Derde Blad HO, 5040 M 25 Juli voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat 8n de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws Predikbeurten BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der ge- te 's GRAVENMOER op Dins dag 22 Juli des n.m. half acht. Voorzitter: Edelachtb- Heer D. Smits. i J J [jfl Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, leest, daar na de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen ktukken Verslag van de Gezondheidscom missie te Waalwijk over 1929. Goedkeuring door Ged. Staten van de raadsbesluiten tot wijziging der gemeente-begrootingen 1929 en 1930. Circulaire van den Commissaris der Koningin, waarin wordt aanedrongen in de g-emeentelijke bouwverordening een bepaling op te nemen, waarbij bij niewbouw verplichtend wordt ge steld aan de woning een brievenbus aan te brengen. Op voorst, v. B. en W. wordt besloten een eventueele beslis sing over deze circulaire aan te hou den tot de bouwverordening gewij zigd wordt. iDe Voorzitter deelt mede dat de toemaatverpachtingen gehouden zul len worden op Woensdag 30 Juli. B. en W. stellen voor de begrooting 1930 te wijzigen. De ontvangsten in totaal te verhoogen met f366.10 de uitgaven met f667.50 en deze ver hoogde uitgaven, gedeeltelijk met de verhoogde inkomsten en voor het ver dere uit posten waarbij over en door verlaging van den post onvoorzien. De raad hecht zijn goedkeuring aan deze begrootings-wijziging. Armenrekeningi 1929. Deze rekening is in onderzoek ge weest bij een commissie. Mevrouw Millenaar brengt namens deze com missie rapport uit, uit welk rapport blijkt dat de gewone ontvangsten heb ben bedragen 8713.34 de ontvangsten den kapitaaldienst betreffende f5196.3772 totaal dus 13909,7172. De uitgaven bedroegen voor den ge wonen dienst f8552,0272 voor den kapitaaldienst f 4132,60 totaal f 126846272- Het batig slot van den gew. dienst bedroeg 161.3172 van den kapitaaldienst f 1063.7772. Voor onderhoud der landerijen is uitgege ven een bedr. v. f947.55. De commis sie wijst er op, dat dit tegenover een ontvangst van f 4030,60 aan land pachten een vrij hoog bedrag is, doch ze meent, dat hoewel zuinigheid ge boden is, men met dit onderhoud ook niet te zuinig mag gaan woe den, omdat het gevolg daarvan wei eens een mindere opbrengst zou kunnen beteekenen. De boeken zagen er keurig uit en het geheel gaf ge tuigenis, dat het Armfonds keurig wordt beheerd. De Voorzitter dankt de Commissie en wil als geen der heeren iets naar aanleiding van de aangeboden reke ning heeft te vragen nog even iets aan het rapport toevoegen. Het on derhoud der landerijen is hoog, doch vaak worden werkeloozen te werk ge steld, die het werk niet gewoon zijn, wat vanzelf van invloed is op de hoo- ge kosten. Als altijd eerste klas krachten werden genomen zou het werk waarschijnlijk vlugger worden gedaan en daardoor minder kosten. De heer Versteeg zegt, dat het vaak menschen zijn, wier vak het niet is. De heer Begeer is het volkomen met de commissie eens, dat de zui nigheid niet zoo ver mag worden ghdreven dat de landerijen er door verwaarloosd zouden worden. De re kening van het Armfonds wordt hier op vastgesteld, zooals ze is aangebo den. I Gemeenterekening 1929- B. en W. bieden deze rekening den raad aan in ontvangst den gew. dienst betreffende 33818.61, den ka pitaaldienst 3471.8172; in uitgaaf den gewonen dienst betreffende 32624 281/2 de kapitaaldienst 3564.16. IBatig slot voor aen gewonen dienst 1194,3273 nadeelig' slot van den ka- jpitaaldiensf f92,35. Deze rekening wordt ter inzage ge legd en zal door de commissie, die ■daarvoor in de vorige vergadering is aangewezen, worden onderzocht. Thans komt aan de orde, de vast stelling van de verschillende veror deningen met het oog op de nieuwe belastingheffingen. De \oorzitter licht toe, dat zooals de heeren weten het volgend jaar een geheele ommekeer in de belastinghef fing komt. B. en W. hebben met de ambtena ren ter secretarie, er heel wat werk aan gehad, o(m na te gaan, hoeveel de bestaande toestand opleverde en hoe vermoedelijk de nieuwe toestand zich zal ontwikkelen. De gemeente zal verliezen de rijks- uitkeering van 1.44 per inwoner, wat met 1440 inwoners een bedrag vormt van f 2073.60 verder de bijdra ge in de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris groot f 600.de op centen op de personeele belasting f433.68, de opcenten op de vermo gensbelasting 466.25 de plaatselijke inkomstenbelasting met de opcenten op de rijksinkomstenbelasting plm. f 12500.totaai f 16073.53 aan min dere ontvangsten. Verwacht moet worden dat ook de landpachten min der op zullen brengen. B. en W. schatten deze mindere opbrengst op f 900.verder dient rekening gehouden te worden met de wegen, de uitgaven daarvoor be dragen ook meer, hiervoor hebben B. en W, een bedrag van f 1000. gerekend. Ook moet rekening worden gehouden met een eventueele ver bouwing der openbare lagere school, zoodat op een totaal van f 2640 aan meerdere uitgaven en minder op brengst moet worden gerekend, zoo dat om gedekt te zijn, binnen zal moe ten komen een bedrag van 18700. Volgens de nieuwe regeling krijgt de gemeente 3.8 79 per inwoner fuit de fondsbelasting, wat een bedrag vormt van f 5098.Het rijk ver- gbedt verder aan de gemeente een bedrag van f 3000.in de jaarwed den van Burgemeester en Secretaris, de gemeente krijgt 75 o/0 der grond belasting dit is f 1718.25, de uitkee- ring van de geheele personeele be lasting f2168.40, 20 opcenten op de grondbelasting f158.21, 50 opcenten op de personeele belasting f 1034.50, vijftig opcenten op de vermogens be lasting f466.25 bij indeeling in de 3de klasse en het heffen van 80 op centen op de fondsbelasting ver wachten B. en W. aan het benoodigde bedr. v. f 18700 te komen. Zekérheid hebben B. en W. vanzelfsprekend niet alles berust slechts op een raming, ieder jaar bestaat echter gelegenheid de verschillende belastingen te wij zingen, zoodat, mocht blijken dat de berekening niet juist is geweest, men één volgend jaar weer kan verande ren. Spr. wil thans met eenige cij fers nog aantoonen, wat men met het belastingstelsel betaalt en wat men in de toekomst zal betalen bij een zuiver inkomen van f450.nu f2.55 in de toekomst nietsinkomen van f 500 nu f5.10 in de toekomst niets; in komen van f600 nu f 10.20 in de toekomst f 1.80 inkomen van f 800 nu f21.in de toekomst f9.in komen van f 1000 nu f33.60 in de toekomst f 26.20 inkomen van f 1500 nu f69.10 in de toekomst f37.80; inkomen van f2000 nu f 106.10 in de toekomst f 64.80inkomen van f2500 nu f145.70 in de toekomst f91.80; inkomen van f3000 nu f185.20 in de toekomst f118.20 en zoovoort, hieruit blijkt dus dat de nieuwe toestand voor de belasting betalers een belangrijke verbetring brengt. Had men geen rekening te houden met hoogere uitgaven en min der inkomsten, dan zou de toestand voor de gemeente schitterend worden. De heer Versteeg zegt, dat hem de nieuwe regeling meevalt, spr. dacht eerst dat de belasting hooger zou worden en tiu blijkt het tegen overgestelde. Hij begrijpt evenwel niet goed dat Dongen f 12.per in woner uit de fondsbelasting krijgt en 's Gravenmoer slechts 3.879. De Voorzitter merkt op, dat deze bedragen niet vast staan, het is slechts een voorloopige berekening, er zijn gemeenten die nog veel meer krijgen. Wormerveer naar spr. meent f27.en Zaandam f 18.'per in woner. Voor de berekening zijn 3 factoren genomen, n.l. de uitgaven voor politie, bedeeling en werkver schaffing, het kan goed mogelijk zijn, dat men met deze factoren geen billij ke regeling krijgt en niet bereikt wat men bereiken wilde. Men zal voor de verschillende gemeenten, nog groot verschil in belastingheffing houden. Hierop worden met algemeene stemmen de heffings- en invorde ringsverordeningen vastgesteld voor: a De heffing van 80 opcenten op indeeling in de 3de klasse voor de fondsbelasting, e 50 opcenten op de personeele belasting. De kinderaftrek die tot heden f25.per kind bene den de 16 jr. bedroeg wordt met de nieuwe bel op f 100 per kind beneden de 21 jaar gebracht tot een inkomen 1 van f1400-, voor een inkomen van weer verder den geheelen dag goed gebleven f 2000 tot f 2300 wordt dit 170 per er volop genoten werd, behoeft niet een uitstapje naar den Haag en Scheve- bijeenkomst in het kerkgebouw der Ned. ningen, onder leiding van de dames Kramer ^lrv' £em' te dezer plaatse worden en Hoekstra en de heeren den Bestenen =e uU i' Hus. Hoewel de lucht bij het vertrek niet veel goeds voorspelde, klaarde deze bij aankomst in den Haag op en is het kind enz. Benoeming leden der commissie tot Wering van schoolverzuim. Aftredend zijn de heeren W. Begeer, A. Borstlap Tr., T. v. d. Ruit, A. v. Suijlekom en St. v. Laren. B. en W. bevelen de aftredende ter herbenoeming aan. Bij de eerste stem ming voor de vacature W. Begeer, verkreeg deze 3 stemmen, terwijl twee stemmen werden uitgebracht op den heer F. M. Volk en.de heeren J. v. Willigen en W. Nerrings ieder één stem verkregen. Bij de 2de stemming verkreeg de heer F. M. Volk 5 stem men, de heeren W. Begeer en J. v. Willigen ieder één stem, zoodat de heer F. M. Volk is benoemd. De an dere 4 aftredende leden worden allen met algemeene stemmen herbenoemd. Rondvraag Mevrouw Millenaar zegt, dat zij deze week aangesproken is door Net ten, die er zich over beklaagde, dat tengevolge v. het in het leven roepen door den raad v. een verordening voor dooden van schadelijk wild, de ratten en bunzings tegenwoordig zooveel schade berokkenen. Op verschillende daatsen worden den laatsten tijd cuikens doodgebeten. Spreeksters ïeeft toen gezegd, dat deze verorde ning door de hoogere regeering in het leven is geroepen en niet door den raad. Ze heeft den raad gegeven vergunning te vragen, om schadelijk gedierte te dooden. De Voorzitter zegt, dat het verbod om op een andermans grond te loo- pen 'door de wet is verboden. Bij iedere poldervergadering komt naar voren, dat men het zeer op prijs stelt, dat het verboden is honden op lan derijen te laten loopen zonder daar toe gerechtigd te zijn, ja, men klaagt zelfs wel eens, dat het politietoezicht, hiervoor nog niet scherp ge noeg is. Heeft iemand last van scha delijk gedierte, laat hij dan vergun ning verleenen om op zijn erf en land naar dit gedierte te jagen. De heer v. Beek vraagt waarom het zuiveren van de vaart zoolang duurt. Wethouder Verhagen, met het toe zicht op de zuivering belast antwoordt dat de laatste weken het water zoo hoog is gevloeid, waardoor niet kan worden doorgewerkt. De heer v. Beek zegt, dat het wa ter laatst zeer laag was, had men toen met een paar menschen het werk verricht, dan was het klaar geweest. Spr. dringt aan in het vervolg op de ze manier te werk te gaan. Wethouder Verhagen geeft het be zwaar van den heer v. Beek toe, het zuiveren geschiedt dit jaar door ie mand die het werk uitstekend ver richt en daarom had spr. het deze heelemaal alleen willen laten uitvoe ren, het kan evenwel goed zijn, dat het werk voor een persoon te veel is. In het vervolg zal hiermede rekening worden gehouden. De heer v. Beek vestigt er ook nog de aandacht op dat er het vorig na jaar y k 8 doode iepenboomen door de gemeente zijn verkocht, waarvan er altijd nog twee niet gerooid zijn. De Voorzitter zegt, dat de kooper de boomen reeds heeft betaald en het Gemeentebestuur in de meening verkeerde, dat alle boomen gerooid waren. Spr. zal hem evenwel een boodschap sturen dat de boomen gerooid moeten worden. De heer de Jong maakt de opmer king om met de toemaatverpachting, direct het slot van het hek te halen. De Voorzitter zegt, zulks toe en sluit hierop de vergadering met dank gebed. te worden gezegd. Voor het onderwij zend personeel was het een zware dag en de bloemen die de dames, door een ouder der kinderen bij aankomst werden aangeboden, waren zeer zeker verdiend. De reis werd gemaakt per autobussen van de Hollandsche Buurtspoorwegen tot Drunen en verder per trein. AALST. De afdeeling „Aalst" van der ver- eeniging Volksonderwijs belegde Woens dag j.l. een vergadering voor leden en genoodigden in café van Dijk alhier. De Voorzitter de heer Jac. v. d. Laar, opende de vergadering met een woord van hartelijk welkom aan den Heer Eering, de spreker van dezen avond. In een keurige rede zette deze uiteen „Het karakter van de Openbare School", die als de ware school is te beschouwen, zelfs ook als de „christelijke" in den waren zin van het woord. Met groote aandacht werd de rede aangehoord. Aan het slot wees de spreker nog even op de pogingen, die weer worden aangewend, om in Aalst handteekeningen te verzamelen voor de stichting van een byzondere school, pogin gen, die in ons dorp al jaren lang on rust wekken en die, indien zij slaagden, slechts schade kunnen doen aan het thans zoo goede onderwijs. Hij wekte allen op, om trouw te blijven aan de openbare school, en zich niet door beloften en schoonschijnende praatjes en laten over halen hnn handteekening te plaatsen voor eene byzondere school. RUGZAKKEN 17 soorten van 89 cent tot f4.35 waar vindt U zoo'n keus Wel alleen in de Bazar „DE POTTEMAN", Eind, Gorkum PROFITEERT nog van onze buitenge wone opruiming op Kleeding naar Maat 16% contant. BAHLMANN GORINCBEM HEUSDEN. De Eerw. Zuster,, Assisio, Hoofd de gebauwde 20 opcenten op de on- der R-K. Meisjesschool alhier, hoopt gebouwde eigendommen, b 80 op centen op de gemeentelijke fonds belasting. c 50 opcenten op de ver mogensbelasting. d indeeling1 der ge meente in de 9de klasse voor de per soneele belasting, als tot heden én 8 Sept. a.s. den dag te beleven, waar op zij voor 50 jaren hare intrede deed in de Congregatie der Zusters van O.L. Vr. Barmhartigheid te Tilburg. Gisteren maakten de kinderen der hoogste klasse der openbare lagere school, CAPELLE. Bij het aan de Rijks-Hoogere Bur gerschool te 's-Bosch gehouden over gangsexamen werden van de derde naar de vierde klasse bevorderd de leerlingen J. Michael en J. Verhoeven alhier. Tengevolge van het ontstuimige weer in het begin dezer week zijn de winterbedden van den Nieuwen Maasmond overstroomd, waardoor veel hooi verloren is gegaan. By besluit van Heeren Gedep. Staten dezer provincie werd het besluit van den Raad der gemeente Loon op Zand, waarbij voorwaardelijk medewerking werd verleend om ten behoeve der Chr. school a. d. Loonschendijk gelden beschik baar te stellen, krachtens art. 72 derL.o.- wet 1920 voor aanschaffing van meube len, nietig verklaard als zijnde in strijd met de wet. De Ring 's-Grevelduin-Capelle e. o., van den Bond van Ned. Herv. Jon- gehngsvereen. op G.G., hield j.l. Maan dagavond, half acht, in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschendijk, een vergade ring, welke door verschillende leden der aangesloten afdeelingen werd bij gewoond. Aangezien de voorzitter van het Ringbestuur, Ds. A. van Willigen, Ned. Herv. pred. te dezer plaatse, door omstandigheden iets later ter vergade ring kwam, werd deze bijeenkomst door (den tweeden voorzitter, den heer C. Begeer uit 's-Gravemoer, op de ge bruikelijke wijze geopend, waarbij hij de aanwezigen hartelijk welkom heette, waarna door de afd. Loonschendijk, een inleiding werd gehouden naar aanlei ding van 1 Sam. 28 vers 325, welk leerzaam betoog door de aanwezigen met belangstelling gevolgd werd en waarop een geanimeerde bespreking volgde. Hierna was aan de orde de werkverdeeling voor de 9 Augustus a.s. alhier te houden landdag van den Ring, ,welk agendapunt het resteerende ge deelte van den avond in beslag nam. Na een slotwoord van den Ringvoor- zitter, werd deze goed geslaagde bij eenkomst met dankgebed gesloten. De landbouwers, die hun vee wei den over de Nieuwe Maasmond, zal het een genoegen zijn te vernemen, dat de Burgemeester dezer gemeente gerechtigd is, door den Heer Commis saris der Koningin in deze provincie, vergunningsbewijzen af te geven voor het vervoer van hoornvee uit het mond en klauwzeer besmette gebied. Bedoeld vervoer staat onder geneeskundig- en politietoezicht. Onze dorpsgenoot E. P. Spierings, slaagde voor het op 23, 21 en 25 Juni gehouden examen praktijk-diploma dub bel boekhouden, der ver. van leeraren der Handelswetenschappen te Amster dam. De Chr. gem. zangver. „Excelsior" uit Sprang en „Excelsior" uit 's-Grave- moer, beiden onder leiding van den heer A. Christ, zullen ter afwisseling eenige nummers zingen, terwijl het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier, dien dag eveneens zijn medewerking verleent. Bij ongunstig weer, zal dezt Hij schoot van buiten af, door een raam en eens door de deur, gelukkig zonder iemand te treffen. De verdachte is dienzelfden nacht, door den Majoor der Rijksveldwacht en den Gemeenteveldwachter, beiden te Dussen, gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Het geweer is in beslag genomen. 27 JULI (Z. T.) Beusden, nm. 2 u. ds. v. d. Vlugt (Bed. H. Doop) Ger. Kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. v. Heijst uit Waard huizen Aalburg, vm. 10 30 u. leesdienst en nm. 3 u. ds. Kruijs Voor berge Andel, vm. 10,30 u. ds. v. d. Put en 's av. 7 u. leesdienst Ger. Kerk, vm. 10,30 u. ds. Bouw meester en nm. 7,30 u. leesdienst Almkerk, vm. 10.30 u. leesdienst en nm. 7 u. cand. Treffers Ger. Kerk, vm. 10,30 en nm. 7 uur ds. Bosch van Alphen a. d. Rijn Aalst, nm. ds. Goverts uit Gameren (Bed. H. Doop) Vrije Geref. Gem. vm. en 's av leesdienst. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. en nm, 2.30 u. leesdienst. uit Vlijmen Ger. Kerk, vm. 10 u. ds. Spier en nm. 3 u. leesdienst Eethennm. 3 u. dr. Tjalma Benderen, nm. 3 u. ds. Kuyper Geref. Kerk, vm. 10,30 u. en nm. 7 uur ds. Menken. Geref. Kerk vm. 10,30 u. leesdienst en nm. 7 u. ds. Bouwmeester s-Gravenmoervm. 10.30 u. ds. Bolken- stein. Geref. Kerk, vm. 10,30 en nm. 3 30 u. ds. Westerink van Velp Chr. Ger, Kerk vm. 10,30 en nm. 7,30 u. ds. Woudstra van Woerden ELeesbeen, vm. 10,30 u. leesdienst Loonschendijk, nm. 2 u. ds. Bolkenstein Meeuwen, nm. 3 u. ds. v. d. Put uit Andel Ger. Kerk, vm. 9 u. leesdienst en nm. 2 u. ds. Spier Seder kenner t, Nz. nm. 6,30 u. ds. Govers uit Gameren en Zz. vm. 10,30 u. ds. Van Voorts Vader uit Middelburg Nieuwendijk Geref. Kerk, vm. 10,30 u. en nm. 7 u. ds Hulste van Middel- stum Geref. Kerk, leesdienst. Vrije Geref. Gemleesdienst. RaamsdonkfV.j, geen dienst (D.), nm. 3 u. ds. v. Willigen Ger. Kerk, vm. 10,30 u. en nm. 6 uur leesdienst Sprang, vm. 9.30 u. leesdienst Ger. Kerk, vm. 10,30 u. ennm. 6.30 uur cand. Hoek uit Zeist Sleeuwijk, vm, 10 u. ds. de Leeuw. Ger. Kerk, vm. 10.30 u. en nm. 7 u. ds. v. Reenen Uitwijk, vm. 9,30 u. ds Pop Veen, vm. 10,30 u. dr. Tjalma Ger. Kerk, v.m. 10,30 en nm. 3 u. leesdienst Wijk, vm. 10.30 u. ds. Wolfensperger van Noordeloos Waspik, nm. 2 u. ds. Schlemper Woudrichem, vm. 10 u. ds. van Griet- huijsen van Zuid-Beijerland en nam. 6,30 u. ds Pop van Uitwijk Waardhuizen, Ger. Kerk, vm. 10,30 u. en nm. 3 u. ds v. Heijst Werkendamvm. 10 u. de heer Scheflfers uit Den Haag en nm. 6 u. ds. Willekes van Oosterwolde (Coll. Weezen) Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. Jonker (Bed. H. A.) Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 6 u, leesdienst. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. ds. Baas. Geb. v. Chr. Belangen, vm. 10 en nam. 6 u. leesdienst Well, nam. 2 u. ds. Fontein Zuilichem, nm. de heer v. d. Kolf uit Dubbeldam Geref. Kerk, vm. en nm. leesdienst f Nieuwsblad 0 iA 1 r» O v At%i n rlati Hor*» f a KAlairAti \irnnr DUS SE IS. In den avond van 23 Juli, om streeks 10 uur, heeft zekere H. van Gerwen, vermoedelijk een aanslag ge pleegd op het leven van zijn broer, waartoe hij twee schoten met een jacht geweer op dezen heeft gelost. Ammerzoden, geen dienst S'broekvm. 10.30 u. ds Kruijs Voorberge Capelle, vm. 9,30 en nm. 6 u ds. van Willigen. Doeverennm. 2,30 o. ds. Ossewaarde Drongelen, geen dienst Dvjssen, vm. 10 u. ds Kuyper Giessen, vm. 10,30 u. leesdienst Poederoijen, nm. de hr. Verheul uit Bra- kel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9