Stoomtram passeerde. Hij raakte bekneld tusschen den tweeden en den derden wagen en werd ongeveer veertig meter meegesleurd voordat de machinist, door de hevig ontstelde toeschouwers ge waarschuwd, er in geslaagd was zijn ma chine tot stilstand te brengen. Aan hoofd, handen en voeten bleek de man bloedend verwond. Hij had echter niet het be wustzijn verloren en leed ontzettende pijnen. Per politiebrancard is hij naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht, waar de man is overleden. OUDHEUSDEN. Zaterdag 21 Juni j.l. hield de Gem. Zangvereen. „Het Rozeknopje" haar le jaarvergadering. De secr.-penningm. die tevens een paar weken waarnemend voorz. was, opende met een kort woord deze vergadering en bracht een keurig verslag uit over het eerste vereenigings- jaar. Verder werd een nieuw bestuur gekozen en wel als volgtVoorzitter, Ant. van BladelSecretaris, J. Smetsers; Penningmeesteresse, Mej. J. Pieron Bibli- othecesse, Mej. Th. v. d. Griendt en tot Commissarissen, J. van Lieshout en "W. de Waal. In de rondvraag werden nog enkele zaken besproken en ook de repetitie avond werd verzet in de zomermaanden op Woensdag in plaats van Zaterdag. RIJSWIJK. De zangvereen. „De Lofstem" al hier gaf met medewerking van een zestal vereenigingen, welke allen onder leiding staan van den heer A. W. van der Nat, een goed geslaagd concert. teur nog een verrassing. De jeugdige leden boden, bij monde van de Jongejuffrouw van Suilichem, hun scheidenden directeur als blijk van aanhankelijkheid der kin deren een fraaie bloemenmand aan. Zichtbaar bewogen dankte de heer Wolters de kinderen voor het aangeboden cadeau. Hierna werd door den Voorzitter het Directeurschap van „Jong Leven" over gedragen aan den heer J. Brouwer alhier, welke te voren reeds verklaard had deze functie te zullen aanvaarden. Tot slot vatte de heer v. d. Maaden in enkele woorden samen, de wijze waarop de heer Wolters met de kinderen omging, dat het geheim daarvan moest zijn, het kind begrijpen en midden in het kinder leven leven. Hjj sprak verder den wensch uit, dat de heer Brouwer evenveel succes moge hebben als zijn voorganger, opdat het Kinderkoor „Jong Leven" ons nog menigmaal op eenige aangename oogen- blikken moge verrassen, zooals het al zoo SPRANG. Naar men ons mededeelt, hoopt de heer S. Waardenburg, arts, alhier, met ingang van 1 Juli e.k. zijn practijk over te doen. De heer W. zal zich dan te Leerbroek vestigen. Daar genoemde arts op uitnemende wijze zijn practijk waar nam, ziet men hem noode vertrekken. Van harte hopen we, dat het Z.Ed, in zijn nieuwe standplaats moge welgaan. Met het oog op de komende ker misvermakelijkheden te Kaatsheuvel en Waalwijk is door het personeel der Chr. school alhier een anti-kermiscomité ge vormd, die gedurende genoemde dagen met de kinderen na de schooluren ver schillende uitstapjes en fietstochtjes zullen maken. Door de ouders werd een flink bedrag aan geld gestort, om de kinderen op versnaperingen te kunnen onthalen. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 26 Juni 1930, nam, half vier. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 22 Mei 11. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van een kas- geldleening ten bedrage van f17.500 Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het vermenigvuldigingscijfer van de gemeentelijke inkomstenbe lasting 19301931. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting 1929. Mededeelingen. 4. 5. 6 iWIJK. Donderdag heeft J.l. Donderdag heeft het aange kondigde concert plaats gehad van het Kinderkoor „Jong Leven" alhier, waarbij voor het laatst als Directeur optrad de heer H. A. Wolters, onderwijzer alhier, die wegens vertrek naar 's Hage zijne functie als zoodanig moest nederleggen. Nadat door de kinderen eenige liedjes ten gehooren waren gebracht, werd door den Voorzitter, den heer K. v. d. Mooren, met eenige treffende woorden van dank den scheidenden Directeur, voor alles wat hij vanaf de oprichting van „Jong Leven" daarvoor heeft gedaan, als blijk van waardeering een prachtig fototoestel aan geboden, wat door den heer Wolters dankbaar werd aanvaard. Hierna trad de heer K. v. d. Velden memoreerde, en vulde aan naar voren, HEESBEEN. Toen Zondagavond C. V. alhier zou gaan melken, reed hem een auto achterop. Plotseling haalt V. reehtsuit, doch geraakte in een ruim een meter diepen moddersloot. Toegeschoten hulp wisten berijder, benevens hond en wagen spoedig op het droge te helpen, zoodat dit avontuur voor mensch en dier goed afliep. hetgeen de heer Mooren had gesproken, aangaande de prestaties door den heer Wolters verricht, om van het Kinderkoor te maken wat het thans is. Ten slotte dankte de heer Wolters met eenige woorden allen, voor de blijken van waardeering, die hij thans, en zoovele malen reeds heeft ondervonden. vaak heeft gedaan. WERKENDAM. Zondagavond viel Mej. G. V. van een trap met gevolg, dat haar rechterbeen inwendig ernstig werd gekneusd. Dr. Bresier verleende geneeskundige hulp. Vorige week is de heer H., wegens 't plegen van niet nader te noemen han delingen, ontslagen als onderwijzer aan de Herv. Chr. school alhier. Naar we vernemen hoopt de Gem. Zangvereeniging „U.D.I." deel te nemen aan het concours, welke 30 Aug. a. s. gehouden wordt te Heukelom. De Jongeh. W. A. de Klerk alhier, is benoemd als volontair ter gemeente secretarie te Almkerk. De heer P. Vos, leerling der Chr. U L.O. school alhier, is geslaagd voor het toelatingsexamen der Chr. Kweekschool te Gorinchem. Vorige week maakte de Geref. Meisjesvereen. „Dient den Heere" een reisje naar den Haag en Scheveningen. Deze dag werd begunstigd door mooi zomerweer. Te ongeveer 9 uur 's avonds keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak van 13 tot en met 19 Juni j.l. werden aan de visch- markt alhier aangevoerd 6 zalmen ad f2,tot f2,20 per pond; 1 schotje ad f1,30 per stuk en 5618 finten ad 10 tot 17 cent per stuk. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor den Ger. Zendings- bond heeft ruim f 14,opgebracht. ZALTBOMMEL. Veiling 21 Juni. Aarbeien extra 29 centidem I 12—26 centidem II 910 centMadame Matot 824 ct. Hoil. Meikersen 1325 centDuitsche kersen 39 —41 cent per pond Wagenaars 25—29 ct. per k.g. Doperwten 6—7 ct. per pondKomkommers 6-9 cent per stuk Eerstelingen 5—7 cent i Muizen 5 centSchoolmeesters 5 cent per k.g. Aanvoer aardbeien 70.000 pond. ZALTBOMMEL. Vergadering van het Gecombineerd Col lege van het Polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk. op Dinsdag 17 Juni 1930. Voorzitter dijkgraaf H. C. de Jongh. Bij de opening deelt de voorzitter mee, dat een kennisgeving was ingekomen van mevr. De Ridder te Gameren, van 't over lijden van den oud-dijkgraaf, den heer J de Ridder. Deze brief is door den Dijk- stoel beantwoord met een brief van rouw beklag, terwyl door den dijkgraaf aan de geopende groeve dank is gebracht voor 't vele werk door den overledene voor 't District verricht. Als voorstemmingsnummer wordt ge trokken no. 14, zoodat de omvraag be gint bij den heer Kleber. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn een aantal in vorige vergadering behandelde polderbesluiten, thans door Ged. Staten goedgekeurd. Nederhemert, tot 't verleenen van gra tificatie aan de wed. P. de Putter van f 104 over 1931 Delwijnen, onderhandsche verhuur pol derhuis aan den rijksveldwachter Zuilichem, verkoop grond aan G. Kanselaar Nieuwaal, tot contracteeren van het innen der gelden voor de los- en laad plaats voor f 100 per jaar; Zaltbommel, tot gerechtelijk vervolgen van nalatige pachters voor den achter stand over 1928 tot f 461.70, en over 1929 tot f 351 Driel, subsidie voor 't houden van een dekbeer Zaltbommel, Rossum, Nederhemert, om de premie voor ziekteverzekering niet op de polderbeambten te verhalen Zaltbommel, tot het betalen uit onvoor zien van f 30 voor gratificatie. De commissie tot nazien der polder- begrootingen, bestaande uit de heeren W. de Gaaij, H. L. Philips en A. van der Kaaij, rapporteert dat zij de begroo tingen heeft onderzocht en dit onderzoek geen aanleiding gaf tot op- of aanmer kingen, weshalve zij adviseert tot goed keuring van alle begrootingen. De voorzitter deelt mede, dat eerst daags aan alle heeren een rapport zal worden gezonden betreflende de water voorziening en ontwatering van 't district. Verder zullen in 'n volgende vergadering de maatregelen worden besproken der verzwaring van den Waalbandijk. Daar niemand voor de rondvraag 't woord verlangt, sluiting der vergadering. (T. Ct.) jSpoedeischende vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUI- ZEN, op Dinsdag 17 Juni des nam. 8 uur. Voorzitter: Wethouder v. d. Water. Secretaris: WelEd. Heer Couwenberg. Aanwezig alle leden. Deze vergadering is belegd op ver zoek van drie leden. i De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest de notulen der vo rige vergadering. De heer Winkel merkt op, dat hijt niet gezegd heeft, toen het over de gemeentewerklieden ging, dat er nog volop werk voor hen was, doch dat er voorloopig nog volop werk was en dat daarna het werk geleidelijk on der hen verdeeld moest worden. Men raakt nu zoo zachtjes aan door het werk heen. De heer Dobbelsteen zegt, ook een kleine bemerking te hebben. Bij de be spreking over de belastingen, met het oog op de nieuwe regeling inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, heeft spr. gezegd, dat de cijfers, waarbij mede de voordeelen voor de gemeente werden opgesomd, wel wat fictief waren omdat rekening gehouden moest worden, met de af lossing der leening voor overdracht van den weg en voor de electriciteitsvoor- ziening. Bovendien is in de vorige ver gadering een commissie benoemd, waarin zitting zouden hebben, wethou der Winkel, de leden v. Hemert, V., Heeswijk en spr. Deze commissie zou de electrificatie van Hedikhuizen en Luttelherpt in studie nemen en de be sprekingen met de P.N.E.M. te dezer zake voeren en niet B. en W., deze zijn zelfs niet genoemd. Voorzitter. Ik heb gezegd, dat ik er liever buiten wilde blijven, maar toen werd er gezegd, dat ik er vanzelf spre kend bijhoorde als waarnemend bur gemeester. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwe raadslid A. v. Vrede. De Voorzitter schorst voor dit onder zoek de vergadering en wijst de hee- jren Dobbelsteen en v. d. Heijden aan voor dit onderzoek. Na heropening ver klaart de heer Dobbelsteen, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en de commissie dus tot toelating adviseert. De heer v. Vrede legt hierop de ver- eischte eeden af, waarna de Voorzit ter hem gelukwenscht, en de heer v. Vrede dankt. Vaststelling vermenigvuldigingsfactor 1930—31. De Voorzitter licht toe, dat bij de vaststelling der begrooting gerekend is op een vermenigvuldigingscijfer van 2, (waarmede dan nog een f3000.te kort zou komen en dat toen ook ge sproken is, over mogelijke tegenvallers bij de verpachtingen. Nu zijn gisteren Door den Dijkstoel had kasopname plaats <Je hooigrasverpachtingen gehouden en op 15 Mei 1930, met een bedrag van f66746.16. Met goedgunstig advies worden door het College doorgezonden naar Ged. Staten de volgende polderbesluiten Zaltbommel, tot 't geven van gratificatie aan rijk- en gemeente-politie voor sur veillance Zuilichem, idem aan rijksveldwachter en polderbode deze brachten f 2152.minder op dan het vorig jaar, bovendien mag ver wacht worden, dat de verpachtingen van het najaar ook minder op zullen brengen, zoodat er minstens f5000. te kort zal komen, deze zullen drukken op de begrooting 1932. De heer v. Hemert meent, dat de 'Verpachtingen niet ieder jaar zoo wei nig op kunnen brengen, was dat het gieval, dan zou er iedereen ten slotte aan moetener zal wel weer een betere tijd aanbreken. Daarna werden alsnog eenige liedjes'ding los- en laadplaats te Nieuwaal,/ emïigeverpadering gezongen en behoorde dit concert weer j begroot op f 1000 Igcnxmgfoüticl warenMetilgemeS tot het verleden. j uce "f 1 genoemd, foutiet waren. Met algemee- De leden van het Bestuur hadden echter van een leening van f 1000, tot hoogstens nigvuldigingscijfer op 2 te stellen. i Cieriag voor werkzaamheden aan den watermolen te Zuilichem, begroot op f 1000 Cieriag betreffende herstel en verbree De heer Dobbelsteen zegt, dat die mindere opbrengst, juist een der mo- f Nieuwaal, tot aangaan voor dit werk jne stemmen wordt besloten, het verme-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2