Tweede Blad 19.5013 Woeosdao 6 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Op ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. Land- en Tuinbouwwereld Reis. Pluimveeteelt. Rubriek van den Arbeid. Binnenland Boekbespreking. Burgerlijke Stand. Purol en Purolpoeder WASPIK. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) BEHOORENDE BIJ HET Xicttwsblad WENKEN EN MEDEDEELINGEN. Mergel als meststof. Gedurende de lanabouwdagen te Wageningen is er ook nog al een aardig woordje ge wisseld over de mergel. De vraag doet zich daarom voor, wat mergel nu eigenlijk wel is. Die vraag is vnj een voudig te beantwoorden. En dit ant woord luidt dandat het een meng sel is van koolzure kalk met andere stoffen. Die andere stoffen kunnen zijnzand, leem of klei. Men spreekt in dit verband dan wel van zandmer- 'gel, leemmergel of kleimergel. De in Zuid-Limburg gevonden mergel is vrijwel uitsluitend zandmergel. Het is te begrijpen, dat men daarvoor niet zoo'n hooge prijs betaalt, als voor kleimergel. Immers het verrijkt den grond niet met klei, dat juist voor de zandgronden zoo'n bijzonder mooi bindmiddel is. Wanneer mergel ge kocht wordt dient men een garantie van fijnheid te bezitten. Immers al leen zeer fijne mergel is werKzaam in den grond. Het in den grond voor komende koolzuurhoudende water lost het koolzure kalk op en brengt die ter beschikking van de planten. Hoezeer die fijnheid van beteekenis is is ook in Wageningen wel geble ken, maar dan moet daar tevens als eisch naast gesteld worden, dat die stoffijne mergel ook goed door den grond heerigewerkt wordt. Is dat niet het geval, dan heeft men vaak maar voor 50 0/0 werkzaamheid geconsta teerd. 1 •Mergel komt in de eerste plaats in aanmerking om op de zure zand gronden en de veenkoloniale dalgron den gebruikt te worden. Voor de klei gronden is het minder geschikt. Moet men daar een kalkbemesting toepassen, dan zal men het best doen Iglebruik te maken van versch ge- bluschte kluitkalk. D\e vee eti paardenhandel. Wan neer er een beroep is, waar het niet spreken van de volle waarheid een schijnbare noodzakelijkheid is gewor den, dan is het zéker wei dat van den handel in vee en paarden. Men tracht door de deugden die de dieren 'wel en die ze dikwijls ook niet hebben en door het verzwijgen van de gebreken, die ze wel vertoonen, een zoo hoog Mogelijke prijs van de dieren te ma ken. Zoo is het te begrijpen, dat de paardenhandel, maar waarschijnlijk ook in niet mindere mate de vee handel een niet al te beste reputatie heeft verkregen. Het is dan ook aan te raden de noodige voorzich tigheid te betrachten bij den koop van paard of vee. Men zal zeker niet alles moeten gelooven wat men u probeert wijs te maken. Maar het allerverstan digst is wanneer men koopt onder het recht van inroepen van de arbitrage van de vereeniging tot verbetering van den vee- en paardenhandel in Nederland. Hoe vaak is het al voor gekomen, dat men is gaan procedee- ren over vee en paarden, met ver borgen gebreken, die de verkooper niet erkennen wil. Met recht is het spreekwoord in de wereld gekomen, dat wie pleit om een koe er een koe bij geeft. En lazen we onlangs niet van een rechtszaak over een paard, welke niet minder dan vier jaren ge kropen had en waarbij de verdachte werd veroordeeld tot een sommetje van niet minder dan vier maal 4 e waarde van het betreffende, intus- schen gestorven paard. Wanneer we dat lezen van bovengenoemde arbi trage commissie, die snel en afdoende rechtspreekt en niet meer dan de gemaakte kosten in rekening brengt, dan begrijpen we eigenlijk niet goed, hoe het komt, dat die commissie nog zoo weinig te doen heeft en ze werkt toch in het belang van boer, als van handelaar. Nog beter is het echter fokvee en fokpaarden niet op een markt te koopen, maar om dit te doen op het bedrijf zelf. Doet men dat, dan weet men zeker wat men koopt. De verkooper kent men en die kent ook zijn dieren, wat lang niet altijd het geval is met den han delaar, die soms enkele oogenblikken tevoren van iemand anders heeft ge kocht. Komt men dan ook in fok- streken, dan treft het, dat men zoo weinig werkelijk goed vee en goede paarden ter markt ziet aangevoerd. Geen wonder, om een goed paard of een goede koe loopt men graag een eindje verder en de boer loopt de kans mis om zijn dier ziek op den stal terug te krijgen. BESTRIJDING VAN DIPHTERIE EN SNOT. Men zal misschien zeggen, dat het nu toch wel vroeg genoeg is om daarover te schrijven. Inderdaad is dat juist, maar men moet er ook tijdig aan denken, anders zit men er midden in, eer men het weet. Diphte- rie en snot worden meest in een adem genoemd hoewel het toch niet hetzelf de is. De diphterie toont zich bij kip pen meest door een kaasachtig be slag in de bek en op de tong. Ook zijn de oogen vaak met dat gele kaasachtige beslag bezet. De snot toont zich door een opgezwollen kop, dikke oogen, die tenslotte iets gaan etteren, de oogen geraken geheél dicht, de kippen moeten vaak niezen en vertoonen geheel het beeld, dat ze zwaar verkouden zijn. Dat zou nu allemaal niet erg zijn, wanneer er niet elk jaar een flink aantal kippen aan sterven terwijl de dieren, die er aan lijden direct uit de leg geraken. Daarom is het zeker noodig er de maatregelen tegen te nemen, die we thans kennen. En die zijn in de eer ste plaats te zorgen voor goede, dro ge en tochtvrije hokken. Verder dient er voldoende zuiver drinkwater beschikbaar te zijn. Eiken dag moet het water tenminste ver- verscht worden. Doet men dit niet, dan is het water bij voortduring een bron van besmetting. En eindelijk kan men ook verschillende midde len toepassen die de dieren onvatbaar maken voor de ziekte. Het voornaamste middel is wel in spuiting met de antdiphterie van Dr. Van Heelsbergen, die met een spa- telt je wordt gesmeerd langs de wond jes, die veroorzaakt zijn door het uit trekken van enkele veeren van het dijbeen van de kippen. Krijgt men een 'geringe ontsteking, dan is de entstof werkzaam geweest en de die ren zijn geruimen tijd onvatbaar voor de besmetting. De onvatbaarheid komt ongeveer veertien dagen na de enting. Het is daarom van zooveei beteekenis er niet te laat bij te zijn. Anders kan het gebeuren dat de die ren al besmet zijn, zonder dat men er erg in heeft en dan zal de enting de dieren wel vlugger door het ziek teproces heenhelpen, maar ze er on vatbaar voor maken gaat niet meer. Als meest gewenschte tijd om tot de enting over te gaan moeten we die tweede helft van Augustus noemen. Ook de eerste helft van September gaat nog, maar veel langer te wachten, is niet raadzaam, daar dan de ziekte wel reeds opgetreden kan zijn, het najaar is dan weer in aantocht. De enting zal moeten plaats heb ben door een veearts. De kosten be dragen een dubbeltje per kip. Het is niet aan te bevelen de entstof op een markt te koopen. Dit is meest on deugdelijk buitenlandsch entstof. Wat men daaraan besteed is weggewor pen geld. De Antidiphterie van Dr. Van Heelsbergen wordt bereid bij de firma Brocades Steeman te Mep- pei. Als ontsmettingsmiddel kan men in het drinkwater enkele kristalletjes kaliumpermanganaat oplossen of an ders een zwakke oplossing van ijzervi triool (2 o/oervan maken. Afdoende is het niet, maar het helpt toch meer, dan dat het schaadt. DE 14de INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. De 11de internationale arbeidsconta- rentie is onlangs te Genéve geëindigd met het aannemen van een tweetal ont- werp-conventies, welke thans aan de bij de internationale arbeidsorganisatie aangesloten landen, ter ratificatie zou den worden voorgelegd. De eerste conferentie heeft betrek king op den arbeidstijd van kantoor- handéls- en winkelpersoneel en is ge baseerd op een normalen werktijd van acht uur per dag en 48 uur per week. De mogelijkheid is echter opengelaten, om de 48 uur per week op een andere i wijze over de verschillende dagen te verdeelen, mits op geen enkelen dag langer dan 10 uur wordt gewerkt. Verder is de mogelijkheid opengelaten voor een permanente verlenging van den arbeidstijd, voor bepaalde categorie- en van personeel onder zekere omstan digheden. De tweede ontwerp-conventie heeft betrekking op den gedwondgen arbeid, welke veelal in de koloniën nog plaats vindt. Na langdurige discussies werd een voorstel, om den gedwongen arbeid binnen vijf jaar in eiken vorm geheel at te schaffen, verworpen, doch een amendement van de Britsche Regee ring. om over vijf jaar door het lnter- j nationaa. Arbeidsbureau een onderzoek te doen instellen, naar de mogelijkheid van onverwijlde afschaffing van alsdan nog bestaande gedwongen arbeid, werd aangenomen. j De Nederlandsche Regeeringsgedele- geerden stemden tegen dit amendement, omdat de in Nederlandsch-Indië be staande heerendiensten, die voor het grootste gedeelte reeds zijn afgeschaft, j wellicht in 10 jaar geheel zullen ver dwijnen, doch ten aanzien waarvan men zich niet aan een korteren termijn kon binden. Bij de stemming over de geheele con ventie stemden alle Nederlandsche ge delegeerden echter voor. Verschillende Staten, waaronder belangrijke koloniale mogendheden als België, Frankrijk en Portugal, onthielden zich echter van stemming. Zij zijn niet in beginsel te gen afschaffing van gedwongen arbeid, doch wenschten ten aanzien van de voorgestelde conventie geheel vrij te blijven. Deze houding doet zeer veel vreezen ten aanzien van de ratificatie der conventie en wanneer het inder daad denzelfden weg zou opgaan als met de conventie, inzake den arbeids duur van Washington, die 10 jaar na de aanneming nog slechts door enkele lan den is geratificeerd, had men beter ge daan direct het oor te verleenen aan de bezwaren, dan wederom een lang- durigen lijdensweg te moeten bewan delen. Verder is er nog behandeld, een ont werp-conventie inzake den arbeidstijd tijd van de mijnwerkers. Hiervoor had het Internationaal Arbeidsbureau een ontwerp opgesteld, waarin de werktijd op 7i£ uur was gesteld, met een over gangstijdperk van drie jaar, waarin 7 drie-vierde uur zou mogen worden ge werkt. De werkgevers wenschten echter geen korteren werktijd dan 8 uur, de arbeiders geen langeren dan 7 uur. Zoo kwam men niet tot overeenstem ming, daar alle voorstellen werden ver worpen. Omdat men echter toch een conven tie wilde hebben, werd 'er nog maar eens gestemd over een voorstel van de Duitsche Regeering om den werktijd op 7 drievierde uur te bepalen, met de verplichting, om na drie jaar na te gaan ot er nog een verdere verkorting zou kunnen worden aangebracht. De werk gevers protesteerden tegen dezen on- waardigen gang van zaken en namen niet verder aan de discussies deel, waar na het Duitsche voorstel met groote meerderheid werd aangenomen. Tot een conventie kwam het echter niet, omdat er voor de eindstemming nog weer wijziging in werd gebracht, waardoor de Duitsche Regeering zeil tegen stemde en de vereischte meer-1 derheid 'van twee derde der stemmen niet werd gehaald. lntusschen heeft men het nog niet opgegeven, zoodat nu een volgend jaar j nog eens opnieuw getracht zal worden een bevredigende oplossing te vinden. Het mooiste van de geheele zaak is, dat de conventie slechts voor enkele landen van belang is en tal van landen, die met de mijnindustrie niets te ma ken hebben, maar dapper meestemden. Is het een wonder, dat bij verschillende conventies de ratificatie van de leden lang op zich laat wachten? Bij felle zon en schralen wind de huid be schermen met een weinig Purol of wat Purolpoeder en vooral tegen den nacht het gelaat, alsook alle schrijnende en stuk gaande huiddeelen inwrijven met Purol, dat dadelijk verzacht en spoedig geneest. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. NASLEEP OVERVAL WILLEM STAD. Zooals bekend zal kapitein Borren, die ten tijde van den overval van Urbina met het commando v. het gar nizoen te Willemstad was belast, zich voor het Hoog Militair Gerechtshof moeten verantwoorden. De luitenants B. en H., die tijdens den overval op het Waterfort deel uitmaakten van het garnizoen, zijn I door een commissie van onderzoek I gehoord. Het resultaat daarvan is ge- I weest, aldus de Telegraaf dat de lui- tenant H. uit den dienst is ontslagten. Luitenant B. is in zijn betrekking gehandhaafd. STEEKPENNINGEN EN GESCHEN KEN. Een waarschuwing van den Minister J van Arbeid. j De Minister van Arbeid heeft een rondschrijven gezonden aan alle in ee- i migen onder zijn Departement ressor- i leerenden tak van Rijksdienst werkzame ambtenaren en beambten, waarin met i nadruk wordt herinnerd aan het ver- j boa tot het aannemen van geschenken I of zoogenaamde steekpenningen in wel ken vorm ook, wélke in of naar aan leiding van hun functie worden ge daan of aangeboden. Onder steekpen- ningen worden verstaan geschenken en belooningen, welke bedoeld worden, hetzij als contraprestatie voor verleende diensten of verrichte werkzaamheden, hetzij om den schenker met het oog op toekomstige leveringen in een be voorrechte positie te brengen. Iedere handeling in strijd met dit verbod, zal als een reden voor onmiddelijk ont slag kunnen worden beschouwd, onver minderd eventueele toepassing der straf wet. De ambtenaar, wien een geschenk of steekpenning wordt aangeboden, is gehouden hiervan onverwijld mededee- ling te doen aan het hoofd van den tak van dienst waarbij hij werkzaam is. DE GREEP VAN DEN TIJD. A. Jurriaan Zoetmulder. Uitgave: Wereldbibliotheek, A'dam. Op onderhoudende wijze weet de schrijver van deze roman ons te ver tellen van de geschiedenis van een klein Brabants dorpje, waar een mach tige groot-industrie zich vestigt. Het voorheen zoo rustige dorpsleven kan zich niet onttrekken aan de invloed van de zich vestigende fabrieksmensen, met hun veelal moderne opvattingen. „Van uit 't Noorden kwam de kille wind van materialisme en industrialis- me, en wat door sommigen als voor uitgang werd geprezen, was niets dan niveleering en neutraliseering, waar onder het warme, zuidelijke, godsdien stige leven verstijven zou..." En on vermijdelijk komen de tegenstrijdige be grippen in botsing. Als leider van de sterke Roomse organisatie, staat daar kapelaan Laakmans midden in de bran ding van den strijd, vechtend voor het behoud van de vroegere rust. Tenslotte echter komt er gisting onder het fa brieksvolk, ontevredenheid over loon regeling en vakantiedagen.... De kape laan en de zijnen noemen het roekeloos gestook van de socialisten, veroordeel den de aktie als een uiting van zon dige ontevredenheid. Doch als in een vergadering, waar de beslissing geno men zal worden, (eten spreker met sug gestieve kracht de staking bepleit, de arbeiders ten strijde roept tegen kapi taal en uitbuiting van den werkman, tegen liberale ekonomie, dan is de af val groot van Rooms naar Rood, en de staking vangt aan.... 't Vertrouwen van kapelaan Laakmans is weg, 't dorp ligt lamgeslagen.... 't Boek is vlot geschreven en laat zich prettig lezen. Dat meerdere ma teriele welvaart en innerlijk geluk niet altijd hand in hand gaan, tracht de schrijver ons in deze roman duidelik te maken, 't Boek behoort tot de serie bekroonde prijsvraagromans van de W.B. Van de bekende schrijfster Jo van Ammers Kuiler, verscheen „Vrouwen kruistocht", welk boek een vervolg is op „De Opstandigen", de roman die enkele jaren geleden zooveel opgang maakte. In een uitvoerige bespreking hopen we binnen enkele wéken op deze nieuwe uitgaaf terug te komen. De prijs van het boek in fraaie band is f5.90 en is verkrijgbaar in den Boek handel van de Fa. L. J. Veerman te Heusden. W. M.J.L.B. Geboren: Ida M. F., d. v. C. A. Sprangers en A. E. de Wit; Gijsbertus, z. v. D. Rozenbrand en P. C. Suos. Overleden: J. P. W. Hentzen, 83 j.; R. Verhuist, echtgen. v. J. Gen- nesen, 49 j. j Woensdag 30 dezer was ik te 's Bosch en reed mede in een personen-auto met nog meer andere personen. Daar werd de wagen aangehouden en de chauffeur benevens het heele gezelschap, (allen on bewust) moesten op verzoek van een agent van politie mede, naar het Hoofdbureau van Politie en werden daar anderhalf uur opgehouden. Nu is mijn beleefde vraag is zulks geoorloofd daar de chaffeur noch de inzittenden, ergens van op de hoogte werden gesteld, betreffende deze aan houding. Mag zoo iets gebeuren en tot wien moet ik mij wenden om in het gunstige geval schadevergoeding te verkrijgen voor het langdurig oponthoud, of een einde aan. dit euvel te maken. Abonné te W. 69. Zoo ging het een paar dagen steeds maar verder langs den Meeroever, totdat ze eindelijk langs een bijenwoning kwamen, waar de roovers alles hadden weggehaald. De vijand kon niet ver meer weg zijn en onmiddellijk gingen twee verspieders er op uit. Na een poosje kwamen ze hals over kop teruggerend met een heele bende zwarte kabouters vlak achter zich aan. On middellijk steeg het troepje van Aladdin op en in razende vaart vluchtten ze weg. Maar Aladdin was ongelukkig. Hij was nog geen goed ruiter en bij een sprong over een boomstam wipte hij uit den zadel. 70. Zijn vrienden konden hem niet hel pen, de zwarten waren te dicht bij en voor hij er erg in had, grepen ze hem al en werd hij voor den hoofdman gebracht. De anderen waren gelukkig ontsnapt. „Wel heb ik van mijn leven", riep de aanvoerder, „een menschje". Hoe kom jij bij het Ka boutervolk verzeild, jonge man Ben je een gevangene of een vriend van den koning en zijn dochter „Allebei, Hoofdman",antwoordde Aladdin. „Zoo, dat is vreemd," vond de Hoofdman. „Maar onze vorstin moet maar uitmaken, wat we met je zullen doen. Ga maar gauw mee, naar de booten. Want nu ze ons ontdekt hebben, is het hier niet erg veilig meer voor ons. Dat troepje soldaten was stellig de voorpoet van een groot leger." 71. Spoedig bereikten ze de booten van de zwarten, volgepropt met goederen, die de laatste weken gestolen waren. De zeilen werden vlug geheschen, en al heel gauw was de heele vloot op weg naar het eiland, dat ze na een voorspoedige vaart van eenige dagen bereikten. De Hoofdman zelf bracht Aladdin voor de vorstin. Ze was niet zwart, zooalB haar onderdanen Ze had een trotsch, maar mooi gezicht en zag er streng uit.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5