V ermist. VERSCHE C. BOUMAN, Openbare Verhuring liet huis Antoon Remie EXTRA REIZEN: Waarom Omdat Eed oud adres waarborgt G. VAN DIESSEN I HEUSDEN Notaris Van Gendt Notaris Van Gendt Tarwe en Haver 90 H.A. Ha weide Maak een Eind aan dat Jeuken! Autobusdienst „De Onderneming" Advertentie». 4 Augustus a.s. Notaris A. SCHAAP Notaris J. R. RIETRA NOTARIS PAAP Schoolreizen en öezelschapreizen. A. BOUMAN - AALBURG. P. BASELAAR Ammerzoden. 3E Belangrijk bericht. Botermarkt HEUSDEN. bewoners van het zuidelijk deel der streek eens te vernemen. Hierop ver klaarde spr. ieder die dit wenschte gaarne het woord te willen verleenen. De heer Mr. van Ommeren dankt in de allereerste plaats voor de ontvangen uitnoodiging, brengt de initiatiefnemers een woord van lof en zegt dat ook hij overtuigd is, dat verbetering der wegen in het Land van Heusden en Altena zeer noodig en noodzakelijk is. Spr. is ook overtuigd, dat de tuinbouw in de streek zal toenemen, doch hij vraagt zich af, of deze toeneming zoo groot zal zijn, dat daarvoor een geheel nieuwen verkeers weg noodzakelijk is, een verkeersweg bovendien, die slechts gedeeltelij k in de behoefte zal voorzien. Spr. voelt daarom meer voor de door den heer Bogers op de vergadering te Woudrichem gestelde vraag of het niet beter is de bestaande wegen te verbeteren. Spr. acht verbete ring van den provincialen weg over Dus- een zeer goed uitvoerbaar, een andere vraag is of de Maasdijk te verbeteren zal zijn. Als men echter ziet dat men te Veen en te Wijk op sommige gedeel ten 7ö cM. heeft afgegraven, dan acht spr. het niet onmogelijk om den Maas dijk over de geheele lengte met 50 cM. te verlagen, waardoor een breeder weg dek wordt verkregen. Zou men daarna den dijk gaau asphalteeren, dan verkrijgt men een verkeersweg voor het Noorde lijk, zoowel als voor het Zaidelijk deel. De kosten van deze verbetering acht spr. ook niet zoo hoog als den aanleg van een geheel nieuwen weg en daardoor de kans op succes ook grooter. Verder heeft hij in het verslag van de vergade ringen te Woudrichem en te Veen ge mist het plan Bongaerts voor een weg door den Biesbosch door een dergelij- ken weg zullen de kleine boerenbedryf- jes, die er in deze streek het meeste zijn, ook worden geholpen en dan vraagt spr. zich af, of er ook niet geijverd moet worden voor drooglegging van den ge- heelen Biesbosch. De heer Bogers vreest ook, dat een weg zooals de heer Reinsaart die zich heeft gedacht, een kostbaren weg zal worden, spr. meent, dat men meer kans van slagen zal hebben, als wordt aange drongen op verbetering van bestaande wegen. Het plan van een nieuwen weg, zal zoo groote fiaancieele offers vergen, dat spr. bang is, dat het daarop zal stranden. Verbetering van den provin cialen weg en den Hoogen Maasdijk acht spr. niet onmogelijk en zeker minder kostbaardaarbij is dan ook de ge heele streek geholpen. Wat het denk beeld van Mr. van Ommeren over den weg door den Biesbosch naar de Spie- ringsluis betreft, spr. is daarvoor nog niet zoo enthusiast, daarvan moet men, meent spr., voorloopig nog maar afzien. Ook den tijd voor geheele drooglegging van den Biesbosch acht spr. nog niet gekomen, omdat er nog verschillende gedeelten zijn, die nog te laag zyn ge legen. Er wordt in de vergaderingen voortdurend geeproken over een weg van de brug te Heusden naar den tol te Sleeuwijk, den weg van den tol naar Werkendam wordt evenwel niet genoemd, doch ook deze is veel te smal en vol doet niet aan de eischen van het mo derne verkeer. Dit gedeelte is evenwel een slaperdijk, die niet verlaagd mag worden, hiermede mag wel rekening worden gehouden. De heer de Waard verklaart een weg als wordt voorgesteld, broodnoodig te achten, afgezien van het feit of de tuin bouw in de streek zich al of niet sterk zal ontwikkelen, omdat ook de landbouw behoefte heeft aan goede verkeerswegen. Spr. zou eerst actie willen voeren voor het plan Reinsaart, mocht dit plan ten slotte niet voor verwezenlijking vatbaar zijn, dan eerst voor verbetering der be staande wegen, omdat deze laatste naar zijn overtuiging, nooit zoo zijn te ver beteren, dat zij aan de eischen die men aan een behoorlijken verkeersweg moet stellen, voldoen. Het plan Bongaerts acht spr. althans voorloopig, ook onuitvoer baar, met het oog op de groote kosten men zal verschillende bruggen moeten bouwen, daarbij bestaat voorioopig ook nog niet zoo'n groote behoefte aan dien weg. Wat de kwestie van drooglegging van den Biesbosch betreft, dit juicht spr. toe, doch dan zullen eerst de ver schillende polders in een waterschaps- verband vereenigd moeten worden. De heer A. Z. Snoek zou de vraag willen stellen of de heeren zich ook reeds een voorstelling der kosten hebben ge maakt een weg dwars door de streek, dus ook door den „Duil", waar men veel moer aantreft, zal zooveel kosten, dat spr vreest dat er niets van zal kun nen komen. Spr. wijst er op, dat de weg van Rotterdam naar den Haag, die thans wordt aangelegd, op een millioen gulden per K.M. komt. De Voorzitter merkt op dat men hier niet vraagt om een weg, als wordt aan gelegd van Rotterdam naar den Haag; men is met veel minder tevreden, daar bij wordt deze weg aangelegd door een streek, waar de grondprijzen buitenge woon hoog zijn. De besturen van de beide vereenigingen, die den stoot tot deze vergaderingen hebben gegeven, waren van meening, dat de bestaande wegen niet te verbeteren zijn in dier voege, dat zij aan de eischen voldoen. Uitbreiding van den tuinbouw acht spr. zeer waar schijnlijk, alles wijst daarop en daarom is een goede verkeersweg een gebiedende eisch. De streek moet met zijn voort brengselen kunnen concurreeren en daar voor is het noodig dat men zoo spoedig mogelijk met deze voortbrengselen aan de veiling en markten is. Dat er gro U kosten mede gemoeid zijn, geeft spr. gaar» ne toe, maar behalve de opgesomde voor- deelen, zullen waarschijnlijk de grond prijzen gaan stijgen. De heer K. v. d. Velden, wethouder van de gemeente Wijk, acht verbetering van den Maasdijk uitgeslotenverlagiDg geeft weinig of geen verbetering en zou men tot verbreeding willen overgaan, dan zit men direct met de woningen die langs den dijk zijn gebouwd. Spr. acht daarom een geheel nieuwen weg als aan gegeven in het plan Reinsaart, de beste oplossing. Zeker zullen daarmede groote uitgaven gemoeid zijn, doch als men ziet dat in Zuid-Holland 1 millioen per K.M. voor een weg wordt uitgegeven, dan zal de regeering, als maar voldoende actie wordt gevoerd, niet doof blijven voor de behoeften van het Land van Heusden en Altena. De heer G. J. W. Branderhorst heeft reeds verschillende sprekers gehoord, doch hij zag gaarne dat thans eerst het woord eens werd gegeven aan mijnheer Reinsaart om zijn plannen te verduide lijken. De heer Reinsaart zet zijn plan uiteen, en merkt op, dat naar zijn meening van een weg als voorgesteld, 10.000 H A. zullen profiteeren. Cijfers kan spr. niet geven, omdat hij zich niet met den plaatselijken toestand van de streek op de hoogte heeft gesteld en alleen te werk is gegaan op de hem verstrekte gegevens. De heer Branderhorst merkt op, dat het Land van Heusden en Altena de vruchtbaarste streek van ons land is, maar tevens een streek, die het meest geïsoleerd ligt. Spr. ziet ook groote moei lijkheden om den Hoogen Maasdijk zoo danig te verbeteren, dat hij in de ver- keersbehoeften voorziet. Spr. geeft den raad, dat de besturen die deze actie op touw hebben gezet, met eenige Staten leden zich in verbinding stellen met den heer Kersemakers van den Provincialen Waterstaat en Majoor v. d. Steur te 's Hage van den Rijks Waterstaat, die beiden heel goed met de streek op de hoogte zijn. Spr. zou de actie groot scheeps aanpakken en met groote plan nen komen. Na de eerstgenoemde be sprekingen zou spr. een vergadering wil len beleggen waarop alle gemeente- en polderbesturen en vooraanstaande per sonen uit de streek worden uitgenoodigd. Men kan dan met meer omlijnde plan nen voor den dag komen. De Voorzitter zegt, dat het de bedoe ling van het begin af is geweest, om in deze richting te gaan werken. De heer Reinsaart merkt op, wil men in deze richting kunnen voortwerken, men het eerst in de streek zelf er over eens moet zijn, waar de weg moet ko men. Om het daarover eens te worden en de meening te vernemen van de ver schillende deelen van de streek, daar voor zijn de vergaderingen als deze. De heer v. Campen drukt er zijn spijt over uit, dat zoo weinigen aan den op roep tot bijwoning van deze vergadering gevolg hebben gegeven. De Voorzitter vindt het ook jammer, dat niet meerderen aan den oproep heb ben gevolg gegeven. Men heeft tot heden alleen de stem van den heer Brander horst gehoord, die echter wel als een machtige stem op dit gebied mag wor den beschouwd. Spr. wijst ook nog op het groote belang, dat de streek achter Heus den, waar de tuinbouw sterk wordt uit geoefend, bij den voorgestelden weg heeft. Hij zou op deze vergadering spijkers met koppen willen slaan en over willen gaan tot het vormen van een zoogenaamd werk-comité. De heer G. v. d. Beek wethouder der gemeente Eethen zegt, dat de heer Van Everdingen te Heusden voorzitter van den polder „Biesheuvel" hem heeft verzocht, dit waterschap op deze vergadering te willen vertegenwoor digen. Spr. vreest, dat de kosten voor den aanleg van een nieuwen weg, vooral in den tegenwoordigen tijd met zijn ma laise, een onoverkomelijk bezwaar zullen blijken. Hij heeft het oor in zijn ge meente hier en daar te luisteren gelegd en het bleek hem, dat de bewoners uit die gemeente niet veel voor een nieuwen j weg voelen. Men redeneert zoowij hebben een goeden weg, die ons in ver binding stelt met Den Bosch een plaats, waarop wij uitsluitend zijn aan gewezen. Spr. wijst ook nog op de actie die indertijd is gevoerd voor den aanleg van een spoorweg door de streek en waarvoor toen voor het ontwerpen der plannen, 10 cent per bunder werd be taald. Van die plannen is toen niets gekomen men zal de betrokkenen thans weer niet zoo gemakkelijk tot een nieuwe bijdrage kunnen krijgen. De heer Bogers zegt dat hij tot heden steeds in de meening heeft verkeerd, dat ook in het Zuidelijk deel der streek, de behoefte aan een beteren verkeersweg werd gevoeld, nu hij de meening van den heer v. d. Beek heeft vernomen en blijkt dat deze behoefte niet bestaat, kan hij volkomen meegaan met het plan van het voorloopige bestuur, om alleen een weg in het Noorden zien te krijgen. De heer de Waard wijst er op, dat de voorgestelde verkeerweg, behalve voor de streek ook van groot belang is voor het doorgaand verkeer van Rotter dam naar 's-Bosch. Het pre-advies van Ged. St. van Zuid-Holland, waarmede zij hun voorstel om den weg door den Biesbosch van Dordt naar het veer aan de Kop van het Land op het provinciaal wegenplan te brengen, verdedigen, wat inmiddels ook is geschied, luidt als volgt „Het veer zal verder een interprovinciale verbinding tot stand brengen, waarvan de beteekenis niet moet worden onder schat, Het verkeer tusschen 's-Bosch en Dordrecht zal den kortsten weg over dit veer vinden. Immers de weg via Moerdijk is 63 K.M. en die over Heus den, Werkendam, Kop v. 't Land wordt slechts 55 K.M. Bovendien bedraagt de vaarafstand van Moerdijk naar Wilems- dorp 2700 M. en van Spieringhoeve naar de Kop van het Land slechts 500 M. Men mag dan ook aannemen, dat een deel van het auto-verkeer tusschen het industrieel Oost-Brabant en Rotterdam dit traject zal kiezen". De heer Snoek wijst nog op het groote belang dat ook de veiling te Drunen bij den voorgestelden weg heeft. Spr. dringt aan ook met het bestuur dezer veiling in contact te komen. De heer v. Campen zegt dat alleen des Woensdags de bewoners van dit ge deelte der streek naar 's-Bosch gaan. De heer Donken acht den weg dwars door het Land van Heusden en Altena de beste oplossing. Spr. acht een der- gelijken weg ook van groot belang voor Waalwijk en de Langstraat. De heer v. d. Velden dringt aan de op touwgezette actie flink door te zetten. Als de bewoners van Genderen merken dat het andere gedeelte meer van zijn producten maakt, omdat zij spoediger op de besteme plaatsedn zijn, zullen ook de bewoners van deze gemeente van den weg wel gebruik gaan maken. De heer Branderhorst zegt, dat men hem groot pleizier zal doen, als men het Zuidelijk gedeelte niet gaat uitschakelen. Zeer zeker heeft ook dat groot belang bij een goede verkeersweg. Spr. wijster op, dat tegenwoordig ook reeds groote vrachtwagens uit den Biesbosch: geladen met vee, Woensdags naar den Bosch komen en dat dit vee door elkaar f10 per stuk minder opbrengt, omdat het over een langen slechten weg wordt aangevoerd, tegenover dat vee dat over een prima weg vervoerd wordt. De heer Reinsaart merkt nog op, dat ook 's Bosch en Dordt groot belang bij een verkeersweg door het Land van Heusden en Altena hebben, evenals Heusden en Drunen. Voert men geza menlijk actie, dan verwacht spr. zeker succes. De Voorzitter leest hierop een schrij ven voor van Mevr. de wed. van Buuren, waarin deze kennis geeft, dat haar zoon en ook de Burgemeester van Andel, Giessen en Rijswijk, verhinderd zijn, de vergadering bij te wonen, In het schrij ven wordt ook medegedeeld, dat de Ka mers van Koophandel te Waalwijk, 's Bosch en Dordrecht met de gevoerde actie sympathiseeren en deze gaarne zul len steunen, om den voorgestelden weg op het rijkswegenplan te krijgen. De Voorzitter deelt nog mede, dat het thans in het voornemen ligt, verschil lende vooraanstaande personen uit te noodigen zitting te nemen in een comité dat de actie krachtig gaat voortzetten, waarop hij de vergadering met een woord van dank sluit. fgiiiteulaiiil. TYPHOON TEISTERT JAPAN EN KOREA. Honderden slachtoffers. Bevestigd wordt, dat de typhoon, welke in de stad Nagasaki en omgeving heeft gewoed, vele honderden personen heeft gedood, terwijl duizenden dakloos zijn. Ook op zee zijn vele menschen veronge lukt 8 kustschepen en 83 motorbooten zijn gezonken. De spoorweglijnen zijn ernstig beschadigd. De totale schade be draagt 20 millioen yen. Omtrent de op Korea aangerichte ver woestingen zijn nog geen gegevens bekend, daar de verbindingen verbroken zijn. Het is echter reeds bekend, dat de schade in drie provincies groot is. NIEUWE HITTEGOLF. 21 dooden. Naar uit New-York gemeld wordt, heerscht op het oogenblik een nieuwe hittegolf in de staten van het midden Westen en een deel der Oostelijke staten. Tijdens het week-end vonden 46 personen den dood waarvan 21 tengevolge van de overmatige hitte en de overigen bij het baden. In Washington was de hitte zoo geweldig, dat in den senaat de verdere beraadslagingen over het Londensche vlootverdrag tot Maandag moest worden verdaagd. LOCOMOTIEF ^ONTPLOFT. Van de locomotief van een goeder rentrein is op 50 K.M. afstand van Winnipeg de stoomketel ontploft. De machinist en de stoker werden gedood; 3 personen werden verder gewond, waarvan 1 zwaar. o— JEUGDIGE MOORDENAAR. Te Essen werd Vrijdagavond een vier en twintig-jarig dienstmeisje, dat eerst sinds veertien dagen gehuwd is, door een achttien-jarigen slagersjongen, die met haar bij eenzelfde familie in dienst was, in de waschkeuken door drie mes steken in 'den hals gedood. De jeugdige moordenaar werd gear resteerd. Hij beweerde, voor den mal gehouden te zijn, wat van andere zijde evenwel ontkend Xvordt. De dader staat als bijzonder driftig bekend. 3 Na onderzoek bleek, dat hij blijkbaar in overspannen toestand verkeerde. VADER VERGIFTIGD ZICH EN ZIJN VIER KINDEREN. Tijdens het verblijf van de vrouw des huizes te Parijs, om een bruiloft van haar broer bij te wonen, speelde zich in haar huis te Auverre een vree- selijk drama af. Haar man sloot alle deuren en stopte alle reten en gaten dicht en stak toen in de slaapkamer van hem en de vier kcinderen een houtvuur aan. Toen de man 's morgens niet op zijn werk verscheen en men bij hem thuis alles gesloten vond, for ceerde men de deuren om binnen te komen. Zoowel de man als de vier kinderen waren door kolendamp ver giftigd. Waarschijnlijk hebben slechte economische omstandigheden den man tot deze gruwelijke misdaad geleid. 13 Hiermede berichten wij, dat de te Aalburg te houden KNIPCURSUS is uitgesteld tot SINGER-M AATSCHAPPIJ Tilburg, Juli 1930. Sedert 3 weken wordt te, Almkerk uit een weide een PINKVAAR.S vermist, voor zien van een varkensring in het linkeroor. Terug te bezorgen bij C. P. VAN HBRWIJNEN te Almkerk. DRUIVEN MELOENEN BANANEN TOMATEN PRUIMEN SINAASAPPELEN CITROENEN Drietrompetterstraat, zal op WOENSDAG 23 JULI a.s. nam. 7 u. precies (Z.T.) bij Wed. v. d. Maaden te W ij k, t. v. dames Wed. C. B. Vos en C. Blankers en de heeren Schaar- meesters v. d. Wijkerwaard, publiek verharen Circa 190 Rundveescharen op Bandwaard, Oxenwaard en Wijkerwaard onder Wijk. zal op DONDERDAG 31 JULI e.k., nm. 3 u. precies Z. T., bij A. Kramer te Genderen, publiek verhuren t/v Ned. Herv. Kerk aldaar, voor 5 jaar: BOUWLAND „Zusterhof" al daar, in 10 perc. BOUWLAND in de Geer aldaar, thans in huur bij H. Schreuders. te Waalwijk, zal op DONDERDAG 27 JULI 1930 nam. 3 uur (zomertijd) ten koffiehuize van M. Lankhaar te Babiloniënbroek, pnbiek verkoopen voor den Heer C. Lankhaar, 2 H.A. puike in het Nieuwland van Babiloniën broek. van ongeveer in de Polders Jannezand, onder DUSSEN, op DONDERDAG 31 JULI 1930, des namiddags 2 uur (Zomertijd) in het café van Mejuffrouw L. van ter Pluijm, tegenover de Kerk te Hank (gem. Dussen) ten overstaan van te Dussen. Inlichtingen te bekomen ten kantore der N.V. Maatschappij Jannezand, Wijnstraat 117, te Dordrecht en bij den Opzichter A. van der Stelt, te Jannezand. te Werkendam, zal DONDERDAGEN 24 en 31 JULI 1930, 'a avonds half acht (Zomertijd), in café De Lorm te Giessen, voor den Heer J. van St. Maartensdijk, publiek verkoopen: met erf en boomgaard te Giessen, groot 29.19 aren, met erfpachtsrecht van een t/o ge legen perceel, groot 11.34 aren. Breeder bij biljet. De nieuwe Zomercollectie's ontvangen Ruime keuze voor Dames- en Heeren Costuums, Man tels, enzenz PRACHTIGE STOFFEN en als steeds BILLIJKE PRIJZEN Prompte bediening t Nette afwerking Tijdige bestelling gewenscht. Dames- en BRBESTRAAT 78, HEUSDEN. beveelt zich beleefd aan voor B i 1 l ij k e P r ij z e n. VRAAGT PRIJSOPGAAF staat de KLEERMAKERIJ van P. BASELAAR te Ammerzoden bekend als eerste klas zaak zij steeds het nieuwste brengt in Stoffen, uitmunt door een Onberispelijke Coupe en het personeel steeds staat onder vakkundige leiding van den Patroon zelf. Vraagt de Prachtcollectie voor a.s. Zomer 1930. Aanbevelend rraat Gaat daarom voor PRIMA BONBONS, GEBAK en BANKET SOOR- TEN, DOOZEN BONBONS, DEVENTER KOEK, naar de Firma Denk U eens In, wat het beteekent ver lost te worden van die vreeselijke jeuk die uw nachtrust stoort Enkele drup pels D. D. D. doen het jeuken reeds be daren en geven onmiddellijk verlichting. Geen slapelooze nachten meer, geen hinderlijk jeuken overdag. Waarom nog langer lijden? Reeds na de eerste aan wending van D.D.D. zal de aandrang tot krabben verdwijnen. Ekzeem en andere huidaandoeningen wijken spoe dig voor D. D. D. Het is geen vettige zalf, doch een heldere vloeistof. Koop nog heden een flacon van f 0.75 of f 2.50 bij Uw Apotheker of Drogist D.D.D» ondersteunt de heilzame werking der D.D.D.-Vloei- 2 S S* stof en houdt de hold gezond, f 1.per stuk. B 4 y

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 3