Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5033 Woensdag 2 Juli 1930, ^ND VAN Dit blad verscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nemmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsraimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. Verbetering van wegen in het Land van Heusden en Altena. NIEUWSBLAD voor liet Land vai Heusden en Alt8na,deLaigstraat uil U Bonelerwtard Vergadering van den Raad der ge meente DUS SEN op Vrijdag 27 Juni des n.m. half drie. VoorzitterEdelachtb. Heer J. J. H. Snijders. Afwezig de heer Herman. De Voorzitter opent de vergade ring, en leest daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van Gem.-irekening 1928. Verslag toestand der gemeente en van de Volkshuisvesting over 1930. Bericht van den Commissaris der Koningin over benoeming van leden der Gezondheidscommissie. Verslag Keuringsdienst van Wa ren te Breda. Verslag van den algemeenen tuin- bo uw cursus den afgeloopen winter te Dus sen gehouden en waaraan 12 leer lingen hebben deelgenomen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen en ter visie gelegd. iMededeeling van het Departement van Financiën, dat A. Colijn niet in aanmerking kan komen voor de verkrijging van een plaatsje, omdat deze eigendommen bezit, die be zwaard zijh met een hypotheek. Co- lijn bezit dus reeds een plaatsje en het is dezen alleen te doen, om geld te krijgen voor verbetering van zijn woning. B. en W. stellen voor in deze be slissing van den Minister te berusten, waarmede de raad accoord gaat. Verzoekschrift, dat volgens den Voorzitter eerst heden morgen is in gekomen, zoodat het niet door B. en W. besproken is kunnen worden, van de Stichting „Moederheil'te Breda, om subsidie. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres tot een vol gende vergadering aan te houden. Schrijven van den Commissaris der Koningin waarin deze bij het gemeen tebestuur aandringt op toetreding van den Noordbrabantschen Brandweer- bond. B. en W. stellen voor tot toetreding te besluiten, met welk voorstel de raad accoord gaat. Verzoek van de Vereeniging Centraal Proeftuinbedrijf te Gorin- chem om subsidie in het exploitatie te kort. B. en W. stellen voor een subsidie van f 1 o toe te kennen, als blijk voor waar deer ing voor het werk dat de vereeniging in het belang van den tuinbouw verricht. De raad gaat ook met dit voorstel accoord. De Voorzitter deelt mede bezoek te hebben gehad van zijn collega uit Almkerk naar aanleiding van liet te- rugbntvangen van de verordening in zake de gemeenschappelijke aanstel ling van een vroedvrouw voor Alm kerk en Dussen, omdat hierbij niet het advies van de betrokken Gezond heidscommissie's van Waalwijk en Heusden was overgelegd. Het gevoelen van deze Commissie's is gevraagd en van de Gezondheids commissie te Waalwijk is bericht ont vangen, dat deze geen bezwaar heeft tegen de getroffen regeling. B. en Wt stellen voor de regeling op nieuw vast te stellen. De raad gaat daartoe over. De Voorzi.ter deelt mede dat reeds een oproeping heeft plaats gehad en zich reeds verschillende sollicitanten hebben aangemeld. Schrijven van C. van Koijck te Genderen, waarin deze meedeelt dat hij de drie ouderlooze kinderen van wijlen Johs. Colijn tot zich heeft ge nomen, dat hij de onderhoudskosten dezer kinderen evenwel niet geheel voor zijn rekening kan blijven ne men, omdat dit zijn financieele krach ten te boven gaat. De diaconie van de Herv. Kerk te Dussen zal een be drag van f 100 verleenen, terwijl de Kantonrechter heeft goedgevonden, dat uit de nalatenschap groot 12 k 1500 gulden jaarlijks een bedrag van f 50.wordt genomen voor het on derhoud der kinderen, dit bedrag blijft evenwel onvoldoende voor de verpleging der kinderen, waarom adressant van de gemeente Dussen een bijdrage van f250.vraagt. De Voorzitter zegt, dat alle heeren het verloop van deze zaak kennen, de kinderen zijn ouderloos, zoodat de verpleging dus feitelijk ten laste van de armbesturen in deze gemeen te komt. Het is prijzenswaardig van van Koijck, dat hij de kinderen tot zich heeft genomen en het is alles zins billijk, dat hem in de onder houdskosten wordt tegemoet geko men. B. en W. zijn evenwel van oor deel, dat een bijdrage behoort te worden verleend door het Burgerl. Armbestuur, zij zouden adressant daarom willen berichten zich tot het bestuur van dit lichaam te wenden. Nu zijn de financiën van de Armbe sturen niet rooskleurig, doch B. en W. zouden de toezegging willen doen dat het gemeentebestuur het volgend jaar als de gemeente tengevolge van de nieuwe regeling betreffende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente er beter voor komt te staan een bijdrage van f 500.,of meer aan de armDesturen zal verlee nen. Voor dit jaar is dit onmogelijk, wijl de gemeentebegrooting zooda nig is opgemaakt, dat een dergelijk bedrag er niet op kan overschieten. De heer Berm vraagt of de Kan tonrechter met meer zou kunnen toe staan, het is toch gek, dat zoolang er eigendommen zijn bijgedragen moet worden. De Voorzitter zegt, dat de Kan tonrechter opperste voogd is, wat de ze zal doen weet spr. niet. De heer Middelkoop acht het de beste oplossing dat de zaak met adressant in der minne wordt ge schikt, zou hij de handen van de kin deren aftrekken, dan zou de verple ging heelemaal ten laste van de arm besturen komen. De Voorzitter is het hiermede eens, ook de andere raadsleden deelen dit gevoelen. Aanbesteding banwerk „De Dus sen.'' De Voorzitter deelt mede dat de kwestie zoo zit. Voor een bedrag van f341.is aangenomen „De Dusse" 3 maal te ruimen en te zuiveren. De eerste schouwvoering heeft plaats ge had, met resultaat dat alle menschen beboet zijn. Deze zijn bij spr. komen klagen en hebben hèm verteld, dat zij onmogelijk in staat zijn aan de gestel de eischen te voldoen, omdat het onkruid dit jaar veel harder groeit dan andere jar en. Spr. heeft zich hiervan overtuigd en moet toegeven dat dit zoo is. B. en W. zouden daarom inplaats van 3 maal viermaal willen doen schoonmaken waardoor evenwel de aanneemscm met een derde verhoogd dient te wprden. De heer v. Drunen vraagt tegen wanneer de tweede termijn gesteld is. De Voorzitter antwoordt dat B. en en W. hiervoor het tijdstip bepalen, in den regel is het anderhalve maand na de eerste schouwvoering. De hr. v. Drunen zou de 2de rui ming zoodra mogelijk doen geschie den, het College van B. en W. bezit in den hr. M. v. d. Pluijm, een te dezer zake goed deskundige aan wie hij de behartiging zou willen opdra gen. De heer Middelkoop acht 3 maal schoonmaken niet voldoende, dit mag zeker wel viermaal gebeuren. De heer v. Drunen zegt, dat hij er altijd op aangedrongen heeft het vier maal te laten doen als het voor 4 maai aanbesteed was, dan zouden de kosten evenwel niet x/3 hooger zijn geweest. Spr. vindt 1L wei wat over- ar even. De Voorzitter zegt, dat B. en W- ook van gevoelen zijn dat het schoon maken 4 maal moet geschieden, voor dit jaar is het evenwel slechts voor 3 maai aanbesteed en vraagt men voor de 4de maal een vérhooging van 1/3 der aanneemsom. B. en W. zijn van meen ing hieraan te voldoen, wijl het moeilijk gaat met de betrokkenen te gaan mar chandeer en. De raad gaat hierop accoord met het voorstel om „de Dusse" inplaats van 3, viermaal te doen schoonma ken en daarvoor de eenneemsom met V3 te verhoogen. Vergoeding ex-art. 13 L. O. wet 1920. De Voorzitter deelt mede dat van Groeneveld in den Biesbosch is in- f ekomen een nota groot f 72.80 van osten voor het bezoeken zijner drie kinderen van een school te Werken dam. Van A. v. Drunen eenzelfde nota groot f 192.v. Arn. v. Drunen een van f 177.en van H- v. Drunen een van f91.50. Waar deze bedragen berusten op de door den raad vast gestelde verordening stellen B. en W. voor deze bedragen totaal f 533.30 uit te betalen. Met algemeene stem men wordt hiervoor toestemming ver leend. Eveneens wordt met algemeene stemmen besloten tot de door B. en W. voorgestelde af- en overschrijving der begrooting 1929. Rangschikking ran de gemeente voor de heffing der fondsbelasting. De Voorzitter deelt mede, dat van de Minister bericht is ingekomen, dat de gemeente Dussen volgens voor loop i ge berekening uit de ge meentefondsbelasting een bedrag v. 6.2703 per inwoner zal ontvangen, wat neer komt op plm. f 24000, dus 4000 meer dan was geraamd. B. en W. zouden verder willen voorstellen de gemeente te rangschik ken in de 3de klasse. De heer Sm ink dacht dat deze zaak in deze vergadering niet aan de orde zou komen omdat dit punt niet pp zijn agenda voorkomt. Bij meerdere leden is dit punt weggelaten, terwijl bij andere het er wel op voorkomt. Spr. heeft daarom zijn gegevens niet medegebracht, hij komt echter tot een geheel andere berekening als B. en W. en zou daarom willen voorstel len dit punt tot een volgénde ver gadering aan te houden, wijl hij het van veel te groot belang acht om het maar in de gauwigheid tusschen 2 punten te behandelen. De Voorzitter merkt op, dat het alleen over de vraag gaat of men de gemeente wil rangschikken onder de hoogste, de middelste of de laagste klasse van gemeenten. Met een be rekening heeft dit niets te maken. Naar spr.'s meening behoort Dussen tot de plattelands gemeenten dus tot de derde klasse, ze is toch niet gelijk te stellen met gemeenten als Waal wijk, Dongen en Boxtel en meer an deren, waar de levenstandaard der arbeidersklasse veel hooger is, dan hier. Men kan de gemeente wel in een hoogere klas rangschikken, doch dan treft men hoofdzakelijk de bur- germenschen, aanslagen v. f 7000 en daarboven zijn er slechts vijf van de honderden die er zijn. Voor de cijfers staan B. en W. in, zooals zij ze hebben gegeven, terwijl spr. ge looft dat de cijfers van den heer Smink aanvechtbaar zijn. De heer v. Drunen vraagt wat er nu eigenlijk aan gemeentebelasting moet worden geheven, waarop de Voorzitter verklaart dit niet te kunnen zeggen. De heer Smink stemt dit toe. De Voorzitter merkt op, dat als men gelezen had wat B. en W. de raadsleden hebben toegezonden, dat men dan alles had geweten, dan had men gezien dat de gemeenten in 3 klassen verdeeld worden n.l. de eer ste klasse waarin belasting zal wor den van een aanslag te beginnen met f 700 voor ongehuwden en f 800 voor gehuwden, een tweede klasse met res pectievelijk f 600 en f 700 en een der de klasse met f 500 en f 600, alles zonder kinderen. De opbrengst aan belasting is van zelf in de 2de en 3de klasse hooger dan in de iste klasse. De heer Smink meent, dat er heel wat aan vast zit, er zijn hier 144 gezinnen met twee aangeslagenen. Verder zijn er nog 40 gezinnen, die een vermindering van 200 a 300 zullen krijgen. Spr. heeft een staat uitgewerkt, waarop 500 namen voor komen. Men krijgt personen die nu vrij van belasting zijn, die bij indee ling zullen moeten gaan betalen men krijgt in sommige gevallen aange slagenen in een gezin, die f5.zui len moeten gaan betalen die nu vrij zijn, terwijl de rijken geen belasting verhooging krijgen, juist het tegen over gestelde een aangeslagene met een inkomen van f 10.000 krijgt een vermindering op zijn aanslag van f 500.Dit is het onbillijke, zij die nooit belasting hebben betaald zul len dit moeten gaan doen, terwijl de de rijken belangrijk verlaagd wor den. Spr. begrijpt er echter niets van, men werkt hier achterste te voren. Deze regeling behoeft pas 1 Mei 1931 klaar te zijn, terwijl die voor grond- en personeelebelasting met 1 Sept. in orde moet wezen. Van deze beide belastingen is bekend wat zij zullen opbrengen, met de gemeente fondsbelasting is dit niet het geval. De Voorzitter merkt op, dat de hr. Smink wel zegt dat bekend is wat grond- en personeele belasting zul- :n opbrengew, doch dit is nog te bezien. De heer Smink zegt, dat deze be lastingen heel weinig verschil zullen geven. Voorzitter. Bij de grond- en perso- neele belasting zit juist belangrijk ste progressie. Smink. Is het billijk dat menschen, die nooit betaald hebben, moeten gaan betalen terwijl er ingezetenen zijn, die f 500 belastingverlaging krijgen Voorzitter. Van wie ga je de be lasting nemen van de kleine boeren. Smink. De kleine boeren moeten juist meer gaan betalen. Voorzitter. Nu krijgen we een rege ling, zooals die geldt voor het gehee- le Land.. Is het nu zoo erg dat men schen, die altijd profiteeren, ook wat mee gaan betalen. Ik ken arbeiders, die graag belasting mee betalen als het maar niet te veel is. Die men schen betalen uitsluitend in deze be lasting, grond- of personeel- of ver mogensbelas ing betalen zij niet. jVLoe- ten wij onze gemeente gelijk gaan stellen met Oosterhout, Boxtel en an dere. Ik wil de menschen christe lijk en eerlijk behandelen. Smink. U doet het voorkomen, dat hoogere inkomens zooveel meer zul len moeten betalen, maar dat is zoo niet, zij kunnen het trouwens ook beter betalen. Voor een inkomen v, f 5000, scheelt het al f 4.als de gemeente in een hoogere belasting komt. De heer Middelkoop verklaart er geen bezwaar tegen te hebben, dat arbeidersgezinnen waar zoons mee- verdienen ook wat belasting mee be talen. De heer Smink merkt op, dat men moet uitgaan van het standpunt wat er altijd betaald is. De Voorzitter zegt, dat de belastin gen hier altijd buitengewoon hoog zijn geweest, alle belastingen zijn zoo hoog mogelijk opgevoerd en men heeft zelfs de arbeid belast, met de bedrijfsbelasting. De heer Smink merkt pp, dat de opbrengst van de 2de of 3de klasse slechts een verschil maakt van f 1600. In de tweede klasse krijgt men een opbrengst van f 49000, in de derde klasse van f 50.600 en dan heft men nog geen opcenten op de inkomsten belasting. De Voorzitter stemt toe, dat dit volkomen uitkomt, doch men vergeet, dat men het nadeelig slpt van de re kening niet telt. Zooals spr. straks heeft gezegd, zal men het volgend jaar een subsidie aan de armbesturen moeten verleenen. Men kan nu niet direct gaan zeggen, wij zijn O. W.ers wij giaan in plaats van in de derde, waarin wij als plattelandsgemeente behooren, maar over in de 2de klasse, daarvoor is geen enkel motief. v. Drunen. De meerdere f 16000 worden opgebracht, door menschen die het meest moeten ploeteren. Voorzitter. Dat is niet waar, Op zijn hoogst zal van die menschen in totaal t 100 meer komen. De vraag is alleen, is dit een plattelandsche ge meente ja of neen. v. Drunen. Dat is niet zoo eenvou dig te zeggen, was dat zoo gemakke lijk geweest dan zou men het in den Haag wel hebben uitgemaakt. Voorzitter. Men heeft het aan de gemeentebesturen over gelaten, om dat men in den Haag niet op de hoogte is met de plaatselijke ge steldheid van iedere gemeente. Smink. Ik begrijp niet, dat er zoo'n haast bij is. Middelkoop. Laat ons er nog eens over denken. Smink. Dat is veel beter. De Voorzitter verklaart het nut er niet van in te zien, want het gaat over de eenvoudige vraag of men hier te doen heeft met een plattelands gemeente ja dan neen, hij heeft ech ter geen bezwaar er tegen, dit punt nog eens aan te houden. Hiertoe wordt besloten. Aanvulling plaatselijke politieveror- dering. De Voorzitter zegt, dat het noodig is de politieverordening aan te vul len, pm de snordersbedrijven te gen te gaan. Van de N.V. A.L.AjD. is een verzoek hiervoor ingekomen, waarin wordt aangevoerd, dat de eer ste 5 maanden v. dit jaar, haar f365 minder hebben opgeleverd, tengevol- fe van de concurrentie van de snor- ers. Het voortbestaan van deze be drijven is niet in het algemeen belang en in het belang van de openbare orde. Snorders hebben zich niet te houden aan verschillende wettelijke bepalingen op de openbare middelen van vervoer, behoeven hun passagiers ook niet te verzekeren. Om hun ge regelde autobusdienst in stand £e kunnen houden, verzoekt de N.V. maati- regelen te treffen, om de oneerlijke concurrentie die haar wordt aange daan tegen te gaan, door een bepa ling in de politieverordening op lei nemen. Het gemeentebestuur heeft het advies ingewonnen van de ver eeniging van Nederl. gemeenten, die adviseert de navolgende bepaling in de verordening op te nemen.: „Het is anderen dan een autobusdienst ver boden, met een rijtuig of auto op straat post te ratten, met het kenne lijk doel om passagiers te vervoeren, en deze in of uit te laten, behouden$ vergunning van B. en W. De heer Middelkoop vreest, dat het zeer moeilijk zal zijn, de hand, aan een dergelijke bepaling te hou den. De heer v. Drunen is bang, dat. dei gemeente zich op een gevaarlijk ter rein vol met voetangels en klemmen gaat begeven. Voorzi.ter. U ziet tegenwoordig Dveral voetangels en klemmen. De heer Jongbloets voelt veel voor een bepaling, een geregelde autoj- busdienst heeft zich aan verschillende bepalingen te onderwerpen, een z.g. snorder niet. De heer Smink meent dat het rijk zelf maatregelen moet treffen om dit euvel tegen te gaan, de gemeente moet zich niet in dezen concurrentie strijd mengen. De Voorzitter zal maar tot stem ming overgaan, want er schijnen per soonlijkheden in het spel te zijn. Met op één na algemeene stem men wordt besloten een bepaling op te nemen als boven aangegeven, de heer v. Drunen stemde tegen. f Rondvraag: 1 De heer M- v. d. Pluijhi zou ook gharne een bepaling in de politie verordening zien opgenomen waar bij het verboden is Langs den open baren weg, in het gras te gaan zit ten of liggen. Voor eenige dagen zag spr. in „Oude straat" niet minder dan! 22 paren in het gras liggen en het) was meer dan ergerlijk', zooals deze zich gedroegen, iedereen klaagt er over. De Voorzitter had liever gezien dat de heer v. d!. Pluijm in de wethou- dersvergadering hierop bad gewezen, als binnenkort de vaststelling van een! nieuwe politieverordening aan de or de komt, kan evenwei met deze opé meriting rekening worden gehouden'* De Voorzitter sluit hierop de open bare vergadering, de raad gaat over in geheime zitting ter behandeling van reclames voor de bedrijfsbelas ting, omdat de Voorzitter nog iefsl heeft mede te deeien wat met vo.oc openbaarmaking is geschikt. Zooals wij in ons nummer van) Woensdag hebben bericht, zou tec bespreking van dit doel Zaterdag avond 7 uur in het café van Gez* Vos te Veen een vergadering worden belegd. Op deze vergadering waren tegenwoordig de heeren J. den Dek ker en Jac. v. d. Pol, respectieve lijk Voorzitter en Secretaris van de tuinbouwvereen. „Excelsior" te Veen* de heeren H. v. Andel en J. Spie ring van de tuinbouwvereen. „Land' van Altena te Woudrichem, alsme de de heeren A. D. v. d. Schans, Burgemeester der gemeente Apdel, Giessen-Rijswijk en Lid der Prov* Staten van Noordbrabant, W. G. de Waard, Werkendam, Lid der Prov* Staten en de heer K. v. d. Velden, als vertegenwoordiger van de ge meente Wijk en Aalburg, verder ee nige belangstellenden en bestuursle den van de tuinbouwvereen. te Veen. De heer J. den Dekker opende de vergadering, heette alle aanwezigen» welkom, dankt in het bijzonder de heeren v. d. Schans en de Waard, voor hunne tegenwoordigheid, druk te zijn spijt uit, dat niet meerdere personen aan de uitnoodiging tot bij woning der vergadering hebben ge volg gegeven, wijl het hier naar spr* meent een zaak betreft, die voor de streek van het grootste belang is. De tuinbouwvereen. te Veen, die door. hare zustervereen. uit Woudrichem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1