Het geheim van de Lift Und van ALTE^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5041. Woensdag 30 Juli 1930. Proeftuin Gorinchem Binnenland. FEUILLETON Rechtzaken. Dit blad verscbijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het bestuur van de proeftuinvereen. heeft den bouw van een centrale ver warming in de kweekkas en een drui- venkas opgedragen aan den heer Neu teboom, fabrikant te Spijkenisse. Het werk zal in Augustus worden uitgevoerd. Onmiddelijk daarna zal een aanvang gemaakt worden met het kwee ken op groote schaal van bloem-, roo- de-, spits- en savoye koolplanten, poot- uien en slaplanten. Behalve voor eigen gebruik zullen de planten beschikbaar gesteld worden voor de tuinders te Gorinchem en het Land van Heusden en Altena, de Alblasserwaard, de Vijf- heerenlanden en de Tielerwaard. Ook particuliere tuinders zouden hiervan kunnen profiteeren, mits de te besteden partijen niet te klein zijn. De tuinders moeten, met het oog op de te bestellen zaden, bij de groothandelaars, willen ze van deze gelegenheid gebruik ma ken, spoedig aan den bedrijfsleider Kemperman opgeven, soort en hoeveel heid verlangd wordende planten. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat uit sluitend kerngezonde en eerste kwaliteit planten zullen worden afgeleverd. De ze maatregel wordt genomen met het doel, om de kwaliteit der alhier ge kweekte groenten op hooger peil te brengen. Laten de tuinders nu eens toonen, dat het hun ernst is, om in deze moeilijke tijden krachtig samen te werken, door in dezen het voorbeeld te volgen van hun vakgenooten in ver schillende plaatsen van ons land, al waar de tuinbouwvereenigingen beslo ten, om al hun benoodigd plantma- teriaal te betrekken uitsluitend van den proeftuin in haar naaste omgeving. Men weet, dat men dan kwaliteit krijgt van de hoogste waarde. Omdat er een scherpe selectie zal plaats hebben, val- ïen er uit 'den aard der zaak vele planten uit, die vernietigd zullen worden. Zoo als gezegd, men zal uitsluitend eierste kwaliteit planten beschikbaar stellen. Het feit dat de planten, welke belang hebbenden uit deze omgeving van den proeftuin betrekken, maar over een klei ne afstand vervoerd behoeven te wor den is een groot voordeel. We kunnen hieraan nog toevoegen, dat te zijner tijd ook voor de tuinders de gelegenheid zal worden geopend, om in de kassen op den proeftuin kom kommer-, augurken-, meloenen- en to matenplanten te laten kweeken. KINDERVERLAMMING. Te Berkhout bij Hoorn, doet zich een geval van kinderverlamming voor bij een 32-jarige. OUD-MINISTER MR. GORT VAN DER LINDEN. De koningin-moeder heeft een bloem stuk gezonden aan oud-minister staats raad mr. P. W(. A. Cort van der Linden, ter gelegenheid van diens gouden hu welijksfeest. f 1000 VERDUISTERD. In het politiebureau in de Groote Paauwensteeg te Rotterdam, is in be waring gesteld de 20-jarige kantoor- bediende J. P. uit Hillegersberg, die ten nadeele van zijn patroon, den stof feerder B., in Den Haag, ongeveer f4000 heeft verduisterd. Ongeveer li/2 jaar geleden is P. met zijn malversaties begonnen, door verkeerde opstellingen in boekingen. P. was o.a. leider van een padvin dersorganisatie, welke boven het kan toorpand van den patroon een clublo kaal had. Voor het verduisterde geld heeft hij luxe voorwerpen gekocht, zoo als radiotoestellen en verscheidene au to's die hij na beproeving meestal kocht om ze later weer in te ruilen. P. heeft alle verduisteringen bekend. TE VER IN ZEE GEGAAN. Zaterdagmorgen geraakte de 18-jarige mej. V., bij het baden te Hoek van Hollana te ver in zee, zoodat zij geen kans meer zag om het strand te berei ken. Op haar hulpgeroep hebben men schep, die op het strand stonden, zich dadelijk opgemaakt om de drenkelinge te redden. Met behulp van een reddings boei mocht dit gelukken. In het ge bouw van E.H.b.O. werd mej. V. bin nengedragen en bijgebracht. OVERREDEN. Zaterdagmiddag geraakte het 8-jarig zoontje van den landbouwer Elling te Kleindijk, onder een bierauto. Het knaapje is aan de verwondingen over leden. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Kind ernstig gewond. Vrijdagavond is tusschen Lage Zwa- luwe en Zevenbergen een vijf-jarig meis je, dat met haar ouders uit Amsterdam naar Middelburg reisde, uit de coupé gevallen. Door middel van de noodrem werd de trein tot staan gebracht, waar na reizigers de spoorbaan afzochten en een paar honderd meters terug het kind op de rails vonden met een groote won de aan het hoofd. Het kind werd in de restauratiewagen gelegd, waarna de reis met bijna een half uur vertraging werd voortgezet. Bij aankomst te Roosendaal werd de kleine naar het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal vervoerd. VAN ZIJN LADDER GEVALLEN. Zaterdagmiddag is de 3i-jarige gla- zenwasscher W. Verhoeven, te IJsel- moncie, terwijl hij in de Oranjeboom straat te Rotterdam zijn werkzaamheden Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 19.) Hij was nauwelijks hiermee klaar, of de deur ging open en René Lambert trad binnen: Mijnheer, ik bied u mijn veront schuldigingen aan, u te hebben laten wachten. Wilt u even in mijn werk kamer komen? Tortoran maakte een buiging en volg de den heer des huizes. Toen hij zich tegenover René Lam bert in een ruimen zetel op zijn gemak had gezet, vatte de journalist dadelijk de kern der zaak aan. Ik heb gisterenavond, zei hij, juf frouw Micheline gezien en haar, op haar verzoek, alles verteld, wat hier gisteren voormiddag in tegenwoordig heid van het hoofd der veiligheid en zijn trawanten is gebeurd. Daar tegen over heeft ze me op de hoogte gesteld van haar toestand ten uwen opzichte en ten opzichte van mijnheer Gaston Faverolles, die, tusschen haakjes, me niet erg symphatiek is. Hij had deze woorden in één adem gesproken en merkte op het gezicht van den heer Lambert, de groote verbluft heid. die deze aan den dag legde, bij het vernemen, dat een vreemdeling zoo goed op de hoogte was van zijn per- verrichtte, door het breken van een sport van zijn ladder gevallen. Met een lichte hersenschudding is de man eerst naar het ziekenhuis aan den Coolsingei en vandaar naar zijn woning vervoerd. EEN DRIFTIGE VERLOOFDE. Zijn meisje met een mes gestoken. In de volkstuintjes aan den 's Graven- weg, kreeg de 24-jarige klinker B. K. verschil van meening met zijn verloofde, de 19-jarige T. van Plicht. Bij woorden bleef het niet .e,n de klinker liet zich in zijn drift zoover gaan, dat hij een aardappelschilmesje voor den dag haalde en het meisje vier niet ernstige verwondingen aan hals en schouder toebracht. Door het geschreeuw van het meisje opmerkzaam gemaakt, waarschuwden omwonenden den Geneeskundigen Dienst en de politie. In het Ziekenhuis is het meisje behandeld en daarna naar huis vervoerd. De dader is gearresteerd en voorloopig op het politiebureau in de Meermansstraat in bewaring gesteld. Hij heeft bekend het meisje te hebben gestoken. Het mesje is in beslag geno men. VERDRONKEN?**" In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 36-jarige grondwerker J. Nelisse, verblijf houdende in een logement aan de Delftschevaart, in die vaart te wa- j ter geraakt. Voorbijgangers, die dit op merkten, waarschuwden een agent van politie, die onmiddelijk met dreggen aanving en binnen zeer korten tijd den man bewusteloos ophaalde. Personeel van den Geneeskundigen Dienst, paste geruimen tijd kunstmatige ademhaling toe en vervoerde den dren keling naar het Ziekenhuis aan den Coolsingei, \vaar de man echter is over leden. IN DRONKENSCHAP BEROOFD. Een te Heerlen wonenden koopman is door de Heerlensche recherche ge arresteerd, daar hij verdacht wordt ie mand die dronken was, van een som geld te hebben beroofd. Bij huiszoe king ten huize van den arrestant werd het geld in beslag genomen. VERDRONKEN.0 Te Kotten, gemeente Winterswijk, is de 47-jarige landbouwer W. Hulskamp in een leemkolk gevallen en verdronken. DUITSCHLAND°EN ONZE BOTER. Naar aanleiding der vragen van het Eerste-Kamerlid, de heer Blomjous aan den Minister van Binnenlandsche zaken (zie ons 2e blad) heeft het „Hbld.", een bericht uit het „Berliner Tage- blatt" overgenomen, dat de Duitsche parlementaire commissie voor de han delspolitiek zeer ernstige bezwaren heeft ingebracht tegen de Duitsch-Finsche overeenkomst inzake boter en kaas, daarbij eenerzijds wijzende op de be zwaren voor de Duitsche schatkist en soonlijke aangelegenheden. Maar, mijnheer, ik begrijp u niet, beproefde de jonge koopman tegen te stribbelen. U begrijpt me zoo goed, vervolgde Alfreo onverstoorbaar, dat u me nog niet aan de deur hebt gezet, en me er ook niet zult aan zetten. Dan han delt u ook zeer verstandig, want ik ben gekomen als vriend en als bond genoot... Ik weet wat u hindert... U vraagt zich af, hoe ik, vanaf gister reeds wist, wat de Gazette de Paris eerst aezen morgen publiceerde in een artikel waarover u zelf verstomd waart, is ,t niet? Welnu, zoek niet langer; ik ben Alfred Tortoran, de opsteller van dat artikel en gisteren morgen heb ik dat gerechtelijk onderzoek bijge woond in de kleeding en onder het mom van den hulpwerkman bij het nazien van de lift. Nee, maar dat is sterk, mompel de Lambert in hooge mate verwonderd. Heel sterk, dat geef ik toe, we dervoer Tortoran brutaalweg. Maar vandaag zal 't nog sterker zijn, ik verlang dat u me zegt, wat eigenlijk „het rond en platte voorwerp van de afmetingen van een bord is, dat die arme Gardenois uit Berlijn heeft meegenomen en dat hem om den drom mel geen geluk heeft aangebracht.... De koopman bloosde lichtjes, terwijl hij 'antwoordde: Ik weet niet wat u bedoelt... Kom nou toch,... U moet niet lie gen; mijn beste mijnheer... Luister naar me, ik heb in mijn artikel heelemaal nie't op juffrouw Micheline gezinspeeld, en.... En u hoopt, door me met het breken van dat stilzwijgen te bedrei gen, tot uw doel te komen? Neen, mijnheer, door deze schrikaanjaging zult u bij mij niets verkrijgen... Rene Lambert was woedend opge staan. Tortoran bewoog zich niet. Voor den drommel, riep hij uit, u zult me toch niet wijs maken, dat het slechts om het genoegen was ze te zien, dat u mijnheer Max Durand, op wien u boos waart, en met hem den persoon „die in zeer nauwe be trekkingen tot de regeering staat", hebt doen hierkomen. Hij had dien zin op goed geluk at losgelaten, om te zien welken indruk hij op René zou teweegbrengen. Deze was gefrappeerd. Eh, wat? Wist u dat ook? Natuurlijk. En u ziet wel dat ik ook hiervan in mijn artikel niet heb ge sproken. Ik stel me voor, dat wanneer u deze twee mannen ontbiedt het wel is om hen mededeeling te doen over een belangrijk document en niet om hen bijvoorbeeld op een liedje van uw gra- maphoon te vergasten. De laatste woorden waren in den geest van den journalist slechts een scherpe zet, maar de uitwerking was verbazend. René ontstelde hevig. Hij werd beurtelings bleek en vuurrood. Hij opende den mond alsof hij spreken wilde. Dan deed hij hem weer dicht zonder een woord te zeggen- Tegenover deze gejaagheid werd Tortoran plots door een opflikkering van een bovennatuurlijk inzicht be- straaid. Verduiveld, riep hij bij zich zelf uit, wat was ik dom... Dat is het. anderzijds op den in Nederland beraam den boycot van Duitsche goederen, wordt van andere, zeer goed ingelichte zijde bevestigd en eveneens dat de daaraan inhaerente verhooging van het invoerrecht op boter tot 50 mark per 100 kilo 10 dagen na uitwisseling der protocollen, wellicht nog niet op 1 Aug. van kracht zal kunnen worden als ge volg van de moeilijkheden, bij de onder- teekening van genoemde overeenkomst. Hiermede is echter nog geenszins ge- zega, dat het verzet zóó sterk zal blij ken, dat de zaak definitief van de baan is. Voorts wordt gemeld, dat het Cen traal Bureau van het Ned. Landbouw Comité, gevestigd te Rotterdam, even eens een boycot van Duitsche goede ren overweegt. Er wordt op gewezen, dat deze cen trale organisatie van agrarische inkoop coöperaties, waarvan voorzitter is, de heer G. W. Stroink en directeur de heer J.G. Bessem, in "het jaar 1927 eens omzet had van f28 millioen aan kunstmeststoffen en f26 millioen aan veevoeder. Het aantal aangesloten coöperatieve vereenigingen bedraagt plm. 800. GROOTE BRAND TE GROOT SCHERMER. Vrijdagmiddag onstond brand in de garage van den heer J. Kiet Hzn. te Grootschermer. Deze brand nam een dusdanigen omvang aan, dat het woon huis naast de garage iaveneens vlam vatte. Beide perceelen stonden weldra in lichter laaie en brandden totaal uit. het tegenover dit woonhuis staande perceei van den garagehouder vatte vlam en dadelijk daarna een achter dit woonhuis gelegen timmermanswerk plaats van den heer J. Pilkis. Ook deze beide perceelen waren niet meer te redden. Het woonhuis van laatstgenoemde vatte eveneens vlam, maar kon behouden blijven. Alles is verzekerd, behalve eenige machinerieën. De motorspuiten uit omliggende plaat sen kwamen te laat om den brand te stuiten. De oorzaak van den brand is onbe kend. UIT HET RAAM GEVALLEN. De 4-jarige G. S. uit de Potchef- straat in Den Haag is uit een raam van een tweede verdieping gevallen. Het ventje was alleen thuis en naar boven geklauterd. De geneesk. dienst heeft het jongetje naar het ziekenhuis gebracht. Het had een hersenschudding gekregen. DIEFSTAL VAN°EEN KISTJE MET GELD. Uit Grouw wordt aan de „Tel", ge meld: De bedrijfsleider der N.V. Hal- bertsma alhier, kwam dezer dagen tot dé minder aangename ontdekking, dat uit een gesloten ijzeren kistje, inhou dende ongeveer f500, vermist werd. Hoe heb ik dat niet eerder gesnapt?... Het rond en platte voorwerp is... een fonograafplaat... En het bewuste docu ment wordt „gesproken" in plaats van geschreven. Hij was opgestaan. René Lambert stond als verpletterd... Welnu, ja, gaf hij ten slotte toe. De journalist zegevierde. Wat een prachtig artikel zou hij opstellen. Maar de koopman smeekte: Ik hoop, mijnheer, dat u ook hierin de stipste geheimhouding die met uw beroep overeen te brengen is, zult be waren... de grootste ongelukken zouden uit een vroegtijdige bekendmaking kun nen voortspruiten. Maar waarover gaat het dan eigen lijk? Welke belangrijke woorden zijn in dat was geprent? Helaas, ik zou ze zelf willen ken nen... 's Middags te Parijs aangekomen, heb ik tevergeefs gewacht op Garde nois, die de plaat had en ze me persoon lijk moest overhandigen; en toen hij eindelijk om zes uur binnenkwam, was het om dadelijk daarop onder de om standigheden die u kent, weer te ver dwijnen. Maar wat dan toch, hernam Tor toran met klem, als u me overtuigen wilt van de noodzakelijkheid, het be staan van dit zonderlinge document niet te onthullen, zeg me dan tenminste met eenige woorden wat het beteekent en welke machtige stem den indruk op de gramophoonplaat heeft gemaakt. René Lambert scheen een oogenblik te aarzelen, nam dan plotseling een besluit en verklaarde: Nu, alles wel beschouwd, u hebt gelijk... üm het stilzwijgen te bewa- Later werd een kistje gevonden in een ledige emballagekist op een der zolders. De verdenking van diefstal viel op twee werklieden. Na een langdurig verhoor viel de oudste van de twee door de mand en bekende den diefstal gepleegd te hebben. Op zijn aanwijzing werd ook het geld,dat onder eenig hout ver stopt was, teruggevonden. BOSSCHE RECHTBANK. ZIJN KERMISVERMAAK! P. L., een jonge schoenmaker uit Sprang, was met kermis uit, kwam voorbij den fotograaf C. van Vught uit Dongen, die den wandelaars vriendelijk verzocht een kiekje te mogen maken. De schoenmaker kwam hem ook begunstigen en liet twee foto's maken. In plaats van den man te betalen, sloeg en schopte hij diens camera over den weg, zoodat het toestel totaal vernield werd en de fotograaf met dat al broodeloos stond. De benadeelde vroeg slechts een schadevergoeding van f 45 en wilde dan zijn camera laten opknappen. Over zijn verlet repte hij niet eens. De vader van den schoenmaker stond onder het publiek het verloop der zaak van zijn zoontje te volgen. De Officier deed hem voorkomen en reprimeerde ter dege de leelijke streken van den jongen, die den fotograaf zoo'n behandeling aandeed. De vader, die ver zekerde dat de knaap niet dronk, beloofde de schade te vergoeden. Verdachte P. L. werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, terwijl de schade binnen twee maanden moet voldaan zijn. ZOO ZIJN ONZE MANIEREN de R., een boer uit Sprang kwam op 8 Mei per fiets onder Loon op Zand over een weg waar drie werklieden uit Tilburg aan 't werk waren, terwijl de weg voor het verkeer was afgezet. Toch wilde de boer er langs en reed toen opzettelijk een der werklieden aan. In plaats van tegen den boer een aanklacht in te die nen, speelden ze eigen rechter en vielen hem aan. De een wilde hem zijn kunsten afleeren door er met de schop op te slaan, de andere greep een hout. In ieder geval ze wilden den kameraad bijstaan, die daar zoo lomp ten onderstboven gereden werd. Maar de boer liep naar de politie en be klaagde zich over mishandeling. Het O. M. nam bij de bepaling der strafmaat de dehandeling van den boer in aanmerking. Dus kwam een der werk lieden er met een kleine geldboete af. C. V. uit Tilburg werd veroordeeld tot slechts f3.boete. A. V. en G. S. bei den uit Tilburg, werden vrijgesproken. ner, is het noodig dat u alles weet... Hij verzamelde zijn gedachten bijeen, en sprak dan met een stem, die soms door de ontroering werd gesmoord: Voor eenige maanden, zegde hij, stierf te Berlijn in een ellendig hotel kamertje een Rus. Deze was niemand anders dan de leider van een geheime organisatie, die belast was met het overvloedig verspreiden in de Weste lijke staten, van het goud dat in elk land bestemd was om een internation- nale en voornamelijk een anti-Fransche propaganda te voeren. Vooraleer den laatsten ademtocht uit te blazen, wilde die man aan drie zijner ondergeschikten die na hem zijn werk moesten voortzetten, de volledige lijst achterlaten waarvan slechts hij in 't bezit was der agenten die hij in alle landen had, met opgave der hun reeds overhandigde bedragen, naar het schijnt. Maar nu kon die groote lei der niets dan zijn eigen handteekening schrijven. Bovendien had noch de eene noch de andere zijner trawanten onder richt genoten. Hij wilde hun nochtans een onbetwistbaar document achterla ten. Met het zonderlinge mengsel van kinderlijke romantiek en wetenschappe lijke aanmatiging, dat die nog halfwilde Toujiks kenmerkt, „sprak" wat hij niet schrijven kon. De plaat die zijn onthullingen op nam, werd door hem, door met een graveerijzer ruwgetrokken handteeke ning nabij den rand, op het onge schonden was, gewaarmerkt. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD mor ktt Laid m Htisln en JUttiUtLiiistrut tn U Bomielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1