Dit nummer bestaat uit 2 binden. y l. s. Binnenland. Uitgave: Firma L« J. YEEKMAN, Heusden. No. 5043. Woensdag 6 Augustus 1930, Plaatselijk Nieuws ^and van altenA Dit blad verscbjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën 16 regels 90 c®11** Elk® "g®1 meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. AUTO-ONGELUKKEN. De 82-jarige mej. van K die de vorige week bij het auto-ongeluk te Varik werd gewond, is thans aan de gevolgen over leden. Op den Rijksweg onder de gemeente Malden slipte een auto, genummerd H 1742. De auto botste tegen een boom en werd daarna op de tramrails geslin gerd. De auto werd geheel vernield. De chauffeur werd bewusteloos opge nomen en bleek een armbreuk te heb ben. De beide andere inzittenden kwa men met schaafwonden vrij. De 35-jarige ongehuwde heer F. Berg mans maakte Zondagavond met het zoontje van zijn hospita, de wed. G., een auto-ritje en reed op den Rijksweg tu8schen Boxtel en Best plotseling tegen een boom. De heer Bergmans werd met een kleine wonde in het gezicht opge nomen en naar het ziekenhuis te Eind hoven vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. De kleine jongen bleek geen letsel bekomen te hebben. De auto, een Chrysler two-seater, werd ernstig beschadigd. Op den Meerssenerweg te Maastricht ontstond een botsing tusschen de auto van den 42-jarigen leeraar E. Steune- brink, der Gem. Kweekschool te Maas tricht, en die van den 27-jarigen Ame rikaan, Odes A. Burnell Hilton uit Sioux City, Iowa. De beide heeren bekwamen lichte kwetsuren aan hoofd en ledematen en konden na verbonden te zijn het ziekenhuis weer verlaten. De vrouw van den Amerikaan, mrs. Winifred Hilton Jones, is er erger aan toe. Zij bekwam een schedelbreuk en inwendige kneuzin gen en is ter verpleging in het zieken huis opgenomen. De botsing werd veroorzaakt door de gladheid van den weg, tengevolge van den regen. De automobielen werden tamelijk ernstig beschadigd. Op den Haarlemmerweg even voorbij Sloterdijk zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen, tengevolge van de helle verlichting der schijnwerpers. In de auto, die uit de richting Haarlem kwam, zaten een heer en een dame. Beiden werden gewond en naar het zie kenhuis overgebracht. De andere auto was op weg naar Den Haag. De inzit tenden hiervan zijn met den schrik vrij gekomen. Op den Rotterdamschen weg bij Zwijn- drecht had een ernstig auto-ongeval plaats. De heer Scheukammer, directeur der ammunitie-fabriek te Dordrecht, reed met zijn auto, waarin zijn echtgenoote, zijn zoon en de heeren Üder en Maruk- zijk waren gezeten, langs den straatweg toen hij een andere auto wilde inhalen, 'plotseling van tegenovergestelde richting een paard en wagen zag aankomen. De heer S. remde zeer sterk, waardoor zijn auto kwam te slippen, tegen een boom reed en 17 meter verder tegen een an deren boom te pletter sloeg. Alle vijf inzittenden berden gewond en naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, waarbij bleek, dat ae heer Uder er ernstig aan toe was. De andere vier liepen minder zware verwondin gen op. DE KINDERVERLAMMING. Te Vlaardingen doet zich een derde geval van kinderverlamming voor. De echtgenoote van den landbouwer B. in de buurtschap Dotherhoek te Gorsel, is aangetast door „kinderver lamming". Het 4-jarig dochtertje van Jac. v. d. Hoek te Abcoude werd, terwijl zij bij haar tante te Loenen was, door de kin derverlamming aangetast. Direct werd zij naar het Gasthuis te Utrecht ver voerd, doch overleed aan de ziekte. Te Delft is een 5-jarig meisje lijdend aan kinderverlamming. Het wordt ver pleegd in het St. Hippolitus Gasthuis, OVERREDEN. Het 6-jarig dochtertje van de wed. V. te IJmuiden is bij het oversteken van de straat door een motorrijder overreden. Het kind is aan de gevolgen overleden. Tegen den motorrijder is proces-verbaal opgemaakt, OVERLEDEN. Te Utrecht is een dame uit de Prins Hendriklaan door het vlam vatten van terpentijn in brand geraakt. Zij liep de straat op, waar zy door voorbijgangers werd geholpen. Overdekt met brand wonden werd zij opgenomen in het vlak bij gelegen St. Antonius ziekenhuis, waar zij aan de gevolgen is overleden. VERDRONKEN?0- Te Ternaard is het 4-jarig dochtertje van T Talsma in de vaart geraakt en verdronken. De 9-jarige Van Poppel, die in de Prinsengracht bij de Brouwersgracht te Amsterdam, waar hij ook woonde, bezig was met een bootje te spelen, is in de gracht gevallen en verdronken. Op de Diezerkade te Zwolle is een bejaarde schipper te water geraakt -en verdronken. Na geruimen tijd dreggen, slaagde de politie erin, het lijk van den drenkeling op te halen. Te Nieuw Vennep is het 4-jaiig meisje van A. Touw in een welput verdronken. ONDER DUINZAND BEDOLVEN. In de duinen achter het Provinciaal Ziekenhuis te Bloemendaal is een droevig ongeluk gebeurd. De 11-jarige H. V., wonende in Den Haag, logeerde tijdelijk bij den jachtopziener K. Het ventje was op korten afstand van de woning aan den voet van een zandheuvel gaan graven. Plotseling stortte de heuvel in en de jongen werd onder het zand be dolven. Toen de heer K. hem eenigen tijd later vond, was hij reeds gestikt. De ouders van het kind vertoeven in Parijs. PENNINGMEESTER VAN SPAARKAS VERDWENEN. Vrijdagavond zouden in Café-Restau rant de „Korenbeurs" te Helmond onder de leden van de daar gevestigde spaar kas, de inlagen van het afgeloopen jaar uitgekeerd worden, in verband met de kermis, die Zaterdag begon. De kellner van het café en penningmeester der spaar kas H. M is echter Vrijdag met de kas vertrokken, 's Middags om 12 uur is hij voor het laatst in de stad gezien. Bij de politie is aangifte gedaan van de ver duistering. Naar schatting was er een bedrag van ruien f 800.in kas. VERDUISTERING? Te Hilversum is aangehouden een 25-jarige klerk bij publieke werken, aan wien gebleken is dat hij gedurende de laatste jaren een bedrag van ruim f 1000 aan hem toevertrouwde gelden heeft verduisterd en een aantal aan de ge meente toebehoorende goederen heeft ontvreemd. De man was gehuwd en genoot een salaris van f 25 per week. ONEERLIJKE "POSTBEAMBTE. Naar het Huis van Bewaring te Leeu warden is overgebracht de 36-jarige post ambtenaar A. F. te Bolsward, die wordt verdacht van verduistering in dienstbe trekking en valschheid in geschrifte. Naar de „Leeuw. Crt." verneefnt wer den de door den heer F. gepleegde malversaties ontdekt op de volgende wijze Een houder van een spaarbankboekje kwam onlangs ten postkantore om van zijn saldo een gedeelte terug te halen. Bij het bijschrijven van het resteerende gedeelte schreef de heer F. in het bedrag van f 700 een zeven, die veel op een vier geleek, zoodat hij een bedrag van f 300 kon verduisteren. Toen de inlegger het boekje in Fe bruari opnieuw aanbood om de rente te laten bijschrijven, maakte F. het boekje zoek, doch gaf den man in Mei een nieuw boekje, en vulde hierop met pot lood een bedrag van f 700 in, plus f20 rente. Toen de houder van het boekje eens bij het postkantoor ging informeeren, bleek, dat hij nog slechts recht had op f 70, zoodat een bedrag van f 680 zou zijn verduisterd. De heer F., die lid van den raad en bestuurslid van tal van vereenigingen was, genoot te Bolsward het volste ver trouwen. De heer F. kon na verhoor in vrij heid worden gesteld, doch gaf er de voorkeur aan toe in het Huis van Be waring te blijven. o HET NECERLANDSCHE ESKADER TE ANTWERPEN. Kroonprins Leopold kwam Zaterdag middag incognito te Antwerpen aan, voor een bezoek aan het Nederlandsche eskader. De prins werd aan boord van de Jacob van Heemskerk door vice-ad- miraal Quant te midden van zijn offi cieren ontvangen. De bemanning pre senteerde het geweer, terwijl de scheeps- kapel het Belgische volkslied speelde. De prins bracht ook een bezoek aan de twee duikbooten. Het eskader had de Belgische en Nederlandsche vlaggen geheschen. Na het bezoek keerde de prins naar Brussel terug. Het bezoek van het Nederlandsche eskader is een gebaar, dat iedereen in België waardeert en niet het minst zij, die ook in een vlaamsch belang goede NederlandschBelgische betrekkingen wenschelijk achten. De Brusselsche Midi is opgetogen over het leggen door vice-admiraai Quant, van een krans op het graf van den Belgischen onbekenden soldaat en ,zegt: Het is onbetwistbaar een beau geste. GEVAARLIJKE~STOEIPARTIJ. Zaterdagmiddag waren eenige jon gens op het Stille Strand te Schevenin- gen aan het stoeien. Plotseling kreeg één der jongens, de 19-jarige A. A., een hamer tegen zijn neus. Wie met deze hamer gooide, is men niet te we ten kunnen komen. Gebleken is, dat A's neusbeen gebroken is. CYCLOON BOVElTzUID-HOLLAND. Boven de plaatsen Abbenbroek en Heenvliet heeft een cycloon gewoed, tengevolge waarvan een aantal boerde rijen en tuinderijen zwaar beschadigd werden. Zondagavond omstreeks halfzes woedde boven Heenvliet een windhoos, aan een orkaan gelijk. Even na eenig onweder stak de wind op uit het Westen, later kwam hij meer uit noordwestelijke richting. Om te beginnen woei bij het tram station een woonwagen van de Wegen bouwonderneming om, terwijl een goe derenwagon van de tram geheel en een andere gedeeltelijk uit de rails werd geworpen. Ettelijke boomen zijn geveld, evenals ontelbare pannen van de daken der woningen in of nabij het dorp. Een schuur, eigendom van de wed. Visser, werd geheel met den grond gelijk ge maakt. Huis en schuur van den vee houder-postbeambte Van der Linden werd geweldig beschadigd het dak werd van deze woning afgerukt. Van den tuinier C. van Bodegom werd een kas ernstig beschadigd, veel ruiten braken en bovendien werd de kas geheel uit haar verband gerukt. Langs den Tol- dam versperden omgewaaide boomen het verkeer. Een oud schuurtje van den caféhouder P. v. d. Meer moest het ontgelden en is geheel met den grond gelijk gemaakt. Van de schuit van den beurtschipper C. van Strien werden de luiken opge nomen en eenige honderden meters ver der op de kassen van den tuinier C. de Snoo geworpen. Ook hier werd een groote vernieling aangericht. Ooggetuige beweren, zooiets hier nog nooit te heb ben gezien. De cycloon verdween in Noordelijke richting. Het water in de Nieuwe Maas bij Nieuwersluis werd tot kerkhoogte opge zogen. Alles ging met veel lawaai ge paard het leek, of een leger vliegmachines over Heenvliet trok. Men begrijpt niet, dat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. Tien minuten te voren was op den weg van den cycloon over een hoogen dijk een autobus met 21 Heenvlietsche meis jes gepasseerd, die in Brabant gingen kampeeren. De schade wordt geraamd op 18 20 mille. Twee gezinnen werden geheel geruï neerd. Voor hen zal een collecte worden gehouden. Van heinde en ver kwamen nieuws gierigen in auto's of per fiets naar het dorp. Naar verluidt, zijn de meeste ge troffenen niet tegen stormschade ver zekerd. Behoudens de kassen die nieuw zijn, zijn het voornamelijk oude of bouw vallige gebouwen en schuren, die als slachtoffer zijn gevallen van den wervel wind. Ook te Abbenbroek is groote schade aangericht. Voor zoover bekend, zijn geen persoonlijke ongevallen voorge komen. De cycloon duurde slechts 5 minuten. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente ALMKERK, op Vrij dag 1 Augustus 1930, nam. 3 uur. Aanwezig alle leden Voorzitter de Ed.Achtb. Heer Blok, burgemeesterSecretaris de Heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte met gebed en verzoekt hierna den Secretaris de Notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken 1. Een Bchrijven van de Warenkeu- rirgsdienst te Breda. 2. Een verzoek van de vereeniging „Moederheil" te Ginneken, om eene subsidie. 3. Een schrijven van den heer J. Toonen alhier, waarin hij den Raad be richt, van zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur te bedanken. Op voorstel van B. en W. worden deze adressen voor kennisgeving aange nomen Een schrijven van de firma Blank- waard en Schoonhoven, betreffende aan koop van een „Gravure" van de Vorste lijke familie. Tevens een schrijven van de Kon. fabriek Begeer, betreffende aan koop stamboom met 24 Hist, penningen, een en ander in verband met den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. Wordt na eenige discussie op voorstel van den heer v. Leeuwen aangehouden tot een volgende vergadering. Hierna werden de Rekening en Be grooting van de Gezondheidscommissie, gevestigd te Heusden, goedgekeurd. Een schrijven van den heer G. v. d. Koppel alhier, waarin hij den Raad ver zoekt teruggaaf van de helft der door hem betaalde hondenbelasting, daar hij zijn hond wegens ziekte reeds voor 1 Juli heeft moeten afmaken, zijnde een bedrag van f3. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken daar de verorde ning hier niet in voorziet. De heer Burghout vindt dit geval toch een uitzondering, daar v. d. Koppel toch direct hiervan kennis heeft gegeven. De Voorzitter is het hiermede eens en zegt dit ook niet goed te vinden. De heer Verschoor is voor inwilliging van dit verzoek, temeer daar de heer v. d. Koppel hier met geen praatjes aan komt, spr. zegt hij heeft er recht op. De heer Koekkoek zegt het betreft hier een bijzonder geval. De man heeft eerst zijn hond tegen wil en dank op moeten ruimen, vanwege het gemeente belang, spr. is er voor f 3.terug te geven. Ook de heeren Noorloos, v. d. Stelt en de Jong zijn voor teruggaaf. Besloten wordt ontheffing te verleenen. Een schrijven van H.H. Gedep. Staten dezer Prov., waarin wordt geadviseerd een wijziging aan te brengen in 't Regle ment voor de te benoemen Vroedvrouw, waartoe na eenige discussie met 6 stem men voor en 5 tegen wordt besloten. Na eenige bespreking wordt op voor stel van den heer Burghout besloten eene subsidie van f50 te verleenen aan het Proeftuinbedrijf te Gorinchem. Een schrijven van den heer A. Geudeke alhier, waarin hij den Raad verzoekt om zijn salaris, zijnde f1000 per jaar, met f 500 te verhoogen. De Voorzitter zegt dat B. en W. nog geen gelegenheid gehad hebben om over dit adres advies uit te brengen. De heer Burghout zegt het verzoek niet onbillijk te vinden als men naar andere gemeenten ziet, terwijl de heer Geudeke toch goed zijn best doet als ambtenaar. Ook de heer Noorloos vindt zijn sala ris te laag. De heer Verschoor acht f500 verhoo ging wel wat veelspr. is er voor dit aan te houden tot een volgende vergade ring. Ook de heer v. d. Meyden is deze meening toegedaan. De heer v. Leeuwen zegt, wij kunnen er van overtuigd zijn, ingeval de heer Geudeke weg gaat, wij voor f 1500 geen andere ambtenaar hebben. Spr. vraagt hoe het zou gaan als hij niet op de secretarie was. De Voorzitter zegt dat dan de zaak in de war liep en brengt naar voren dat Geudeke thans een diploma heeft voor Gem. Administratie, terwijl hij volgend jaar examen moet doen voor gem. finan ciën. Spr. zegt wij zijn zedelijk verplicht hem een goed salaris te geven. De heer Verschoor zegt, men moet de kroon niet te ver op iemand zijn hoofd drukken, het is net of zoo'n persoon niet gemist kan worden. De Raad is over 't algemeen van oor deel, dat de heer Geudeke zijn werk goed verricht. De heer Koekoek zou den directeur v. h. G.E.B. en den Gem.-Bode eene verhooging willen toekennen van salaris, inzonderheid den directeur van het G, E.B. daar deze persoon hard werkt. De heer v. d. Stelt Czn. stelt voor. dit adres in handen van B. en W. te stellen voor preadvies welk voorstel ge steund wordt door de heeren Koekoek en Verschoor, hetgeen wordt aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Hierna wordt tot lid van het Burg. Armbestuur benoemd de heer G. Dekker. Waarna de Gem.-Rekening dienstjaar 1929 den Raad wordt aangeboden. De Commissie tot het nazien van deze reke ning heeft hiervoor schriftelijk verslag uitgebracht, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. De Voorzitter dankt de commissie voor haar werk, waarna de rekening voorloo- pig wordt vastgesteld. Thans is aan de orde de voorstelling betreffende noodig geworden herziening, plaatselijk belastingstelsel in verband met de nieuwe financiëele verhouding, tusschen Rijk en Gemeente. Op voorstel van B. en W. wordt deze gemeente ingedeeld in de 2de klas voor de gemeentefondsbelasting. Ook wordt besloten te heffen 40 opcenten op de Gemeentefondsbelasting, 50 opcenten op de Personeele belasting (8ste klasse) en 25 opcenten op de vermogensbelasting. Naar aanleiding dat hierdoor de finan- cieele positie gunstiger wordt voor deze gemeente, besloot de raad tevens, de lichtprijs van het G. E. B. van 50 ct. op 35 te brengen en de krachtstroom van 25 ct. op 20 ct. per K W. te verlagen. De heer de Jong vindt de krachtstroom nog te duur tegenover de lichtprijs. De Secretaris geeft hierover eenige toelichting Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de heer Burghout dat het uit zedelijkheids oogpunt wel gewenscht is, dat het zwem men nabij het dorp verboden wordt. De Voorzitter gelooft niet dat dê Ver ordening hierin voorziet, spr. zegt wij hebben hier geen zweminrichting. De heer de Jong zag gaarne het Heultje aan de Almkade wat opgeknapt. De heer v. d. Meijden adviseert het plakbord aan den Ippelschen dijk wat te laten schilderen. De Voorzitter zegt, den gemeente-op zichter er mede in kennis te zullen stellen. De heer Koekkoek zou graag de Voor- steeg wat op geknapt zien, daar spr. hier reeds klachten over vernomen heeft. De Voorzitter zegt, dat hiervoor pas bazalt is aangekocht. Ook vraagt de heer Koekkoek hoe of staat met de waterleiding. De Voorz zegt, dat een plan hiervoor bij de Mij. Noord-West-Brabant in voor bereiding is. Spr. heeft ook gehoord dat met den bouw van de Brug aan Keizers- veer hiermede rekening wordt gehouden. De heer Nieuwenhuizen zegt, dat men in 't plakbord te Waardhuizen, dat pas nieuw is, niets kan lezen, omdat de gaas te dik is. De heer de Jong zegt, dat het hier ook zoo is. De heer Verschoor informeert wanneer de straat aan de kerk wordt opgeknapt ook de heeren v. Leeuwen en Burghout meenen dat dit zeer noodig is Hierna werd de heer A. J. Pouli, gem. Bode, aangewezen om namens deze gemeente, als gevolmachtigde stem uit te brengen bij de verkiezing van een lid in de vacante Dijk-college. Terwijl B. en W. de candidaten hiervoor zullen stellen. Daar niemand meer het woord ver langd sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. HEUSDEN. Men leest tegenwoordig dagelijks van jubileums, van huldebetoogingen, zoo zelfs, dat menigeen aan overdrijving gaat den ken. Maar tocher zijn jubileums, die men niet stilzwijgend voorbij mag laten gaan, jubileums, die men herdenken wil, omdat men daardoor de gelegenheid krijgt eens ten volle te toonen, hoe men hetzij een persoon, hetzij het werk dat hij doet, waardeert. En nu wordt er binnenkort n.l. 26 Augustus a.S. te Heusden een jubileum herdacht, dat zeker niet ongemerkt voorbij mag gaan. Dien dag toch is het 25 jaar geleden, dat Mejuffrouw DE HAAN zich als verloskundige te Heusden vestigde. 25 jaar verloskundige, dat is 25 jaar in NIEUWSBLAD ïoor het Land van Heostlen en AltenaJeLangstraat en de 8ommelemard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1