Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena,* de Langstraat Het geheim van de Lift. Vacantie H mile mi luiek. FEUILLETON Buitenland. Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET O, zjt de vork zóó in den steel", j zeiden de ooievaars en keken op eens 1 veel vroolijker, „nu, dan zijn we niet boos meer. Laten we dan maar dadelijk gaan, want koning Dokus zal wei on geduldig zijn". En de brave vogels vlogels even la ter weer onvermoeid verder, met Dik- sie en Snop en het roodborstje naar koning Dokus toe. Uit de verte zagen ze al, hoe koning Dokus in den hoogsten boom van het bosch was geklommen en ongeduldig met zijn kroon zwaaide, i Toen ze weer op den beganen grond stonden, kwam koning Dokus snel naar - \beneden geklommen en op hen toe- BT\ UB öOmmBtervmrd "Lieve deusd'. riep h,j uit> »%vat 9 U m angS^. gezetenDe zon is al tin £f\QQ VuUrttm IQ \u\\i'naast °nder en straks, als de maan lü.üuSu ÏIUUÜU lö ÜUII °P komt, begint de zomer. En dan moeten al de bloemen hun geur heb- Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggeheten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Beste jongens en meisjes. Oplossingen der vorige raadsels: 1. Matrozen. 2. Hoofdkaas. 3. Je naam. 4. Lama is lama. 5. Echo. De nieuwe raadsels zijn: 1. Het is een aardig diertje, het heeft een nestje in de boomen, het springt van tak tot tak, en toch... is het geen vogeltje. Wat is het dan wel? 2. Aan welken voet past geen en kelen schoen, en kan ook nooit een schoen gedaan worden? 3. Welk dier heeft alleen maar een kop en een staart? 4. Welke bergen vindt men op geen enkele kaart en in geen enkel land? DE AVONTUREN VAN DIKSIE IN KABOUTERLAND. VIII. „Hoe komen we nu hier vandaan? Het is minstens zes uur loopen", klaag de kabouter Snop, „hè, ik wou dat de ooievaars hier waren!" Nauwelijks had de kabouter dezen wensch uitgesproken, of er klonk vleu- gelgeklepper en de ooievaars streken neer. Ze keken erg boos en ze waren blijkbaar buiten adem van het harde vliegen. „Het is wat moois", bromden ze in hun snavel, „we waren al halverwege op den terugweg. Eerst laten jelui ons door een boodschap van de konings juffer weten, djat we maar terug moe ten gaan, en dan wenschen jelui weer, dat we hier zouden zijn!" „Hoor eens, ooievaars", zei Kabouter Snop, „wees nu maar niet uit je hu meur! Maar diie leelijke koningsjuffer heeft jelui er tusschen genomen. Ik had haar heelemaal niet gevraagd, om jelui te zeggen, dat je terug moest gaan. Dat heeft ze zelf bedacht, om dat wij het gouden sleuteltje terug hebben gevonden en zij dat ;eerst ge stolen had. en nu was ze bevreesd voor straf. Maar het zal haar niet hei pen. Kom, ooievaars, als jelui nu wat uitgerust zijn, dan zouden we graag, Diksie en het roodborstje en ik, naar het bosch van koning Dokus terug gaan." zijn hoofd weer op te vangen, dat is een pak van mijn hart. Kom nu mee, naar den eikenboom, daar wachten al le kabouters al, om in hun emmertjes reukwater te krijgen, om alle bloemen daarmee te besproeien! Kom!" En warempel, toen ze bij den ouden eikenboom kwamen, stonden alle ka bouters al in een heel lange rij te wachten. De meesten zaten op padde- stoeltjes, andere op boomstronken ot groote steenen. Het had ook zoo lang geduura. Ieder had een groote rood gekleurde emmer bij zich. Toen Diksie goed toekeek, zag hij, dat deze emmers niets anders dan groote tulpenbloemen waren. Koning Dokus opende de kast en draaide de kraan van een groot hou ten vat open, dat daarin verborgen was. En toen mocht iedere kabouter daar onder zijn emmer vullen, waarna ze als hazen heen snelden, om alle bloe- WAAR HOOG BOVEN DE HOOFDEN DE ZWARTE VLAG HALF STOK WAAIT staan aan den ingang der Wenzeslausmijn te Neurode in Silezië, de kennissen en familieleden, en slaan vol droefheid de pogingen der redders gade, na de groote mijncatastrofe. Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 16.) Hij drukte zich beleefd en met zach te stem uit. Hij scheen haar bescher ming af te smeeken en daar voelde ze zich door gevleid. Eindelijk nam zij een besluit. Wien moet ik aandienen? vroeg ze. Een redacteur van de Gazette de Paris.... Een straal van verwondering blonk in de oogen van de meid. Zij antwoor- de echter niet en bracht Tortoran in een spreekkamer. i Wil mijnheer even gaan zitten, zei ze, terwijl ze een zetel aanwees. Ik ga zien of de jonge juffrouw u kan ontvangen. Een enkele minuut slechts ging voor bij. De kamenier verscheen en bracht den bezoeker in een met veel smaak gemeubeld salonnetje binnen. Mejuffrouw Micheline komt dade lijk, verklaarde ze. En Tortoran vroeg zichzelf met klop pend hart af: i Wat moet ik nu aan die juffrouw Micpheline vertellen?.... Ik ken ze niet eens.... Hij had geen tijd het antwoord op Hij had geen tij het antwoord op ben! Gort met krentjes, is dat klim men! En nu, kabouters, hebben jelui het sleuteltje gevonden „Ja, Majesteit", sprak kabouter Snop plechtig, en haalde het gouden sleu teltje te voorschijn, dat hj eerbiedig aan den koning overreikte", de konings juffer had het gestolen. Maar hier is het". „Braaf gedaan, Snop, en jij Diksie, en ook jij, roodborstje", zei koning Dokus, en gooide van plezier zijn kroon in de lucht, om die heel kunstig op De deur ging open en een jong meis je verscheen. Ze was in een wit flanei- kaerjapon gekleed. Haar hooge en slan ke gestalte, haar smal gelaat en regelma tige trekken mete 'en trotsche en droo- merige uitdrukking, gaven haar het voorkomen van een prinses uit een legende. Ze scheen onder den indruk te zijn. Haar oogen vertoonden de sporen van versche tranen. Haar zwart haar, haas tig en zonder behaagzucht opgewron gen, maakte nochtans boven haar bleek gezicht, het heerlijkste der sieraden uit. Tortoran maakte een diepe buiging. Mejuffrouw, begon hij, veront schuldig mijn onbescheidenheid, maar... U komt namens hém, nietwaar? brak ze af. De jongeling zette eerst verwonderde oogen op, om daarna onder drang van een vreemd bewustzijn te antwoorden: Ja, mejuffrouw... Tegelijkertijd dacht hij: „Als ik over een minuut hier niet met geweld aan de deur wordt gezet, moet mijn ster wel van bewonderenswaardige grootte zijn. De prinses uit de legende werd ech ter vriendelijker. Ze glimlachte beval lig. Ga zitten als 't u belieft, zei ze, en vertel me hoe het er dezen morgen toegegaan is.... Sidderend zette Tortoran zich neer. Wiens rol speelde hij hier? Op wel ke gebeurtenis zinspeelde het jonge meisje?.... Wat wou ze dat men haar vertelde Hij stond op het punt zijn bedrog te bekennen... Maar het jonge meisje hernam: iIk verwachtte u niet vóór van men in het bosch te gaan besproeien met heerlijke bloemengeuren. Koning Dokus kreeg een beetje reukwater in zijn baard. En juist toen hij de heerlijke geur daarvan opsnoof, kwam er een elfje aangezweefd met een brief met vijf lakken er op. Koning Dokus maak te den brief open en las: „Morgen zal ik rechtspreken over de diefachtige ko ningsjuffer die het gouden sleuteltje gestolen had. U en alle andere kabouter moeten ook komen. De Elfenkoningin". (Wordt vervolgd.) avond. René had zeker vernomen dat mijn vader vanmiddag juist voor deze zaak naar het gerechtshof zou geroe pen worden en dat ik alleen thuis zou zijn?... En daarom heeft hij u hierheen gezonden.... Deze woorden waren voor den jour nalist een openbaring. René, het ge rechtshof, „die zaak", alles klopte. Het was zonder twijfel het in den voor middag bij René Lambert gedane on derzoek, dat de belangstelling van de dochter van Max Durand zoo opwekte. Dadelijk nam hij een besluit. Zijn eerlijke geaardheid walgde beslist van de te zeer ingewikkelde list. De poli tie jonassen, door zich als helper van een electrisch werkman te doen door gaan, goed, maar een jong meisje be driegen, achter haar geheimpjes komen, haar binnenste openbreken door mis bruik te maken van haar naief ver trouwen, neen dat niet. Hij stond 'op, en zei ernstig: Vergeef me juffrouw, maar ik heb gelogen, ik ben niet degene die u ver wachtte... Micheline was op haar beurt opge sprongen. Ze was geheel bleek gewor den. Daarna trad ze een paar stappen achteruit, bedekte haar aangezicht met de handen en kreunde dof: Hemel, ik heb me zelf verraden. Maar dadelijk werd ze zichzelf weer meester, richtte het hoofd op; haar zwarte oogen glinsterden van woede. Wie is u, mijnheer, en met welk recht laat u zich bij mij aandienen? Hij gaf geen rechtstreeks antwoord. Vanmorgen, zei hij, heb ik onder een vermomming en in omstandighe den die u weinig kunnen schelen, een EEN RECHTERLIJKE DWALING. Naar de „Daily Herald" uit New- York (stad) verneemt, is daar onlangs zekere John Macdonald in hechtenis genomen, die zichzelf ervan had be schuldigd, indertijd in het proces te gen de arbeidersleiders Mooney en Bil lings in welk proces hij een der hoofd getuigen was geweest, een meineed te hebben afgelegd. Mooney en Billings waren in 1916 te San Francisco wegens een moordaanslag ter dood veroordeeld, doch hadden gratie gekregen. In New- York (stad) zullen deze week betoogin gen worden gehouden om te verkrijgen, dat hun volledige kwijtschelding van straf zal worden gegeven. DRAMA IN EENIRECHTSZAAL. Getuige doodgeschoten. Voor de rechtbank te Los Angelos, heeft een makelaar, Keaton genaamd, den financier Motley Flint doodgescho ten. Flint verliet juist de getuigenbank, toen Kaeton hem doodschoot met de woorden: Die vent heeft mij geruïneerd. Ik belegde al mijn geld in aandeelen National Bank en zij vielen 100 pun ten; ik had 4000 aandeelen. Later zei- de hij, dat hij Flint niet had willen dooden. TRAGISCHE AFLOOP VAN EEN UITSTAPJE. Vijf jongens en meisjes verdronken. Vijf jongens en meisjes zijn verdron ken door het omslaan van een joi in de baai van Massachusetts. Een kunst vaartuig heeft den eenigen overlevende gered, die vertelde, dat een rukwind het vaartuig had doen omslaan. De zeven inzittenden kwamen in zee te recht, maar wisten zich wanhopig aan de omgeslagen boot te klampen. Toen de nacht aanbrak, hadden de uitgeputte schipbreukelingen stuk voor stuk moe ten loslaten en zij verdwenen in de diepte. De laatste was één der meisjes die na een wanhopigen strijd losliet en met een verschrikkelijken kreet om hulp in de diepte verdween. BRAND OP DE WERELDTEN TOONSTELLING TE ANTWERPEN. Zondagnacht is er brand uitgebroken, waarschijnlijk tengevolge van kortslui ting in de lichtreclame, in den koepel van het Sunlight-paviljoen, op de ten toonstelling te Antwerpen. De brand weer was het vuur spoedig meester. De koepel is ingestort en het gebouw van het overigens onbeschadigde pavil joen, door water beschadigd. De scha de, die spoedig zal kunnen worden her steld, is vrij groot. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Twee dooden. Nabij Skhkopan bij Merseburg is een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een Alpenvliegtuig, van een acade mische vliegergroep, met een beman ning van twee koppen, was bij Skhko pan geland, waar de piloot een familie lid wilde bezoeken. Toen het vliegtuig gestart was voor den terugtocht, stort te het plotseling van een hoogte van ongeveer 40 M. neer. Het vliegtuig werd volkomen verpletterd. De piloot werd dood van onder de overblijfselen te voorschijn gehaald. De passagier is in zwaargewonden toestand naar het ziekenhuis te Merseburg overgebracht waar hij echter bij aankomst bleek te zijn overleden. WATERVLIEGTUTG NAAR BENE DEN GESTORT. Nabij Warnemunde stortte een water vliegtuig van 1000 M. hoogte naar be^ neden. Een passagier werd uit het toe stel geslingerd en stortten van deze hoogte in zee. Zijn lijk is nog niet gevonden. De bestuurder kreeg op 50® M. hoogte de macht over de stuurin richting terug en slaagde er in veilig op het water neer te strijken. o DE OVERSTROOMINGEN IN KO, REA. De zware overstroomingen van de laatste dagen in Westelijk Korea hel* ben vele onsgelukken veroorzaakt. Er zijn 78 menschen verdronken, ter wijl er 30 vermist worden. Duizenden lieden zijn dakloos. ERNSTIG TRAMONGELUK. In de buurt van Royan (dept. Cha^ rente) heeft een ernstig tramongeluk plaats gehad. Twee trams uit tegenovergestelde richting komende, botsten in volle vaart tegen elkaar en werden daarbij geheel vernield. Meer dan 20 passagiers werden daar-; bij levensgevaarlijk verwond. ANDED. De leerlingen der Chr. Lagere Landbouwschool zullen onder geleide van het Hoofd dier school een reisje maken naar Rotterdam. Aan de Hoogere Burgerschool te Gorinchem is van de 2de naar de 3de klasse bevorderd T. Polak alhier. Met het ardappelen rooiea' wordt alhier gestadig voortgegaan. De prijs is nog steeds dalende en fee- draagt momenteel voor schoolmees ters slechts f2.25 Per H.L. meer. j DUSSEN. Bij Kon. Besluit is oinp verklaard het beroep ingestel H. C. Bern alhier, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het in werking brengen van eera autobusdienst van Sleeuwijk over Dus- sen, Heusden en Drunen naar 's-Her- togenbosch. NIEUWENDIJK. )C Zondag is de zieken telefoon' in gebruik genomen, de zieken die in geruimen tijd niet in de kerk aan wezig zijn geweest, konden Zondag! genieten. Ze beluisterden met aan dacht de predikatie welke schitterend geslaagd is. Velen zullen den kerken raad hiervoor dankbaar zijn'. iMaandag sloeg den bliksem' in een hooischelft, staande in den Up- pelschen polder, deze brandde tot deR grond toe af. Zondagavond reed een au,t«i met volle vaart tegen de balie van de. sluis, met gevolg dat ze eenige stuk ken opliep, na eenige reparatie kon ze haar reis tot Gorinchem volbren gen, alwaar ze ter reparatie wend1 opgeborgen. Het reinigen van den puÊ voor het stoomgemaal welke om; de vijf jaar gezuiverd moet wor den had geen gunstig verloop, door den hoogen waterstand sloeg de afdamming stuk waardoor het water met volle vaart binnen stroomde, ge lukkig was juist het volk weg zoodat geen menschenlevens te betreuren zijn. Deze week werden de eiere»; politieonderzoek in nummer 15bis, rue d'Hauteville bijgewoond, in den loop waarvan... Hij hield "even op. Een rilling was door het jonge meisje gegaan. Zij gaf een teeken dat hij zou voortgaan. ...In den loop waarvan, vervolg de hij, ik vernam, dat mijnheer Max Durand een rol in de zaak van de geheimzinnige lift speelde. Ik kwam mijnheer uw vader opzoeken om te beproeven van hem eenige ophelderin gen te verkrijgen... Heb ik ongelijk ge had? Ik .weent het niet. Ik vraag u nederig om vergiffenis, daar ik op u eerste vraag „ja" geantwoord heb. Micheline beschouwde hem een tijd lang zonder te spreken. Ze doorgrondde die gelaatsuitdrukking met een ernstige oplettendheid. Eindelijk herhaalde ze: Wie is u? Een nederig dagbladschrijver, die het op zich genomen heeft, de waar heid in dit zonderlinge avontuur na te vorschen en bekend te maken... De waarheid, sprak ze met vurige stem, o, ik zou veel geven om ze te kennen. Sedert weken leef ik in on zekerheid en angst. Ze hield een korte poos op en her nam op kalmeren toon: Het is zonderling. U bent begon nen door me te bedriegen, en ik heb, ik weet niet waarom, een onwillekeurig vertrouwen in u gesteld... In zichzelf juichte Tortoran: „Ge wonnen slag, ik leg mijn kaarten neer". En dadelijk vertelde hij aan Micheline, punt na punt het toneel van den voor middag. Terzelfdertijd zag hij op het gelaat van het jonge meisje de uitwerking die zijn verhaal op haar maakte. Ze gloeide van verontwaardiging toec hij de door Grascuit tegenover René Lambert geuite vermoedens vertelde, be toonde eenige verlegenheid toen er spra ke was van haar vader en scheen ten slotte teleurgesteld toen Alfred zweeg!. En... is dat alles? zei ze. Dat is alles. Heeft men niets ontdekt? Niets. Het vraagstuk is in zijis geheel onaangeroerd geworden. De ver dwijning van den armen Gardenois blijS onverklaarbaar. Op een gebaar van Micheline, be greep Tortoran dat hij naast de kwes tie heenging en dat niet zoozeer hel lot van Gardenois het jonge meisje met zorgen vervulde: Ja, ja, zei ze verstrooid... maar, heeft men niets gevonden?... geen do cument... bij voorbeeld?... Zij had nauwelijks die woorden ge sproken, toen hij plots begreep, waar op Micheline zinspeelde. Terwijl hij zijn blik in dien van hcï jonge meisje gevestigd hield, zei hg langzaam: U wilt spreken, meen ik, over hól „rond en platte voorwerp" dat Gar? denois in zijn aktentasch had? Ze sloeg de oogen niet neer. Dat is waar, antwoordde ze, IK dacht aan dat voorwerp... Wat is het dan? vroeg de jour? nalist. Wel, hernam ze scherp, ik gal twee vingers \»an mijn hand "om hei te weten. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5