SPiOR's MOSTERD 47s—6 72ct- ▼einig overeenkomst daarmede. Voor joover bekend, wordt bij deze nieuwe sonstructie het „rooster", dat zich tot aog toe steeds in het vacuum van den glasballon bevond, thans buiten op Sen glaswand in den vorm van een aaetaallaag aangebracht. Dergelijke con- jtructie's zijn wel steeds vroeger in de de laboratoria principiësl beproefd, doch tot practische resultaten daarmede is saen nooit gekomen. Eerst thans is men door de ontdekking ran een specialen constructievorm er in geslaagd, voor de practijk bruikbare resultaten te verkrijgen, waarbij de groote stabiliteit als een der voornaamste gunstige eigenschappen sterk op den voor grond treedt. De eigenaardige staaf- vormige uitvoering van deze „lamp" gaf Telefunken, in welker laboratoria deze nieuwe vinding na veel jarigen arbeid voor de praktijk ontwikkeld is, aanlei ding, het nieuwe product den naam ,Telefunken-staaf" te geven. Deze Telefunken-staven, waaromtrent wij onze lezers hopelijk spoedig meerdere technische bijzonderheden kunnen geven, sijn niet bedoeld om de tegenwoordige lampen te vervangen. Zij danken hun »nt8taan Jvoornamelijk aan het syste matisch zoeken van nieuwe mogelijk heden om ontvangtoestellen, welke direct *it het lichtnet gevoed wordengoedkooper te kunnen maken. Deze apparaten toch sijn reeds zoover ontwikkeld, dat langs gewone wegen een prijs verlaging welke niet gepaard zou gaan met een aanmer kelijke vermindering der kwaliteit, nauwe lijks mogelijk lijkt. De Telefunken-staven nu zijn niet alleen goedkooper in aanmaak, doch in gevolge hunne bijzondere eigenschappen b.v. groote ongevoeligheden voor den kromtoon van het lichtnet kunnen wij de constructie van ontvang toestellen in nieuwe banen leiden. Naar verluidt, aal Telefunken een nieuw ontvangtoestel, waarin deze Telefunken-staven zijn toe gepast op de Berlijnsche radiotentoon- atelling demonstreeren. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat ie verdere ontwikkeling der normale lampen niet beïnvloed wordt door een nieuwe constructie doch dat de aanmaak van normale lampen en toestellen gewoon wordt voortgezet. De Telefunken-staven worden in twee lypen in den handel gebracht, n.l. .^Arcotron 301" en „Arcotron 20 L". Het Comité voor wegenverbetering in het Land van Heusden en Altena. vervoeren. Ware nu met betrekking tot het veer Woudrichem-Gorinchem niet eene taak voor het comité weggelegd? Ook het pontveer te Veen met zijne on gelukkige op- en afritten ware de be langstelling van het comité overwaard, terwijl de pont zelf ook zeker niet als een voldoend vervoermiddel voor motor rijtuigen mag worden aangemerkt. Zou een pontveer Werkendam-Hardinx- veld in eene behoefte voorzien? 't Is maar eene vraag, welke wij stellen, maar toch zeker een vraag, welke de aandacht van het comité ten volle waard is. En wat te zeggen van de dienstrege ling van het veer Sleeuwijk-Gorinehem, in het bijzonder van het aantal over vaarten Zeker, de dienstregeling ieder half uur een boot heen en terug is op papier in orde, maar hoe vaak komt er in de praktijk niets van terecht, óók op tijden, waarop voorzien kan worden dat het vervoer zóó druk zon worden, dat het voor het bedienend personeel der veerboot absoluut onmogelijk is, de uren van vertrek, ook maar bij benade ring aan te houden Zou het ook niet op den weg van het comité liggen pogin gen aan te wenden om te zorgen dat dit euvel tot de kleinst mogelijke pro- portie's kan worden teruggebracht? Ook de aan een paar veren aanslui tende wegen voldoen niet of niet in voldoende mate aan de eischen, welke het moderne verkeer eischt. Zoo ver- keeren de aan het Capelsche Veer aan sluitende wegen toch zeker niet in vol- J doenden staat om op behoorlijke wijze het automobiel verkeer daarheen te leiden, zoodat eventueele bemoeïngen van het Comité ook op dit punt haar nut zouden kunnen afwerpen. Ook met betrekking tot het autobus- senverkeer, zou het Comité somtijds stel lig nuttig werk kunnen verrichten door eventueel gegronde klachten 't zij van het publiek, 't zij van de ondernemingen met zijn toelichtingen ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen. Uit het vorenstaande blijkt wel vol doende dat voor het Comité een zeer ruim arbeidsveld openstaat, indien het ten minste zijn taak eenigszins ruim op vat. En dit laatste achten we van het grootste belang. Immers zijn naar onze meening naast goede verkeerswegen, goe de verkeersmiddelen absoluut noodza kelijk om het Land van Heusden en Altena niet slechts uit zijn isolement te verlossen, maar ook om te voorkomen dat het in ontwikkeling, groei en bloei achterstaat bij vele andere landsgedeel ten met even rijken bodem. gemeentebegrooting worden behandeld, a.s. te 's Hertogenbosch vergaderen. Vastgesteld wordt de verordening tot Op 20 September a.s. zal een excursie heffing van rechten voor het gebruik worden gehouden naar verschillende der aanlegplaatsen buiten de Waterpoort iruitteeltbedrijven in het Land van Heus- in deze gemeente, welke slechtte is goed- den en Altena. gekeurd door de Kroon tot 31 December 1930 en waarin enkele wijzigingen wer den aangebracht. In de verordening werd o.m. geschrapt e bepaling, dat de scheeps- venters een bedrag van f 2.50 per jaar voor het aanleggen aan de aanlegplaats moeten betalen, terwijl er een bepaling in werd opgenomen, betreffende het heb ben van reclameborden op de aanleg plaats of de loods. Daarna komt aan de orde klassiffcatie van de gemeente in de personeele be Veilingbericliten. Zwarte bessen Roode bessen Kruisbessen Morellen Appelen MEUWENDIJK. Vrijdag had de heer M. W. het Peren ongeluk, met zijn vrachtwagen gela- Snijboonen den met zand, doordat de balken bra- dubb ken, door een brug te zakken. Spoe- princësseboonen d'g waren er veel menschen bij de w hand, die den wagen op den straatweg lasting. B. en W. stellen voor, de ge- brachten, de wagen beliep geen stuk- meente in de 8e klasse te rangschikken, ken, ook de chauffeur bleet ongedeerd, lumooonen (Thans is Oudendijk in de 9e klasse en Bij gunstig weder zal Zaterdag de Vesting in de 7e klasse). °P het bekende terrein, een propagan- Alvorens hierover te beslissen, wordt dawedstrijd worden gehouden tusschen de vergadering geschorst en geeft de A.K.C. van Almkerk en D.O.S. van Tomaten secretaris een uitvoerige uiteenzetting Geertruidenberg. Deze wedstrijd, waar- over de nieuwe regeling betreffende de aan een pracht medaille verbonden is, prujmen financieele verhouding. j wordt uitgeschreven door de korfbal- Na heropening stelt het lid Viveen c'ub Quick alhier, voor de gemeente voor de Personeele Ge storm die Maandag over ons belasting in de 7e klasse te rangschik- dorp woedde, heeft aan de vruchtboo- ken, welk voorstel door het lid van der men veel schade aangericht, enorm veel takken der boomen zijn gebroken. De Roode kool vruchten zijn meerendeels afgewaaid. Savoye kool Blauwputten Eigenheimers Peen II witte De schade in de boomgaarden is zeer Bloemkool Wiel wordt gesteund. In stemming ge bracht wordt het met 5 tegen 2 stem men, die van den voorsteller en het lid van der Wiel, verworpen Het voorstel groot, van B. en W. wordt daarna met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Voorts wordt met algemeene stemmen besloten 59 opcenten op de Vermogens- belasting te heffen en de klassificatie Deze week werden de eieren ver van de gemeente voor de gemeente- handeld voor f5.00 a f6.00 per 100 fondsbelasting tot een volgende verga-stuks. dering aan te houden. Het zoontje van J. de P., werk- Door B. en W. wordt aangeboden de zaam_ °P de Kop van 't Land, brand Juin Sjalotten Zondag overleed, terwijl hij aan Spitskool het wandelen was, de heer S. La- Meloenen groüw, in den ouderdom van bijna 66 jaar. II Andijvie Sla Komkommers rekening dezer gemeente over het dienst jaar 1929, aangevende in de ontvangsten een bedrag van f 59487.07Vj, in uitgaven f 52920.591/s, alzoo in den gewonen dienst sluitende met een batig slot van f 6566.48 en in den kapitaaldienst in ontvangsten en uitgaven op f26909.13 De rekening van het Burg. Armbestuur over 1929 wordt vastgesteld in ontvang sten op f2076 70, in uitgaven op f192 7 3272» alzoo met een batig slot van f 149.30. De Burgemeester deelt vervolgens mede, dat door B. en W. tot waarne mend secretaris is benoemd de heer M. van Rijswijk, ambtenaar ter secretarie de zijn voet zoodanig, dat hij zijn werk- Augurken zaumheden moest staken. De heer A. v. d. S. Az., werk- £roten zaam bij de firma Schermers, kwam p met zijn pink tusschen een blok ijzer t e.en met het gevolg, dat hij zich zoo bezeer- Jum de, dat de hulp van Dr. de Vries noo- Selderij dig bleek. OUDENDIJK. Maandagavond hield de Oranje- vereen. alhier, in de 2e Openb. school, een ledenvergadering. Deze vergadering was reeds uitge schreven op Vrijdag 1.1., doch kon toen, DRUNEN. 5 Augustus. 3— 5 ct. 410 ct. 25 ct. 5066 ct. 134 ct. 4—22 ct. 97,-45 ct. 25 ct. 46—17 ct. 4— 3 ct. 7,2 ct. 2— 4 ct. 2—47,ct. 2 SLoCt. 4 - 3 ct. 8-46 ct. 27 ct. 2—12 ct. 1026 ct. 35 ct. 6 8 ct. Alles per kilo. 26 ct. 49 ct. 9-17 ct. 2— 8 ct. 15 ct. 4040 ct. 4—372ct. 4— 3 ct. 2—273ct. V10 Vs CL 2— 3 ct. V2 V2CL 20—35 ct. Alles per stuk. 1 3 ct. 4 -372ct. 1— 3 ct. 12 ct. Alles per bos. II witte van Rijswijk, ambtenaar ter secretarie vanwege de geringe opkomst niet door- Vflnn,„ 'Lont!n»ront on alhier, welke daarna in handen van den gaan. Ditmall ging het beter, zoodat Yell°W transParant 23 - Voorzitter de vereischte eeden aflegt. de Voorzitter, de heer H. van Andel, 1 GORINCHEM. 5 Augustus. Speciale fruitveiling. N.H. suikerperen 67 ct. 3 -472ct. 23 -34 "ct. 45 ct. Vergadering van den Raad der gemeente WOUDRICHEM. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Edelachtb. Heer Jac. van der Lely, burgemeester. Secretaris de WelEdele Heer Chr. van Rijswyk. De notulen der vorige vergadering worden na lezing door den secretaris on veranderd goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aange nomen besluiten van Ged. Staten dezer provincie, respectievelijk tot goedkeuring van get Raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting 1929 en tot onder- handsche aanbesteding van de werkzaam Met groot genoegen lazen we in het „Nieuwsblad voor het Land van Heusden an Altena" dat door de vergadering van belangstellenden in de verbetering van wegen in het Land van Heusden en Altena, op Zaterdag 2 dezer te Andel gehouden, een comité van 28 leden is benoemd ten einde de aangelegenheid aader te overwegen en maatregelen te Ureffen, welke tot het beoogde doel Aunnen leiden. Buitenkijf is het een groot comité, maar in casu kunnen we Saarmede zeer wel accoord gaan omdat ^e taak, waarmede het comité is belast, jeker niet gemakkelijk is, daar de locale belangen der gemeenten in het Land van Heusden en Altena stellig mede een duit in het zakje hebben te doen. De vraag wat voor het algemeen belang het aneest dienstig is, moet om meerdereheden betreffende de restauratie van den «eden als de voornaamste worden be- toren der Ned. Herv. gemeente alhier ichouwd, maar de vraag wat daarnaastaan de Firma Paardekooper te 's-Graven- door de locale belangen geëischt wordt, I hage, benevens een dankbetuiging van mag stellig niet over het hoofd worden de Vereen.-Centraal Proeftuin bedrijf te gezien en zij eiscbt voor hare beant-Gorinchem voor de ontvangen subsidie woording een grondige overweging door ad. f 25. «en veelhoofdig college. I Afwijzend wordt beschikt op een ver- Nu rijst echter bij ons de vraag of. zoek van de stichting „Moederheil" te bedoeld comité zijn taak niet wat ruimer Ginneken om voor 1931 een subsidie te mogen ontvangen. In verband met den minder gunstigen toestand der ge meente financien wordt een verzoek van «11 Altena te dienen. En zou dat comité de R K. Noordbr. en Geldereche Blinden man niet beginnen met zich te herdoopen ▼at zijn naam betreft en zich te noemen „comité voor de verbetering van het verkeer enz.?' Ons dunkt dat het «omité nog zoo heel veel nuttig werk sou kunnen verrichten, dat naast wegen- ïan eigenlijk bedoeld is kan gaan op vatten om zooveel als maar mogelijk is de belangen van het Land van Heusden ver. „St. Odilea" om een bijdragen uit de gemeentekas te mogen ontvangen eveneens niet ingewilligd. Daarna komt ter tafel een ingekomen bezwaarschift van C. A. Struyck te 's- Gravenhage tegen de aanschrijving van verbetering van zoo onschatbaar belang is j B. en W. dezer gemeente betreffende het voor de streek We bedoelen natuurlijk aanbrengen van verbeteringen aan een geen werk, dat geheel vreemd is aan het complex woningen staande in de Nieuw- doel, waarmede de commissie is ingesteld,Bagijnenstraat. maar wel werk dat met het doel in min of meer verwijderd verband samenhangt B en W. stellen, in verband met ver kregen inlichtingen voor de aanschrij ving En dan noemen we de overzetveren, te handhaven, met uitzondering wat (zoolang er nog geen bruggen zijn), de betreft het bouwen van privaten en het overzetmiddelen (vaartuigen), de aanleg plaatsen, de toegangen tot de aanleg plaatsen, de dienstregelingen, de aan sluitende wegen, de tarieven, de auto bussen, enz. enz. Dit zijn allemaal zaken die samenhangen met de wegenverbete- zing. Meerdere der bestaande overzetmidde len zijn niet of niet voldoende geschikt plaatsen van pompen. Het Lid Viveen zegt, dat het dan een storm in een glas water wordt en er van het advies van de Gezondheidscommissie niet veel terecht komt. Alleen het aan brengen van dakgooten blijft slechts gehandhaafd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. op hun aanschrijving zijn teruggekomen in voor automobiel vervoer, hetzij doordat verband met het feit, dat de Gezondheids die vaartuigen wegens te geringe af-commissie indertijd geadviseerd heeft, metingen niet genoeg ruimte bieden om de privaten aldaar te plaatsen, zoodat «enige motorrijtuigen daarop te plaatsen, het niet aangaat deze thans weer op de hetzij dat de aanwezige ruimte niet ten volle daarvoor dienstbaar kan worden gemaakt. Nemen we als voorbeeld de veerboot Woudrichem-Gorinchem, welke ten hoogste twee motorrijtuigen kan laden »n dan nog alleen indien zulks door te hoogen of lagen waterstand niet onmo gelijk is. Nu is de Woudrichemsche veerboot stellig een product, hetwelk allerminst voldoet aan de meest beschei den eischen, die aan een veerdienst Woudrichem-Gorinchem in den tegen- woordigen tijd mogen worden gesteld. Is zij in reparatie, dan is het nog treu riger gesteld, want dan komt een oude Nadat door het lid Spiering wordt gevraagd hoe het staat met de onder- brerging van het belastingkantoor in de hoofdwacht en het lid Spoor inlichtin gen verzoekt over de pomp op de Hoog straat, wordt de vergadering gesloten. IMaatselijk ïlieuws ANDEE. Kruideniersperen Keswick II de gelegenheid had, uiteen te zetten hoe de zaken stonden. De vergunning tot het houden van een feest was aangevraagd, doch daar geen datum of programma was vastge steld, kon de Burgemeester nog geen toestemming geven. Ook was het een tegenvaller met Bïaüwe" pruimen het verkrijgen van een feestterrein, daar j ^.r de heer Kentie zijn toezegging had in-1 rpol.„J getrokken. De vraag rijst nu, wat moe- ten we doen? Het bestuur zou liever, II Boterperen 1 Keizerinnen II Gedurende de maand Juli j.l., zijn door de Wilhelminasluis alhier gepas-met het oog op den huidigen toestand, seerd, 2833 vaartuigen met een inhoud alles een jaar willen uitstellen, behal- van 361867 M3. Zaterdagavond "a.s. te 6.30 uur (O.T.), zal de voetbalvereen. „Sparta" een vriendschappelijken wedstrijd spe len tegen „S.F.C." van Sleeuwijk. Gedurende den storm is er alhier veel onrijp fruit van de boomen gz- waaid, hetgeen waardeloos is. Met het plukken van vroege appels is begonnen. De prijs is goed. Een zoontje v. G. v. Andel alhier, kreeg door het dichtslaan van een raam een stuk glas tegen het gelaat, waar door een wond ontstond, welke door een geneeskundige moest worden ge hecht. HERPT. „Al het oorspronkelijke plaats te zetten. Wat het aanbrengen van pompen betreft is j hij van meening, dat de bewoners van bedoelde huizen evengoed van de ge meentelijke pompen gebruik kunnen maken als de andere inwoners der ge meente. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen aange nomen. Goedkeuring wordt verleend aan de Rekening der Gezondheids-Commissie over 1929, sluitende met een batig saldo van f67.11 en waarop als bijdrage dezer gemeente is uitgetrokken een bedrag Het kruisbooggezelschap doende leert men" behaalde op Zondag j.l. gehouden 4e concours van den Langstraatschen Kruisboogbond D. E.S.V., gehouden op de banen van „De Eendracht" te Waalwijk: le prijs le zestal met 152 punten; le prijs 2e zes tallen met 136 punten; le zestal kam- pioensprijs 1930; persoonlijke kam- pioensprijs Ad. Verhoeven, Wz. 102. punten; le zestal een prachtige wis selbeker. le prijs personeele drietallen 43 punten; 3e prijs personeele zestal len 80 punten. Met den storm van Maandagmor gen moest men aan het Rijkspontveer vanwege den storm de pont aan den Bernschen kant laten liggen, zoodat die dienst eenigen tijd gstaakt werd. Ee- nige telefoonpalen moesten het ook ont gelden. Door het aanhoudende regenweer begint de graanoogst alhier veel te lijden. De rogge en tarwe begint te schieten. Moge het spoedig gaan dro gen, anders ziet het er met den oogst slecht uit. LAND VAN ALTENA. Bij het laatst gehouden U.L.O. examen te Breda, slaagden voor diplo ma A, de heeren D. Ruitenberg en W. de Kooter en de dames W. ve natuurlijk de tractatie der schoolkin deren. Verschillende leden vonden het ook gewenscht, dat zoo min mogelijk kosten worden gemaakt, de optocht zou daarom in de eerste plaats kunnen vervallen, doch men zou zich meer willen bepalen tot een kinderfeestje, des middags en 's avonds concert en openlucht bioscoop. Na eenige besprekingen werd in dien geest besloten, terwijl het Bestuur nog zal 'overwegen, voor grootereu enkele spelletjes op het programma te zetten. Voorts zal worden uitgezien naar een geschikt terrein. Met het oog op het bezwaar, dat de muziekver. „Kunst na Strijd" op 30 Aug. a.s. aan een concours zal deel nemen, werd besloten, behoudens de vereischte vergunning, het feest te vie ren op Zaterdag 23 Aug. a.s. Hierna sluiting. Tarwe-appelen Abrikozen Perzikken 4447 ct. 77act. 4972ct. 5 ct. 872ct, 5 ct. 42 -43 ct. 4046 ct. 45 ct. 472ct. Alles per kilo. f 4.654.95. f4. Beiden per 400 stuks. 5 Augustus. II Maandagmiddag geraakte het zoonije van den zandschipper T. V., hetwelk vanwege de vacantie aanboord was, tusschen de lieren bekneld, waar door "zijn schouder werd ontwricht, ter- kige knaap per auto naar het zieken huis vervoerd. VEEN. Donderdag maakte de naaivereen. „Het Kransje", per autobus van den heer v. D., een uitstapje naar de ten toonstelling te Antwerpen. Het weer was het gezelschap den heelen dag gunstig. Er werd dan ook volop ge noten. Veel fruit werd door den storm tegen den grond gewerkt. Het afge waaide heeft weinig waarde, zoodat velen hierdoor een aanmerkelijke scha- Staaksnijboonen 4619 ct. II 6 ct. Stamsnijboonen 68 ct. Stamprincessen 716 ct. Staakprincessen 1820 ct. Wagenaars 5 ct. Pronkboonen 6—672ct. Slaboonen 37sct. Spekboonen 6 ct. Blauwe doppers 4072ct. Zilveruien 11 —13 ct. 11 35 ct. Augurken klein 34—41 ct. midd. 12—20 ct. groot 4706 ct. Wortelen 472ct. Aardappelen 4 - 573ct. Pet rs 13 ct. Tomaten 642 ct. 11 25 ct. Alles per kilo. Wortelen f2—4. Kroten f2.50—3.50. Rabarber f2. Per 100 bos. Kropsla f3.10. Andijvie f2.40—3.90. Bloemkool f 5—7.50. II f 1—2.50. Komkommers geel f 2-3.50. wit f 1.50—3. groen f 1—4. Roode kool f3—4.50. Savoye kool f5.50—9. Gele kool f40.50. Alles per 400 stuks. Meloenen 2642 ct. per stuk. (WOUDRICHEM. 6 Augustus. Kruideniersperen N.H. suikerperen A. de Nooyer en M. J. Gaasterland, de hebben opgeloopcn alle leerlingen van de Christelijke U. j Van den bakker V., stierf dezer L.O. school te Werkendam. Voorzeker 1 dagen een vet varken. Voor den be- reeds een aardig succes voor de school, trokkene levert zulks een aanmerkelijke Dezer dagen zal met den bouw der schadepost op. 1 APPeien nieuwe Chr. U.L.O. school aan den Zure appelen Heusdensche stoomboot haar dienst waar- van f 101.90. De begrooting der Com nemen, die geen enkel motorrijtuig kan'missie over 1931 zal tegelijk met de T01 te Sleeuwijk een begin worden gemaakt. De vereischte vergunningen zijn afgekomen. Laagste inschrijver van het werk is de heer G. den Besten te Almkerk aan wien het werk is ge gund. De Ned. Pomologische Vereen. Blauwe pruimen Eng. kroosjes Snijboonen Princesseboonen VEEDIEF AANGEHOUDEN. De marechaussée te Uden heeft aange houden den arbeider J. J. K.,' aldaar, verdacht van diefstal van vee uit de R!^en ei^erb weide, gepleegd te Uden op 29 Juli j.l. Hoofdafdeeling fruitteelt der Ned. Hei- De man is naar het Huis van Bewaring de Maatschappij, zal op 19 September 1 te Den Bosch overgebracht. 17-48 ct. 46 ct. II 2— 3 ct. val 17s27 2°L 10—43*ct. 3 773ct. 1213 ct. 4012 ct. 911 ct. 7—11 ct. Alles per kilo. f 1.80—2 50. f 1.40—2.10. f 1.50. Per H.L. IÜBUU öeuiöiariB 10 utfuueuiu ub neer m.. scnreven Op Vrijdag 1.1., dOCtt kontoen, II 3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6