SPöOR's MOSTERD (gediend met een zekere waardigheid, die wij in het optreden van den heer Van Hoven en zijn vrienden in deze hebben gemist. •Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. W, GULDEN, Secretaris Gewest S.DA.P. Noord-Brabant Spoedeischende vergadering van den «Raad der gemeente VEEN op «Dinsdag 24 Juni des n.m. 6 uur. •VoorzitterEdelachtb. Heer R. J. y. Dover en. Secretaris WelEd. Heer J. Tim- ttiejtmans. 'Aanwezi ingenieur aflossing heelemaal voor rekening v. de gemeente. Jiskoot. Ik zou de bijdrage voor eerst zoo laten. v. d. Pol. Of het verbruik meer als 4500 K.W.U. is daaraan heeft de ge meente niets, al verbruiken de inge zetenen 8000 K.W.U., dan schiet de gemeente daar niets mee op. Schreuders. Er is in de Commissie over deze kwestie ook gesproken en er is gevraagd is de hanateekening voor de bijdrage per lichtpunt ook bindend. Bij de handteekeningeri pp zegel, is niet gesproken over een weken, kan de gunning plaats heb- ongeveer bekend is, hoeveel licht- ben en dan kunne/z we omstreeks Kerstmis klaar zijn. Smits. Ik geloof dat, als je eerst uitgaat om geld, men het goedkooper zal krijgen, als wanneer men er na derhand op uit moet. Jiskoot. Het wordt ver gezocht, v. Andel. Ik vind het belachelijk en dat voor een bedrijf dat zeker Voorzitter. Men leent het geld aan de gemeente en niet aan het bedrijf. v. Andei. Er zullen best menschen zijn, die willen helpen, het gaat hier alle leden, alsmede ls van de P.N.E.M. De Voorzitter opent de vergade ring, pp de gebruikelijke wijze^ de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering die worden goedgekeurd. Ingekomen st ukken bijdrage per lichtpunt, daarop heeft over een algemeen belang, men alleen geteekend voor aansluv ting zonder meer. De Commissie heeft gemeend de bijdrage zoo laag mogelijk te stellen b.v. op 75 cent Voorzitter. Een algemeen belang is het, het gaat er maar over of je het geld kunt krijgen. v. Andel. Als het voor iets onnut per lichtpunt en boven de tien 'ze vrij tigs was, dan was het iets anders, te Laten. Het heele bedrag aan rente het zou wel ongelukkig zijn, dat men en aflossing zal daardoor niet terechtvoor zoo iets niet geholpen zou wor- I komen, maar stelt dat er slechts een den. f 7 nrv van +p>rAnV»f- Lrrwmt -r?an Kin ff- Sf Een schrijven van Mej. Harmsenf 300 van terecht komt, dan blijft er onderwijzeres aan de openbare lage 2e schooi, met verzoek om eervol ont slag als zoodanig met ingang van 1 September a.s. Wordt verleend. (Bespreking electrifiqatie der ge meente. De Voorzitter geeft het woord aan den heer Rpels, voor het verstrekken voor rente en aflossing van het kapi taal van f7250 gerekend op 7 °/o, is een goede f 500.een bedrag van een paar honderd gulden te kort. Ai kwam er slechts f 250.terecht, zou het dan zoo'n groot bezwaar zijn, dat de gemeente de rest bijdroeg Er is voor net standpunt dat de gemeen- van inhchtinigen. DeZe voldoet hier- J te niets mag bijdragen wei iets te aan en zegt dat tengevolge van dezeggen, maar het is hier een alge daling der koperprijzen, de voorwaar den van aansluiting nog iets gunsti ger gesteld kunnen worden. De ge meente behoeft niet tot straatverlich ting over te gaan, zal in de aanleg- fcosten slechts een bedrag van f7250 hebben bij te dragen en een stroom- afaame moeten 'garandeeren van 4500 K.W.U. Dit is het uiterste waartoe de P.N.E.M. kan igaan. Spr. dringt aan op spoed, wordt vandaag tot aanieg meen belang, waarvoor een strop van t 200 of f 250 voor de gemeente niet te groot geacht behoeft te worden. De Commissie heeft bil de P.N.E.M. getracht zooveel mogelijk gedaan te krijgen, ze heeft getracht de K.W.U. prijs zoo laag mogelijk te stellen, ze heeft er op aangedrongen de stroom- garantie pp 4000 K.W.U. te krijgen. We leven in een tijd van malaise, het is mogelijk dat er van de lijst besloten, dan kan direct aaJnbestedingdie geteekend hebben zullen afvallen volgen en hoopt men met Kerstmis licht te kunnen leveren. Zou men met het nemen eener beslissing wach ten dan zit men zoo aan 1 'Sept. waar op niet meer in den Hoogten Maas dijk mag worden gegraven en de be woners Van den dijk dus de kans beloopen, dat zij dit jaar niet meer in het igenot van het licht gesteld kun nen worden. Het licht zal de inge zetenen geleverd worden tegen 45 ■cent per K.W.U., terwijl de stroom voor kleinindustrie berekend zal wor den k 20 cent per K.W.U. buiten de zoogenaamde speruren. De heer 't Lam vraagt of de garan tie niet verlaagd kan worden tot 4000 1L.W.U. het betreft hier een arme ge meente, die g,een strop kan dragen. De heer Roels zegt, dat dit onmo gelijk is de garantie is reeds van j jfeoo op 4500 K.W.U. gebracht, maar dit is ook de uiterste grens, juist pm- ■éfit de gem. arm is, heeft het pok zoo- Mig geduurd eer men tot electrifica- ï«e kon overgaan. Leefde men niet in 'n "Éjd waarin de koperprijzen Laag zijn, '4an zou de P.N.E.|M. deze voordeelige voorwaarden niet hebben kurmen stel len. De heer Smits meikt op, dat den votigen keer voor een achttal jaren, de heer Roels ook reeds heeft ge legd, dat de koperprijzen laag waren, dat is toen zeker dan niet waar ge dweest. De heer Rpels antwoordt dat deze prijzen thans buitengewoon laag zijn. De heer v. Andel had ook wel gaarne gezien, dat de garantie nog iets lager kon worden gesteld, gaat en als de gemeente aan de stroom- garantie 1000 K.W.U. te kort zou ko men, dan beteekent dat een strop van f 450.Niemand kan echter be palen, dat het ook zoo zal gaan, men zit eenmaal in een tijd van ma laise. Men moet dan echter ook geen petroleum meer koopen, als men op het standpunt gaat staan dat men de uitgaven met de ontvangsten in over eenstemming moet brengen. Smits. Waarom zijn boven de 10 lichtpunten vrij, ik zou zeggen, zij die meer dan 10 lichtpunten nemen kun nen het goed betalen. Schreuders. Men moet het nemen v. veel lichtpunten ook niet drukken, men zal nu eerder meer lichtpunten nemen. !Men zal zien dat men al spoedig aan 10 lichtpunten komt en er moet toch een 'grens zijn. Voorzitter. Ik zou denken als men van ieder lichtpunt moet betalen, men er minder zal nemen. Schreuders. Juist daarom willen wij het bedrag zoo laag mogelijk hou den, liever had de commissie een bijdrage heelemaal achterwege gela ten, dit ziou aansluiten animeeren. Daarom zal 't bedrag ook niet zooveei zijn, als de commissie zich eerst had voorgesteld. Oorspronkelijk dacht de oommissie ook f 1.50 per lichtpunt te rekenen stond zij op het standpunt dat zij die 1 o of 15 lichtpunten ne men, het wel kunnen betalen, doch door het nemen van lichtpunten te bezwaren, loopt de gemeente kans dat de gegarandeerde K.W.U. niet worden gehaald. We zitten in een on gelukkige conditie wat de geldmid- punten de negentig ingezetenen die geteekend hebben zullen nemen. De heer Schreuders zegt, van 300 lichtpunten tegen 75 cent per licht punt zal er door deze aangeslotenen dus een bedrag van f 225 worden op gebracht voor rente en aflossing, een en ander moet echter nog nader ge regeld worden. De Voorzitter heeft er geen be zwaar tegen, dat de raad tot elec- trificatie besluit als hij later als er te kort komt ook maar genegen is, de belasting te verhoogen. De heer v. d. Pol vraagt wat er moet gebeuren, als het stroomver bruik eens tegen valt en de gemeente een 1000 K.W.U. te kort komt. De heer Jiskoot meent dat als alles wordt opgesomd men tot geen einde komt. Voorzitter. Dat is ook geen strop, kis je maar betalen kunt. Smits. Het is al zoolang', dat wij niet meer kunnen betalen. 'dit «echter niet, dan acht hij 4500! delen betreft, dat is het bezwaar. Nu K.W.U. geen bezwaar om tot aan- J geloof ik ook wel dat wij de eerste ie;g te besluiten, vooral niet nu detwee jaren wel niet aan de 4500 «ïtraatverlichting komt te vervallen.1 K-W.U. zullen komen, maar daarna -Spr. zou maar niet te lang! redenee-wel en dan acht ik een bedrag* van jren en maar besluiten af of aan. f 5°°-geen strop. De heer 't Lam vraagt hoe hoog ®nen volgens berekening van de hand- «seekeningen, thans reeds met de stroomafname denkt te 'komen. De heer Schreuders antwoordt van ♦37 3800 K.W.U. De heer 't Lam meent dat men 4an zoo aan de 4500 K.W.U. is. De heer Jiskoot zou er ook niet te veel meer over spreken, de zaak is tfeeds lang genoeg van alle kanten be keken. v. Andei. We weten allen waar we Ons aan te houden hebben. De heer Smits ztou de menschen die bet licht nemen, dit ook laten betalen, de jgtemeente kan er niet aan bijpassen. v. Andel. Die menschen betalen bet toch ook, wat is dat nu 1 v. d. Pol. Zijn de handteekeningen (ook bindend voor de bijdragen per lichtpunt voor dekking der rente en aflossing van het te leenen bedrag. fEr is gesproken van f 1,k fi.50 per lichtpunt. 4 v. Andel. Als er dat heelemaal ai kan was 'het nog veel beter, dat zou het verbruik vooruit zetten. y. d. Pol. Dap blijft (de rente ep v. Andel. We krijgen het volgend jaar een geheel andere verhouding, dat zijn allemaal bezwaren van niets. Schreuders. Nu is het ook nog een bezwaar om de f 7250 geleend te krij gen, daarvoor moet een besluit zijn en er moeten menschen zijn die 'het ons leenen willen. We hebben dit met de P.N.E.M. ook reeds besproken, het is de vraag, als aangenomen wordt om tot electrificatie over te gaan, hoeveel tijd verloopt er dan nog, eer de P.N E.M. het geld moet hebben. Roels. Als het aangenomen wordt, wordt direct begonnen, en is het net eleverd, dan behooren er de dub- tjes te zijn, je hebt dus 6 k 7 maanden den tijd. Het geld lijkt mij het minste bezwaar, misschien dat je iets hoogere rente zult moeten geven, maar ik kan me niet voorstel len dat het plaatsen der leening een bezwaar zou zijn. Smits. Als het er eenmaal staat, gaat men het niet meer afbreken. Voorzitter. Dat is zoo, maar we moeten toch ook betalen. Schreuders. Juist er moet getracht worden geld te krijgen. Smits. Ik zou eerst zorgen dat ik geld had. R,oeIs. Dap verloopt de tijd, over 3 Schreuders. Zouden wij zoo niet kunnen besluiten, dat wij zooveel mo gelijk zullen trachten geld te krijgen. Als de gemeente dan niet klaar zou zijn gekomen, als het bedrijf klaar is, dat wij dan van het bedrag aan de P.N.E.M. een behoorlijke rente be talen. Het is niet mijn bedoeling om het op de lange baan te schuiven, maar alleen om te voorko men, dat de gemeente door den nood gedrongen een leening tegen een abnormale rente moet sluiten en den tijd krijgt uit te zien. 5 o/0 is van daag reeds een vrij hooge rente. Smits. Als je het geld voor 6 o/0 kunt krijgen zou ik het ook gerust doen. Voorzitter. Laat ons daar nog maar niet ©verpraten. v. Andel. Ik zou in stemming bren gen voor of tegen. Smits. Ik neem zelf wel geen licht, maar ik zat het ook' niet tegen wer ken, doch ik zou ook niet graag heb ben, dat de gemeente er een groote strop aan heeft. Twee honderd gril den noem ik geen strop, maar ik zou toch wei een eindpunt willen hebben. De heer Roels adviseert dan het besluit te nemen, dat hetgeen boven een zeker bedrag gaat op de verbrui kers verhaald zal worden. Wethouder Schreuders zegt, dat het raadslid van Wijk er meer voor voelt het tarief voor het stroomver bruik te verhoogen. De heer v. Wijk beaamt dit hij zou om rente en aflossing te dekken de j respecteeren geraspte Of Szwitsersche Kaas De heer v. d. Pol merkt op dat er gemeenten zijn, waar men slechts tot 38 K.W.U. per aansluiting komt. In Andel komt men tot 40 K.W.U. per aansluiting als dat hier ook zoo zou zijn en men krijgt 100 aaanslui- tingen dan komt men nog slechts tot 3800 k 4000 K.W.U. Stel dat er de eerste jaren een tekort van 500 tot 1000 K.W.U. is, zal er dan beïasting- verhooging koonen, zooals de Bur gemeester zeer terecht opmerkt Schreuders. Dan moeten wij onze zienswijze veranderen. Wij hebben hier steeds op het standpunt gestaan, dat de belasting niet hooger opge voerd kon worden. v. Andel. Dat is iets van later zorg. j v. d. Pol. Dat mag gerust onder de j oogen morden gezien. De uitgaven die wij nu hebben daarop valt niet te besnoeien, dit is iets nieuws. Als het j gaat over noodig dan is er wel meer noodig, het was ook geen overdaad alsmen 5 of 6 woningen ging bou wen. v. Andel. Daar zou ik maar over zwijgen, dat hebben jullie tegenge werkt toen het rijk in een woning van f 4200 npg 600 bijdroeg en die woningen de gemeente dus slechts op f 3600.kwamen, maar daar was men te bekrompen voor. Schreuders. Lr is bij de woning bouw verschil van meening geweest, zoowel voor als tegen dient men te wereld zal komen Men moet niet alle hoop opgeven, men kan wel op het standpunt staan, hier kan niets en moet men alles maar missen het post kantoor moet weg en het licht moet men maar missen, maar dat standpunt deugt niet. De heer v. Andel zegt, dat het met de gemeente geleidelijk vooruit gaat. De heer Smits zou afwerken en besluiten zooals mijnheer Roels het voorstelt ni. bepalen dat het te kort boven een zeker bedrag op de aange slotenen zal worden verhaald. De heer Schreuders is daar tegen, want dan wordt er door de tegen- stander gewoekerd om het licht af te breken en dan blijven aan het slot enkele goedwilligen met den strop zitten. Het standpunt van de Com missie is overal in de gemeente licht, opdat zij die er van profiteeren wil len, er ook van profiteeren kunnen, spr. acht het onbillijk, dat zoo-als in andere gemeenten wel gebeurt, dat zij die wel licht willen hebben, het niet kunnen krijgen, omdat ze in een uithoek wonen en toch mede in het te kort moeten betalen. Iets anders is het, als men het wel kan krijgen en men wil het niet. Spr.'s standpunt is, dat iedereen moet meewerken, om het rendabel te maken, als men dat doet, dan gaat het, het niet slagen en een strop voor de gemeente be zorgen ligt bij de raadsleden of zij mee opbouwen of wel afbreken. Spr. doet een beroep op allen, om samen te werken en te trachten Veen omhoog te krijgen. Hij zou willen voorstellen over te gaan tot electri ficatie van de gemeente, onder de door de P.N.E.M. gestelde voorwaar den n.l. f7250.in de aanlegkos- te bijdragen, een garantie van 4500 K.W.U. verstrekken en de prijs per K.W.U. stellen op 45 cent en te trachten het benoodigde bedrag ge- strroomprijs op 55 of 56 cent willen brengen. De heer Roels zegt, dat dan het stroomverbruik geremd wordt. De heer v. Wijk stemt dit toe, doch spr. voelt niets voor een bij drage per lichtpunt, daar komt toch niets van terecht. De Voorzitter zegt, dat hij voor de lijst met handteekeningen niets geeft, als hij vandaag teekent en het licht morgen niet neemt, doet men er niets aan. De heer Roels merkt op, dat zij die geteekend hebben, zeer zeker ver volgbaar zijn. De Voorzitter geeft dit toe, maar om tot vervolging over te kunnen gaan, dient de raad een besluit te nemen en daar komt niets van. Spr. weet bij ondervinding hoe of dit gaat. De heer Smits zou wel graag zien, dat het licht er kwam, maar hij zou het laten betalen door hen, die het willen hebben. De heer Jiskoot zegt, dat de heer Smits wel zegt dat hij graag zou zien, dat het licht er kwam, maar dat hij - dit niet meent, immers hij werkt de gemeente evenwel een bedrag van v. d. Pol. Den bouw van woningen is achterwege gebleven om het geld. v. Andel. Dat had daarvoor met achterwege behoeven te blijven, wo ningen van f 3600 brengen hun rente wel op. Schreuders. Veen heeft een hooge belasting, zeker zoo hoog als in an dere gemeente voor die hooge belas ting hebben de bewoners niets ge had. Voor de uitgaaf ten behoeve der electriciteit hebben de menschen wel iets. De heer Roels merkt op, men pok de andere zijde kan belichten. Men somt alleen de bezwaren op. Ziet men evenwel naar Wijk, dan bemerkt men dat daar dank zij de electriciteit ver schillende 'kleine industrieën zijn ont staan, die er vroeger niet waren. Mis schien is electriciteit het middel om Veen wat omhoog te werken, niet onmogelijk dat men er ook kleine industrieën zal krijgen. De heer v. d. Pol geeft toe dat hij misschien alleen de donkere zijde ziet en daarom is 't goed, dat er menschen zijn die de lichtzijde doen zien. Moet het tegen, als hij mee wilde werken, moest hij ook aansluiten. De heer Schreuders is voor acht jaar de grootste tegenstander van het licht geweest, omdat er toen voor de gemeente een bedrag van 50 a 60 duizend gulden meegemoeid was. De tijd is thans evenwel anders en het verlangen is thans veel grooter, elec triciteit is tegenwoordig iets, waar men niet meer buiten kan. Als men ziet naar Wijk, waar de menschen toch in dezelfde omstandigheden le ven als hier, dan bemerkt men (dat daar het verbruik steeds toeneemt. Waar de gemeente nu slechts een bedrag van f 7000 inplaats van 50 k 60 duizend noodig heeft, acht spr. aansluiting geen bezwaar meer, al zouden de f 500 die noodig zijn pm rente en aflossing te dekken geheel uit de gemeentekas komen, dan noemt spr. een dergelijk bedrag geen strop en geen motief om per slot de eenigste gemeente uit de geheele streek te zijn, waar men van electriciteit ver stoken is. Er staan op de lijst 90 personen, die om licht vragen, moet Veen dan maar eeuwigdurend een gemeente blijven waar niets kan en die in druk moet blijven. Spr. zou 'de P.N.E.M. dringend willen verzoeken de stroomgarantie op 4000 K.W.U. te stellen, verder al het mogelijke willen doen om het bedrag geleend te krijgen en er verder maar niet meer over praten. De heer Roels zegt, dat veria: tot 4000 niet mogelijk is, de E.M- is reeds tot het uiterste gegaan, ook vermindering van het bedrag van f7250.gaat niet. De heer v. d. Pol vraagt of ook een f 700 bijpassen, wat heel goed mogelijk is, dan acht spr. dit een groot bezwaar. De heer v. Andel zegt, dat de in gezetenen, die een kleine industrie bezitten verlangend naar electriciteit uitzien. Het staat vast dat er f 500 bijgepast moet worden, het verdere staat niet vast en dient afgewacht te worden. De heer Schreuders merkt op dat t 500 bijgepast moet worden uit de gemeentekas, als men de verbruikers niets laat betalen. De heer Jiskoot ziet er geen be zwaar in als er f 225.door de ver bruikers bijeen gebracht wordt, de rest ten laste van de gemeentekas te brengen en 75 cent per lichtpunt kan voor de ingezetenen geen be zwaar zijn. De heer v. d. P01 is het daarmede niet eens, wat een bezwaar is de één gulden hondenbelasting en wat komt daarvan terecht De heer Jiskoot zegt dat het hier onwil betreft en de fout van de ge meente dat zij de belasting er niet {uit haalt. De heer Schreuders zou de inge zetenen voor zij aansluiten op zegel laten teekenen waarbij zij zich ver plichten een bedrag per lichtpunt in de kosten van rente en aflossing bij te dragen en dit geld, in de maand Augustus doen ophalen. De heer v. d. Pol noemt het dan een ander geval, als een dergelijke overeenkomst op losse schroeven werd aangegaan, dan komt er niets van terecht. De heer Schreuders vraagt wie ga randeert, dat, als men begint te leven men dan tot het einde ook door (de leend te krijgen, onder voorbehoud, dat de P.N.E.M. de ruimte geeft op dat niet tegen een abnormaal hooge rente geleend zal behoeven te wor den. De heer Roels zou dit laatste la ten vervallen, spr. kan zich niet voor stellen dat de gemeente geen geld zou kunnen krijgen. De heer v. d. Pol meent dat als men over 7 maanden geen geld heeft, men het nooit krijgt. De heer v. Andel verklaart het voorstel van den heer Schreuders te willen steunen. Dit wordt in stem!- ming gebracht en met algemeetie stemmen aangenomen. De heer Roels leest hierop het betreffende contract voor en zegt dat tijdens den bouw niet de hand zal woerden gehouden aan de bepaling dat de kosten van aansluiting bij meer dan 10 meter van af den kabel, voor rekening van den aangeslotene komen. Spr. hoopt dat het genomen besluit in de toekomst voor de (ge meente Veen vruchten zal afwerpen. De heer Schreuders vraagt of dit besluit niet aan de goedkeuring van Ged. St. is onderworpen, waarop Üe Heer Roels antwoordt van neen, wel natuurlijk het raadsbesluit tot het aangaan der geldleening, waarvan de duur zoo mogelijk zal worden gesteld op 30 jaren. Bij de rondvraag zegt, de heer v. Andel 'dat hij Duijster heeft gespro ken, die tegen hem bezwaar maakte tegen de huur van f 10 der krib, hij vond dit nogal hoog. De Voorzitter antwoordt dat Duij's- ter de conditie's ter teekening voor gelegd zullen worden, gaat hij er niet mede accoord dan zal hem worden aangezegd, dat hij zijn paard er jaf houdt. De vergadering wordt hierop ge sloten. KNAAPJE MAANDENLANG OPGESLO TEN TE RONSEN. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt In het stadje Ronsen is een zaak aan het licht gekomen, die de bevolking te recht met afschuw vervult. Sedert enkele maanden had men een der vijf kinderen, het 5-jarige zoontje Albert, van het echtpaar Monie niet meer gezien doch de buren meenden telkens hulpkreten uit den kelder te hooren ko men. De politie, wier argwaan tenslotte ook gewekt was, kwam een huiszoeking doen en vond het arme knaapje in den kelder, op een hoop steenkool, in een walgelijken staat van vervuiling, overdekt met won den en als een dier met een touw vast gebonden. Het slachtoffer werd onmid dellijk verlost en naar het hospitaal vervoerd. De ontaarde ouders toonden niet de minste wroeging en de moeder uitte cynisch de volgende ontboezeming „Neemt het vuile jong maar mee. Ik heb te veel kinderen en ik kan niet voor alle zor gen 1" Het parket van Audenaarde is met het geval in kennis gesteld. Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen V. Andel. Dat zijn dingen die nog (nader jgeregeld kupnen worden, er komen nog genoeg aansluitingen bij Jdie zich nu nog niet opgegeven heb ben. Het is best mogelijk dat er bij ide handteekeningen voorkomen die Jsets minder stroom zullen afnemen jals opgegeven, doch er zijn er ook wel bij die meer zullen gebruiken. .V. d. Pol. In de stroomgarantie rite ik geen bezwaar, maar voor de bij drage per lichtpunt vrees ik.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6