Tweede Blad 10.5033 WosnsüSQ 2 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ALADDIN EN DE TOOVER FLU IT. Voop Dames. FOSTER'S MAAGPILLEN Land- en Tuinbouwwereld Rechtzaken. BEHOORENDE BIJ HET is die nare hoofdpijn, prikkel baarheid en gedruktheid. Foster's Maagpillen hebben naam gemaakt als het laxeermiddel bij uitnemendheid, f 0.65 p. flacon. OVERBEMESTING. ■Wij zitten nu midden in den tijd dat de overbemestingen worden toe gediend, dat is het verstrekken van meststof aan een groeiend gewas, in verreweg de meeste gevallen een stik stof meststof. Worden fosforzuur- en kalimeststoffen bijna uitsluitend vóór of bij de grondbewerking gegeven, met de stikstof is dit veelal niet het ge val. Een der redenen is wel deze, dat de stikstofhoudende meststoffen de duurste zijn. Men is er daarom zuinig mee, bewaart ze zoo lang mogelijk in den zak en dient ze eerst toe aan het reeds groeiende gewas, ja dikwijls eerst als men ziet dat de planten door een stikstofgift geholpen moeten worden. Ook geeft men diswijls een gedeelte vóór het zaaien en de rest, al naar be hoefte, als overbemesting. In de kalksalpeter bezitten wij een zeer goede stikstofmeststof voor over bemesting. Vooral nu ze in zoodanigen vorm afgeleverd wordt dat het uitzaaien met de hand, wat bij overbemesting meestal noodzakelijk is, geen bezwaar meer geeft. Genoemde meststof wordt namelijk tegenwoordig gefabriceerd ge heel vrij van stof en in korrelvorm, flöe salpeterstikstof is in kalksalpeter aan kalk gebonden en bijzonder snel laplosbaar. Door deze eigenschap en eveneens door zijn doelmatige samen stelling werkt kalksalpeter zeker, snel etn krachtig, juist wat men bij een overbemesting verlangt. Een goede eigenschap van kalksalpe ter is, dat ze de structuur van den gTond verbetert. Hierin zit een belang rijk voordeel van het gebruik van kalk salpeter, vooral voor de bemesting van zware gronden, die neiging tot dicht slibben en verkorsten hebben. Vooral bij een zware regenval, zooals wij ver leden week inte en groot deel van ons land hebben gehad, is dit van groot belang. Waar kalksalpeter is gezaaid zal men daar zeer zeker deze gunstige eigenschap terdege gewaar worden. Men vroeg ons nog of na zoo'n ge weldige regenval de kalksalpeter weg kan sjx>elen. Dit zal niet spoedig het geval zijn als het land niet ongelijk, maar vlak ligt, als het water dus weg kan zakken waar het valt. Bij droog te zullen de gewassen dan later, nog ervan profiteeren als het door de cap- piiaire werking van den bodem ter hun ner beschikking wordt gebracht. Het is echter wel aan te raden de bemes ting in meerdere malen te geven, om zooveel mogelijk verliezen te voorko men. Ook in den tuin is het om dezen tijd vaak noodig de verschillende gewassen nog eens een kleine overbemesting met kalksalpeter te geven, niet alleen op de groenten, maar ook het fruit. Het verdient alleszins aanbeveling uit gebreide proeven met kalksalpeter, ook als overbemesting te nemen, en niet alleen te letten op de verhooging der opbrengsten welke deze stikstofmeststof geeft, maar tevens op de gunstige ne venwerkingen. TIELSCHE RECHTBANK. T. v. W. te Zaltbommel, vernietigd, vrijgesproken F. A. van V. te Brakel, Motor en Rijwielwetovertreding, vonnis Kantonrechter Zalt-Bommel vernietigd, vrij gesproken K. S. te Well, overtreding Wet op de openbare vervoermiddelen, von nis Kantonrechter Zalt-Bommel vernietigd, f 15 of 10 d. h.G. A. L. en B. L., beiden te Hedel, openbare orde verstoren, vonnis Kantonrechter Zaltbommel ver nietigd, ieder 6 dagen hechtenis A. v. B. te Zuilichem, overtreding Jachtwet, vonnis Kantonrechter Zalt-Bommel vernietigd f 15 of 10 d. h.J. W. van B. te Vlijmen, veroorzaken van letsel, f 200 of 20 d. h. BOSSCHE RECHTBANK. Overtreding Motor-en Rij wiel wet. J. V. koopman te Wijk, kwam in ver zet van een vonnis van den Kantonrechter te Waalwijk, waarbij verdachte veroordeeld was tot f20 boete. Hij was schuldig aan een aanrijding op den weg van Loon op Zand naar Kaatsheuvel, waar hij met groot stralend licht een vrachtwagen voor bij wilde rijden, doch den wagen aanreed. Na getuigenverhoor liet het O.M. ver bazing blijken over het feit, dat verdachte die schuld had over zoo geringe boete in verzet was gegaan. Eischbevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte vrijsijraak. Uitspraak 10 Juli a.s. Uitspraak Politierechter van 23 Juni. J. v. B., Dussen, art. 138180, geschorst voor onbep. tijd. L. v. W., Zaltbommel, diefstal, geschorst tot 30 Juni a.s. KANTONGERECHT ZALTBOMMEL. StraatschenderijB. v. H. te Hedel, teruggave aan ouders zonder straf. J. v. d. F. te idem, f 8 of 2 w. t. JachtwetJ. F. v. W. te Nederhemert, f5 of 5 dagen. VisscherijwetH. van Z. te Poederoyen f2 of 1 w. t. Leerplichtwet J. H. de W. te Kerkwijk f 5 of 5 dagen. WapenwetA G. F. D. te Hedel f 0.50 of 1 dag. VervoerwetA. R. te Ammerzoden f 10 of 10 dagen, H. V. Herveld f5 of 5 dagen. VuurwapenwetT. E. te Ammerzoden f 0.50 of 1 dag. DrankwetA. C. J., P. A., beiden te Ammerzoden, beiden f10 of 10 dagen. ArbeidswetH. J. A. te Kerkdriel f 1 of 1 dag, A. M. v. H. te Bruchem 2X f 1 of 2X 1 dag- A. P. V. Zuilichem K. H te Zuilichem f15 of 15 dagen, C. F. T. te idem f5 of 5 dagen. A. P. V. Kerkwijk, A. T. te Kerkwijk f 3 of 3 dagen. A. P. V. BrakelS. L. te Zulichem f 5 of 5 dagen. A. P. V. Hedel H. B A. G. B., beiden f 0.50 of 1 dag. RivierpolderreglementT. de V. te Brakel f 3 of 3 dagen. Geldersch StierenreglementM. v. B. te Zuilichem f 3 of 3 dagen. Motor en RijwielreglementD. v. D. te Well, J. M. V. te Aalst, F. K. te Zalt-Bommel, allen f3 of 1 w. t., A. S. te Well, C. M. M. te Andel, beiden f 3 of 3 dagen, H. v Z. te Nieuwaal f 10 of 10 dagen, A. d. V., A. G. B. beiden te Hedel, beiden f 15 of 15 dagen. Motor- en rijwielwetA. S. te Well, f 8 of 8 dagen. gunningsrecht heb betaald. Kan ik nu wat terugkrijgen en zoo ja, hoe moet ik dat dan aanleggen W. X. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) De muur van mijn huis staat juist op de grens van mijn terrein. Die muur moet noodig hersteld worden, maar die herstellingen kunnen niet worden uitge voerd zonder op het erf van mijn buur man, met wien ik in onmin leef, te ko men. Kan mijn buurman mij nu van zijn erf weren om bedoelde herstellingen aan te brengen Z. Een arbeider. Met 1 Augustus a.s. verlaat ik mijn café, waarvoor ik voor een vol jaar ver- Dezer dagen zwommen eenige eenden in een sloot, waarin ze volgens plaatselijke I verordening niet mogen zwemmen, omdat het water als drinkwater wordt gebruikt. Nu heeft mijn hond, terwijl de eenden in die sloot zwommen, drie eenden dood- gebeten, waarvoor de eigenaar schade vergoeding van mij vraagt. Moet ik die nu betalen D. G. v. D. In Art. 16 der Jachtwet lees ik, dat het verboden is met zoogenaamde „lange honden" te jagen. En nu is mijn vraag, wat zijn „lange honden". A. Een jager. Onder lange honden" zijn die honden te verstaan, welke zonder met den neus het spoor van het wild te volgen, alleen op het gezicht jagen en de hazen achter- i volgen, terwijl zij door hun lichaamsbouw in staat zijn, hazen in te loopen en te vangen. Dezer dagen brak een jongen, die op mijne fabriek werkzaam is, tijdens den schafttijd bij 't voetballen een been. Is hem dit ongeval nu overkomen in verband met de dienstbetrekking G. X. Het ongeval, waardoor de arbeider ge troffen werd tijdens den schafttijd bij voetballen op een terrein der onderne ming, is hem niet overkomen in ver band met de dienstbetrekking. Mag in een plaatselijke verordening ver boden worden om op Zondag melk aan huis te bezorgen, hetgeen vooral in warme dagen bepaald noodig kan zijn W. Een melkverkooper. Het verbod, om op Zondag melk aan huis te bezorgen, ter bevordering van de noodzakelijke rust van een groep inge- zetenen, n.l. de melkbezorgers, dient een algemeen openbaar belang en betreft dus de huishouding der gemeente. Bedoeld verbod, bij gemeentelijke verordening gesteld, is dus rechtsgeldig. Ik ben lid van een harmoniecorps. Nu wordt midden in het vereenigingsjaar met meerderheid van stemmen besloten de contributie te verhoogen. Ik en meerdere met mij stemden tegen verhooging. Zijn wij nu verplicht de verhoogde contributie te betalen W. J. v. M. Het is in strijd met de goede trouw, dat de algemeene vergadering eener ver- eeniging bij meerderheidsbesluit de con tributie verhoogt ovèr een vereenigings jaar, waarvan reeds de helft verstreken I is, zoodat de leden, die niet met het be sluit instemmen, niet tijdig kunnen uit treden. U is niet verplicht, de verhoogde contributie te betalen. Dames die gesteld zijn op een goed en dege lijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Openbare vergadering van den i Raad der gemeente WERKENDAM op Woensdag 25 Juni 1930, 's avonds half acht. Voorzitter: de Edelachtb. Heer W. Beukenkamp, Burgemeester. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Tim mermans. Afwezig wegens ziekte, de Heer de Waard. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed geopend heeft, worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. de in erfpacht uitgegeven gronden aan de Kade, door den landmeter wil len laten opmeten, ten einde juistheid der te betalen rechten te verkrijgen, hetgeen door den raad wordt goedge vonden. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger gedaan, waar uit blijkt, dat de boeken behoorlijk zijn bijgehouden en het vereischte bedrag aanwezig was. Goedkeuringen van Ged. Staten, op in de vorige vergadering genomen be sluiten. Dankbetuiging van Mej. Rensen, voor het van de gemeente ontvangen cadeau. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Een verzoek van de vereen. „Proef- tuinbedrijf Gorinchem", om haar voor 1930 een subsidie te verkenen gelijk van 1929. B. en W. stellen voor dit gelijk subsidie te verleenen, hetwelk goedge vonden wordt. Begrooting der Gezondheids-commis sie voor 1931. Deze wordt voor ken nisgeving aangenomen. Rekening der Gezondheids-commis sie over 1929. Deze wordt goedgekeurd. Wijziging gemeente- en bedrijfsbe- grootingen. Deze worden, conform het voorstel van B. en W., in verband met de sluiting van het oude dienstjaar ge wijzigd Voorstel tot het aangaan eener reke ning-courant-overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten, hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt aangeno men. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening groot f14000. B. en W. worden gemachtigd deze leening aan te gaan, af te lossen in 40 jaren, tegen een maximum rente van 50 pCt. Vaststelling instructie Hoofd der Be waarschool. Deze instructie wordt met algemeene stemmen vastgesteld, gelijk het voor stel van B. en W. luidt, terwijl te vens een ziekteregeling en een ver ordening tot ontslag bij 65-jarigen leef tijd worden vastgesteld. Benoeming van een Hoofd der Be waarschool met ingang van 1 Septem ber 1930. De heer de Klerk vraagt, waarom er geen oproeping geschied is. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. oordeelden, dat we een zeer geschik te leerkracht hadden. Plaatsten zij nu een oproeping, dan lieten zij velen zoo'n beetje voor niets solliciteeren. De heer Bril vindt het „binnenka- mersch", waarop de Voorzitter ant woordt, dat als de raad het wil, als nog een oproeping geplaatst kan wor den. Dit blijkt bij den raad niet de bedoeling te zijn. Bij de daarop gehouden stemming blijkt, dat met algemeene stemmen is benoemd, Mej. F. A. J. Kieboom te Werkendam, op een jaarwedde van f 1000.benevens vrije ambtswoning. Verleening voorschot op de Gem. vergoeding aan de U.L.O.-schoolvereen, voor het jaar 1930. B. en W. stellen voor f 552.96 tel Verleenen. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. om de Kroon te verzoeken het max. aantal vergun ningen ingevolge de Drankwet niet van 6 tot 5, d#ch van 6 tot 4 te verlagen. Dit voorstel doen B. en W. in ver band met het feit, dat een vergunning beschikbaar is geworden. De raad vee- eenigt zich met het voorstel. Voorstel van B. en W. tot het bijbou wen van een nieuwen filter aan het W aterleidingbedri jf De Voorzitter zegt, dat op een nieu wen filter wordt aangedrongen dooü den Inspecteur van de Volksgezond heid, welke ambtenaar het water alhier als onvoldoende qualificeert. Met dit oordeel zijn B. en W. en de Directeur der Waterleiding het niet eens, doch zijn verplicht een nieuwen filter te bou wen. Na de zaak in den breeden besproken te hebben, besluit de raad, B. en W'. te machtigen zoo noodig tot den bouw- van een nieuwen filter over te gaart. Bespreking uitbreidingsplannen in het Laantje. De bedoeling van B. en W. is, een straat aan te leggen vanaf het Laantje! tot aan den tuin van den Heer P, Holster, achter aan den Visschersdijk, Eerst zal getracht worden de gronden langs minnelijken weg in eigendom tel verkrijgen. Mocht dit niet gelukken, dan zal tot onteigening worden overgegaan. Alvorens echter verder stappen te doen, willen zij eerst het gevoelen van den raad inwinnen. Na ampele bespreking werd besloten, zonder dat de raad zich verbindt, het advies van de Gezondheids-commissie in te winnen. Rondvraag. De heer Visser zegt, op 29 April ttf Hardinxveld ongeveer IV2 uur op de! Veerboot te hebben moeten wachten en vraagt of er wel voldoende toezicht is, dat de vlet, welke voor nood hulp wordt gebruikt, steeds in orde! is. De Voorzitter zal aan v. d. Wiel op dragen, de boot steeds in orde te hou den. Nadat nog over verschillende klei nigheden is gesproken, sluit de Voor zitter de vergadering. Vergadering van den Raad der ge meente NEDERHE,MERT op| Donderdag 26 Juni 's namid dags 3.30 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer C. Wh van Ommeren. Tegenwoordig de heeren v. cfe. Vliet, Smits, de Gaaij, Peereboom, V« d. Werken en van Ooijen. Afwezig de heer v. d. Kolk. 1 De Voorzitter opent de vergiaderingi met gebed, en leest de notulen dei! vorige vergadering voor, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: jj Een schrijven van Ged. Staten, naaij aanleiding van de wijziging der poli tieverordening betreffende het loslooe pen van honden. Naar de meeningl van het College gaat het voorgestelde; artikel te ver en wenscht het, dat hetjj verboden is, zonder vergtunning vanf den eigenaar, honden te laten los» loopen op zaaigirond. j De heer v. Ooijen zegt, dat het op de weilanden ook zeer erg met hetj losloopen van honden is, zou daar aan dan niets te doen zijn, waarOpf de heer deGaaij zegit, dat dit wel in' de Jachtwet geregeld zal zijn. Die heer v. d. Werken zou het} nu ook goed duidelijk willen zien! gemaakt, wat de bedoeling is. De heer Peereboom zou het aan' willen vullen met grasland. De Voorzitter zegt, in het schrij ven aan Ged. Staten te zullen me- dedeelen, waarom de raad ook het 54. „In ieder geval moet je mee naar Vader,u zei het meisje. Aladdin volgde gehoorzaam. Tot zijn schrik bemerkte hij dat de kabouters in zijn slaap al zijn zakken leeg gehaald hadden, zoo dat ook zijn fleschje olie weer in verkeerde handen geraakt was. Hij was dus weer net zoo hulpeloos als bij de elfen en aan de genade van de kabouters overgeleverd. Ze kwamen gauw bij eenige bootjes, in de kleinste nam de kabouterprinses plaats met haar gevangene, terwijl het gevolg in de andere boo ten stapte. Handig pagaaiden ze in den mane schijn langs den oever, tot ze een grot bereik ten, die ze binnenvoeren. Het was een druip steengrot en tevens de ingang van het paleis van de prinses. 55. De booten landden, vlugge bedienden haal den ze aan den kant en verder ging het naar een groote zaal, waar de kabouterkoning hen reeds afwachtte. „Ik heb gehoord wat er ge beurd is," zei hij, goedig lachend. „Vertel me eens, kleine joDgen, wat deed jij in ons hol en hoe kom je zoo klein Je bent toch een mensch nietwaar Kwam je spionneeren Aladdin vertelde zijn heele verhaal naar waar heid. De koning en zijn dochtertje waren een en al belangstelling. nil in uit 58. „Dat fleschje van je zal ik maar in mijn schatkamer laten brengen," zei de vorst, „en jij moet nu maar als kameraadje bij de prinses blijven. Ga nu maar gauw slapen, want onze kleine gast moet rust hebben." Als Aladdin nu maar niet zoo'n groot ver langen naar zijn ouders had gehad, dan was het wel een prettige tijd voor hem geworden. Want Hera's vader was een machtig vorst, hij was de meester van het geheele meer, en wat daaromheen woonde. Ieder gehoorzaamde hem. Duizenden dappere kleine soldaten vlogen op zijn bevel, en op dat van zijn dochtertje. yftttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5