gevraagc was, om medewerking voor de beraming van stappen, die kun nen leiden, tot het verkrijgen van een betere verkeersweg in het Land van Heusden en Altena, heeft, over tuigd van de groote behoefte die er in onze streek aan een dergelijken .weg bestaat, volgaarne hare mede werking toegezegd, omdat alleen door [eendrachtige samenwerking van de verschillende vereenigingen, corpora- jtie's en gemeentebesturen, gehoor .verkregen zal worden bij Rijk en Provincie. Voor nadere toelichting geeft spreker thans gaarne het woord aan den heer Spiering, secretaris van de tuinbouwvereen. Land van Altena. De heer Spiering zegt, dat iedereen het vorig jaar in de couranten heeft kunnen lezen van de actie door de gemeente Dordrecht op touw gezet, voor de verkrijging van een beteren verkeersweg naar den Kop van 't Land. De tuinbouwvereen. uit Wou- ürichem heeft op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Derdt, die actie gesteund. Deze actie heeft tot gevolg gehad, dat dank zij de ruime subsidie van de gemeente Dordt, Rijk ;en Provincie's, de weg door den Biesbosch en het veer aan den Kop van het Land tot stand komen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat nu een korteren weg wordt verkregen met Dordt en R'dam. Het verkeer in on ze streek, dat toch reeds van dag tot dag toeneemt, zal zich nog belang rijk uitbreiden en men zal nog meer snelverkeer krijgen, met gevolg, dat de wegen, zooals zij tegenwoordig izajn, voor de betrokken lichamen, niet meer zijn om te onderhouden. Vroeger was de rivierdijk van iWoudrichem naar Werkendam ineen Schitterenden toestand, nu heeft men alle moeite, om hem ook maar in [eenigszins behoorlijken toestand te houden. Het bestuur van de Land- bouwvereen Land van Altena, heeft zich daarom afgevraagd, of het geen tijd wordt, dat de verschillende or- ganisatie's in het Land van Heusden en Altena met de betrokken gemeen tebesturen de handen ineen slaan, om verbetering van de wegen in dit gebied te krijgen. De tuinbouw in .onze omgeving begint op te leven, om deze evenwel tot volkomen ont wikkeling te brengen, zal men een beteren weg moeten hebben, met de tegenwoordige gebrekkige wegen zal dit een onmogelijkheid blijken. Voor de tuinbouwproducten moet een af zetgebied worden gezocht in de groo- [tere plaatsen en de verschillende vei lingen; spoor- en tramwegen ontbre ken geheel in ons gebied, met ge volg, dat men is aangewezen op de aütotractie. Het vee naar de markt [te *s Bosch wordt ook steeds meer jen meer per auto vervoerd, dit ver voer zal eveneens toenemen als het veer aan den Kop van het Land er is, eveneens zullen dan de busdien sten worden uitgebreid, met gevolg ieen steeds drukker verkeer op on ze gebrekkige wegen. Noodig is dus een goede verkeersweg, waaraan de behoefte zich steeds meer en meer jüoet gevoelen. Het bestuur van de jtulnbouwvereen. te Woudrichem heeft ideze zaak besproken en het was van meening, dat voeling moest worden gezocht met de zustervereenigingen in deze streek. Waar de tuinbouw vereen. te Veen een groote vereeni- ging is, die verschillende gemeenten omvat, heeft men deze vereeniging om medewerking verzocht en is hier ide eerste vergadering belegd. Het is jammer dat de ambitie niet grooter is en schijnbaar weinig voor dit be langrijke vraagstuk wordt gevoeld. Niettegenstaande dit feit, meent spr., Öat men niet moet versagen, doch volhouden, om hier in de streek een verkeersweg te krijgen, die aansluit aan den grooten verkeersweg Rotter dam, 's-Bosch en Nijmegen. Tegen over de andere streken van Noord brabant is het Land van Heusden fen Altena steeds stiefmoederlijk be deeld, wat voor een goed deel even wel is te wijten aan de bewoners zelf, tot heden werd hier heel wei nig leven bespeurd. Er begint [evenwel, vooral onder de jongeren, Steeds meer en meer leven te ont wikkelen, om onze streek, die bij andere gedeelten van ons land ze ker 25 jaar ten achter is, tot voor uitgang en bloei te brengen, zoo Zelfs dat ook de ouderen voor dit streven wakker gaan worden. Wil men wat bereiken, dan zal men de handen ineen moeten slaan, de vereenigingen Woudrichem en iVeen zullen dit alleen niet kunnen, daarom moet er een actie komen, waaraan de geheele streek meewerkt, dan zal er wel iets te bereiken zijn. De Voorzitter verklaart thans gaar ne het woord te willen geven aan andere heeren die iets over deze kwestie willen zeggen. De heer de Waard begint met te zeggen, dat hij zeer gaarne aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer ver gadering heeft gevolg gegeven, wijl het doel daarvan voor deze streek van zeer groot belang is, zeer zeker zal men dan ook op spreker's volle medewerking kunnen rekenen. Het is waar, er bestaat groote be hoefte aan een goeden verkeersweg van Woudrichem naar Heusden, die den ontbrekenden schakel vormt in den grooten verkeersweg Rotterdam- 's-Bosch. Spr. heeft met zijn mede- Stateniid Mr. v. Ommeren, de actie op touw gezet voor den verkeersweg door den Biesbosch, aansluitende op het veer bij den Kop van 't Land, welke actie het resultaat heeft gehad dat de provincie Noord-Brabant de groote subsidie van f21.000 beschik baar heeft gesteld voor dit doel, mits de gemeenten en betrokkenen in het Land van Heusden en Altena een bedrag van f3000 voor dit doel bij eenbrachten. Wil men voor het doel, dat thans wordt beoogd op de me dewerking van Rijk en Provincie kun nen rekenen, dan zullen ook zeker de gemeentebesturen in het Landv. Heusden en Altena niet achter mo gen blijven en zullen ook deze moe ten medewerken. Terloops heeft spr. de kwestie, die hier thans aanhan gig is, reeds besproken ter Prov. Griffie en daar heeft men gezegd, dat men zeer goed kan begrijpen, dat de behoefte aan een goeden ver keersweg voor deze streek wordt ge voeld. Spreker vreest evenwel voor de medewerking van de gemeentebe sturen. Als men ziet dat belangrijke gemeenten, die naar zijne meening, zeer veel belang hebben aan de tot standkoming van den verkeersweg door den Biesbosch slechts een sub sidie verleenden van f25, dan heeft hij allen grond voor deze vrees. Mochten de gemeentebesturen zich bij deze kwestie op eenzelfde stand plaatsen als toen, dan koestert spr. grooten twijfel aan het welslagen van het beoogde doel. Voor spr. verder in wil gaan op de kwestie zelf, zou hij eerst de vraag willen stellenheeft het bestuur zich reeds een idee ge vormd, waar men den weg heen zou willen hebbenis het de bedoeling de bestaande wegen te verbeteren en deze te volgen, of denkt men zich een geheel nieuwen weg? Den Hoo- gen Maasdijk als verkeersweg in or de te maken, gaat niet, men krijgt dezen niet op het wegenplan, omdat hij niet voldoet aan de vereischte breedte en het ook onmogelijk is, om hem op die breedte te brengen. Het lijkt spr. de beste oplossing, dat getracht wordt een weg te krij gen, die aansluit op den provincia le weg bij den tol te Sleeuwijk, zoo dat het verkeer zich daar in verschil lende richtingen kan splitsen. De Voorzitter zegt, dat men zich nog geen vast idee heeft gevormd, de bedoeling van deze vergadering is, alleen te trachten tot elkaar te ko men, om eerst daarna een vast plan te gaan vormen. Wel is men over tuigd, dat de dijk onmogelijk ge volgd kan worden, en ligt het in de bedoeling een weg te krijgen, in een rechte lijn van de gemeente Heusden op Werkendam, waarbij zooveel mogelijk bestaande wegen ge volgd kunnen worden in het Noor den van het gebied, daarom heeft men voorloopig de gemeentebesturen en vereenigingen in het Zuiden van de streek niet uitgenoodigd, men wil de eerst trachten, hier een aanknoo ping te krijgen. De weg zou moeten loopen vanaf de groote brug bij Heus den, langs Aalburg, Wijk, Veen, An- del, Giessen, Rijswijk, Woudrichem en aansluiten bij den tol te Sleeu wijk op den provincialen weg. De heer v. d. Schans wijst op de groote bezwaren en moeilijkheden, die te overwinnen zullen zijn, het is een bekend feit, dat de bewoners van onze streek niet gemakkelijk zijn warm te krijgen en direct per soonlijke belangen op den voorgrond schuiven, waardoor het algemeen be lang in het gedrang komt, en men ten slotte niets bereikt. Het zal ook groote bezwaren opleveren, hier de verschillende belangen tot elkaar te brengen, al geeft spr. gaarne toe, dat de behoefte aan een goeden verkeers weg zeer zeker aanwezig is. Het zou zeer veel geld gekost hebben, den dijk op het wegenplan te krijgen, ook de aanleg van een nieuwen weg kost veel geld. Spr. vreest, dat het op 'toogenblik moeilijk zal zijn, bij het rijk gedaan te krijgen, den voorgestelden weg op het rijkswe genplan te krijgen. De prov. wacht, tot het verlangen uit de bevolking zich uit en dit is hier niet het ge val. Spreker heeft indertijd zeer ge ijverd voor het verkrijgen van een spoorweg door het Land van Heus den en AJtena, de plannen daar voor waren reeds ver gevorderd, de tegenstrijdige belangen zijn het vol gens spr. grootendeels geweest, dat de plannen niet tot uitvoering zijn gekomen. In het zuiden van het ge bied zei men, de lijn komt hier langs en anders komt ze er niet. Spr. vreest dat de verschillende belangen ook hier een bezwaar zullen blijken te zijn, dit neemt echter niet weg, dat spreker wel mede wil werken, om verschillende stappen te doen. Van de zijde der polderbesturen verwacht spreker absoluut geen medewerking. Hij wil ook nog even mededeelen, dat mijnheer Bronkhorst, hoofd der Lagere Landbouwschool, deze verga dering gaarne had bijgewoond, doch op het laatste oogenblik verhinderd was. De Voorzitter wil gaarne toestem men, dat het moeilijk zal zijn het voor oogen gestelde doel te bereiken, onmogelijk acht hij dit evenwel niet, en zeker niet als men eendrachtig samenwerkt. Het verheugt spr. daar om zeer, dat de beide aanwezige Sta tenleden reeds hun medewerking heb ben toegezegd, dat is reeds een flin ke stap in de goede richting. Het verheugt spr. verder, dat men het er ook over eens is, dat er werkelijk behoefte aan een goeden verkeersweg bestaat. Hij houdt zich overtuigd, dat als het veer aan den Kop van 't Land er eenmaal is, het verkeer zich meer en meer zal uitbreiden en on gelukken op den small en Maasdijk niet zullen kunnen uitblijven. Spr. acht het een levensbelang voor de streek, dat er een goede weg komt, hij hoopt daarom dat men alle be zwaren, die er werkelijk zijn, zal trachten op zij te schuiven, om ten slotte het doel te bereiken. De heer de Waard verklaart het volkomen eens te zijn met den heer v. d. Schans, zeer zeker zijn er groo te bezwaren, men zal die moeten zien te overwinnen, als er die niet wa ren, dan kon men wel thuis blijven en het met schrijven klaar maken, de bezwaren zijn er juist om te over winnen en spr. houdt zich overtuigd, dat ze ook werkelijk te overwinnen zullen zijn. Het is voldoende bekend, dat deze streek tegenover het overige gedeelte der provincie zeer stiefmoe derlijk is bedeeld met subsidie's. Als men evenwel in Den Bosch wat meer aanklopt, dan houdt spr. zich over tuigd, dat men ook voor de bewo ners van het Land van Heusden en Altena wel belangstelling zal toonen en het zal willen helpen. Een recht- streeksche verbinding met het veer aan den Kop van 't Land is ook van groote beteekenis voor Don Bosch. Voor de locaalspoor is indertijd een millioen door de provincie beschik baar gesteld, dit millioen is er nog, laat ons trachten, aldus spr., met dit millioen te beginnen. Dordrecht heeft kans gezien den weg naar den Kop van 't Land op het wegenplan te krijgen, waarom zou men dat hier, als men van goeden wille is,, niet gedaan krijgen. Er zijn moeilijk heden, die uit den weg moeten wor den geruimd, wordt er echter met kracht actie gevoerd, dan zal men die best opruimen, gaarne zal spr. zijn volle medewerking verleenen. De heer Spiering zegt dat de be zwaren, door den heer v. d. Schans aangevoerd, er werkelijk zijn, waar evenwel actie wordt gevoerd, komt leven en men moet in Den Bosch ook maar eens gaan bemerken dat de bewoners van het Land van Heus den en Altena beginnen te leven. Wat het bezwaar van het polderbe stuur betreft, spreker is het ook daar mede volkomen- eens, het is dikwijls treurig, hoe conservatief deze zijn. De heer v. d. Schans verklaart, zijn bezwaren niet te hebben doen hooren, om de plannen tegen te wer ken, doch alleen om de bezwaren die overwonnen moeten worden te doen zien. De Voorzitter zegt, dat deze eerste vergadering juist belegd was, om de verschillende meeningen te leeren kennen, het ligt in de bedoeling van het bestuur nog een paar vergaderin gen voor dit doel te houden en dan ook de gemeentebesturen en vereen, uit het Zuiden der streek uit te noo- digen. De heer v. Andel, lid van het bestuur van de tuinbouwvereeniging Land van AJtena verklaart, ook groo te bezwaren te hebben, doch spr. zag deze ook, toen er sprake was van het op touw zetten eener Land en Tuinbouwtentoonstelling te Wou drichem en hoe schitterend is deze niet geslaagd. Spreker is van oordeel, dat een voorgestelde weg noodig en niet te missen is, hij is ook vast overtuigd, het moge dan misschien nog 'n tijd duren, dat er 'n weg als voorgesteld zal komen. Laat men met goeden frisschen moed de zaak aan pakken en door het houden van ver schillende vergaderingen de men- schen wakker schudden, want ieder een zal wel overtuigd zijn, dat een weg als voorgesteld noodig is. De heer de W aard is het hiermede volkomen eens, het is meer gebleken, dat de grootste tegenstanders door de gevoerde actie werden bekeerd en van tegenstanders groote voorstan ders werden. Spr. zou bij de volgen de vergadering ook een uitnoodiging zenden aan den Burgemeester van Dordrecht, die zeer zeker, ook groote belangstelling heeft, voor een weg als hier bedoeld en eveneens den Burgemeester van Den Bosch, welke gemeente ook groot be lang bij de totstandkoming heeft. De Voorzitter meent, dat met uit noodiging gewacht dient te worden, tot men meer de algemeene groote vergadering voor het gestelde doel krijgt, deze en ook nog de volgen de een of twee vergaderingen, zijn meer bedoeld als voorbereidingen, men moet eerst hier de menschen tot elkaar zien te krijgen. De heer Spiering voegt hieraan toe, dat het de bedoeling is de eerst volgende vergadering zoo spoedig mogelijk te Woudrichem te houden en dan verschillende gemeentebestu ren en organisatie's uit te noodigen, die men ditmaal niet heeft uitgenoo digd. De heer v. d. Velden voerde ook nog even het woord en zette uiteen, waarom de gemeenteraad van Wijk, tegen een subsidie van het veer aan den Kop van 't Land heeft gestemd Was men toen bekend geweest, met het feit, dat een actie voor den weg als hier voorgesteld, zou zijn ge volgd, zeer waarschijnlijk zou het be sluit dan anders zijn geweest en waarschijnlijk is dit met andere ge meenteraden ook zoo geweest. Met genoegen heeft spreker deze vergade ring bijgewoond en ook hij is over tuigd, dat zal men actie blijven voe ren, men ten slotte zeker zal slagen. De Voorzitter sloot hierop met een woord van dank deze eerste vergade ring voor een groot en belangrijk doel voor het Land van Heusden en Altena. Moge deze vergadering het begin zijn geweest van een krach tige en doelbewuste actie. Vergadering van den Raad der ge- pt meent e EETHEN op 28 Juni des v.m. 10 uur. Deze vergadering was belegd door Wethouder v. d. Beek naar aanlei ding van het 2 5^jarig jubileum van den Edelachtb. Heer D. F. Brune als burgemeester van de voormalige gemeente Genderen. Aan den ingang van het gemeentehuis was een fraaie eereboog geplaatst, terwijl de raads zaal kwistig met groen, vlaggedoek en bloemen was versierd, ver der prijkten er eenige fraaie bloe menmanden, oa- van de gemeente en rijkspolitie terwijl tijdens de ver gadering geregeld nog bloemen wer den binnengebracht. Voor deze raads vergadering was van de zijde van het publiek zeer veel belangstelling. Alle raadsleden waren tegenwoordig, toen de jubilaris, vergezeld van zijn zoon, die voor deze gelegenheid expres per vliegmachine uit Engeland was over gekomen, door den heer v. d. Schans, gemeente-secretaris en het raadslid de Graaff, werd binnen geleid. Na dat de heer v. d. Beek de vergadering had geopend sprak hij als volgt !M. H. Ik open deze vergadering. Om zeer bij zonetere redenen is deze vergade ring door mij belegd. We voelden niet alleen den plicht op ons rusten maar hadden ook behoefte heden te herdenken het feit dat onzen Bur gemeester den Edelachtb. Heer Brune 2 3-jaren geleden door H. jMJ- de Ko ningin werd benoemd. We wenschen U dan ook Edel achtb. Heer op dezen dag te hul digen bij uwe 25-jarige ambtsver vulling. Er zijn momenten in het leven waarbij we als van zelve even stil staan. Er zijn tijden van droefheid maar er zijn ook tijden van blijdschap. Tijden om te weenen en tijden om verheugd te zijn. Zoo hebben wij op dezen dag in bijzondere mate rede nen om verheugd te zijn. Wh wil len dan ook vandaag met U ver heugd in uwe blijdschap deelen. Geachte Burgemeester in het jaar 1905, in de maand Februari werd D benoemd tot secretaris der voor malige gemeente Genderen. Kort daarne op den 28ste Juni van dat zelfde jaar werd U geinstalleerd als Burgemeester van dezelfde gemeen te. In 1908 werd het dorp Doeveren bij Uwe gemeente gevoegd. Op 1 Augustus 1914 behaagde het H. M. de Koningin U te benoemen tot Bur gemeester der voormalige gemeen ten Meeuwen en Drongelen. Op 1 Mei 1923 werden de gemeen ten Genderen, Meeuwen en Dronge len samengevoegd tot eene gemeente Eethen waarvan U wederom werd benoemd tot Burgemeester. Afwisselende tijden hebt U in de jaren die achter liggen in Uw amb telijke loopbaan meegemaakt. Bij het aanvaarden van Uw ambt was de bevolking nauwelijks ontko men aan de crisis jaren die een ge volg waren van den oorlog van 1870. De algemeene toestand werd ech ter langzamerhand beter tot dat in 1914 den grooten wereldoorlog ont brandde die ook zwaar drukte* op onze gemeente. In die bange dagen van Augus tus 1914 waart ook gij, Edelachtb. ontroerd en voelde gij mee het leed dat gedragen werd door de ouders in de gemeente die him zonen moes ten afstaan om de grenzen van het Vaderland te bewaken en indien zulks noodig mocht zijn zich op te offeren voor het Vaderland. Gil wist toen ech ter uwe ontroering te beheerschen en hebt met moed en beleid alles in goede banen geleid zoodat alles een ordelijk verloop had. Gij hebt ook het veei omvattende en moeielijke werk van de levensmiddelenvoorzie ning met veel tact en wijsheid ge regeld. Wïj willen bij deze gelegenheid ook gedenken wat gij in deze ge meente en in deze streek voor de bevolking hebt tot stand gebracht of hebt getracht dit te doen. Door U werd gezorgd dat in de gemeente enkele hulptelefoonkanto ren werden gevestigd. Door U werd opgericht de zoo alleszins nuttige ver eeniging „Het groene Kruis". In de onderwijstoestanden hebt U groote verbetering aangebracht. De onthef fing uit het isolement van de bevol king in deze streek werd door U op krachtige wijze ter hand genomen, daar U voorzitter was van het co mité dat zich ten doel stelde locale spoorwegverbinding in het land van Heusden en Altena. Deze pogingen mislukten echter door den wereld oorlog. Dat gij benoemd werd tot secretaris van net comité ter bevor dering van betere drinkwatervoorzie ning in onze streek bewij'st wel dat gij daaraan ook krachtig meewerkte. In het begin van Uw ambtelijke loopbaan hebt U ook den kracht igen stoot gegeven tot oprichting van de thans zoo bloeiende stoomzuivei- fabriek „Op hoop van Zegen" te de zer plaatse waarvan U de eer ge niet eere-voorzitter te zijn. De thans hier genoemde feiten zou den nog met vele kunnen worden aangevuld maar om destijds wille zullen wij er geen meer aan toe voe gen. Zoo stevende Uw ambtelijk scheep- ke op de levenszee voort. E{n zooals het alle menschen gaat ging het ook UU verwierf zich vrienden maar ook vijanden. U weet wel daaraan ontkomt niemand, ook U niet. Be denk steeds, wanneer deze sombere gedachten Uw brein moge kwellen, dat de beste stuurlui aan wal staan. Gij hebt zooveel in Uw vermogen was het roer recht gehouden en het roer met vaste hand omklemt tot dat ge moogt belanden aan die kusten die met zilver geplaveid zijn. Het is daarom vandaag een vreugde en dankjaar. 1905 haa voor U een gloei- vreugdejaar1930 een vreugde en dankjaar. 1905 had voor U een gloe- enden morgenstond; 1930 heeft voor U een zachten glans. Begroet het verleden telkens weer als opnieuw in den tooverspiegel der herinnering met dankbaarheid aan God door Wiens lankmoedigheid gij werd gedragen. Wij zeggen U als raad dezer ge meente voor de aangename Samen werking die wij in velerlei opzicht van U mochten ondervinden harte lijk dank. Vaart daarom weer af van de zil veren kusten met de overtuiging dat^ wij ook in de toekomst voor zoover het ons vergund is U zullen terzijde staan om te bevorderen den bloei der gemeente Eethen. En ten slotte, Edelachtb. Heer, wensch ik U nog aan te bieden een stoffelijk blijk van waardeering, het welk U wordt aangeboden privé door den gemeenteraad met den se cretaris. Dit is in de eerste plaats een zak- portefeulle daarbij den wensch uit sprekende dat U zoo dikwijls U die gebruikt zult terugdenken aan dezen dag. En in 't bijzonder wensch ik dat U evenzoo zorgvuldig zult wa ken voor de gemeentefinanciën als U met zorg Uw privé financiën hierin zult bewaren. Vervolgens bieden wij L aan een zilveren naamstempel. Gedenk zoo dikwijls als U dit voor werp gebruikt aan Uw naam dat ge die hoog hebt te houden want een goede naam is beter dan goede olie. Wanneer U de symboliek van het voorgaande in de practijk zult be oefenen zal het geen moeite kosten om het derde voorwerp, n.l. een voorzittershamer, met gemakkelijk heid te hanteeren. Hij wordt immers gebruikt om orde en gezag te hand haven. Bestuur dan verder deze gemeen te, U afhankelijk gevoelende van God van Wien alle verstand en wijsheid is afdalende. Hij zegene U zoowel in Uw persoonlijk als in Uw ambtelijk leven en moge dit zijn tot heil en bloei van U zelf en van de gemeente Ee then. Hierop nam de Secretaris het woord en zei Gaarne maak ik gebruik van de mij geboden gelegenheid om U, in dit officiëele oogenblik, van harte geluk te wenschen met Uw zilveren ambtsjubileum, en ik wil trachten U te vertolken wat op dezen dag in mij omgaat.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2