LIMONADESIROPEN f 5. p. £ankhtiyz«ti (o'j Bank IV. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No5032. Vrijdag 27 Juni 1930. Mond- en Klauwzeer. \rESSENCES voor LIMONADES A. Verschuur=Baert, Binnenland. Agentschap van Je Anisterdanische Bank N.V, Amsterdam. T. BOONSTRA 2e Zomercoiiccrt Plaatselijk Kieuws Predikbeurten *-AND VAN AlTE^ Dit blad verschot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur iogewacht. We doorleven een wereldcrisis, ook een crisis in den landbouw. En deze is wel d e crisis, welke in ons land het meest angst baart omdat de land bouw voor Nederland buiten kijf een van de belangrijkste, zoo niet de be langrijkste bron van welvaart is. Bij de vele moeilijkheden, waarmede de landbouw te kampen heeft, heeft zich de laatste weken nog eene zeer groote gevoegd 'n.l., het mond- en klauwzeer, dat wedrom groote schade aan den veestapel dreigt te zullen veroorzaken. Alle mogelijke pogingen worden aange wend, om de ziekte zooveel doenlijk te beperken, maar het baat niet zoo he.l veel. Zeker, tal van politiemaat regelen worden genomen en op mark ten worden aan de ziekte lijdende of verdachte runderen geweerd, hetgeen stellig niet van belang is ontbloot, maar daarmede wordt de ziekte zelf niet in haren wortel aangetast en dit is toch juist het middel om den veehouder te behoeden voor groote schadeposten. Nu lazen we een paar weken geleden een artikel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant over de bestrijding van het mond- en klauwzeer, dat onze belang stelling in hooge mate heeft getrokken en daarom willen we dit hoofdartikel schrijven met behulp van meerdere ge gevens, welke ons tot nog toe onbe kend waren en ons door bedoeld ar tikel worden verschaft. Eenige jaren geleden woonde hier te lande een zekere Heer van den Berg, die over een middel beschikte, dat inderdaad verrassende resultaten opleverde bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Helaas werd hij door de mannen der vétérinaire weten- tenschap als kwakzalver uitgekreten en zijn middel mocht allerminst genade vinden in wetenschappelijke kringen. Dit verdroot den Heer van den Berg dusdanig, dat hij ons land metterwoon verliet en zich vestigde te Berlijn. Hier werden door een wetenschap pelijk man, Dr. Poeppel, proeven met zijn middel genomen, met als resultaat, een zeer gunstig verslag. Maar nauwe lijks was dti verslag gepubliceerd ot Hollandsche geleerden, waaronder Prof. J. J. Wester, hoogleeraar in de vee artsenijkunde te Utrecht, gingen lijn recht tegen het verslag van Dr. Poep pel in. De Hollandsche geleerden won nen het pleit en de Heer van den Berg was weer van de baan. Niette genstaande deze teleurstelling bleef de Heer van den Berg werken en in 1927 wist hij te bereiken, dat in Beieren proeven met zijn middel werden ge- tnomen. Dr. Franz Schönmer die de proeven nam, verklaarde dat Matafto aldus de naam van het middel een voortreffelijk geneesmiddel was voor (mond- en klauwzeer en dat het bo vendien een voorbehoedmiddel tegen de ziekte was. In een uitvoerig verslag heeft hij het resultaat zijner onder zoekingen medegedeeld. De Heer van den Berg meent nu zijn zaak gewonnen te hebben, maar andermaal wordt een spaak in het wiel gestoken door zijn tegenstanders. Tel kens en telkens probeert hij dan hier, dan daar om gelegenheid te krijgen opnieuw officieele proeven af te leggen, maar overal zonder succes omdat de faam van kwakzalver hem overal vóór is. Eindelijk komt er licht in de duis ternis doordat hij in Spanje met eenige invloedrijke mannen contact weet te krijgen. In de maand Juni 1929 werd bij Koninklijk Besluit eene commissie henoemd ter bestudeering van „Ma tafto", in welke commissie werden be noemd de Heer Casareo Sanz Egana, directeur van het slachthuis te Madrid Sinaasappel - Citroen Frambozen - Ananas. 40 cent per flacon. CITROENZUUR. Botgrmarkt HEUSDEN. tot voorzitter en tot leden de Heeren Silveslre Miranda, voorzitter van het veterinaire college en J. Culebras, hoog leeraar aan de veterinaire hoogeschool, Tevens werden twee controleurs be- noema om de proefnemingen bij te wonen, terwijl ook de Heer van den Berg er bij tegenwoordig was. De le den der commissie waren absoluut on- geloovigen in de geneeskracht en de preventieve werking van Matafto, zoo dat eventueel gunstige resultaten stel lig niet toegeschreven zouden kunnen worden aan vooringenomenheid. Inte gendeel werd de uitvinder eerder in eene voor hem niet gunstige positie geplaatst. Weken lang hebben de proe ven geduurd en zijn met volledig succes bekroond, nietegenstaande de Heer van den Berg daarbij dappere stukjes uit haalde. (Slot volgt.) PLANNEN TOT AFSLUITING VAN HET OUDE MAASJE. Op de uitnoodiging van de Kamer van koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, zal op Vrijdag 4 Juli, des namiddags te 3 uur, in het Hotel van Iersel te Waspik, door den ir. Bongaerts, oud-minister, een open bare voordracht worden gehouden over de afsluiting van het Oude Maasje bij het Keizersveer. ERNSTIG ONGELUK TE ROOSEN DAAL. Bij het verrichten van werkzaamhe den in een d'er lokalen van de school der Eerw. Broeders aan de Vught- straat te Roosendaal, is de 31-jarige arbeider W. v. d. Broek, tengevolge van het gebruik maken van een onbe schermde looplamp, door den electri- schen stroom gedood. Het duurde en kele minuten voor de monteur, die met hem onder den vloer van het lokaa) aan de centrale verwarming werkte, den stroom kon uitschakelen. Men heeft ge- ruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, zonder gevolg echter. Het slachtoffer laat een vrouw en 10 uur v.m. in de Luth. Kerk alhier op treden Dr. H. J. Toxopeus. Onze oud-stadgenoot, de heer M. Vos, thans te Tilburg, slaagde voor het examen van rijksklerk bij de Registratie en Domeinen. Bet carrillon op het stadhuis al hier is als ieder jaar gebruikelijk weder van nieuwe aria's voorzien. Met heel uur laat het hooren Schoenlappertje" van Jac. de Jong en met het half uur „Vrij Nederland" van Elb. Franssen. Met de kwartieren de voorspelen van beide aria's. De heer J. Klein, sedert eenigen tijd hier werkzaam als waarn. directeur van het P. T. en T. kantoor, is met ingang van 1 A ug. benoemd tot directeur van een dergelijk kantoor te Ravenstein. Zondag 29 Juni a.s. neemt de Fanfare der H. Familie, directeur den heer W. v. Heivoort, Nieuwkuijk, deel aan het bondsfestival te Vlijmen. Al daar zullen na de officieele ontvangst op het gemeentehuis, op de kiosk van het feestterein de twee concoursnum mers van het concours te Zalt-Bommel, mten gehoore worden gebracht. 5 jeugdige kinderen na. Msb.' BOTSING TUSSCHEN VRACHTAU TO EN STOOMTRAM. Te Bergen (L.) kwam een zware vrachtauto uit Gennep, beladen met !mais, in botsing met de stoomtram van de Maasbuurt-spoorweg van de lijn VenloNijmegen. De chauffeur wist tij dig uit dén auto te springen. De au- toi werd ruim 100 M. door de tram mee gesleurd, waarna de machine derailleer de en omsloeg. De machinist wist nog tijdig van de machine af te springen. De vier volgwagens van de tram de railleerden eveneens en sloegen geheel in en over elkaar. Zoowel de chauffeur van den vracht auto als de machinist werden gewond, doch niet ernstig. De materiale schade is zeer aanzien lijk. De geheele lijn was versperd. 3HD Sinaasappel, Citroen, Ananas, Frambozen en Grenadine van de N.V. Maatschappij „de Betuwe" in heele en halye flacons. HÉÉL WAT ANDERS, HÉÉL WAT BETER. A. BAAI J telef. no. is Rsamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie te geven door de Fanfare der H. FAMILIE, Directeur de heer W. van Heivoort uit Nieuwkuik, op Zaterdag 28 Juni a.s., op de Muziektent, des avonds 8 uur. PROGRAMMA 1. Marche Gala. 2. Cortege Etinèelant. 3. Un Saluto a Gemone. 4. Walram Ouverture. Pauze. 5. Vuo l'Etvenir. 6. Marie Henriette, Ouverture. 7. La Fol&ta, Fantaisie Caprice. 8. Finale. Nos. 2 en 6 zijn Concoursnummers van het gehouden Nationaal Concours van Har monie- en Fanfarecorpsen te Zaltbommel. Wij wijzen U op de advertentie der Firma BAHLMANN te Gorin- chem, in dit blad voorkomend. HEUSDEN. Onze stadgenoot, de heer G. M. Malingré, kweekeling der kweekschool St. Stanislaus te Tilburg, slaagde dezer dagen voor het aldaar gehouden examen voor Onderwijzer, akte L. O. Aanstaande Zondagmorgen zal om AL'MKERK'. De Chr. Zangvereen. Hallelujha alhier, directeur de heer Christ van 's-Gravenmoer, hoopt 20 Aug. a.s. deel te nemen aan 't zaalconcours te Dordrecht. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Herv. School alhier, is benoemd de heer P. Koopman van Dordrecht. Het 'zoontje van den heer H. de R. alhier, had het ongeluk zoodanig door een hit van den heer Kölher gebeten te worden, dat geneeskundige hulp hiervoor noodzakelijk was. LI. Dinsdag maakte de Herv. Knapenvereen. alhier, onder leiding van den heer Penning, een uitstapje naar Rotterdam en omgeving. Door de jongens werd volop genoten, want nadat aldaar een boottocht door de havens was gemaakt, werd o.a. ook een bezoek gebracht aan 't vliegveld en de drukkerij „de Rotter dammer", waar de courantendrukkerij in oogenschouw werd genomen, verschillende gebouwen werden hierna nog bezichtigd. Te ongeveer 10 uur keerde alle hoogst voldaan in deze gemeente terug. De collecte, gehouden langs de huizen alhier, ten bate voor de gewapende dienst, bracht op ruim f 28. CAPEL'LE. Met bet oog op het 25-jarig ambts jubileum van onzen geachten geneesheer, Dr. Ph. J. Kohier, op 19 Aug. e.k,, heeft zich een huldigingscomité gevormd, waarin, naar wij vernemen, zitting hebben de dames Mevrouw Oerlemans-de Roon, Mevr. Qurijns-Oerlemans, Mevr. de Roy van Zuijdewegen, Mevr. N. de Roon, Mej. N. v. d. Hoeven en de heeren: G. A. S. de Bas, E. Colet, H. J. Spierings, H. Kerst, Adr. Dekkers en G. J. Heijmans. Op initiatief van de Oranjevereni ging zal het feest ter viering van den 50sten verjaardag onzer Koningin in deze gemeente op 1 Sept. a.s. gehouden worden. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" heeft besloten, deel te nemen aan het op Zaterdag 30 Aug. a.s. te Heukelum (Z. H.) te houden Muziek- en Zangconcours. In verband met de slapte in de schoenindustrie, neemt het aantal werk- loozen in deze gemeente toe. De .postduivenvereen. „De Lucht vaart hield gecombineerd met de Kaats- heuvelsche vereeniging „De Getrouwe Duif" een wedvlucht van uit Limoges met den volgenden uitslag C. v. Constanje 1 P. Snaphaan 2, 9 P. v. d. Velden 3, 4 D. Hendriks 5, 7, 10 W. v. d. Velden 6; M. Donders 8; A. Snoeren 11 en B. v. Breukeren 12. DUSSEN* Te Delft promoveerde tot doctor in de technische wetenschappen na ver dediging van een proefschrift getiteld „Theoretische en experimenteele onder zoekingen op het gebied van uitlaat en spoeling bij tweetact motoren" en van stellingen, de heer C. L. van Binsbergen alhier, werktuigkundig ingenieur. EETHEN. Geslaagd voor diploma gemeente financiën A. v. d. Heuvel alhier. GORINCHEM. Veiling van 26 Juni. Stamsnijboonen 2033 ct., staaksnij (kas) 3034 ct., starnprincessen, enkele 3033 ct., idem dubbele 30—32 ct., wagenaars 2024 ct., peulen 513 ct., doperwten 25 ct., idem krombekken 58 ct., nieuwe aard appelen, eerstelingen en schoolmeesters 710 ct., paarspitten 913 ct., spinazie 10 ct., postelein 25 ct., alles per k.g. rabarber f 2f 3, uien f 2f 3, wortelen f3f3.50, selderie f 10, kroten f2 f3.50, alles per 100 bos, andijvie f2 f3.50, komkommers, geel 110f 12, 2e soort f7f8, idem wit f 10—f 11, extra f17, 2e soort f6f9, groen f7- 10, 2e soort f4—f6, 3e soort f 2.50, bloem kool f5.50f6, 2e soort f2.50f3, kropsla f 1.50 f 2.50, alles per 100 stuks. SPRANG. Mej. D. had het ongeluk van den zoldertrap te vallen. Zij kwam met den schrik en enkele onbeduidende ontvel lingen aan rug en been vrij. WIJK. In het begin dezer week waren de Gebrs. de W. bezig met lossen van een vrachtauto met hooi. Met het bijvullen van het benzineresevoir, vloog dit op on verklaarbare wijze in vlam, waardoor een begin van brand ontstond die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien. Men wist het vuur echter te dooven, waardoor erger werd voorkomen. De cabine brandde evenwel geheel uit. WERKENDAM. Met ingang van 1 Sept. a.s. is benoemd tot Hoofd der Gem. Bewaar school alhier, Mej. F. A. C. Kieboom. Door den Gem. Raad alhier, is een verzoek gericht aan de Kroon, om 't maximum aantal drankvergunningen te verlagen van 6 op 4. j XNaar wij vernemen, bestaan er bij den Raad onzer gemeente ernstige piannen, voor uitbreiding onzer gemeen te in het Laantje. Het stuk weiland dat hiervoor is uitgekozen, is mooi ge legen en zal van ophooging enz., bij doorgaan van dit plan, niet veel kosten. Zaterdag a.s., des nam. 4 uur, zal een voetbalwedstrijd gehouden wor den a.d. Fabrieksdijk door „V.H.B." van Hardinxveld en „W.V.V. I" alhier. Benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. Chr. School alhier, Mej. A. C. Doe van Terwinselen en tot tijdelijk onderwijzer de heer J. Verschoor te Sliedrecht. Dinsdag 1 Juli a.s., zullen de Kerkconvisatoren der Ned. Herv. Kerk voor Noord-Brabant en Limburg, deze gemeente bezoeken. Hiermede zijn belast de heeren, Ds. Siddering van Zevenbergen en Dr. Tjal- ma van Veen. De collecte voor den gewapenden Dienst, bracht alhier op f 15.01 'en de collecte in de Kerk voor de Herv. Chr. School f54,87i/2 De heer D. B. alhier, verwond de zich zoodanig met een wiehaak aan zijn linkerringvinger, dat geneeskundi ge hulp door Dr. Mijnlieff moest wor den verleend. 29 JUNI (Z.T.) Evang. Lath. Gem. vm. 10 u. dr. Toxopeus Ger. Kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. De Wit uit 's Bosch Aalburgvm. 10,30 u. leesdienst Andel, vm. 10,30 u, ds, v. d. Put en nm, 7 u. leesdienst. Ger. Kerk, vm. 10,30 u. leesdienst en nm. 2 u. ds. Bouwmeester (Voorber. H. A.) Almkerkvm. 10.30 u. ds Donszelman en nm. 7 u. ds. v. d. Beem uit Breda Ger. Kerk, vm. 10,30 en nm. 7 uur ds. Hakman Aalst, geen opgaaf. Vrije Geref. Gem. geen oogaaf. Ammerzoden, geen dienst tl'broek, vm. 10.30 u. ds Kruijs Voorberge Capellevm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds. van Willigen. Ger. Kerk, vm 9,30 u. en nm. 2.30 u. Cand. Boukema (Voorber. H. A«) Doeveren, nm. 3 u. ds. Ossewaarde uit Vlijmen Ger. Kerk, vm. 10 uur ds. Spier, en nm. 3 u. leesdienst Eethen, nm. 3 uur dr. Tjalma Genderennm, 3 u. ds. Kuyper Geref. Kerk, vm. 10,30 u. en nm. 7 uur ds. Menken. Geref. Kerk vm. 10,30 u. ds Bouw meester en nm. 3 u. leesdienst t-Gravenmoer, vm. 9.30 u. ds Bolkenstein Geref. Kerk, vm. 10,30 en nm. 3 30 u. ds Snoeij Chr. Ger. Kerk vm. 10,30 en nm. 7,30 u. prof. Lengkeck uit Apeldoorn Heeabeen, nm. 3 u. ds. Kruijs Voorberge. Loonachendijk, nm. 2 u. ds. Fokkema Meeuwennm. 3 u. ds Lazonder Ger. Kerk, vm. 10 u. leesdienst en nam. 3 u. ds Spier Nederhemert, Zz. nm. 3 u. ds. Ten Hage - uit 's Bosch. Nieuwendijk Geref. Kerk, vm. 10,30 u. en nm. 7 u. ds H. de Bruin. Poederoijen, geen opgaaf. Geref. Kerk, geen opgaaf. Vrije Geref. Gem geen opgaaf. Raamadonk(F.), geen opgaaf (D.), idem Ger. Kerk, vm. 9 30 u. leeedienst en nm. 5 uur ds de Vries. Ger. Kerk, vm. 10,30 u. en nm. 6.30 u. cand. Bakker Sleeuwijk, vm. 10 u. ds de Leeuw. Ger. Kerk, vm. 10.30 u. eu nm. 7 u. ds. v. Reenen Uitwijk, vm. 9,30 u. da Pop Veen, vm. 10,30 u, dr. Tjalma Ger. Kerk, v.m. 10,30 en nm. 3 n, leesdienst Wijk, geen opgaaf Waspik, geen opgaaf Waardhuizen, Ger. Kerk, vm. 10,30 a. en nm. 3 u. ds v. Heijst Woudrichem, vm. 10 u. leesdienst en nam. 6,30 u. ds Donszelman Werkendam, vm. 10 u. de heer H. C. de Jongh uit Den Haag en nam. 6,30 u. ds Lazonder (Coll. v. d. School, Voorber. H. A.) Biesbosch, vm. 10,30 u. ds. La zonder Ger. Kerk, vm. 10 u, en nm. 6 u. ds. Jonker Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. NIEUWSBLAD ïsqt het Land nn Hensden en AltenajeLangstraat en de Bommelerwaard DROGISTERIJ Botermarkt 88, Heusden, nm. 2 u. ds. v. d. Vlugt Drongelen, geen dienst Dussen, vm. 10 u. ds Kuyper Giessen, vm. 10,30 u. leesdienst Sprang, vm. 10.30 u. bn nm. 7 u. ds. FokkomA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1