REGLEMENT 11 echtzaken. Binnenland ïVlarktberichten. BIJDRAGEN Op verzoek plaatsen wij hiermede het voor de HEUSDENSCHE WINKELWEEK, die gehouden wordt van 30 Augustus tot 6 September a s. Artikel 1. Door de Heusdensche Winkeliersvereeniging wordt een Winkelweek gehouden vanaf 30 Augustus tot en met 6 September. Deze wordt geopend op Zaterdag 30 Augustus 1930 Artikel 2. Deelnemers kunnen zijn alle winkeliers uit Heusden, die lid zijn van bovenbedoelde vereeniging. Artikel 3. Elke winkelier stelt een prijs beschikbaar om verloot te worden, terwijl de Vereeniging drie prijzen beschikbaar stelt ter waarde van f 50 De Winkelier geeft vóór Woensdag 20 Augustus in een gesloten en velop aan het bestuur op, wat voor een prijs hij beschikbaar stelt. Deze envelop moet ingeleverd worden bij den Secretaris, den Heer J. van Laarhoven. Artikel 4. Na dien datum worden géén prijzen meer aangenomen. De prijzen welke beschikbaar zijn gesteld, moeten door den Winkelier tijdens de Winkelweek duidelijk met opschrift ter verloting in hun étalagekast worden tentoongesteld. Artikel 5. Bij elke 11.die de Winkelier bij contante betaling in zijn winkel ontvangt, geeft hij een genummerde bon aan de(n) kooper(ster). Deze bon geeft kans op een der prijzen. Artikel 6. De Winkelier, welke bons of loten afgeeft, beneden een vèrkoopbedrag van f 1.verbindt zich voor elke bon als bovenbe doeld, een boete te betalen van f2.50, welk bedrag dan ten bate komt aan de kas der Vereeniging Elke bon, welke door den Winkelier wordt afgegeven, zal tevoren worden voorzien van zijn handteekening, stempel of merk Artikel 7. Volgens eene overeenkomst in art. 6 omschreven, plaatst de Winkelier zijn handteekening, alvorens de door hem verlangde bons worden in ontvangst genomen. Artikel 8, De bons kan de Winkelier tegen 2 cent per stuk bekomen bij de Firma L. J. Veerman. Artikel 9. De overgehouden bons moeten uiterlijk Maandag 8 Sep tember bij de Firma L. J. Veerman worden ingeleverd. Artikel 10 De verloting zal plaats hebben nó, 6 September op een nader te bepalen plaats en datum. Artikel 11. Tegen overlegging van het getrokken nummer kan bij elk der deelnemers de prijs in ontvangst worden genomen. Prijzen, die binnen 10 dagen niet zijn afgehaald, blijven weer eigendom van den Winkelier. Artikel 12. Uit het bedrag, dat de bons opleveren, worden de kosten bestreden. Artikel 13. De namen der deelnemers en prijzen zullen worden bekend gemaakt. Artikel 14. Een eventueel batig saldo zal in de kas van de Ver eeniging worden gestort. Alle geschillen worden door het Bestuur beslecht. HET BESTUUR. jarige Schouten om het leven gekomen. S. was in een der houten loodsen, waaruit de fabriek bestaat, bezig hulzen met buskruit te vullen. Waarschijnlijk is door wrijving eenig buskruit ont brand, waardoor een ontploffing ont stond. Het houten gebouwtje werd ge heel uit elkaar geslagen. Deerlijk ver minkt en met zware brandwonden over dekt werd S. naar het St. Elisabeths- gasthms te Leiden overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. S. was gehuwd en vader van twee kinde ren. Zijn mede-arbeider W. is aan het gevaar ontsnapt, doordat hij juist een halve minuut tevoren het gebouwtje had verlaten. De justitie heeft op het lijk beslag gelegd. SCHRALE BUIT. Door opschuiving van een raam ver schaften dieven zich toegang tot de wo ning van den caféhouder Horrevorts, aan den Broekhovenscheweg te Tilburg. Een in de huiskamer staande oude ma honiehouten kast hebben zij geheel on dersteboven gehaald. Er wordt echter slechts een rijwielbelastingplaatje, dat in een doosje in die kast lag, vermist. Di dieven zijn schijnbaar door een oi ander gerucht in hun werk gestoord, waarna zij het hazenpad kozen. TWEE BOERDERIJEN AFGE BRAND. Docr hooibroei ontstond brand in een hooiberg van D. v. d. Velde, in de buurtschap De Velde onder Zwartsluis. Spoedig werd ook de boerderij aange tast, terwijl na betrekkelijk korten tijd eveneens de dichtbij gelegen boerde rij van D. J. v. d. Velde vlam vatte. Na een uur waren beide boerderijen in de asch gelegd. Het huisraad kon nog gered worden. Toen de brandweer uit Zwartsluis met een motorbrandspuit ter plaatse verscheen viel er niets meer te blus- schen. Tijdens het blusschingswerk is een geldkistje, inhoudende een bedrag van f8000 en toebehoorende aan D. v. d. Velde, op onverklaarbare wijze verdwe nen. De politie heeft deze zaak in onderzoek. Donken. De heer H. Verhagen ver kreeg io stemmen, de heer A. H. Donken één zoodat de heer Verhagen is benoemd. B. en W. wordt machtiging ver leend de oude brandspuiten, met brandspuithuisje te verkoopen. De Voorzitter deelt op een vraag van den heer Kramer mede, dat de regeling met de gemeente Werken dam nog niet aan den kant is, hier over is men nog in overleg. Rondvraag De heer Gulden vestigt de aan dacht op den toestand van de wo ning van F. v. Andel. De aange brachte verbetering is niet in staat geweest, de woning te herscheppen in een behoorlijk verblijf voor 8 men- schen. Spr. dringt aan dat B. en W. den toestand eens opnemen en met voorstellen komen om ze in een be hoorlijken toestand te brengen. Spr. wijst op het gebrek aan woningruimte in de gemeente. Ook vraagt hij hoe het er nu met de kwestie van de Looze Stoep bijstaat, deze schijnt op een eigennaardige wijze aan den kap stok te zijn gehangen. De Voorzitter zegt, dat er inder tijd besloten is den stoot schoon te maken. B. en W. zoeken altijd nog naar een oplossing om verbetering in den toestand te krijgen, er is overge- sproken aan het boveneind een wel te slaan, waarvan de kosten f 6o.zul len bedragen men hoopt op die ma nier een geregelde doorspoeling te krijgen. De heer Gulden vraagt hoe of het staat met de plannen voor een wa terleiding men hoort daar niets meer over, spr. vraagt of het geen aanbeveling verdient dat de raad zich eens uitspreekt en de vraag stelt, hoe ver men gevorderd is. Verder vraagt spr. of B. en W. overtuigd zijn dat de werkzaamheden aan den loswal te Kille voor de natte periode be gint, gereed zijn. De Voorzitter zegt, dat opzichter de Jong opdracht gegeven is een plan uit te werken, dit is er nog niet. Spr. hoopt evenwel dat een en an der voor den winter gereed komt. Spr. wil 'over de werkzaamheden van het comité voor de waterleiding in besloten vergadering eenige inlich tingen verstrekken. De heer Walraven vraagt of nu de put in den Werkenschen polder is gegraven de stap ook niet gere pareerd kan worden. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Walraven zegt, dat hij den heer Lagrouw over het pad aan de Kille heeft gesproken en de- heer Lagrouw zeer schikkelijk was- De openbare vergadering wordt hierop gesloten. KANTONGERECHT ZALTBOMMEL. Uitspraak van strafvonnissen d.d. 17 Juli 1930. Overtr. betr. de veldpolitie: J. S. te Zaltbommel, f5 of 5 d. h.; D. v. V. te Hedel "f3 of 3 d. h. Straatschenderij: S. V., D. M. v. P., beiden te Nieuwaal, beiden teruggave aan ouders zonder straf; S. v. Z., W. v. L., beiden te Delwijnen, beiden 1 maand tuchtschoolstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar; M. v. M. te Kerkdriel, f4 of 4 d. h. Dieren arbeid doen verrichten wel ke hun krachten te boven gaat: A. D. v. d. O. te Gameren, f 15 of 15 d. h. Vervoerwet: A. R. te Well, f 10 of 10 d. h.; G. V. te Nieuwaal, f5 of 5 d. h. Visscherijwet:-H. B. te Aalst, f3 of 3 d. h.; K. B. te idem, f 15 of 15 d. h. Woningwet: D. W. J. v. V. te Am- merzoden, f5 of 5 d. h. Motor- en Rijwielreglement: W. B. te Eindhoven, B. H. te Zuilichem, f2 of 2 d. h.; A. v. M. te Zaltbommel, fl of 1 d. h. Openbare Dronkenschap: J. V. te Zaltbommel, f8 of 8 d. h.; C. H. te Brakel, f5 of 5 d. h. In Dronkenschap de orde verstoren: J. Q. te Hedel, f 15 of 15 d. h. Geloersch Stieren regiem ent: J. A. S. te Kerkwijk, f6 of 6 d. h. Kiiitevftiaiaii DE CATASTROFALE DROOGTE IN AMERIKA. De droogte in Amerika dreigt steeds meer een groote ramp voor het land te zullen worden. Volgens rapporten, welke president Hoover van vertegen woordigers van den Amerikaanschen landbouw heeft ontvangen, bestaat er gevaar, dat de maisoogst geheel zal verdorren. Ook voor vlas, lijnzaad ka toen aardappelen en tabak is men voor een misoogst bevreesd. De landbouwers in het door de droogte geteisterde gebied moeten door het gebrek aan water een deel van hun vee in de abatoirs laten slachten, zoodat de prijzen voor slacht vee sterk dalen Men verwacht, dat het vele jaren zal duren, alvorens de vee stapel, die tengevolge van deze slachtin gen sterk verminderd, door het fokken van jong vee weer aangevuld zal zijn. Ook de melkvoorziening voor de groote Amerikaansche steden loopt gevaar. Hoe groot het watergebrek in enkele plaatsen is, blijkt hieruit, dat in een gemeente in het Oosten reeds 5 dollarcents voor een glas water wordt betaald. De droogte is zoo groot, als sedert 57 jaar niet is voorgekomen. Ten Oosten van de Mis sissippi hebben groote woudbranden uitgestrekte gebieden verwoest De hit te duurt nu reeds 3 weken. De weiden zijn dor en het ziet er niet naar uit, dat spoedig verandering zal komen. BIJ ONGELUK DOODGE SCHOTEN In het plaatsje Ul'm bij Lichtenau werd een 12-jarig knaapje vermist. In een beek werd zijn lijk in een zak gevonden. Het lichaam vertoon de sporen van een revolverschot. Uit het onderzoek bleek, dat de knaap Zondagmiddag met twee 17-jarige jongens samen geweest was. Dezen zijn gearresteerd en verklaarden, dat een hunner den knaap bij ongeluk heeft gedood, terwijl zij schertsten en dat zij .toen uit angst het lijk in een zak gedaan en de beek gewor pen hebben. ONTPLOFFING IN EEN VUUR WERKFABRIEK TE LEIDEN. Bij een ontploffing in de vuurwerk fabriek van de firma De Kat, aan den Haarlemmerweg te Leiden, is de 30- 's HERTOGENBOSCH, 6 Augustus. Op de markt van heden waren aange voerd 4835 stuks. 620 stuks hoornvee, 994 biggen, 78 zeugen, 69 schapen of lammeren en 74 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 240 tot f 400 per stuk Kalfvaarzen 225 365 Magere Ossen ACt- onr. v -I 4 60 300 en Kceien Vette Ossen en) 4e kwal. f 0. 60 p. pond Koeien 2e 0.55 Pinken van f440.tot f485.p. stuk Zeugen 95.450. Schapen 25.35. Lammeren 48.25. Biggen 2.60 3.25 week Vet vee met korten aanvoer. Vlugge handel, hoogere prijzen. Kalfvee williger, ruim prijshoudend. Jong fok- en weidevee stug, duur. Schapen, zeugen en biggen met goeden handel, prijshoudend. GORINCHEM, 4 Augustus. Op de veemarkt waren heden aange voerd 439 runderen, benevens 425 var kens, 790 biggen, 2 nuchtere kalveren en lammeren. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f 350400. Melk koeien f275325. Kalfvaarzen f200 300. Pinken Nuchtere fok- kalveren f45 Drachtige varkens f440475. Natte zeugen f7090. Over- loopers f 3045. Biggen f 4525. Lam meren f 1525. DE ROTTERDAMSCHE VEILING. Op de in ons veilingslokaal, Warmoe- zenierstraat 37-39, gehouden Veiling, wer den de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.00 f 6.20. Eendeieren f4.90 f5.45. Ganseieren f 0.00 f 0.00. Aanvoer 465.000 ROTTERDAM, 5 Augustus. Op de veemarkt waren heden aange voerd 245 paarden, 82 veulens, 597 ma gere en 670 vette runderen, 441 vette kalveren en graskalveren, 200 nuchtere kalveren, 435 schapen of lammeren, 13 overloopers of varkens, 44 biggen, 5 bokken of geiten. Koeien van f0.83 tot fl.05f 1.22| Ossen 0.00 0.00— 0.00 Stieren 0.65 0.894.05 Kalveren,, 4.04 4.264.50 Schapen 32 40 ct. per halve K.G. Lammeren f28 f32 per stuk. Varkens f 0.30^f 0.31g per halve K.G. Melkkoeien f300 a f410. Kalfkoeien f 275 a f375. Stieren f280 a f540. Pinken f150 k f185. Graskalveren f70 k f 155. Vaarzen f 190 f275, alles mager vee. Biggen f15 a f26 Over loopers fk fSlachtpaarden f160 f300. Werkpaarden f190 k f320. Hitten f90 a f175. Veulens f kf Nuchtere kalveren fok- f20 a t 27, slacht- f 15 f21. Lichte f ZALTBOMMEL, 5 Augustus. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 46 biggen, prijs van f4626; 64000 eieren, prijs per stuk 5y4 a 6 ct. 860 K.G. boter, prijs per x/2 K.G room boter f 1.021/2, boerenboterf 1.00f 0.90. Geschiedenis van het Land vau tleusden en Altena en den Hom uieier waard. 27.) j i Arent Spiering was in 1544 burge meester van Gorinchem. Het geslacht Spiering van Well. Reeds in 1108 wordt melding gemaakt van een Gislebertus van Welle, als getuige bij den atstand door den bisschop van Utrecht van diens rechten op de kerk van Aalburg. In 1277 komt een Gijs- brecht van Well als getuige voor in de Heusdensche oorkonde. In het mid den der 14e eeuw leefde een Gijsbrecht van Well die goederen overdroeg aan Gijsbrecht van Well Hesselszoon. Ver der wordt in 1389 melding gemaakt van Zeger van Well Janszoon, die leen goed in Rijswijk in lijftocht geeft aan zijn vrouw jonkvrouwe Margriet, die een dochter was van ridder Willem van Rijswijk en zuster van de vrouw van ridder Jan van Wijck. Klaas Spiering van Well werd in 1429 na den dood van zijn broer Jan, be leend mét diens 17 morgen in de zeg- gelaar, welk goed hij terstond over droeg aan Arent van Wijck Dirkszoon. Jan Spiering was in 1370 schepen van Heusden en zegelde in 1380 als leen man der grafelijkheid van Holland. In 1399 verkreeg hij het schoutambacht of de gelijksch gerecht van het dorp Wijk, dat heer Boudewijn Kuijst, ridder naar 's Hertogs meening verbeurd had. Drie weken later wist heer Boudewijn zich van blaam te zuiveren en werd 22 Maart 1399, voornamelijk met het oog op be.vezen diensten tegen de Oost friezen, opnieuw met het dagelijksch gerecht van Wijk beleend. Jan Spie ring werd later schadeloos gesteld met 17 morgen lands in den ban van Herpt, genaamd de Zeggelaar. Jacob Spiering van Well was in 1417 schepen van Heusden, en bezat aldaar een huis m de Hoogstraat, Dirk van Well werd in 1387 beleend met 3i/o morgen lands onder B.-Broek. In 14Ó0 met 8 morgen lands onder Sleeuwijk. Jan Spiering maakte in 1429 het bij opdracht van zijn vader ont vangen steenhuis te Wijk, in lijftocht aan zijne vrouw Adriana. Op 10 No vember 1435 werd hij bovendien be leend met het dorp en het gerecht van Wijk. In 1430 kreeg hij nog 2 morgen in den ban van Wijk op het jKorenzand. Hij stichtte te Wijk een huis „tot ten armen behoef". Arent Spiering van Well, werd in 1436 beleend met verschillende goede ren in den ban van Wijk. In 1457 veroorloofde hij zich de schepenen van Heusden voor „valsche luiden" uit te maken. Zijn zoon en erfgenaam, Dirk Spiering van Well, die gehuwd was met jonkvrouw Catharina van Cronen- burgh, was blijkbaar ook geen mee gaand man, 'want in 1457 was hij een der aanvoerders in de bloedige vecht partij in Heusdens straten. Jan Spiering van Well, die gehuwd was met Aleid de Cock van Delwijnen, werd in 1492, door Hertog Karei van Gelder, aangesteld tot schatmeester over Zaltbommel, Bommeler- en Tieler- waard, Beesd en Renooi. Hij wordt het laatst vermeld in 1503, toen hij een goed te Zuilichem verkocht. Arent Spiering van Well, zoon van Jan Spiering, werd in 1503 wachter van den tol te Heusden, in 1504 be leend met de helft der tienden van Hardinxveld, wordt in 1508 drossaard en stadhouder van de leenen van Altena genoemd en komt in 1518 nog voor als drossaard van Woudrichem. Dirk Spiering van Well, geboren 1511 was, eerst pastoor van Oudheusden en vervolgens abt van Bern. Hij overleed te Culemborg, waarheen hij na de plun dering en den brand kijner abdij in 1579 met de kloosterlingen de wijk had genomen. Willem Spiering van Well, ridder. Hij bracht zijn laatste levensdagen door in de abdij van Bern, waar hij in 1567 zijn testament maakte, waarin hij zijn verlangen uitdrukte, om in de kerk te Wijk begraven te worden, aan welke kerk hij verscheidene legaten vermaak te. Jacob Spiering van Well, trouwde in 1560 met Johanna van Lennep. Bij de afdeeling van de goederen zijner ouders ontving hij voornamelijk de goe deren te Wijk, waarbij het huis Wy- kenstein bewoonde. Vermoedelijk is hij door den oorlog, die de omstreken van de frontierstad Heusden zoo zwaar tei sterde, misschien ook door de in deze tijd voorkomende dijkbreuken, in moei lijke omstandigheden gekomen. Hij ging tot den Hervormden godsdienst over. Roelof Spiering van Well woonde in 1603 te Wijk, schijnt later in Bommel te hebben gewoond. Clara Spiering van Well loste in 1622 rnet haar zuster Johanna, een schuld van 300 gulden af, aangegaan door wijlen haar broeder, die daarvoor in 1603 een gezeet met daarop staande timmering, bestaande in een kophof, boomgaard en akkerland in den ban van Wijk had verbonden. In het Mis- sale vindt men de volgende rijmpjes: Nu siet hoe God gecruyst waart, Van den feilen Joden onwaert, Ende hoe dat die Romeyn op hem hebben gewro ken Als Christus ende die propheten hadden gesproken, Die plaghe was also groet, Van hongher bleef der menich dusent doot. Die moeder at haer kijnt mede. Dit exempel van aire keitivig- hete. Der Joden bleef bi ghetale doot, Elfhonderdusent ende tiendusent; dats dats wonder groet, Der Joden waert vercoft ende wechgegheven. Vijftich- dusent ende XVIC dus ist in derwaer- heyt bescreven. Dit tuycht Josephus diet selve sach openbaar. Ende in der bibelen vijn di des ghelijcs al claer. Willem van Wijc, heer Jans »soen, rid ders, heeft dus vonden. God gedenc sijns in alle stonden. Doe men screei XIIIC ende XCV in den hervest alghemeen, Was choer ende after kerke gemaect. Willem van Wijck leide den eersten steen. Men screef XIIIIC endein den zo mer ons Heren jaer, Doen fondeerde Arnt van Wyck Cerntssoen des heyligs geest ontaer Inder eer Gods ende on- ser vrouwen. Soe wie dat had, dat hij daer een lampe of bomende sal houden. Heer Jan van Wyck ende heer Boyen Kuist van Wyck, waren ten heiligen lande ghereden. Daer worden si beiden ridders ghe- slegen. Huvghe van Wyck soude mede heb ben "gereden ende bleef thuys. Hi waert ziec: des was hij droeve ende confuys. Hiermede eenige grepen uit de ge schiedenis van Wijk gedaan hebbende, verlaten we deze plaats, teneinde eenige bijdragen van het dorp Veen te verza melen. TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 10