vosr lit Land nan Hensflen en AltenajeLaigstraat n tie Bonielsriaard 011 De pile sezonieid van Uw vee is Uw eigen Delano, DROGISTERIJ F'. COOPS Pil nummer Destaai oil 2 maden. SHËLL-TOX doodt 5. P. Eattkbayzen Co's Bank Meiwijn en Witte Bessenwijn GORINCHEMI Drogisterij ft. Verschuur-Batrt Botermarkt - fteusden. Agentschap van de ftwsterdamsche Bank jf.V, Amsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5038 Vrijdag 18 Juli 1930. Binnenland. Gebruikt daarom steeds onze Plaatselijk Nieuws ^nd VAN altena Dit blad verschijnt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden I 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder p dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 ERNSTIGE AUTOBOTSING. Te Amsterdam zijn op den hoek van de Bosboom Toussaintstraat, bij de le Const. Huygensstraat, twee auto's te gen elkaar gereden. Een der wagens kwam uit de Bosboom Toussaintstraat en reed in de richting van de le Const. Huygensstraat naar den Overtoom, ter wijl van den tegenovergestelden kant een auto in de richting van de Bos boom Toussaintstraat kwam aanrijden. Doordat d^, bestuurders elkaar verkeerd begrepen, volgde een botsing. In de au to, welke uit de Bosboom Toussaiot- straat kwam, zat een leerling-bestuurder met zijn instructeur. In strijd met de betreffende bepalingen, zat de instruc teur achterin den wagen en niet naast den leerling. Beide bestuurders kwa- 1 men er vrij goéd af. j De instructeur is er erger aan toe. In bewusteloozen toestand is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Hij 1 kon nog niet gehoord worden. Beide auto's zijn ernstig beschadigd. MIJ NII AUDI'S Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten 75 ct Staal Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Iets over het dragen van wapenen op den openbaren weg en over de bevoegdheid om een vuur wapen voorhanden te hebben. Vele Nederlanders zijn, ten aanzien van sommige punten, fanatiek en niet het minst met betrekking tot het dragen of voorhanden hebben van wapenen. Het is daarom nuttig en goed, dat de wetgever bepalingen in het leven heeft geroepen, welke voorkomen, dat wape nen al te gemakkelijk komen in handen van hen, die er niet mede vertrouwd zijn of die er niet de beste bedoelingen mede hebben. Eene wet van 1890 hou dende verbodsbepalingen tegen het dra gen van wapenen en eene van 1919 houdende voorzieningen op het stuk van vuurwapenen en munitie (Vuur- wapenwet 1919) zorgen er voor, dat •met wapenen zoo min mogelijk on heilen worden veroorzaakt. t Art. 1 van eerstgenoemde wet luidt aldus: Het is verbodetï op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats een wapen bij zich te hebben. Onder wapenen verstaat deze wet: Geweren, karabijnen, revolvers, pisto- tolen en andere vuurwapenen, wind- roeren, dolken, dolkmessen, sabels, de gens, degenstokken, priemstokken, wa penstokken en dergelijke voorwerpen. Op dezen algemeenen regel zijn uit den aard der zaak meerdere uitzonde ringen. Zoo mag b.v. iemand op den 'openbaren weg een wapen bij zich heb ben, dat behoort bij zijn ambtskleeding, terwijl ook jagers, in het bezit eener acte, welke toelaat dat zij zich met schietgeweren in het veld bevinden, een geweer mogen dragen op weg van en naar huis. Eene zeer belang rijke uitzondering is wel, dat iemand op den openbaren weg e en wapen mag dragen, indien hij voorzien is van eene machtiging daartoe, welke voor een bepaalden tijd kan worden afgegeven door den Commissaris der Koningin in de provincie, waar de aanvrager woont en welke machtiging te allen tijde kan worden ingetrokken. Deze machtiging wordt slechts verleend in drie gevallen, waar de aanvrager kan aantoonen dat zijne veiligheid op ern stige wijze gevaar loopt en alleen waar de persoon van den aanvrager de noo- dige waarborgen oplevert, dat van de machtiging geen misbruik zal worden gemaakt. Nu heeft de wetgever zeer juist be grepen, dat na&st de wet, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen, wettelijke voorzieningen noo- dig zijn om de gevaren, welke uit de Onbelemmerde verspreiding van wape nen, en wel speciaal vuurwapenen, on der de bevolking voortvloeien, te kee- ren. Hij heeft daarom de reeds boven genoemde Vuurwapenwet in het leven geroepen en deze bindt in het alge meen de bevoegdheid, om een vuurwa pen voorhanden te hebben aan een daartoe strekkende schriftelijke alge- meene of bijzondere machtiging. Art. 3 dier wet zegt o.m.: „De be voegdheid om een vuurwapen voorhan den te hebben, komt enkel toe: 4e. aan hem, die het wapen voorhanden heeft met schriftelijke algemeene of bijzondere machtiging van het hoofd van politie zijner woonplaats of van onzen Commissaris in de provincie, waarin die woonplaats gelegen is. Aan de machtiging kunnen voorwaar den worden verbonden. Zij wordt al leen verleend voor zoover eenig rede lijk belang dat vordert en misbruik van de machtiging of van het vuur- wapen niet is te vreezen. Zij kan tot bepaalde tijden en plaatsen worden be- perkt. De machtiging wordt schriftelijk aan- gevraagd bij het hoofd van de plaat-1 selijke politie. De aanvrager verstrekt zooveel mogelijk de van hem door of van wege het hoofd van plaatsellijke politie gevraagde inlichtingen en be scheiden. Binnen eene maand wordt op de aanvraag schriftelijk beschikt. Tegen de beschikking staat den aan vrager binnen veertien dagen beroep open bij den Commissaris der Ko ningin. VLIEGEN MUGGEN MOTTEN MIEREN WANDLUIZEN KAKKERLAKKEN WESPEN enz Verkrijgbaar bij De hoofden van plaatselijke politie zijn bevoegd te bevelen dat personen, die, zonder daartoe bevoegd te zijn, vuurwapenen voorhanden hebben, deze, binnen een daarvoor te stellen termijn, op daartoe aan ft e wijzen plaatsen of in handen van daartoe aan te wijzen personen aan de gemeente in bewaring zullen geven. Nu is bij de wet niet strafbaar ge steld, het onbevoegd voorhanden heb ben van vuurwapenen in het algemeen, maar wel de niet nakoming door een onbevoegde van een bevel tot inleve ring. We moeten dus wel onderscheiden tusschen de machtiging, krachtens de wet op het dragen van wapenen, af te geven door den Commissaris der Koningin en die krachtens de Vuur wapenwet af te geven door het hoofd der plaatselijke politie. De eerste dient (om een wapen w.o. een vuurwapen valt, bij zich te mogen hebben op den openbaren weg en de tweede om een vuurwapen voorhanden te mogen heb ben, dus b.v. ook in huis. De eene machtiging maakt dus de andere niet overbodig. Het onderscheid tusschen de twee be doelde machtigingen is het is ons bekend vele lezers van ons blad onbekend en daarom hebben we ge meend er eens de aandacht op te moe ten vestigen. o ERNSTIG VLIEGONGELUK. Een vlieger doodgevallen. Dinsdagmorgen is bij het vliegveld te Soesterberg, een ernstig ongeluk ge beurd. De reserve-sergeant-vlieger C. E. Th. Elout, uit Wassenaar, was met een Fokkerjager opgestegen voor het maken van oefenvluchten. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het vlieg tuig even ten Noorden van het vlieg kamp neergestort in de bosschen. De bestuurder werd op slag gedood. Het toestel werd geheel vernield. De reserve-sergeant-vlieger Elout was sinds ongeveer 2 maanden weer op het vliegkamp gedetacheerd. Hij was met groot verlof en zou istructeur wor den van de Aeroclub te Rotterdam of Amsterdam. Daarvoor ging hij nog ee nige maanden in actieven dienst. Het staat als gezegd nog niet vast, hoe het ongeluk zich heeft toe gedragen. De heer Elout manoeuvreerde in de lucht en volgens verklaringen van eenige ooggetuigen, zou hij in een looping uit het vliegtuig zijn gevallen. Of de vlieger loopings heeft gemaakt, weet men op Soesterberg nog niet met zekerheid. Wel staat vast, dat hij uit het toestel is gevallen. Het lijk werd op ongeveer 40 me ter afstand van het toestel gevonden. Het toestel, een eenpersoons Jager, type Fokker VII, viel op een open plek in het bosch ten Noorden van het vliegveld. Het boorde met den kop in den grond en werd nagenoeg geheef vernield. o HET NIEUWE KANAAL. Men meldt uit Eindhoven: Te Eindhoven is op officieele wijze de eerste spade in den grond gestoken tot afgraving van het EindhovenWil helm inakanaal. De genoodigden kwa men bij de „Mispelhoef" aan den Oir- schotschendijk samen. Aanwezig waren, met het college van B. en W. van Eindhoven, het bestuur van het Water schap „De Dommel", de heeren Cox, Woerdonk, Ir. Bongaerts Jr., ter ver vanging van zijn vader oud-minister Bongaerts, die wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Jhr. Ir. A. G. Beelaarts van Blokland, Breda, Ir. van Nooiden, 's-Bosch, Ir. Kool, Eindhoven, de Burgemeester van Best en de Com missie van de Waterwegen. Het woord werd gevoerd door den Burgemeester van Eindhoven, en ver der door Ir. Bongaerts en den heer Cox. PHILIPS EN SPLENDOR. Philips verkoopt haar terreinen op St. Anna te Nijmegen. Voor twee jaar terug kocht de N.V. Philips te Eindhoven, vrij uitgebreide terreinen achter de Splendor-fabrieken op St. Anna te Nijmegen. Het heette, dat de Eindhovensche onderneming daar een groote fabriek zou bouwen tegen den toenmaligen concurrent Splen dor. Thans heeft, naar men meedeelt, de N.V. Philips heel het terrein, dat zij indertijd kocht van de hand gedaan. Enkele bouwondernemers zullen er mid denstandswoningen bouwen. BEEN AFGEKLEMD. Dinsdag wilde de 23-jarige schipper J. Sandifort, wonende Havenweg te Ouddorp, op de motorboot „Onderne ming", welke in den Haringvliet te Rot terdam lag, een tros vastmaken op de motorboot „Schiedam II", van de firma Engering te Schiedam. De motor van van de „Onderneming" was defect en telef. No. is Raamsdonksvesr. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingea. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, atf Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Sandifort wilde zijn boot naar de Oude haven laten sleepen. Op het oogenblik dat hij den staaldraad op een bolder zou vastzetten, bleef de draad haken en geraakte Sandiford met het rechter been beklemd tusschen den draad en den bolder, waardoor hem het been boven den enkel werd afgeklemd. De eerste hulp werd hem verleend door de doctoren Van Haren en Verkerk van het Ooglijdersgesticht aan den Oostmolenwerf, waarna hij per auto van den Geneeskundige Dienst, naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd, waar het been onder de knie moest worden geamputeerd. LIEFDESDRAMA. De 22-jarige landarbeider M. Pool le Beemster, had verkeering met de 26-jarige G. Boos. Den laatsten tijd was er nogal eens oneenigheid tus- ,schen het meisje en den jongeman. Eenmaal had hij gedreigd, dat wan- neer zij het afmaakte, er een ongeluk kon gebeuren. Maandagavond, nadat het meisje de verloving had verbro ken, liep de man de straat op en in een vlaag van wanhoop wierp hij zich onder een juist voorbijkomende zwaar beladen vrachtauto. Ernstig gewond is hij opgenomen en kort daarop overleden. A. BAA1JENS, Botermarkt 88 Heusden IN EEN ZEIS GEVALLEN. In de Haarlemmermeer is de land bouwer Huurman in een zeis gevallen, waardoor hem de voet nagenoeg werd afgesneden. Hij is naar de Mariastich- ting te Haarlem vervoerd. BLOEDVERGIFTIGING. Het 7-jarig zoontje van den heer Klomp te Mierlo had door een spijker in zijn schoen een wondje in zijn voet gekregen. Er ontstond bloedvergifti ging. De toestand van den knaap was hopeloos. HET ONGELUK TE WILLEM STAD HET SLACHTOFFER OVERLEDEN. Jongeneelen, uit Fijnaart, die Za terdagmorgen te Willemstad onder een tramwagen is geraakt, is in het Ziekenhuis te Etten aan de bekomen verwondingen overleden. J. was eerst 7 weken gehuwd. PREDIKANTSVACATUREN. Momenteel zijn bij de N- H. Kerk in Noord-Brabant 16 predikantsvaca turen. PROFITEERT nog van onze buitenge wone opruiming op Kleeding naar Maat 10% contant. BAHLMAXN GORINCEEM gratis verloting te organiseeren met ee» drietal hoofdprijzen, welke door de ver- eeniging beschikbaar worden gesteld. Aan de Oranje Vereeniging werd voor de a.s. feestelijkheden op Koninginnedag; om in samenwerking eenige feestelijkhedea te organiseeren een geldelijke bijdrage in de kosten verleend. Het reglement voor de winkelweek werd nader vastgesteld en eenige nieuwe bepalingen bijgevoegd. As. Zaterdag speelt het eerst*; elftal der voetbalvereen. „L.O N.G.A" al hier een uit-wedstrijd tegen de v.v. „De; Sporters" te Drunen. Donderdagavond vergaderde in café „Central" de Oranjevereeniging. Nadat de vice-Voorzitter de heer G. C. Carpaij de vergadering had geopend, las de Secreta resse, mej. M. Kramer, het jaarverslag en deed de Penningmeester, de heer J. v. Laarhoven, rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. Deze rekening werd door de heeren Msassen en Metse laar onderzocht, waarop ze werd goed gekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat de Heusdensche Winkeliersvereeniging eëfc. subsidie van f50.heeft toegestaan, welke mededeeling dankbaar door de ver gadering werd aanvaard. Getracht zal worden van de gemeente een verhoogde subsidie te krijgen, met het oog op de feestviering bij den 50ste geboortedag van enze geëerbiedigde Koningin. De gewone kinderfeesten zullen worden gegeven en de medewerking zal worden gevraagd van onze beide muziekvereenigingen, terwijl verder getracht zal worden een openlucht bioscoop te krijgen, die 's avonds een voor stelling geeft. De datum van de feestvie ring werd vastgesteld op Zaterdag 30 Augustus. Het bestuur, waarin door ver trek en bedanken 4 vacature's waren ont staan, werd aangevuld door de benoeming van mevr. Meerman, de heeren Maassen, Meerman en Hus, terwijl als Voorzitter werd benoemd de heer G. C. Carpaij en als vice-Voorzitter de heer P. Maassen., Te ruim 40 ure sloot de Voorzitter met een woord van dank deze vergade ring. Gaarne sporen wij de ingezetenen vac. Heusden aan, deze vereeniging te steunen, door zich bij een der bestuursleden als lid op te geven. Dit jaar wil de vereeni ging het oranjefeest op wat grootere schaal opzetten, dan de laatste jaren geschiedde, wil dit voornemen kunnen slagen, dan zullen de ingezetenen hun fmantieelee. steun niet mogen onthouden. Daarom, in gezetenen van Heusden, geef u op als lid en steun de Oranjevereeniging, die vooral voor onze kinderen zoo'n goed en nuttig werk verricht, door ze jaarlijks een feest dag te bereiden en daardoor de liefde voor ons Vorstenhuis bij te brengen. AALBURG. Dinsdag, 22 Juli, des avonds om half zeven (O.T.), hoopt de heer Van Leeuwen Godsdienstonderwijzer te Schoonrewoerd in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. ALMKERK. HEUSDEN. Op de Maandagavond gehouden ledenvergadering der „Heusdensche Win keliersvereeniging" werd de datum der j winkelweek vastgesteld op 30 Augustus tot en met 6 September a.s., en daarbij een Op 31 Juli, a.s. hoopt de Raad dezer Gemeente, in een openbare zitting bij een te komen. De prijzen der aardappelen zijft thans redelijk, men besteedt voor blauw- pitten f 2.70f 3 40. Schoolmeestert van f 1.70f2.50 per H.L, Naar wij vernemen hoopt „A.K.C." alhier te spelen tegen de Korfbalvereen. uit Aalburg, en wel a.s. Zaterdagna- raidd?$ NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1