Transpireerende Slapeloos door Zomerhitte? Het geheim van de Lift. Gebruik hiertegen Mijnhardt's Zenuwtabletten ^ND VAN ALTERA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5035. Woensdag 9 Juli 1930. Proeftuin Gorinchem Binnenland. FEUILLETON Dit blad verscbyQt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. A%onn ementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Tot lening op den proeftuin is toe gelaten J. van Dieren te Tienhoven bij Ameide. Ofschoon reeds twee volon tairs in dit bedrijf werkzaam zijn, is de heer Kemperman, bedrijfsleider met medewerking van den geexamineerden tuinknecht Uilenburg, mede in het be lang van hen die in de tuinderij op •willen gaan, bereid nog één of twee flinke jongens practisch op te leiden. Zooals men weet, is de heer Kemper man tevens tuinbouwvakonderwijzer, zoowel voor fruit, als groententeelt. Waar dit bedrijf een voorbeeldbedrijf is, daar zal in den komenden Herfst ook een fruittuin aangelegd worden. De raden der gemeenten Gorinchem, Leerdam en Werkendam hebben be sloten de proeftuinvereeniging te Go rinchem, over 1930 in de exploitatie kosten van haar voorbeeldbedrijf, een subsidie te verleenen resp. van f800, f100 en f50. De Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw verleent een subsidie van f25. We kunnen hieraan nog toevoegen dat de eerste tomaten uit de koude kassen, aan de veiling te Gorinchem aangeboden zijn. De kwaliteit is uit stekend. Ze werd verhandeld tegen prij zen van 40 cent per K.G. ONDER EEN KAR GERAAKT. Op de landerijen, behoorende bij de hoeve „Vredelust" van den heer Zoeteliet te Koog op Texel, reden Zaterdagmorgen drie zoontjes van den eigenaar met paard en kar in het land. Het paard schrok en sloeg op hol, waardoor de jongens uit de kar werden geslingerd. Een 7 jarig jongetje kreeg de kar bovenop zich en werd onmiddellijk gedood. De andere jongens bekwamen geen letsel. BALDADIGHEID^0" Kwajongens hebben te Roermond een met hooi volgeladen kar in brand gestoken. De voerman, die op den bok zat, bemerk te aanvankelijk niets. Voorbijgangers waarschuwden hem, waardoor zeker een ongeluk voorkomen is. De brandweer, die inmiddels ontboden was slaagde erin, het Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door 13.) J. Boonen en Cor Wouters. VIII. HET ONVERKLAARBARE. De hal van het huis Lambert bestond uit een zeker aantal afdeelingen, maar deze waren aldus ingericht, dat men uit onverschillig welk punt der zaal, alles kon gadeslaan wat er gebeurde. De middengang, waar de klanten ont vangen werden, was links en rechts met winketten uit traliewerk afgezet, waarvan elk een koperen plaat met de aanduiding van een land droeg; Brazilië, Rusland, Australië, enz.... Ieder der talrijke bedienden van Réné Lambert was inderdaad tot een zeke re streek der aarde aangewezen. Achter in den gang, in een glazen hok. stond een zware brandkast, naast een platte schrijfbureau. Het was „de kas". Rechts van de kas en op eienige meters afstand was de lift. Een man in livrei, waar van de vergulde knoo- pen de beginletters: R. L. droegen, stond voortdurend bi de liftkast, wel-1 ker deur hij voor bezoekers open deed 1 en die hij van buiten aan den gang' zette, zonder er zelf te behoeven in i vuur spoedig te blusschen. De kar is niettemin geheel vernield. De daders van deze baldadige streek zijn niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. DOODELIJK ONGEVAL BIJ EEN OEFENING VAN DE BRANDWEER. Vrijdagavond waren eenige spuitgasten aan de Admiraliteitskade te Rotterdam bezig met oefeningen met bluschmateriaal. Daarbij is een van de straalpijpen, door dat er beweging in de slang kwam, op gesprongen zoodat de pen waarmee de straalpijp in den grond wordt gestoken in het onderlichaam van den pijpleider G. J. J. Dentro is gedrongen. De man is naar het ziekenhuis aan de Coolsingel gebracht, waar hij aan de bekomen ver wondingen is overleden. De spuitgast A. v. Kleef kreeg de straalpijp tegen het onderbeen. Hij werd niet ernstig verwond. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ NIJMEGEN. Op den Sint Annaweg te Nijmegen heeft een auto ongeluk plaats gehad, waarbij 5 personen meer of minder ernstig gewond werden. Ter hoogte van de Van Peltlaan reed in vrij snelle vaart een luxe auto, waarin 5 personen gezeten waren. Voor in den auto zaten dr. S. uit Gennep en zijn dochtertje het meisje chauffeerde Waarschijnlijk heeft mej. S. op een ge geven moment de beheersching over het stuur verloren. Plotseling, althans schoot de wagen van den rechter- naar den linkerkant van den weg, botste daar tegen een lantaarnpaal, die in drie stukken brak, kwam toen in aanraking met een boom om ten slotte in een greppel langs den weg te belanden. Alle vijf inzittenden werden gewond dr. S. en zijn dochtertje wel het ergst. Zij werden in een nabijgelegen woning binnengebracht, waar dr. Frenken hun de eerste hulp verleende. Beiden werden hierna per ziekenauto naar het Wilhelmina Ziekenhuis overgebracht. De drie andere leden van het gezelschap konden na voor loopig verbonden te zijn hun weg ver volgen. De auto was zwaar beschadigd. De kracht van de botsing was zoo groot, dat de slag ver in den omtrek hoorbaar was. „Crt." o ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ LEEUWARDEN. Op den Rijksstraatweg ter hoogte van den weg naar Weidum, bij Leeuwarden heeft een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Daar reed de heer Bantuma, leeraar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden, met zijn auto, op weg naar de zeilwed strijden te Grouw. Ter zelfder tijd kwam de heer Dijkstra, caféhouder te Roorda- te slappen. Mijnheer Bravin ljet deze bijzonder heid voor zich uiteen zetten, die waar schijnlijk in zijn geest eenig belang hadden en waarvan Sortoran zorgvuldig nota nam in zijn geheugen, terwijl Gras- cuit eenige woorden op een aanteeke- ningboekje neerkrabbelde. Dit toestel, vroeg mijnheer Bravin aan Réné Lambert, leidt naar uw kan toor? Jawel, mijnheer, antwoordde de aangesprokene. Mijn privékantoor en mijn woning bevinden zich precies bo ven deze hall. En er bestaat geen ander verbin dingsmiddel tusschen beneden en de eerste verdieping. Geen trap? Hier niet., 't Is te ongerieflijk. Wanneer de lift om de een of andere reder, onbruikbaar is, is men verplicht om bij me te komen, buiten het ma gazijn te gaan en onder het gewelf den gemeenschappelijken trap van alle huuraers te nemen... Zoo... Wilt u het toestel even na zien, heeren?... Hij richtte zich tot Olive en Alfred, die de lift naderden. De werkman van het huis Fifre zet te hem herhaaldelijk aan den gang, trad de kast binnen, waarvan hij de wanden en den vloer zorgvuldig onder zocht en besloot: Niets abnormaals... Het toestel ge lijkt op alle andere. De directeur der veiligheid ging op zijn beurt de kast binnen, gevolgd door zijn medewerkers en Réné Lambert. Het was zeer groot en kon gemakkelijk zes personen bevatten. Mijnheer Bravin deed aan Olive en huizen, met zijn motor, op de duo waar van zijn vrouw had plaats genomen, van den Weidumerweg gereden. Er had een botsing plaats waarbij de motorrijder en diens vrouw over den weg werden ge slingerd. De duo passagierster, mej. Dijkstra, werd dood opgenomen. De heer Dijkstra werd in ernstigen toestand naar het Diakonessenziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Hem was de borstkas in gedrukt. De burgemeester van Leeuwarderadeel en de gemeentepolitie waren onmiddellijk op het terrein van het ongeluk aanwezig De oorzaak en de omstandigheden van het ongeval konden nog niet worden vast gesteld, omdat de heer Bantuma in dus danig nerveuzen toestand verkeerde, dat hij niet kon worden gehoord. De motor werd geheel vernield. De auto werd licht beschadigd. AUTO MET HENGELAARS IN EEN SLOOT. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed bij Sassenheim een auto, waarin 18 personen uit den Haag gezeten waren, in een sloot. Het gezelschap was op weg naar den Haarlemmermeer om te gaan visschen. Van de inzittenden werden 6, gelukkig niet ernstig, verwond. o EEN TRAGI-COMEDIE IN VELE BEDRIJVEN. In de Xaveriestraat te 's Gravenhage heeft een ernstige vechtpartij tusschen twee B.'s uit de Gaslaan aldaar eenerzijds en K. anderzijds plaats gehad, waarbij K. danig met een mes werd toegetakeld, terwijl de beide B.'s door de politie in verzekerde bewaring werden gesteld. moordaanslagT0- Zaterdagmorgen tusschen elf en half twaalf werd in het perceel Valkenbosch- laan 112 te Den Haag op den daar wo nenden 30-jarigen A. B. plotseling een revolverschot gelost door een man die zich in een kast verborgen had gehouden. De dader, de 20-jarige Duitsche student "W. U.f die zich na de daad op een zolderkamertje had opgesloten, werd door de politie gearresteerd. De getroffene, die slechts een schampschot aan het been had be komen, werd door den Geneeskundigen Dienst verbonden. Over dezen aanslag blijkt uit het politie rapport nader, dat de echtgenoote van B. het plan had opgevat, om zoodra haar man vertrokken zou zijn, om op reis te gaan, de woning te verlaten. Zij had den Duitschen student, die een neef van haar is, verzocht, haar bij het inpakken van koffers behulpzaam te zijn. Toen haar man plotseling thuis kwam en zij zich in haar plannen gestoord zag, gaf zij den student den raad, zich in een kast te verstoppen, waaraan deze gevolg gaf. Toen B. den student in de kast ontdekte, ont stak hij in woede. Er ontstond een worste ling, waarbij de student een revolver greep, die eigendom was van B. en daar mee schoot. De vrouw had intusschen ook de vlucht genomen. Later in den namiddag kwam zij te voorschijn uit een brandstoffenkast. Zij gaf toen alle in lichtingen aan de politie, welke een ander licht op het gebeurde deden vallen, dan aanvankelijk gebeurd was. De student blijft nog in politiebewaring. EEN TRAGISCH~STERFGEVAL. Zaterdagmiddag heeft zich op den Park weg te Voorburg, ter hoogte van de Julianastraat, een droevige gebeurtenis afgespeeld. Terwijl de echtgenoote van het Tweede Kamerlid den heer W. Drop al daar liep te wandelen, ontstond er ren gevecht tusschen haar hond en die van andere wandelaars, waardoor mevrouw Drop zoo overstuur raakte, dat zij plot seling nederzeeg. Dadelijk toegeschoten aanwezigen brachten haar in den tuin van een nabij gelegen villa, vanwaar on middellijk om een dokter werd getelefo neerd. Een ongelukkig toeval wilde, dat geen der doctoren thuis was, zoodat het 20 minuten duurde eer dr. Pieck ter plaatse verscheen. Deze kon helaas niet anders dan den dood van mevrouw Drop constateeren. Per rijwielbrancard van de politie is de overledene daarop naar haar nabij ge legen woning in de Vlietenburgstraat ge bracht. Het plotselinge sterfgeval wekte bij ooggetuigen en anderen in de buurt groote deelneming. OP HOL GESLAGEN. Door het op hol slaan van het paard, waarmede de timmerman G. J. Palsenberg uit Bathmen hout transporteerde naar een karwei te Dijkerhoek, in de gemeente Holten, vloog P., toen het inspan losliet, van den wagen af tegen een telefoonpaal. P. werd naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd en is na korten tijd overleden. DROEVIG GEVOLG VAN LASTER PRAATJES. Te Schoterland heeft zich een droevig Alfred een teeken om in fe stappen. Ze gehoorzaamden. Laat gaan, zeide hij. Olive drukte op een knop en de stij ging begon, buitengewoon traag. Gaat het nooit sneller? ondervroeg de politiebeambte. Het duurt vandaag bijzonder lang, omdat we met zessen zijn, verklaarde Réné Lambert, maar het gaat nooit vlug. De lift was intusschen op het einde van haar weg gekomen en hield stil. Mijnheer Bravin opende zelf de deur en iedereen kwam buiten. Men bevond zich in een ruime voor kamer, waar verscheidene deuren op uit kwamen. Daar stond weer een man, gekleed in het livrei van het huis. Hier was het, dat u op uw kas sier wachtte? vroeg mijnheer Bravin. J Ja... ik had haast om hem te zien. Waarom? Omdat, antwoordde Réné Lambert eenigzins verlegen... ik was pas van i een reis teruggekeerd en we hadden verscheidene dringende zaken samen te onderzoeken. Welke zaken Zaken... persoonlijke zaken... Het hoofd der veiligheid drong niet aan, maar Tortoran bemerkte datGras- cuit hatelijk grijnslachte, terwijl hij ee nige aanteekeningen maakte. De heer Bravin was weer in de lift gestapt en keek naar boven. Met den vinger wees hij op een cirkelvormige opening, die in den bo venwand was aangebracht. Zou een man daar niet door kun nen? zeide hij. Allen keken toe. Réné Lambert haalde de schouders op: Ih had er aan gedacht, zeide hij; maar mijn kassier weegt meer dan hon derd kilo en dit gat ware nauwelijks groot genoeg om doorgang te verlee nen aan een kind, overigens, aangeno men, dat hij het dak der lift bereikt, zou hij nog niets verder zijn... Daar is welbovenop, in de verlenging van de kast een toestel, een opening voor de luchtverversching; maar die is nog smaller dan deze; buitendien, om die te bereiken, moest die arme Gardenois niet enkel een tenger persoontje, maar ook een echt kunstenmaker zijn.. Ten slotte, laat hij daar nog doorkomen, dan zie ik hem nog niet vanuit een hoogte van meer dan één verdieping op de binnenplaats springen. Inderdaad, mompelde mijnheer Bra vin. Terwijl hij zich dan naar Olive wend de, beval hij Wilt u even nazien of het dak niet valsch is, of die opening niet kan ver groot worden. De werkman greep zonder compli menten een stoel uit de kamer en klom er op. Alfred, geef me den hamer, zei de hij tot Tortoran. De welwillende helper gehoorzaamde en Glive klopte eenige malen tegen den bovenwand. Geen enkele abnormaliteit werd ont dekt. Dat dacht ik wel, verklaarde het hoofd der vëiligbeid op kalmen toon. Hij wachtte even en hernam: Het is dus feitelijk onmogelijk, dat geval afgespeeld. Een vrouw, moeder van verscheiden kinderen, werd onlangs door hare dorps- genooten verdacht, een oneerlijke daad begaan te hebben. Er volgde aangifte bij de politie, die de zaak onderzocht. Een bewijs kon niet worden aangevoerd. De vrouw is door de beschuldigingen echter in een overspannen toestand ge raakt. Het gevolg was, dat zij zich met een mes ernstige verwondingen toebracht. Zij is aan de gevolgen overleden. STELENDE DUITSCHE MEISJES. Twee Duitsche dienstmeisjes, die nog maar kort in Nederland waren gearriveerd, vertrokken 's morgens vroeg uit Ooster beek om elders in ons land hun geluk te beproeven. Zij hadden zich met hun zware koffers per auto naar den trein te Arnhem laten brengen, teneinde, zooals later bleek, naar Amsterdam te vertrekken. De politie kreeg echter de lucht van dit overhaaste vertrek en toen de meisjes te Amsterdam arriveerden, stonden daar een paar rechercheurs te wachten, die de dames mee naar het bureau namen, ten einde daar de koffers aan een visitatie te onderwerpen. In een der koffers bleek een hoeveelheid tafelzilver te zijn verstopt benevens linnen tafelgoed. Dienzelfden middag keerden de meisjes onder geleide te Oosterbeek terug, waar zij zijn opge sloten en ter beschikking van de justitie gesteld. LAFFE OVERVAL" TE HEERLEN. Een laffe overval heeft Zaterdagavond aan den Valkenburgerweg te Weiten plaats gehad. Aan de politie werd tele fonisch medegedeeld dat men op ge- inoemden weg een zwaar gewronden man had aangetroffen. De plaatsvervan gende commissaris van politie, de heer Van den Dolder, nam onmiddebjk de noodige maatregelen. Een tweetal re chercheurs, die zich naar den Valken- burgerwerg begaven, trof in de Geleen- straat een vrachtauto aan, waarop men den getroffene, den to Heerlen wo- inenden A. Brands, naar het hospitaal vervoerde. Daar bleek, dat men hem met een mes een diepen steek in den-*"' hals had toegebracht, waardoor -hij iè# vensgevaarlijk gewond was. Op de ptaas van het onheil vonden de rechercheurs een pet en een door midden gesneden sjaal, die aan den gewonde toebehoor den. i Inmiddels was een onderzoek inge steld in het kosthuis van den mishan delde, met het resultaat, dat de inspec teurrechercheur Weyma en de recher cheur Halmans, te middernacht, den vermoedelijken dader J. H., die te Klirn- Imen woonachtig is, in een café tes Voerendaal konden arresteeren. Naar wij vernemen bestond er reeds eenigett tijd een veete tusschen beide personea over hun werk. Célestin Gardenois tijdens de stijging uit de lift zou geraakt zijn. Is het wel zeker dat hij er in gegaan is? Daarin schuilt heel de vraag. Laat zijn collega's die beweren hem te hebben zien instappen, een voor een hier ko? men. Hij zette zich in een zetel neer en wachtte. Olive maakte aanstalten om weg te gaan, maar Alfred hield hem bij den arm terug. Hij wilde het vervolg van het avontuur kennen en veinsde het inwendige van de lift te onderzoeken. De verhooren liepen snel van stapel en kwamen streng met elkaar overeen. Aan de eenige nauwkeurige door Bra vin gestelde vragen, gaven de collega's van Gardenois dezelfde antwoorden, waaruit voortvloeide, dat de kassier, die zooals naar gewoonte om twaalf uur, was gaan middagmalen, eerst 's avonds kort vóór het sluitingsuur en toen de schemering reeds begon te vallen, we derkeerde. Hij scheen bezorgd te zijn. Zonder iemand wat te zeggen, was hij recht naar de brandkast gegaan, had ze geopend, had er waarden en een „rond- en plat pak van de afme tingen van een bord" uitgehaald. Hij had alles in zijn actetasch gestoken en was naar de deur gegaan. Op dat oogenblik had hem de twee de kassier aldus aangesproken: Mijnheer Gardenois, de baas heeft reeds meer dan eens naar u gevraagd; hij is van middag van de reis terug gekeerd en schijnt met ongeduld op u te wachten. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD iro(tr het Land van Heusde» en AltoHdeLasigstraa! sn de Bommsierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1