Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No, 5044 Vrjjüag 8 Augustus BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der ge- i meente SLEEUW IJK op Vrij dag i Augustus n.m. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer D. Knoot. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed, de se cretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat het maken van een ontwerp, voor den loswal te Kille is opgedragen, ,aan den Opzichter de Jong, dit na ge pleegd overleg met de hiervoor in het leven geroepen Commissie, be staande uit de heerenWalraven en v. d. Stelt. Dat de verkochte veld wachterswoning f4120.heeft op gebracht en de bouw van de nieuwe woning is aangenomen voor f 5456. Ingekomen Stukken Dankbetuiging van het Bestuur v. den Proeftuin te Gorinchem voor de toegekende subsidie, groot f 50. Schrijven van hetzelfde bestuur, waarin de raad wordt uitgenoodigd, een bezoek aan den Proeftuin te brengen. Besloten wordt dit bezoek te stel len pp Donderdag 14 Augustus n.m. half drie. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat in kas was een bedrag van f 14640.20 in negatieven zin, opge nomen bij de Bank van de Vereeni- ging van Nederl. Gemeenten. Goedkeuring door Ged. Staten van de raadsbesluiten tot wijziging der Gem.-Begrooting 1929 en 1930, idem tot verkoop van de ambtswoning v. den Gem.-veldwachter, idem tot aan koop van een gedeelte van den „La gen Weg". Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Rekening van de Gezondheidscom missie te Heusden over 1929, wel ke rekening sluit met een batig saldo van f67,11. Wordt goegekeurd. Begrooting 1931 van hetzelfde College, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 2287.31. Als bijdrage van de gemeente Sleeu- wijk is een bedrag uitgetrokken v. f 170.30. Met dit bedrag zal bij de behandeling der Gern.-Begrootingi re kening worden gehouden. De heer Walraven vraagt of het niet wenschelijk is, dat de Gezond heidscommissie eens attent wordt ge maakt op den „Bërmsloot". Deze is wel goed uitgegraven, doch dezer da gen dreef er alweer een doode kip in, terwijijl er nog steeds mestvaal ten en privaten op uitloopen, de be woners zijn heel goed te vreden over het graven, doch op die manier, heb ben zij nog niets aan het water. De heer Gulden merkt op, dat dit tot de taak der politie behoort. De Voorzitter is het daarmede eens, de Gezondheidscommissie zal zeker zeggen, B. en W. behooren daarvoor te zorgen. Spr. zal de po litie opdragen er op te letten. Schrijven van den Gemeenteveld wachter v. Elzelingen, waarin hij ver zoekt, voor de kosten van verhuizing, die hij krijgt bij het betrekken van de nieuwe woning een bedrag uit de gemeentekas te mogen ontvangen v. 5 0/0 van zijn salaris, zooals dat ook bij de rijkspolitie gebeurt. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en een bedrag van f85 n.l. 5 o/o van f1700.toe te staan. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. Voorstel B. en W. tot wijziging der Gem.-Begrooting. Wordt goedgekeurd tot een bedrag van f612,83 in ontvangst en uit gaaf. Voorstellen B. en W. betreffende het nemen van besluiten, in verband van de nieuwe financieele verhou dingswet. B. en W. hebben in ver band met deze nieuwe wet den raad verschillende voorstellen te doen, om dat de gemeente verliest, de uitkee- ring van 1,52 per inwoner, wat met 3464 inwoners een bedrag vormt van f 5265.28 de rijksbijdrage in de jaarwedde van Burgemeester en Se cretaris f 600.de opcenten op de personeele belasting f1500.de plaatselijke inkomstenbel. f32017. De "gem. ontvangt in 1931 per in woner f8.89 totaal f 29793.61V21 de rijksbijdrage in de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris f 3000. 75 opcenten op de grondbelasting f 5400.uitkeering der personeele belasting bij indeeling in de 7de klas se f 2010. Voor de personeele belasting was de gemeente tot heden in 3 verschil lende klassen ingedeeld, n.l. Kille in de 8ste, Sleeuwijk in de 9de en de Werken in de 7de klasse, de totaal opbrengst is nu f 3240.voor de gemeentefondsbelasting zouden B- en W. de gemeente in willen deelen in de 3de klasse. De heer Gulden meent dat de ge gevens die de Inspecteur der Dir. Belasting aan B- en W. heeft ver strekt voor de berekening der per soneele belasting niet volledig zijn geweest, waardoor de raadsleden geen goed overzicht krijgen. Men heeft de berekening in de wet opgedragen naar de iste en 5de grondslag, doch de gegevens daarvoor zijn niet ver strekt, men weet dus niet de hoe grootheid der inkomsten, misschien is dit echter niet zoo'n groot bezwaar. Indeeling in de 7de klasse lijkt spr. aanlokkelijk, vooral omdat men hier altijd een gekke toestand heeft ge had, met indeeling van de gemeente in drie klassen. De afdeeling Sleeu wijk verkeert met zijn 9de klasse minstens in een toestand als de Kille met zijn 8ste klasse. De 9de klasse is de meest idiote klasse die men den ken kan. Sleeuwijk gaat nu ineens 2 klassen vooruit, zeker een mooie ver betering. De nieuwe toestand wordt zeer zeker veel beter dan de oude, dit wil evenwel niet zeggen, dat men daarom met den nieuwen toestand en indeeling in de 7de klasse tevre den moet zijn. In de 7de klasse val len ook nog de personen met kleine beurzen, spr. zou daarom willen voor stellen de gemeente voor de perso neele belasting in te deelen in de 6de klasse, men krijgt dat een aftrek van f 120, woningen van f2,25 h f 2.30 per week vallen er dan buiten, wat spr. alleszins billijk vindt. Het is hem niet mogelijk geweest, na te gaan, welke finantieele gevolgen zijn voorstel voor de gemeente kan heb ben, hij wil aannemen dat er dan slechts een f 130o.aan personeele belasting binnen komt. Spr. wil ook zijn spijt betuigen dat B- en W. de raadsleden zoo slecht hebben voor gelicht op andere plaatsen heeft men dit heel anders gedaan, oorspronke lijk was hij dan ook van plan, om voor te stellen op deze vergadering geen besluiten te nemen en eerst een en ander nog eens goed te bekijken, waar evenwel voor 1 September voor de personeele belasting een beslis sing genomen moet zijn, meent spr. te moeten voorstellen de gemeente niet in de 7de doch de 6de klasse in te deelen voor de personeele be lasting, hij meent dat dit heel goed kan geschieden. Verder zou spr. wil len voorstellen de heffing van de 10 opcenten, op progressieve wijze te doen en wel van 4 tot 16 0/0, zoo dat voor groote woningen meer wordt betaald dan voor kleine. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen dat zij met hun voorstel van de 7de klasse tot het uiterste zijn gegaan, het College meent dit te meer, omdat het advies van de Ver- eeniging van Nederl. Gemeenten luidt, de gemeenten voor de perso- noole belasting voorloopig te hand haven op het peil, waarop ze tot heden stonden. Nu scheelt het de gemeente ai f 2000.die op een andere manier gevonden moeten worden, als men in de 6de klasse gaat, kan men de belasting evengoed gaan afschaffen. De heer Gulden wijst er op, dat de ingezetenen reeds verlaging krij gen, doordat de 27 opcenten ko men te vervallen. Spr. weet wel dat hier geen kapitalisten wonen, maar toch bestaat er verschil. Hij wil liefst ook zoo weinig mogelijk belasting betalen, doch vind het reëel, dat hij wat meer betaalt als een arbeider en menschen die in krotten wonen, Spr. heeft het gevoel dat de raad niet voldoende in de zaak zit en ze niet kan beoordeelen, hij dringt aan deze gelegenheid aan te gfijpen, om ook hier thans een progressief stel sel te krijgen. Hij is er niet voor be lastingen op te heffen, als deze voor de huishouding der gemeente noodig zijn, doch zou de belastingen pro gressief willen hebben, zoodat zij die beter betalen kunnen, dat ook doen. De Voorzitter meent, dat als hij op alles wilde antwoorden, daarvoor nog al wat tijd noodig zou hebben, hij zal dat niet doen, doch hij wil den heer Gulden wel opmerken, dat men schen die in krotten wonen niet in de personeele belasting worden aange slagen. B. en W. meenen niet verder te moeten gaan, dat tot de 7de klasse, zij willen zich houden aan het ad vies dat heele wijze menschen, zoo als het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten zijn, geven dit bestuur zegt, wees voor zichtig. Men voelt toch wel dat als een arme gemeente als Sleeuwijk geen opcenten op de fondsbelasting behoeft te heffen en een rijke ge meente als Werkendam moet 30 op centen gaan heffen, dat er dan iets niet in orde is, daarom moet spr. ontraden wat de heer Gulden voor stelt. Men moet niet gaan redenee ren wij krijgen nu gela wij gaan nu de bloemetjes buiten zetten, wij gaan dit verlagen en wij gaan dat doen. Wie zijn gezond verstand laat redeneeren die zal zeggen, laat ons het eerst maar eens een jaar afzien. De heer Gulden merkt op, dat de Voorzitter hier een verkeerde voor stelling geeft, als men minder uit de personeele belasting haalt, zei men genoodzaakt zijn opcenten op de fondsbelasting te gaan heffen. De Voorzitter acht het niet billijk de personeele belasting te gaan verla gen en opcenten op de fondsbelasting te gaan heffen. Spr. zou willen ad- viseeren niet langer tegen te sput teren en het maar voor een jaar te probeeren, zooals B- en W. het voor stellen. Tengevolge van een opmer king van den Voorzitter, dat ae te genwoordige maatschappij gezond zou zijn, ontspint zich tusschen deze en den heer Gulden, een politiek de bat. De heer Gulden noemt de tegen woordige maatschappij zoo rot als een mispel, waartegen de Voorzitter aanvoert, dat het heel gemakkelijk is, alles af te breken, dat er echter tot heden nog niemand geweest is die een betere maatschappij kan brengen. Spr. wijst daarbij op Rus land, er is thans geen enkel S-Ds A.P.'er, die met Rusland iets meer te doen wil hebben. Spr. wil niet be weren dat men tegenwoordig in een idealen toestand leeft, doch men be hoort op grond der werkelijkheid te blijven. De heer Gulden wil, waar de Voor zitter zelf er Rusland bij gaat halen nu ook over Rusland spreken. Rus land is 5 eeuwen door het monar chistische stelsel geregeerd, zoo ge regeerd, dat slechts 3 o/0 der bevol king kan lezen en schrijven en nu vergt men dat de Communisten in 10 of 12 jaar zoo'n puinhoop in orde brengen. Spr. dweept niet met de Communisten, doch het is onbillijk dat te vergen. Door de kapitalistische maatschappij zijn de menschen daar dom gehouden, 5 eeuwen lang en is een door en door rotte maatschap pij ontstaan. De Voorzitter zegt, dat de heer Gulden deze maatschappij rot noemt, doch wie is in staat van een rotte appel een gave te maken De heer Gulden brengt hiertegen in dat de S.D.A.P. nog slechts 35 jaren oud is, in dien tijd zijn reeds verschillende sociale maatregelen en wetten verkregen. De Voorzitter zal hier niet op in gaan, hij zou den heer Gulden willen vragen een socialistische minister te noemen die deze wetten tot stand heeft gebracht. Spreker sluit dit debat. Door de voorstellen van B- en W'. krijgen de belastingbetalers reeds zeer veel verlichting. Als knappe koppen aanraden voorzichtig te zijn, omdat men niet weet wat de toekomst zal baren en B- en W. houden zich aan dit advies, dan moet de heer Gulden niet de gedachte gaan wek ken, dat als zijn voorstel struikelt de ingezetenen bijzonder zwaar be last zullen worden, terwijl de inge zetenen veel minder belasting be hoeven te betalen als tot heden. De heer Gulden wil er even op wijzen dat hij niet gesproken heeft over de fondsbelasting, hij heeft er alleen op willen wijzen, dat kleine woningen nog belast worden, menschen die in stulpen wonen moe ten nog belasting betalen, dit vindt spr. onbillijk. Menschen die een au to bezitten worden belangrijk ont last. Spr. heeft den indruk dat ook B. en W. het vraagstuk niet behoor lijk onder de knie hebben. Wethouder v. Straaten dankt den heer Gulden voor deze opmerking en zegt evenwel in een goed gezelschap te zijn, want de kopstukken van de S.D.A.P. verklaren zelf, dat zij het niet weten. De Voorzitter dringt nogmaals aan de voorstellen van B- en W. voor dit jaar aan te nemen, als het stel sel een jaar heeft gewerkt kan men er beter over oordeelen en kan men de gevolgen overzien. Dat krotwo ningen in de personeele belasting zou den vallen is een onwaarheid laat men geen sprong in het duister doen. Spr. vraagt of iemand het voorstel van den heer Gulden 'om de ge meente voor de personeele be lasting in de 6de klasse te rangschik ken wiL steunen, geen der heeren is daartoe evenwel bereid, evenmin zijn voorstel om de heffing van opcenten op de personeele belasting naar een progressieve schaal te doen plaats hebben. Het voorstel van B. en W. om de gemeente te rangschikken in de 7de klasse wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter geeft thans een uit eenzetting betreffende de fondsbelas ting en zegt dat men de gemeente voor deze belasting kan indeelen in drie klassen, n.l. de 3de waarbij een aftrek voor noodzakelijk levenson derhoud geldt van f 600, voor de 2de klasse van f 700.en voor de iste klasse van f800.Tot heden fold hier een aftrek van f500 en 50.voor /eder kind beneden den 16-jarigen leeftijd. Volgens de nieu we krijgt men een aftrek voor ieder kind beneden 21 jaar, van f 100 tot f 200. B. en W. hebben zich op het standpunt geplaatst dat niet veel wij ziging moet worden gebracht in den bestaanden toestand en stellen daar om voor de gemeente voor de fonds belasting te brengen in de 3de klas se, men krijgt dan een aftrek van f 600 benevens f 100 voor ieder kind beneden de 21 jaar. B. en W. zijn van, oordeel dat dan ook geen opcenten op deze be lasting geheven behoeven te wor- worden. De heer Gulden acht voor dit voor stel. dezelfde motieven tegen aanwe zig, als bij het andere voorstel van B. en W. voor de personeele belas ting. Men gaat nu belasting heffen van menschen wier inkomen tusschen vijf en zes honderd gulden ligt. Spr's. principe is geen belasting te heffen van dat gedeelte van het inkomen dat noodig is voor noodzakelijk levens onderhoud. Tot heden betaalde ie mand, die een inkomen van f 700 had f 12.belasting, iemand met f 900, betaalde f 26.40. Nu krijgt de emeente door de nieuwe regeling e gelegenheid, door de gunstige om standigheden waarin zij komt te ver- keeren, de lagere inkomens te gaan vrijstellen. Iemand die 18 gulden per week verdient eerst belasting te la ten betalen is werkelijk nog niet de bloemetjes buiten zetten. De Voorzitter merkt op, dat hij de uitdrukking de bloemetjes bui ten zetten niet in den zin heeft ge bruikt, zooals de heer Gulden, dat wil doen uitkomen. Deze spreekt altijd alleen voor een zekere categorie van ingezetenen, daarvoor alleen is hij de woordvoerder, gelukkig is de meerderheid van den raad evenwel van meening dat men ook de be langen van andere categorieën heeft te behartigen. De f 29000.die de gemeente uit de fondsbelasting krijgt komen niet van de ingezetenen van Sleeuwijk, doch van de belastingbe talers van het geheele land. De belas tingbetalers krijgen reeds een aan merkelijk voordeel, daarom willen B- en W. voor dit jaar niet verder gaan en eerst eens afzien, als men het vol gend jaar beter op de hoogte is kan men zien of men verder kan gaan. Gulden. U laat me niet uitspreken, nu zegt U het zoo en straks draait U er misschien weer een andere knol aan. Voorzitter, (hamerend) U wordt on beleefd, dan kan ik niet toelaten. v. Straten. U gaat te ver, die woor den moet U terugnemen. v. 't Sant. Die woorden moeten worden teruggenomen, anders ver zoek ik den Voorzitter de heer Gulden niet meer het woord te verleenen. Voorzitter. Ik behandel U er niet naar, om mij een dergelijke uitdruk king toe te voegen, U zit hier als een ling voor een partij, ik geef U ge regeld de gelegenheid uwe meening te uiten. Ik geef U daarvoor meer malen het woord. Het was voor mij een heel klein kunstje geweest den raad in het begin reeds voor te stel len U hier niet langer het woord over te verleenen, ik heb dat niet gedaan en U vrijuit laten spreken. Gulden. Als U dat genoegen doet, wil ik die woorden wel terug ne men, maar de raadsleden nemen een besluit, dat zij niet overzien. v. 't Sant. Wij zullen zeggen dat de heer Gulden het alleen begrijpt, wij zitten hier als kwajongens. De heer Gulden zegt, dat de Mi nister eerst niet van plan was de ge meenten in te deelen in klasse, in de Kamer heeft men van verschillen de zijden gezegd dat de kleine in komens ook wat moeten betalen. Als spr. voorstelt de gemeente in te dee len in de iste klasse, doet hij geen groote sprong in het duister, doch alleen wat verschillende gemeenten ook reeds gedaan hebben. Hedikhui- zen met zijn 1400 inwoners is in de eerste klasse, Waalwijk eveneens Dussen in de 2de, in Wijk en Aalburg zullen naar spr. heeft vernomen B. en W. voorstellen de gemeente in de iste klas te rangschikken, die ge meente komt zeker ook in de tweede. Spr. meent dat de gemeente de Wer ken en Sleeuwijk ook gerust in de 2de klasse kan gaan, om de belasting weer niet op de kleine inkomens te leggen. In de 3de klasse moeten men schen met een inkomen van f 600 reeds betalen, spr. is van meening dat deze niet kunnen betalen. Wij zouden kunnen gaan in de iste klasse, het zijn hier in de gemeente alle maal proletariërs en armoedzaaiers, die wij daarmede kunnen ontzien. Dat wij het geld moeten nemen van men schen met schamele inkomens vind ik onbillijk, men moet er naar streven deze zoo min mogelijk te belasten. Laten er opcenten noodig zijn, maar de kleine beurzen vallen er dan toch buiten. Sas v. Gent met 3000 inwo ners is ook in de iste klasse, men maakt de gem. daardoor aantrekkelijk. Bij de vaststelling v. den belastings factor is hier altijd gezegd, hooge in komens krijgen wij hier niet want de belasting is te hoog. Mijn voorstel is in de iste klasse te gaan. De Voorzitter zegt, dat B- en W. bil hun voorstel blijven om de ge meente in de 3de klasse te rangschik ken voor 1931. Het besluit wordt niet genomen voor jaren, het volgend jaar kan men weer zien. Zeker heeft de iMinister alle gemeenten in de iste klasse willen brengen, doch in de Kamer zijn er heeren geweest, die aan de raden hebben over willen laten, om te beoordeelen in welke klas iedere gemeente gerangschikt moet worden, omdat zij voelden, dat men bij indeeling in een klas vreem de en verkeerde tegenstellingn zou krijgen. Ieder voelt toch dat als den Haag zich in de iste klas rangschikt en een gemeente als Wijk en Aal burg doet dat ook, dat er dan iets hapert aan het stelsel, een dergelijke gemeente is toch niet gelijk te stellen met den Haag waar alle luxe is. Met de 3de klasse gaan de ingezetenen reeds een heele stap vooruit, daar om laat men het voor een jaar pro beeren. Spr. vraagt of een der ïee- ren het voorstel van den heer Gulden om de gemeente in de 1 ste klasse te rangschikken wil steunen, geen der heeren is daartoe bereid, evenmin het voorstel van den heer Gulden om de gemeente in de 2de klasse te bren gen. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B- en W. om de gemeente in de 3de klas te plaat sen aangenomen. De Voorzitter zegt, dat er thans nog de kwestie van de woonforen- sen is. De wet heeft wel afgeschaft de belasting der werkforensen, wat de woonforensen betreft laat de wet de gemeente vrij deze belasting te handhaven, of te laten vervallen. B. en W. stellen voor een be paling op te nemen om nóch werk nóch woonforensen aan te slaan. De raad gaat hiermede accoord. De heer Gulden wil nog even de aandacht vestigen op de opcenten voor de vermogensbelasting, de ge meente kan tot 100 opcenten hef fen, hier is dat altijd nul geweest. Nu mag men gaan tot 50 opcenten. Spr. zou willen voorstellen deze 50 ook te heffen, om de huishouding der gemeente beter te kunnen dienen. De Voorzitter zegt, dat het de hee ren bekend is, dat hier indertijd be sloten is geen opcenten te heffen op de vermogensbelasting, de over wegingen van toen gelden thans nog even goed. Er zijn zoo weinig inge zetenen, die er in vallen, dat het niet de moeite loont, terwijl B- en W. bovendien op het standpunt staan men vestiging in de gemeente dient te bevorderen en dit niet mag tegen gaan. Spr. vraagt of een der hee ren het voorstel van den heer Gul den wenscht te steunen, geen der heeren is daartoe bereid. Aanbieding der gemeenterekening 1929 en rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1929. De gemeenterekening sluit met een batig saldo van f 12028.dit is f \4oo.meer dan het vorig jaar, zij wordt ter inzage gelegd en zal onderzocht worden door een Com missie bestaande uit de heeren Sig- mond, de Boon en v- 't Sant. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur geeft aan een ontvangst van f3348.18 en een uitgaaf van f33^5.71 sluit alzoo met een batig saldo van f 2.4772- Ze zal door de zelfde commissie onderzocht worden die de gemeenterekening onderzoekt. De Voorzitter zegt, dat den vo- rigen keer verzuimd is de vacature aan te vullen die ontstaan is in de Commissie voor Schoolverzuim ten gevolge van het overlijden van den heer v. 't Sant. B. en W. bevelen ter benoeming aan de heeren H. Verhagen en A. H. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9