Ingezonden. Plaatselijk Nieuws Buitenland NAAR DE OUDE MOEDER? Op 6 April 1930 waren te Kaatsheu vel, bij gelegenheid van een feest, twee mannen boven hun biertje en kregen twist toen ze elkaar tegen kwamen. De een A. v. R. wilde met z'n vrouw in den laten avond zijn moeder van in de tachtig nog een bezoek gaan brengen. Moeder was niet thuis en bij den verderen tocht be landde het paar bij vergissing aan de woning van C. K. met wien te voren was getwist. K. schoot dadelijk met een mes naar buiten en stak den laten bezoeker in den arm. Volgde een verwonding, welke den getroffene 14 dagen gedwongen rust bezorgde. Bovendien de dokter moest er aan te pas komen. Verdachte ontkende. Na getuigenverhoor luidde de eisch 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak volgende week. EEN GROOTE MOND. H. v. d. B., rijksklerk te Nijmegen, had op 18 Mei te Herpt een politie-beambte op een onbeschaamde manier beleedigd. Met een vriend aan 't drinken geweest, reed verdachte met hem op een fiets en de politie had er zich mee te bemoeien. In plaats ran te trachten naar huis te komen, begaven de twee zich naar 't gemeentehuis, terwijl de verdachte onder een vloed van scheldwoorden den politie beambte uitdaagde „eens voor den dag te komen." Verdachte ontkende. De politiebeambte J. R. Mulder werd als getuige tegen hem gehoord. De eisch wegens beleediging luidde f 40, de uitspraak f25 boete. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Waarde Nederlandsche Protestanten. WAAR IS KERKNOOD l Allereerst wil ik U verzoeken niet te nauw te letten op het stellen, doch wel op den inhoud den nood aan Kerken in Eindhoven door milde bijdragen te steunen. De Ned. Herv. Gem. te Eindhoven heeft één Kerk, één Wijkgebouw op een ledental van 11000 zielen. Waarlijk is dit niet een groote tekortkoming Daar om wil ik alle gemeenten en meerbe- deelden in Nederland oproepen om mee er aan bij te dragen, dat de Commissie in staat gesteld wordt één of twee Kerken in E. te stichten, daar de overgroote arbeidersbevolking in E. niet in staat is m.i. dit werk te volbrengen. Ik stel dezen oproep, daar ik den nood der Kerk inzie, hoewel ik geen geboren Eindhovenaar ben, als ook maar arbeider en niet behoor tot de meerbedeelden. Doch ik spreek de hoop uit, dat ge zoo spoedig mogelijk mee de hand aan den ploeg slaat om in de behoefte aan Godshuizen in E. te voorzien. Het adres der Commissie is Ds. F. M. MULLER, Poirterslaan 42 EINDHOVEN. Gironummer 83772. Met meeste aanbeveling, EEN ARBEIDER. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Om een kosteloos rijwielplaatje te kun nen krijgen moet aan 4 eischen worden voldaan le. Men moet niet aangeslagen zijn in de Rijksinkomstenbelasting 2e. Men moet zyn hoofd van het gezin of kostwinner van het gezin, die door het hoofd van het gezin als zoodanig wordt aangewezen 3e. Men moet het rijwiel voor zijn bedrijf noodig hebben 4e. Men moet het bedrijf uitoefenen op eene plaats, die verder dan een half uur van zijne woning is verwijderd. Beide ouders overleden, opgaat der na latenschap is geschied door twee onge huwde kinderen. Na de boedelscheiding blijkt dat er oneerlijke opgaven zijn ge daan ten nadeele van andere broers en zusters. Is hier nog iets aan te doen en tot wien moet ik mij wenden. A. M. De boedelscheiding kan worden te niet gedaan, indien er bedrog is gepleegd of ook zonder dat er bedrog is gepleegd ter zake van benadeeling, meer dan een vierde gedeelte bedragende. Het enkel overslaan van een of meer voorwerpen, tot den boedel behoorende, geeft alleen recht om deswege eene nadere scheiding te vorderen, 't Best is dat u zich wendt tot een advocaat procureur. Ik heb een kind dat met October 44 jaar wordt en de klassen niet doorloopen heeft. Mag dat nu van school met October of het volgende jaar April. N. J. v. V. Uw kind mag pas van school, wanneer het de klasse heeft doorloopen, waarin het nu geplaatst is, d. i. dus met April 1931. Kan de vervanging van den gemeente secretaris eens en voor altijd door aan wijzing van een plaatsvervanger bij voor baat geschieden of moet die aanwijzing telkens plaats hebben wanneer de secretaris ziek is of met verlof afwezig is A. J. d. K. In het reglement van orde voor den Raad zal bij voorbaat, eens en vooral, de aanwijzing van een plaatsvervanger kunnen geschieden door de bepaling, dat een per soon, die een bepaald aangewezen betrek king bekleedt, in de aangeduide gevallen als vervanger van den secretaris zal op treden. Ik heb eene ongetrouwde zuster, die er geldelijk slecht voorzit. Zijn hare broe ders en zusters nu met de wet in de hand verplicht haar te onderhouden Hi K. K. Neen, de z.g.n. alimentatie- of onder houdsplicht strekt zich niet uit tot broers en zusters. Ik bezit eene onbewoonbaar verklaarde woning, die langs den weg staat met het front. Wanneer ik haar afbreek en eene nieuwe woning op dezelfde plaats wil bouwen, moet het front \l/2 M. meer van den weg af vanwege een pas vastgestelde rooilijn. Nu zou mij de nieuwbouw zeer schadelijk uitkomen en daarom is mijn vraag of ik recht heb op schadevergoeding. H. K. L. Ik rijd met een petroleumhandkar, die ik stalde in een schuurtje achter mijn huis. Moet ik daar vergunning voor vra gen op de Secretarie W. J. V. Dezer dagen werd ik door den Kanton rechter veroordeeld tot f3.boete of 2 dagen hechtenis, omdat ik 's nachts buren gerucht had gemaakt. De kantonrechter zei dat ik niet in hooger beroep kan gaan, maar wel in cassatie. Ik begrijp dat niet en daarom stel ik de vraag hoe dat zit? S. C. v. G. Op nachtelijk burengerucht staat als hoogste straf f 15.— en ^een principale hechtenis. Wanneer nu op eene over treding in het algemeen geen hoogere geld boete is gesteld dan f25.en geen prin cipale hechtenis, d. i. hechtenis, die niet wordt opgelegd ter vervanging eener boete, dan kan men van een vonnis van den Kantonrechter niet in hooger beroep, maar wel in cassatie bij den Hoogen Raad gaan. Hoe hoog mag men aangeslagen zijn in Rijksinkomsten- of gemeente-belasting om in aanmerking te komen voor een kosteloos rijwielplaatje A. HEUSDEN. Bij het op Zaterdag j 1. te Breda ge houden hoofdonderwijzersexamen slaag de de heer A. J. Bouman te Hooge Zwaluwe. Donderdag 14 Augustus a.s. hoopt de Knapenvereen. „De Jonge Garde" alhier een uitstapje te maken naar Breda en Omstreken. Zaterdag as. zal, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin Moeder, door de fanfare der H. Familie, haar derde concert op de muziektent gegeven worden. Nu de zilveruitjes in Gelderland 'weer gerooid worden, worden dagelijks groote kwantums naar hier vervoerd, om te worden gepeld, waarmee een rijk dag geld is te verdienen. Wel is het geen heel aangenaam werk, doch velen zijn er mee gebaat. ALMKERK. Naar wij vernemen heeft de ver huring van zitplaatsen in de Geref. Kerk alhiier opgebracht ruim f5000. J.l. Zaterdag had een zoon van den heer K. alhier het ongeluk terwijl hij met zjjn zuster een motor probeerde, te water te gerakengelukkig wist hij zich spoedig uit zijn benarde positie te verlossen en liep dit ongeval bijzonder goed af. A.s. Vrijdagmiddag 1 Aug. hoopt de Raad dezer gemeente wegens bijzondere omstandigheden in een openbare zitting bijeen te komen en niet zooals wij reeds melden op 31 Juli. ANDED. De aardappelhandelaar W. den Dekker, werd te Sliedrecht bij het venten door een auto aangereden, waardoor hij zich ernstig bezeerde aan den voet. De uitslag van den alhier gehouden voetbalwedstrijd „Sparta II" en „Wilhel- mina III" Wijk is 10 ten voordeele van „Wilhelmina III". Tijdens een kort onweer sloeg de bliksem op de electrische geleiding in Achterstraat, waardoor deze defect ge raakte en aan de binnenleidingen schade werd toegebracht. Bij gehouden aanbesteding is aan H. van Noorloos en A. J. Smits alhier opgedragen het bouwen van een mschi- nistenwoning met machinegebouw voor rekening van „De Opperste Polder van AndeP'. De landbouwer de Cloe alhier ge raakte bij het opgaan van een stoep aan het boveneind met een ladiDg hooi in de sloot. De wagen werd deerlijk be schadigd, doch persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Onder geleide van het onderwij zend personeel maakten de leerlingen der hoogste klasse van de Bijz. School alhier een uitstapje naar Rotterdam. De diergaarde, Waalhaven enz. werden be zichtigd en er werd dien dag door de jeugd volop genoten. CAPEELE. Uit deze gemeente zijn van de lichting 1931 bestemd om te worden in gelijfd de navolgende dienstplichtigen Gerrit Bogers, M. van Dongen, O. v. Dongen, C. A. Ophorst, G. J. Paans, J. H. Paans, A. A. Paulidus, A. Rijken, Th. A. Rijken, J. Rozenbrand, C, A. v. Schappen, A. Tactor, C. Timmermans en H. A. van Vuuren. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de Generale kas heeft opgebracht f 55.84. A.s. Zaterdag des nam 6 uur zal de afd. Bijz. Vr. Landstorm uit deze ge meente een schietoef houden te Kaats heuvel, op de baan van de Burgerwacht. DRUNEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris alhier de heer H. M. L. M. Schreurs, candidaat notaris te Haarlem. LOONSCHEN DIJK. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier door Ds. Vroeg- indewei te Middelharnis. OUDENDIJK. Donderdagavond hield in de 2e Openb. School de Oranjevereeniging een ledenvergadering, die slechts matig be zocht was. De voorzitter, de heer H. van Andel, heette in zijn openingswoord allen wel kom, hij vond het jammer dat niet meerdere leden tegenwoordig waren, waarvan het buitengewoon slechte weer vermoedelijk de oorzaak was. Door ziekte was de heer F. C. Huiser nog steeds verhinderd hier tegenwoordig te zijn. Maar hij hoopte een volgend jaar hem weer hersteld in ons midden te mogen terug zien. Deze vergadering is in hoofdzaak belegd ter bespreking van de vraag „Zullen we dit jaar al of niet een feest organiseeren Het bestuur waarvan de meerderheid voor feest is, vernam gaarne hierover de meening der leden. Door een der leden werd daarop inlichtingen gevraagd naar de onkosten van den filmavond en welk bedrag be drag er in kas is. Hij wees er op, dat het besluit der vorige ledenvergadering, om op dien avond, voor de leden een kwartje entreé te heffen, niet was uitge voerd. De voorzitter gaf dit toe, maar het Bestuur had gemeend hiermede in den geest der meeste leden te handelen door gratis toegang te verschaffen de kas der vereen, was ongeveer gelijk aan vorig jaar. Na breedvoerige bespreking werd daar na besloten oen feest te organiseeren met optocht op 30 Aug. of 6 Sept. a.s terwijl het Bestuur inmiddels een programma zal samenstellen Om een en ander nader vast te stellen zal echter, volgens den voorzitter binnen kort nog een ledenvergaderidg worden gehouden, waarop men zich dan ook voor deelname kan opgeven. Hierna sluiting. OUDHEUSDEN EN ELSHOUT. Naar wij vernemen, hebben de heeren Van Herpt en Sprengers te ken nen gegeven, dat zij hun ontslag ais lid van den Raad zullen nemen. Bossche Ct. POEDEROIJEN. Blijkens de ook in deze gemeente gehouden landbouw- en veetelling, zijn alhier aanwezig: 144 paarden, 234 melk koeien, 629 stuks jongvee, 237 schapen, 268 geiten, 251 varkens, 4093 kippen, 3495 kuikens en 10 bijenkorven. In gebruik zijn: 179,56 H.A. bouw land, 0.17 H.A. tuingrond, 364,7 H.A. grasland, 21,6 H.A. boomgaard en 6051 eenruiters plat glas. Bij besluit van H.H. Ged. St. van Gelderland, d.d. 16 Juli 1930 no. 191, is goedkeuring verleend aan de rekening van de instelling „het Man huisfonds" alhier, in ontvangst op f2989,30, in uitgaaf f3307,16 alzoo met een nadeelig slot van f317,86, een en ander over 1929. RIJSWIJK. Op 3 Augustus as. zal Ds. Ben ders alhier weder voor de Ned. Herv. gemeente optreden. DE WERKEN EN SLEEUWIJR. De heer P. van Someren alhier is gekozen als directeur van de mond- harmonicaver. „Nooit Gedacht" te Nieu- wendijk. Bevorderd aan de Chr. Kweek school te Gorinchem van de le naar de 2e klasse H. J. Koppers, van de 2e naar de 3e klasse J. H. Beukenkamp. Toegelaten tot de R. H, B. School mej. Adr. P. Koppers alhier. Vergadering van den Raad de zer Gemeentem op 1 Augustus 1930 namiddags 2 uur 30 (zomertijd). Agenda Mededeelingen. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting 1930. 3. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders betreffende het nemen van besluiten, in verband van de nieuwe fiuancieele verhoudingswet. 4. Aanbieding der gemeenterekening 1929 en rekening van het Burgelij k- Ambtsbe8tuur 1929. WERKENDAM. Donderdag a.s. van des voorm. 912 uur en des nam. van 25 uur zal voor de tweede en laatste maal zit ting worden gehouden in de oude con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, voor inning van vrijwillige bijdragen. Vermoedelijk door niet goed uit wijken, reden de heeren C. I. en H. d. H. op de Fabrieksdijk tegen elkander met gevolg dat de voorvork der fiets van eerstgenoemde doormidden brak. Vorige week maakten de oudste leerlingen met het onderwijzend perso neel der Rehobotschool per touringh-car een pleizierreis naar Zeist en omgeving. Door de kinderen werd dien dag volop genoten, daar het weer dezen dag ook uitstekend mee werkte. Waren zij 's morgens ongeveer 7 uur vertrokken, des avonds half negen ar riveerde zij in opgewekte stemming in onze woonplaats. Naar wij vernemen hoopt de Chr. Zangvereen. „Hallelujah", directeur de heer A. v. Hertingsvelt, deel te nemen aan het zaalconcours op 20 Aug. a.s. te Dordrecht, uitgaande van den Bond van Chr. Zangvereen. „De Drie Provinciën" Deze vereeniging zingt niet in een af- deeling, daar haar medewerking ter op luistering zal wezen, maar zal echter wel een puntenbeoordeeling ontvangen. Met ingang van 16 Sept. a.s. is de heer C. J. van der Horst, thans fort wachter op het fort Uppelschendijk, ge meente Sleeuwijk, benoemd in gelijke betrekking aan het fort „Steurgat" (Bies- bosch). SCVrijdagavond jl. werd voor reke ning van de heeren Th. Westerhout en Zoon, exploitanten van de „Werken- damsche Autobus-onderneming" onder- handsch aanbesteed het bouwen van een garage in de Kruisstraat. Timmerwerk Joh. Baggerman C. Ritmeester Gebr. Verdoorn H. Visser Czn. C. Kieboom F. v. Varik Metselwerk C. H. v. d. Heuvel A. v. 't Hooft D. Bakker Verfwerk f 685,— 720,- 720,- 749,- 777,- 797- f 1984,— 2529,— 2556,— t 98,— 135,- f 279,75 W. v. d. Bunt C. Slagmolen Loodgieterswerk G. A. Peters Ijzerwerk: Joh. Baggerman f 32,50 C. de Kleijn 65, De inschrijvers zijn allen uit Werken dam of De Werken. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. WELL. Vrijdag jl. maakten de kinderen der hoogste klasse van de Chr. School alhier, onder leiding van het onderwij zend personeel haar jaarlijksch school reisje. De tocht ging eerst per autobus naar Zalt-Bommel en verder per trein naar Leiden. Na eerst de voornaamste bezienswaardigheden bezocht te hebben en in het hotel „Den Burgt" wat gebruikt te hebben, ging n en met den tram naar Katwijk aan Zee, waar de namiddag aan het strand werd doorgebracht. Om zeven uur keerde men per zelfde gelegenheid terug en arriveerde tegen twaalf uur (Z.T.) te Well. Een woord van dank aan de geleid sters en geleider, die de kinderen zoo'n prettigen dag hebben bezorgd. .WOUDRICHEM. De Meisjes vereen. „Dorcas" alhier maakte Woensdag jl. een uitstapje naar Arnhem en omstreken. Van de lichting 1931 dezer ge meente zijn tot gewoon dienstplichtige bestemd P. A. Hartman, A. van Straten, Corn. Viveen, C. van de Water en A. J. Westerhof en de overige dienstplich tigen tot buitengewoon dienstplichtigen. Op de Chr. Kweekschool voor onderwijzers te Gorinchem werd bevor derd van de le naar de 2e klasse mej M. Kentie en van de 3e naar de 4e klasse de heer P. J. van Malsen, beiden alhier. Donderdag jl. maakten de leer lingen der bijzondere school alhier onder leiding van het onderwijzend personeel een plezierreisje naar Scheveningen. Door de Oranje vereeniging in wijk A alhier zal op 1 Sept. a s. een feest worden gehouden. Het ligt in het voor nemen alleen een kinderfeest te organi seeren, doch mocht de inzameling van gelden met zeer gunstigen uitslag worden bekroond, dan zullen er mogelijk tevens spelen voor ouderen aan worden ver bonden. In tegenstelling met andere jaren zullen de spelen dit jaar op de Hoog straat worden gehouden. .WIJK. Zaterdagavond zal de fanfare „Oefe ning en Uitspanning" in samenwerking met de zangvereen. „Con Amore" ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder een concert ge ven op de muziektent, ZALTBOMMEL. In een der loodsen van het station is de bliksem geslagen. Het halve dak en een aantal kisten, welke daarin ge borgen waren, werden totaal vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. B. en W. stellen den raad voor overeenkomstig het advies van de sta tencommissie, de geheele stad opnieuw te bestraten, waarvan de kosten ge raamd worden op f 56.000. Het ligt in de bedoeling het werk in ten hoog ste 2 jaar uit te voeren. Land- en Tuinbouwwereld De velden en akkers in het Land van Altena zijn bedekt met overvloedige producten. Verscheidene dagen zijn ze overgoten door zuiver zonnelicht en stonden ze in volle zonnepracht. Thans echter is de lucht versomberd en dichte wolkengevaarten temperen zonneglans en hebben de cultuurgronden gedrenkt. Verschillende gewassen kunnen nog gezaaid, zooalswortelen postelein, ra- menas en prei. Eerstgenoemde product behoort tot de belangrijkste groenten- soorten. De veiling vraagt ze het ge heele jaar door en geen wonder dus, dat verscheiden stukjes in 't Land van Altena met wortelen zijn begroeid. De wortel vereischt een fijn omgespitten grond, die bovendien nog zeer goed ge lijk gemaakt moet worden. Vorst, niet te streng, kan e wortel verdragen. Wor den de wortels op lichtere grond gezaaid, dan is het aan te bevelen, na zaaiïng de oppevlakte vast te trappen, zoodat de zaaikorreltjes meer met de aardkluit- jes in aanraking komen. Men kan ze ook in rijen zaaien, al neemt het maken daarvan tamelijk veel tij a in beslag. De vereischte afstand voor zomerwortels bedraagt 1012 cM., voor winterworte len 2025 cM. De bepaalde ruimte staat in nauw verband met de soort en de groote van het product, dat men be oogt. Wil de kweeker een combinatie met wortelen, dan kan hij de teelt verbinden met dien van augurken en tuinboonen, of naar gelang de vraag met kropsla en radijs. Gelijktijdig worden de zaden uit gestrooid en voor de oogst der wortelen daar is, zijn de de tusschenproducten reeds gerijpt en hebben ze, bij gunstige omstandigheden, reeds een flinken prijs opgebracht. Als nateelt komen dan in aanmerking verschillende soorten kool en aardbeien. Late wortelen worden nog gezaaid, nadat b.v. de vroege aardappelen den akker hebben verlaten. En wanneer de bodem voldoende voedzaam is, kan de oogst nog groot zijn. De winterwortel wordt echter meer dichtbij een gezaaid en zoodra het eerste loof zich boven den grond vertoont, dunt de kweeker de plantjes uit. Aanbevelingswaard is het voor 't dunnen de schrepel te gebruiken. Deze toch harkt dan tevens de onkruid plantjes weg en maakt den grond losser en zoo meer toegankelijk voor de damp kringslucht Onafgebroken opeenvolging van wortel- oogst wordt verkregen door zaaiïng on middellijk, na 't boven den grond komen van de voorgaande wortelplantjes. De uitgezaaide postelein wil een bodem waarin veel voedingsstoffen voorkomen. Tevens verlangt ze beschenen te worden door de zon en wil ze warmte, zoodat dus dit product alleen gedurende het warme gedeelte van 't jaar op den kou den grond kan worden geteeld. Voor verduurzaamde postelein schijnt deze de voorkeur te verdienen boven de in kassen gekweekte. Tot het najaar toe, blijft ook naar deze groente vraag be staan. Vooral de gele postelein kan op kouden grond niet zoo goed geteeld, als de groene. Onder glas wordt ze vervroegd. Kom kommers en meloenen kunnen in com binatie gebracht met postelein. Wan neer nu postelein wordt gecombineerd met komkommers, moet men er voor zorgen, (de postelein is spoedig rijp), dat na den oogst de worteltjes, die in den grond achterbleven, zorgvuldig wor den verwijderd. Het posteleinzaad kan zoo uitgestrooid en behoeft niet door aarde bedekt. Zijn de omstandigheden gunstig, dan ziet men na een dag reeds teere, groene sprietjesnaar boven komen. Het zaad is ontkiemd. Sommige tuinders snijden de postelein af, iets boven den grond in de hoop op een spoedig nieu wen oogst. Ze worden echter teleurge steld. Hadden ze de plant geheel ver wijderd en opnieuw gezaaid, dan be kwamen ze een spoediger oogst. Tot in de wijnmaand toe blijft de postelein van 't vrije veld leverbaar on danks de moeilijkheden, waarmee men te kampen heeft. Een groote factor is, dat dit gewas zonder zonnebestraling niet groeit, zoodat de opbrengst wisselvallig is. VOLLE AUTOBUS TE WATER. 2 dooden, ruim 30 gewonden. Een chauffeur van een volle autobus op de smalle brug over den Ilm te Mattstadt bij Apolda wilde uitwijken voor een motor rijder, met het gevolg, dat de autobus door de leuning te water schoot. Slechts met moeite slaagde men er in de inzit, tenden uit hun benarde positie te redden Twee vrouwen bleken reeds te zijn ver^ dronken, terwijl meer dan dertig personen Overnam,e in andere bladen wordt verxocht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2